94975
10725198101090741028.jpg

-Nem alkalmazunk jelzős szerkezetet. Még arra se, akivel nagyon nem értesz egyet.
-Nem gyűlölködünk!
-HADITECHNIKAI TOPIC, aki nem tudja értelmezni, az megy máshova!


[Légi Harcászati / Légvédelmi FAQ]
  • kiskorúbézoltán #92483
    Arról lemaradtam. Bocs, nem figyeltem.
  • [NST]Cifu
    #92482
    Hogy AP lőszer ellen aligha megoldás, azt nem vitatom, én a felhozott videót kritizáltam csak.
  • kiskorúbézoltán #92481
    A teljes köpönyeges golyó egy dolog, de átütésnél az is számít valamit talán, hogy acélmagvas - vagy más átütőtestű dologgal szerelt - a golyóbis vagy sem. Ettől függetlenül én is arra tippelnék, hogy ha kézzel meg lehet tartani egy akkora lapot akkor az nem kézifegyver lövedékek ellen lett kitalálva, hanem kisebb repeszek ellen.
    A ural/kraz és hasonló méretű és jellegű járművek gumijai pl meglepően jól állják a régi, 82-es repesz aknagránát repeszeit. Talán valami ilyesmi elképzelés lehetett valami gumi/alu/bármi felhasználásával.
    Az is lehet, hogy csak mint makett demózták és az igazi acél lett volna valamilyen feltámasztással a csörömpön. Bemutatták a téeszelnökből lett főparancsnoknak, hátha rábólint a fejlesztésre.
    Valaki írt morálnövelő dolgot, én akár abban is látok fantáziát.
  • [NST]Cifu
    #92480
    Én a merőleges lövésirányt és a kis távolságot hoztam fel problémának.

    Hogy sport lőszer, az mi? Gondolom attól még FMJ-ről beszélünk és nem valami üreges orrúról vagy JHP-ról.
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2020.01.15. 10:27:26
  • SZUsszan
    #92479
    Kettő rakétát lőttek ki az ukrán gépre a légvédelmisek
  • SZUsszan
    #92478
    Érdekes, eddig mindenhol úgy olvastam, hogy a 7.62x39 nagyobb átütő képességel bír, mint az 5.56.

    Mindenesetre beton ellen hatékonyabb, az tuti:

  • aksurv2
    #92477
    Ezek sport lőszerek voltak. A kozeli távolság pedig inkabb ellene hat. A .223 maximális atutese valahol 200 m körül van. Ott lassul annyira hogy a lövedék egyben marad. Ha valami ezek ellen nem ved akkor semmi esélye géppuska tuz ellen.
    A modern loszerek meglepően hatékony atutessel rendelkeznek.
    Pl. kis tavolsagon a kis kaliberű loszerek szetfreccsenek egy reteg könnyű szerkezetes falon mig egy fmj 9 mm luger loszer 8 ilyen falat tud atutni.
  • [NST]Cifu
    #92476
    Az USNI híre szerint a Freedom-osztályú USS Little Rock hadihajó hamarosan egy lézerfegyvert kaphat. A pontos típus körül ellentmondások vannak, mert egyes hírek szerint egy 150kW-os optikai teljesítményű lézerről lenne szó, de a korábbi tervek szerint a DDG (romboló) osztályok számára szántak ilyen fegyvert 2021-ben. A haditengerészet jelenleg két lézerprogram hadihajóra telepítését végzi, az ODIN egy kisebb teljesítményű eszköz amely első sorban az érzékelők megvakítására szolgál, optikai teljesítménye valahol 15kW körül lehet. A nagyobb HELIOS teljesítménye nagyságrendileg 60kW körüli jelenleg, és ezt szánnák a drónok ellen alapvetően, a HELIOS teljesítménye skálázható, de a 150kW-os szint eddig csak a jövőbeni tervekben szerepelt.


    Egy 2019-es prezentáció, rajta a kvázi első lépcsőt képviselő SSL-TM, ODIN és HELIOS lézerekkel


    Tavaly került felszerelésre az ODIN a USS Dewey rombolóra, az SSL-TM kísérleti lézerprogram keretében pedig a USS Portland partraszálló hajó kapott egy új lézerrendszert a hajó orrára.


    A USS Portland és orrán a lézer


    A USS Dewey a felépítmény előtti elülső CIWS állására szerelt ODIN lézerrendszer
  • JanáJ
    #92475
    Lehet ez is "demo" mikor az elvtársaknak megmutatják mennyire megvédtük volna magunkat egy megelőző támadással.
  • [NST]Cifu
    #92474
    Azért tegyük hozzá, hogy meglehetősen közelről lőttek rá, merőlegesen.
    Egy ilyen kézbenfogós védőlemeznek inkább a párszáz méterről, nem merőlegesen beérkező lövedékektől kellene védelmet nyújtania...
  • aksurv2
    #92473
    Nen igazan. Ahogy az elottem szolok is írják.
    Ez egy magyar acel plate tesztje volt kezembe, van súlya.
    A Fiocchi .223 átment rajta minden AP trükk nélkül.
    plate teszt
  • Palinko
    #92472
    Olyan nem lehet hogy ilyen pszichológiai eszköz inkább :D Szóval elmondták nekik hogy ez majd megvéd, közben meg annyira nagyon mégsem, de mégis nagyobb hajlandósággal ültek fel a tankra ha azt ott tartották mintha nem lett volna? :D Szerintem nem az első lett volna ilyen a történelemben hogy ilyen eszközhöz folyamodnak.
  • Kurfürst
    #92471
    Szerintem kizárt hogy lövedék ellen ez a valami védene. Abból indulok ki, hogy harcjárművökön általában 6-8 milis páncéllemez a minimum, ami kell puska / gpp. lövedék megfogásához (gondolom ez nem páncéllemez, ha csak úgy eldobálják, csak sima lemez acél). Abból viszont egyetlen emberalakot eltakaró méret legalább 30-40 kiló.. és itt ennek a többszöröse van, kifejezetten nagy felület, ami olyan súlyt jelentene hogy kizárt hogy néhányan megtartanak kézzel egy többszáz kilós lemezt, HA megvan a szükséges vastagsága. Ha meg nincs akkor meg minden úgy megy át rajta Majd mint libán a fos.

    Kóbor , kisebb, már messzebbről érkező, kifulladóban lévő repeszek, messziről lőtt kezifegyver lövedék ellen talán fog valamit. Gyanítom az lehet az értelme, hogy ha a hk-s deszantot lovi a tüzérség, ne murdáljanak meg azonnal.

    B verzió ez valami utász eszköz, pl. drótakadályon átkelésre (na de minek ha már ott a harckocsi ami eltapossa ?? ) , és az egyszerűség kedvéért nem gyalog viszik hanem lestoppoltak egy arra járó harckocsit. :)
  • [NST]Cifu
    #92470
    Lövedékektől, repeszektől. Viszonylag hatékony, ha már a katonáknak nincs ballisztikai mellénye. Érdekes elgondolás, noha eléggé improvizált megoldásnak tűnik.
  • molnibalage83
    #92469
    Bevallom nem ismerem fel, hogy ezek lengyelek vagy sem. De még a szovjeteknél is egy hadosztályon belül 2:1 volt a BTR:BMP arány. ATGM még kevesebb BMP-n volt az VSz országokban és BMP-1 volt csak, BMP-2 asszem sehova nem ért már el. A legutolsó tartalékos alakulatnak nem volt még BTR vagy hazai PszH-ja sem.
  • qtab986
    #92468
    Szívből sajnálom szegény embert. :( Nem volt elég BMP?
  • qtab986
    #92467
    A harkocsi mozgása miatti egyensúlyozás és tartás szerintem több erőkifejtést generál, mint maga a találat.

    Hát ez az. Ezt három katona tartja 1 kézzel (mert a másikkal a harckocsiba kapaszkodnak), nem teszik le a sárhányóra. Terepen haladnak nem sima biliárdasztalon. Dobálja őket a terep. Ilyet még nem láttam.
  • molnibalage83
    #92466
    Szegény ember PSZH-ja?
  • Xsillione #92465
    Nameg legalább ilyen fontos a repesz ésegyéb megfogása, ha melletted megy egy másik tank, akkor a két jármű egymásra hányhat saját erőből kellemetlen mérető és erejű kavicsokat és egyebeket, ezeket tökéletesen megfogja, ahogy a közelben leomló épület és egyéb harctéri események repkedő törmelékét is.
  • Palinko
    #92464
    Szerintem a gyorsított felvétel csal az érzékünkön mert ami gyors stb az könnyűnek a lassított meg nehéznek tűnik. Plusz szerintem azért is volt meghajlítva hogy szemből is védelmet nyújtson meg a tankra rá bírták úgy támasztani szóval mikor ledobták csak lökni kellett.
  • molnibalage83
    #92463
    Három ember tartja....!
    A lövedék mozgási energiája csekély. Nagyon kis vastagságú anyag is megfog egy nem acél magvas lövedékét. A probléma a páncéllal az, hogy ha nagy területet akarsz vele védeni, akkor már nehéz. Na, ezért fogja ezt három ember.

    8 gram kb. egy AK-47-es lőszer tömege és a csőtorkolati sebesség az 730 m/s tája.
    Ebből jön ki a kb. 2000J.

    Viszont, ha a páncél vagy vagy 100 kg, akkor annak tömege az azt tartó emberekk inerciájával piszok nagy. Ráadásul a becsapódási energia a torkolatinál kisebb, mert lassul a lövedék és, ha szögben érkezik... Az energia egy része a lövedéket, másik része a páncélt deformálja és csak egy része hővé alakul és maradék löki odébb az 3 embert + páncélt.
    A harkocsi mozgása miatti egyensúlyozás és tartás szerintem több erőkifejtést generál, mint maga a találat.
  • qtab986
    #92462
    Olyan könnyűnek tűnik, hogy nekem az valószínűtlen, hogy ez bármilyen lövedék mozgási energiját elnyeli. Felismeri valaki mi a neve? Magyar Néphadseregben volt ilyen?
  • molnibalage83
    #92461
    Nagyon talán városi harcban kézigránát és molotov koktél.
  • Palinko
    #92460
    Hát szerintem csak lövedéktől értelemszerűen.
  • qtab986
    #92459
    2 perc 50 másodperc. Az a páncél(?) ami mögött a katonák utaznak a harckocsin. Az mitől véd?

  • [NST]Cifu
    #92458
    Eljött ez a pillanat is: az Indiai LCA tengerészeti változata landolt és elstartolt az INS Vikramaditya fedélzetéről:





  • Oddball29
    #92457
    Gép előtt kell dekkolnom sajnos egész nap, de az ilyen kontraszt nálam már szinte éget. Mindegy.
  • molnibalage83
    #92456
    ?
    Teljesen szemkímélő a blog színkosztása.
  • [NST]Cifu
    #92455
    Amit eredetileg linkeltél, az is egy ukrán fazon volt...
  • Oddball29
    #92454
    Áááá, a szemeim...Sok jó dolog van itt, de hogy 2020-ban még valaki azt gondolja, hogy jö ötlet fekete/khaki-szürke háttéren fehér fontokkal írni. Húúú...
  • Oddball29
    #92453
    Felkapta ezt az ukrán sajtó is. Nyilván megvannak erre a maga okai, de ők szívesen látnának egy, az embargót kijátszó Oroszországot, aminek a tanácsadói/technikusai csesznek el valamit.
  • [NST]Cifu
    #92452
    Korábban nem zavarta őket, lásd kínai és orosz fegyverrendszerek mutogatása...
  • Oddball29
    #92451
    Hát ja, viszont azzal elég ostoba módon arcul csapnák a legértékesebb szállítót, aki esetleg mögéjük állna egy konvencionális háború esetén. + Áll még az embargó.
  • [NST]Cifu
    #92450
    Onnan veszed ezt, hogy egy facebook postban valaki bemondta, hogy automatikus módban működött, holott erre csak a TOR-M2 lenne képes?

    Senki, sehol nem jelezte, hogy TOR-M2 lenne Iránban, pedig ők aztán lelkesen mutogatnak mindent, ami csak kéznél van...
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2020.01.13. 11:51:07
  • molnibalage83
    #92449
    Nehéz elképzelni ilyesmit. Főleg olyan államokban, ahol felvonuláson minden új technikát megmutatnak. Sőt, olyan szinten erőlködnek, hogy olyan maketteket is mutogatnak, mint "ez lesz új gépünk". Amibe a pilóta és katapultülése sem fér el...

    A telefonos videón naná hogy nem. A Tor-M1 kamerája simán látná. Az ember szem tiszta időben akár 5-8 km-ről látja ezeket a fényeket.
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2020.01.13. 11:49:39
  • Oddball29
    #92448
    Az #1-ig én is eljutottam. Jelzőfényt én nem tudtam kivenni a videókon.

    De mi van akkor, ha fű alatt került M2 Iránba?
  • molnibalage83
    #92447
    Az, hogy ebben a formában hülyeség.

    1. A Tor-M1-nek nincs teljesen automatikus üzemmódja. Az az M2-nek van.

    2. A katonai IFF a civil gépre rányomva nem vagyok biztos benne, hogy bármi értelmeset ad vissza infóként. A katonai IFF a saját katonai egységek felismerésére készült. Az n+1 random légitársaság transzponderére nem hinném, hogy egzakt infót ad.

    3. A Tor-M1-en van kamera is, csak a jelek szerint azt is derogált használni. Azzal lehet célpontot követni radar nélkül, de radarral követett célra is ránézethetett volna. Nem a gép formáját kellett volna ellenőrizni. Ha villognak a helyzetfények (és akár még más fények is), akkor a célpont nem katonai. Pont.

    4. N+1 más dolgora is úgy tűnik, hogy tojtak. Lásd itt.

    Nem kell mosdatni az irániakat itten. A Tor-M1 tette a dolgát. Lelőtte a célbavett gépet. A vas nem tud gondolkodni az operátora helyett, hogy akkor mi is a célpont. Okkal létezik azonosítási mátrix.

    Kurva sok infó volt arról, hogy ez nem katonai gép.
    Lásd itt.
    Ehhez hozzá jön még az, hogy kamerával is ránézhettek volna.
  • Oddball29
    #92446
    Erről a teóriáról mit gondoltok? Egy katt és fordítja angolra.
  • [NST]Cifu
    #92445
    Nincs értelme lefordítani, inkább a jelentését vidd át, például korábbi generációs vagy régebbi.
  • Xsillione #92444
    Vagy az alap szótól kicsit menjünk messzebbre, "előd" és "ős", netán "korai" megoldásokkal, amik a lényegét, a mostani gépek előtti, jellemzően azonois feladatott ellátó változatai, nemritkán egyazon csaladba tartózva (F15 és más gépek a tipikus esetei, amikor a gépet évtizedeken át gyártották, ennél is hosszabban került frissítésre és egy fejelsztésre, és összesen van vagy tucatnyi főbb változata, végtelen alváltozattal.)