94974
10725198101090741028.jpg

-Nem alkalmazunk jelzős szerkezetet. Még arra se, akivel nagyon nem értesz egyet.
-Nem gyűlölködünk!
-HADITECHNIKAI TOPIC, aki nem tudja értelmezni, az megy máshova!


[Légi Harcászati / Légvédelmi FAQ]
  • ximix #93807
    Én ezekről az atomos verziókról anno "lemaradtam", pedig a műszaki századnál voltam.
    A sima robbanóanyagok, hk és gyalogsági aknák, úttorlasz építés - bontását átlapoztuk, de ezekről nem esett szó.

    Ahogy nézem a rajzot a jeladó vagy vezérlésnek vagy mi a manónak volt még egy kisebb ürege, ezt gondolom telepítéskor kibökték ásóval.
    Tajemství studené války: Česko bylo obloženo jadernými minami
    (A hidegháború titka: Csehországot nukleáris aknák szegélyezték)
    Autor: Jan Lakosil 16. března 2015






  • Hpasp #93806
    Itt meg a megoszlásuk 100km²-ként.
    (fekete a Fulda gap)


    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2021.02.06. 11:22:54
  • Hpasp #93805
    Én eddig azt hittem, hogy a VSz megfelelője így néz ki...




    ...és például ide terveztük elhelyezni (leengedni).


    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2021.02.06. 10:08:29
  • ximix #93804
    Itt van a magyar változat


    A Gulyás ágyúból ebbe vitték a Robbantott csirkét
  • Hpasp #93803
    Jó cikk!
    Köszi.
  • Hpasp #93802
    Akkor pár konkrétum ami minket érint...
    ... az amerikai 559. különleges lőszer ellátó csoport az olasz Longare település mellett egy hegyoldalba épített 9 megerősített tárolóját hívták „Site Pluto”-nak. Ez Velencétől kb 30km-re van nyugatra.
    Itt tároltak a hidegháború alatt (többek között) 24db SADM atomanknát, amit a Vicenzában állomásozó amerikai 62. atomakna telepítő század telepített volna balhé esetén, osztrák területen, jellemzően alagutak, és viaduktok (már építéskor előre előkészített) pontjaira.
    Maga a szerkezet magyar neve félrevezető, nem aknáról van ténylegesen szó, hanem időzített rombolótöltetről.

    Lásd a Sandia oktatófilmjét:



    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2021.02.05. 17:18:26
  • savaz
    #93801
    Elég gáz az ötlet sima robbanóanyaggal is. 2001-ben a Svájci Gothárd alagúttűznél az volt a nagyon para, hogy a tűz fészkétől néhány tucat méterre volt befalazva pár tonna TNT szükség esetére. Ha az elszáll, akkor eléggé átrendezte volna a talajviszonyokat a környéken. Az után pár évvel döntöttek úgy svájcban, hogy csak a helyzet fokozódásával szerelik be a robbanóanyagot, mert addig minden hídban meg alagútban ott volt bekészítve. Arrafelé még teljesen normális dolog az ilyen látvány: Tankcsapdák einsiedeln közelében.
  • JanáJ
    #93800
    Elnézést, tényleg nuki is van benne. Nekem nagyon tetszett és még németről fordítva is egész érthető.
  • JanáJ
    #93799
    Nem olvastam végig, csak beleolvastam de ezek szerintem sima robbanószerrel működnek. Nagyon jó. Valamelyik osztrák viaduktra olvastam, hogy elrontották, mert túl erős volt ott ahol robbantani kellett volna, de semmi konkrétumot nem találtam. Mondjuk ez lehet csak engem minősít. :-)
  • JanáJ
    #93798
    Így tuti nem. 400 méter kb semmire sem jó. Én erről az angol agymenésről tudok amit meg sem valósult: link

    Clyde Lee Conrad-ot szervezte be Szabó Zoltánnak amit meg Belovai István súgott meg az amiknak. Pont most olvasom a könyvét, de nagyon nehezen megy.
  • Drubowski
    #93797
    Itt van néhány kép ezekről.
  • savaz
    #93796
    Állítólag az adta meg a programnak a kegyelemdöfést, hogy valami magyaroknak dolgozó kém megszerezte az előkészített helyek pontos térképét.
    Mondjuk addig is elég sok probléma volt az elképzeléssel: saját területen robantgatni,és szennyezni nem jó hír a szövetségeseknek, nem biztos hogy időben tudják telepíteni, nem biztos hogy nem kerül egy csomó töltet az oroszok kezére etc.
  • savaz
    #93795
    Ezt kb ugyanúgy csinálták.

    Az atomaknák is valahogy így lettek volna alkalmazva. Egy rakat kutat fúrtak szerte Németországban, amibe a válság eszkalálódásakor telepítették volna a tölteteket.
  • JanáJ
    #93794
    És ez működött valaha is? Mert tudtommal végül nem üzemelték be. Sokat szerintem nem számított volna a nuki adok - kapok mellett. Miközben vállalhatatlna kockázat békében.
  • savaz
    #93793
    Elvileg az atomaknák egy 300 méter széles (radioaktív) tórendszert hoztak volna létre, ami eléggé megállítja a közlekedést, vagy néhány könnyen blokkolható pontra koncentrálja azt. Aki éppen fölötte volt az, kb a bónusz. Elméletben.
  • ximix #93792
    89-ben elvileg már hazafele állt a kocsi lőcse az itt állomásozó Szovjet csapatoknak, és nagyhatalmak ha összerúgták volna a port szerintem, mi Magyarok, Csehek, Lengyelek..ect már lehet nem mentünk volna neki a nyugatnak.
    Utoljára szerkesztette: ximix, 2021.02.03. 21:37:33
  • ximix #93791


  • Hpasp #93790
    Semmi értelme szerintem.
    Németországra saccra 10x annyi nuki jutott volna, mint a mi amúgy mellékes oldalszárnyunkra.
    Gyakorlatilag az összes Patriot ütegre OKA rakétával mértek volna csapást, és még a szovjet MiG-29 vadászezredek is ezredenként 1-1 százada nuki bombával indult volna az 1. bevetésére.
    Lehettek volna ugyan tank csaták, de az egész terület annyira radioaktívvá vált volna, hogy az önmagában akadályozta volna a manőverezést.
  • JanáJ
    #93789
    Elolvastam, ezért tört elő belőlem a kérdés. Tudom, te kis hazánkat nézted, de aláaknázni max az olasz - osztrák vonalat lehet. Északabbra már nehezebb. Gondolom ezért az volt a fő támadási irány. A kérdés inkább a mennyiség - minőség szempontjából kérdem a tankoknál. A Leo 1 pontos volt, de üveg. A Leo 2 szuper, de kevés. T-55-ből az elején sok, de a végére szerintem nagyon potens volt és sok. És T-64/T-72/T-80-ból se volt kevés az oroszoknál. Tudom hülye gondolatkísérlet a többi változó nélkül nézni csak ezt. De a FB szájkaraték általában erre szorítkoznak.
  • JanáJ
    #93788
    Miért indultak volna? Taktikai nukik bevetése mellett mert mondjuk Bécs meg Budapest szublimált, még nem biztos, hogy ICBM szalvókat indítottak volna. Az más kérdés, hogy éhen haltunk volna-e pár éven belül vagy sem.
  • SZUsszan
    #93787
    Igen, meg mennyivel egyszerűbb lehet egy intézkedésnél a már fekvő bűnözőnek is kirúgni a rendőr lába alól a talajt, ha közelgurul a bilincselés miatt.
  • [NST]Cifu
    #93786
    Kíváncsi lennék milyen szinten lehet így a találati esély... :)
  • [NST]Cifu
    #93785
    Valahol azért nem értem ezt a koncepciót, mert akkor feltehetően indultak volna az ICBM-ek is. Onnan kezdve pedig úgy kb. mi értelme lett volna bárminek is?
  • SZUsszan
    #93784
    Vannak kérdéseim
  • Hpasp #93783
    Ha megnézed az MN Páncéltörők irományom mellékletét, ott fel vannak sorolva a hadműveleti irányunkba eső NATO és Osztrák erők, illetve a harcászati nukleáris fegyverek.
    A 150km széles és 600km hosszú (Szombathely - Milánó) hadműveleti területre mintegy 1200db harcászati nukleáris fegyver jutott volna, amiket Olaszországban illetve Magyarországon tároltak a felek (utánszállítások nélkül) a 80-as évek végén.
    Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a fenti hadműveleti sáv minden 10x10km-es területére juthatott volna egy atomcsapás csak a meginduláskor rendelkezésre álló készletekből.

    Figyelembe véve a terepadottságokat (Alpok), valamint hogy az amcsik alá(atom)aknázták volna az összes (24db) viaduktot és alagutat, szerintem a VSz támadás kifulladt volna valahol az az addigra már súlyosan radioaktívvá változott Osztrák hegyekben.

    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2021.02.01. 17:41:46
  • JanáJ
    #93782
    @HPASP vagy aki ismeri a témát: Szerinted mondjuk '89-ben mi lett volna a vége páncélosok terén, ha felmelegszik a HH? Feltételezem a VSz ment volna a NATO-nak, mert a NATO tudtommal nem tervezett támadást. Nuki tuti lett volna. Mert két véleményt hallok örökké, hogy a vörös hordákat az óceán állította volna meg Portugália külsőn vagy pedig hogy a szuperhiper beásott M1/Leo 2-k megállították volna őket. Én most arra hajlok, hogy bár a Leo 2/M1 jelentősen javított az esélyeken, de szovjet/orosz oldalon is bőven volt csúcs hk. Míg a lesajnált, csatlós T-55 hordáknak ugyan úgy megvolt a nyugati párja az olasz, osztrák seregekben.
  • szenyor Lopez
    #93781
    Én meg azt hittem kincsre leltem :) Köszi.
  • steweee
    #93780
    sziasztok.

    jo reg nem voltam itt. az elet ugy hozta, h felszerelek a honvedseghez. pancelosokhoz. lynx, leopard 2, Panzerhaubitze 2000.

    Krauss Maffei Wegmann

    Rheinmetal

    Rafael Military Industries - iron dome. ez ugye kilog a sorbol, de ez is ujdonsag. jo pont ha az ember tajekozott

    mivel logisztikai iranyban kivanok iranyito lenni, igy vki tudna egy jo, tomor osszefoglalot irni a temaban ami hasznos lehet nekem ?

    (beszerzes, gyartas,technologia stb.)

    a tobbieknek meg erdekes

    nyilvan magam is utana olvastam sokat, de azert itt vannak profik. pl korabban repulogepekkel kapcsolatos tanulmanyok

    elore is koszonettel
  • ximix #93779
    חיל הקשר ,האלקטרוניקה והמחשבים במלחמת שלום הגליל ,1982
    pdf link


    maarachot pdf link


    בבוקר, זמן קצר לפני כניסת הפסקת האש לתוקפה, השתתפו כוחות חטיבה 409 במארב לשריון סורי, והשמידו 11 טנקי T-72, עשרות כלי רק"ם ו-4 מסוקי גאזל.[18]
    forrás
    (Reggel, nem sokkal a tűzszünet életbe lépése előtt, a 409. dandár hadereje részt vett a szíriai páncélok lesben, megsemmisítve 11 T-72 harckocsit, több tucat páncéltörő fegyvert és 4 rablóhelikoptert.
    (Ofer Shelach, Yoav Limor, Itai Katz, Libanoni foglyok, Yedioth Ahronoth Publishing, 2007, p.326)
  • ximix #93778
    Война в Ливане 1982 г.
    paralay.iboards.ru link

    Т-72 против Меркавы
    vk.com/@shadowconflicts link

    Первые применение танка Т-72: Ливанская война
    zen.yandex.ru link


    ממלחמת שלום הגליל
    maarachot.idf.il héber pdf link


    21 Interview with Prime Minister Begin on Israel television- 15 June 1982
    mfa.gov.il link


    Т-72. Уральская броня против НАТО
    arsenal-info.ru link


    Танки Магах и Т-72 в Ливане в 1982 г.
    waronline.org link





    lebanon 1982
    YT link
  • Hpasp #93777
    Van egy jó kis cikk a T-72-es első publikált harcérintkezéséről 1982-ben Libanonban.

    A cikk az elején gyakorlatilag végigveszi a szovjet, majd az izraeli állításokat.
    (T-72-esek lealázták a Merkavát, illetve Merkavák lealázták a T-72-eseket)

    Végigveszi az ismert Merkava veszteségeket.
    A reptéren kiégettől...

    ... a felborultig.


    Utána a térképek és a csapatmozgások alapján megállapítja hogy Merkava, és a T-72-esek nem találkozhattak a harcmezőn.

    Végül korabeli fotók alapján megállapítja hogy az olajfák közt megbújt izraeli ATOW egység lőtte ki az úton libasorban közeledő T-72-eseket.







    Egy résztvevő visszaemlékezése (Guglival ferdítve...):

    Az alábbiakban a T-72-tel vívott csata egyik közvetlen résztvevőjének a leírt események idején egy TOW dzsip parancsnoka ( főtörzsőrmesteri ranggal) a 409. páncéltörő dandárban:
    Június 11-én reggel zászlóaljunk Amik falutól néhány kilométerre északra, Jabel Baruk lábánál, a Bekaa-völgy északnyugati részén (Bikyat Levanon), az észak felé vezető úton (ezt az utat hívtuk) „Cir Shabaton”) volt, hogy elzárjuk a szíriaiak útját, közvetlenül az út mellett (északkelet felől) és délen. A szakasz szakasz felszerelése (terepjárók TOW rakétákkal) egy előkészített pozícióban volt. Környékünkön volt egy Shot harckocsi szakasz is, amely nem vett részt a csatában. Aznap nem volt különösebb tevékenység, 10 órakor szakaszunk egy különítménye kelet felé mozgott, de a beásott szíriai harckocsik (nyilvánvalóan T-62) tüzeltek rájuk. A végén veszteség nélkül visszatértek. Körülbelül 12 órakor (amikor a fegyverszünetet meg kellett kezdeni) a zászlóalj azon részei, amelyek felettünk, azaz Jabel Baruk lejtőin voltak, és velük együtt a zászlóalj parancsnoka, Khanegbi alezredes észrevette, hogy egy tankoszlop közeledett felénk. Felkészültünk, kiosztva a tüzelési szektorokat. A zászlóalj parancsnok kiadta parancsát: „Minden férfinak, üzeni a fővezér, tűz!”. Lövészállásokba rohantunk, és megpillantottunk egy tankoszlopot (csak később, néhány órával később tudtuk meg, hogy T-72-esek), közeledtek az úton - ezen a ponton az út élesen kanyarodott, és helyzetünkből az oszlop úgy nézett ki, mint egy óriási G. Az első harckocsi körülbelül 800 méterre volt tőlünk, a szírek teljesen nyugodtan közeledtek, nem tudtak a jelenlétünkről. Azonnal tüzet nyitottunk mindenre, amit láttunk - a kezelők nem is várták meg a parancs végét, hogy tüzet nyissanak, hanem a parancs legelső szavai után indították a rakétákat, a hegyoldalban tartózkodók viszont rendezettebben jártak el. A tűzcsapás nagyon erőteljes volt, erősebb, mint bármi, amit korábban láttam, több tucat indítócső indított minden mozgás irányába. Néhány hibázás történt, feltehetően a kezelők izgalma miatt, de a rakéták többsége célba ért. Az elülső szíriai tankokat rakéták sokasága érte, és azonnal kigyulladtak, és legtöbb az oszlop első harckocsijába csapódott. A háború előtti félelmeinkkel ellentétben a hagyományos (nem korszerűsített) TOW problémamentesen átlyukasztotta ezeknek a harckocsiknak a páncélját, különös tekintettel az oldalára, és mivel a rakétákat három irányból lőtték ki, a célokat valószínűleg több irányból ütötték át. Ezenkívül a lejtőn, az út kanyarulata felett észrevettünk néhány beásott régi harckocsit - ezek a harckocsik nem vettek részt a csatában, és valószínűleg egyáltalán nem volt bennük legénység, de rakétákkal azokat is meglőttük. A túlélő szíriai harckocsik azonnal bekapcsolták a füstöt, és ez a füst az égő tankok füstjével együtt elzárta előlünk az oszlopot, így nehézséget jelentett a második célpontok megtalálása. A szíriaiak közben tüzeltek minden irányban, mert nem tudták, hol vagyunk. Csak az első harckocsit láttuk, amely felrobbant, hatalmas füstgombát szabadított fel, és a torony 30 méterre repült a levegőbe (nyilvánvalóan a lőszer felrobbant). Ez a tank több órán át tovább égett, a lőszer néha újra robbant, és véleményem szerint ebből a tankból csak egy megolvadt vasdarab maradt. Összesen 9-12 harckocsit találhattunk el ebben a csatában...

    És a hivatalos izraeli értékelés (szintén Guglival ferdítve...):

    Nem sokkal a tűzszünet kezdete előtt (12:00) a Koah Yosi erők felfedeztek közeledő harckocsikat (csak később azonosították őket T-72-ként a 81. dandárból), és főleg az ATGM-mel (TOW) támadtak rájuk. Bizonyos veszteségeket elszenvedve az ellenség visszavonult, a mi oldalunkon nem voltak veszteségek. Nem sokkal később a tűzszünet életbe lépett. A T-72-esek ha lőttek, nem leváló köpenyes nyíllövedékkel lőttek - a háború után a mieink sikertelenül próbáltak meg leváló köpeny lemezeket találni utánuk. Egyetlen kilőtt T-72-esek kivételével az összes, a szírek által ellenőrzött területre visszavonult, egy roncs harckocsi a semleges zónában maradt. Nagyfokú bizalommal mondhatjuk, hogy ha a szírek ugyan tagadják a csatát, Yossi Peleda erős páncéltörő dandárja, egyszerűen megsemmisítette volna a szíriai harckocsizó alakulatot, így a szírek a visszavonulásra vonatkozó döntése tekinthető a legjobb megoldásnak, amelyet ebben a szituációban megtehetnek.
    A háború után az AOI Történeti Tanszéke ezt a harcot is tanulmányozta (mint az összes többi). A történelmet ugyanis a történészek döntései szerint írják, és nem a résztvevők történetei szerint, akik általában eltúlozzák vagy egyszerűen nem ismerik a teljes képet.
    A feltett kérdések, hogy kilőttek-e T-72-est (egyik sem került a kezünkbe, így ez nem bizonyítható), és ha igen, akkor ki és mivel (ami sokkal fontosabb).

    A következő következtetéseket vontuk le:
    1. Nem ismert, hogy hány T-72-es pusztult el, de nagyon nagy valószínűséggel azt mondhatjuk, hogy akár 9db T-72-est is eltaláltak.
    2. Nagy a valószínűsége annak, hogy a harckocsik egy részét eltalálták a 409. páncéltörő zászlóalj ejtőernyősei.
    3. Lehetséges, hogy néhány harckocsit eltaláltak a Cobrak.
    4. Lehetséges, hogy a harckocsik egy részét eltalálják az 514-es Shot harckocsik.
    5. Kicsi a valószínűsége annak, hogy a harckocsik egy részét eltalálták a 77. denevér Merkava harckocsijai, amelyek csak a csata után értek el erre a területre, és ha eltaláltak valamit, akkor azok már kilőtt harckocsik voltak (ez gyakran előfordul).

    Ez a hivatalos izraeli értékelés, az összes többi folklór...

    Saját kiegészítésem:
    A korabeli TOW rakéta kumulatív harci része (az esetek 50%-ban 430mm páncélt volt képes átütni).
    Az export T-72-es tornya szemből 410mm, a 68°-ban döntött test felső homlokpáncélja [205mm szendvicspáncél (550mm vízszintesen)], 450mm védettséget garantált kumulatív töltetekkel szemben.

    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2021.01.23. 18:23:41
  • repvez
    #93776
  • [NST]Cifu
    #93775
    "- Nem bántja Ukrajnát, hogy berepülnek föléjük?"

    Ha még a jeladója is be van kapcsolva, nyilvánvalóan repülési tervvel repült, tehát feltehetően tudták (és jóváhagyták) a repülést.

    "- A donyecki "önkéntesek" ezt miért hagyják? Az 53000 lábas magasság miatt?"

    Amennyire ismerni lehet a légvédelmüket, csak kis hatótávolságú eszközeik vannak, mint a ZsSzu-23-4, OSzA, Sztrela-10 és Pancír. Ezek nem képesek egy 16km magasan repülő célpont ellen fellépni, még ha pont felettük is repülne át.

    A másik oldalról egy bekapcsolt jeladójú gépet lelőni nem biztos, hogy bölcs dolog lenne, főleg, hogy a Global Hawk fegyverzet nélküli gép. Adott esetben erre hivatkozva akár reakciós lépéseket is tehet az Egyesült Államok, ami nyilván sem a Donyecki szeparatistáknak, de pláne Oroszországnak nem hiányzik.

    "- Az teljesen normális, hogy bekapcsolják a jeladót, hogy a Flightradaron megjelenjen? Ez gondolom katonai akció. Miért hát a nyilvánosság?"

    Ha például a nyílt égbolt egyezményre hivatkozva történt a repülés, akkor teljesen normális.

    "- Ilyen hosszú küldetésnél vajon váltják egymást a pilóták?"

    Feltehetően a kezelőszemélyzet (MCE és szenzor-kezelő) váltja egymást, a harmadik ember csak akkor kell, amikor a gép fel- vagy leszáll (azért Ő felel).
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2021.01.22. 07:24:17
  • szenyor Lopez
    #93774
    Most a Bulgár légtérben van...
  • szenyor Lopez
    #93773
    Sziasztok! Ma egy érdekességet találtam a Flightradaron. Néha szoktam böngészni, ma is teljesen véletlenül találtam erre. Ránéztem Ukrajna háborús övezetére, mert ott nem szokás repülni a lelőtt utasszállító óta. Meglepetésre volt egy gép. Ráklattyoltam és mit látok? Egy RQ-4 Global Hawk. A "légitársaság" a US Air Force. Még az azonosítója is ott van. Az első képen bekarikáztam az adatokat. Ez délután 16 óra környékén történt, akkorra már elrepült Grúziából Ukrajnába. Megtett jópár kört Luhanszk és Donyeck fölött/körül, majd nyugatnak vette az irányt, utána elfordult Románia felé, jelenleg Bukarest környékén van és délre tart. Most éppen 21 óra 15 perc repülési idővel! Az orosz érdekszférát szépen elkerülve repült :)
    A kérdéseim:
    - Nem bántja Ukrajnát, hogy berepülnek föléjük?
    - A donyecki "önkéntesek" ezt miért hagyják? Az 53000 lábas magasság miatt?
    - Az teljesen normális, hogy bekapcsolják a jeladót, hogy a Flightradaron megjelenjen? Ez gondolom katonai akció. Miért hát a nyilvánosság?
    - Ilyen hosszú küldetésnél vajon váltják egymást a pilóták?
    A képek:

    Utoljára szerkesztette: szenyor Lopez, 2021.01.21. 21:13:45
  • Hpasp #93772
    Oroszul tudóknak...

  • ximix #93771
    Érdekes, főleg a belejavítások miatt, a 105mm ... alatt még van egy kézzel írt sor .
    Kép alapján, a btvt oldalán és egy koreai oldalt talált csak a gugli, a koreaiak azt írják, hogy
    "A Nyizsnyij Targil által közzétett adatok szerint a kezdeti T-72 védelmi ereje 330 mm a KE-hez képest."
    link
    Gondolom az Uráli Vagongyár-ra gondolhatnak a Nyizsnyij Targil alatt .. passz

    A számozásokhoz fűzött leírás még érdekes volna, pl btvt oldalán van egy ilyen lista, de nem hinném, hogy a lenti dokuhoz kapcsolódna.
    link



    forrás
  • Hpasp #93770
    Számomra az jött le, hogy alapvetően az angol 105mm-es ágyú (Leo-1, M60, stb...) találataival szemben méretezték (szemből) a T-64-est, így a saját 85mm-es elleni védettségnek nemsok értelme lett volna. Ha viszont megvéd a saját 115mm-es löveg gránátjaitól, akkor elvileg fognia kell a 105-ös nyugati kumulatív gránátot is.

    Érdekes, hogy a fenti táblázat 330mm-ert ír a test felső homlokára, de ez végül mind a T-64, mind a T-72 esetén végül csak 305mm lett páncéltörő gránátokkal szemben. Ennek ugye 82-ben lett meg a böjtje amikor az Izraeli Hetz APFSDS gránát megjelent, a maga 330mm páncélátütésével 1km-en. 83-tól így lehetett extra kiegészítő 30/16mm acélpáncélt rakni rájuk.
    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2021.01.21. 16:15:37
  • F1End
    #93769
    Én arra tippelnék, hogy a páncélzatot az adott időszakban szóbajöhető legfőbb szovjet és NATO lövegek ellen tervezték:
    Kinetikus pct fegyverek esetén (bal oszlop) a 100mm szovjet löveg (t-55/T-12) + 105mm (NATO harckocsik).
    Kumulatív pct fegyverek esetén (jobb oszlop) 85mm szovjet (t-34-85/D-48?)-->115mm szovjet (T-62) + 105 mm NATO.


    Viszont két dolgot nem értek:
    1. Miért 85mm volt alapból, és nem 100mm, amit valószínűleg a legtöbb szovjet harckocsi használt már akkor is?
    2. Ha 115mm -re módosították a T-62 miatt, miért csak a kumulatív gránát esetén tették ezt?

  • [NST]Cifu
    #93768
    Wow. Zseniális!

    Vajon a 85mm-et a kumulatív gránátoknál miért javította át nagyobbra Morozov?
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2021.01.21. 14:08:42