94975
10725198101090741028.jpg

-Nem alkalmazunk jelzős szerkezetet. Még arra se, akivel nagyon nem értesz egyet.
-Nem gyűlölködünk!
-HADITECHNIKAI TOPIC, aki nem tudja értelmezni, az megy máshova!


[Légi Harcászati / Légvédelmi FAQ]
  • [NST]Cifu
    #92644
    Jelenleg ahogy látom, az US ARMY és az USMC számára is a légi, csöves és rakétás tüzérségi támogatás precíziósra való átállása, és folyamatos lehetősége a cél. Akár hol is grasszál egy harckocsi egység, vagy akár egy sima járőr, pár percen belül az általuk kért területre tűztámogatás. Akár mobil célok ellen is (a USMC jobb hijján félpasszív lézeres rávezetésű 155mm-es gránáttal gondolja, az ARMY-nak és az USAF-nak ott van az SDB II.).

    Akár hogy számolunk, az UCAV-ok által adott CAS hatalmas lehetőség, és igen, kell a 20db SDB II. akár, mert előre nem láthatod, hogy mekkora tűztámogatás kellhet adott esetben. Az F-15E pedig hátrányban lesz, mert ahhoz, hogy a terület felett járőrözhessen, kell légi utántöltés is. Vagy akkor forgóba fognak 3-4 óránként váltani. Akárhogy is nézzük, ez brutális költséghatékonyság lesz az UCAV-ok számára.

    És igen, ezt meg lehet még olcsóbban, COIN gépekkel oldani. De azt nem akarják. Csakmertazért...
  • [NST]Cifu
    #92643
    Felteszem a haderők külön-külön tárgyalnak a gyártókkal. Mivel a fejlesztési költségeket olykor eltérő arányban állják, ezért ez is befolyásoló tényező lehet.

    A másik fele, hogy a forrásként használt anyagban egy csomó általánosítás volt, ezért nincs benne pl. a Hellfire, mert ott csak az van, hogy az Army-nál valami 70e US$ per darab, mert az összes altípus árát átlagolják, amit az Army rendel...
  • repvez
    #92642
    ez mennyiben támasztja alá a Te nézőpontodat?
    Ha a legtöbb menyniséget nézzük az 20 bomba /nap nem tudjuk a napi eloszlást, de simán benne van, hogy van amikor megszornak egy területet 80 bombával máskor meg napokig nem.

    Viszont, ezt a mennyiséget 1 GE ER 1 napra lefedi. szemben azzal, ha ezt akár F15E-vel is akarod megoldani, oda minimum géppárt küldenek és max 1 órát tartózkodnak a célterületen attól függően milyen messze van a reptér, de ugye az oda vissza úton már a terület felett kell lenni a váltásnak. Szóval az 6 gép /egy forduló. tehát ahány váltás annyiszor 6 gép+személyzet +fegyverzet és sok sok kero hozzá.

  • molnibalage83
    #92641
    Felhasznált bombamennyiség.



    Még a legrosszabb időszakban is csak 14 fegyver alkalmazás / nap. Ebben sanszosan nem csak bombák, de az AGM-114 is benne van.


  • repvez
    #92640
    Nem értem miért ne lenne értelme .Miért feltételezed, hogy ott légvédelemnek is kell lennie ahova bombát kell dobni?
    Vegyük afganisztánt.Oda mondjuk 4 géppel lefeded a harci zónát.Sztem kellő magasságban tudnak járőrözni ahhoz, hogy bármilyen csöves dologgal kárt okozzunk bennük.
    Viszont a földön a csapatok támogatására kiváló, és sztem napi szinten ha nem is 80 ,de 20+ bombát ledobnak igy is a támadó gépek .
    Csak mondjuk 30-40 gép köröz miatta naponta.
    Ezekkel meg nem csak az üzemanyagot,de a pilótát meg a reptechnikát is lehet spórolni. Ha megoldanák az utántankolásukat a levegőben,
    akkor meg addig marad fenn amig van rajta bomba

    Cifu:
    A bombák, rakéták árainál mi indokolja, hogy a két külön haderő különböző áron kapja meg öket?Csak a rendelt mennyiség miatt vagy csak máshogy fog a ceruza ?
  • molnibalage83
    #92639
    Ahol 80 db SDB bevetése indokolt, ott olyan légvédelem van, hogy vadászgépek ezeket a drónokat régen lelövik...
    Sőt, már area denial SAM is...
    Okkal mondtam, hogy F-15E-n van értelme.
  • [NST]Cifu
    #92638
    Nem feltétlen, mert pilóta nélküli gépről beszélünk, így ne akard a pilóta vezette CAS-t ráerőltetni.

    A terheléstől függően 12-25 óra repidőt tud a GE. Tegyük fel egy adott területen járőrözik, a hadsereg katonái X+2 órakor kérnek 2 célépületre légi csapást. GE ER jön, bombát dob, megy vissza járőrözni. X+4 órakor a területen lévő egyik másik egység kér felderítést, az EO/IR toronnyal képes rá, a katonák megjelölik, hogy hova kérnek mondjuk 4 bombát. Majd még 4-et. A GE ER 6 óra alatt ledobott 10 bombát, és még mindig van 10db a hasa alatt, meg mondjuk még 6 óra repideje...

    Egyetlen GE ER így egy adott területen (mondjuk 100km^2) biztosíthat CAS-t, pár GE ER simán tud egész komoly területeket lefogni...

    Mielőtt mondod: igen, ahol van ellenséges légierő vagy komolyabb légvédelem, ott ez nem feltétlen működik...
    Ha csak nem gondolsz bele abba, milyen izzadt homlokot okozhat mondjuk egy SAM állás személyzetének 4db GE ER által 100km-ről indított 80db GBU-53/B SDB II. bomba...
  • molnibalage83
    #92637
    Értelme semmi a 20 db bombának...
    Kb. egy F-15E méretű gépen lenne idealizált esetben, ha egy zl-at támad meg.
  • [NST]Cifu
    #92636
    Gray Eagle ER fantáziarajz, az érdekesség a 20db SDB II...

  • [NST]Cifu
    #92635
    FY21-es árak az amerikai haderő részére:

    AIM-9X Sidewinder (Air Force) - $472,000
    AIM-9X Sidewinder (Navy) - $430,818

    AGM-88G Advanced Anti-Radiation Guided Missile-Extended Range (AARGM-ER) (Navy) - $6.149 million
    AGM-158 Joint Air-to-Surface Standoff Missile (JASSM) (Air Force) - $1.266 million
    AGM-158C Long Range Anti-Ship Missile (LRASM) (Air Force) - $3.960 million
    AGM-158C Long Range Anti-Ship Missile (LRASM) (Navy) - $3.518 million
    AGM-179A Joint Air-to-Ground Missile (JAGM) (Army) - $324,805
    AGM-179A Joint Air-to-Ground Missile (JAGM) (Navy) - $243,281

    GBU-39/B Small Diameter Bomb (SDB) (Air Force) - $39,000
    GBU-53/B StormBreaker/Small Diameter Bomb II (SDB II) (Air Force) - $195,000
    GBU-53/B StormBreaker/Small Diameter Bomb II (SDB II) (Navy) - $220,916
    Joint Direct Attack Munition (JDAM) (Air Force) - $21,000
    Joint Direct Attack Munition (JDAM) (Navy) - $22,208
    Mk 82 500-pound - $4,000,
    Mk 84 - $16,000
  • molnibalage83
    #92634
  • JanáJ
    #92633
    Ezt eddig sem vitattam, csak a mértékét. :)
  • fade2black
    #92632
    és akkor vissza is érkeztünk oda, hogy hülyeség.

  • JanáJ
    #92631
    Meg 22 db 142-es. Ennyi nem elég?
  • ximix #92630
    Kösz, ezt nem tudtam, naivan "a mihez gyártották"-ból indultam ki.
  • [NST]Cifu
    #92629
    Szerintem - a példánál maradva - Tu-160-ra könnyebb pénzt sírni, mint Macira, mert abból bőven van.


    55db Tu-95MSz(M) van aktív szolgálatban, tehát az USAF-nak több B-1B-je van aktív szolgálatban, mint az oroszoknak "Maci"...
  • [NST]Cifu
    #92628
    A szigorú besorolás szerint is minimum gépkarabély, mert a .500 S&W torkolati energiája 3800 joule feletti.
    Viszonyításképpen a 7,62x39mm M43 torkolati energiája cirka 2200 joule.
    De ugye puskalőszernek is tekinthetjük, hiszen a .30-06 torkolati energiája is pont ilyen 3800 joule körül mozog...
  • JanáJ
    #92627
    Szerintem - a példánál maradva - Tu-160-ra könnyebb pénzt sírni, mint Macira, mert abból bőven van.
    Nyilván a B-2 és B-52 mellett furának hat a B-1 életben tartása. Ellenben a Maci az nem egy Buff szerintem.
    Nehéz ésszerűen tekinteni a dolgokra. ásd csatahajók, A-10, F-14 siratása, a repfedélzeti drónok elkaszállása, az LCS, az ezredik M4 csere program, az egyenruha bénázás, stb.
  • ximix #92626
    Az csak egy géppisztoly, pisztolylőszerrel üzemel.
    Ha el nem rontottam akkor elvileg ez a kép méretarányos.
    .50BMG és a .500 S&W


    Utoljára szerkesztette: ximix, 2020.02.18. 11:42:51
  • fade2black
    #92625
    Meg kéne nézni még mennyibe kerül a repúra B-52höz képest mindent beleszámolva.... De ha 3*annyiért repül ilyen hadrafoghatósággal akkor költsék a pénzt B-52 hadrafoghatóság emelésre.
    Ütőerőben ugyanott lesznek sokkal olcsobban.

    De én ezeket annyira nem tartom durvának mint az LCSt vagy a TU-160at. Na azok totál baromságok.
  • fade2black
    #92624
    " Ellenben a költségvetés akkora, amekkorát ki tudsz sírni."

    És ezt leköltheted értelmetlen dolgokra. Vehetsz LCSt vagy Tu-160at és tovább üzemeltethetsz B1/Tu-160at.

    vagy vehetsz belölle macit és a maradék pénzből akármit aminek van értelme.

  • JanáJ
    #92623
    Nem a matekkal vitatkozom, de a hadseregek szerintem nem a költség hatékonyságról szólnak. Lásd német vásárlások üzemeltetés nélkül, lásd amerikai giga projekt fiaskók, orosz szuper fegyverek és korrupció vagy a magyar Griffek. Bearből szerintem annyi van, hogy még 100 évig repülhet, de vannak korlátai. Szíriában Tu-22 M3-al (?) mentek bombázni. Azokat is reszelgetik. Ha a költségvetés ésszerű elosztása lenne a cél, akkor sok mindent nem így csinálnának. Ellenben a költségvetés akkora, amekkorát ki tudsz sírni. Meg ugye az egyének érdeke (szavazók, korrupció, érdekeltség).
  • [NST]Cifu
    #92622
    A Tu-160M ára nagyjából háromszor-négyszer akkora, mint egy Tu-95MSzM ára. Hogy az MSzM elavul avionikailag? Igen. De a feladatát ugyanúgy el tudja látni. Ha egyszer költségvetés terén korlátozottak a lehetőségek, akkor nem a nagyobb ellenállás felé haladok, csak hogy a nemzeti büszkeséget táplálhassam...
  • JanáJ
    #92621
    Nem a szomszéd országoknak keménykedni, hanem a saját választóknak. Lásd Villám sz@r, bezzeg a Szu-xx ledogolja. Az atom torpedó, a mindenből kell egy kicsit gyorsabb/nagyobb/hosszabb mint az amiknak.

    @Molni: Mé' kellene M2-vel menni? Amúgy egy gyors Wikizés 2x akkora cruise speedet ad a hattyúra.
    Szerintem sokkal kisebb hülyeség az új hattyúk, mint a csontok életben tartása. Igaz az amiknak sokkal jobban belefér.
  • [NST]Cifu
    #92620
    Tipikus amerikai fegyver - AR15 alapon, minél nagyobb kaliber... :)
  • molnibalage83
    #92619
    A B-1 flottát már többször majdnem lelőtték teljesen, de korábban is 40 gépre akarták már visszavágni a flottát, úgy 15+ éve.
    Erre most megszülik, hogy ilyen nevetségesen kevés repórával szenvedjenek vele ennyit és még ilyen sokat? Ez egyértelműen azon cég lobby eredménye lehet, akiknek ezt kell majd ennyiért csinálni. Semmiféle racionalitást nem látok benne.
  • fade2black
    #92618
    Stand off weapons. Ezekkel a platformokkal ugyanúgy és ugyanannyira lehet keménykedni. A keménykedés az amit hordoznak és nem a platform.

    innen az a jobb amelyiket könnyebb üzemeltetni és olcsobb. na most a B1et és a Tu-160at nehéz és drága üzemeltetni. nagyon.
  • molnibalage83
    #92617
    A Tu-160 utazósebessége nem sokkal nagyobb, mint a Tu-142/95 családé. A szuperszonikus száguldozással töredékére esik a hatótáv. Viszonyításképpen a B-1A.


    The M2.0 speed is quite theoretical because it strongly reduces the range of the plane. As an indication you can see how strong was the range reduction for B-1A comparing the low level flying which is also very fuel consuming.

    http://www.alternatewars.com/SAC/B-1A_CS_-_January_1976.pdf


    Kis magasságon: 1050 + 525 nm low + 700 nm at high to nearest airbase 340= 2275 nm

    Nagy magasságú szuperszonikus: 340+170 nm + 500 nm at high to nearest airbase = 1010 nm.

    A végső résznél a hatótáv felére esik. A szubszonikus/szuperszonikus hatótáv aránya (1050+525)/(340+170) = 3,08.
    Na, akkor képzeld el ezt, ha nagy magasságú gazdaságos repüléssel vetném össze...
  • JanáJ
    #92616
    A Tu-160 szerintem annyira nem is hülyeség a többi mellett. A Maci lassú és kb robotrepcsi hordozónak jó csak. Keménykedni sem lehet vele. Szíriában én azt látom, hogy a prec fegyverzetet mennyiséggel pótolják. Buta bombát messze vinni ideális. De mond ha nem. Az atom torpedónál nem nagyobb hülyeség.
  • fade2black
    #92615
    Mindig historikusan is kell nézni.
    B1B tökéletesen végrehajtotta amire tervezték. Többek közt miatta a Szu gazdaságilag teljesen megroppant a hidegháborút minimális emberi veszteséggel USA megnyerte. Hibátlan.
    Ezek után ott voltak a kész repülők eredeti feladat nélkül. De soha nem tudod mi lesz 1-2-5év múlva (Szu feltámad, Kína akármi) így rendszerben maradtak és késöbb megkapták a B-52 feladatkörét is amire persze meg nem ideálisak, de ha van és amúgy is kell pilótáknak az évi min 100+h repülés mért ne csinálják amit B-52.
    Erre még rájött, hogy várták a soha meg nem valósuló NGBt amíg az meg nem jön B1marad.
    Most várják a B-21et ami elvileg megvalósul.

    És nézzük kontexusban is. USA(F) legalább annyira értelmes, hogy nem rendel új B1eket... ehez képesz Oroszok újrakezdik a Tu-160 gyártását. Anyám borogass. Ami nem csak variaszárny de hírhedten problémás a hajtóműve is. Iszonyat drága és semmi értelme. Akkor már 100*inkább Tu-95MS+ ha nincs pénzük és vmi új platform ha van.

    Amiknál az én kedvenc hülyeségem, pazarlásom az LCS és a Zumwalt.... Na azok katonailag tényleg megmagyarázhatatlanok és mutatják mennyire idióták is vannak arrafele...
  • SZUsszan
    #92614
    Mi a meglepő ezen?



  • ximix #92613
    Hogy mik vannak . . . . .50cal félautomata

    . . stophatással valószínűleg nincs probléma
  • [NST]Cifu
    #92612
    A Dash 1 gondolom a D Check, ami a legmagasabb szintű nagyjavítás.
  • JanáJ
    #92611
    Köszi. Soha nem találtam volna meg.
    Ha jól értem, el kellett volna hagyniuk a gépet. Ellenben szerencsére csak az egyik hajtómű adta fel. Majd később 3 hajtóművel repülték javításra. A Dash 1 check az a legdurvább átnézés lehet?
    link
  • [NST]Cifu
    #92610
    A B-1B esetében van az AUTO és a MANUAL mód, előbbinél adott sorrendben, 2 másodperces közökkel zajlik le a katapultálás. Ez volt aktiválva feltehetően, és a WSO lett volna az első. Mivel az ő széke nem működött el, nem lépett tovább a rendszer (feltehetően csak akkor folytatta volna, ha a szék sikeresen elhagyta volna a gépet).

    A MANUAL módban mindenki saját maga aktiválja a saját székét. Feltehetően adott esetben a másik három ember aktiválhatta volna a saját katapultülését, de a WSO feltehetően ez esetben a géppel együtt csapódik be (már ha a többi három ülés rendben működik). Forrás
  • JanáJ
    #92609
    Ehhez tudsz adni forrást. Kíváncsi vagyok mit jelent a nem folytatják. Eddig azt gondoltam ha elindul akkor végigmegy mind a négy ülésen. Valamint, hogy miért akartak egyből ugrani. Amennyire tudom bizonyos esetekben ez az előírás.
  • molnibalage83
    #92608
    Még az sem. A B-1B és B-52 szubszonikus utazósebessége közel azonos.
  • [NST]Cifu
    #92607
    A 2018-as esetnél a WSO lett volna a katapultálási sorrendben az első, a katapultülés feletti panelt le is robbantotta a rendszer, de aztán nem történt semmi. A parancsnok ezt konstatálva úgy döntött (mindenkivel egyetértve), hogy megpróbálják letenni a gépet inkább, és nem folytatják a katapultálási kísérletet.


    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2020.02.17. 10:53:27
  • JanáJ
    #92606
    Nem mertem írni, hogy mi a töknek kell nekik a B-1. Kb annyit tud a másik kettőhöz adni, hogy gyorsabban oda érhet.
    A COIN-nal mi a gond? Értem én, hogy "picit" túlzás, de több értelme van mint hogy otthon kiképző reptetésre menjen a sárkány.
  • molnibalage83
    #92605
    Kabaré az a szint, amit az amerikai védelmi szféra kezd elérni.

    Egy réskitöltőnek szánt gépet, aminek lényegében nem volt feladatköre és CONI (!) környezetben használtak csapásmérésre 2040-ig akarják reptetni ilyen feltételek mellett...? Spórolni akarnak? Öcsém, vágják ki az egész flottát a francba és csá. Ha ilyen kevés Bone repül, akkor támasszanak fel még 10 db B-52-est, ha van annyi és csá. A B-1-re el nem baszott pénzből meg hajtóművezzék át már az ég szerelmére a B-52-eseket. Úgy 30 éve kellett volna már megtenni.

    A B-1B-nek is semmi értelme nem volt. Minek kell low level penetration képesség, amikor 2000-2500 km-es hatótávolságú CM-et hordoz a gép? Csak a védelmi ipa felpörgetése és az agyatlan szinten is túlmenő fegyverkezési verseny eredménye volt a gép. Az én szememben midig is értelmetlen volt.


    Az meg kemény, hogy egyetlen a katapultülés sem működött...?