94975
10725198101090741028.jpg

-Nem alkalmazunk jelzős szerkezetet. Még arra se, akivel nagyon nem értesz egyet.
-Nem gyűlölködünk!
-HADITECHNIKAI TOPIC, aki nem tudja értelmezni, az megy máshova!


[Légi Harcászati / Légvédelmi FAQ]
  • Hpasp #93608
    Hungary Signs Contract For Acquisition of Two Multi-Mission KC-390 Millennium Airlifters
    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2020.11.17. 14:26:22
  • JanáJ
    #93607
    Ebbe meg csak beleakadtam. link
  • ximix #93606
    Lángszórós T-55-ök gyakorlatoznak.
    ТО-55 ford. wiki

    Utoljára szerkesztette: ximix, 2020.11.16. 23:29:09
  • savaz
    #93605
    Egy tanulmány a mobilok használatáról


  • JanáJ
    #93604
    A mobilok követése tudtommal nem egy nagy kihívás. Elég egy kamu adó torony és a mobil már küzd is, hogy csatlakozzon rá, hisz ez a dolga. Itt meg csak a katona testére aggatott cuccok kommunikálnak egymással. Ennél szerintem a hőképe árulkodóbb. A mobilra tüzelésre van bármi infód? Nekem scifinek tűnik hogy ezt meg mernék tenni. Inkább tűnik félelem keltésnek.
  • savaz
    #93603
    Az oroszok Ukrajnában folyamatosan figyelték a mobiltelefonok mozgását a frontvonalban. Ahol kicsit sűrüsödtek, már ment is a tüzérségi csapás. Ha ezt az ISW-t figyelik akkor kevesebb civilt ölnek meg vele, de kb ugyanaz.
  • JanáJ
    #93602
    Ezt értem, csak azt nem tudom ez mennyire valós fenyegetés. Ahol gyalog van, ott járművek is lesznek, meg logisztika, meg csapatlégvédelem és egyebek. Lehet ezek mellett már nem olyan jelentős a digitális nyom (?). Savaz lenti wifis példáját annyiból árnyalnám, hogy a civil életben nem volt cél a kis kisugárzás, sőt pont ellenkezőleg.
  • [NST]Cifu
    #93601
    Ha csinálsz egy érzékelőrendszert, amely az rádióelektromos hullámok közül azokat figyeli, amit mondjuk az ISW ismert frekijei, és képes bemérni azt, akkor tudhatod, hogy merre van az ellenség (legalábbis nagyjából) a nélkül, hogy valóban rájuk láthatsz. Persze ez sokélű fegyver (pl. szerelhetsz egy rakás guruló drónra is ISW-t, aztán körbe-körbe karikázhatsz velük, meghülyítve az ellenséget), de a lényeg, hogy ad egy plusz felderíthetőségi szintet...
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2020.11.16. 14:23:13
  • JanáJ
    #93600
    Így azért izgibb, bár azt továbbra sem értem, hogy ez miért lenne akkora árulkodó nyom.
  • [NST]Cifu
    #93599
    Az Intra Soldier Wireless pont arról szól, hogy nem kapcsolgatod ki. Egy leginkább a Bluetooth-hoz hasonló kapcsolat, ahol a katona eszközei egy hálózatot alkotnak, drót nélkül. Így nem kell pl. a sisak és a mellényen lévő rádió között kábeles kapcsolat, amit a különféle "digital soldier" programoknál kritizálni szoktak a katonák.

    A US ARMY most megint nagyon meg akarja reformálni a gyalogságot... Igaz a 6.8mm-es kézifegyverprogram végét sem látni még...

  • JanáJ
    #93598
    Miért ciki? Gondolom simán kikapcsolható. Ha meg már durrogsz, akkor nem a wifit keresik. Városban meg különösen jó lehet wifit keresni.
  • [NST]Cifu
    #93597
    Az un. Intra Soldier Wireless kapcsolattal oldják meg, de arról túl sokat még nem tudok. Annyit találtam róla, hogy "biztonságos" és "stabil" kapcsolatot biztosít. Szóval jah, ez ciki EW szempontjából.
  • savaz
    #93596
    Nem nagyon láttam madzagot a fegyverkamera és a sisakkijelzó között. Márpedig én nagyon fáznék bármilyen rádió alapú folyamatos kapcsolattól a modern harctéren, mégha csak egy bluetooth is. A modern harcászati rádióknál mindent megtesznek, hogy a felderítést megnehezítsék. Tömörítik az adást ugrálnak a frekvenciákkal etc. Mostmeg minimum rajonként akarják sugározni a vidojelet folyamatosan? Nem nagyon vagyok képben technológiában, de egy elvileg néhány tíz méter hatótávolságú wifi jelet is kilométerekről be lehet fogni megfelelő készülékkel.
    War rocketing
  • [NST]Cifu
    #93595
    Úgy tűnik, hogy a US ARMY végül eljut oda, hogy a fegyverre szerelt kamera képét a sisakkijelzőre küldje át - egy sima katona esetén. Egyenlőre csak éjjelátó esetén működik a dolog, de elég látványosan néz ki:

  • [NST]Cifu
    #93594
    A Lockheed Martin nem adja fel, és 2025-re vadászgépekre szerelhető, nagy teljesítményű lézerfegyvert prognosztizál, amely akár a 300kW-os teljesítményt is elérheti. A CGI képen egy konténeres verziót látni (korábban két konténerről volt szó, az egyikben a lézer optikai része, a másikban a reakcióanyag és/vagy a generátor), minden esetre nehezen elképzelhetőnek tartom, hogy ezt elektromos energiával gerjesztett lézerből meg tudják csinálni...




    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2020.11.10. 16:05:10
  • [NST]Cifu
    #93593
    Egy orosz Mi-24-t (feltehetően Mi-24P) lelőttek MANPADS-al az Örményország déli részén található Azerbajdzsáni autonóm területről, mikor az kísért egy orosz konvojt. Örményország területén ugye több orosz bázis is található, szóval az azerieknek azért számítani kellett erre, de a hivatalos bejelentés szerint az adott régióban nem jellemző az orosz harcjárművek jelenléte.

  • [NST]Cifu
    #93592
    Az USMC átvehette az első széria ACV (Iveco SuperAV) APC-it, amelyek a LAV-25-ösöket és részben az LPTV7-eseket váltják majd...



  • [NST]Cifu
    #93591
    Hát tényleg az... :(
  • repvez
    #93590
    multi kaliberes fegyver gyártás itthon
  • SZUsszan
    #93589
  • ximix #93588
    Story time
    1962. George Aird tesztpilóta katapultál az Electric Lightning F1-ből
    forrás
    A repcsi

  • JanáJ
    #93587
    Ok, de azt mondod mégis hagyhattak helyet. Így minden hátrány mellett nincs előny. Nekem, mint laikusnak, az egyik legkönnyebb módja az RCS csökkentésnek az, hogy a függesztményeket bepakolod a gépbe. Ellenben ez a program haladni látszik, nem csak csúszik mint sok másik.
  • JanáJ
    #93586
    Érdekes, de nagyon szimpatikus hozzá állás. A Block 3-nál szerintem nem RCS tekintetében gondolnak a F-22/F-35re, hanem mint komplex rendszerre.
  • [NST]Cifu
    #93585
    A belső fegyvertérnek úgy tudom a hely biztosítva van, de csak kis méret. Ezt csak egy-két helyen olvastam, nem tudom, hogy a végleges verzióban él-e.
    Ezzel együtt a belső fegyvertér nem csak előnnyel jár, mert ugye a sárkány befoglaló méreteit jelentősen növeli, bonyolítja a sárkányszerkezet kiképzését, mechanikai és elektromos kezelését, illetve a gép aerodinamikai tulajdonságait is alaposabban kell tervezni és tesztelni.

    Mivel itt egy alapvetően új gépről van szó, egy korlátozott tapasztalattal bíró országtól, én ezt nem tartom annyira meglepőnek.
  • F1End
    #93584
    Közben találtam itt egy egész jó leírást. Röviden összefoglalva:
    - Eredetileg egy F-16 szintű gépet kívántak tervezni, hogy a meglévő F-4 és F-5 gépeket leváltsák.
    - 2010 -ben kitalálták, hogy lopakodó képessége is legyen, amit három block -ra bontva valósítanak meg.
    - Block 1: Csökkentett észlelhetőség a B-1B, Super Hornet és Eurofighter Typhoon szintjén (mondjuk szerintem ide Rafale -t akartak írni, úgy tudom az a csökkentett észlelhetőségű az Eurokacsák közül). Ezt a sárkány, beömlőnyílás és élek kialakítása, radarelnyelő bevonat és félig besüllyesztett fegyverzet alkalmazásával érik el.
    - Block 2: Belső fegyvertér, integrált szenzorok és "conformal" (beépített?) antennák. Ezt már az F-117 szintjére teszik.
    - Block 3: Ez pedig már az F-22, F-35, B-2 szintjén lenne lopakodó.
    (meg: Mondjuk én úgy tudtam, hogy az F-117 sok szempontból még nehezebben észlelhető, mint az F-22/F-35, szóval ez a rész is kissé furcsa nekem)

    Plusz itt egy jó kép, a két koncepció és a hasonló kategóriájú gépek összehasonlítására:

    Utoljára szerkesztette: F1End, 2020.11.05. 10:51:57
  • JanáJ
    #93583
    Az tiszta, hogy még a régebbi 4+++ gen gépeknél is nagyon hangsúlyos szempont az RCS csökkentés. Amit nem értek, hogy miért nincs belső fegyvertere. Biztos van oka, de nekem innen a fotelból nem tiszta. Lehet alapból nem nyernének vele annyit, mint amennyi plusz macera.
  • [NST]Cifu
    #93582
    Volt egy hajtóműves elgondolás is, az "E" végű mind a 100-as (hagyományos elrendezés) mind a 200-as (Canard-elrendezés) koncepcióból ezt vizsgálta.



    A KAI végig propagálta az egy hajtóműves változatot (kvázi egy turbózott FA-50-et), de ez az F-16-tól elmaradt volna teljesítmény és fegyverszállítás képessége szerint. Az USA-tól nem kapták meg az F135 hajtómű licensz-lehetőségét, tehát csak az F100, F110, F414 és az EJ200 maradt hajtómű-opciónak. A Koreai és az Indonéz légierő (ők is részt vesznek a programban) egyaránt két hajtóműves típust preferált volna az adott feltételek mellett, így ez lett végül választva (C103, tehát hagyományos elrendezés, 24 tonnás max. felszállótömeg).

    Az első lépcsőben egyébként egy félig-meddig hibrid megoldásban gondolkodtak volna, a sárkány saját, a hajtómű és a főbb fedélzeti rendszerek (radar, IRST/EOTS, EW, ECM, stb.) pedig licensz alapúan helyben gyártottak lettek volna. Az USA ugyanakkor megtagadta ezen rendszerek licenszbe adását, így kiestek (a történetben van egy faramuci keverés, mert érdekes módon európai megoldásokat végül nem fogadtak el, pedig az EADS még be is fektetett volna, sőt, ők az Eurofightert ajánlották az F-35A helyett, 2 milliárd eurós befektetés mellett, a koreaiak viszont nemet mondtak erre a, legalábbis papíron igen gáláns ajánlatra).

    Miután a hibrid megoldás nem játszott, maradt az, hogy a fedélzeti rendszereket koreai cégek fogják kifejleszteni, az egyetlen kvázi licensz-alapú technológia a gépben a hajtómű maradt (GE F414-KI), fegyverzet terén pedig vegyesen európai és amerikai integráció lesz (Meteor és Iris-T van ábrázolva a CGI-ken, de az AIM-120 AMRAAM és az AIM-9X2 is integrálva lesz)...
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2020.11.05. 06:22:18
  • F1End
    #93581
    Szerintem ez egyfajta "tanulópénz".
    Próbálják felépíteni a saját vadászgép-iparukat:
    Eddig a T-50/FA-50 volt a legkomolyabb saját tervezésű és gyártású típus, ami a Gripennél valamivel kisebb teljesítményű/méretű kiképző illetve harcigép (csapásmérés szempontjából picivel, légiharc tekintetében szvsz jelentősen jobb a Gripen a harci változatnál).
    Bár nyilván jó lenne ezek után egyből egy ötödik generációs gépet tervezni, szerintem belátták, hogy erre még nem állnak készen, úgyhogy a KF-X egy kb F-18 méretű és teljesítményű gép lesz. Szerintem annyit tettek, hogy ami 5. generációs jellemzőt viszonylag kevés kockázattal és költséggel be tudnak emelni, azt megteszik, ezért hasonlít annyira a Raptorra a kialakítása,
    Ami bennem felmerült, hogy talán jobban jártak volna egy egyhajtóműves, F-16 szerű típussal. Bár az is igaz, hogy jelenleg is vannak F-16 -ik, így nézve ésszerű az F-16 és F-15 méret közé belőni az új gépet, ráadásul a kéthajtóműves kialakítással kapcsaolatban is nyernek tapasztalatokat.

    (meg persze amit Cifu írt, sok esetben ez is bőven elég)
    Utoljára szerkesztette: F1End, 2020.11.04. 22:23:19
  • [NST]Cifu
    #93580
    Alapvetően Észak-Korea és nem Oroszország vagy Kína ellen készülnek. Oda még ez is bőven jó, olcsóbb és egyszerűbb. A2A terén 4db Meteor-al (amik félig bújtatva vannak a hasán) azért vállalható (kb. a Rafale és a Szu-57 közé tippelem RCS terén). A légvédelem feltörésére rendeltek 60db F-35A-t, illetve még 20db F-35B-t a haditengerészetnek.

  • JanáJ
    #93579
    Nem sikerült még értelmeznem ezt a gépet. Olyan mint egy tini Raptor, de nincs belső fegyver tere
  • [NST]Cifu
    #93578
    Dél-Koreai KF-X prototípus építés alatt:

  • gyalogstuka
    #93577
    Az ukrán konfliktus,elsö heteiben,hónapjában,többnyire orosz területröl,támadták az ukrán belügyi,és gépesitett csapatokat.
    Úgy könnyü tüzérségi párbajt nyerni,hogy az ukránok nem löhettek vissza az orosz határ túloldalára.
  • savaz
    #93576
    Nemcsak a radarok, de a teljes felderítési arzenál. Bemértek minden mobiltelefont, minden taktikai rádiót. Megfigyeltek drónról, repülőről, műholdról. Az ukránok vérrel fizettek meg a leckéért, hogy minimalizálják a rádióforgalmat, ne vigyék magukkal a mobilt, minden mozgásukat álcázzák etc.. Az működött nagyon jól az oroszoknál, hogy minden komolyabb célpontra perceken belül tüzet nyitottak, valamilyen nagy hatótávolságú eszközzel.
  • fade2black
    #93575
    KUkrajnában Orosz oldalon kezdetektől ott voltak az Orosz tüzérségi radarok. Ezek brutál gondot okozott Ukránoknak. Késöbb pedig Ukrán oldalon is megejelntek az US tüzérségi radarok. 2020ban elvileg Ukránoknál rendszerbe állt 1L220UK. (Az US radarok bár nagyon precizek de nagyon keveset kaptak.)

    A vontatott tüzérséget lényegében elavultá, problémássá teszi.
  • ximix #93574
    The Future of FiresMaximising the UK’s Tactical and Operational Firepower
    Jack Watling 2019 pdf

    Counter Battery Radar Description - Hensoldt
    pdf
  • [NST]Cifu
    #93573
    Görög F-16C/D Block 50 / 52 kézikönyv.
  • [NST]Cifu
    #93572
    Irakban és Afganisztánban volt rá példa, de ott nem klasszikus nehéztüzérségek között, hanem inkább rakétacsapásra vagy aknavető-csapásra érkezett ellencsapás az indítási pontra a tüzérségi radar adatai alapján. Ukrajna területén volt ilyesmire példa, AkSurv2 által írt példa nem egészen ez a kategória, mert ott nem radarral mérték be a másik felet, hanem az adott applikáció árulta el a tüzérség helyzetét.

    Csak pletyka szinten, de a Szíriai és Jemeni konfliktusban is számoltak be ilyen tüzérségi párbajról, illetve az Indiai-Pakisztáni határkonfliktusoknál.
  • ximix #93571
  • aksurv2
    #93570
    Tüzérségi app.
  • aksurv2
    #93569
    Tüzérségi app.