94974
10725198101090741028.jpg

-Nem alkalmazunk jelzős szerkezetet. Még arra se, akivel nagyon nem értesz egyet.
-Nem gyűlölködünk!
-HADITECHNIKAI TOPIC, aki nem tudja értelmezni, az megy máshova!


[Légi Harcászati / Légvédelmi FAQ]
  • [NST]Cifu
    #91193
    A hírek szerint mágneses akna (un. Limpet Mine), amit a vízvonal közelében egy csónakról rögzíthettek a hajókhoz, menet közben.
    Állítólag egy fel nem robbant akna ott maradt az egyik hajó oldalán, amit egy iráni hajó megpróbált visszaszerezni.
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2019.06.14. 09:59:17
  • savaz
    #91192
    Mivel tamadhattak meg az obolbeli tankereket?
    A multkori:


    A mostani:


    Mind a ketton viszonylag kis serules van a vizvonalnal. Az elsonel elvileg alltak a hajok, de a mostaninal menet kozben lyukadtak ki.
    Mi lehet ez, tapadoakna, RPG, minitorpedo?
  • [NST]Cifu
    #91191
    Elég brutális a különbség az AMRAAM javára.
  • JanáJ
    #91190
    Köszi. Nem szeretem sz oroszt, mert még googlizni sem tudom. :-(
  • molnibalage83
    #91189
    Nem, eltérő célparamétereket. Relatív és abszolút sebesség difi az indító és célpont között.

    R-24 esetén ezek.

    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2019.06.13. 23:43:59
  • JanáJ
    #91188
    A kulonbozo gorbek alvaltozatokat jelolnek?
  • molnibalage83
    #91187
    Kettős totóerő profil. Lásd F-15 könyv kék keretes része és a HTÖ a link alatt.
  • JanáJ
    #91186
    Mi az a dual thrust?
  • fade2black
    #91185
    Hogy pontosan mi az ok az X. Mindenesetre az, hogy ~3hónappal összecsapások után úgy, hogy a hazai Astra kanyarban új külföldi AA rakétát akarnak sött már ki is választották az vmi igencsak komoly okot sejtet a háttérben. Finoman szólva se szoktak így kapkodni...
    Utoljára szerkesztette: fade2black, 2019.06.13. 21:52:44
  • molnibalage83
    #91184
    Meg az R-77 single thrust engine az AIM-120B dual thrust volt. A C-5/7 meg nagyobb hajtóművel és jobb össz impulzussal nyomja le. Az F-15-ös írásom mellékletében van összehasonlító táblázat és magában az írásban is.
  • F1End
    #91183
    Gondolom a vastagabb légrétegekben a különbség jelentős része már csak abból is előállhat, hogy az R-77 átmérője 200 mm, míg az AMRAAM csak 180 mm, nem is beszélve előbbi jellegzetes, szemből egész nagy felületűnek tűnő vezérsíkjairól.
    A Derby ráadásul csak 160 mm átmérőjű, így a kisebb légellenállás miatt hihető, hogy a kisebb méretű rakéta hatótávolságában felülmúlja a nagyobb R-77 -t bizonyos magasságokon.
  • Hpasp #91182
    Viszont az AMRAAM a szovjetek szerint pont ebben a 5..10km kritikus magasságban tényleg jobban muzsikál...
    ... 30..60km az indítási távolság.

  • Hpasp #91181
    Miért lenne túlzás?

    20..22km magasan közeledő célra alighanem tudja...
    ... jah hogy a paki gépek alacsonyabban jöttek?

    Akkor bizony már csak 20..40km az indítási távolság.


    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2019.06.13. 16:21:20
  • [NST]Cifu
    #91180
    Ahogy fade2black írja, nem a sima Derby, hanem az I-Derby ER rakétáról van szó, az 100km körüli értéket tud.
    Feltehetően az R-77 80-110km-es értéke oroszos túlzás lesz...
  • JanáJ
    #91179
    Valaki homályosítson fel hogy ezt hogy. A 77-re 80-110km-t mond a wiki, a 120-ra is 100+ körülit mondanak, a Derbyre meg 50+ -t találtam. Nyilván mindegyik a legoptimálisabb adatára hazudik rá, de akkor is. A Derby ER-re találtam 100+ km-t.
  • fade2black
    #91178
    Annyi, hogy I-Derby és nem Derbyr. Érdekes, hogy nem a saját Astrat választották... bár ha nem hazait akkor annak durván nyomós oka lehet Tejast is végig tolják miközben drágább mint egy F-16V2 izé F-21.

    GaN picit érzékenyebb és sokkal nagyobb teljesítményen képes működni. Ettől szerintem nem lesz hude jobb az ECM (LPI...) ha uaz az SW/AI van mögötte.
  • JanáJ
    #91177
    Ennyit a rakétákhoz megadott hatótávokról. :-) Persze lehet csak fogni kell valamire.
  • [NST]Cifu
    #91176
    Saab Arexis ECM rendszer GaN AESA antennákkal. Ezeknek lehet valami hatása az AESA radarokkal szemben? Ugye a "hagyományos" ECM-ek kapcsán az volt a vélemény, hogy nem hatásosak igazán az AESA radarokkal szemben...
  • [NST]Cifu
    #91175
    India lecseréli az R-77-est. A hír szerint az Paki-Indiai légi harcnál az F-16-osok még Pakisztáni felségterületről tudtak AIM-120C5-öst indítani a Szu-30MKI-kra, az előtt, hogy azok az R-77 rakétáik hatótávolságába kerültek volna. A vizsgálat szerint az Indiai légierőnek új, modernebb és hatékonyabb légiharc rakétára lenne szüksége, így az izraeli Derby rakéták váltják az R-77-est. A Derby már használatban van az Indai légierő SPYDER légvédelmi rakétarendszerében.
  • ximix #91174
    Valószínűleg, a Hajmáskéri lőtérre tartottak vagy nem tudom.
  • ximix #91173
    Breakthrough 2019
    link






    Black Swan 2019
    link


    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


  • Gunslinger
    #91172
    6db Apache köztük egy Longbow épp most köröz a Balaton keleti csücske körül, Siófok Szabadidő fürdő felett fordultak vissza. Honnan jöhettek, Pápáról?
  • Hpasp #91171
    Szolnokon szép állapotú MiG-21bisz a Reptárban.



    Érdekessége a konkrét példánynak, hogy ez az egyik magyar gép, ami fel volt készítve atomfegyver hordozására, megtalálható rajta a BD 3-66-21N speciális fegyvergerenda csatlakozója.
    (ráadásul magyar felirattal)


  • molnibalage83
    #91170
    Számomra elképesztő, hogyan képesek ennyi pénzzel ekkora ökörségeket összehozni.
  • Kurfürst
    #91169
    Ez inkabb egy sufnituningolt repülőfedélzeti gépágyú, nem egyedi rombolópuska.

    Vja 23-ra (Il-2-be építették be) hasonlít a csőszájfék és a lőszer is stimmel, de nem vagyok benne biztos a beépítés miatt.

  • [NST]Cifu
    #91168
    Orosz szeparatisták által épített 23x152mm-es rombolópuska:



    A Romániában zajló hadgyakorlatokon feltűnt egy olyan Abrams, ami látszólag az M1A2 SEPv3-nak megfelelően néz ki. A kérdések felmerülése után az US ARMY tisztázta, hogy ez csak egy Thropy súly- és méretmakettel felszerelt harckocsi, amelynek feladata, hogy tapasztalatot gyűjtsenek, milyen problémákat okozhat a Thropy a manőverezés közben, illetve befolyásolja-e a kilátást:

  • [NST]Cifu
    #91167
    Jelenleg az amerikai hordozók közül csak az USS Abraham Lincoln (CVN-72) képes az F-35C-kel folyamatosan üzemelni, mivel a többi hordozónak többek között meg kell erősíteni a katapult mögötti hajtómű-sugár terelő lemezét, illetve speciálisan felkészített hangár-szekciót kell létrehozni a karbantartáshoz. A USS Gerard R. Ford (CVN-78) úgy lett átvéve a haditengerészet által, hogy ezeket a hiányosságokat utólag kell pótolni, és emiatt a törvényhozás ki szeretné kötni, hogy a USS John F. Kennedy (CVN-79) csak úgy legyen átvéve, hogy már eleve bírjon velük. Az utóbbi azért probléma, mert az eredeti tervek szerint a JFK is abban az állapotban lett volna átadva, mint a Ford, tehát a Navy legújabb hordozója sem lenne képes F-35C rajnak otthont adni. A Navy azzal védi a helyzetet, hogy itt nem arról van szó, hogy a hordozók nem lennének képesek fogadni vagy indítani az F-35C-t, ami persze igaz, csak éppen magyarázkodás.

    A második hordozó, amely képes lesz F-35C gépeknek otthont adni, a jelenleg nagyjavítás alatt álló USS Carl Vinson (CVN-70), ami várhatóan 2021-ben fog visszakerülni aktív állományba...
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2019.06.09. 07:20:09
  • molnibalage83
    #91166
    Én úgy látom, hogy civilek beépítették a területet.
  • aksurv2
    #91165
    Osirak koordinatai.
    Google Earthban vannak képek.
    33° 12′ 11″, 44° 31′ 05″

    Utoljára szerkesztette: aksurv2, 2019.06.08. 17:50:36
  • Oddball29
    #91164
    Nem vagyunk megemlítve.
  • F1End
    #91163
    AirForceMagazine cikk az esettel kapcsolatban.
    "The attack caught the air defense gunners flat-footed. They were in the cafeteria for supper, the radars shut down and cold. The defenders got a few shots off at the last of the F-16s, but they were shooting wildly and manually, without radar or comput-ers." - Ez alapján gondolom ZSzU-23-4 -esekből állhatott a helyszín légvédelme a már említett Kub -ok mellett.
  • z0ty4
    #91162
    On this day: 38 years ago, Israeli F-16s attacked Iraq’s Osirak nuclear reactor near Baghdad (June 7, 1981). Within 80 seconds F-16s delivered 16 MK-84 bombs with pin-point accuracy to completely destroyed Saddam Hussein's dream of developing nuclear weapons. Operation Opera, the first successful attack on a nuclear reactor, made headlines across the globe.

    kép
    nem tudom linkelni :(
    Utoljára szerkesztette: z0ty4, 2019.06.08. 08:42:42
  • Kurfürst
    #91161
    Nem kell szerintem ezt túllihegni, poltikai újságírónak éppen nem volt semmi botrány amiről írhatna, megtalálta az MN cikket majd egy 5 perces Google keresés után máris a téma szakértője lett és rutinosan irt egy negatív hangvételű cikket az index - mondjuk úgy - befogadó törzsközönségénék.

    Az összes haditechnika fórum felerészt arról szól, hogy ilyen Google keresős expertek osztják vég nélkul az észt, ez meg egy clickbait netes újság ami ráadásul hivatásszerűen ebből is él, az újságírónak is folyamatosan kell magából a cikket izzadnia minden lehetséges témában, ha enni akar... Helyén kell csak kezelni.
  • fade2black
    #91160
    a probléma sztem ott indul, hogy national interest cikkekből indultak ki. Végtelen clickbait cikk... F-35 rossz, disaster "másik héten" mért kell nekem félnem tőle, harmadik héten... amit épp olvasol.

    sajnos minden megy clickbait irányba. Na reklámból élnek.
  • ambasa
    #91159
    Az első felvetésed esetében, én pont ugyan ezt állítottam, Ez a a két megállapítás, ami nem hivatkozás, hanem saját vélemény.

    Lobbinál miért kellene érvelni, a cél a közvélemény megdolgozása, a közvéleményé, és nem a szakmai közösségé. Azt meg pont így, bombasztikus címekkel és féligazságok hangoztatásával lehet.

    Félreértés ne essék, nem tartom jónak a cikket, csak szerintem túlreagáljátok és nem a helyén kezelitek. Olyanokat kértek rajta számon, ami nem is volt célja, ellenben arra alkalmas, amire szerintem igen. Hogy ez jó cél, vagy sem az megint egy másik kérdés.

    Engem valahogy sokkal jobban tud zavarni, hogy szaklapokban, mennyire rosszul megírt cikkek jelennek meg, mint egy ilyen, amit ha itt nem pörögtök rajta, meg sem nyitottam volna.

    TG
    Utoljára szerkesztette: ambasa, 2019.06.07. 16:07:48
  • Oddball29
    #91158
    Chill out, pár év és Index se lesz.
  • [NST]Cifu
    #91157
    Van egy bombasztikus cím, ami még az is lehet, hogy nem is a szerzőtől, hanem a szerkesztőtől származik. A cikk semmi más, mint más sajtótermékekből való szemezgetés, önálló gondolat nem sok van benne.


    Pardon, de a vételár és a "legrosszabb" vadászgép dolgot ők keverték bele eleve.

    Azt azonban tegyük hozzá ez egy válasz egy másik, szintén lobbi cikkre, amely megpróbál megalapozni egy jövőbeni esetleges döntésnek.


    Válasz? Ha válasz lenne, akkor érvelni kellene. Amit érvnek lehet tekinteni (vételár, "legrosszabb" gép) azok meg pont nem stimmelnek, illetve nincsenek alátámasztva.

    Ez egy "gyorsan dobjunk össze egy fikázós cikket a Magyar Nemzetre 'válaszul'" hangulat, ami viszont ilyenformán többet árt az Index megítélésének még akkor is, ha a MN cikket is ki lehetne kezdeni éppenséggel.
  • molnibalage83
    #91156
    Annak nem is nevezném.
  • VO101Tom
    #91155
    Azért elképesztő, hogy még itt is mennyien tudják védeni azt a hulladék cikket, hogy csak copy-paste fordítás az egész. És akkor mi van? Akkor már bármihez adhatja a nevét, utána sem kell nézni semminek? Ez az újságírás legalja.
  • ambasa
    #91154
    Bocs, félreértettem!

    TG