94976
10725198101090741028.jpg

-Nem alkalmazunk jelzős szerkezetet. Még arra se, akivel nagyon nem értesz egyet.
-Nem gyűlölködünk!
-HADITECHNIKAI TOPIC, aki nem tudja értelmezni, az megy máshova!


[Légi Harcászati / Légvédelmi FAQ]
  • Vogel
    #58031
    Természetesen a lövedék is lehet golyó, az elsütőbillentyű is ravasz.
  • Molnibalage
    #58030
    Nem végzek termodinamikai analízist, ergo minek kelvinezzek...?

    Tudományosnak nem tudományos, de azért finoman szólva nem primitív a cikk, máskülönben nem lenne a végeredmény 300 ezer karakter... (kb. ez a cél)

    Ez a "buta tonnázás" és fontozás annyira elterjedt, hogy gyak. senki nem használja a kN a fizikusokon kívül. Gyakorlatilag minden könyv, amit olvastam, prospektusok, fórumok lbs-ban vagy kg-ban számolnak és dumálnak. Miért? Mert személetes. Most tényleg azon a 9.81-es szorzón kell lovagolni meg azon, hogy a kg nem erő? Mindenki tudja gyak. senkit sem érdekel.

    Szó se róla, az általam látott Szu-27 tolóerőkarakterisztika diagramján kN, az F-15-nél meg lbs van...
  • Vogel
    #58029
    A mai repülőmérnöki oktatásban ezek a mértékegységek a mérvadóak csak ezért. Természetesen lehet butítani, amennyiben nem tudományos az írásod.
    A tolóerőnél erő van és annak a Newton a mértékegysége, egy buta átalakítás ez a tonnázás. A Kelvin meg miért fontos? Mert minden számolás ezen alapul, a legegyszerűbb helyi hangsebesség is. Az egész hajtóműkört Kelvinben számolják.

    Az első keresztmetszet mindig nemzetközi egységes légkör alapján van megadva (NEL), mint ahogy a többi hajtóműnél is látható, de ez esetben eltérő ami teljesen más teljesítménymutatókat ad az egész hajtóműre nézve. A körfolyamat úgymond elcsúszik, így nem összevethető a többi hajtóművel a kapott eredmény. A beszívott levegő a hajtómű rövid szívócsatornájában végighaladva minimális fojtásos nyomásveszteséget szenved. Oké, de a többinél is létezik legalább ekkora szívócsatorna darab, mégis NEL értékeket használ. Csak ezt a furcsaságot véltem felfedezni.

  • Molnibalage
    #58028
    Mi a meglepő ebben? A szívott oldalon csökken a nyomás hiszen felgyorul ott a helyi áramlási sebesség.

    A tolóerőt kg-ban adtam meg, mert ez a bevett. Átírhatnám kN-ba, de minek? (Egyébként az angol nem féletlenül használja az lbf egységet. Ez font erő egyenértéknek fordítható talán a legszebben. Tehát az erő ekkora tömeget tartana meg.)

    A cikkben lesznek - pontosabban vannak - általam számolt fajlagos értékek és ennél a kg lesz a szemléletes. A fajlagos fogyasztást is teljesen szokatlan kg (üa)./kg (tolóerő)*óra formában adtam meg.

    Odaírható zárójelben a kN-t, de szerintem ez nem elvi hiba, hacsak nem vagy mérnök fizikus és nem tudományos cikket írsz. A kN egy szép mértékegység, de ismeretterjesztés szinten pont annyi haszna van, mint a kp-nak anno. Az égvilágon semmi... Nem is használják a kp-od idestova 30 éve...

    A hőmérséklet meg minek legyen Kelvin fokban? Rohadtul nem szemléletes. Az életben nem láttam még ezt a mértékegységet soha, semmilyen szakcikkben vagy flight manualban sem. Celsius vagy Farenheit van. Pascal mértékegységet sem szokás használni, mert nem szemléletes, psi vagy bara/barg/atm a bevett.

    A fajlagosításnál a levegőátfutás kg /s van.

    A
  • Vogel
    #58027
    T1=p2
  • Vogel
    #58026
    És ha "európai" írást akarsz, akkor a mértékegységeket váltsad át. Használj Kelvint és Pascalt, a mass flow rate meg kg/s. tolóerő meg maradjon kN, és ne tonnázz mert az elvi hiba. De gondolom tisztában vagy ezekkel. Hajtóműves oktatóm leszedi a fejemet, ha valami mértékegység nem stimmel :D Sok sikert a munkádhoz!
  • Vogel
    #58025
    Nem azért, de T1 miért 13.1 Psi (90kPa)? Mert a 288K (15C) hőmérséklet az standard érték, a 90 kPa viszont nem,ennek 101325 Pa-nak kéne lennie, mint a többi hajtőmű esetén.
  • fecska
    #58024
    megtaláltam :)
    a torziós karos lengéscsillapító rendszer miatt ilyen
    bocs :)

  • fecska
    #58023
    Hello!
    Az lenne a kérdésem, hogy a Tiger II-nek miért asszimetrikusak a futógörgőik? (jobb oldalt az egész hátrébb van (elöl a hézag) baloldalt pedig hátrébb (hátul a hézag az utolsó futógörgő, és a meghajtógörgő közt)).
    Köszi!
  • SZU
    #58022
    Fincsi képek keletről!
  • fonak
    #58021
    Az USA már kb. 20 éve akarja leváltani az M16/M4 családot, de szerintem még sokáig marad... :)
  • [NST]Cifu
    #58020
    Na ez is megtörtént. Az US ARMY 24.000 darab M4/M4A1 gépkarabélyt rendelt a.... Remingtontól. A Colt és a Bushmaster volt a fő szállító egy időben, a Remington bár patinás gyártó, az AR-15 klónok terén eddig igazán átütő sikert nem ért el a piacon.

    Rövid távon persze marad a "jó öreg" M4, de azért készülget az utód:

    [center]
  • Fenrir
    #58019
    Duplája? 300 eurós napi bér alatt nem is nagyon éri meg külföldön dolgozni repülőgépen, itthon is az átlag 400e körül volt, én igazán még kispályás voltam a 280-ammal :)
  • [NST]Cifu
    #58018
    A Gripenekre nem is lesz egyhamar sok műszakis, amíg 100-120e Ft körüli nettó bért visznek haza a bértábla alapján (és ugye a közalkalmazotti bértábla 2008 óta nem változott...), míg a civil szférában azért ennek a dupláját is simán megkereshetik...
  • Fenrir
    #58017
    A Malévnak dolgoztam február 3-ig 2003-tól mint repülőgép műszerész.
  • JanáJ
    #58016
    Ezek szerint azért még mindig több közöd van a hajtóművekhez, mint ha pék lennél. :-) Csak azért kérdeztem, mert nem tudom mennyi szaki van itthon aki a polgári gépekhez ért. A griffekre nem lehet túl sok műszaki. Az "átkosban" a vasakat üzemeltetők meg már nyugdíjas korúak lehetnek. :-(
  • lac coo
    #58015
    Lehet tudni, mikor lesz újra repülőnap Kecskeméten ?
  • Fenrir
    #58014
    Nekem elvileg tanították, de nagyon felületesen érintettük mert nagyon ritkán használtam a munkám során. Amúgy meg ahány hajtómű annyiféle jelölés, a PW-150A-n is vannak amiket máshogyan hívnak, pl az EGT-t ők ITT-nek hívják.
  • Fenrir
    #58013
    Én a linket nem néztem meg csak a szöveget amit írtál, azért írtam, hogy én arra gondoltam mivel azt tudtam, hogy a CFM 56 családon nincs afterburner. Legalábbis nem láttam még pl utánégetős 737-est :D
  • Molnibalage
    #58012
    Egy részüknek igen. Ameddig nem tudtam, hogy mi az angol szakmai kifejezés, azt sem tudtam mit keressel. Hála istennek azért vannak itthon is olyan emberek, akiktől lehet kérdezni.
  • JanáJ
    #58011
    Urak! Nektek ez szakmátok? Nem gondolnám, hogy mindenki "csak" hobbyból tudja ezeket.
  • Molnibalage
    #58010
    Meg itt.

  • Molnibalage
    #58009
    Asszem ez az, amit kerestem.
  • ambasa
    #58008
    Szerintem az 1.3, vagyis a ventilátor fokozat kilépő keresztmetszet.

    TG
  • Molnibalage
    #58007
    Köszi, jó link. Már csak az indexelést kellene megfejteni. Pl. Pt13 vajh az első ponthoz tartozó valami lehet?
  • ambasa
    #58006
    Nem kell gondolni a linkem megmutatja az általános engine stationokat, a CFM56-t és a V2500-at csak azért írtam le, hogy látható legyen, hogy ez gyártótól független.

    TG
  • Fenrir
    #58005
    Én is az utánégetőre gondoltam.
  • ambasa
    #58004
    T7 = Forszázskoszorú utáni keresztmetszetben mért hőmérsséklet

    TG
  • Molnibalage
    #58003
    A névleges turnia előtti hőmérséklet mindenhol 2500 Farenheit. Ez 1370 fok. Régen baromi magas volt, de ma már azért annyira nem különleges.
  • Fenrir
    #58002
    Hol van akkor a Tt7?
  • ambasa
    #58001
    Engine Station beosztás (van amikor elhagyják a tizedes jelet és és mondjuk az 1.2 = 12 stb

    Csak viszonyítás képen a CFM 56 adatai (zárójelben a V2500)
    0 (0) = környezeti érték
    10 (1) = szívócsatorna belépő keresztmetszet
    12 (2) = ventilátor fokozat belépő keresztmetszet
    13 (12.5) = ventilátor fokozat kilépő keresztmetszet
    25 (2.5) = kisnyomású kompresszor kilépő keresztmetszet
    30 (3) = nagynyomású kompresszor kilépő keresztmetszet
    40 (4) = tüzelőtér kilépő keresztmetszet
    42 = turbina belépő keresztmetszet
    -- 4.5) = nagynyomású turbina kilépő keresztmetszet
    49 (4.9) = kisnyomású turbina kilépő keresztmetszet
    50 (5) = fúvócső

    TG
  • Fenrir
    #58000
    Kéne hozzá egy metszet, hogy a belső áram melyik részén vannak a szenzorok mert így senki meg nem mondja, hogy mi mit mér :)

    Mondjuk van 1-2 érdekes hőmérséklet adat ami baromi magasnak tűnik nekem. Átszámolva 1500 celsius körül lenne ami szerintem túl magas pl az égőtérhez vagy a fúvókához ahol TGT/EGT-t mérnek.
  • Molnibalage
    #57999
    F100-PW-100

    A hajtóműben levő nyomás és hőmérséklet értékek. Az indexálás sajnos nem egyértelmű. Találkozott már ezzel valaki?

    @Aquir, köszi neked is.
  • JanáJ
    #57998
    Bocs, hogy bele röfögök, de mit számít, hogy álló alakot 4 vagy 600 méterről találsz el? Nem túl életszerű sima gyalognál, hogy az ellen ne bújna el. Afganisztánban sem értem hova kell a 600 méter. Arra már ott az ötvenes a járműveken. Nem?

    A másik meg, hogy valami ami statisztika volt, hogy 400 -ről (?) 9x%-os az átlag baka találati aránya álló alakra. Ez redukállódik 10%-ra (???) ha eközben rá is lőnek. A számok nem stimmelnek, de az arányok igen.
  • kiskorúbézoltán #57997
    Ok, tehát nem az energia itt a szűk keresztmetszet hanem a találat, gondolom ebben egyetértünk.
    De én azt a 600m-t ilyen szempontból - találat - erős túlzásnak érzem, de inkább kérdezek.
    Melyik az a gépkarabély aminél kielégiti ezt a 600m-es követelményt?Esetleg valami újragondolt/felújított M14/G-3/brit L-akármennyi puskáról tudnám elképzelni valami optikai irányzékkal (ACOG az 4x-es, nem?).
    7,62-es kalasnyikov változatok is max távcsővel, de azoknak már nagyon a végük lenne a 600.
    5,56-5,45-tel szerintem reménytelen a 600m, optika ide vagy oda.
  • [NST]Cifu
    #57996
    --- Mit tekintesz hatásos lőtávolságnak?

    Azon távolságot, amelyen belül reális esély eltalálni a célpontot, és a lövedék elegendő energiával rendelkezik ahhoz, hogy a célpontot (embert) le is küzdje.
  • SZU
    #57995
    Bakker, bocsánat!

    Pont bejött a főnök és gyorsan kellett válaszolnom. Nem figyeltem, hogy te a második felére reagáltál, ahol mesterlövészekről általánosítottam.

    Ettől függetlenül nem gyakori a 600m feletti lövöldözés a mai meserlövészeknél.
  • SZU
    #57994
    És direkt kiemeltem, hogy nem mesterlövész. Ráadásul 5.56mm-ről volt szó.
  • SZU
    #57993
    Éles helyzetben nem lövöldöznek ilyen távolságra. Szükségtelen hibaszázalék növelés.

    Az hogy mire képesek, még nem jelenti azt, hogy effektíve rendszeresen lőnének kint a háborúban 600m felett.
  • Molnibalage
    #57992
    Köszi. Közben kutadkodtam én is.

    Ezt tervezem beleírni egy cikkbe.

    Röviden arról van szó, hogy az amerikai fegyveres erők járműparkjának rendszereiben mérhető (fém)szennyeződést és olajminőséget folyamatosan monitorozzák az ’50-es évek óta Ez egyrészt az alkatrészek kopásának és hosszútávú korróziós vizsgálata miatt fontos,másfelől magának a kenőanyagok és hidraulika folyadékok az alkalmasságának hosszútávú értékelése és üzemeletetési követelmények meghatározása is a program célja a mért adatok és tapasztalatok függvényében.