1186
a vegetárius táplálkozás előnyei és hátrányai
  • Atomreaktor
    #1186
    Nagyon jó!
  • remark #1185
    A legjobb beszéd, amit valaha hallottál - Gary Yourofsky
  • Calver
    #1184

  • bens
    #1183
    sajt = szénhidrát? sztem elővehetnéd a bioszkönyvet. természetesen a hús is, sajt is, tej is tartalmaz szénhidrátot, de táplálkozás szempontjából eléggé elhanyagolható. a burgonya már többet, de még mindig harmad annyit mint pl a kenyér. a tejben valóban van tejcukor (micsoda felfedezés) de alig ha fogsz a tejtől elhízni, ugyanis még a házi tejben is csak 5g van literenként. az kb egy mokkáskanálnyi. sztem ennél több cukrot rak az ember a kv-jába is.
  • bens
    #1182
    és te honnan veszed h kövér embernek adtam tanácsot?

    amúgy hány éve vagy edző, h így vágod?
  • gabr
    #1181
    "én amiből rengeteget eszem az a gomba és a sajt, burgonya, tészták
    tejet és hüvelyesetket is nyomom rendesen
    Nem sportolok és amióta vega vagyok szépen elkezdtem hízni (+20kg 6 év alatt)."

    Miért csodálkozol, hogy hízol?
    Sajt = széhidrát+zsír
    burgonya, tészták = szénhidrát
    tej = tejcukor

    Grat!
  • gabr
    #1180
    Futás... főleg egy köver embernek, mi? Te miért adsz ilyen szar tanácsokat? Az nem baj, hogy a futástól szétkopnak az izületek, a lábszár csontok deformálodnak, stb?
  • NeoMaN
    #1179
    nyers zöldség és gyümi az megvan

  • bens
    #1178
    hát ez már nem kapcsolódik a vegetárizmushoz, de az egészséges életmódhoz kéne valami mozgás. legalább annyi h esténkén 3 kör a ház körül kocogva, futva...

    a vegetárius étrend egészséges, így valszeg nem lesz bajod ha nem sportolsz aktívan, de az elhízás sajnos sokunkat fenyeget. én is hajlamos vagyok rá, ha abbahagynám az edzést hamar elhíznék. sajtból is inkább a zsírszegényet ajánlom, van ez a zacskós mozzarella ami ilyen trutyiban úszkál, na az pl elég jó. tészta helyett rizs, rizstészta, ilyesmi, illetve neten vannak kalóriatáblázatok.
    a nyers zödség, gyümölcs is fontos, pl saláta formájában.
  • Mirk
    #1177
    nekem is lehet az olvasástól, mert elég sokat olvasok, néha addig amíg totál be nem vörösödik a szemem

    én most leadtam 6 kilót egyszerűen azért mert sokkal többet mászkálok mint nyáron és kevesebb időm van enni
  • HUmanEmber41st
    #1176
    Nekem is voltak ilyen úszkálók, szemorvos mondta, h lehet a szem időszakos erőltetésétől ( olvasás éjjel nappal).Aztán elmúlt:D
    Mostanában én is szépen gömbölyödök, de ez kizárólag a mozgásszegény életmódnak köszönhetem. Mikor rendszeresen kocogtam 20 kg-val kevesebb voltam :D
    Be kellene vezetni az ekadaszit (11 szanszkritul) amikor is minden 11. napon csak zöldséget, gyümölcsöt szabad enni és tartózkodni kell minden gabonaféléből készült kajától.

    Én sose szerettem a húst, csak tényleg nagyon feldolgozott állapotban tudtam megenni ( kolbász, szalámi) mert olyan undorító volt, ahogy ott vagdossák, meg a kinézete is nagyon gusztustalan a nyers húsnak...fuj

    Aztán vega ismerőseim lettek, és rájöttem, h nyugodtan elvagyok nélküle is, hiszen abszolút szükségtelen az életbenmaradáshoz a hús fogyasztása.
  • Mirk
    #1175
    kisgyerekek szemeben is uszkálnak ilyen izék nem kell aggódni, én még akkor vettem észre mikor szemüveges voltam, és ahogy átsütött a nap a lencsén, meg tükröződött, akkor vettem észre
  • Mersant
    #1174
    en is gomban, sajton, tesztakon elek, az almult 15 evben hiztam 10kg-ot, de azt is csak azert mert jo nehany eve ulo melot vegzek...es a szemem elott nekem is uszkalnak ilyen izek, de nemhiszem hogy ennek barmi koze lenne az etrendemhez :)
    szal ha nem mozog az ember tok mindegy mit eszik, hizni fog...

  • NeoMaN
    #1173
    ok értem
    én amiből rengeteget eszem az a gomba és a sajt, burgonya, tészták

    tejet és hüvelyesetket is nyomom rendesen

    Nem sportolok és amióta vega vagyok szépen elkezdtem hízni (+20kg 6 év alatt).

    Mi az amire nagyon kéne figyelnem? Mondjuk káros hatást nem vettem még észre, Talán annyi, hogy a szememben egyre több zavaró amőbaszerű valamit látok úszkálni. (ahogy utánanéztem a neten ezek valami elhalt? üvegtestek, bár ahogy olvastam bárkinél előjöhet, természetes jelenség sokaknál ahogy öregszik).
  • bens
    #1172
    utsó mondat nem értelmes...

    tehát ugyan ezekkel az anyagokkal növényi táplálékban kevesebb ideig érintkezik a szervezet.
  • bens
    #1171
    elhízás akkor van ha nem sportol valaki. attól h vega vagy nem kell rengeteg sajtot meg tésztát enni. fehérje van zsírszegény tejtermékben, hüvelyes zöldségekben, gombában is nagyon sok. szénhidrátot meg eleve nem kell pótolni, mert azt nem húsból nyerik a húsfogyasztók sem.

    amire figyelni kell az a vas, kálcium, lenmag, ilyenek. ha valaki eszik időnként túrót, sajtot, gombát, mákot, céklát vagy diót, akkor sokkal tisztább forrásokból be lehet vinni a vasat, fehérjét, e. aminosavakat mint a húsból. ha valaki még tökéletesíteni akarja a táplálkozását, eszik lenmagot néha, és akkor zsírsavakból sem lesz hiány. ami előny egy vegetáriusnak a húsfogyasztóval szemben, h nem kell figyelni a rostok vagyis a komplex cukrok bevitelére, mert alapból megvan.

    ezt tetézi, hogy a tartósítószerek, szinezőanyagok és egyéb mérgek sincsenek annyira hatással egy vegetáriusra, mert a hús sokkal lassabban halad át a beleken (rostok hiányában) mint a növényi táplálék. így az abban lévő antioxidánsok, egyéb hozzáadott vegyszereknek kb 3-4szer annyi idejük van felszívódni a bél nyálkahártyájába. míg ugyanezek a vegyi anyagokkal növényi táplálékban sokkal kevesebb ideig érintkezik a szervezet.
  • NeoMaN
    #1170
    Tényleg, zúzza akkor ide mindenki milyen kajákat nyom. Okosk
    odóknak pedig nem kell válaszolni, ennyi.

    Egy hátránya biztosan van: elhízás.
    Rengeteg sajt és szénhidrát (tészták) miatt.
  • Mersant
    #1169
    kezd nagyon unalmas lenni ez a vega-husevo vita. ennek a topicnak nem errol kene szolnia, hanem hogy ki miert valt azza, mit hogyan fogyaszt, tapasztalatokat leirni, tanacsokad adni a tobbieknek stb. ugysem fogjuk tudni meggyozni a masik oldalt, es nincs is ertelme...
  • bens
    #1168
    persze, a zsidókat is kinyírták. és senki nem mondta akkor h ez rossz. csak egyszerűen arra voltak valók. hitler megmondta, a zsidók nem emberek, arra vannak h lemészárolják őket. végülis zsidó=csirke, ez volt a normális.

    nézd, akár hogy is nézzük, a csirke ha tehetné és lenne választása, valszeg nem arra használná az életét h odamenjen hozzád és elvágassa a nyakát (mint ahogy a sok zsidó sem arra szerette volna használni h gázkamrámban végezzék). ez asszem evidens. namost innentől kezdve erőszakos megölése az állatnak, ami persze nem bűn, mert nem szerepel bűnként a törvénykönyvben. csak vannak emberek, akik úgy érzik, h ha lehet élni enélkül is, akkor inkább nem teszik meg. de ha te megteszed, hát áldásom nem adom rá, de nem én fogom megmondani h mit csinálj ...
  • Calver
    #1167
    kegyetlenség? én nem nevezném annak...
    én is vágtam át csirke torkát. hú, rögtön átmegyek sorozatgyilkos, és prostikat fogok felvagdosni... hát nem éppen. a csirke kaja. azért élt, h kaja legyen. tudom, "nem ez nem így van, a csirke is egy intelligens, érző lény, blablabla". hát, nekem még egy se mondta h "vidd a faszba innen azt a kést!" ha boltban élő csirkéket lehetne kapni, spec az se tántorítana el a húsevéstől, max több idő kéne hozzá h ebédet csináljak.
  • Calver
    #1166
    "Ez az emberi létezés célja, h az intelligencia használatával úgymond legyőzze a természetet, és átgázoljon mindenen, h jó legyen, a többi állat meg növény meg forduljon fel ott ahol van amennyiben nem hajt közvetlen hasznot?"

    sajnálatos módon úgy néz ki perpill ez. kétségtelenül nincs így jól, de ezt a húsevőkre kenni megint tipikus vega torzítás lenne. nem legyőzni és kihasználni, hanem együttélni kéne a természettel. de ennek a sikere nem attól függ h az ember csak zöldségeket, v. húst is fogyaszt, még mielőtt vki elkezdené itt a térítést.
  • Mirk
    #1165
    na és miköze az információáramlásnak a disznóvágáshoz?
  • NeoMaN
    #1164
    Valószinűleg a mai kor információ áramlása miatt nyitottabbak lehetünk a világra, mint öregapáink a TV1-el és a Népszabadsággal...
  • bens
    #1163
    persze, ma sincs baj a társadalomban azzal ha ölnek. fiatalok is ölnek állatot nem csak öregapáink. a vegetárizmus mindig is ugyan olyan arányban volt jelen a világon. ezt, amit mondok, mondhatnám 500 éve is, csak akkor más lenne az érvelés technika. ma ezzel lehet alátámasztani, régen mások voltak az emberek, akkor mással lehetett volna.
  • Mirk
    #1162
    öregapáinknak sem volt semmi bajuk azzal hogy leszúrják a disznót, vagy elvágják a csirke torkát:)
    ez az érzelmesség csak az mai kor jelensége
  • bens
    #1161
    arra akar célozni sztem, h ahhoz h megölj egy állatot kell egy fajta kegyetlenség. persze h nem eszed meg a búzát, de ha mondjuk választanod kéne h elvágd a húsvéti nyuszi nyakát és kiszívd a vérét, vagy szakíts ki egy hagymát a földből és harapd le nyersen, akkor mivel az ember olyan lény, amiben az intelligencia és az érzelmi hajlamok kombinációja magasabb szinten van mint a mindenevőkben, mégis a hagymát választanád. tehát ösztönösen nem az ölésre használnád a képességeidet. ebből a kérdés, h ha a boltban nem kockára vágva, szépen színezve, csomagolva kéne megvenni a húst, hanem élő csirkék vagy disznók formájában, és a zöldséget is nyersen, egészben, akkor magadtól melyiket választanád. de a zöldségeket így is egészben, nyersen árulják, sokszok cserepekben, élve, mert esetükben nincs szükség a valóság elfedésére, egyfajta illúzió kreálására. míg a húsnál sokszor találkozunk a darabokra vágott cafatok dobozán mosolygó malackákkal vagy csirkékkel, sugallva ezzel h semmi baj nincs, nyugodtan megveheted mert boldogan hagyták magukat feldarabolni és becsomagolni, hisz ez életük célja és értelme. ez így kicsit meredeken hagzik, de ez lenne a lényeg.
  • bens
    #1160
    az intelligencia nem arra való h hasznot húzz, hanem arra h megtaláld hogyan tudnál harmóniában élni a környezettel. ebben különbözik (kéne h különbözzön) az állat és az ember. az intelligencia használatával tudod felfogni h vannak magasabb rendű tevékenységek is mint hasznot húzni.
  • Cuchulainn
    #1159
    Ne haragudj, de bődületes logikátlanságokat irkálsz.
    A világháborús veterán a nyers húsnak is örült volna elhiheted csak az addigra már régen nem volt... A krumplit sem azért ették nyersen meg földesen mert az olyan baromi finom, hanem mert annyira ki voltak éhezve.
    Az ember úgy is van felépítve mint egy mindenevő állat.
    Lentebb leírtam de akkor mégegyszer(ezt is): sok "primitív" kultúrában esznek nyers húst vagy éppen isznak vért.
    A gyümölcs kb. az egyetlen élelmiszer amit úgy ahogy van megeszünk. És az nem azért van mert az ember olyan baromira növényevő, hanem azért, mert a gyümölcsöt a növény arra szánja, hogy megegyék és ezzel széthordják a magvát - emiatt olyan, hogy könnyen elfogyasztható és gyorsan emészthető.
    Mellesleg nem tudom minek erőlteted ezt az őzgidázást, te sem szaladsz ki a földekre és tömöd magadba puszta kézzel az érett búzakalászokat, akkor nekem miért kéne nyersen/elkészítés nélkül enni a húst?
    Amúgy ha csak arról van szó akkor én minden további nélkül kitöröm neked kézzel a csirke nyakát, vagy agyonütöm az őzgidát, utána ki is belezem, sőt a csirkét még el is tudom készíteni ebédre.
  • HUmanEmber41st
    #1158
    És ez úgy érzed a jó irány? ( amit lentebb írtam)
    Nos, ha mindenevő akkor mindenevőként is kellene kinéznie.

    Hogy a krumpli nem jó nyersen?
    Kérdezz meg 1 II.V.H. veteránt, mennyire örültek ( mikor már elfogyott a kaja) egy krumpliföldnek... csak úgy nyersen ették, az is jólesett.


    Nos ki nevez be: húsevő vs őzgida?
    Nah jó, az őzgidának olyan szép szemei vannak, még megsajnálnátok
    Akkor legyen egy házityúk. DE ahhoz nem engedélyezett a bunkó, puszta kézzel kell kicsavarni a nyakát, majd éles kővel kibelezni és nyersen megenni, mert ugye a többi mindenevő állat sem főz. Elő azokkal az ösztönökkel!
  • Mirk
    #1157
    és #1154-et is olvasd ott meg a másik lényeg
    persze sokkal egyszerűbb ha 100 példányban leírom hogy szerintem mi a jó és mi az én véleményem, 100szor egymás után nem veszem tudomásul hogy a másik valami egészen mást mond mint amit szerintem mond, de hát hagyjuk figyelmen kívül azt hogy mit írnak a többiek, igaz...
  • Mirk
    #1156
    te is biztosan jártál biosz órára ahol elmondták hogy az ember nem ragadozó hanem mindenevő
    és itt is elmondták már néhányszor

    "Ez az emberi létezés célja, h az intelligencia használatával úgymond legyőzze a természetet, és átgázoljon mindenen, h jó legyen, a többi állat meg növény meg forduljon fel ott ahol van amennyiben nem hajt közvetlen hasznot?"

    lehet hogy ez neked új de minden életforma célja az hogy ő legyen a legjobb
  • banok
    #1155
    ki mondta, hogy nyersen eszünk húst?
  • Cuchulainn
    #1154
    Kényelmesen figyelmen kívül hagyod, pedig már kb. ötször kérdeztem én is:
    Meséld már el milyen íző egy a talajból frissen kikapart nyers burgonyagumó? Esetleg egy frissel leszakított búzakalász, vagy nyers karfiol? Akkor olyant se együnk?
    Vega vagy nem, nem sok emberi étel van amit úgy ahogy a "vadonban" találod megehetsz. Még a gyümölcsöt is megmosod, meghámozod (vannak akik meg is cukrozzák) mást meg pláne.
  • HUmanEmber41st
    #1153
    Ez az emberi létezés célja, h az intelligencia használatával úgymond legyőzze a természetet, és átgázoljon mindenen, h jó legyen, a többi állat meg növény meg forduljon fel ott ahol van amennyiben nem hajt közvetlen hasznot?

    Meséljétek el, milyen ízű egy frissen leölt állatból (még párolog!!!) nyersen kikanyarított hússzelet?
    Fincsi biztos..
    Az őzgidát meg komolyan gondoltam. Tényleg szeretnék egy éhes, véRmes húsevőt és egy őzgidát összezárni 1 szobában. AZ emberi intelligenciára való tekintettel lehet nála 1 bunkó, meg egy éles kődarab. Ha már a természet olyan trükkös volt az emberiség ragadozó voltának megteremtésében, h karmok és agyarak helyett intelligenciát adott az állatok legyilkolásához, és feltrancsírozásához.
  • Mirk
    #1152
    ezt kéne megérteni hogy az ember nincsen tűz, ruha és fegyver nélkül, mert azért ember az ember hogy ezek legyenek nála
    a ragadozóknak természet adta fegyvereik vannak, az embernek pedig esze hogy fegyvert alkosson magának és olyan környezetet teremtsen amiben kényelmesen élhet
  • Mirk
    #1151
    "Számodra teljesen elfogadható egy állat leölése és megevése /ha lenne más táplálékod akkor is/?"

    igen
  • 4D
    #1150
    Hali mindenkinek.
    Sorry az ekezetekert, de kulfoldrol irok.
    Csak jeleznem, hogy nemsokara megjelenik itthon is, az egyik leg erdekesebb konyv, a vega eletrol. Nemet nyelven eddig 400.000 pld-ban lett eladva, mert igen erdekesen jarja korul a temat.
    Ezt onnan tudom, hogy kis kozom van ahhoz hogy vegre magyarul is megjelenhetett.
    A legjobbat mindenkinek.
    Vegetarianus elet
  • Calver
    #1149
    valóban. talán... de csak talán... ezért "gyújt" tüzet, vesz fel ruhát, és "használ eszközöket". szerintem már realizáltad te is h baromság amit mondassz de még erőlteted. illetve pontosítok... nem baromság, csak... felesleges? értelmetlen? és már messze köze sincs a vegasághoz. hidd el, ha az emberiség még még a túlélésért harcolna, nem lenne túl populáris a vegetarianizmus ötlete. modern, kényelmes társadalomban élünk - és ez így jó. ennyi elég is szvsz erről, lévén a topic alaptémájához kb annyira kapcsolódik mint egy döglött angolna.
  • jefferson83
    #1148
    Most már teljesen másról beszélünk. Van olyan ember aki egy szál alsógatyában elindulva képes lenne életben maradni a dzsungelben, mert készítene magának szerszámokat, képes lenne kaját szerezni. Míg te vagy én esetleg életképtelenek lennénk egy ilyen helyzetben, de ez már egy teljesen más téma.

    Mellesleg nem lehet (butaság) szétválasztani az embert és a civilizációt, mert innentől kezdve bármely érvelés hitelét vesztené.

    Mindenkinek ajánlom csapjon fel néhány anatómiakönyvet:

    - ragadozók anatómiája
    - növényevők anatómiája
    - mindenevők anatómiája
    - ember anatómiája

    A fizika, kémia és biológia törvényei állandóak.
  • Cuchulainn
    #1147
    Jó oké, ilyen alapon ne építsünk repülőgépet mert nincsen szárnyunk, ne járjunk autóval/busszal/vonattal/biciklivel mert nem tudnánk olyan gyorsan futni és még sorolhatnánk...
    Ezért elég röhejes ez a "az embernek nincsenek oroszlánkarmai nem is ragadozó" érvelés.