94980
10725198101090741028.jpg

-Nem alkalmazunk jelzős szerkezetet. Még arra se, akivel nagyon nem értesz egyet.
-Nem gyűlölködünk!
-HADITECHNIKAI TOPIC, aki nem tudja értelmezni, az megy máshova!


[Légi Harcászati / Légvédelmi FAQ]
  • molnibalage83
    #85055
    A múlt öröksége... Okkal van PGM-es változata a 2,75 hüvelykes rakétának is....
    Az utolsó mondatnál. Most akkor el kell dönteni, hogy milyen felhasználóról van szó és hol...
  • JanáJ
    #85054
    A GBU jogos. Bár ez pont két épület és vége. Nem értünk egyet, túl fogom élni.
    A heliken szerintem nem csak spórolásból raknak irányítatlan blokkokat is.
    Mindig első vonalas cuccokkal számolsz, mikor erre reálisan kb csak az amiknál van esély, valami közép hatalommal szemben.
  • molnibalage83
    #85053
    Töredék? Hm... 4 db AGM-114 mellett 2 db GBU-12 biztosan megy. Ez alapján, ha a belső pont kábelezve van tömegre elbír 8 db AGM-114-et is. Nini, az AH-64 reális pc. elhárító képessége ekkora, ha nem "only Hellfire" képességet akarsz. A balanszolt konfig jobb, mert épület felül támadás és ablakon belövésre és gyors jármű ellen is megfelel az AGM-114.

    Az UCAV egyedül gépágyúzni és rakétázni nem képes. COIN környezetben fényévekkel jobb nagy átlagban a UCAV, az AH-64-en is hiába van ágyú n+1 videó van, ahol magányos emberekre is ment a Hellfire. Na, ennyit a költséghatékonyságról... :)

    Városi harcnan pont, hogy keveset ér az UB blokk, mert utcákba több emeletes ház közi rohadt nehéz belőni... Az UCAV meg 4-5 km-ről beejti az épület tetejére vagy utcára is, ha úgy hozza szükség.
  • JanáJ
    #85052
    Megint elbeszélsz mellettem. Amit felsorolásoddal egyet értek. De olyan fotel szakértős. Nem mindenhol csak az első vonalas egységek csapnak össze.
    Tök jó, ogy egy napig járőrözik a, de töredék mennyiségű fegyvert hordoz. Városi harcban az irányítatlan rakéta szerintem még sokáig lesz. Hogy lehet összehasonlítani a magyar export, elhanyagolt, ezer éves lerohadt Mihukat az UACV-vel.
    Mit számít, hogy SHORAD felett repül? Mert asszimetrikusban számít. Ha "rendes" háborúról beszélünk és Tor/Tunguszka veszély van, akkor miért ne lehetne hosszabb kezű SAM is ott?
    RPG-7-el is lőttek "ki" M1-est, csak mázli kell hozzá. Abban egyet értek, hogy sérülékenyek, de akkor leesik és pont. Végül is háború. Az UAV legnagyobb előnye, hogy ha leesik, akkor leírod és pont, nincs elfogott, felkoncolt pilóta.
  • molnibalage83
    #85051
    Ez ebben a formában költői túlzás sőt, inkább nem is igaz....

    1. Egy UCAV képes akár 24-30 órán át járőrőzni. Mutass egy helit, ami erre képes...
    2. Minden UCAV éjszakai képességgel bír, mert FLIR torony nélkül nincs ilyen. A helik egy részének - pl. magyar 24-esnek nincs ilyen képessége...
    3. Az UCAV jellemzően a AAA és MANPAD HMZ-k kívül üzemel és szabad szemmel kb. nem is látni. Iszonyatosan törékeny egy harci heli, ha nem képes lopakodni és nincs jó SA-ja. Egy heli nem fog 4-5 km magasan dzsemborizin, az UCAV meg le sem jön onnan, ezáltal kb. Tor/Tunuszka csapatlégvédelem az első, ami meghatja őket. Egy csupasz harci helit mázlival meg az 50 éves Sztrela-2-vel is lelövöd...

    Az egy darab harci helire rakható tűzerő magasabb és képes nemir rakéta és gépágyúzni is, de ez sokszor borzalmasan veszélyes...
  • JanáJ
    #85050
    Ez nem változtat azon, hogy nagyon úgy tűnik, hogy ő a sebességére támaszkodott.
    Szerintem nem ilyen fekete fehér a világ. Nem mindenhol van légvédelem, MANPAD-ot nem szórják a lázadóknak, mert airlinert is leszedi. Ha valahova nyuszit küldesz, akkor fölé ezerszer jobb egy heli, mint egy UAV.
  • Lacusch69
    #85049
    Csináltak egy videót, face-en megvan (hupuczi péter idővonalán).
    Saurer felderítő páncélos, osztrák állományból.
  • molnibalage83
    #85048
    A mihu tervezése idején még nem volt szemből is indítható MANPAD és a radaros AAA is éppencsak terjedni kezdett...

    A szomorú igazság az, hogy a mai csendes és magasan repülő UCAV-k nagyon, de nagyon komolyan megkérdőjelezik a harci helikopterek létét, csak ezt nem túl sokan merik kimondani. A 25 éves szovjet légvédelem is haláos veszély arra, amin nincs MAWS és DIRM és/vagy tömeges infracsapda. A legkorszerűbb MANPAD elvileg meg telibeszarja az infracsapdát, mert IR+UV detektor a minimum ma már itt is.
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2017.10.21. 19:10:30
  • JanáJ
    #85047
    Nekem tetszik, csak nem értem miért vártak vele ennyit. Pláne, hogy tíz éve is már rág csináltak ilyet az amiknál a civilek. A drum tárat nem értem, mert szerintem kb egyszer használatos. Nehéz tölteni, elrakni, elővenni. Kb arra jó, hogy ezzel indulsz el és utána átállsz szekrény tárra.
  • JanáJ
    #85046
    Szerintem valamit ide toltak megmarketingelni. Mi IFV-t akarunk venni, ők meg el akarnak adni és azt hiszik, hogy mi tényleg veszünk valamit. :-)
  • JanáJ
    #85045
    Utána azért nem mondtak semmit, mert megszűntek. :-(
  • JanáJ
    #85044
    Elbeszélsz mellettem. Amit leírsz azzal egyet értek. Ma már a bujkálás a trend. De ebben nagy szerepet játszik az is, hogy most kb minden bokorban lehet MANPAD, nem is akármilyen. A komolyabb SAM-ek pedig sokat fejlődtek, De egy sima IFV is sokkal komolyabb fenyegetés mint anno.
    Én annyit állítottam, hogy a Mihu-nak nagyobb sebességű rácsapásokat szántak, nem a bujkálást. Teljesen lényegtelen, hogy most ~40 évvel később mi van.
  • R0kaur
    #85043
    igazából a honvédség oldalán sincs semmi róla, Zord se írt semmit az mno-n pedig ott azért szokott lenni ilyenekről cikk
  • qtab986
    #85042
  • Massari
    #85041
    Helloween ,elmúlik gyorsan. Bolond lukból, bolond szél fú stb.

    Falra hányt borsó, már nem számít hogy mit írnak, de az se hogy mit akarna (Natós ügyek)
    Jobb ezt olvasni mint hogy esetleg a diagnózis: valószínüsíthető lenne .
    Egyébként sxzarom le - aki hülye haljon meg , de el is lehet menni -menekülteknek manapság a legjobb...
    Megy valami kapálózás , de választások elött azér mégiscsak parasztság ..
  • fade2black
    #85040
    Annyira érdekelt, hogy rákerestem mert ha vmi van akkor az nem Makó szokott lenni. és ma HT kiállítás van Makón lehet avval van kapcsolatban? Makó

    De Makó Román-Német/Svájci vonalon van Románok meg most nagyon pörögnek IFV vonalon, bár emlékeim szerint kerekest Boxer vagy/és Piranhat akarnak. Boxerre még a merevítő kerestes Puma ágyú is felmegy, nem lehet kerekes volt amit láttál?
    Boxer IFV

    btw mi olyan dolgokat nem szoktunk venni amivel lőni lehet...
    Utoljára szerkesztette: fade2black, 2017.10.21. 14:13:57
  • Lacusch69
    #85039
    Oké, de akkor mi a fenét keres egy dél-alföldi porfészekben egy, nálunk nem rendszeresített haditechnikai eszköz? (Gondolom Hmvhelyről hozták át, de ott is miért?)
  • molnibalage83
    #85038
    Más már olvassa, nekem még nincs rá időm. Ez van benne és a fejemet fogom tőle.

    "A 2030-ig kivetített biztonsági előrejelzések nem valószínűsítenek egy Magyarország elleni hagyományos fegyveres erővel történő támadást."

    Csak tudnám, hogy ezek a kristálygömbös jósok mitől ilyen magabiztosak. Ez 10+ évre előre jósoloás. 1978-79 táján ki jósolta meg a következőket legalább éves pontossággal...?

    Jugó szétesik, véres polgárháború
    Irak-Irán meccs
    Irak megszállja Kuvaitot
    5. arab-izraeli balhé
    Szétesik a VSz
    Megszűnik a Szu
    Líbiával két incidens USA-val + EDC és PF hadműveletek

    Csak így nagyhirtelen.


  • kiskorúbézoltán #85037
    Itthon a helikopteresek ugyanezt mondták még úgy 5 évvel ezelőttig. Utána nem tudom változott e a dolog.
    Utoljára szerkesztette: kiskorúbézoltán, 2017.10.21. 11:22:48
  • F1End
    #85036
    Én úgy tudom, hogy ez a gyakorlat a legtöbb esetben.
    Tehát a rácsapásból dolgozás és kidőlés oldalra tüzelést követően.
    És igen, pont a kézifegyverek, légvédelmi géppuskák és nem radarral irányított légvédelmi gépágyúk miatt.
    Tudtommal az oroszok meg a USMC alapból így dolgozott kb mindig is. Ha megnézed ezt a Marine AH-1 esekről készült videót akkor főleg a nem irányított rakétás és gépágyús részeknél látni, hogy a célpont felé repülnek aztán borítanak oldalra, de sokszor az irányított rakétás támadásoknál is megfigyelhető ugyanez.

    Most nem tudom lehivatkozni de úgy rémlik, hogy az Army is átállt erre a gépágyú és nem irányított rakéták esetében (vagy legalábbis a lebegésből történű tüzelést hanyagolják), főleg azért mert Irakban párszor megjárták, amikor város fölött lebegve nyújtottak támogatást és alattuk az ellenállók megszórták őket csöves kézifegyverekkel meg géppuskákkal.
    AH-1 POV Iraq

    Nyilván egy VSz szintű csapatlégvédelem esetén nem ez a célszerű, de olyen helyzetben csak irányított fegyverekkel dolgozás jöhet szóba.
    Ezen a Marine AH-1 lövészeten a Hellfire -t ők is lebegésből indítják, de gépágyút meg nem irányított rakétákat rácsapásból használnak.
    AH-1 Training (kivülről)


    Szóval én arra tippelnék, hogy ATGM esetén nagy távolságból lebegésből indítás az alapkoncepció (főleg ha van csapatlégvédelem, akkor nyilván csak erre az időre emelkednek ki a domborzat takarásából, vagy Longbow esetében meg ennyire sem)


    Az oroszok pedig az ATGM -eket is haladásból indítják. Ez mondjuk abból a szempontból logikus, hogy a támadó háborúra készültek elsősorban, ha pedig nemrég még ellenség kezében lévő terület felett kell átrepülni, akkor egyrészt nem ismerik eléggé a domborzati viszonyokat, másrészt pedig simán lehet néhány hátramaradt egység MANPAD -el, amit bár kimanőverezni nem tud, de minél kevesebb időt tölt egyhelyben, annál kevesebb idejük van a bokorugróknak a fegyver előkészítésére, célzásra és indításra, mire ez sor kerül talán ki is érnek a hatásos lőtávolságból. (ez mondjuk Szíria és Irak esetében is fennállhat).

    Mi-28 (HUD bal felső sarkában látható a sebesség)


    Mi-35
  • R0kaur
    #85035
    kizárt, hogy bármit is vettünk, már rég tele lenne vele a sajtó mindenfelé :)
  • ximix #85034
    A páncélozott harcjárművek vizsgálata,
    összehasonlítása és értékelése a mozgékonyság
    tükrében
    - pdf
  • Lacusch69
    #85033
    Bocs, talán lemaradtam róla...
    Puma IFV-ket vett a Honvédség?
    Tegnap este a makói '56-os megemlékezés helyén láttam egyet körbe kordonozva, meg valami 4 csövű vontatott löveget.
    Autóból, sötétben, 2mp-re, talán tévedek... de elég jellegzetes volt a szögletes csőköpeny.
    Ha el tudok menni világosban, lövök egy képet.
    Utoljára szerkesztette: Lacusch69, 2017.10.21. 07:16:22
  • molnibalage83
    #85032
    Sajnos nem, a helikopterek fő fegyvere a rejtőzés. Odaszúrnak és tépnek el. A 2 km-es HMZ-s UB blokkal bármihalálos veszélyt jelet a helire, ami már dedikált légvédelmi egység. Nem okkal fejlesztették ki a Longbow változatot a '90-es évek elejére.

    A a TOW anno a AAA ellen volt a gamechanger a max. 4 km-es HMZ-vel. Asztán jött az Osza és az ellen kellett a 8 km-es AGM-114. Aztán jött a Tunguzka és Tor, musztály volt fokozni a bujkálást. Most ez már odáig fajult, hogy drón repül az AH-64E Guardian előtt, amit a heli irányít.

    Ennyire sebezhetőej. Iszonyatosan nagy tűzerő van a heliken, de bitanks könnyen leesnek. Az angol erre a "glass cannon" kifejezést használja.
  • JanáJ
    #85031
    Nem tudom mi volt a terv. Irányítatlan rakétákkal operálva nem lehet könnyű leszedni. Ha irányítottat lőtt, az már necces, mert egyenes vonalban mehetett a cél felé.
  • molnibalage83
    #85030
    Nyílt titok volt, hogy ezért futott be az LM azzal a bullshittel (?) nyakonöntve, hogy az YF-22 közelebbnek látszott a szériaérettséghez.
  • molnibalage83
    #85029
    Ha a heli rakétázik, akkor sokáig. Mert ahhoz magasság is kell. A SHORAD-ok HMZ-je meg 4-6 km volt helik ellen már 1988 táján is. Osza, Roland, Crotale.

  • JanáJ
    #85028
    "A kis sziluett ma is jó. Az más kérdés, hogy elférsz-e kis befogadó méretekben. Az oroszok a T-64/72/80/90 esetében az ergonómiát áldozták be a kis befoglaló méretekért..."

    Egy totális háborúban szerintem nagyon nagy előny a kisebb sziluett. A mostanában "divatos" városi harcban szerintem nem számít annyit, oda inkább vastag bőr kell.
  • JanáJ
    #85027
    A magyarok tudtommal rácsapásokkal dolgoztak. Nem tudom mennyi ideig tudsz lőni egy alacsonyan 2-300-al közlekedő helire. A félszárnyak is felhajtóerőre/sebességre vannak tudtommal berakva. Lehet rossz stratégia volt, de szerintem hihető.
  • [NST]Cifu
    #85026
    Láttam a képet tegnap este, de ott is azt kérdezték, hogy szép és jó, de miből is gondolják ezt? A Szaturn-ban készült a kép, és állítólag új hajtómű-prototípust mutatnak...
  • [NST]Cifu
    #85025
    Korrekt. Mondjuk itt kicsit bent akadt a levegő...

    “The real reason we (Northrop) lost the program was that Lockheed had no new fighter programs at that time, while Northrop had the F/A-18E/F and the B-2.” Shupek reveals. “It was in the national interest of the U.S. to keep Lockheed alive as an airframer. We were told through unofficial channels after the competition, that our design actually met the specs better than the Lockheed design. Believe it or not, Northrop actually won by losing the ATF competition. The Soviet threat that the ATF aircraft were designed for evaporated in 1989 as Humpty Dumpty fell off the Berlin Wall and all the Kremlin’s resources and the Kremlin’s men couldn’t put Humpty Dumpty back together again. After Humpty Dumpty, the U.S Congress reduced AFT funding thus forcing the USAF to reduce the number of F-22s that were to be purchased. Meanwhile the Boeing/Northrop-Grumman team kept on building the F/A-18E/F/G’s and everybody seemed to want some of these aircraft for their tarmac.”


    Szóval röviden a Northrop azért vesztett, mert a Lockheednak nem volt vadászgép-programja, a Northropnak meg ott volt a B-2A és az F/A-18... Wut?

    Ha ez igaz, akkor a legnagyobb ön-tökön-szúrás volt ez, amit el lehet képzelni. A Northrop megszívta a B-2A-t (jobban, ahogy a Lockheed az F-22A-t), miközben a Lockheed 1993-ban megvette a General Dynamics merevszárnyú részlegét (F-16 gyártósor included). A Northrop a JSF tenderen az első körben ki lett szortírozva...
  • Hpasp #85024
    1st Izdeliye 30 turbofan with 3D thrust vectoring nozzle for Sukhoi Su-57 PAKFA

  • Hpasp #85023
    Egy kis YF-23A történet...


    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2017.10.20. 17:13:01
  • molnibalage83
    #85022
    Ez ebben a formában nem igaz. Az Osza is tudott álló célra lőni. A radiális sebesség a kulcs, ott van limit tudtommal. Ez nagyon nem általános így.
  • fade2black
    #85021
    "A radaros AAA meg telibeszarja, hogy akkor 280 vagy 330 km/h-val repül a cél vagy sem."

    100km/h alatt radarosok nem eldobálnak mindent? 80al kell menni.... :DDD
  • molnibalage83
    #85020
    Ez a sebességre támaszkodás nem tudom, hogy ki találta ki, de ökörség. Egy harci helikopter sebessége olyan, hogy legfeljebb a kézifegyver tűz ellen faktor. Leszerja a legszutyokabb MANPAD is, egyetlen heli sem fog soha kimanőverezni semmilyen légiharc rakétát. A radaros AAA meg telibeszarja, hogy akkor 280 vagy 330 km/h-val repül a cél vagy sem.
  • JanáJ
    #85019
    Tengeralattjárónak is. Más megközelítés. Tudtommal a 24-es a sebességére támaszkodott, a többi típus meg inkább "bújkált". Nem a Mihu hibája, hogy a változások az utóbbit preferálják. Mondjuk pilóta mentésnél biztos örültek neki, hogy nem a kerekeken kell utazni. :-) Nem kevés nafta is tehető bele.
  • [NST]Cifu
    #85018
    Szerintem nem is volt különösebben cél a képesség a fejlesztésnél, egyszerűen az oroszoknak a Mi-8 adódott alapnak (hajtóművek, rotorok), az meg ilyen nagy dög gép.


    Ez bizonyos szempontból igaz - ugyebár az eredeti kialakításnál a test maga alig változott... Mi-24A...



    Az amcsik hasonlóan az UH-1 alapján hozták ki az AH-1-et, az kisebb volt,


    Viszont ez meg azért más tészta, mert az AH-1 esetében eldobták a testet úgy anblokk. Nem az UH-1 testére építkeztek, mint a szovjetek.

    Még a Mi-28 is ennek a vonalnak a folytatása, van is "raktere" bár már kifejezetten csak speckó esetre (lelőtt tesó gép személyzetét kimenteni stb.)


    Én abszolute nem sorolnám ide. A Mi-28 testénél nem volt tényező, hogy na, a testben akár embert is lehet szállítani. Persze, elmélet van, hogy akár lehetne is. De még csak székek sincsenek ott. Abban a térben van az avionika, és van egy szerelőjárat, ahol elvben a karbantartók közlekedhetnek...

  • fonak
    #85017
    Szerintem nem is volt különösebben cél a képesség a fejlesztésnél, egyszerűen az oroszoknak a Mi-8 adódott alapnak (hajtóművek, rotorok), az meg ilyen nagy dög gép. Az amcsik hasonlóan az UH-1 alapján hozták ki az AH-1-et, az kisebb volt, az oroszoknak nem volt modern helijük kisebb méretben, fejleszthettek volna nulláról (na jó, persze a Mi-2 szóba jöhetett volna talán, csak annak a gyártását kiadták már a lengyeleknek, meg esetleg a Ka-27 - arra alapozva később lett is Hokum). Még a Mi-28 is ennek a vonalnak a folytatása, van is "raktere" bár már kifejezetten csak speckó esetre (lelőtt tesó gép személyzetét kimenteni stb.)
    Utoljára szerkesztette: fonak, 2017.10.20. 14:11:45
  • Massari
    #85016
    A merkaváról szubjektive:
    +pros: páncélos tank
    -cons: logisztika (egy üzemeltetö), méret (szinte célozni se kell +/-5 sec ) olcsóság, kakukkfióka