515
Ableton live-ról röviden v. hosszan
  • Dj N-Ice
    #235
    Kozben vissza olvastalak benneteket.

    King:

    Az Ableton 5 hiaba kezeli az mp3akat, szerintem ne hasznald mert csak lassulsz vele, ez az egyik, a masik, hogy mostmar leirom akkor hogy en hogyan warpolok. En is PiR8et kerdeztem meg, elmondta az alapokat, sajat magamtol is rajottem mar dolgokra. Tenyleg nem egy ordongos dolog.

    Nyah szoval:))

    Eloszor is csinalok egy mappat ahol azok a zenek lesznek WAV formatumban amiket majd ossze fogok mixelni. Ebbe mappaba kerulnek a Sound Forge altal generalt SFK fileok is es az Ableton Live keszitette ALS kiterjesztesu fajlok.
    Nyah. Gondolom nem kell magyarazni mi mire szolgal a fajlok kozul, de GY.K:) legyen:) Az SFK kiterjesztesu fajl tartalmazza a "peaks"-eket azaz hogy hogyan is fog kinezni a hanghullamunk az adott zenenel. ALS kiterjesztesu fajl pedig ugyan ez csak az Ableton kesziti, viszont itt pluszban tarolja azt az infot is a kesobbiekben amikor mar "bewarpoltuk" a zenet. Nos akkor alljunk neki warpolni.

    1. lepes:

    Behuzzuk azt a zenet az Audio savba amit szeretnenk warpolni, majd alul a elkezdi betolteni nekunk a szam hanghullamjat. Ranyomunk a Warp gombra es megjelenik ugye a sarga "1"-es szammal jelolt "fix" pont. Na most amit errol kell tudni: Ha ez a zene amit eppen warpolunk az elso zene lesz vagy szeretnenk ugy beilleszteni a mixunkbe hogy rogton az elejetol hallani lehessen, akkor az 1-es fix pontot athelyezzuk a hanghullam legeslegelejere. Viszont ha nem az elejere tesszuk a zenet akkor az 1 es pont az elso hallhato cintanyer, labdob, taps, vagy akarmire fog kerulni ami utemet ad.


    2. lepes:

    Bal felso sarokban keresunk egy olyan gombot ami egy ures ill. egy telitett kor egymas mellett (gy.k: EXT gomb mellett balra). Ennek az ikonnak Metronome a neve. Ez fog nekunk segiteni minden egyes utemvonalat a helyere csusztatni.

    3. lepes:

    Bekapcsoltuk a metronome-ot az 1-es fix pontunk a helyen van es akkor nyomunk egy play gombot. Ekkor elindul a zene es ezzel egyidoben a metronome segedhang (tikk-takk-takk-takk)ez 4 utemet jelol mindig, es minden negyedik utem kezdouteme TIKKre fog esni. Na most, hogy ne bonyolitsuk nagyon a dolgot es mielott azt hinne barki is hogy ez orakig fog tartani, hat kozlom hogy kb pont annyi ido ahany perces a zene. Meghallgatod es be is van warpolva. Szoval megy a zene, metronome is szol es kozben az egerrel kovetjuk hogy merre jarunk a zeneben es mindig az egesz szammal jelolt vonalakat huzzuk a dobra. mondjuk a 9esnel ha egyszerre szol a dob es a metronome, akkor duplakattintassal a 9esre csinalunk egy fixpontot. megyunk tovabb es figyeljuk hogy nem maszik-e el a dob a metronomerol. Ami a trukk benne hogy semmi mas dolgunk nincs azon kivul mint a vonalakat ugy huzni jobbra illetve balra hogy a metronomeon maradjon mindig a dob ergo sose usson el. es csinalgatni a fix pontokat kozben.

    Altalaban egy zene olyan 200-250 negyedbol all. Ha mondjuk 17-130ig nem maszik el a dob a metronomrol akkor nem kell teletuzdelni fixpontokkal hanem eleg csak a 17esre es a 130asra tenni fix pontot. Kiallasok elejen legyen fix pont es a vegen mikor indul az elso dob, azon is. Kozben lehet figyelni hogy mekkora a BPM szama a zenenek. en nagyjabol 126 es 130 kozott szoktam mozogni, ha kapsz egy BPM erteket, akkor nagyjabol annyinak kell lennie mire bewarpoltuk a zenet. Ha sokkal kevesebb vagy tobb, mint amikor elkezdtunk warpolni, ott csunyan be fog lassulni vagy gyorsulni mikor lejatszod.

    Nah asszem nagyjabol ennyire kene figyelni:)))

    JAHH:))))))))))) mielott idegbeteg lenne barki is, SAVE gombot gozerovel nyomkodjuk ha keszen vagyunk a zene warpolasaval:)))))))))))))))))))))))

    Vannak olyan zenek amibe kell vagy 100 fixpont, eloferdul, de azert az 5os Ableton mar autoBPMes, nem hiszem hogy sok gond lesz vele.

    Na ha ezutan is gaz van a warpolassal akkor csinalok videot is basszus:)))))))) heeheheh

    na csumeeessszzz:)))))))))))
  • Dj N-Ice
    #234
    Na hali Relocate:))) keress meg messengeren, segitek szivesen, bar nem tudom hogy miert szenvedsz ennyit vele:))

    [email protected]

    byez:)
  • Phat Smoker
    #233
    jah..rendesen teleszemeteli a gépet egy idő után! :/
  • king13
    #232
    izé szábádná tudni merre felől "vásároljátok"? :) én nem találtam semerre sem :)

    Relocate - nekem is adódnak gondjaim vele, bár ma nagyobb problémáim is voltak már az 5-tel, egy idő után el kezdett nagyon belassulni, pedig a cpu kihasználtság pont akkora volt mint szokott lenni a piros D sem villogott, szal nem értettem viszont így eléggé lehetetlenné tette a "munkát" :S
    az pedig rendben hogy nem tud mp3-ból dolgozni, ezért wav-ba alakítja, de akkor legalább törölhetné a program bezárásával, ki tudnám én várni minden "munkánál" hogy átalakítja őket wavba, szinte semmi időbe nem telik...
  • ReL0CaTe
    #231
    Szebb Estétket!

    Én most eljutottam odah összevágom kisbaltával az egész gépet mert egyszerűen nem tudok normálisan warpolni.NEM látom az ütemet csak ilyen elnyújtott hullámot helyette.PiR8 te egyszer említetted h Előd mutatott egy másik warpolás technikát kérlek azt írd már le hogy hogy kell mert ez télleg kikészít és emiatt az adott zenét nem tudom játszani :'( Előre is köszi

    OFF: Hajrá Magyarország!!!
  • Phat Smoker
    #230
    én csak a kézikönyv magyarosításáról tudok! :)
  • CHT414
    #229
    sziasztok. vmelyik fórumon olvastam (már nem emlékszem hogy hol), hogy készül a programhoz magyarítás.

    tud valaki erről? esetleg hogy mikorra várható?
  • Dj N-Ice
    #228
    Szeva Gengszter!:))))

    en alkotok megen, most effektes mixet kesziteka Justmusicnak:) amugy mi lesz mar azzal amit megbeszeltunk? mikor lehet elkezdeni? Csorgess meg!

    byez
  • PiR8
    #227
    Közben töltögetem én is... :)

    Amugy azért ez a nagy kuss, mert mindenki alkot??? És hol vannak a végeredmények? :)))))
  • PiR8
    #226
    Ha már sikerült venni egy powerbook-ot, akkor kicsit spórolj és az Ableton v4-edet alig 40 pénzért upgrade-elheted v5-re. Bár nekem az ötössel voltak problémáim és amig a külföldi fórumokon nem mondanak tuti jó dolgokat a bugokról, addig marad a v4. Helyem van a winyon, ígyis a legszükségesebbeket játszom - igaz, egyelőre csak otthon, teztelek.

    Elfilóztam azon, hogy egy laptopot szerezzek be vagy építsek egy valamivel mutatósabb Barebone PC-t... Az még 130-ból meg is lenne (jóféle extrákkal) és hozzá egy kisebb 15/17" TFT - bár így árban már közelítek egy silányabb PC-s laptophoz. MACmini is tök tuti tudna lenni, de! ... belerakok 1Gb-ot, 1.4-es procival és Superdrive-al ill. 60Gb-os winyóval már bőven 250e-nél járok és akkor még nincs se bill.zet se egér se monitor. Sza marad a humánusabb pénzkímélő megoldás - egy ideig. Bár részletre megvenni sem hülyeség, csak kell egy kezdő 100 rongy :)))

    Aztán itt van még a vezérlő kérdése. Lentebb láttam egy nagyon jó keverőt, ami tökéletes volna az elképzeléseimhez, csak épp azis nagyonsokpénz és nem kapható Mo-on. Maradok a Pio600-nál :) ... és egy olcsóbb Evolution vezérlő.

    Ühm.. megint nem tudtam keveset irni?? Hát, ilyen ez a hétvége.. :) Jha, amugy voltam kint a Szigeten: Anima és Underworld... ha lehalásztam a képeket a fényképezőről, rakok be képeket.. éééérdekes volt! És baromi jó!
  • VinylToy #225
    hangmintáka tartalmaz (wav) meg van hozzá valami leirás is, nem lettem sokkal okosabb, bár bele se kezdtem a mélyreható vizsgálatba.
  • king13
    #224
    milyen a cucc?
  • zsolti2
    #223
    Sziasztok! Én pc-ről váltottam mac powerbook-ra, van mellette egy firewire audiophile és egy evolution x-session... van 4.03-as mac-es live-om, de nem tud valaki 5.0.1-est mac-re... megvenném csak drága volt a powerbook... :)
  • ReL0CaTe
    #222
    OFF /me Paul Van Dyk-ra megy :)
  • PiR8
    #221
    APPLE Center nyílt az Andrássy úton, ahol minden MAC-el kapcsolatos cumót közelebbről is meg lehet tekinteni, kipróbálni. Asszem szervezni kellene oda egy közös 'kirándulást' :)))
    A megnyitóról itt az SG-n is van egy cikk.
  • VinylToy #220
    ezért a jó programért bármit :D
  • PiR8
    #219
    Képes voltál 50 dolcsit kiadni??? :))))))))) Amugy, ha lejött, engem is érdekelne! szkrinsotokat tessék szépen rakosgatni befele :))

    Kicsit utánaolvastam ennek az OSX x86 platformon való működésének. Az Intel szállítja a processzort és az alaplapot. Az alaplapra integrálva van a HW-kulcs chip formájában. Kellemetlen, mert valszeg a chip feltörése jóval bonyolultabb dolog lesz - már ha fel tudják törni. Másrészt meg - tippelek - nem olyan programnyelven van a kód megírva, hogy a mezei krekkerek csak úgy odavágjanak neki. Hát mégiscsak vásárlás lesz :P Persze ekkor megint felmerül az ár kérdése, hogy az APPLE miért is akarná az árait levinni a MAC-ek alá??
  • VinylToy #218
    Most töltöm meglátjuk mi ez! :D
  • PiR8
    #217
    És még egy érdekes hír: Apple OSX x86 gépre... A hírt már bejelentették pár hónapja és most megérkezett install DVD formátumban is :)) Egy nyúlfarknyi cikk olvasható róla magyarul is.
    Bevallom.. én is a letöltés vége felé vagyok és ha hazaértem a lemezzel, megpróbálom felrakni kíváncsiságképp a P3-asomra :) Bár több fórumon is azt írták, hogy valódi P4 kell hozzá és celeronokkal vagy P3/P2-es géppel ne is próbálkozzanak, illetve a minimum az 512Mb memória - az alatt el sem indul. Többen hangoztatták, hogy a szoftver HW-lock-os, amit az APPLE biztosít az általa eladott, OSX-el telepített x86 gépekhez. Egy HW-lock-ot egy komolyabb csapat elég rövid idő alatt tör fel, asszem ez nem fog akadályt jelenteni. Csupán csak az, hogy a crack-elt rendszer bug-os lehet/lesz, mint egy windows. Pedig ha bombabiztosan működne, asszem nem gondolkoznék egy ilyen rendszer beruházásán...
    Korábban már olvastam néhány külföldi IT-hírt, miszerint egy P4 3.2Ghz-es masina lenyomott egy dualG5 2.5Ghz-es masinát. Hihetetlennek tartom, mivel az OSX-et csak egy fordítóprogrammal tuningolták meg, hogy az IBM RISC alapú (egyszerű utasításkészlet) parancsait átfordítsa x86-os CISC (összetett utasításkészlet) parancsokra. Tehát va negy konverzió, ami időt vesz igénybe. Mindenesetre az APPLE szoftvermérnökei megdöbbenésüket fejezték ki a 35%-os különbségen - az x86 javára.
  • PiR8
    #216
    Azért kell a füledre is hallgatni :) Egyébként meg nem tudom elhinni, hogy warpolás után valami is szétcsússzon... :\ Ha minden pontosan be van állítva, akkor _tökéletesnek_ kell lennie. A legtutibb az, ha gondosan lefixálod 8 ütemenként, mert akkor tuti, hogy nem fog elmászkálni.

    A műsorterveket köszi egyébként PhatSmoker. Valami ilyesmire gondoltam én is :) A műsor egyébként 30 és 70 perc közötti lesz - remélhetőleg -, nyitott embereket már találtam ott is. Egyet figyelemben kell tartani: nem szabad, hogy csak erről szóljon a műsor, mert akkor sajna az ORTT büntizik - reklámot felfedezve. Zeneszerkesztés a kulcsszó! :) Aztán azon belül már lehet garázdálkodni...

    OFFolok egy kicsit: a Sziget második napján lesz Anima Sound System és közvetlenül utána Underworld (nagyszínpadon mindez!). Valaki tervezi, hogy kimegy eme jeles eseményekre? (/me tutira kimegy) ... ON.
  • ReL0CaTe
    #215
    Persze használok de sztem nem sokat segít legalábbis nekem nem :S Meg sok olyan eset van h egyszerűen nem látom az ütemet pedig úgy figyelem h a szemem kifolyik de akkor se tudom pontosan warpolni :(
  • Phat Smoker
    #214
    a #162-es hsz-ban van két rövid muvi warpolás ügyben, nézd meg őket!
  • Phat Smoker
    #213
    az ütem pontos beállításához warpolásnál használsz metronómot ?
    mert ha ott stimmel minden, akkor nem lesz majd trappolás a későbbiek során!
  • CHT414
    #212
    sziasztok! vki elmondaná nekem h mi az a warpolás? nemrég lett meg az ableton és még egyenlőre "tanulgatom"

    választ előre is kösz:)
  • ReL0CaTe
    #211
    Váááá ez a warpolás kiakaszt teljesen akárhogy warpolom mindig szétcsúszik a vége hiába fixálom.Ha keverném rá a köv. zenét akkor is teljese lódobogás van.Már verem a klaviatúrát mert sehogy se jó :((
  • Phat Smoker
    #210
    kalandra fel! :)
  • ReL0CaTe
    #209
    most már csak reason 3.0 kéne találnom :D
  • Phat Smoker
    #208
    ügyi :)
  • ReL0CaTe
    #207
    torrenten találtam :)
  • Dj N-Ice
    #206
    3 perec es JustMusic.Fm radioban porog az abletonos mixem:)

    www.justmusic.fm rulez:)
  • Phat Smoker
    #205
    pl. dc++ , torrent
    konkrét címekkel sajna most nem tudok szolgálni!
  • ReL0CaTe
    #204
    Jó elképzelések!Támogatom ezt a műsortervet :) Télleg honnan lehet hangminta cd-ket letölteni?Keresgettem már de még nem találtam sehol se :(
  • Phat Smoker
    #203
    a műsortervvel kapcsolatban...először is nem tudom mennyi idő volna egy adásra szánva, de én az alábbiakat képzeltem el a műsorban:
    -maga a program rövid bemutatása
    -interjúk hazai lelkes felhasználókkal,dj-kkel, avagy miért olyan jó ez a program!
    -rövid áttekintése a program kezelőfelületének
    -a warpolás művészete
    -használjuk ki a program adottságait és mixeljünk élőben!
    -elő a hangminta cd-kkel,remixre fel!

    ilyesmikre gondoltam!
  • Phat Smoker
    #202
  • ReL0CaTe
    #201
    wow /me levan döbbenve
  • PiR8
    #200
    Nos, hölgyeim és Uraim! Megtörpént a találkozó a magyarországi Ableton disztribúció vezetőjével és nagyon sokmindenben partner:
    - ableton.hu domain bejegyzés és saját portál biztosítása (hírek, fórum, tagság, tutorial, etc.)
    - egy komoly stúdióhely biztosítása face2face eszmecserékhez, ahol mindenki megmutathatja, mire jutott a programmal
    - klub kialakítása, melyben a tagok kedvezményben részesülnek Ableton- ill. M-Audio-termék vásárlásakor
    - pályázatok támogatása (pl. remixek, megjelenések, etc.), mely HW/SW-ben nyilvánul meg

    Azt hiszem, elindult valami... Remélem Ti is érzitek, hogy mi a pálya. :) A honlapot és a többi megjelenési módhoz szükséges dolgot magunknak kell létrehozni, a szerver és a tárhely biztosítva lesz. Így kérném az olyan arcokat, akik értenek PHP-hez, MySQL-hez, stb, az magánlevélben keressen meg pliz! A domain működése 3 hét mulva esedékes (ennyi sajna a bejegyzési idő) és addig jó volna már egy működőképes kis portált összehozni. (A design részét én már elkezdtem, hamarosan belinkelek 1-2 képet.)

    Elindítottam egy másik vonalat is: FiX.TV-nél van egy-két ismerős arc, aki bevállalná egy műsor elkészítését, mely zeneszerkesztésről szólna, közvetetten pedig az Ableton-ról. Akinek a műsortervvel kapcsolatban lenne építő jellegű 5lete, kivele! :) Ha jól sikerül az akció, akkor még szó lehet egy műsor-sorozatról is.

    Nohm.. én most ellépek egy pár napra, aztán jöv7-en majd leszek... ReL0CaTe: igen, én már zenélek :) -> Szilvuplé Varieté


    Kellemes hétvégét mindenkinek!
  • ReL0CaTe
    #199
    Deee én alkotok :)
    Íme :D
  • ReL0CaTe
    #198
    ugyanazt csinálta nekem is :@
  • king13
    #197
    ehh beszarás telebaszta az Application Data-t wavokkal :S feltelt a c :\
  • Dj N-Ice
    #196
    na miaz senki nem alkot semmit?:) nema':)