94975
10725198101090741028.jpg

-Nem alkalmazunk jelzős szerkezetet. Még arra se, akivel nagyon nem értesz egyet.
-Nem gyűlölködünk!
-HADITECHNIKAI TOPIC, aki nem tudja értelmezni, az megy máshova!


[Légi Harcászati / Légvédelmi FAQ]
  • [NST]Cifu
    #91396
    A törökök nem számoltak azzal, hogy kiejtik őket az F-35 projektből. Ahogy már korábban is írtam / írtuk, az Sz-400 beszerzésnek katonai értelemben semmi értelme nem volt. Az egy politikai / gazdasági tánc volt Putyin és Erdogan között.

    Törökország szinte semmilyen fegyvert nem vásárolt korábban a Szovjet / Orosz piacról. A Német egyesüléskor a kelet-német hadsereg levedlett fegyvereit (AKM, PKM, RPG-7, stb.) megvették potom áron, az 1990-es évek elején a szovjet hadsereg leépítésekor egy marék BTR-80-ast rendszeresített, illetve az Iglából vettek szintén egy kisebb mennyiséget (aztán megkapták a Stingert licenszgyártási jogot). Szinte minden nyugatról érkezett, amerikai, német, francia, olasz...

    Szóval most ennek hátat fordítani meglehetősen furcsa lépés. Élek a gyanúval, hogy Erdogan egész egyszerűen bele sem gondolt, hogy a NATO-nak vörös posztó lesz az Sz-400 beszerzés. Putyinnal éppen összebratyiztak, ők felkínálták (szép kis húzás), Törökország éppen nem rendelkezik hasonló rendszerrel, hát jöjjön...
  • Xsillione #91395
    Ami nem tiszta, hogy miért nem vártak a Törökök még egy-két évet ezzel, amikor már legalább a vas náluk van, oké, nehéz üzemeltetni meg minden az USA nélkül, de most leginkább a legtöbbett fizetnek azért, hogy ne legyen semmi náluk, és persze az orosz meg magkap minden infót így is, azaz csak török szívatta meg magát igazán.
  • [NST]Cifu
    #91394
    Ezzel a Villámmal meg jól lábon lőtték maguk az amik.


    Mármint mivel? Azt előre nem tudhatták a 2000-es években, hogy majd jön egy olyan török vezető, aki látványosan nekiáll haverkodni Putyinnal. Törökország pedig a NATO egyik sarokpontja, a mai napig. Hajdan Irakkal és Afganisztánnal, majd Szíriával kapcsolatos bevetések jó részéhez ilyen vagy olyan formában, de köze van Törökországnak, vagy a támadó gépek indulnak onnan, vagy a tankerek, vagy az E-3-asok, vagy a flotta hajói kötnek ki ott, stb.

    Eddig Törökország megbízható partnernek volt tekintve, nem volt kérdés, hogy hozzáférhet a NATO fegyvereihez. A kérdés már jó ideje az volt, hogy akkor mikor húzzák ki a tápcsatlakozót - most, vagy akkor, amikor még több kárt okoz Törökország pálfordulása. Szerintem eddig bíztak abban, hogy Törökország visszatáncol inkább az amerikai érdekszférához, felteszem a színfalak mögött el is követtek ezért mindent. Húztak egy piros vonalat, ez az Sz-400 leszállítása volt, amit ugye nemrég átléptek...
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2019.07.18. 15:40:13
  • [NST]Cifu
    #91393
    Próbáltam, de ez látványosan alacsony érték. Ez valami bevett dolog, a NAMMO oldalán például a 30x173mm APFSDS-T-re annyit írnak, hogy >100mm @ 1000m. Mindezt 230g @ 1430m/s torkolati értéknél. A CTA esetén ugyanezek az adatok 550g @ >1500m/s. Aztán odaírják a 140mm @ 1500m-t, pedig ugye több, mint kétszeres torkolati energiával kell(ene) számolnunk..

    De nézhetsz Rheinmetall értékeit is..
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2019.07.18. 15:20:55
  • JanáJ
    #91392
    Az APS lehet akkor az ok. Értem én hogy majd egyszer lesz két tucat Kurganyec felvonulni, de nem ezek lesznek a az ék hegye. :)

    Ezzel a Villámmal meg jól lábon lőtték maguk az amik.
  • ximix #91391
    Próbáltad már a gyártó oldalát ? :))

    THE 40 CTAS
    Jobb oldalt a kék fülön lehet a lőszerek közt váltogatni.
  • [NST]Cifu
    #91390
    Ennél nagyobb a baj, Törökország tier2-es partner, vagyis elég sok lényeges információval bírnak az F-35 programról alapból. Hát dunno, még ha nincs is kéznél F-35-ösük, azért a vele kapcsolatos információkra elég jó rálátásuk lehet, szóval elég nagy probléma...
  • [NST]Cifu
    #91389
    Kurganyec-25 mikor lesz rendszerben?


    A közeljövőben, márpedig nem utólag készülsz fel az ellenfélre, hanem ha lehet, akkor előre...

    Mire rendszerben lesz, addigra fel lehet kalapálni 4 rakétát rá és máris nyitja azt is.


    A Kurganyec-25 esetében is elviekben fel lesz aplikálva az Afganit APS. Pont emiatt jobb választás a 40mm-es CT, mint egy pct. rakéta...
    Az APS egyszerűbben "átléphető" egy potens gépágyúval, mint egy pct. rakétával...

    Ez a 4000 méter szép, de hol lehet ilyen messze lőni?


    Más oldalról közelítem meg: mondjuk egy 30x173mm-es pct. lőszer 2km-ről 110mm RHA páncélértéket tud átütni. A 40mm CT-nél még csak becslést találtam, ott 4km-ről tudhat kb. 90mm-t.
  • JanáJ
    #91388
    Vajon a kiképzett török pilóták mekkora károkat okozhatnak?
  • JanáJ
    #91387
    Nekem ez megint egy drága dolognak tűnik ami miatt megint csak kevesebb lesz belőle ha egyszer lesz...
    Kurganyec-25 mikor lesz rendszerben? Mire rendszerben lesz, addigra fel lehet kalapálni 4 rakétát rá és máris nyitja azt is.
    Ez a 4000 méter szép, de hol lehet ilyen messze lőni?
    Ne értsd félre, nem ész osztás, meg okoskodás, csak nem vagyok meggyőzve, hogy szükség van erre a kerekes-nyuszibusz-páncélvadászra. :-)
  • [NST]Cifu
    #91386
    A dolog először is úgy kezdődik, hogy a 40mm-es CT (noha marha drágán), de helytakarékosság szempontjából alig rosszabb 30mm-es alternatíváknál, miközben a tűzerő tekintetében felettük áll...



    Másodszor, amíg BMP-2/-3 vagy Boomerang áll szemben, még a 25/30mm-es alternatívák is elegek lehetnek. De mondjuk egy Kurganyec-25 esetében már véleményes, hogy egy 30mm-es pct. lövedék valóban kellően hatásos lehet ellenük szemből.

    A harmadik dolog a hatásos lőtávolság. Korábban az általános megoldás az volt, hogy harckocsik ellen jó a pct. rakéta, a vékonyabb bőrűek ellen meg jó a gépágyú. A nagyobb kaliber (általában) nagyobb hatásos lőtávolságot is takar, a 30mm-es gépágyúknál inkább 2500-3000 méter, míg a 40mm-es CT-re 4000 métert mondanak...
  • Oddball29
    #91385
    Annnnd kicked.
  • JanáJ
    #91384
    Nem értem mire kell a 40 milis, amire nem elég a 30.
    A gyalogság használatát nem kérdőjelezem meg, nyuszik nélkül szerintem esélytelen városban (is). Azt vetettem fel, hogy lehet kellene egy 8x8-as gépágyúval és egy másik kis, külső toronnyal, géppuskával/ gránátvetővel amibe fér is ember. Mert volt már olyan protó amibe csak 4-en fértek. Persze ezt innen a fotelból.
  • JanáJ
    #91383
    Az első mondatod nem értem. A második nekem is eszembe jutott.
  • fade2black
    #91382
    sztem harckocsit elsősorban air burst kopaszt. nem mert 30 vagy 40mm. A kilogó érzékelők rosszul birják a repeszeket.

    És itt mindig jön a kérdés. Adott szituban mi a jobb. "1db 40mmes vagy 2db 30mmes."
  • [NST]Cifu
    #91381
    A "fér-e elég" viszonyítás kérdése. Mihez? A CV9040 esetében 24+24 lőszer van a toronyban (24 tűzkész, további 24 kézzel a tárba pakolható), további 186 lőszer a testben. Viszont a pusztító hatása jóval nagyobb, mint egy 30mm-es gépágyúnak... Szóval kevesebb lövés is elégséges lehet, adott esetben.

    Hogy érdemes-e erőltetni a gyalogságot - nos igen, érdemes. Egy épületet kívülről kipucolni nem tudsz járművekkel. Maximum lerombolni... A doktrína még nem változott tudomásom szerint városi harcban, gyalogság és jármű együtt...

    Torony nélküli verzió eddig is volt a Stryker, Boxer és VBCI esetében, az újdonság most pont a tornyos verzió megjelenése...
  • JanáJ
    #91380
    A végén még értelmét veszti a komolyabb páncélzat. Azért a 40 mm már egy harckocsit is megkopaszt. Kérdés fér-e elég a nagyobb lőszerből, meg hogy van-e értelme erőltetni a gyalogokat, akikből egyre kevesebb fér be hátra és egyre kisebb a szerepük, ha kidesszantolnak. Vagy kellene torony nélküli verzió amibe nyuszi is fér. :-)
  • [NST]Cifu
    #91379
    Francia VBCI 40mm-es CT löveggel felszerelt toronnyal. Azért valahol kezd elfajulni ez a lövészpáncélos / páncélozott szállító harcjármű dolog. Az olyan, korábban alapvetően csak könnyű fegyverzetű járművek is újabban 30-40mm-es löveggel szerelt tornyot kapnak, mint a Stryker, Boxer vagy a VBCI...

  • [NST]Cifu
    #91378
    Thales LMM (Martlet) rakéta, az európai gyártó válasza a gyors támadó csónakok ellen, amely a meglévő stabilizált fegyvertornyokra felszerelhető. A HMS Sutherland Type-23 fregatton most tesztelik a rendszert amúgy, és eddig eléggé pozitívak a tapasztalatok. Az LMM egyébként vállról indítható verzióban is létezik, drónok és kisebb földi / tengeri célok ellen...





    Ez amúgy csak azért érdekes, mert az LCS esetében ugye erre a célra a Hellfire lett (lesz) rendszeresítve VLS indítókból...
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2019.07.17. 10:44:42
  • ximix #91377
  • ximix #91376
  • JanáJ
    #91375
    Uhh, tényleg. De akkor is ciki szerintem.
  • [NST]Cifu
    #91374
    Szerintem Krazokat nem láthattál (azok Ukránok ugyanis), csak Uralokat. Ezek az Sz-300PMU2 / Sz-400 széria "szabvány" vontató és kiszolgáló teherjárművei.

  • JanáJ
    #91373
    Csak nekem tűnik butaságnak, hogy az Sz-400 még részben Krazokkal érkezett? Gondolom kb mindegy a terepjárása, meg egyebek, da akkor is vicces. Persze lehet csak most mozgatják ezzel őket.
  • [NST]Cifu
    #91372
    Észak-Olaszországban a rendőrség rajtaütött egy neo-náci csoporton, amelyeknél rengeteg kézifegyvert (köztük HK G3 és Steyr AUG gépkarabélyok, hangtompítós Steyr TMP géppisztolyok) foglaltak le, és találtak egy Matra 530F légiharc-rakétát, amelyek 1980-ban a Mirage F1-ekkel együtt adtak el Katarnak... Érdekes kérdés, mit akarhattak kezdeni a félaktív radaros rakétával...

  • ximix #91371
    Su-57
  • [NST]Cifu
    #91370
    Boxer CRV vs. ASLAV-25:

  • ximix #91369
    BMP-2M with B05Ya01 Berezhok turret





    BMP-1AM Basurmanin
  • [NST]Cifu
    #91368
    LCS 17 USS Indianapolis. Az érdekessége az árbóc tetején látható nagyobb AirbusDefense TRS-4D radar (GaN, C-Band, AESA), ami váltja a TRS-3D/16-ot.

  • JanáJ
    #91367
    Lehet hogy Török o.-nak nem érte meg, de Erdogannak igen. :-( A diktatúra a diktátor és nem az ország érdekeit veszi figyelembe.
  • [NST]Cifu
    #91366
    -nyugati megrendelések, -felbontásra kerülő katonai megrendelések (az F-35 programmal kapcsolatosan nagyjából 12 milliárd dolláros mínusz a becslések szerint az elkövetkezendő 25 évben), -elapadó amerikai katonai segélyek (2018-ban 154 millió USD), stb.

    Az éremnek két oldala van, hogy most nekik megéri-e az olcsóbb orosz gáz és az orosz pénzből épült orosz atomerőmű, meg néhány Sz-400 miatt felrúgni azt a katonai és katona-politikai de facto helyzetet, amiben több, mint fél évszázada élnek... Hát dunno.

    Az én megítélésem az, hogy nem érte meg.
  • gyalogstuka
    #91365
    Az S400 komplexum orosz hitelre lett vásárolva,az atomerömü ha megépül,orosz tulajdonban marad a törökök rögzitett áron,átveszik az áramot több évtizeden keresztül.A törököknek nincsenek olajuk,mint pl Venezuelának,nincsen valutájuk.
    Erdogan természetben fizet,országát sikeresen bemanöverezte Oroszország ölelelö karjaiba.
  • fade2black
    #91364
    Ez nekem inkább Orosz érdek. Vagy legalább annyira. Eladtak +egy atomerőművet, meg rengeteg gázt.
  • Hpasp #91363
    +orosz gáz, +orosz atomerőművet is számba véve?

    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2019.07.14. 16:42:38
  • Oddball29
    #91362
    Patriot-vásárlásról volt szó eredetileg, de tech-transzfer igényével együtt.
  • [NST]Cifu
    #91361
    Maga az Sz-400 komplexum, gyermekkori nevén Sz-300PMU3 (csak az kevésbé hangzik jól) messze nem tartalmaz akkora újítást, mint egy F-35-ös egy F-16-hoz képest.


    Ok, meg az e-mailben írtak is, de ez megint csak arra mutat, hogy Sz-400-ért lemaradni az F-35A-ról irgalmatlan nagy marhaság volt...
  • gyalogstuka
    #91360
    Erdogan és környezete alaposan megtervezte az USA-val való szakitást,valószinüleg ennek jegyében a török vállalatok devizaadóssága (46%) főleg amerikai dollárban van könyvelve,illetve jelentös része euróban.A cégek bevétele lirában keletkezik,ami egyre kevesebbet ér,miközben a hiteleket dollárban kéne visszafizetni,amit egyre nehezebben/drágábban tudnak beszerezni.A görögök már csak egy kávét kérnek.
  • fade2black
    #91359
    -Milyen EUs szankciók nem tettek jót Törökonak?
    Szerintem Török gazdaság szemponjából nem volt túl sikeres az elmúlt pár év. Először Oroszok embargózták be őket, aztán líra omlott össze... most pedig odáig feszítették a húrt, hogy F-35bukják és belengette EU is a szankciókat. Miközben a Török export legnagyobb része EUba megy és vastagon szuficites ez se tűnik túl jónak. Hogy a Török idegenforgalomról ne beszéljünk.


    @HPASP: Mondjuk ezt korábban is feltehették volna maguknak... minek rendelték egyaltalán be? És persze ilyen alapon minek nekik S-400... meg rakat minden. Iszlamista vezetése Allah velük van...
  • Hpasp #91358
    Minek nekik F35 kérdezheti a szultán...
    ... zavargó Szu-24-eseket simán leszedi az F16-is.
    Délen Szíria/Irak megszűnt állam lenni, az Oroszokat (földgáz - atomerőmű) meg inkább beengedni szeretnék gazdasági szempontból, nem bent tartani a Földközi tengeren.
    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2019.07.14. 14:25:16
  • ToxiMaxi
    #91357
    Nehéz értelmezni, hogy a törökök milyen gondolatmenet mentén döntenek, mondjuk egy diktatúra ilyen szokott lenni. Csak ezzel most tökönszúrták magukat, mert nem lesz F-35.
    Utoljára szerkesztette: ToxiMaxi, 2019.07.14. 14:08:08