1186
a vegetárius táplálkozás előnyei és hátrányai
  • Cuchulainn
    #983
    Már kétszer leírtam, de még mindig kényelmesen kikerülitek. A vegetáriánus táplálkozáshoz szükséges élelem megtermelése is rengeteg állat életébe kerül. Az, hogy nem megeszitek őket, hanem csak meghalnak miközben előállítják az adott élelmiszert semmin nem változtat (az ő szemszögükből biztosan nem).
    A gond nem azzal van, hogy ki mit eszik, hanem azzal, hogy arról próbáltok meggyőzni másokat, hogy a ti módszeretek valamiféle végső megoldást jelentene arra, hogy más élőlények ne szenvedjenek miattunk. Pedig nem. Csak elrejtőztök a probléma elől. És még ti mondjátok, hogy mások csak azért nem tesznek úgy mint ti, mert lusták tudomásul venni az állatok szenvedését. Ugyan ezt csináljátok, csak új szintre vittétek a dolgot...
  • Ron Ragm
    #982
    Csaptál már agyon legyet?
  • Cuchulainn
    #981
    "az ősembert meg az ilyneket hagyjuk, mert nem nagyon hiszek a feltételezéseknek"

    1.: Mégis milyen feltételezéseknek? Már az Australopitechusok táboraiban is találtak csontokat rajtuk a fognyomaikkal. A régészeti leletek tele vannak állati maradványokkal, rajtuk az őseink fegyvereinek a nyomaival. A használati tárgyak jó nagy része az elejtett vadak csontjából/bőréből készült. Biztos mindig csak megvárták míg végelgyengülésben kimúlnak a vadak vagy mi?
    2.: A mai törzsi kultúrákban ugyanez a trend figyelhető meg. Az ő életmódjuk pedig sokkal inkább természetes mint bármi más emberközösségé.
  • NeoMaN
    #980
    "mondd meg nekem mi a különbség egy haszonállat és egy házikedvenc érzései között"

    SEMMI

    Nem is értem hogyan lehet megkülönböztetni élőlényt és élőlényt.
  • NeoMaN
    #979
    Te beteg vagy, szerintem menj pszichológushoz.

    Ezt a "divatevega" mondókádat sem értem. Hogy lehet valaki "divatvega"?? 6-8-15 évig? Maradjármál...
    Mellesleg vicces, hogy bejössz egy vega totyikba és harcolsz a vegák ellen. :DDDDDDD
  • bens
    #978
    mondd meg nekem mi a különbség egy haszonállat és egy házikedvenc érzései között. tudtad pl h a disznó okosabb és érzelmileg fejlettebb lény mint a kutya?
    a különbség csak annyi, amennyit az ostoba emberek kitalálnak.
  • Calver
    #977
    "Ezzel azt bizonyítod nekem, hogy tényleg a legcsekélyebb empátiád sincs egy másik élőlény (akár az állat akár én) felé."
    persze, a rohadt bunkó húsevő tutira azt se tudja az ostoba fejével, mi az az empátia, ugye? ő csak fröcsögő vért és szenvedő állatokat akar látni... hát nem éppen.
    a rohadt húsevő tudja a különbséget a haszonállat és a házikedvenc között, aminek megértéséhez a legtöbb vega túl felsőbbrendűnek érzi magát.
    a rohadt húsevő azt is tudja, hogy a vegák zöldségzabálástól leépült agyába ez SOHA nem fog beépülni, és épp ezért nem fogja még egyszer leírni.

    a jóléti társadalommal meg az a baj, hogy sajnos termeli a képmutató kreténeket, akik nem tudnak mit kezdeni magukkal - ezért kitalálják hogy ők akkor egyediek lesznek, és különbözni fognak a többi a kétlábútól... és bamm, így lettek a vegák.
  • bens
    #976
    fanatizmusról itt csak te beszélsz pajtás. ez egy vega topic, akit érdekel a téma annak van. ha szerinted hülyeség a vegetárizmus, vagy nem tudsz hozzászólni értelmeset a témával kapcsolatban akkor nem kell.
    én sem írkálok olyan témához amihez buta vagyok, és ez így van rendjén.
  • bens
    #975
    "írtsuk ki az emberiség, hát, mondjuk 80%-át"
    - szerintem ennél már jobb amit én mondtam... nem..?
  • bens
    #974
    nem vagyunk állatok

    illetve néha sajnos azt érzem h mégis... főleg amikor embertársaim azt próbálják nekem bizonyítani, h igen is mi primitív lények vagyunk és úgy kell élnünk mint az állatok. sajnos nincs választási lehetőségünk, meg kell ennünk a moslékot, ez van. na ilyenkor elgondolkozok...
  • bens
    #973
    a legősibb kultúra, a hindu kultúra alapja az erőszakmentes (vegetárius) táplálkozás.

    az ősembert meg az ilyneket hagyjuk, mert nem nagyon hiszek a feltételezéseknek.
  • Cuchulainn
    #972
    Olvastad te amit leírtam? Nem tudsz úgy táplálkozni, hogy azért valahol ne halnának meg állatok. Ezért tűnik képmutatásnak amit írsz.
  • jefferson83
    #971
    Értjük mi (sőt megérjük) csak az zavar, hogy a másikat meg hülyének állítod be aki nem így tesz. Írtó toleráns vagy az állatokkal szemben, ezt talán az embertársaidra is ki kellene terjeszteni.

    Másik meg az, hogy életed során te is megöltél már egy pár állatot, úgyhogy ezzel a tudattal kell élned.
  • NeoMaN
    #970
    Miért lenne képmutató, azért mert nem tudod felfogni?

    Mind1, én nem vitatkozom tovább itt sem értenek meg. Tulajdonképpen eddig egyetlen ember érti amit teszek, az pedig a kedvesem.
    "Nem akarok megenni olyan dolgot amiért: valaki-valami meghal, elvérzik, fáj neki, fél, sír, szenved, agyonvágják, megölik, leszúrják, kivégzik, kivéreztetik." Ezt a mondatot pedig véresen komolyan gondolom és nagyon sajnálom ha ez neked képmutatásnak jön le nálad úgy, hogy nem is ismersz. Ezzel azt bizonyítod nekem, hogy tényleg a legcsekélyebb empátiád sincs egy másik élőlény (akár az állat akár én) felé.
    Én nem akarok megtéríteni senkit, mert az ember olyan, hogy kurvára nem fogadja el azt aki másabb nála. Nemhogy elgondolkodik a másik mondandóján hanem dacosan ellene fordul méginkább.
    És mégegyszer: nem e TERMÉSZETES-ről van itt szó bazmeg, hanem a GYILKOLÁSRÓL.

    Egyszerűen képtelenség felfogni?


    A jóléti társadalomban élő ember pedig nem azért eszik húst, hogy életben maradjon, hanem azért mert: hmmmm, de fincsi.
  • Calver
    #969
    ha már valóság talajától abszolut elszakadt megoldásokról társalogtok arról h hogyan hozzuk helyre a világot, mondok már én is egy szebbet és sokkal egyszerűbbet - írtsuk ki az emberiség, hát, mondjuk 80%-át. bamm, legelők gondjai megolva, a Földnek ötödannyi embert kell eltartania, mindenki boldog, mindenki ehet amit akar, a környezetszennyezés minimális, a vadonba is talán úgy-ahogy visszatér az élet.

    egyéb zseniális ötletek, azon kívül hogy "hö, hát ööö, egyen mindenki csak növényeket és köpje arcon a természetes életmódot!"?
  • Calver
    #968
    nézzük, újabban a dohányosokat okolják a világ minden bűnéért. de ahogy olvasom a hihetetlen fanatizmus és józanész hiányának tökéletes keveredését az ilyen szövegekben, attól tartok eljön még az a korszak ahol húst enni is bűn lesz. tulajdonképpen mi húsevők itt egy jobb jövőért harcolunk.
  • Calver
    #967
    látom a haszonállat kifejezés soha nem fog bemászni a kicsi vegák fejébe. egy disznó/csirke/marha azért él mert az ember enni ad neki - és jól él, ugye Cuchulainn leírta kb a vadonban h mennek a dolgok - és cserébe az ember pedig megeszi. ilyen egyszerű. azért jó neki h utána nekünk jó legyen. azért eszik h utána mi is megegyük. értelmetlen az élete? lehet. és? minden másé nem az?

    valamiért újabban nagyom dívik ez a "vissza a természethez" dolog, és az egészbe persze a vegák belekeverik szánalmas kis táplálkozási szokásaikat. ébresztő: amit ti csináltok, az NEM TERMÉSZETES! az ember MINDENEVŐ. ismételjétek szép lassan utánam: M-I-N-D-E-N-E-V-Ő! jelentése: HÚST is eszik, ha TERMÉSZETESEN akar táplálkozni. ne keverjétek bele a saját baromságaitokat mindenbe.

    "Nem akarok megenni olyan dolgot amiért: valaki-valami meghal, elvérzik, fáj neki, fél, sír, szenved, agyonvágják, megölik, leszúrják, kivégzik, kivéreztetik."
    ez pedig azt hiszem a legképmutatóbb szöveg amit valaha vegától olvastam.
  • Cuchulainn
    #966
    Épp azért írtam amit artam, mert bökte a csőrömet ahogy a természetességgel dobálózik néhány ember. Persze a parizer meg a táposcsirke sem természetes, de lehet természetes húsárúhoz jutni.
    Én bele tudom képzelni magamat a disznó helyébe, mégis megeszem lelkiismeretfurdalás nélkül. Az állatok megeszik egymást, ilyen a világ. Minden technikánkkal, gondolkozásunkkal nagyravágyásunkkal együtt mi is csak nagy szőrtelen majmok vagyunk. Valahányszor ezt meg akartuk cáfolni mindig rossz vége lett. A majmok pedig mindenevők.
    A disznós példáról: Vegyünk például egy vadmalacot, ne nálunk, hanem mondjuk valahol ahol még természetesek a körülmények. Születésétől kezdve olyan világban él, ahol nap mint nap harcolnia kell az élelemért és minden másért. A nap minden pillanatában ragadozók lesnek rá, akik az első adandó alkalommal felfalják. Ha nem talál elég élelmet akkor legyengül, elkap valami betegséget és vagy megöli egy ragadozó vagy belepusztul. Kullancsok, férgek élősködnek rajta/benne. Ha jön egy aszály, vagy egy zord tél akkor lehet, hogy éhenhal. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy mennyivel jobb az ólban, hanem azt, hogy a "szabad élet" messze nem azt a zöldellő mezőkön való önfeledt futkosást jelenti amit sokan elképzelnek. Ráadásul lassan ugyan, de biztosan születnek az állatjóléti törvények a háziállatok tartásáról is.
    És ahogy odalent is leírtam: azért hogy te kenyeret ehess rengeteg szenvedő, elvérző kisállat hal értelmetlen halált. Kisnyulak, egerek, madarak akik túl kicsik ahhoz hogy elmeneküljenek a kombájn elől, vagy egyszerűen ijedtükben meglapulni próbálnak menekülés helyett. Fészkek amiket véletlenül feltúrnak a talajforgató gépek, vagy átmennek rajtuk traktorral. Egerek, pockok, patkányok akiket megmérgeznek a gabonatárolók környékén, hogy ne egyék meg a termést. És akkor még a permetezésről meg rovarirtásról nem is szóltam, azok sem csak elzavarják a kártevőket...
  • NeoMaN
    #965
    Szerintem pont a primitív kultúra eszik húst. Egyszerűbb leölni az állatot és megsütni a húsát pár óra alatt, mint hónapokig termeszteni valamit majd learatni-feldolgozni stbstb.

    Igazad van, mert talán valóban nem természetes a vegaság.
    De én azt érzem, hogy a húsevés nem helyes. Egy közép-afrikai benszülött törzs tagja valószinűleg nem tud vegaként élni mert nincs bolt ahol megvásárolhatja a tisztán növényi kajákat. Ő az életben maradásáért eszik húst. Ez teljesen rendben van.

    De mi itt "jóléti" társadalomban élünk. Bármit meg tudunk venni-tenni /persze ha van rá pénzünk/. Nekünk nem létfontosságú az életben maradáshoz a hús. Vannak gyümölcseink, zöldségeink stb. Választhatunk mit eszünk.

    Egyébként talán a mostani, főként táppal etetett állatok húsát sem hívnám természetesnek. Ebből kifolyólag a fogyasztásuk sem annyira természetes, mint ahogyan ezt beállítod. A különböző felvágottakról és egyéb kutyult szarokról nem is beszélve.

    És még mindig a fő dolog ami felett elsiklotok és az egészséggel meg a természetességgel jöttök:
    Nem akarok megenni olyan dolgot amiért: valaki-valami meghal, elvérzik, fáj neki, fél, sír, szenved, agyonvágják, megölik, leszúrják, kivégzik, kivéreztetik.

    Gondolj bele, hogy egy disznónak az EGÉSZ rövidke élete arról szól, hogy egy ólba van zárva. Néha jön valaki és ad neki enni. Kajálás után a disznó jól érzi magát és hamarosan megszereti azt aki enni ad neki. Így él mondjuk fél évet. Bezárva egy ólba.... Naponta kaját kapva.

    Aztán egszercsak jön az EMBER aki eddig etette, többedmagával. Lefogják, megszúrják, fél, fáj, fél, nagyon fáj, nagyon fél, vége.

    Utána megeszik. Pedig valószinűleg úgy sem haltak volna éhen, ha nem eszik meg őt. De így egyszerűbb. Olcsóbb. A disznót meg úgyis azért tartottuk, hogy levágjuk - gondolják.

    Tényleg senki nem tudja magát a diszó helyébe képzelni?

    Hát köszönöm szépen. Aki szerint ez rendben van...hát nem tudom.
    Valószinűleg sokan röhögnek ezen, hogy ilyet írok, de szerintem inkább siralmas hogy mekkora vadállat az ember.
  • Cuchulainn
    #964
    Már régen irtották az erdőket és csapolták le a mocsarakat szántóföldnek amikor nagyüzemi állattartás még sehol sem volt.

    "ne vedd bántásnak, de nem vitatkozok pestivel a természetes életmódról..." Hát ne vedd bántásnak de ez ritka bunkó egy hozzászólás volt... Mellesleg nem vagyok pesti, csak egyetemre járok oda (hiába kardoskodtam nem hozták le hozzánk a "szabad természetbe" az ELTÉt). Így már szóba állsz velem vagy ha már betettem a városba a lábamat akkor menthetetlen vagyok?
    Természetességről: Nem él olyan emberszabású ma a földön amely kizárólag növényi részeket eszik. A prehisztórikus Homo fajok körében a húsevés egyre erősödő tendenciája figyelhető meg egészen a mai ember kialakulásáig. Ma nem ismerünk egyetlen olyan "primitív" kultúrát sem ahol ne fogyasztanának húst. Ennek fényében a vega életmód természetessége nem hangzik túl hihetően szerintem...
  • bens
    #963
    de, a húsipar cseszte el a legelőkkel. legelőből tizszer akkra terület kell tized annyi termék előállításához.

    ne vedd bántásnak, de nem vitatkozok pestivel a természetes életmódról...
  • Cuchulainn
    #962
    Ezek nagy részét már régen nem állatokból nyerik ki, mivel nem lenne gazdaságos. Ehelyett különböző baktériumtörzseket használnak amelyek ipari mennyiségben képesek előállítani őket.
  • Cuchulainn
    #961
    Nem a húsipar cseszte el, hanem az intenzív mezőgazdasági művelés és főleg a nagyragadozók kiirtása.
    Az egészséges-nem egészséges dologról csak annyit, hogy a természetközeli életmód azt jelenti, hogy eszel húst is. A szervezeted így van kialakítva. Ettől függetlenül lehetséges húsevés nélkül is egészséges és teljes életet élni de az nem természetes. A tehén is jól elvan miközben csontliszttel etetik, hogy gyorsabban nőjön, mégsem természetes a dolog.
  • bens
    #960
    "Mo-on a vadon élő állataink jó része is éhenhalna, ha nem foglalkoznánk velük."
    - sajnos mint mondtam ez egy nagy probléma, mert már annyira elcseszte a húsipar a természetes egyensúlyt, hogy kellene egy kis idő, míg visszaáll magától. de visszaállna.

    "Az élsportoló atléták általában azt eszik meg amit az edzőjük orvosuk elérak"
    - a srác diszkoszvető, most 22 éves, osztálytársam volt, sokáig együtt edzettünk. egyikünk sem szedett semmilyen tápkieget, főleg ő nem. ebben azért vagyok biztos mert ő méginkább természetközeli életmódot folytat mint én. az egy dolog h az edző mit mond meg az is egy dolog h te mit eszel meg. amúgy tápkiegészítő nem kell, ebben biztos vagyok. ami egy eredményes sportolónak kell, minden megtalálható természetes formában a vegetárius étrendben. ezt nem szükséges bizonygatnom, magam és más példáján be tudom mutatni.
  • jefferson83
    #959
    Elhiszem neked. Én is a háznál tartott állatokat és termékeiket részesítem előnybe, sajnos ezt csak addig tudom megtenni még el nem fogy a pénzem, mert van árkülönbség :(

    Egy kis segítség a vegetáriánusoknak:



    E-szám lista (állati eredetűek)



    E120 Karminsav (Bíbor pajzstetűből készül.)
    E153 Korom (Gyakran növényi, de néha elégetett állati csontból készül.)
    E161 Xantofill (Gyakran növényi, de gyakran rákokból készül.)
    E249-252 Nitritek és nitrátok (Állatok belső szerveiből is kinyerhetőek.)
    E270 Tejsav (Az L+ forma állatok izmaiból készül, a D- forma bakteriális eredetű.)
    E280-283 Propionsav és propionátok (Állati zsírsav és sói.)
    E297 Fumársav (Állati anyagcsere köztiterméke.)
    E304 Aszkorbil-palmitát és -sztearát (Állati zsirsavak származékai.)
    E315-318 Eritroaszkorbinsav és eritroaszkorbátok (Állatokból kivont sav és sói.)
    E322 Lecitin (Húsból, tojásból vagy szójából készül, a "szójalecitin" fogyasztható.)
    E325-327 és E585 Laktátok (Az E270 sói.)
    E334-337 és E354 Bórkősav és tartarátok (Állati anyagcsere köztitermékeként előforduló sav és sói.)
    E349-352 Maleinsav és malátok (Állati anyagcsere-köztitermékeként létező sav és sói.)
    E400-405 Alginsav és alginátok (Gyakran állati eredetű zsírsav és sói és észterei.)
    E422 Glicerin (Az állati és növényi zsírok fő alkotórésze.)
    E423-249 Különböző, Magyararországon nem használt glicerintartalmú vegyületek.
    E430 Zselatin (Csontok fehérjéi kifőzve.)
    E431 Polioxietilén-sztearát (Állati zsírsav származéka.)
    E432-436 Poliszorbátok (Állati zsírsavak származékai.)
    E440b vagy E440ii Amilált pektin (Bontott pektin, amilopektin) (Az eredeti pektint egy állati emésztőenzimmel bontják fel.)
    E450-452 Di-, tri- és polifoszfátok (Állati anyagcsere köztitermékei.)
    E470 Zsírsavak sói
    E471 Zsírsavak mono- és digliceridjei
    E472 Zsírsavak mono- és digliceridjeinek észterei
    E473 Zsírsavak szacharózészterei
    E474 Szacharózglicerid
    E475 Poliglicerinészter
    E476 Poliricinoleát-poliglicerinészter
    E477 Zsírsavak propilénglikolészterei
    E478-479 Hőhatással oxidált szójaolaj E471-gyel reagáltatva
    E481-482 Sztearil-laktilátok (Egy állati zsírsav és a tejsav vegyületei.)
    E483 Sztearil-tartarát (Egy állati zsírsav és a bórkősav észtere.)
    E491-495 Szorbitán-zsírsavvegyületek
    E540 ?
    E542-545 Poli-, piro- és egyéb foszfátok (Ezek a foszforvegyületek is állatiak.)
    E570 Zsírsavak (Állati zsirsavak: sztearinsav, palmitinsav, mirisztinsav, oleinsav, palmitoleinsav, és a fogkrémek kivételével a laurinsav.)
    E571-573 Különböző zsírsavvegyületek
    E574 Glukonsav (Állati anyagcsere köztiterméke.)
    E575 Glukono-deltalakton (Állati anyagcsere köztiterméke.)
    E576-579 Glukonátok (Az E574 sói.)
    E585 lásd E325-327 és E585
    E626-629 Guanilsav és guanilátok (Állati anyagcsere köztitermékei.)
    E630-633 Inozinsav és inozinátok (Állati anyagcsere köztitermékei.)
    E634-635 Nátrium- és kálium-ribonukleotidok (Az állati és növényi RNS alkotórészeinek sói. Általában állatiak.)
    E640-643 Glicin és glicinátok (Egy legkönnyebben az állatok izmaiból kivonható aminosav és sói.)
    E910 és E920-921 Ciszteinek (Állatokból kivonható aminosavak.)
    E913 Lanolin (Állatok bőréből vonják ki.)
    E951 Aszpartam (Két aminosavból álló vegyület. Az egyik aminosava csak a "teljes értékű fehérjékben" fordul elő. Ez lehet szója, tej, tojás és hús.)
    E1105 Lizozim (Tojásból vagy nyálmirigyből kivont fehérje.)
    E1411, E1421, E1430 és E1441 Glicerintartalmú módosított keményítők
    E1517-1518 Glicerin-acetátok

    Az E-számmal nem rendelkező állati adalékanyagok:
    Kataláz, kimozin, pepszin, tripszin, lipáz, amiláz, proteáz, rennet, rennit. (Az emésztőrendszer váladékai, csak az állat elpusztításával lehet hozzájuk jutni.)
    Leucin (Állatokból kivonható aminosav.)
    Csontszén fordul elő bizonyos finomított kristálycukrokban, ettől a sima kristálycukrok mentesek.

    Az átvitt adalékanyagok elkerülése:
    Ha az élelmiszer nem tartalmaz növényi zsírt, de tartalmazza a következő adalékanyagokat: E160e,f (8-apo-b-karotinal és etilésztere), E306-309 tokoferolok E310-E312 gallátok, E320-321 BHA és BHT, akkor ne fogyasszuk az élelmiszert, mert a fenti adalékanyagokat más, állati adalékanyagokban (Pl. E422 vagy E471) juttatták az élelmiszerbe.
    Ha az élelmiszer nem tartalmaz sem növényi zsírt, sem vizet, de tartalmaz a kivételes színezékeken kívül más színezéket (A színezékek E-száma mindig 1-gyel kezdődik.), akkor ugyanez áll a termékre.
    (A kereskedelmi forgalomba kerülő por alakú ételszínezékekre ez nem vonatkozik.)
    A kivételes színezékek: E100 kurkumin, E101 laktoflavin/riboflavin, E110 gelborange, E140 klorofillek, E141 klorofillinek, E160a-d karotinoidok, E163 antociánok, E170-172 és 174 szervetlen színezékek nem oldhatók állati E-kben és állati zsírban, ezért az ezeket tartalmazó élelmiszerek fogyaszthatók.
    Bizonyos lisztesárukban élesztőpor van, amely E491-495-öt tartalmaz. Más lisztesáruk proteázt tartalmaznak. A liszt mint alapélelmiszer ilyeneket nem tartalmazhat.
    A tartós kenyerek E280-283-at, E471-472-t tartalmaznak igen gyakran. A frissfölök és lightfölök zselatint tartalmaznak.

  • jefferson83
    #958
    "bemutassalak egy országos bajnok atlétának, akit a szülei születésétől fogva vegaként neveltek? se hús se tojás."

    Ne haragudj, de kicsit kétkedek, ha egy országos bajnok ATLÉTA, nem szedne valmit. Az élsportoló atléták általában azt eszik meg amit az edzőjük orvosuk elérak, és lehet azt sem tudják mi az. Én is próbálkoztam "élsporttal" és már tizen évesként vitaminokkal kínálgattak.

    "nem annyira nehéz betartani az ahimszát. akár milyen hihetetlen.."

    Egyetértek veled, tényleg nem lehetetlen dolog betartani.

    "Ha egy állatot szabadon engedsz a természetbe, akkor nem fog kínhalált halni, hanem szépen éldegél, amíg meg nem eszi egy ragadozó, vagy meg nem hal magától. ez a természet rendje."

    Itt a véle fuss el véle, mert ez csak a mese része. Mo-on a vadon élő állataink jó része is éhenhalna, ha nem foglalkoznánk velük. Mi lenne a temérdek háziállattal?
  • bens
    #957
    amúgy direkt utánanéztem, a tápkiegészítőket sem állati fehérjéből csinálják, leszámítva a tojásfehérjét. meglepően tiszta minőségű fehérjéket tudnak szintetizálni olcsón.

    tejet fogyasztok, de nem a boltokban kapható fehér víz formájában. van egy ismerősöm, van neki tehene, tőle veszem, így biztosan tudom hogy az érintett tehén nem egy 2×2m-es acélkalitkában éli le az "életét". ráadásul a tej/sajt minősége is jobb így. szóval megoldható a dolog, akit érdekel ez az életmód, annak szívesen segítek tanácsokkal. nagyon jó sajtot tudok készíteni házitejből pl.
  • bens
    #956
    "nem itt tartanál, ha csecsemő korod óta nem ettél volna húst"
    - bemutassalak egy országos bajnok atlétának, akit a szülei születésétől fogva vegaként neveltek? se hús se tojás.

    nem annyira nehéz betartani az ahimszát. akár milyen hihetetlen, én símán megvagyok bőr cuccok nélkül. létezik terméklista, amely tartalmazza azokat a termékeket, melyekhez állati eredetű összetevőket, vagy állatkísérleteket alkalmaznak. ja kérem, a lustaság nagy úr. persze hogy erőfeszítést igényel csak ilyen termékeken élni, de ha valaki azt mondja h baja lesz tőle, azt kihívom egy szkandermeccsre.

    ha egy állatot szabadon engedsz a természetbe, akkor nem fog kínhalált halni, hanem szépen éldegél, amíg meg nem eszi egy ragadozó, vagy meg nem hal magától. ez a természet rendje. de erről kár vitatkozni, mert ez a lehetőség nem áll fenn... bár itt tartanánk már.

  • jefferson83
    #955
    Szerinted nem lenne szükséges a mezőgazdasági területek bővítése akkor ha csak ez lenne az alapvető élelmiszerek között? Szerinted a jelenlegi mezőgazdasági területek meg tudnának bírkózni a problémával? Én szerintem nem. Ugyan úgy egy-két erdő bizony a kárát látná. Vagy maradjunk csak itthon. Itt is nehézkes lenne megoldani pedig mi azért termőföldileg szerencsésen el vagyunk eresztve.

    Tejet meg tojást ha viszont szeretnénk még fogyasztani akkor a felvetett problémák 99%-a ugyan úgy megmarad.

    Bens én elhiszem, hogy élsportoló vagy, mint vegetáriánus, de lehet nem itt tartanál, ha csecsemő korod óta nem ettél volna húst és nem használtál volna táplálékkiegészítőket.

    "A legnagyobb környezetszennyezést pedig - bármilyen hihetetlen is - az állattenyésztésből származó káros gázok okozzák a földön. Nem az autók, nem a gyárak, hanem az állatok által kilélegzett széndioxid."

    No igen a metán. Nézzük csak meg indiát. Ott bizony nem eszik meg a tehenet és ott bizony rengeteg metán is keletkezik.
    Ez, hogy mikor áll vissza a természetes egyensúly érdekes kérdés. A természet kegyetlen és csak úgy állhatna helyre, ha hagyjuk, hogy háziállataink kínhalált haljanak. Kicsit túldramatizálva a passzív szemlélés során mondhatnánk, hogy mi ártatlanok vagyunk? Nem vitatom így könnyebb megbarátkozni a lelkiismeretünkkkel.

    Nagyon sok mindent csinálnak állatokból, ennek csak a csúcsa a bőrcipő, meg a bőrkabát. Most akkor, aki tényleg lelkiismeretes szeretne lenni az ne vegyen állati eredetű készítményeket (persze csak olyat amihez az állat halála szükséges). Nem lehetetlen, de nagyon oda kell figyelni.
  • NeoMaN
    #954
    ITTen
    Bocs, pont nem a széndioxid, de a lényeg ugyanaz.
  • NeoMaN
    #953
    De igen. Ma az erdőket 2 dolog miatt írtják:
    1- papír
    2- legelő az állatoknak

    A legnagyobb környezetszennyezést pedig - bármilyen hihetetlen is - az állattenyésztésből származó káros gázok okozzák a földön. Nem az autók, nem a gyárak, hanem az állatok által kilélegzett széndioxid.
  • Cuchulainn
    #952
    Miért te hogyan oldanád meg? Embermilliárdokat nem tudnak egyszerű életmóddal jóllakatni. Az általad javasolt alternatíva egyszerűen megoldhatatlan, tehát olyat kell keresni ami megoldható. És az nem az, hogy legyen mindenki vega. Mégha meg is történne akkor sem csökkenne különösebben a környezetszennyezés vagy az esőerdőirtás.
  • NeoMaN
    #951
    sure
  • bens
    #950
    egyerű életmód - magasszintű gondolkodás. sztem ez lenne a megoldás, bár teljesen minegy, mert az emberekkel nem az a baj h nem tudják, hanem nem akarják megoldani. innentől kezdve felesleges megoldást keresni.
  • NeoMaN
    #949
    Ez igaz.

    Ennyit tehetek azért, hogy kevesebb állat haljon meg:
    nem eszem húst
    Ennyit tudok tenni egyénileg és meg is teszem.

    Amúgy azon már gondolkodtam, hogy természetes halált halt állat husát megenném-e...Nemtudom...

    Valahol a sima húsevés is arról szól, hogy hullát eszel. Megfőzve-ízesítve, de mégiscsak hulla.

  • Cuchulainn
    #948
    Szerinted a húsevés beszüntetésével helyreállna a természetes egyensúly? A növényeket csak úgy elvetjük és learatjuk közben meg nem pusztul a környezet? Az állati trágya helyett szórják majd a műtrágyát, meg tömegével a rovarirtószereket. A fejlődő országok ugyanúgy kakiban maradnak. Már most, a mai technikákkal meg lenne oldható, hogy senki ne éhezzen a Földön (húsevéssel együtt) csak egyszerűen azok az emberek akik megoldhatnák túlságosan el vannak foglalva a saját zsebük tömködésével.
    Vagy hagyjuk a mezőgazdaságot és menjen el minden ember gyűjtögetni meg vadászni? Biztos jót tenne a környezetnek... Kissé leegyszerűsítetted a problémát szvsz...
  • Cuchulainn
    #947
    Szvsz nem én keresgélem azt a csomót. Nem arról van szó, hogy a növények éreznek-e fájdalmat vagy sem. Arról van szó, hogy ahhoz, hogy te ehessél, mindegy hogy húst vagy zöldséget rengeteg állatot meg fognak ölni, sokat azért mert ő is meg szeretné enni ugyanazt (kártevőirtás) mások meg egyszerűen pont útban vannak és senkit sem érdekelnek.(aratás, szántás gépi kapálás stb.)
    Nem élhetsz úgy, hogy ne halna meg miattad nagyon sok más élőlény. Ilyen a világ.
  • bens
    #946
    "mennyi energiát szabadítunk fel húsból"
    - én 11 éve nem eszem hús, emellett élsportoló vagyok, több sportágban és nem vagyok egyedül. általában kevesebbet eszek mint a húsfogysztók és habár nem vagyok egy világklasszis, országos viszonylatban jók az eredményeim. azt hiszem ennyit az energiáról.

    "mit csináljunk az állatainkkal, mert azok még megmaradnak"
    - természetesen egy evszázadok alatt mesterségesen kialakított problémát nem lehet pikk-pakk megoldani, de akkor az a megoldás h tovább rontjuk...? a természetes egyensúly visszaáll a helyére, ez mindig így volt és így is lesz, ha hagyják (!)

    "Véleményem szerint ez csak duma"
    - ok, einstein és még sokan mások véleménye szerint nem csak duma. asszem erről nem vitatkoznék.

    "technikailag ez is megoldható lenne"
    - igen. pl nem eszünk húst...

    "Ha csak vegák lennénk akkor kezdődne csak el igazán a vegyszerszórás."
    - miért is...?

    "ezeken a területeken a mezőgazdaság egyszerűen hosszútávon nem tud működni"
    - akkor talán hagyni kéne a mezőgazdaságot, és az esőerdőket meghagyni esőerdőnek, nem pedig állatfarmot csinálni belőle...sztem.
  • NeoMaN
    #945
    Ez már a csomón is kákát effektus, egy szavaddal sem értek egyet.
    Mellesleg sok-sok buddhista él úgy, hogy nem teszi meg azt amit leírtál. És minden este imát mond a véletlenül eltaposott rovarokért.
    Az élet tisztelete minenek felett. Ezt vagy megérti valaki vagy nem AKARJA megérteni.
    Másrészt a növénynek nincs agya, nem érez félelmet a halála elött és nem érez fájdalmat stbstb. Legalábbis nagyon durva lenne ha nem így lenne. Most biztosan linkelsz majd valami újtudományos kutatást...
    :)

    Aki meg meg tud élni ölés nélkül azzal nem vitatkozni meg megtámadni kellene szvsz. Hanem esetleg megkérdezni hogyan csinálja....
  • NeoMaN
    #944
    nem esőerdei fenyőt eszik...
    :D