515
Ableton live-ról röviden v. hosszan
  • king13
    #75
    lehet nálad nem, de nálam akkor is akad :) Az automata bpm az jól működik benne alul frankón fel is ismeri azt nem modntam hogy nem viszont ha a kimenő eltér akkor akad, nálam legalábbis, csak arra lennék kíváncsi mitől lehet mert így nemigen van értelme :)
  • PiR8
    #74
    Szerintem nem.. Egyébként remekül működik a v5 automata BPM állítása. Szóval a Lenti BPM a szám EREDETI ütemszáma, a balfelső pedig a kimenő vagyis a meghatározott BPM.
  • king13
    #73
    az mért van hogy ha jobb felül beállított bpm eltér a betett a számétól akkor akad a szám? csak mert ha két különböző bpmű számot teszek be akkor valamelyik mindenképpen akadni fog nem? vagy folyamatosan állítani kell menet közben?
  • king13
    #72
    Na már meg is van :)
    Kis problem:
    szerkesztő módban el kezdtem összedobálni a két számot, állítottam a hangerőn (oldalt Mixer-Track Volume) Draw Modeban átrajzoltam, tök jó volt aztán egyszer csak kikapcsolt, tehát maga a rajzoló vonal is barna lett, és oldalt a piros kis négyzetből is "kiment a szín", és nincs is semmi hatása. Szal rá kéne jönnöm hogy tudom visszakapcsolni, help pls :D
  • Phat Smoker
    #71
    Hot Stuff:
    Ableton.Live.v5.0.1-BEAT
  • Phat Smoker
    #70
    mondjuk elég nagy kamu benne az mp3 support, tény hogy beolvassa, de wavba átalakítani énis áttudom!
    ezt leszámítva egész jó lett!
  • Phat Smoker
    #69
  • PiR8
    #68
    Megjelent...
    ABLETON v5

    >> info <<

  • PiR8
    #67
    Berángatod a muzsikát, majd monnyuk az elejétől kijelölsz 32 ütemet. Szépen számolod. Az ACID Loop palettán van felező kijelölés, ha benyomod, akkor lefelezi a kijelült részt. Addig felezel, míg csak 4 ütemed nem lesz. Ekkor a panelen már látható az érték.. 132 pl.

    De egyébiránt már S54 mutatott nekem egy könnyebb módszert warpoláshoz. Asszem csinálok egy tutort :)

    PResident Evil: iiiigen, már rájöttem. Falabu meg nyaralni van. :)
  • Dj N-Ice
    #66
    udv!:)

    Pir8, lenne egy kerdesem, hogyan mersz BPMet SF8ban?
  • PResident Evil
    #65
    a képeket így linkeld...

    users.atw.hu/user/kepneve.jpg
  • OPM
    #64
    semmi :P
  • Phat Smoker
    #63
    mi olyan mulatságos ? ,-))
  • Phat Smoker
    #61
    hmm..köszi a tippet, szép leírás, de sajna nincs keverőm :(
    viszont egy ilyennel azthiszem hamar megtudnék barátkozni :))
    fincsi
    úgynézem az atw vackol a képekkel :(
  • PiR8
    #60

    Ableton Live és külső keverő


    RE!

    Feltettem magamnak egy kérdést, hogy ha pl én otthoni LiVE mixeléshez (vagy akár házibulin) akarom használni a progit külső keverővel, akkor hogy tudom ezt megtenni. Arra a végeredményre jutottam, hogy vagy veszek egy profibb hangkártyát, ami valós ASIO-t támogat és sztereóban kiküldöm rá a jeleket vagy elhagyom a külső keverőt és egy MIDI kontrollerrel vezérlem az egészet. A hang pedig közvetlenül egy csatornán fut ki a vasból már összekeverve. Persze ekkor elmarad a kicsit is látványosnak számító diszkós hadonászás, ahogy kétkönyék-szétterpeszt-tekerem-a-potikat és vadul villogtatom a szemeimet a tömegre effektus. Kár lenne érte, bár ugyanezt a műveletet meg lehet csinálni egy megtermett MIDI kontrollerrel is, a felét ki sem használva. Én speciel jobb szeretem ha a Pioneer 600-on magam tekergetem a hangszineket, lökdösöm a fader-t és húzom rá a flanger/wahwah/echo/reverb effekteket és nem pedig a (sz)ámítógépem processzora izzadja ki azt. Persze ennek hátulütője, hogy egyszerre csak egy csatornát tudok ezzel a keverővel effektezni vagy mindet, keresztezni meg szintúgy nem lehet. Valamit valamiért. Én inkább híve vagyok - egyelőre - a low-cost megoldásoknak.
    Nézegettem a házilag építhető MIDI-vezérlők háztájékán és találtam is egy-két ígéretesnek tűnő kapcsolási rajzot 8 potira (1-1 Gain, 3-3 hangszín és 1-1 tolópoti), de az anyagköltsége és - némi telefonálás után - a külső ház elkészít(tet)ése kb annyiba kerülne, mint egy olcsóbb X-Session kontroller. Egyszóval nem éri meg. Aztán a profibb hangkártyák után nézelődtem, hogy melyiknek van MIDI in/out, illetve legalább 2-2 sztereo ki-bemenete. De azok is 20ezertől kezdődnek. Végül a szoftveres megoldás maradt.

    A gépemben egy SBLive! 512-es van. Teljesen hagyományos, natúr kártya, no extra, no filing, just use. Nur 6000 HUF. Asszem. Alapból 5.1-et nyom ki magából, tehát még házimozizni is lehet vele a megfelelő célszoftver segítségével. Kis utánaolvasgatás után azonban kiderült, hogy beza ez nem 5.1, hanem 7.1, ami annyit jelent, hogy 2x4 csatorna jön ki belőle. Vagyis 4 darab sztereó kimenet. Ennek megörültem, ugyanis nekem kettőre, max. 3-ra van szükségem. Sok sok fórumot végignyálaztam az utóbbi két napban és találtam egy szoftveres cuccot, amivel ezeket a kimeneteket lehet úgy szétosztani, hogy azt az Ableton is megegye és két különálló sztereó csatornát lökjön ki a kártyán. Onnantól már a mi dolgunk, hogy és miként mixeljük a zenéket.

    Tehát a célszoftver orosz gyártmányú és kX Project névre hallgat. Letölteni a honlapjáról vagy közvetlenül innen lehet (ha esetleg vki nem akar bóklászni). Ez egy 4.1Mb méretű telepítő és gyakorlatilag rátelepszik az SBLive!-ra. A továbbiakban kXaudio néven fog futni a hangkártyánk. Játékok működését nem befolyásolja... max jobb lesz. :))) Csináljuk végig a telepítési tortúrát, majd indítsuk újra a gépet. A hangkártyába két minijack-RCA átalakítót kell dugni a JOY/MIDIport-tól első és másodikra eső aljaztba. Ezeket pedig értelemszerűen a keverőbe a megfelelő helyre - lehetőleg a LINE bemenetekre :)))

    Beállítás

    Indítsuk el az Ableton-t, majd Options és menü legalján lévő Preferences. egy beállítási ablak tárul elénk, ahol csak az Audio fül érdekes a számunka. Első lépésként a Driver type-ot állítsuk ASIO-ra, az alatta lévő Audio device-ot pedig kX ASIO-ra. Kicsit alább tenyereljnük rá a Hardware Setup gombra, minek következtében előugrik egy csöppke ablak. Beállítandó a frekvencia, melyet 48kHz-ről 44.1-re állítsunk, a többit nem kell bizergálni, nyomjunk OK-t.
    Következő lépés, hogy beállítjuk a kimeneteket: az ablak alsóbbik részén nyomjunk rá az Output Config-ra és amit csak látunk, szépen 'szinezzük' ki ... vagyis kapcsoljuk be :) Valami ilyesmit kell kapnod:

    Ha megvagy, akkor OKézd le, ixeld ki az ablakot és állítsuk be a másik felét...

    Az első képen az eredeti beállítások láthatóak. Amit meg kell változtatnod: az Audio To-nál a Master-t állítsd át Ext. Out-ra, mindkét csatornánál. Alatta kijelzi, hogy most mely kimenetre van állítva. Jelenleg 1/2, melyet az elsőnél hagyhatsz változatlan, míg a másiknál állítsd át 7/8-ra. Nekem azon szólalt meg a másik sáv a keverőn.

    Gyakorlatilag kész is vagyunk. nincs más hátra, minthogy bewarpoljuk a muzsikákat és jól játszogassunk, melyet egyszerűen úgy tudunk megoldani, hogy a zenét kis téglalap formájában áthuzunk a listából az első rublikába az 1 Audio sávba és megnyomjuk a kis háromszöget. Majd ugyanezt megismételjük más zenével az 2 Audio-nál is. Az első muzsika forog és amikor úgy gondoljuk, índítsuk el a második muzsikát és a többi dolgot már a keverőn kell bűvészkedni. A kis téglelapra ráállva DEL-lel tudjuk törölni azt onnan... jöhet a következő.

    Have fun!
  • Phat Smoker
    #59
    "..Live 5.0b16! Release Candidate 1! Beta is opened for all!.."
    Link
  • Phat Smoker
    #58
    ez ilyen!
  • PiR8
    #57
    Van még benne egy halom bug :) És amikor bekressel, akkor csinál egy laza buglistet, amit elvileg el kellene küldeni az Ableton főhadiszállására. Ebből ők ügyesen kiszűrik, hogy mi az amit még javítani kellene benne. Nagyon korrekt. Csak az nem, hogy a gép összes programjáról küld info-t, ami fel van telepítve ;) Beleértve persze a nem-teljesen-illegális programokat is :-)
  • Phat Smoker
    #56
    Ableton Live 5.0b13
    Ableton Live 5.0b10 unlocked: dc++
  • PResident Evil
    #55
    linket !
  • Phat Smoker
    #54
    találtam jobbat: 'Ableton Live 5.0b10 unlocked'
  • Phat Smoker
    #53
    jeee..na megvan a legfrissebb béta verzsön,egyenesen az Ableton honlapjáról!
    Ableton Live 5.0b13
  • Phat Smoker
    #52
    te is ? akkor már többen vagyunk :D
  • PResident Evil
    #51
    mint mindenki !
  • Phat Smoker
    #50
    plííz!! nem tudnád nekem is átpasszolni az 5-ös bétát ?
    nagyon kiszeretném már próbálni! :))
    köszi!
  • PiR8
    #49
    Nohm... Megtekintésre került az 5-ös verzió bétája. Hát mit mondjak róla.. csak jót lehet :) Egy pár kezelőszerv máshova került vagy kibővült, de végeredményben tulszárnyalták azt, amit a srácok alkottak a 4esben. Ami igazán ütős rész lett benne - vagyis ami kipróbálásra került első körben - az a TimeStretch. És persze MP3-ból mindent :)
    Egyébiránt tervbe lett véve egy félhivatalos ableton.hu oldal, ahol reményeink szerint megtalálja mindenki majd a magának valót (mind tutorialban, mind technikai dolgokban).

    Community rule!
  • Phat Smoker
    #48
    Köszi szépen, jókis tutorial lett, szép munka!
  • PiR8
    #47
    Hm... fejtsd ki, hátha tudok segíteni.
  • robotnyk
    #46
    hát nekem nem jött össze
  • VinylToy #45
    Én egyébként lementettem Dokumentumba, hátha jó lesz még valamikor :D
  • VinylToy #44
    09-2-es még nem jó :C
  • PiR8
    #43
    Űberköszönet érte .. :)
  • VinylToy #42
    Kellene vennem nagyobb vinyót, mert nem bírom átkonvertálni wavba a zenéket, nincs hely, jöjjön már az 5-ös mp3 supporttal :DDD
  • PResident Evil
    #41
    linkek kijavítva
  • PiR8
    #40
    tesztelek:
  • OPM
    #39
    lehet hogy valahogyan máshogy kell linkelni, már nemtom hogy
    users.atw.hu/xyz talán

    ha valaki tudja, szólhatna prezinek hogy írja át a képek elérési helyét!
  • PiR8
    #38
    Nekemse basszameg... de rákattintasz a képre és Tulajdonságok, majd onnan kikopizod egy böngészőbe, ugy látszik.
    Ojbá, h kötsög ATW-re igy hivatkozni nem lehet.
  • OPM
    #37
    milliló thx! de nekem a képek vmiért nem jelennek meg :(
  • PiR8
    #36


    Na, kezdjünk hozzá...

    Offline mixelési technikát fogok mutatni, vagyis nem LIVE fogunk kevergetni -még-, hanem összerakunk két muzsikát, behangszineljük azokat majd kimentjük egy teljes mixként.
    Vegyünk két muzsikát a célnak, rakjuk ki őket MP3-ból WAV formátumba vagy CD-ről rippeljük le WAV-ba, a lényeg, hogy WAV legyen a végleges formátum, mivel egyelőre az Ableton v4 csak ezt kezeli (ill. MAC-féle AIFF). Rakjuk olyan helyre a zenéket, amiket gyorsan megtalálnuk és a legtutibb, ha műfaj szerint és/vagy akár BPM szerint is szétválogatjuk.

    Gyujtás...

    1. Ez az indulást követő képernyő, mely becses szemünk elé tárul.




    2. Jobboldalt találunk egy pici kezelőcuccost, ahol válthatunk a szerkesztő és a LIVE mód között. Jelenleg a LIVE van kiválasztva, fehér színnel jelzi. Katt a felette lévőre.



    Igy most már a szerkesztőben vagyunk.




    3. Baloldali kezelőszervek közül az elsővel az éppen aktív DEVICES panelt tudjuk eltüntetni, ill, ami még alatta van :) Amire innen szükségünk lesz: a második felhasználó könyvtár, használata értelemszerű.




    4. Keressük meg azt a könyvtárat, ahova raktuk a mixelendő muzsikákat, majd az elsőt huzzuk (drag&drop) a legfelső sávba át.



    5. A jobboldali részen van jelölve, hogy hanyadik audio-sávot bizergáljuk. az '1 Audio' előtt álló kis háromszögre kattintva lenyithatjuk a sávot és elénktárul a görbe.



    Persze ennek a méretét is tudjuk skálázni és szükség is lesz a pontos egymáshoz állítgatásnál. Ami még fontos: a hangszóró gombbal tudjuk ki-be kapcsolni az adott sávot. Az S-gomb a solo-t takarja, a harmadik pedig a külső jelforrásból történő hangot tudjuk bevinni - bár ezzel még nem próbálkoztam, csak találgatok ;) A többit később tárgyaljuk.


    Ütembeállítás, WARP-olás

    Most jön egy kis játék és beállítjuk a zenénk ütemét. Én általában előbb egy másik programmal (SoundForge v8) szoktam nagyjából meglesni, hogy mennyi lehet az alapüteme. Zenémnek SF8-ban 134,514-et mértem. Most lássuk, hogy is állitjuk ezt be:
    1. Alul jobb oldalt látjuk már kicsiben kirajzolva a görbénk. Ha rákattintunk, akkor az eddig üresen tátongó alsó részbe betöltődik és még egy pár apró dolog is :)



    Vegyük sorra a dolgokat: Clip rész alatt az első rublika a muzsika neve, cime. Alatta színt tudunk választani neki. Signature alatt a zene tipusát (?) tudjuk beállitani, ami jelenleg 4/4-es. A Groove egyelöre magyarázat nélküli. Sample dobozban ami lényeges számunkra első körben az a Warp rész.


    folyt., mert csak 10 kép fér egy hozzászólásba
  • PiR8
    #35
    Mielőtt belekezdünk a warpolásba, egy kis magyarázatra szorul a kezelés, zoomolás: ha az egeret a görbe fölé visszük, akkor átváltozik a kurzor egy nagyítót tartó kézzé. Tartsuk lenyomva a bal egérgombot és közben húzzuk lefelé, így nagyítasz a görbére, emellett még mozgathatod jobbra és balra is. Ez a kezelés mód mindenhol ugyanúgy működik. Nos tehát zoomolj rá a görbe elejére, majd nyomd meg a Warp gombot. Ekkor megjelennek a függőleges vonalak, mely mindegyike egy-egy ütemet, nyegyedütemet hivatott mutatni (nagyítástól függően).



    Látható a képen az első ütem, melyet pontosan arra a pontra kell húzni, ahonnan kezdődni kellene a muzsikának. Ez többnyire mindig az első dob vagy momentum, ahonnan keveri az ember. Húzzuk be oda, majd a WARP gomb alatti részen lévő Orig. BPM-hez írjuk be azt a BPM-számot, ami a legközelebb esik a zenéhez. Én már előre bemértem (134,514).



    Ha most az ablak felső részén található vezérlőn rányomunk a play gombra, észrevehetjük, hogy jóval lassabban játsza azt le, mint ami az eredeti BPM-je a muzsikának. ez azért van, mert alapbeállításként 120BPM van megadva. Ezt az ablak bal felső részén lévő TAP gomb mellett tudod megtenni. Irj oda monnyuk 135-öt, PLAY és minnyárt jobban szól, nem lassított felvétel :) (ha duplán kattintasz a STOP-gombra, akkor visszaugrik az elejére a lejátszás)
    Most jön a finomítás: alul a görbédnél szépen kezdj el balra menetelni és igazitsd ugy a vonalakat, hogy az egész számokat jelölő vonalkák pont ütemre essenek, mint ahogy az első is. Ezt leginkább úgy tudod megtenni, hogy a vonalak felett lévő számokat bal egérgombbal megfogod és huzod a megfelelő irányba. Lehet még olyat csinálni, hogy több fix-pontot adni a zenének: ha egy ütem-vonalra kettőt kattintasz, akkor átváltozik olyanra, mint az első ütem jelölője. Ez azért jó, mert a két sárga ütemvonal közötti részen alkalmazhatunk más sebességet. Ha az utolsó vonalka is a helyén van jól, akkor a WARP alatt megláthatjuk a valós BPM-számot (nekem 134,56 lett).

    Nyomjunk rá a Sample-boxban a gombra, ezzel elmentjük ezeket a beállításokat, későbbiekben már nem kell majd ezzel vacakolni. Ez főleg a LIVE-módnál jöhet jól.

    Zenénkben nézzünk ki egy olyan pontot, ahonnan rákeverjük a következőt, majd húzzuk be a szokásos módon és helyezzük úgy el, hogy az első üteme (még beállítás előtt) a legközelebb essen az illesztési ponthoz.



    A következő muzsikám BPM-e 130, ezt fogom megadni neki, majd beállítgatom az ütemvonalakat. Ha mindent jól csinálsz, akkor szemmel látható lesz, hogy az ütemek együtt 'futnak'. S ha belehallgatsz, akkor csúszás nélkül hallható mindkettő. Nade mi hiányzik a teljességhez...?


    Hangszínezés

    A hangszíneket a többi effektekkel együtt megtaláljuk a cikkem elején említett Devices alatt. Válasszuk ki az [b]EQ Three[b]-t, majd drag&drop módszerrel húzzuk rá mindkét zenére. Látszólag nem fog történni semmi, azonban ha megnézzük az '1 Audio' alatti legördíthető dobozkát, ott fogjuk találni:



    Mindkét zenénél ottlesz. Elsőként a 2-ik zenét fogjuk beállítani. Feltételezem, hogy mindenki mixelt már valamilyen eszközön, így nagyon nem kell majd részleteznem, hogy mikor kell a hangszíneket beállítgatni. Nos tehát... Bal alsó sarokban találsz két kapcsolót , mely közül az egyik épp be van kapcsolva. Ez a 'Sample' doboz, ahol a WARP-ot is be tudod kapcsolni. Ha rákattintasz, akkor eltünik a 'Sample' doboz, katt a másikra és előtűnik az Envelopes dobozka, amin a görbének a hangszíneit/hangerejét fogjuk beállítani.

    Először a hangerőt - ez ki is van választva: Clip alatt Volume. A görbét befedi perpill egy pirosas átlátszó cucc, melynek legtetején erősebb piros vonal van. Ha egy pontjára kettőt kattintunk, akkor ott egy kis karika lesz, melyet tudunk mozgatni. Húzzuk elég szélesre a görbénket nagyjából úgy, hogy legalább 32 ütem beleférjen, majd az elején lévő karikát húzzuk 0-ra, ahol pedig úgy gondoljuk, hogy itt már teljes hangerővel szólhat a muzsika, húzzuk a tetejére (második karika, hagyjuk ott).



    Amint valami változtatást csinálnuk, a CLIP és a VOLUME feliratok előtt pici piros kocka fogja jelezni, hogy a default-tól eltér. A következő az EQ lesz: a CLIP-et legördítve előbújik az 'EQ Three', az alatta lévő Volume legördülőmenüben pedig GainLo, GainMid, GainHi, FreqLo, FreqHi lesz látható. A FreqLo és Hi arra jó, hogy a mély és magashang vágási frekvenciáját megváltoztassuk. Ami minket érdekel, az a Lo, Mid és Hi. Szerkesztésükben ugyanúgy kell eljárni, mint előbb a hangerőnél. Kettő katt a piros csikra, majd még kettő kicsit arrébb és az első karikát lehuzni padlóig (mintha letekernéd a potit), a másikat meg fenthagyni és arrébbvinni.

    Ha a másik zenéhez viszonyítottan beállítgattuk, hogy második muzsikánk hogy és miként lép színre, állítsuk be az első zenénk végét is: hangerőt levinni, hangszineket moderálni, stb. Lemezre menteni pedig úgy tudtok, hogy a fenti görbéket annyira összezoomoljátok, hogy lásd az egész mixet, majd kijelölöd az elsőt és SHIFT billentyű nyomva tartása mellett az utolsót. Nyomj egy CTRL+R-t, add meg a helyét, ahova mented és kész. Amire figyelni kell, hogy az előugró ablak alsó részén van egy 'time range' szöveg, ami a jó kijelölés esetén 1.1.1-től az utolsó szám végéig jelez (pl. 495.1.1).

    Ennek a két példaszámnak a mixét le tudod tölteni innen (13,4 Mb), illetve csak a mixelős részét (2,1 Mb). (128kbit, MP3)

    Remélem, hogy ezzel az offline mixelési tippel tudtam segíteni. Most egy kis pihi, aztán leírom, hogy is lehet mindezt élőben elkövetni.