94974
10725198101090741028.jpg

-Nem alkalmazunk jelzős szerkezetet. Még arra se, akivel nagyon nem értesz egyet.
-Nem gyűlölködünk!
-HADITECHNIKAI TOPIC, aki nem tudja értelmezni, az megy máshova!


[Légi Harcászati / Légvédelmi FAQ]
  • ximix #93647
    Oké, elnézést.
    Ma nem vagyok a topon, linkeled a cikket, amiből az első videót megnézem és mire megnézem addigra már el is felejtettem,
    hogy a cikkből nyitottam meg a videót. #facepalm
  • ximix #93646
    Magamban gondoltam, hogy elég jól megúszta ha csak vissza kell vontatni, átnézik amit ilyenkor kell és mehet,
    aztán mozdult a kamera és a hajtóműnek nem volt egészséges alakja ezért rákerestem, hogy akkor mi is a helyzet.
    Hát ez több lesz, mint egy ellenőrzés, jó ideig sehova.




    BBC fordítós link

    Novoszibirszkből tartott volna Bécsbe
    Rádiókommunikációs rendszerek meghibásodása és motor hiba miatt visszafordulnak.
    Kényszerleszállásnál a baloldali futómű és állítólag a kifutópálya is megsérül.
    300méterrel csúszik túl a kifutópályán.


    Utoljára szerkesztette: ximix, 2020.12.01. 20:50:38
  • JanáJ
    #93645
    Nagyon nem látom a reptéri tűzoltókat rohanni. :)
  • SZUsszan
    #93644
    Túlfutott An-124-est harckocsikkal húznak vissza
  • [NST]Cifu
    #93643
    A harmadik széria K2 is német RENK sebességváltót és erőátvitelt fog kapni.
    Ez elég kellemetlen, nem is annyira a Dél-Koreaiaknak (ők megtehetik, hogy megveszik a németektől), de inkább a törököknek, mivel az Altay a megfelelő erőforrás és sebességváltó hiányában statikus védműnél többre nem igen lenne jó. Hiába egyezkedtek a Dél-Koreaiakkal, azok a jelek szerint csak az erőforrást tudják megoldani saját kútfőből.
  • ximix #93642
    .22 "varrógép"
  • Hpasp #93641
    www.facebook.com/HonvedelmiMiniszterium/posts/3538148072906567

    Korom Ferenc vezérezredes, a Magyar Honvédség parancsnoka és Dr. Maróth Gáspár a Védelmi Fejlesztésekért Felelős Kormánybiztos hosszútávú megállapodási szerződést írt alá a NASAMS légvédelmi rakétarendszer beszerzésére vonatkozóan Kjetil Reiten Myhra, a norvég Kongsberg Defence &Aerospace ügyvezető alelnökével.
    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2020.11.30. 14:06:28
  • ximix #93640
  • ximix #93639
    Harci kuty
  • SZUsszan
    #93638
    Jó ötlet. Gondolom nem csak az árterekre dobálják ki, hanem ha kiterjedt az ár, akkor a városok, faluk köré is. Azok meg az áradás elvonultáig vízben állnak, lebomlana a zsák és költségesebb lenne eltakarítani a homokzsák védőgátat utána.
  • ximix #93637
    Azóta, legalábbis a katonaság már átállt a nagy zsákokra, ahol lehet.
    Új HESCO építmények 2012 pdf

    Új HESCO fejlesztések 2015 pdf

    HESCO YT link
    Utoljára szerkesztette: ximix, 2020.11.28. 19:32:56
  • repvez
    #93636
    Az árvíznél azt sose értettem, hogy miért nem lehet lebomló anyagból csinálni a zsákokat és az ár levonultával betemetni és ott hagyni öket, hogy a legközelebbi árnál már a megerősített és megnövelt magasságú töltés legyen.
    így csökkentve a veszélyt , hogy legközelebb is kiönt vagy ugyan akkora területen kelljen a védekezésre energiát és pénzt költeni.
  • SZUsszan
    #93635
    Határozottan látok fejlődést.










  • Hpasp #93634
    Padlás tele van lézer légvédelmi tervekkel, amik mindig tíz év múlva valósulnak meg...
    ... imhol egy 1977-ből:




    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2020.11.27. 18:01:54
  • repvez
    #93633
    A videon látott jármü nem nagyon látom, hogy mire jo a jelen állapotában.
    Az optikai szenzorok eléggé sérülékenynek tünnek rajta. ha csak mellette robban valami a törmelék is betörheti az optikát.
    a videon u8gy tunik, hogy az autonomia abbol áll , hogy a kezelö személyzet távolrol irányitja.

    A videoban legalább is eléggé furán adta ki magát a tábor felreditése is, mert egy ilyen erdős részen sik terepen a motorok hangját elég messziről meg lehetne hallani, legalább is a rátett fegyverek hatótávolságán belül.

    Ahhoz nem elég mozgékonyak és különleges kialakitásuak, hogy olyan helyekre is eljussanak ami nagyon durva akadályokkal teli.
  • [NST]Cifu
    #93632
    Dél-Korea felvázolta az irányított energiás (olvasd: lézer) fegyverekre vonatkozó terveit.
    2025-re a Block-I-el járműre telepített kis energiás lézer
    2030-ra a Block-II már légvédelmi feladatkörben is bevethető
    2030 után viszont eljön az az időszak, amikor drónra telepíthető lézerfegyverekkel akár rakétákat is le tudnak lőni (Block-II minitaürizálva)




    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2020.11.27. 09:04:27
  • savaz
    #93631
    Ha van egy másfél méter széles rakétád, amire elfér két radar, ha majd az autóknál szükséges max féktávig hatásos távolságon túl is működik, ha nem kevernek mémi méretre vágott fóliacsíkot a füst mellé, akkor bajban vannak a tankok.
  • [NST]Cifu
    #93630
    Rheinmetal szárazföldi drónok bemutató videó. A koncepció érdekes, de hogy mennyire életképes, az már egy másik kérdéskör...

  • [NST]Cifu
    #93629
  • Palinko
    #93628
    Rögtön eszembe jutott hogy ez vajon mit jelenthet a rakéta technikában és a szoksáso füstös álcázást mennyire teszi kevésbé hatékonnyá?
  • repvez
    #93627
  • savaz
    #93626
    A fegyvervásárlási döntések politikai döntések és a politikai szövetségeket erősítik. Ez volt a harcjármű beszerzés elsődleges oka, ez volt a légvédelmi beszerzés elsődleges oka, a kézifegyver beszerzés oka és ez a brazil üzlet mögötti legfőbb ok is.

    Brazil magyar értékalapú szövetség

  • JanáJ
    #93625
    Jó meglátás, de most van karácsony, most kell mindent kisírni, mert 50 évig megint nem fognak fejleszteni. :-)

    Az EF és a Rafi jó, de kinek van olyan, akinek nincs ehhez tankere? Osztrákék most akarják elpattintani az EF-et. Valaki már jelentkezett is érte. Mindenki más F-16ozik, vagy legalábbis fog.
    Szerintem rámpás kell. Ha kimegy 4-6 gép akár csak egy hétre kicsit gyakorolni a többiekkel, akkor oda tuti kell még anyag is, nem csak felültetünk pár technikust egy menetrendszerintire.

    Tuti azon is megy az agyalás, hogy a Griffekkel mi legyen. Nagyon remélem, hogy leszerződünk valami tovább iszupportra a svédekkel, vagy valahogy megoldjuk hogy életben maradjon a flotta egy a maradék pénzből meg annyit repülnek a pilcsik hogy vízhólyag nőjön a fenekükre.
  • JanáJ
    #93624
    Nem látjuk hogy mit akarnak még. Az IFV-re tuti lesz valami konzervnyitó, ami a gyalogságnak is jó. NASAMS-ot most erősítették meg. Lesz a griffekre elég karom. Már csak valami A2G cucc kellene. Az L-39NG is tuti tud majd valami könnyű támadókén brillírozni. Drón fronton lehetne még erősödni.
    Szerintem rámpás kell. A C-17 és egyéb bérlős repidővel az a baj, hogy ha jön egy új Afganisztán/vészhelyzet/UFO támadás, akkor a többiek is bérelni akarnak majd, nem csak mi.
    Az A330 elvileg a Wiznél repül, ha nem használjuk. Legalábbis ezt mondták. Persze a KC-ket is evakuálós gépnek kell "eladni".
    A rakétás tűzérség szerintem necces és arra a szomszédok is meresztgetnék a szemüket. Kérdés kell e nekünk ilyen.
  • repvez
    #93623
    Azokhoz a szállításokhoz, sztem pont nem fogja igéynbevenni , hanem marad a C17 mert annak a védelmi képességei még mindig jobbak és egyszerre mindent le tud szállítani, a személyzetet meg hamár megvan akkor kényelmesebb egy A319essel szállítani, mint egy tehergéppel.
    Ezek a gépek az idő nagy többségébe arra lesznek használva, hogy a gripeneknek kisszállitsák a felszerelést a balti missziokba ,meg az éles lövészetekhez a svédekhez és pár kisebb szálitmányt a missioknak. ÉS a tanker képesség itthoni fentartása.
    De a nagy váltásokat nem ezekkel fogják megoldani

    Erre a feladatokra a C27 és a CASA is bőven megfelelt volna olcsóbban, több tapasztalat van velük több legyártott példány

    Ezek a beszerzések nekem ugy tűnnek, mint amikor a szegény gyerek sok pénzt örököl és egyből mindenből megveszi a legújabbat csak, hogy megmutassa, hogy milyen fasza gyerek, de amikor elfogy a lóvé meg majd sorra adja el őket vagy ott rohadnak el neki az udvarában. mert nem tudja fenntartani.

    És mindeközben a nagy beszerzésekben, a személyi állományról egy szó sem esik, csak, hogy mit várnak el tőle az új technikák üzemeltetése terén, de semmit arról, hogy nekik is jutna valami ezekből a pénzekből a felszerelésen kiviül.
  • fade2black
    #93622
    Nekem a fő problémám, hogy nagyon-nagyon hosszú listát tudok arról ami honvédelem szempontjából jóval fontosabb lenne. ld pl a legutobbi adok kapokot: Dronok. Vagy modern rakétás tüzérség. De ha veszünk a leendő IFVkre, nyusziknak 1000+db ilyen olyan Spikeot annak is vagy....

    A 2dbKC-390 egyetlen értelme a távoli missziók. Amik fontosak de ha besegítünk pl USnek Afganisztánban (ahonnan már ki nem be van) arra egyrészt ott a jelenlegi résidők + A330 + A319 és hamár megyünk segíteni gondolom belefér/lehet venni +egy C-17 kört.
    Amúgy kiváncsi lennék mennyit repült az A330 a megvásárlása óta. Van egy olyan tippet, hogy nincs meg napi átlagban a 9-12h.
  • repvez
    #93621
    Nem egészen, ,mert minden olyan ország gépeit tudja itatni akik nem F16-t használnak, az EF2000 és a Rafale is boomos kivitel, és akkor még ott vannaka potenciális orsáhgok akik gépcsere elött állnak, nekik nincs sok választásuk, ha uj tipust akarnak és azok közül csak az amcsi gépek merevcsövesek.
    Ugyhogy ez nem probléma.
    Igen ha csak magunk akarunk gyakorolni, akkor a 2 gép egymást tudja tölteni , de ha kiesik az egyik karbantartás miatt, akkor már igényelni kell egy tankert valakitől.
    Pont ahogy most is.
    Csak mivel europa eléggé szükében van ilyen képességnek, ezért a német és angol bázisokon lévö amcsi tankerek segitenek be.
    Ennek a kivédésére alakult a Multi MRTT program, amibe 9 db A330 MRTT gépet vett a NATO. ami
    Mind teher mind személy és mint Tanker is tud játszani.
    Ighy ez egy kicsit kifogja a szelet a vitorlánkból, ha erre akartunk játszani.
    És ennek a multinational egységnek a tagja cseh ország , tehát ok máris kiestek
    És itt lett volna lehetőség a magyaroknak is csatlakozni

    És igen a Gripenek is hasonló cipőben jártak, mert egy olyan típust vettünk, amiből kevesebb mint 300db készült és csak ez a 14 db van amit mi kértünk. Ezért tartott olyan soká a pótlás is amit elvesztettünk. És az, hogy idáig jól ment minden az csak is azon múlt, hogy 2026ig béreljük öket és aszerződés leirja, hogy hány %os hadrafoghatóságot kell tartani, tehát ez a svédek érdeme is, 2026 után ha megvesszük a gépeket és nem cseréljük le, akkor márcsak magunkra leszünk utalva .

    A KC gépeknél nem tudom mi lesz, de ha nem béreljük öket és lejár a gari onnantól a gyár sulyos pénzt fog kérni mindenért.Ezért mondtam, hogy mind szép és jó, hogy mindent is veszünk, csak nehogy az legyen mint ahogy a mondás szol, álltalában a BMW-seknek, hogy aki majmot vesz annak legyen pénze banánra is.

    Utoljára szerkesztette: repvez, 2020.11.19. 09:26:45
  • JanáJ
    #93620
    Nem károgni akarok, de a KC-390-es pilótáinak utántöltési jártasságát is meg kell/illene majd oldani. :-) Amíg mind a két repül, addig jó. Bár ha a csehek tényleg vesznek uilyet, akkor ezzel sem lesz gond.
    Most a cseheket ki itatja, hogy meg legyen a jártasságuk. Nekünk vajon még meg van?
  • JanáJ
    #93619
    Szerintem az Ancsák sem voltak elegek. Az afgán és egyéb missziókhoz is kijutott valahogy az ember és az anyag és erre tuti kevés volt az 1-2 Ancsa és a C-17 idő. Persze ez minden országnál így volt. A két 319-es részben kormány gép is lesz, szerintem az is ad plusz elfoglaltságot. Innen a fotelról okoskodva viszont nekem ily olyannak tűnik, hogy most mindent is akarunk, mert a következő 50 évben úgy sem lesz fejlesztés. Lásd korábban a légierő.
    A KC390-es meg kb csak a magyar és a cseh griffeket tudja itatni. A többiek merev csövest használnak. Elvileg a csehek is ilyet vesznek. A nem repülő Ancsáknál tuti jobbak lesznek. A griffekre is ment anno a sírás és végül meddig tartott míg rendesen használtuk őket.
  • repvez
    #93618
    elvileg igen a szárnyak alá helyezett tartókon a tölcséres töltéshez használt tömlőt fel lehet tenni.
    És nem mindenképp szűkséges külön tartály az üzemanyagnak, mert a saját tartályaiból is átadhat.

    23 tonna üza fér a gépbe pottankokkal 35 tonna. ez kb 3000kmes hatósugárra elég
    Egy vadásznak úgy 4-5 tonna kell teljes töltésre. tehát 3-4 gépet fel tud tölteni úgy hogy csak a fele üzát használta fel.
    ÉS ugye saját magát is után tudja töltetni a levegőbe egy másik géppel.
    Tehát ez kb a gyakorlatban annyit tesz, hogy egy teljes töltéssel ugy 1000kmre lévő 3-4 gépet fel tud tölteni majd visszatérni a bázisra anélkül, hogy után kelljen töltenie.
  • F1End
    #93617
    "able to deliver large military loads in an operational environment, as well as providing air-to-air refueling services"
    Most akkor ezt úgy kell elképzelni, hogy a KC-390 alapból rendelkezik a légi utántöltéshez szükséges beépített eszközökkel/csövezéssel, s modulszerűen be lehet pakolni s ezekhez csatlakoztatni az üzemanyag-tartályokat, ha nem teherszállítás a feladat?
  • ximix #93616
    Tippre, a nyugati áraknál valamivel kedvezőbb áron tudunk majd szolgáltatásokat nyújtani,
    pl: katonai teherárut szállítani, deszant eljárásokat és esetleg utántöltést gyakorolni
    erre a környező országoknál is lehet, hogy volna igény.

    Ui: ha esetleg a demó videóban szereplő tűzoltó képességet is beszerezzük akkor a déli országoknál előforduló tűz oltásában is bevethető.
    Utoljára szerkesztette: ximix, 2020.11.18. 18:49:16
  • repvez
    #93615
    igen nem tisztán a mienk a C17 és a A400M se, csak arra akartam utalni, hogy pár éve az Ancsák és a C17 elég volt a HM szügségleteire
    DE most és a közeljövöbe, meg már a plusz utasgépekkel és a teherszállito kapacitás mellé még bérelni is akar.
    Mi változoptt, hogy ennyi szállitási kapacitás kell, mind személyzeti mind tárgyi?
    Az L39NG meg várható volt, miután megvették a gyárat csak idő kérdése, hogy bejelentsék, hogy réskitöltésnek a légcsavaros és a gripen közé egy sugaras trénert veszünk.
    A tegnapi Kecsoi látogatás is gondolom ennek az előszele, hogy megnézzék a müszakiak és a felmerülö kérdéseket esetleg tisztázzák.

    Amugy visszatérve a KC390re egyrészről jó, mert igy valóban függetlenül tudunk a saját igényeinre repülni, másrészt mi leszünk az egyetlen a környéken akik saját maguk oldják meg a légi után töltés gyakorlásokat a gripenekre.

    A rossz amit már irtam, hogy nem kiforrott tipus és a légi utántankolás kéréses a boeing nélkül.

    Amugy talán pont ez lehet az egyik célja is , hoyg olyan gépeket beszerezni amiket mi is ugyan ugy bérbe tudunk addni másoknak, amiből bevételünk származik.
    Mert attól, hogy nem lesznek szállitás feladatok a gépeket és a pilotákat reptetni kell a jártasság fenntartása miatt, ami meg költség .
  • ximix #93614
    Akár az is lehet, nem tudom, a JetPlanes-en néztem két cikket ott írtak ilyeneket ha jól értettem A400M -ről van ott még pár érdekesség "nem ő a legélesebb kés a fiókban" röviden.

    Big Mac magyar felségjellel
    link


    Problémás óriás, magyar megoldás?
    link



  • JanáJ
    #93613
    Részben. A pápai gépek nem NATO buli. 10 ország összeállt, vett (?) három gépet és lefoglalt bizonyos mennyiségű repidőt. Az hogy Pápán vannak, az szerintem mázli, mert így nem zárták be. Amúgy komolyan fejlesztették a repteret, van hangár a C-17-nek karbantartani, új torony lett. Állítólag részben ezért fejlesztettek a környéken erőteljesen úthálózatot és vasutat, meg lassan elkezdik a 83-as helyetti autóutat is. Kiemelt NATO reptér vagy mi.

    Az 400M-ből ha jól értem feleslegesen sokat rendeltek a németek és hasonló módon szeretnék egy részét üzemeltetni. Ehhez eddig csak mi csatlakoztunk.

    Egy L-39NG "teljesen véletlenül" pont tegnap tévedt Kecskemét fölé.
  • ximix #93612
    Ha jól olvasom a 3db C17 nem "a mienk" csak nálunk állomásozik, közös NATO gépek,
    gondolom be van táblázva, hogy ki mennyit fizetett bele annyit használhatja, így mi csak az itt állomásozásért cserébe használhatjuk x órát, tippre a szabad idejében meg bizonyos összegért rendelkezésre áll.
    Az A400M sem "a mienk" csak a kapacitásának egy részét béreljük.

    Magyarán könnyen előfordulhat olyan nem várt esemény, hogy kellene a gép, de épp más használja.

    Mivel saját gép beszerzése mindig idő igényes, a másik gépek korlátozottan állnak rendelkezésre,
    ezért lehet nem árt egy saját ha van rá igény.

    Amúgy, ha jól olvastam amolyan kínai módiban oldjuk meg és a szálak egy része visszaér hozzánk, mivel az a Cseh cég is gyárt hozzá alkatrészeket ami már magyar többségi tulajdonban van, így toljuk egy kicsit azt a szekeret és lehet csorog vissza valami belőle.
    Itt fejlesztik az Albatros L-39 utódját L-39NG-t is.


  • JanáJ
    #93611
    Elvileg a csehek is vehetnek ilyet. Lehet lesz összeborulás. Állítólag a brazilok is vesznek vagy 30-at belőle. Szerintem ez pont ugyan úgy főleg politikai/gazdasági döntés volt mint q többi, csak eddig mázlink volt, mert a politikai döntés szakmai alapon is jó vagy a legjobb volt.
    Számok nélkül úgysem tudjuk megítélni, hogy mennyire éri meg ez a mindenből egy kicsit.
    A légiszállítási képességgel meg kicsit olyan érzésem van, hogy próbálunk oyan katonainak betudható beszerzéseket is belenyomni a 2%-ba, ami a civil életben is jó. Csodálkozom, hogy még nem jött párnás heli.
    Az A319-ek tudnak terhet szállítani?
  • repvez
    #93610
    az egyik szemem sir a másik meg üveg.
    örülök, hogy lett valami, csak megint pont egy olyan tipus amiből alig repül még valami, eddig max 10 gépre van megrendelés abbol, talán 3-4 repül.
    Egyelőre mi vagyunk az egyetlen aki KC verzióba kértük, amiről tudni, hogy a KC azért változott csak C-re mert a Boeing kiszállt a buliból, aki a tanker képességet fejlesztette volna, így ezt dobták is ezután, kíváncsi leszek, hogy a brazilok, hogy fogják befejezni a Boeing nélkül csak nekünk csak erre a két gépre.
    Ha ez nem lenne elég a típus gyerekbetegségeit is nekünk kell majd kitapasztalni és ha valami lesz akkor az egész flotta állni fog.

    Pár héttel ezelőtt megjelent a közlönybe egy pályázat ami személy és teherszállítást légi és vízi úton történő lebonyolítására vonatkozott.
    A vizit még csak megértem, de a légit az már furcsállom, hogy a 2 A319 és a két falcon mellé hova kell még személyszállítási kapacitás?
    ugye megvettük az A330ast teherszállításra is
    oké az nem desszantolható, de a C17esek is ott vannak és emellett beszálltunk a multi cargo egységbe is a németekkel karöltve az A400M ekkel is.
    szóval 3db A400M+ 1dbA330as+3db c17 teherszállító kapacitás mellé, most a 2db KC390es is.
    A 2db A319+2 falcon a személyszállításra. akkor ezek mellé még minek plusz külsőstől bérelni is?

    Mi változott, hogy az eddigi Ancsa kapacitással is elégséges volt és most a plusz gépekkel sem elég ?
  • [NST]Cifu
    #93609
    Hát izé. Szóhoz sem jutok. Oké, az ancsák helyett kell(ett) valami, de az A330-asok nem tudják minden téren kiváltani. Plusz csak kettő van belőlük. Ez így érdekes. Igazából a számukat tartom csak kevésnek...
  • Hpasp #93608
    Hungary Signs Contract For Acquisition of Two Multi-Mission KC-390 Millennium Airlifters
    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2020.11.17. 14:26:22