94974
10725198101090741028.jpg

-Nem alkalmazunk jelzős szerkezetet. Még arra se, akivel nagyon nem értesz egyet.
-Nem gyűlölködünk!
-HADITECHNIKAI TOPIC, aki nem tudja értelmezni, az megy máshova!


[Légi Harcászati / Légvédelmi FAQ]
  • [NST]Cifu
    #93125
    Cifu imádja a lézerpuskákat, csak ugye a hatásfokára is kiváncsi lenne. :)

    Én valahol azt várnám, hogy integrálják az EO periszkópba, oszt nesze neked bárki is vagy...
  • [NST]Cifu
    #93124
    Teljesen jó, én csak a töltény vs. lőszer megnevezésben térnék el, de tudom, maradi vagyok. :)
  • Palinko
    #93123
    A model a PMM 9 x 18mm töltényekhez a két soros tárral 12 töltényhez ami az egy soros szájhoz vezeti.
    Az AR-10 (T) variáns a 7.62 x 51 mm töltényhez ami rendelkezik menettel a hangtompítóhoz, egy csőszályfékkel, szerelékekkel, egy ArmaLite úszó sín rendszerrel elől, és egy módosított tussal.

    Amúgy nem biztos hogy annyira jó fordítás majd valaki jobban is megcsinálja meg szövegkörnyezettől is függ de nagyjából helyes.
  • grebber
    #93122
    Egy kis segítséget szeretnék kérni. Ezt ti hogy fordítanátok magyarra?

    "The model for the PMM 9 × 18 mm cartridges with a double-row container for 12 cartridges that evolves into the single-row mouth.
    The AR-10 (T) variant for the 7.62 × 51 mm cartridge has the thread for fitting a silencer, a gas regulator, props, an ArmaLite Floating Rail System forend, and a modified buttstock."
  • molnibalage83
    #93121
  • z0ty4
    #93120
    ezen a napon :(
    The Deadliest air show in the history of aviation




    Utoljára szerkesztette: z0ty4, 2020.07.27. 20:41:06
  • Hpasp #93119
    No akkor Cifu kedvéért egy lézerpuska...

  • z0ty4
    #93118
    OPERATION RED WINGS THROUGH THE EYES OF THE NIGHT STALKERS
  • ximix #93117
    Tunnel Rat



    gugli fordítós
  • z0ty4
    #93116
    Russian Military Uses Anti Tank Cannon To Put Out Oil Well Fire
  • molnibalage83
    #93115
    Azért ez az összehasonlítás picit sántít, mert a felsorolt szovjet alakulatok nagy része sokszorosan messzebb volt az NSZK-NDK határhoz, mint az egyetlen számításba vett F-15 támaszpont. A Moszkva melletti két alakulat majdnem az NSZ-NDK határ és az izlandi Keflavik közötti távolság, ahogy a Fekete-tengernél levők is. Azok valójában inkább Törökország ellen mentek volna.

    Igazán közel békeidőben csak 4 db ezred volt, ha jól látom.

    Ezen felül 32nd TFS - Soesterberg AFB, Holland: 24 F-15C 1989-ben.
    Szóval a békeidős, NSZK-hoz közeli Szu-27 és F-15 arány a paritást mutatta, nem az aránytalanságot.

    Egy békeidős NATO OOB-t nem sok értelmét látom összemérni a békeidős szovjettel. A szovjet gépek közelebb voltak. Csak közbe otthon, balhé esetén áttelepülésre várva meg sokszor több gép volt. Ez igaz a csúcs gépekre is, F-111, F-15.

    A NATO OOB szerint, most nem nézek utána részletesebben.

    384 F-15A built from 1972-79
    483 F-15C built 1979-85

    És Izrael a B változatot is harcba küldte és az egyetlen 3 légigyőzelmes Sas volt.
    Még Japánt és mást is figyelembe véve a maradék F-15 mennyiség messze nagyobb volt, mint a fenti összehasonlítás suggal.

    Ettől függetlenül köszi az infót. :)

    1998-ban ez volt. 500+ db F-15A/C.
  • Hpasp #93114
    Összeszedegettem jórészt CFE adatokból, a hidegháború végén létező Szu-27 ezredeket.

    Kelet Európában, 9 ezred települt, mintegy 300 géppel. Velük szemben (főleg Bittburgban) 96db F-15 állt.



    Lengyelországban mindkét ezred MiG-21bisz-ről váltott Szu-27-re, 87-ben illetve 89-ben.
    Jókora ugrás lehetett a pilóták számára.

    A két Balti ezred szintén 87-ben illetve 89-ben váltott, MiG-23M illetve Szu-15TM típusról.

    Az Ukrajnai 831-es ezred, 85-ben váltott MiG-21PFM típusról!!!

    Mindkét Fekete Tengeri ezred 87-ben váltott, Jak-28P, illetve Szu-15TM típusról.

    A két Moszkva környéki különleges (kiképző, illetve bemutató) ezred, a Lipecki és a Kubinkai 85-ben illetve 89-ben kapta a Szu-27-est.
    1990 végén, Lipeckben 23db MiG-29 and 15db Su-27, Kubinkán 16db Su-27, 15db MiG-29, 5db Su-24, 6db Su-25 és 3db Su-22 üzemelt.



    Az egész Szovjetunió maradékára 6 ezred jutott.

    A két északi ezred 85-ben illetve 87-ben lett átfegyverezve, Jak-28PP, illetve MiG-23M típusról.

    A Kaukázusi ezred 90-ben kapta a Szu-27-est, ami Szu-15-ösököt váltott.

    A három távol keleti ezred 85-ben, 86-ban, illetve 88-ban váltott, jellemzően Szu-15-ös típusról.

    Egy ezredben jellemzően 32..40 közötti gép állt rendszerben, 1990-ben.
    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2020.07.23. 09:41:21
  • Cnut
    #93113
  • SZUsszan
    #93112
  • [NST]Cifu
    #93111
    A Defender Europe 2020 hadgyakorlaton az US ARMY M1A2 SEPv2 harckocsikon Throphy APS látható:

  • aksurv2
    #93109
    Nem olcsóbb. Igen csak drága mulatság tényleg megtanulni lőni. Es meg akkor se biztos hogy jó leszel.
  • aksurv2
    #93108
    En sokat lövök pisztollyal nincs olyan szerkezet ami a leggyakorinbb problémát a lövőhibát javitja.
    A vortex csinalt ilxen mini számítógépes optikát karabelyra de az környezeti tényezőket szamolja es építi be a célzójelbe.
    Pisztolynal nincs erre szükség.
  • Xsillione #93107
    Tehát a pisztolyra szerelhető szerkezeted, ami értelemszerűen nem ronthat annak alapképességein, ezred másodpercek alatt elemezi a képet (a fotó érdemben el sem készül ennyi idő alatt), megtalálja a célpontott rajta, azonosítja, hogy hol a nem halálos terület, és valamilyen mozgatómechanikával (két motor némileg egyszerűbb és kevesebb energia, mint egy mágneses megoldás) célraigazítja a fegyvert. És persze még az aksi sem merül le az első öt percben...

    Egy péncélos fegyverén, erősen korlátozva célpontok terén és elsősorban az eltalálást garantálni már talán belefér a modern célzőrendszerek képességeibe, persze a mozgatórész már eleve adott, és egy tankban a hely és az energia is kicsit olcsóbb, mint egy psiztolyon...
  • Palinko
    #93106
    Egyszerűbb olcsóbb megtanulni simán csak lőni, az ilyen szerkezetek mindig olyan bonyultságúak hogy abból 1001 hiba jön és pont akkor fog csütörtököt mondani a fegyver amikor legjobban kéne, az ilyen nagy ugrások fegyver fejlesztésben mindig is be szoktak fuccsolni, nehéz is lenne mert célzó számítógép, az egész mozgató szerkezet plusz akksi, ami ha lemerül megint csak baj van és jobban jársz egy hagyományos lőfegyverrel stb. Ötletnek nem rossz, de maradhat a sci fiben.
  • gombabácsi
    #93105
    mit szóltok a következő ötlethez, ami egy haverommal való beszélgetés közben jött fel:
    -pisztonyra szerelhető célzást segítő vagy célpontot megváltoztató találmány.
    -kamera van rajta, képfeldolgozással egy program elmozdítja a pisztolyt lövéskor.
    -a pisztoly elmozdítása lövéskor történik meg, mágnessel mozgatható súlyokkal vagy más módon.
    -nyilván csak minimálisan mozgatja el, nem fogunk mást lelőni vele mint akit megcéloztunk.
    -nem feltétlenül a halálosabb lövés a cél, sőt, talán épp ellenkezőleg: olyan testrészt találjunk el, ami nem halálos, de megbénítja a célpontot.
  • JanáJ
    #93104
    Nem tudom mennyit számít, de a Sas 1000 méterrel magasabban kétszer annyi rakétával.
  • molnibalage83
    #93103
    A forduló szögsebesség M0,9 esetén már kicsit más lehet a Szu-27-nél, az F-16A és CJ is szép állandó értéket tud.

    Egyébként ez a kb. 160 méter kicsi becsapós, mert a forduló szögsebesség és a G túlterhelés sokkal inkább fontos mutató, mint a sugár.

    M0,8 5km-en az 500 csomó = 926 km/h

    Szu-27 891 m = 7,5G és 16,4 fok/sec
    F-16CJ 1054 m = 6,5G és 14,2 fok/sec


    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2020.07.16. 13:07:32
  • fade2black
    #93102
    akkor már inkább az F-15EX. Legalább AESA van rajta meg ismert alap... de ha Kína az ellenfél hosszabb távon imo uugy értelmetlen az F15EX mint a Su34.
  • F1End
    #93101
    Hű. Nem hittem volna, hogy a Szu-27 ennyivel szűkebben fordul 5-6000 méteren mint az F-15/16.
  • JanáJ
    #93100
    Ez így csak sok "ha". Megnéztem Wikin mi az a hatalmas hatósugár. Nekem olyan oroszol lódításnak tűnik. Értsd a valós szám dupláját emelték négyzetre...
  • Hpasp #93099
    Böngészgetve a Flight Manuálokat itt, és itt, összeraktam egy táblázatot, négy magassági tartományra (0m, 1km, 5km, 10km), sorba rendezve az adott típusokat sebesség és magasság vesztés nélkül fenntartható fordulósugaruk alapján, 0.8 Mach állandó sebességen, és teljes forszázson.

    Ugyan valódi légiharcot utoljára tán 82-ben, majd 40 évvel ezelőtt vívtak, és amióta az AMRAAM elterjedt, azóta ezek jelentősége minimális, de azért tanulságos a sorrend...

  • [NST]Cifu
    #93098
    Bell 360 Invictus, avagy RAH-66 Comanche revamp...

  • F1End
    #93097
    Ha akarnák le tudnák zárni azokat a vitákat.
    Az USA is megszállt/magához csatolt pár korábban Japánhoz tartozó szigetet, még egy Tom Clancy könyv is volt, ami arról szólt, hogy a japánok ezeket megpróbálták visszafoglalni.

    A PAKFA valóban nincs azon a szinten, viszont nekem nagyon tetszene egy felkelő napos Szu-34.
    Hatalmas hatósugár, sok hajó elleni rakketta, nagy radar: a Csendes-óceáni térségbe tökéletes.
  • JanáJ
    #93096
    Szerintem a világ összes partra szálló képessége se lenne elég a japókhoz.
  • Palinko
    #93095
  • Palinko
    #93094
    Úgy tudom a partraszálló képességüket épp az utóbbi években fejlesztették, Japánhoz kétlem hogy elég lenne, de Taiwanhoz már gondolom. Korea meg nem sziget.

    Persz sci fi meg nem is fog megtörténni meg ne is történjen, de amúgy hogy kitől vennének mit ott nincs nagyon lehetőség mert kipakoltak a gyárak, azokat haza rendezni 4-5 év, plusz mindenki a zsebét nézi. Oroszoktól is azért nem veszünk semmit mert nem sok olyasmit gyártanak ami kéne nekünk.

    Sajna ez a soft power megy ami átlag embernek kevésbé észrevehető mintha valaki háborúzik és ezért túl messzire el fognak jutni, ha már most nem késő egyáltalán és gazdaságilag, trükökkel lefektetnek majd sok mindent, de katonailag is sokat invesztálnak bár én sem tartom sokra a seregüket mert élesben nem láttunk tőlük semmit cserébe az amcsiktól meg igen hogy technikai fölényük ellenére mekkora szenvedés. Kínának meg Japánhoz képest még technikai fölénye sem lenne, egyszerűen tonnával nyomnák le az elképzelt szcenárióban.
  • JanáJ
    #93093
    Szerintem ez scifi. Már Japánt se nagyon tudnák megszállni. Hogy jutnak oda? De tegyük fel lenyomnak mindenkit. Szerinted a világ többi része ugyan úgy vásárolna tőlük, mintha mi sem történt volna? Krím, Orosz o., gazdasági mélyrepülés?
  • JanáJ
    #93092
    Az oroszokkal való jóban levés elég elméleti, mert tudtommal még mindig vannak lezáratlan területi vitáik, valamint a Pakfa nem egy Villám. :-)
  • fade2black
    #93091
    Wasp csúnyán ég
  • fade2black
    #93090
    Japán fekszik Kínától 600kmre vagy US? Japán Kína szembenállás van historikusan "genetikailag" kodolva vagy a Kínai US? Ha bármi lenne/lesz ki tud lokálisan valós erővel Japán oldalon megjelenni? btw Japán US által megszállt terület? O_o
    Jelenleg is de a jövőben főleg a térségben így-úgy de vagy "behodolsz" Kínának vagy az US "barátságát" keresed. Japán, Taiwan... érthetően egyértelműen az utobbit. Ennél sztem sokkal érdekesebb első blikkre, hogy pl még Vietnam is pedig nekik nem csak a Kínai megszállással de az US féléről is van sejtésük.

    @palinko Sztem bármi ilyesmi jelenleg elképzelhetetlen vagy nagyon necces. Egy Japán esetén pl brutál erőket kéne partra rakni. Hogy, mivel? Komoly profi hadsereg meg 110millió Japán aki nem kedvel bármit ami nem Japán ha meg Kínai akkor zsigerből gyülől.

    Katonailag ez az egész persze eléggé egyértelmű terep. Ma még a Kínai katonai kiadások "csak" akkorák mint mondjuk az Orosz+Angol+Francia. 10év múlva viszont már lehet a Kínai akkora lesz mint a US. 15-20év múlva pedig akkora mint a US+Orosz+Angol.... máris nem elképzelhetetlen akár Japán megszállása sem.
    De sztem a Kínai álomban legalább ennyire domináns a soft power. Ellop, ledömpingel, tönkretesz/megvesz. Autoriter rezsimeknek "kölcsön ad" akármilyen hülyeségre majd miután nem tudnak fizetni csúnyán benyújtja a számlát. "Egy út." Eközben egy olyan totális kontrolt épít ki Kína Kínában ami még Orwell legbrutálabb rémálmaiban se volt. Ezt persze késöbb értékesíteni is fogja "baráti" autoriter rezsimeknek. Moon is migránsveszély van nemde?
  • Palinko
    #93089
    Vajon Kína ha egy nagyobb levegőt venne mennyiből állna Japánt, Taiwant, Dél Koreát (Északi segítséggel) bedarálni? Akkor brutális szuperhatalom lenne, már csak Szingapúr maradna ki de az mégis városállam nem érné meg a hajcihőt, a maradék országok mind India, Fülöp Szigetek, Indonézia meg úgyis csak leginkább közép szintig tudnak termékeket előállítani, konkurenciájának felét nagyjából bekebelezné csak ezen 3 ország elfoglalásával és azok nem közép szintű termékek hanem elég durván high tech cuccokat gyártó országok. Szóval nem véletlen hogy amerika nagyon figyel mind a 3-ra hogy inkább magához csábítsa őket :D
  • F1End
    #93088
    Én ezzel is vitába szállnék. A Japán vs Kína ellentét szerintem erősebb, mint a Japan vs bármi más. Az ő szempontukból elég hasznos, hogy mögöttük áll az USA. Persze technikailag lehetnének az oroszokkal is jóban, de ugye törtnélemileg máshogy alakult, de abban az esetben sem lenne túlságosan más a helyzet, akkor meg minek változtassanak.
  • repvez
    #93087
    inkább úgy fogalmaznék, hogy az usának van szűksége japánra, fordítva már nem biztos ,hogy igaz lenne. inkább emiatt amolyan hosszú pórázon tartott megszállt területként kezeli japánt az USA és pont annyi engedményt enged neki ami fenntartja ezt az egyensúlyi helyzetet és nem akar máshonnan fegyvert venni vagy nem akar/tud fellázadni és ezáltal elveszteni ezt a stratégiai helyet.
  • molnibalage83
    #93086
    Én sem értem repvez csodálkozását. Az F-15-öt licenszben gyártották, ahogy az F-4-et is. Az F-2-höz jenki transzfert kaptak.
  • fade2black
    #93085
    sztem a kiindulási pont rossz.

    Olyan Japánon csodálkozni mindha németeken csodálkoznánk. Mindketten megvehetik. Mindkettő demokratikusa alapjaiban baráti ország. Az F35 nem F22 nem szent tehén. Nem kell hudenagy strat szövetségesnek lenni ahoz, hogy megvehesd.