94980
10725198101090741028.jpg

-Nem alkalmazunk jelzős szerkezetet. Még arra se, akivel nagyon nem értesz egyet.
-Nem gyűlölködünk!
-HADITECHNIKAI TOPIC, aki nem tudja értelmezni, az megy máshova!


[Légi Harcászati / Légvédelmi FAQ]
  • F1End
    #85937
    A számmal jelölt részek mire utalnak?
  • fade2black
    #85936
    Néha már már úgy ézem bohózat ami megy.

    OKé kiálltak bemutatták ééés? Szakembernek/témával foglalkozó 0.1%nak enélkül is baromira egyértelmű, hogy nem Jemen rántott elő több fajta BMet, cirkáló rakétát... a sapkájából. Ha meg az átlapogárnak akkor 1000* több értelme van az Orosz agitpropnak mint ilyemiknek.

    egy mai szösszenet. Észak-Korea nem tehet mást, hogy tömegpusztító fegyverekkel védekezik az amerikai fenyegetéssel szemben és akkor Ukrajna mit tehet az Orosz agresszióval szemben?

    Amiknak (is) fel kéne ébredniük.
  • Hpasp #85935
    Ismerve a Patriot működését, szinte biztos hogy a komplexum automata üzemmódja nem indított a célra (mert esélytelen a találat), amit a kezelők (látva az indikátor jobb szélén hogy közeledik) manuális override módon többször is felülbírálva indítottak.

    Ezt a számítógép a tőle megszokott közönyösséggel vette tudomásul (jóvan Ali ha akarod...) és kérte meg a PAC3 rakétát hogy húzzon már bele vagy ~200g-t ha el is akar találni valamit.

    Persze semmi sem talált el semmit sem, az iráni rakéta darabokra esett a visszatérés közben (sértetlen darabjai láthatóak) a harci rész meg eltalálta a sivatagot. (ami arrafelé azért valljuk meg nem olyan nagy kunszt)
  • _rudi
    #85934
    Talán ehhez a témához kapcsolódik hogy az USA ENSZ nagykövete - elég teátrális külsőségek között - az Irániakat vádolja azzal hogy ők adták a rakétát a Jemenieknek.

    https://www.defensenews.com/flashpoints/2017/12/14/us-ballistic-missiles-fired-on-saudi-arabia-were-provided-by-iran/
    Állítólag megtalálták a gyártó cég - az iráni Shahid Bagheri Industrial Group - logóját a rakéta darabjain...

    Utoljára szerkesztette: _rudi, 2017.12.14. 19:39:45
  • ximix #85933
    Igen, mert szerintem pl csak a céltárgy sebessége alapján már n+1 variáció lehetne a HMZ-re, akkor még lehetne röppálya alapján, fentről-le, egymagasságú, lentről-felfelé, akkor lehetne mozgás alapján egyenes vonalú, vagy manőverező, lehetne irány alapján, párhuzamosan haladó, feléd tartó vagy elfele menő, érintőleges...ect.
    Szerintem tehát a valós HMZ az egy képlékeny massza, amely a rakéta komplexum és annak telepítés helyszínéből adódó paraméterek és a céltárgy paramétereiből rajzolódik ki.
  • molnibalage83
    #85932
    Értem az idézet mögötti tiszteletet, de a fizika szerint minél közelebb vagy a Volhovhoz annál szarabb annak rakéta kinematikája az startfokozat és kis sebessége miatt. Egyedül a reakciódiő az, amiben komoly változás van a SAM javára. Apró hiva, hogy 30-40 sec munka után lehet csak lőni.

    Egy F-35A ma sanszosan előbb indít SDB-t egy Volhov ellen, mintha ahogy az képes lenne rakétát indítani a fesz. felkapcsolása után...
  • Hpasp #85931
    Nagyon sokan veszik szentírásnak egy komplexum HMZ-jét...
    ... holott ez csak egyetlen paraméter a sok ismeretlenes egyenletben.

    Mint ex-Weasel barátom jellemezte, az SA-2 egy Szamuráj kard, elavult vacak, de ha közel mész ugyanolyan veszélyes mint ezer éve...
  • ximix #85930
    Tehát nemes egyszerűséggel átlőttek felette ?
  • fonak
    #85929
    Esetleg az EV-22 jöhetne szóba, ha létezne, de tudtommal az USA-ban is csak ötletként merült fel, hogy az LHA-kra szükség lenne rájuk, ha "mini CV-nek" akarnák használni őket sok F-35B-vel. Egy hasonló kinézetű radart kapna az Osprey, mint a Merlin a képen. Gondolom azért a Hawkeye képességeivel nem vetekedne.
    Utoljára szerkesztette: fonak, 2017.12.14. 15:58:13
  • Hpasp #85928
    Számomra nem világos, hogy ha a reptér védelme a cél, akkor miért így települtek. Mert a repteret így nem védi...

    A King Abdul Aziz katonai repteret védte az osztály, és még amúgy nagyjából egész Rijádot, nem pedig a Nemzetközi repteret, ami jóval a város mögött volt. (és a fene se gondolta hogy azt célozzák a Jemeni terroristák)

    Amúgy itt kezdődik a hadművészet (melyik osztályt hová rakod)...
    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2017.12.14. 15:07:53
  • molnibalage83
    #85927
    Számomra nem világos, hogy ha a reptér védelme a cél, akkor miért így települtek. Mert a repteret így nem védi...
  • Hpasp #85926
    Pontosan ugyanaz az eset mint a múltkor.
    Olyat várnak el egy légvédelmi komplexumtól, amire egyáltalán nincs felkészítve, a cél 15km-el a HMZ mögött.
    Ennyi.
    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2017.12.14. 14:59:22
  • [NST]Cifu
    #85925
    Ez inkább a Patriotnak égés. Egyszer már egy amerikai elnök felsült már ezzel, most megint ismétli magát a történelem...
  • Hpasp #85924
    Miután a trombitás ember körbeharsogta, hogy mekkora király az amerikai Patriot, a NYT igyekezett őt röptében akasztani.
    BAU

    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2017.12.14. 14:38:29
  • molnibalage83
    #85923
    Jövő héten kijön a nagy mű, most már nem másolom be ide. :)
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2017.12.14. 14:37:26
  • Hpasp #85922
    HMZ ebben az esetben az a terület, amit veszélyeztető (adott hatótávolságú, sebességű) ballisztikus rakéta adott valószínűséggel lekűzdhető. (2db PAC3 indítása esetén 9x%)
    Ez nem jelenti azt, hogy akár manuálisan is, de ne lehessen HMZ-n kívüli célra tüzelni - csak ott a találati valószínűség közelebb lesz a 0%-hoz mint a kilencven x-hez.

    Molni majd tol fel szabatos HMZ leírást...
  • molnibalage83
    #85921
    Mondjuk hülye vagyok... Mivel az RS maga mögé nem tud nézni nyilvánvaló, hogy ez nem HMZ diagram, legalábbis nem a klasszikus orosz HMZ diagram szerint.
  • F1End
    #85920
    Most akkor mégsem fogta el a rakétát? Nekem úgy rémlik, hogy először az volt a hír, hogy igen; még a Patriot indításokról is volt videó.
  • Hpasp #85919
    ABM üzemben csak a komplexum által védett területet van értelme megadni, szerintem.
  • molnibalage83
    #85918
    Most akkor nekem a HMZ diagram értelmezésével van bajom. Vagy akkor a betett az nem HMZ diagram, mert ez nem a levegőben levő rakétát mutatja...Mert az lazán az osztály előtt volt...

    Ez a diagram a raktéa becsapódási pontra vonatkozik?
  • Hpasp #85917
    Ezt a térképre rajzolva, bizony az Iráni rakéta bőven a PAC-3 által védett területen kívül csapódott be...


    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2017.12.14. 14:14:38
  • molnibalage83
    #85916
    Na, ezt az ábrát felejtettem el betenni az írásoma, pedig le is mentettem... Csak a nagy rohanás..
  • Hpasp #85915
    Az osztály előtt lévő területre ez igaz is, de az osztály mögött lévőre, korántsem...
  • molnibalage83
    #85914
    Ha az PAC-3 volt akkor simán illett volna elfognia, ma papír értékek szerint 30 km-es HMZ-je van ABM-ben tudtomal a PAC-3 rakétának.
  • [NST]Cifu
    #85913
    Mekkora paraméter esetén tudta volna elfogni?
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2017.12.14. 13:42:43
  • Hpasp #85912
    Egy kis saját elemzés a Rijádi repteret eltrafáló Jemeni (Iráni) ballisztikus rakétáról.

    Arra voltam kíváncsi, hogy a Rijádi Patriot mennyire esett irányba, mekkora volt a cél paramétere...
    ... feltételezve hogy ez volt a cél röppályája...


    ...eléggé alatta volt (mögé érkezett a cél) a Patriot, ~7,5km-es paraméterrel.


    Érdekes, hogy a King Abdul Aziz reptér északi oldalán álló, eredetileg Irak felé orientált fix TÁS-ban Jemen felé fordították a tüzelési zónát.

    Eredeti Irak felé néző osztály.


    Új képen, a Jemen felé fordult osztály.

    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2017.12.14. 13:35:25
  • [NST]Cifu
    #85911
    (nézd meg most)
  • JanáJ
    #85910
    [A spoilerből kimaradt a tartalom, vagy csak én nem látom?]
  • [NST]Cifu
    #85909
    Nemrég ugye téma volt a helikopter AEW. No az US NAVY tervei szerint egy szerényebb képességű Leonardo Osprey 30 radarral felszerelve minden MQ-8C Fire Scout helikopter egyfajta mini-AEW lesz, amely Link-16-os adatkapcsolaton keresztül tudja majd az adatokat továbbítani az indító hajónak. Eddig az LCS-ek számára 30db MQ-8C-t rendeltek, darabáruk cirka 10 millió dollár.


    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2017.12.14. 12:19:09
  • [NST]Cifu
    #85908
    Németországban kezd élesedni a Tornado-k pótlása. A már eléggé öreg gépek cseréjére a legesélyesebbnek a légierő parancsnoka, Karl Müller altábornagy az F-35A-t nevezte meg. Erre a védelmi miniszter helyettes, Ralf Brauksiepe hétfőn sietve jelezte, hogy az Eurofighter az első számú esélyes, az F-15E, F/A-18E és az F-35A csak másodlagos opciók. Továbbá úgy vélte, hogy az F-35A beszerzés veszélybe sodorhatná a nemrég bejelentett közös francia-német 5./6. generációs vadászgép fejlesztési programot.
  • [NST]Cifu
    #85907
    Ezek az elborult professzorok. :D
  • Hpasp #85906
    Remember the Clint Eastwood "Firefox" Mig 31?
    A Naval Aeronautics professor analyzed it's stealthiness in a presentation to General Dynamics and NASA.


  • fade2black
    #85905
    SM-6nál egyértelmű

    F-35 SM-6

    video:


    Magyar cikk
  • Hpasp #85904
    A TASz jelenti (nem a civil, hanem az eredeti)...

    MOSCOW, December 13. / TASS /. The serial production of the fifth generation Su-57 fighter (PAK FA - Perspective Aviation Complex of Frontline Aviation, known as the T-50) will begin in the Khabarovsk Territory in 2018. This was reported to journalists on Wednesday by the Governor of the province Vyacheslav Shport.
    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2017.12.14. 08:46:40
  • ximix #85903
    AMD unboxing, ha valaki kíváncsi a dobozára
    - videó
    Utoljára szerkesztette: ximix, 2017.12.14. 00:34:05
  • ximix #85902
    Én a AMMSz-AK–63D -vel szolgáltam anno.
    Én kedveltem a kialakítását, mindig szerettem a több funkciós dolgokat, a válltámasza is jó masszív volt, simán lehetett volna vele ütlegelni...ect, ellenben az AMD oldalkihajtós egy szál drótos verzióval.

  • [NST]Cifu
    #85901
    Minden viszonylagos.

    Az tény, hogy messze nincs csúcson a haditengerészetek sorában. De azért van hat (kb. AEGIS szintű) légvédelmi rombolója, van tucatnyi fregattja, van 3 aktív modern SSN-je (Astute-osztály) és 3 régebbi SSN-je (Trafalgar-osztály), van 4 SSBN-je, egy LHD-ja, és épül két repülőgép-hordozója.

    Ez egy középhatalom haditengerészetéhez képest egyáltalán nem rossz, nem számítva persze a nukleáris csapásmérés képességét. Gyakorlatilag középhatalmi szinten nagyságrendileg nem tudsz jobbat mondani. A franciáknak van egy CATOBAR hordozójuk, de mindössze két AEGIS szintű Horizon-osztályú rombolójuk van.

    Középhatalmi szinten csak japán áll felettük...

    Az USA, Oroszország, Kína azért más kategória...
  • savaz
    #85900
    Hat Nagy Britannia nem igazan nagy mar. Ritka gyalazatos allapotban a flottajuk.
  • molnibalage83
    #85899
    Az RQ-2 valójában egy nagyranőtt katonai RC gép volt.
  • [NST]Cifu
    #85898
    Legterellenorzo repulot vesznek a QE osztalyra, vagy maradnak a helikoptereknel?


    10db Crowsnest radart vesznek a Merlin Mk.2 helikopterekhez. Ebben csak az a ciki, hogy összesen csak 30db Merlin Mk.2-je van a haditengerészetnek, ebből 15db-ot drótoznak be a Crowsnest-hez. A Merlin Mk.2 egyben a legfontosabb ASW helikoptere a Royal Navy-nek, mellette van még 28db kisebb Wildcat helikopterük a célra. Ezek a számok azt jelentik, hogy ha a két hordozó visz magával 6-6 db Merlin Mk.2-őt (4db AEW és 2db ASW), akkor a Type-45-ös rombolók (6db) illetve a Type-23 fregattok (13db) plusz a kiképzés / karbantartás, stb. számára nem marad elég, tehát egy részüknek be kell "érnie" a Wildcatokkal.




    Ezek a tengereszeti dronok autonom repulnek, vagy itt is van egy par pilota aki taviranyitja oket?


    Az RQ-2 Pionneer kézi irányítású, a ScanEagle és az RQ-8/MQ-8 fél-autonóm, csak meg kell adnod, hogy merre repüljön, és az automata pilótája GPS jelek alapján vezeti magát.