94975
10725198101090741028.jpg

-Nem alkalmazunk jelzős szerkezetet. Még arra se, akivel nagyon nem értesz egyet.
-Nem gyűlölködünk!
-HADITECHNIKAI TOPIC, aki nem tudja értelmezni, az megy máshova!


[Légi Harcászati / Légvédelmi FAQ]
  • SZUsszan
    #92684
    Azt én is néztem.

    Milyen eséllyel lehet egy ilyen találatot túlélni? Valószínűleg szegycsont meg fél tucat borda törése lenne a harcosnak.
  • kiskorúbézoltán #92683
    Érdekes, hogy a lövedéken semmi látványos deformáció nem történt...
  • SZUsszan
    #92682


  • SZUsszan
    #92681
    A CIA Agent’s Drawing of the First AK-47 Sighting
  • [NST]Cifu
    #92680
    Akkor még se mondtam hülyeséget, mert szektoros kutatás esetén a 360°-os folyamatos lefedettséghez kell a 3 osztály és a 3db 96L6 VVO...
  • Hpasp #92679

    96L6 VVO (?) balszélen, 50N6 MFR jobbszélen

    50N6 MFR (многофункциональная РЛС) multifunkciós rádiólokátor végzi a rakéták célbavezetését, mielőtt azok lokátora bekapcsolna és megkezdődne az önrávezetés pár másodperces fázisa.
    Ez a lokátor mechanikusan 1.5 sec alatt fordul 360°-ot oldalszögben.

    96L6 VVO (всевысотный обнаружитель) célmegjelölő rádiólokátor [Cheese Board] öt alapvető üzemmódon dolgozhat;
    - Légicélok körkörös kutatása helyszögben 1.5°..20°, ekkor mechanikusan 12 sec alatt fordul 360°-ot oldalszögben.
    - Kismagasságban repülő légicélok körkörös kutatása helyszögben 0°..1.5°, ekkor mechanikusan 6 sec alatt fordul 360°-ot oldalszögben.
    - Szektoros üzemben oldalszögben 120° helyszögben 0°..60° elektronikusan legyez, 8sec alatt, az antenna mechanikusan nem legyez.
    - Kismagasságban repülő légicélok szektoros kutatásakor oldalszögben 120° helyszögben -3°..1.5° elektronikusan legyez, 5.5sec alatt, az antenna mechanikusan nem legyez.
    - Szektoros üzemben a fenti két mód kombinálásával oldalszögben 120° helyszögben -3°..60° elektronikusan legyez,13.5sec alatt, az antenna mechanikusan nem legyez.



    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2020.02.29. 12:38:15
  • [NST]Cifu
    #92678
    Ez Sz-350-es itt egyetlen üteg is 360°-os védelmet ad.


    Oh, félreértéttem a 96L6 feladatát, az ugye körbeforgó radar 5 vagy 10 RPM-el. Azt hittem fix irányba állítva folyamatosan csak 120°-on figyel.

    Ez ugye ugyanannak a lemeznek a két oldala.


    De nyugaton kvázi teljesen elengedték ezt a megközelítést...
  • Hpasp #92677
    Ha a leírtak igazak, akkor 3 üteggel a 360°-os védelem megvalósítható, nem?
    Nem lehet, hogy a Szaudi olajfinomitó elleni támadás is tényező volt a döntésben? Ott is az volt a gond, hogy "rossz felé" nézett a légvédelem...


    Ez Sz-350-es itt egyetlen üteg is 360°-os védelmet ad.

    Vajon miért nem másolták le a NASAMS koncepciót? Adná magát, hogy arra építkezve sokkal hatékonyabb (nehezebben leküzdhető és veszélyesebb) lehetne, de mégsem engedik el az Sz-300 alapkiépítést...

    Ez ugye ugyanannak a lemeznek a két oldala.

    Előnyös ha a komplexum kezelői a felderítő lokátor alatt ülnek mert:
    Adatkapcsolat zavarása esetén is megmarad a légi helyzetkép.
    Nemcsak a számítógép által már feldolgozott céljelet látják egy Ikon-ként a számítógép képernyőjén, hanem átválthatnak az eredeti szűretlen analóg jelre is.
    Egy analóg "pacska" (céljel) változásából gyakorlottabb kezelő sokmindent megláthat; manőverezik a cél, cél vontatott csalit húz, stb...
    Nagyon gyenge (stealth) céljelet manuálisan könnyebb követni.

    Hátrányos ha a komplexum kezelői a lokátor alatt ülnek mert:
    Elárulják az ellenfél számára a lokációjukat, ráadásul itt ugye 144db légvédelmi rakétát irányít mindössze 3db (!!!) kezelő.
    A felderítő lokátor (osztály vezetési pont) kilövésével a teljes osztály harcképtelenné válhat.


  • [NST]Cifu
    #92676
    Az APC későn vette észre a T-72-őt. A sofőr úgy döntött, hogy ha most megfordul, akkor a T-72 biztos kilövi, szóval inkább nekiment, és elkezdett körözni a T-72 körül. A harckocsi személyzete feltehetően finoman szólva se volt jól képzett vagy gyakorlott, és egyszerűen nem tudtak mit kezdeni a helyzettel. Talán az is benne volt, hogy azt hitték, egy öngyilkos VBIED rohan feléjük és bepánikoltak. A lényeg, hogy a harckocsi személyzete nem tudta a tornyot és a fegyverzetet úgy forgatni, hogy elkapják az APC-t, az APC sofőrje pedig végül látott egy menekülési útvonalat, és elsurrant. A harckocsi pedig visszavonult.

    Őrült döntés volt az APC sofőrjétől, de bevált...
  • [NST]Cifu
    #92675
    Modernizált F-14AM, új ECM, RWR, folyadékkristályos kijelzők a pilóta és WSO előtt, fegyverzet terén az "alap" képességek mellé felkerült a FAKUR-90 (AIM-54A másolat), a MIM-23C HAWK légi indítási másolata és az R-73E is.

  • [NST]Cifu
    #92674
    Az S-350 légvédelmi rakétaosztály felépítése változott (Usztyinov szelleme kísért), az eredeti 2 üteg (96 rakéta) helyett, immáron 3 ütegből (144 rakétából) áll.


    Ha a leírtak igazak, akkor 3 üteggel a 360°-os védelem megvalósítható, nem?
    Nem lehet, hogy a Szaudi olajfinomitó elleni támadás is tényező volt a döntésben? Ott is az volt a gond, hogy "rossz felé" nézett a légvédelem...

    Az osztály vezetési pontja a korábbiakhoz képest kapott önálló felderítő lokátort, ami javítja felderítési képességét, meg egyben egy HARM csali is.


    Vajon miért nem másolták le a NASAMS koncepciót? Adná magát, hogy arra építkezve sokkal hatékonyabb (nehezebben leküzdhető és veszélyesebb) lehetne, de mégsem engedik el az Sz-300 alapkiépítést...

    Persze az is lehet, hogy az eredeti elszeparált vezetési pont maradt és a videókon valami miatt nem mutatták, és csak hozzácsapták az osztályhoz az Sz-400 által is alkalmazott 96L6 VVO (всевысотный обнаружитель) 300km hatótávolságú célmegjelölő rádiólokátort [Cheese Board].


    Ja, hogy az ilyen képek valójában félrevezetésnek kerülnek ki? :)
  • [NST]Cifu
    #92673
    Nekem is az volt az első gondolatom, hogy mennyi érdekes és feltehetően amúgy a véglegesnél hatékonyabb formát vizsgáltak meg, aztán maradt a ma ismert forma.

    A Szu-27 fejlesztéssel kapcsolatos visszaemlékezéseket olvasva egyébként rémlik, hogy a szovjetek az F-15 bemutatásakor megvizsgálták a designt a CAGI-ban, és arra jutottak, hogy az amerikaiak egyszerűen annyira a MiG-25 hatása alá kerültek, hogy bizonyos szintig azt másolták le. Persze érthető, hogy szovjet szempontból ez hízelgő, de azért valami lehet benne...
  • repvez
    #92672
    a 2 emlitett tipus elött is igy volt amikor nem számitott a pénz és nem volt versenytárs.
  • Hpasp #92671

    Elég sokminden változotattak az Sz-350-esen, lehet hogy a Szíriai konfliktus hatására, és ez indokolhatja a program által eddig elszenvedett csúszást.

    Az S-350 légvédelmi rakétaosztály felépítése változott (Usztyinov szelleme kísért), az eredeti 2 üteg (96 rakéta) helyett, immáron 3 ütegből (144 rakétából) áll.
    Egy ütegbe továbbra is egy rávezető lokátor, 4db indítóállvány, és indítóállványonként 12db légvédelmi rakéta tartozik.

    Az osztály vezetési pontja a korábbiakhoz képest kapott önálló felderítő lokátort, ami javítja felderítési képességét, meg egyben egy HARM csali is.


    korábban bemutatott vezetési pont


    új vezetési pont (?) balszélen

    Persze az is lehet, hogy az eredeti elszeparált vezetési pont maradt és a videókon valami miatt nem mutatták, és csak hozzácsapták az osztályhoz az Sz-400 által is alkalmazott 96L6 VVO (всевысотный обнаружитель) 300km hatótávolságú célmegjelölő rádiólokátort [Cheese Board].
  • JanáJ
    #92670
    Feltételezem élénken élt a korábbi lefújt pénztemetők emléke és biztosra akartak menni.
    Tudtommal az F-22 és az F-35 is előrébb ált (?) a fejlesztésben, mint a vetélytárs.
  • JanáJ
    #92669
    Gondolom a meglepetés ereje. Nem figyelt a hk. és meglepték, gondolom betojtak, hogy autó bomba. Az IFV meg szerintem simán hülye volt, mert bátornak ezt nem nevezném.
  • F1End
    #92668
  • molnibalage83
    #92667
    Alig várom a pillanatot, amikor titkosítás alól feloldják majd az YF-22 vs YF-23 doksikat. Az F-35-ösét nem hinném, hogy már meg fogom élni sajnos.
  • repvez
    #92666
    Az ilyen terveknél mindig elgondolkodok, hogy mi volt az ok, hogy a végén maradtak a hagyományos modellnél.
    Az F22 és F35 ös esetén is az nyert amelyik nem annyira elrugaszkodott kialakítása volt.
  • molnibalage83
    #92665
    Légvédelmis eszmefuttatás. Drónok, CIWS, ami kell.
  • SZUsszan
    #92664
    Léghajó balesetek
  • ToxiMaxi
    #92663
    WoT-ban lehet ilyen jeleneteket látni. Elképesztő. Kiderült azóta, hogy mi volt ez?
  • fade2black
    #92662
    B1 témához. [URL=https://theaviationgeekclub.com/usaf-to-retire-17-b-1b-lancer-strategic-bombers-during-fiscal-year-2021/amp#referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com&amp_tf=From%20%251%24s][/URL]
  • molnibalage83
    #92661
  • Berkut111
    #92660
    Vityaz kezelopult
  • RatBaG #92659




    Taken on February 20, the video shows a vehicle which appears to be an ACV-15 supplied to Syrian militant group Hayat Tahrir al-Sham by Turkey ramming into an unsuspecting T-72 tank of Syrian Arab Army. It is not clear what the driver of ACV-15 was trying to pull off, but the hesitant reaction of the tank might imply that the tankers considered it as a suicide bombing attempt.
  • kiskorúbézoltán #92658
    Megnéztem vagy ötször, de mintha a szállítási dugó lenne a gyújtó helyén.
  • RatBaG #92657
  • JanáJ
    #92656
    Köszönöm, hogy így fogalmaztál, mert a Pavlov háza dolog nekem új volt.
  • SZUsszan
    #92655
    Oké, nem fogalmaztam jól. Modern CQB nehézfegyverek nélkül.
  • Solt
    #92654
    Nézd meg az első részt és meglesznek a válaszok...
  • JanáJ
    #92653
    Kérdés mi a cél. Ha szétcsapni a házat, akkor PGM, ha van bent valaki, akkor szerintem illik valami "nehéz tüzérséggel" megtámogatni az SF-eket. Legyen az égen vagy földön.
  • SZUsszan
    #92652


    Így nézne ki egy modern Pavlov háza kb.
  • JanáJ
    #92651
    Szerintem ezekkel max lazadokat meg drog termesztoket lehet inzultalni. Javits ki ha tevedek, de ezekre meg a csoves cuccok is veszelyesek. Biztos olcsobbak, mint a dron, de csak erre jok. Lassuak mint a fene, nem tudom a plusz repidobol mennyi megy el utazasra. Most ugy nez ki abba hagyjak az amik a demokracia exportot. Mit csinalnanak most a gepekkel, pilotakkal, karbantartokkal? Ezt a penz dolgot mindig hajtjatok, de nekik van es amig tudnak ra pumpolni, addig fognak. De itt van kis hazank, ahol szinten nem esz felhasznalasaval koltekeznek.
  • [NST]Cifu
    #92650
    A HMS Artful vízre bocsátási ceremóniája, érdekessége a képnek, hogy látható a szonár-szekció alján a víz szabad áramlását lehetővé tévő nyílások, illetve elöl-középen a horgony fedőajtaja:


    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2020.02.22. 17:42:28
  • [NST]Cifu
    #92649
    Amíg nincs komolyabb légvédelem (ie.: komolyabb MANPAD, SHORAD, stb.), a COIN gépek még akár a harci heliknél is olcsóbbak és olcsóbban üzemeltethetőek. Az AKM + RPG-7 kombó szintjén mozgó háborús területeken a célt elláthatják.

    Innen kezdve a matek jön, hogy melyik olcsóbb? Az MQ-9 szintű drónok (2 drónhoz kell egy vezérlő egység is általában, meg a szükséges (a COIN géphez viszonyítva bonyolultabb) kiszolgáló háttér) vagy a COIN gép (ennek hátránya a kevesebb levegőben tölthető idő).

    Nem mondom, hogy a COIN gép mindenhova jó. Abban sem vagyok biztos, hogy a hülyére felszerelt A-29 szintű megoldások a legéletképesebbek (azok nem olcsóbbak, mint a drónok, de cserébe a levegőben tölthető idő alacsonyabb). De bizonyos feltételek mellett a COIN gépeknek szvsz lenne létjogosultsága...
  • [NST]Cifu
    #92648
    Efelől én sem vagyok 100%-ig meggyőződve, de bizonyos feladatokra olcsó, egyszerű gépekkel azért alternatíva lehet.

    Ha a 20 bomba sok, hát nach so. Akkor 8 bombával megy. Van mondjuk így 20 óra on-site repideje. Az F-15E-nek mennyi is van?
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2020.02.22. 16:20:16
  • JanáJ
    #92647
    Ezt a coin gep dolgot miert tartod eletkepes opcionak.
  • millerius
    #92646
    "Ha megoldanák az utántankolásukat a levegőben,akkor meg addig marad fenn amig van rajta bomba"

    Vagy inkább csak addig amíg el nem fogy a hajtómű-kenőolaj, mert annak a légi-utántöltése sajnálatosan még nincs megoldva.
  • molnibalage83
    #92645
    Hogy a COIN gép olcsóbb lenne, affelől vannak kétségeim.
    A gép 20 SDB kapacitását nem kell kihasználni kb. soha szerintem, ok tudja. De a realitás 4-6-8 db és sokkal hosszabb repidő.