94980
10725198101090741028.jpg

-Nem alkalmazunk jelzős szerkezetet. Még arra se, akivel nagyon nem értesz egyet.
-Nem gyűlölködünk!
-HADITECHNIKAI TOPIC, aki nem tudja értelmezni, az megy máshova!


[Légi Harcászati / Légvédelmi FAQ]
  • [NST]Cifu
    #86097
    Hát az ilyen millió dolláros rakétákhoz képest a cirka 70 000 dollár aprópénznek tűnik...

    ( Forrás )
  • molnibalage83
    #86096
    Az Iron Dome olcsó? :)
  • [NST]Cifu
    #86095
    Tehát akkor a Morfeusz az Iron Dome-al lett volna analóg? Egy olcsó, kis hatótávolságú rendszer?
  • molnibalage83
    #86094
    Csak érintőlegesen, de nem specifikusan. A THAAD csak említés szintjén van, a Nixe X, Spring, A-35, stb. okkal maradt ki, mert a légi harcászathoz közük nincs. :)
  • Hpasp #86093
    A Morfeusz elvileg kis hatótávolságú cucc, ami az értékesebb lérakot védené a beérkező rakétáktól/SDB-ktől.
    Csakhogy ebben a szerepben már jópár éve a Panzír játszik, simán lehet hogy megnyerte azt a versenyt és azóta nem is nagyon hallani a Morfeuszról.

    Sz-500 Prométeusz az amcsi THAAD megfelelője lesz valaha, ABM meg nem került a műben kivesézésre.


    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2017.12.26. 15:40:44
  • molnibalage83
    #86092
    Egen, ezt kerestem, de akkor ebben sokal többrakéta van. Az Sz-500 és ezt sem lett beleírva a nagy műbe, mert kb. semmit sem tudok róluk.

    A légvédelmi és szovjet hajós topikban láttam először a Morpheust, az n+1 Kirov upgrade rajzon...
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2017.12.26. 15:07:24
  • Hpasp #86091
    Ezt?



    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2017.12.26. 15:04:09
  • molnibalage83
    #86090
    Rajzot láttam valami SAM-ről, amnek csak ABM funkciója van sok raklétával és kis tubussal és nem Sz-350. Mi lenne az? Vagy az csak terv volt?
  • [NST]Cifu
    #86089
    LoL, erről az iraki infravörös irányítású KUB-hibridről még nem is hallottam...



    Meg az is elég rossz hír, hogy 2020-as évek elején akkor a KUB vagy rakétacserére vár, vagy komplett kivonásra...
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2017.12.26. 08:43:04
  • Hpasp #86088
    Az ötszázasnak akkora rakétái lesznek, hogy még Batitszkíj* elvtárs is elégedett lett volna velük...




    *lásd; Haditechnikai Összefoglaló - 343. oldal
    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2017.12.26. 08:36:11
  • Hpasp #86087
    Nagyon jó kis cikk a magyar KUB modernizálásról, az alezredes úrtól.
    283. oldaltól...

    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2017.12.26. 08:16:33
  • ximix #86086
    Ez az, a cégre nem emlékeztem csak erre a "lapított" masinára :)
    Kösz.
  • ximix #86085


    - link

  • molnibalage83
    #86084
    Asszem Sz-500, de nem vagyok biztos benne.
  • Berkut111
    #86083
    Ez meg mi az ? Link
  • [NST]Cifu
    #86082
    Nem lőtték le. A Northrop lépett vissza az X-47-el, mivel megváltoztatták az igénylistát.
  • molnibalage83
    #86081
    Nem katonai változat. Szép nagy display, nincs túlbonyolítva... :)


  • ximix #86080
    Múltkor nem az volt hogy lefújták ?
    Boeing Shares Sneak Peek of Aerial Refueler for MQ-25 Competition
    - link

    Navy Unmanned Aerial Refueling System (jobb oldalt a pdf 24 oldalas)
    - link
    Utoljára szerkesztette: ximix, 2017.12.25. 13:16:59
  • molnibalage83
    #86079
    10 mrd huf "fejlesztésre" kb. a lőszerkészletre lenne elég 10-15 évre úgy, hogy gyakorolni lehessen és maradjon is éles helyzetre. A kormányzat továbbra is csak parasztvakít...
  • [NST]Cifu
    #86078
    Erről le is maradtam: Norvégia is belép a Dél-Koreai K9 önjáró ágyútarack vásárlói közé. 24db K9-est vásárolnak 216 millió dollárért. Ők a harmadik európai vásárlók Finnország és Litvánia után (ill. Lengyelország az alvázat vásárolta / licencelte a "saját" Krab önjáró löveghez).


    Finn K9

    Csak aki úgy gondolja, hogy a 10 milliárd forint, amit most ugye a tüzérség fejlesztésére szánnak, bármire is elég lenne. Egy K9 itt ugye 9 millió dollár, vagyis ~2,35 milliárd forint. Tehát 10 milliárdból 4db jönne ki....
  • [NST]Cifu
    #86077
    Nem hinném, egyszerűen a kiegészítő páncélzatot csak a személyzet / küzdőtér védelmére szánták.

    Ez kvázi bevett:


    Leopard 2RI


    M1A2 TUSK


    Chally 2 TES
  • [NST]Cifu
    #86076
    CLARA az Emírségek Leclerc-ein. Érdekes, hogy a motortér védelmét itt is lespórolták :)


    Élek a gyanúval, hogy tömegspórolás miatt. Egy négyzetméter ~750kg, a méretek alapján legalább 3 tonna plusz tömeg lenne a nem védett részre is CLARA blokkokat szerelni. A plusz páncélzat szvsz így is nyomhat vagy 10 tonnát, legalább...
    Ettől függetlenül legalább rácspáncélt szerelhetnének oda, ahogy a Leopard 2SG esetében tették például:

  • fonak
    #86075
    Gondolom hűtési okokból nem fedhetik le a motortér szellőzőrácsát, ahogy a Pumán sem tették.
  • molnibalage83
    #86074
    A Falcon modellezése egy ideig rossz volt.

    (A Falconnal lényegében nem repülök 8 éve. Még kimondani is szörnyű. Mostanában tervezek majd visszatérni, ha majd lesz Nordic V3 '80s hadjárattal.)
  • JYeti
    #86073
    Az Egyesült Arab Emírségek a szolgálatban lévő Leclerc harckocsijaikhoz a németektől rendeltek ERA csomagokat. A Dynamit-Nobel Defence által fejlesztett ERA csomagok (CLARA) annyiban érdekesek, hogy a konvencionális ERA-hoz képest nem használnak fémet, így az ERA páncél az elműködéskor kisebb veszélyt jelent a közelben lévő gyalogságra, nem repked annyi fém repesz.

    A gyártó szerint a CLARA a hagyományos páncéllemezekhez képest (feltehetően sima hengerelt acélról van szó) 10x védelmet biztosít. A CLARA-ból két változat van, a könnyű változat a nem tandem fejes HEAT működési elvű fegyverek (pl. RPG) és EFP-k ellen biztosít védelmet, a nehezebb változat a kinetikus penetrátorok ellen is 30 mm űrméretig.

    A CLARA darabára a beszerzés során 500.000,- EUR/páncélosra jön ki.



    CLARA az Emírségek Leclerc-ein. Érdekes, hogy a motortér védelmét itt is lespórolták :)


    A CLARA-t még a Pumákon használják.



    CLARA a Puma oldalán, elvileg csak a felső szegecselt blokkok a CLARA-k, az alattuk lévő rész valami sima kompozit páncél.


    Y
    Utoljára szerkesztette: JYeti, 2017.12.24. 15:25:00
  • JYeti
    #86072
    Az F125-ös megítélése elég vegyes. A hírek szerint az eredeti koncepció sokkal ambiciózusabb volt (155 mm Monarc löveg a mostani 127 mm Oto-Melara helyett, MARS rakéta tüzérség stb.), csak ezek a nehézkes integráció, illetve költség okok miatt nem kerültek megvalósításra. A beszerzés emellett jobban emészthető volt a német döntéshozók számára, ha a "rendfenntartó" funkciókat hangsúlyozzák (pl. kalózvadász hajó), mint az offenzív funkciókat (pl., hogy rendelkezzen megfelelő fegyverzettel).

    A másik ok, hogy amikor az F125-öt megrendelték 2007-ben, akkor inkább a békefenntartás, kalózvadászat tűnt aktuális problémának, míg ma azért már a hidegháborús törésvonalak is előkerültek.

    A Monarc érdekes konstrukció, lényegében a PzH 2000 155 mm tornyát rakták volna rá a hajóra, csak nem igazán tudták integrálni a rendszert (nem bírta a sós vizet és az ebből fakadó korróziót, a torony töltési mechanizmusát nehezen tudták integrálni a hajó rendszerébe).



    PzH2000 löveg egy F220 fregatton


    A végeredmény az F125 lett, amit most küldtek vissza egy hibalistával a gyárba (a pontos hibák nem ismertek, de a hírek szerint vannak érdemibb konstrukciós problémák is, pl., hogy a hajótest dől egy kicsit). Az eset körülményeit nem ismerem, de szerintem önmagában az, hogy egy új fegyverrendszernél tesztelésnél előjön ez-az és visszaküldik a gyárba kijavításra, tűnik olyan nagy dolognak.

    Egyébként nekem is az a véleményem, hogy egy kicsit fogatlan oroszlánra sikeredett az F125. Vannak erényei (magasfokú automatizáltság, két szigetes elrendezés - a fő rendszerek duplikálva vannak -, modern rendszerek stb.), amivel biztos nagyon alkalmas arra, amire tervezték (járőrözés és békefenntartás a világ másik oldalán, kalózvadászat stb., csak ne jöjjön szembe semmi komolyabb vas :)), de azért joggal hiányolnak belőle ezt-azt.

    Ilyenek lehetnek a VLS indítók, amiket nagyon kritizálnak, hogy miért nincsenek egy ekkora hajóban. Emellett vannak érdekes dolgok is, mint például a vízágyú, na azt nem értem, mire lehet használni?

    Ami érdekes, hogy a képek alapján mintha lenne hely a VLS indítóknak (a RAM előtti sík terület, az általad linkelt képen is bejelölték), de ott elvileg edzőterem van :D (egy hadihajóra edzőterem az kell, VLS indító nem :)



    Látható a RAM előtti részen a sík terület, más német hajókon ott - vagy a RAM mögött - vannak a VLS-ek


    A német kormány talán a fentiek hatására lépett egyet, és kiírt egy tendert egy új, többfeladatú hajóosztályra (MKS180, ala F126).

    Az MKS180 (F126) egy jóval ambiciózusabb elképzelés, mint az F125, így például:

    - cserélhető mission-modul-ok;
    - VLS-ek;
    - légvédelmi, szárazföldi tűztámogatási és tengeralattjáró elhárítási képesség.



    Elképzelés az MKS180-ról


    Y
    Utoljára szerkesztette: JYeti, 2017.12.24. 14:42:22
  • VO101Tom
    #86071
    "Tudom, hogy a vészleoldó külön van, de amennyire tudom az F-16-on hiába megy MFD-n keresztül a selective jettison vagy a nagy sárága gombbal balra, akkor sem oldódnak le a függesztőgerendák és a pilonok sem alatta, csak a fegyverek."

    Ilyen rég volt az a Falconozás? :)
    (de, légiharc fegyverzeten kívül minden repül, póttank is)
  • [NST]Cifu
    #86070
    Minden kedves topiclakónak békés, boldog karácsonyi ünnepeket!

  • Hpasp #86069
    Két érdekesség a MiG-21bisz alapvető földi célok elleni fegyverzetéről...
    - lehetett biztosítva vagy élesítve is vészleoldani.
    - ha sikertelen volt a vészleoldás akkor a gépet el kellett hagyni, tilos volt megkísérelni a leszállást.

  • [NST]Cifu
    #86068
    Hmm... Most találtam: a német haditengerészet visszaküldte a gyártónak a Baden-Würtenberg-et. Ez az első eset, hogy egy már átvett egységet visszaküldtek a gyártónak. Bár valahol ez is ciki, mert akkor hogy is zajlott az átvétel előtti ellenőrzés...
  • ximix #86067
    - link
  • ximix #86066
    F-16C Reference Library
    EMER STORES JETTISON Button(protected) - Jettison all or selected stores
    - link

    - link 2

    - link 3



  • molnibalage83
    #86065
    Tudom, hogy a vészleoldó külön van, de amennyire tudom az F-16-on hiába megy MFD-n keresztül a selective jettison vagy a nagy sárága gombbal balra, akkor sem oldódnak le a függesztőgerendák és a pilonok sem alatta, csak a fegyverek.

    Zoomolható.
    A futómű helyzetjelző lámpáktól balra.

    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2017.12.23. 23:26:15
  • millerius
    #86064
    A függesztőgerenda fixen van szerelve a gépeken, nem ledobható (de kivétel pl. a MiG.23/27 mozgó szárny alatti póttartály-gerendája ami a póttankkal együtt leoldható, mert addig nem mozgatható a szárny). Ami viszont a gerendára van függesztve, az minden leoldható, hiszen a gerendába szerelt nyitható bombazárak tartják, így ledobható a bomba, az UB-blokk, a rakétasín rakétával együtt vagy szólóban is, a többzáras bombafüggesztők is bombástól vagy szólóban, és persze a póttankok is - persze ezek kifogyás után szólóban is. A vészledobás általában egyetlen vészledobó-gombbal működik, mert nem biztos hogy vészhelyzetben van idő mindent egyenként ledobálni, az angolban a JETTISON gombot kell keresni.
  • robgros
    #86063
    BMP-1, valamint a BTR-80 előnyei, hátrányai érdekelnének.
  • molnibalage83
    #86062
    Azt nem vágom, hogy hogyan csinálják.. A gépeknél normál esetben tudtommal csak a fegyver dobható el, a gerenda nem. Hol van erre "selector"?
  • millerius
    #86061
    Mert van vész-leoldási teszt is, ami azt jelenti, hogy a teljes függesztményt kell kioldani - de a fegyverzet (bombák, rakéták) élesítése nélkül, pl. saját terület fölött kényszerleszállás előtt.
  • molnibalage83
    #86060
    Van ezen nélküli és hosszabb videó változat is. :)
    Azt soha nem vágtam, hogy egyes esetekben miért gerendásül/sínestől oldották le a függesztményt.
  • [NST]Cifu
    #86059
    Miért kell a fegyver / és üzemanyag-tartály leoldásokat tesztelni...

  • Hpasp #86058
    Nyevát kapott lengyel, magyar, cseh, német, bolgár, román, és jugó.
    A többiek Pecsorát; é-koreai, kubai, finn, líbiai, egyiptomi, mali, afgán, szír, algériai, vietnámi, laosz, irak, tanzánia, india, peru, jemen (észak és dél is) szomik, etióp, mozambiki, angólai, zambiai, és kambodzsai
    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2017.12.23. 17:07:20