93507
10725198101090741028.jpg

-Nem alkalmazunk jelzős szerkezetet. Még arra se, akivel nagyon nem értesz egyet.
-Nem gyűlölködünk!
-HADITECHNIKAI TOPIC, aki nem tudja értelmezni, az megy máshova!

[Légi Harcászati / Légvédelmi FAQ]
  • aksurv2
    Kettő darab ember egy szem ruger pisztollyal és pár kuktaval és csobombaval 5 napra lebenitotta Bostont. Kijarasi tilalom senki sehova.
    21 éves nulla képzettségű egyetemisták voltak. Ha valamiről semmit nem tudsz óvatosan szólj hozzá, gondolom még nem beszéltél olyannal akinek ez a szakmája.
    Egyébként idézett hozzaszolas mellett volt ott egy 24 éve repülő műszerészként dolgozó foszer hozzaszolas a is. Annyit mondott polgarhaboru esetén 3 hónap alatt földön lenne a teljes air force annyira kenyes és kihegyezett az alkatrész ellátás. Szerintem ért hozzá.
  • aksurv2
    Románok rohejesen könnyedén elfoglaltak az országot. Ezt bármikor most is meg lehet tenni, főleg a lebenitjak a vezetést.
    Ehhez jelenleg is elég nagyjából egy gyalogsági század tuzerejevel, AT..50 sniper stb. rendelkező, de sf képzettségű emberek. Ők könnyedén kiiktatnák itthon a katonai politikai vezetést. Kizartnak tartom hogy a szemelyvedok ki tudnának védeni egy jól megtervezett szakaszereju panceltoros rajtautest.
    Onnantól leall minden.
    A jól képzett 3000 ember az nem sereg hanem az egész ország. És jellemzően a rendőrség embereiből áll. Tehát TEK MEKTA + Bercsenyi es azon kívül pár szazad ha elég jó a lokal pk. A MH nak jelenleg NINCSENEK jól képzett alakulatai, olyannyira hogy a magyar honvédségben egyszerűen nincs lokikepzoi beosztás. A Bercsenyin kívül még egyetlen egy olyan loveszetet nem láttam ami kicsit hasonlított való világhoz.
    Pár hónapja lőttem együtt katonákkal egy nem túl nehéz feladatot. Egy jellemző kérdés gyerekek ebből nem lesz baj? Amikor valaki látta a lokeszseget. A katona gyerek meg szegyenkezve mondta évi egy loveszetuk van.
    A szerb kalasok , ha karban vannak tartva tökéletesen működnek. Én már lőttem 1945 ben gyártitt thomsonnal és más régi fegyverrel is.
    Itt mindenki meg van szédülve hitechtol csak arról feledkezik el, hogy ugyanezen a fegyverek 25 éve vérbe borították a Balkánt.
    Tehát egy sf paralizaló akció kombinálva egy ISIS jellegű raiddel a MH mai állapotában kezelhetetlen lenne.
    A jóval erősebb Iraki hadsereg se tudott vele mit kezdeni.
  • molnibalage83
    Vagy még arra sem. 5 db ember legfeljebb néhány trafóállomásnak baszna oda, de tudtommal pl. a víz közművek központjait őrzik.
    Nagyon be kell lenni rúgva, hogy valaki akkora marhaságot mondjon, hogy 5 ember megbénít egy több milliós várost. Még egyes közműveket is legfeljebb lokálisan zavarnak meg. A közúti forgalmat és a vasútit meg aztán tényleg nem. Mit csinálnak egy vonattal? Vagy majd az első bátor buszvezető mikor nem fogja elütni a sarkon az embert?

Édes istenem...
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2019.02.05. 11:03:54
  • Gunslinger
    A rákötözött középiskolásokat úgy érti, hogy nem mernek majd rájuk lőni BTR-el, nehogy baja legyen a gyereknek. Asszem ennyi járulékos kár beleférni, ha az a veszély állna fenn, hogy százszor több áldozat van kilátásban.

Az 5 emberes város megbénítást viszont én sem értem, egyetlen ember is elég, ha a város központban felrobbant egy pár tíz kilotonnás atombombát...az a város utána tuti megbénul.
  • fade2black
    Románok NEM "10.000es hadsereg".
    Második sor értelmetlen.
    Szegedig NEM nagy terület. A 15-30éve fent van ak padláson 10.000főnek meg végképp nincs értelme. Ez pont annyit ér mint ha Szegeden kiosztanak 10.000AKt. Illetve az 100*többet mert lokális terep, hazai lakosság támogatása és sehol nincs meg a támodásoknál szükséges 3:1.
    De amúgy se értem mi ez a leszednek 10.000akt padlásról dolog. Ezzel akarsz nekimenni egy hazai terepen mozgó 6.000es jól képzett reguláris erőnek? Értem én, hogy ez a szám nagyon kevés de ez legalább tényleg képzett. Tudom a BTR szar, de mi ellen? Mert a 14.5 mocsingot csinál a "par középiskolai gyereket rakotozni az autókraba". A T-72 is szar és a METIS se a csúcs ATGM és Gripenhez sincs (valószínűleg) nagy mennyiségben CASt... adó fegyver... de "beul a verda" meg "par középiskolai gyereket rakotozni az autókraba" és elmegy Szegedig után jól teszi, ha tövig nyomva vissza is megy, mert nem tudom mire képes az "autóra kötözött középiskolás" a fenti reguláris erő ellen de a tippem, hogy meghalni.

"az USA egyik legnagyobb városát megbenitani 5 embernek."
    Mit szedsz? De ha jozanul is ez van akkor nálad is nagy bajok vannak. btw nem tudom mit jelent a megbénítás, de mi elfoglalásról, megszállásról beszélgettünk. Nem, nem tud 5ember elfoglalni egy Budapest méretű/lakosságszámú várost. Egy kis részt esetleg meg tudnak bénítani. Amíg ki nem ér a legközelebbi swat team. Erre képesek.
  • molnibalage83
  • molnibalage83
    Bocs, de itt azért már röhögnöm kell.

2018. nov. 5. - CHICAGO — Chicago is one of the few big cities without a police SWAT team that responds to emergencies around-the-clock.

Ja persze, meg USA-ban nincs fegyveres civil. Ja, de...
  • aksurv2
    Románok. Könnyedén.
    Tisztázzuk teljesen fejéhez az ország.
    Gyakorlatilag képtelenek lennék bármittenni az ellen ha mondjuk ha mondjuk 10 000 szerb eloszedi a padlasrol az akt beul a verda a, máj d egy oszlopba elhajt mondjuk Szegedig.
    Eleg par középiskolai gyereket rakotozni az autókra és onnan már arramenbekamerre akarnak.
    Ha okosak akkor össze kombinaljak s egységek tamadasaval tökéletesen tudnak paralizalni a magyar vezetést.
    Mosult 500 ember foglalta el.
    Egyszer egy amerikai ellenallasrol szóló beszélgetésben olvastam egy volt sf hozzaszolasat. Egyszer sörözes közben haverjai al leltek hogy vajon mit tudnanak tenni egy amerikai nagyvarossal.
    Chicago ismertek mindannyian. Egy laza sörözés alatt kiraktuk hogyan lehetne az USA egyik legnagyobb városát megbenitani 5 embernek.
    És olitthon se fegyver se képzés nincs az ellenállásra viszont vantobb száz év birkanak nevelés.
  • fade2black
    Pontos szám nincs de 5000-7000 közt. Én nem értem, hogy ide járó, htvel foglalkozó ember, hogy gondolhatja azt, hogy 10.000es hasonló szinvonalon mozgó hadsereg, hogy foglal el (és tart meg) MOméretű 5000-7000 katonával rendelkező országot.

btw ha 0 főt vesztenek miközben elfoglalják az 5000-7000fős hadsereggel rendelkező MOot akkor 1000 lakosra fog jutni egy darab katona.

A felsorolt helyi konfliktusokat meg ne keverd ide. Ott a lakosság egy jelentős része támogatta, támogatja, hogy elfoglaják, néha kissebb, de sokszor komoly külföldi segítséggel. Szó nincs arról, hogy ország vs ország háborúzott volna.
  • [NST]Cifu
    Még egy kis tengó:

A kínai haditengerészetnek jelenleg 9 vagy 10 SSN (nukleáris meghajtású vadásztengeralattjáró) egysége van, ezekből három még az 1960-as években tervezett Type 091 (Han) osztályú egység, amelyek már reménytelenül elavultak (ehhez képest egyébként az ötödik Type 091 még 1991-ben lett csak átadva). Utódja a Type 093 (Shang) osztály, ez egy nagyságrenddel modernebb, de még mindig csak az 1970-es évek legelejének amerikai tengeralattjáróihoz mérhető (Tresher-osztály). Hogy öles lépésekkel fejlődnek a kínaiak, azt jellemzi, hogy a Type 093 család három alcsaládra bomlik:

Az első alváltozatból kettő készült (407 és 408), 2002-ben illetve 2003-ban bocsátották vízre őket, de csak 2006-2007-ben kerültek hadrendbe, ez alapján feltehetően sok probléma volt velük.

A Type 093A alváltozatból egyetlen példány épült (414), ezt 2012-ben bocsátották vízre és 2015-ben került hadrendbe. Az egyetlen látványosabb különbség a Virginia-osztályhoz hasonló ívelt átmenet a hajótest és a torony között.

A harmadik alváltozat a Type 093B, eddig 3 példányt figyeltek meg belőle (414, 415 és 416). A korábbi altípusok nagy hátránya volt, hogy nem rendelkeztek vontatott szonárral (amit pedig nyugaton már az 1960-as évek végén bírtak, és a szovjetek is megoldották az 1970-es évek végére). A Type 092A SSNB rakéta-hordozó tengeralattjárón már megfigyelték a szovjet Delta III. osztálynál használt megoldást, feltehetően ez került a Type 093B osztályba is. Az első időkben egyébként az új altípusról kikerült képeken csak a torony mögötti púp volt feltünő, amit sokan függőleges rakétaindító tubusoknak könyveltek el. Ez azért valószínütlen, mert a tengeralattjárók hossza nem változott, márpedig egy ilyen beépítésnél ez azt jelentette volna, hogy a tubusok valaminek a helyére kerültek. A megoldást egy 2018 januári fotó hozta el, amely az egyik Type 093B egységet felszíni menetben kapta el, hátulról:

Jól látható, hogy a felső oldalkormány tetején ott van a vontatott szonár kivezetése, és az 'úszó' háza, de feltehetően a kábeldobot és a kábelt mozgató mechanikát nem tudták elhelyezni a meglévő helyeken, míg a szovjet megoldást, a csepp alakú házat a felső kormány tetején nem vállalták be valamiért.

A megoldás annyira hasonlít a Delta III. féle megoldásra, hogy szinte biztos, hogy annak tökéletes másolatáról van szó, ennél a megoldásnál a szonár maga 90-270 méter hosszú lehet, amit 500-700 méteres műanyag kábel húz. A kábel maga pozitív felhajtóerejű, tehát igyekezne a felszín felé, de kábel végén lévő úszó súlya és kialakítása az, ami nagyjából a tengeralattjáró mélységében ússzon a szonár maga. A megoldás előnye, hogy így elkerüli a hajócsavart, így nem fenyegeti az a veszély, hogy a hajócsavarra tekeredjen.
  • fonak
    Tízezres hadsereg is simán el tud foglalni nagy területet, ha nincs komoly fegyveres ellenállás. Magyarországon pl. van pár ezer tényleges katona (a pontos szám gondolom titkos), tartalékos rendszer gyakorlatilag nincs, tízezer fegyveres simán elfoglalhatná az országot technical-okkal is akár.
    Lásd a helyi konfliktusokat az utóbbi időben, Irak, Szíria, Donbász, ott sem százezres létszámú hadseregek foglaltak el Magyarországnyi területeket.
  • [NST]Cifu
    Egy kis tengó:

Először is egy némileg meglepő fotó, igaz nem mai (2013-as), az U-36 vízre bocsátása előtt készült:

Ugyebár a tengók hajócsavarjait (sőt, sokszor még az orrrészt is) le szokták ponyvákkal vagy valami más módon takarni a kíváncsi szemek elől. A németek nem tették ezt az óvintézkedést meg, így nagyszerűen lehet látni egy áramlásjavító megoldást a hajócsavar végén. Ennek feladata a hajócsavar tengelye mögött keletkező kavitációs jelenség csökkentése. A megoldás nem új - a civil hajózásban is már közismert alkalmazása, ahol viszont inkább olyan megoldást használnak, mintha egy apró hajócsavar lenne maga a hajócsavar lapátjai után, így csökkentve a zajszintet és növelve a tolóerőt (nagyjából 5%-al, ami valójában abból fakad, hogy a kavitáció nem "húzza vissza" a hajót).

Ezzel együtt némileg meglepő, hogy ezt így közszemlére tették...

Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2019.02.04. 12:17:00
  • molnibalage83
    Airlinernél kisebb dolog komoly kárt nem tud tenni semmi Pakson, az is inkább csak a trafókertben és a vízkivételi műben.

Azt is megnézném, hogy ki és milyen hamar adna tűzparancsot bármi lelövetésére...
  • savaz
    Szerintem a csapatok es a repuloerok vedelmen kivul a Tisza es a Duna hidjai lennenek a mindenkeppen vedendo objektumok. KB az az egy dolog tudna jelentosen korlatozni a hazai es az esetlegesen beerkezo szovetseges csapatok harcbaveteset. Budapest vedelme ebben az esetbem azert indokolhato, mert ott van a duna hidak tulnyomo tobbsege. Paksot is lehet vedeni, de konkretan terrorizmus ellen, bekeidoben.
  • fade2black
    Részemről csak katonai, katonai jelentőséggel rendelkező objektumokat védenék és Paks. Polgárit semennyire.
    Akárki akar elfoglalni/anektálgatni a célpont katonai jelentőségű célpont lesz. Paksnak csak másodsorban mert áramtermelésben döntő, hanem mert terrorizmus.

Az ideális egy PAC3 vagy ASTER és NASAMS kombó lenne. Ha csak Nasams akkor abból muszáj az extra range verzió. Hogy PAC3 vagy ASTER kb mindegy. Innen a köröket úgy kell huzgatni, hogy 30km vagy 150km.
    Ami még fontos, hogy melyik irányból számíthatunk bármire. Ez az én világomban kelet, nem hinném, hogy Ausztria megtámad vagy 10.000fős hadseregek érdemileg meg tudnának szállni más országokat.

Na innen kéne nekiállni köröket huzogatni... de nem vagyok lerakos...

• molnibalage83
    A NASAMS 20 km-es lőtávolsága is kb. nem manőverező CM ellen igaz, 30 km semmivel sem. AMRAAM-ER-rel és ESSM Block II-vel is inkább 50 km tája.
  • [NST]Cifu
    Trükkös, mert a realitások figyelembe vételével kevés opció van. Én 6+4 NASAMS 2 rendszert vizonáltam. A 6 "fix" van bejelölve, a maradék négy mobil, és vagy csapat légvédelemre, vagy a potenciális veszélyforrások irányába telepíthetőek. A térképen ~30km-es lőtávval jelöltem be a NASAMS rendszereket, de vagy AMRAAM-ER vagy ESSM Mk.2 rakétákkal gondolnám őket inkább...

Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2019.02.03. 08:15:22
  • ximix #89817
    humor
  • Hpasp #89816
    Urak,

A nagy bejelentésig ajánlanék egy játékot.
    Vegyük az elmúlt háromnegyed évszázad légvédelem által védett objektumait, és próbáljátok megtervezni azok légvédelmét, tetszőleges (számotokra kedves) komplexumokkal.

Ti 2019-ben mit védenétek az országban?

Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2019.02.01. 22:44:45
  • Hpasp #89815
    WASHINGTON, January 29, 2019 - The State Department has made a determination approving a possible Foreign Military Sale to Japan of two (2) AEGIS Weapon Systems (AWS), two (2) Multi-Mission Signal Processors (MMSP) and two (2) Command and Control Processor (C2P) Refreshes and related equipment for an estimated cost of $2.150 billion. The Defense Security Cooperation Agency delivered the required certification notifying Congress of this possible sale today.

The Government of Japan has requested to buy two (2) AEGIS Weapon Systems (AWS), two (2) Multi-Mission Signal Processors (MMSP) and two (2) Command and Control Processor (C2P) Refreshes. Also included is radio navigation equipment, naval ordnance, two (2) Identification Friend or Foe (IFF) Systems, Global Command and Control System-Maritime (GCCS-M) hardware, and two (2) Inertial Navigation Systems (INS), U.S. Government and contractor representatives' technical, engineering and logistics support services, installation support material, training, construction services for six (6) vertical launch system launcher module enclosures, communications equipment and associated spares, classified and unclassified publications and software, and other related elements of logistical and program support. The total estimated program cost is $2.150 billion.
  • Berkut111
    Ez így autóskártya. Plusz ez politikai kérdés, nem katonai. A yankee-et gyűlölik delén. Politikailag teljesen elfogadtatatlan bármelyik dél-amerikai országnak egy közvetlen USA beavatkozás. Egy puccs persze simán megtörténhet.
  • molnibalage83
    Mert doktrinális okokból nincs szüksége rá, mert NATO tagok és USA atomhatalom. Egyébként meg ez is eljöhet, gondolkoztak ezen, de politikai / PR okokból mondtak le erről. Meg aláírtak egyezményt is erről ugye... És ki mondta, hogy ez örökké tartó állapot?

• JanáJ
    Egy esetleges Venezuela elleni támadás mennyire okozna nehézséget az amiknak? A haderejük nem tűnik komolynak, kb le kell hajókázni délnek a bőrnyakúaknak.
  • JanáJ
    Ez így igaz nem igaz. A fegyveres erőkre szükség van, de hogy mekkorára az már egy másik kérdés. Az meg te is tudod, hogy a fegyveres erők hatékonysága nem csak a hardver vásárlástól függ.
  • JanáJ
    Nem ezt mondtam. Nem látom mi szükségük lenne rá. Nem a Villámokon fog múlni, hogy megtámadják-e őket, ők nem exportálnak demokráciát, egy orosz hagyományos támadás sem ezen múlna. A villám gyártása most fut fel, kb 10 év múva is vehetnek (hasamra ütöttem). Feleslegesnek látom olyan képességek megszerzését, amit nem akarunk kihasználni.

Ettől függetlenül vicces, hogy ha UK kiesik, akkor a két Eu.-i nagyhatalom nem rendelkezik 5.genes géppel. :-)

@Molni: Ennyi erővel miért nincs atomuk. Minden hülyeségre nem készülhetsz fel. Amúgy meg nem mindegy, hogy EF vagy Villám rohad a betonon?
  • molnibalage83
    A fegyveres erős olyan, mint biztosítás. Rezsiköltség.
  • [NST]Cifu
    Ezzel az erővel azt is mondhatnák, hogy nincs szükségük hadseregre se, mert úgy se használják ki...
  • molnibalage83
    Most. És 30 év múlva? És 1980-ban ki látta előre, hogy nem kell EF 1995-ben? Ja, senki...
  • JanáJ
    Szerintem nincs szükségük F-35-re. A jelenlegi gépeket sem használják ki - még akkor sem, ha ebből leveszem, hogy mennyire le van gatyásodva a seregük.
  • molnibalage83
    Olyan igazi németes megközelítés. Mármint utóbbi 20 év németes = ostoba
  • [NST]Cifu
    Saját vélemény:

Az EuroFighter az esélyes a brutális politikai hátszél miatt. Ha az F-35A van mellette a döntőben, akkor nehéz kivédeni a lopakodóképesség terén való összehasonlítást, illetve a tényt, hogy számtalan európai ország rendszeresíti szintén (Belgium, Dánia, Hollandia, Olaszország és Norvégia), eleve az EU-n belüli is van gyártó / karbantartóközpontja már. Az F/A-18E/F terén ez a fajta összevetés sokkal kevésbé kínos az EuroFighterrel.
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2019.02.01. 11:29:09
  • fade2black
    De SHnak mi értelme? EF saját ipar AESAs EF Katarnak már készül innnen annyira nem nagy dolog összehozni avionikára egy Block 3as SHt.
    Vagy ott az F-35. Hosszútávú megoldás S400/Su57/BUKM3...al is számolva, nem mellesleg élőben látnák mit ad F-35, meg lenne a mérce/szint a saját új gépnek.
    SH mellett semmi sem szól.
  • molnibalage83
    A 2. pont ismerős, az EF-nél is volt ilyen.
  • [NST]Cifu
    Két F-35-öst érintő hír.

1.: A német Tornado-váltótípus tenderében az F-35-ös ki lett szórva, a két döntős az EuroFighter egy fejlesztett verziója, illetve a Boeing F/A-18E/F Block III.

2.: Az F-35B Lot12 előtti példányoknál a szárny-törzs átmenet élettartama a tervezetnél kevesebb lesz várhatóan, így a gépek átépítés nélküli élettartama akár 2100 repült órára is csökkenhet az eredetileg elvárt 8000 helyett. A probléma, hogy noha a terv megvan már a megerősített elemekkel kapcsolatban, a terheléses tesztelések még hátravannak, így nem tudni, hogy az új elemekkel megvalósul-e a 8000 órás élettartam. ( forrás)
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2019.02.01. 10:32:06
  • [NST]Cifu
    AQS-20 és Barracuda aknafelderítő- és mentesítő rendszer. Az elhárítótöltet egy autonóm rendszer, nem tudom most hirtelen így az árát, de extrém mód high-tech, annyi szent...

• Hpasp #89799
    Dozer nagy arc, utána F-22 oktató lett.
    Festmény az esti légiharcáról, mondjuk az F117-est most nem említette.

Tanulság az esetből az, hogy ha lett volna megosztott légi helyzetkép az F-15C-gépeken, akkor a második MiG-29-es sem úszta volna meg (igazuk volt a Svédeknek a 80-as években, hogy ez döntő tényező)...
    ... érdekesség, hogy ez a képesség már megvolt akkoriban a Holland F-16AM-en, és ez nélkül alighanem másként alakult volna a Március 24.-i légiharc..
  • molnibalage83
  • z0ty4
    Russian pilot release video of dangerously intercept of US F-15 fighter

szépen arrébb terelte.
  • [NST]Cifu
    Egen, a Pump-Jet meghajtást próbáltam magyarítani. :)
  • qtab986
    A gyűrűsházban lévő vízsugármeghajtás amit a Pump-jet Submarine használ?