94974
10725198101090741028.jpg

-Nem alkalmazunk jelzős szerkezetet. Még arra se, akivel nagyon nem értesz egyet.
-Nem gyűlölködünk!
-HADITECHNIKAI TOPIC, aki nem tudja értelmezni, az megy máshova!


[Légi Harcászati / Légvédelmi FAQ]
  • fade2black
    #90312
    Videoról, küzdőtér méretéről... beugrot egy pár napos hír 5Gs 3000kmrel arrébb van páciens agymütétről. Meg persze MI is.

    @UE-28 "Van benne igazság, de az is stratégia ha a másik félt fegyverkezésre ösztönzöd és egy csomó lóvét elkölt rá."
    Najó de ezek után meg te is fegyverkezhetsz, mert a másik 140mmes ágyú meg... és pont az hiányzott/hiányzik Orosz gazdaságnak, hogy a NATO EUs része (is) nekiálljon fegyverkezni és GDP 4-5% helyett 8-10% kelljen emiatt fegyverkezésre költenie. pl 49b$ fejlesztésre 7év alatt? Legyen 32db F-35 csomagban mondjuk 6.4b$, Patriot 4.2 b$, Krab... még 1b$.... az összeg harmadát se költötték el.
  • Kurfürst
    #90311
    Az angolok lassan 15 éve kezdték felfújni a Challangert egy új Rheinmetall ágyúval, akkor is lőttek vele párat, pontosan ugyanazon okok miatt mint most (gyártás/gyártó megszűnt, lőszerellátás, szabványos lőszer stb.)…. és hát nem nagyon ment előre a dolog 15 év alatt. Most majd talán fog, új seprű van, talán jobban seper.

    Lényeg hogy én nagyon csínján bánnék azzal, hogy összehasonlítsak egy sorozatgyártásra kész új harckocsit (T-14) azzal, hogy egy kísérleti lőtéren egy szem összekalapált proto kilő párszáz lőszert egy új ágyúval, vagy valami kiállításon bemutatnak egy összegányolt koncepció, mock upot. Mire ebből kiforrott, rendszeresített harceszköz lesz értelmezhető mennyiségben, az nem kevés idő, pénz, és politikai akarat. A Nexter meg a Challi egyelőre egy haditechnikai hír, érdekesség, de nagyon nem azon a fejlesztési szinten van, mint a T-14. Nem kergeti a ruszkikat a tatár.
  • ximix #90310
    Próbálták az Armata jelenlegi ágyújából kihozni a maxot meg új lőszer, de nem lehetett valami rózsás az eredmény, mert GurKhan ezt is felhozta hibáknál.
    Az egész Armata projekt elkapkodott szerinte, mivel valós ellenfelet nem tudtak állítani a "nyugat" ellen, viszont a nyugat meg tudott lépni, az Abrams még jobb védelmet kapott, a Nexter meg 140mm-el durrogtat és az angolok is felfújták a Challenger-t.

    Nem a technikái fejlesztésekkel van a baja hanem, hogy eleve miért nem a nagyobb ágyúval kezdték fejleszteni és ha már neki álltak ne ilyen demó mennyiséget gyártsanak, mert ez a hozzáállás csak erre volt jó, hogy a nyugat még keményebb lett.

    Van benne igazság, de az is stratégia ha a másik félt fegyverkezésre ösztönzöd és egy csomó lóvét elkölt rá, utána meg a fenntartásukra.
    Persze ez veszélyes tánc, mert így az ellen oldalt erősíted, persze ha van másik lapod amit úgy hívnak atom fegyó akkor árnyaltam a helyzet, de attól függetlenül hivatkozhatsz a nyugatra a fegyverkezési költségek emelkedésénél.


  • [NST]Cifu
    #90309
    F1End: A PLZ-45-t 5 személyes, nem értem a példát.


    Pont arról szólt a példa, hogy harcjárműre volt pénz, de ember nincs hozzá, tehát kénytelen volt egyetlen ember kezelni, mert egyszerűen ennyi van...

    Egy láncos cuccot szerintem sokkal melósabb üzemeltetni, többet kell tankolni, nehezebb málházni, stb.


    Anno ez volt Shinseki tábornok egyik vesszőparipája a Stryker család mellett, mert az Abrams és Bradley járművekhez rengeteg háttérlogisztika kellett, míg egy kerekes járműhöz sokkal kevesebb. Amíg AK-val meg RPG-7-esekkel kalimpáló félszívvel harcoló turbánosok ellen mész, végül is majdnem mindegy. Csak ha esetleg komolyabb harcra van kilátás...
  • [NST]Cifu
    #90308
    Nem az adott harckocsik esetére való tekintettel volt probléma a karbantartásigény, hanem általánosan. Mondjuk egy lánctalpcsere esetén, vagy akár csak a lőszerek bemálházása esetén nem mindegy, hogy két pár vagy négy pár kézzel számolhatsz. A tervezők sokszor nem gondolnak erre...

    A harckocsizók viszont emberek, és nyilván megjegyzik, hogy a bakker, az Centurionon fél óra alatt végeztünk a felkészüléssel (szűrők ellenőrzése, tankolás, lőszerek bemálházása, stb.), itt meg már másfél órája tökölünk, és még mindig nem vagyunk készen.
  • JanáJ
    #90307
    Szemre ez egy BMP-1 méretű jármű, vagy kisebb. Nekem nagyon tetszik ez a virtuális kijelző megoldás, de az ellen nem mindig teszi meg azt a szívességet, hogy elölről támadjon. A két főhöz szerintem autonóm célfelderítés kellene. Ugyan akkor egy speciállis igényű Izraelnek ez jó lehet városi terepen "mozgó bunkernek", ahol a logisztika közel lehet a "harcvonalhoz". De ilyen szintű logisztikát ők tudnak, meg az amik.

    F1End: A PLZ-45-t 5 személyes, nem értem a példát. Egy kerekes önjárót mondjuk pont el tud üzemeltetni 2 ember. Kell egy teherautó sofőr, meg egy tűzér. Max kell a szakasz/század/stb mellé még egy pk.-i jármű. De ők nem mennek a dolgok sűrűjébe. Egy láncos cuccot szerintem sokkal melósabb üzemeltetni, többet kell tankolni, nehezebb málházni, stb.
    Az olaj monarchiák szerintem nem is akarnak erős sereget, csak időközönként vesznek fegyvert az amiktól, lásd világtalan SzA-t. Ezért szoktam nevetni amikor elkezdik a vas-vas alapú pénisz méregetést. Az amik lehet hogy egy generációval a világ előtt vannak vadászgépek terén, de kb 3 "generációval" tapasztalat terén. Nem véletlenül őket majmolja kb mindenki.
  • F1End
    #90306
    Plusz nem mindegy, hogy 100, 150 vagy 200 fő kell egy ezred üzemeltetéshez. Különösen a mennyiség (a megfelelő minőségből) emberi erőforrással nem, de pénzel bőségesen rendelkező államoknál, mint például a gazdag olajmonarchiák. Rémlik egy videó, amikor konkrétan egy ember üzemeltetett egy önjáró löveget (talán egy szaudi PLZ-45 -t).

    A karbantartási igény, mint indok nagyon nehezen megfogható számomra. Hihetőnek hangzik, de el tudom képzelni, hogy elég jelentős a különbség a harckocsik között, konkrét adatok nélkül nehéz megítélni. Meg persze ezt is lehet csökkenteni tervezéssel, szervezeti átszervezéssel (pl. a támogató gépesített lövészek segítik ki őket, vagy valami műszaki csapattól kapnak támogatást).
  • [NST]Cifu
    #90305
    Egy harckocsi külméreteit nagyban befolyásolja, hogy hány embert kell a belsejében elhelyezni. Más szóval mekkora a küzdőtér. Mivel általában a személyzet védelme kiemelt fontosságú, ez határozza meg a szükséges páncélzatot és annak kiterjedését, ezzel pedig az egész jármű külméretét és tömegét.

    A két fős személyzet jóval kisebb küzdőteret jelent, így jóval kisebb lehet a harcjármű, és kevesebb páncélzat is elegendő lehet... Szóval valójában sok szól a mellett, hogy nemhogy háromra, de két főre csökkentsék a harckocsi személyzetét. A probléma az említett karbantartás esete, mert már a 4-ről 3-ra való csökkentés is ok problémát okozott például a svédeknél (Centurion -> Strv-103).
  • molnibalage83
    #90304
    Amikor vizionálta, hogy a beamingelő R-27-tel üzemelő hogyan lövi le bemingből kijőva az F-35A-t, akkor onnantól fogva végképp nem tudtam komolyan venni.

    Bár ekkora baromság után sem.
  • [NST]Cifu
    #90303
    Kopp abban tévedett szerintem is, hogy túlértékelte a manőverező légiharcot, de ezzel együtt bizonyos megállapításai még ülnek. Az más kérdés, hogy kérdeses egy export F-22 vajon mennyire lenne lebutítva...
  • JanáJ
    #90302
    Miért jó a két fős hk.? Amíg a nyulak egy mellényben, meg egy kobakban vannak a hk.-k mellett addig nem mindegy hogy 2, 3 vagy 4 ember van a hk-ban? Pláne hogy a 3 vs. 4-ben a 4 mellett mindig előjön, hogy karbantartáskor milyen jó a plusz két kéz. A jövő a mini drónoké, azt is kellene kezelnie valakinek.
  • molnibalage83
    #90301
    Az a "low" verzió egyes téren többet tud mint a "high". Csak még ezt sem értette meg. Vagy értette, csal lételemévé vált a hazudozás és ferdítés.
  • [NST]Cifu
    #90300
    Gurkhan is érti, hogy mi a baj a T-72B3 vs. T-14 esetében, nincs pénz. De megoldást erre ő sem tud adni. Ekézi a T-72B3 beszerzést, de nem igazán tud alternatívát mutatni. Ehelyett isteníti az 57mm-es gépágyúval felszerelt T-15 koncepcióját, ami dettó drága megoldás...

    Kopp Karcsi keverte a szezont a fazonnal sok téren, ez nem vitás, de azért rámutatott arra, hogy mi a probléma azzal, ha az amerikai F-22 / F-35 High / Low párosból megvásárolják a Low verziót.
  • [NST]Cifu
    #90299
    A Filin "reflektor" esetében érdemes hozzátenni, hogy az NSM (amit ugye nemrég az US NAVY is kiválasztott hajó-hajó robotrepülőgépnek) infravörös érzékelővel bír. Anno pont azért döntött így a Kongsberg, mert a radarirányítású hajó elleni fegyverek ellen már annyi aktív és passzív védelmi rendszer működik, hogy ma már folyamatosan rádiózavarásban, rádiózajban kell a célpontot felderíteni, azonosítani és leküzdeni. Infravörös érzékelők ellen sokkal kevesebb rendszer van használatban (az is jobbára kimerül az infravörös csapdákban, amelyek a nagy felbontású IR érzékelők azért jól kiküszöbölnek már).

    A Rafael videói közül nekem ez tetszett:



    Ebben a poén a 2 fős személyzet. Kb. 50 éve kísérleteznek azzal, hogy lecsökkentsék 2 főre a harckocsik személyzetét, és még mindig csak kísérletezésnél tartanak....
  • molnibalage83
    #90298
    ????
    Inkább fordítva látom. Nem érti, hogy miért T-72B3-mal szaroznak az Armata helyett. Nem az Aramata képességeit szólja le.

    Karcsi ehhez képest képességek, tervek és realitás terén a szezont keverte a fazonnal.
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2019.03.18. 11:42:59
  • [NST]Cifu
    #90297
    Valahol azért mókás, hogy az Kopp Karcsit elnémitotta az Ausztrál kormány, nehogy már egy civil ossza az észt katonai témában, míg Gurkhan ilyen látványosan ekézhesse saját harckocsi- és harcjárműiparát Oroszországnak. :D

    Az Abrams kép egyébként nem végleges változat, a torony elején lévő kiegészítő páncélzatnak vélt dolog csak súlymakett.
  • [NST]Cifu
    #90296
    Ez az az eset, amikor egy adott álcamintát a neki leginkább megfelelő környezetben mutatnak. Tök jól működik a jobb oldali - az adott képnek megfelelő háttérben. De álljon be a bal oldalon látható fa elé, és hopp, kiugrik, mint nyuszi a bokorból...
  • Hpasp #90295
    RN-28 -as gyártmány 3D rajza.

  • Hpasp #90294
    Két érdekes cikk, Szabolcstól...

    Bulgária nukleáris csapásmérő légiereje a hidegháború alatt

    A nagyvázsonyi atomraktár
  • molnibalage83
    #90293
    Mármint a nukleáris harci részes.
  • Hpasp #90292
    Egyértelműen (lassan 35 éves) Sz-300PSz, három rakéta típussal.
    Sajnos homályos a kép így nem látszik hogy a speciális "harmadik" típusból mennyi is a javadalmazása az osztálynak.



    Szlovák Sz-300PMU export komplexum csak két rakéta típust kezel, hiányzik a speciális "harmadik".


    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2019.03.16. 06:28:52
  • SZUsszan
    #90291
    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    Addon nélkül csak a Chrome ajánlja fel a weblap fordítását. Firefoxot használok, nekem pl. translate-be kellene belinkelnem az oldalt, hogy lefordítsa.
  • molnibalage83
    #90290
    Ez még Sz-300PSz vagy PMU1-nek tűnik.
  • ximix #90289
    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    Nekem így jelenik meg a GK oldal alapból, hogy az url sáv alatt felkínálja a fordítást, mondjuk ez asztali gép valszeg mobilon ..ect más.


    Amúgy igen németektől hadizsákmány, több milliót betudnának zsebelni se perc szerintem, ha csak a jobbakat eladnák.
  • ximix #90288
    Vitaly féle képek a Bovingtoni tank múzeumból.

    link1

    link2


    Tor-M2U téli kirándulás képekben

    link


    Proton-M és Angara gyárlátogatás képekben

    link


    Dél Afrikai fegyveres erők képekben

    link


    Indiai hajó kompatibilis heli képekben

    link

  • ximix #90287

    Tu-144 története zenés montázs



    Iráni drónok



    "Filin" reflektoros hajóvédelem gyártása



    A sarkvidéki légvédelem



    S-300 vs. Su-34



    Rafaelnek van pár új videója érdemes benézni hozzájuk
    link


    Classix: NATO-Übung „Black Jack“ (1973) - Bundeswehr



    30éves FNNS



    Ceremónia USS Tulsa (LCS 16)



    Ceremónia USS Charleston (LCS 18)



    Ceremónia USS Michael Monsoor (de ismerős:)



    Lepihent egy kicsit félúton.

    link


    HPASP-nek

    link


  • SZUsszan
    #90286
    Nem dobtam be fordítógépbe, de az utolsó képek alapján jól érted és eszméletlen pazarlás.

    Oké, értem én, hogy a hatástalanítás költség, de a sokszorosáért el lehetne adni mind egy szálig a jobb állapotúakat szerintem.
  • molnibalage83
    #90285
    Szóval akkor jól értem.
  • SZUsszan
    #90284
  • molnibalage83
    #90283
    Basszus, jól értem, hogy II. vh óta tárolt zsákmányolt fegyvereket ilyen barbár módon szétcsesznek ahelyett, hogy kiárusítanák? A világ fegyverbuzijai és gyűjtői most fakadnak sírva.
  • ximix #90282
    Gur Khan hírek

    Indiai ATM ami képes a Jevelin trükkre egy BMP-2-ön

    link


    Ez már volt, de talán itt több az infó

    link


    Orosz "Lombozat" ami a ICBM-ek előtt "takarítsa" majd az utat.

    link


    Ukrán nehéz csapatszállító BMP-55

    link


    Hát őőő . . . .remélem párdobozzal félretesznek és jóárasítsák
    link
  • ximix #90281

    A Nexter féle 140mm-es MBT már túl van a 200.-ik teszt lövésen, (oroszok temetik az Armatát)

    link


    Challe 3, Német upgrade, emelt gáznyomás 700Mpa és, hogy a oroszok se érezek jól magukat, egy T-72-őt átlőttek vele a teszten.

    link


    Az Abrams új ruhája avagy a még csak cseperedő Armata hamvába holt.

    link


    Armata temetés avagy kirakat tank, mint a T-35 egykoron.

    link


    Kérdőjelek a hadsereg döntése melett ami elfogadta a "Uran-9" harci robotot, a sok probléma és hiányosság ellenére

    link


    Paramount Group MRAP-ja, van 4x4 6x6 8x8


    link


    "Uralvagonzavod" kiadott pár könyvet a "vasakról"

    link


    Ukrán légvédelmi egységek fejlesztése
    link
  • SZUsszan
    #90280
    ShAK-12 Rifle (Large-caliber 12,7 mm assault ASh-12 submachine gun)

    Mi a picsa? =D

    ▪️The weapon, ShAK-12, was commissioned by Russia’s Federal Security Service (FSB) and is being manufactured by a branch of the KBP Instrument Design Bureau.

    ▪️Have three bullet types further highlight the manufacturer’s focus on tactical versatility: armor-piercing rounds with extreme stopping power to penetrate bullet proof vests and cover; subsonic velocity rounds for effective silencer fire; and light aluminium rounds that maximize stopping power while negating ricochet effects.

    ▪️The ShAK-12’s 12,7х55 mm rounds instantly neutralizing targets upon contact, thereby avoiding prolonged gunfights. These 33-gram rounds can reportedly neutralize targets even with grazing shots and through walls.
  • Wampa reloaded
    #90279
    A Barett nyerte a SOCOM által kiírt mesterlövészpuska tendert.
    klikk
    Utoljára szerkesztette: Wampa reloaded, 2019.03.15. 12:42:35
  • SZUsszan
    #90278
  • qtab986
    #90277
  • ximix #90276
  • ximix #90275
  • ximix #90274
    "Érdekesség képen ahogy a (Russia) épp hegeszt" .....közben rájöttem, hogy a technológia akar lenni a Russia
  • ximix #90273
    "Benézte" mármint a képet, lehet mobilon nem adta ki rögtön az arányokat. passz
    Vagyunk már annyira idősek és ismerjük annyira egymást, hogy tudjuk róla, komolyan ő sem gondolta, csak nem jól értelmezte a képet és a szöveget.
    Vagyunk páran köztük én is aki tőmondatokban "beszél" ír, és nem mindig érthető elsőre mit akar közölni az illető.
    HPASP képét én is megnéztem (24colon) elolvastam és az rögtön leesett, hogy ezt nem a 7.62 csinálta, de a kép alatt egy AK variáns van.
    HPASP "ismerve" ez fejtörő lesz, WIKI-n a fegyó meglett, de nem olvastam el a szövegét, mert mondom ez nem képes erre, "akkor hogy ?", amikor megláttam az írásodban a komulativ fejet rögtön beugrott egy kép a puskagránátról.
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    A sínek
    -----------
    Rengeteg féle sín van.
    A wikin szerepelnek a most használatosak
    UIC 60, UIC 54, MÁV 48,5, MÁV 48,3, „I”, „c”, „i”

    és lejjebb a kisvasút régi sín méretei is
    "Keskeny nyomközű vasutakon jelentős mennyiségben találhatók mai is a fentieknél jóval kisebb keresztmetszetű sínek (3.9, 4.6, 5, 5.2, 5.25, 5.5, 6, 6.4, 6.5, 6.75, 7, 8, 9, 9.25, 9.3, 10, 10.3, 10.9, 11.7, 12, 12.3, 12.6, 12.3, 12.6, 12.75, 13, 13.75, 14, 14.25, 15, 15.2, 15.7, 15.8, 17.4, 17.6, 17.7, 18, 18.5, 20, 21.8, 22.1, 23.6, kg/fm tömegűek is), azonban a felújítások már zömmel nagyvasútról visszanyert "e", "eII", "i", "c", "I", "j", "k", "m", "n", 48-as sínekkel történnek. "
    wiki link

    Az orosz fórumról linkeltben is, azt írja a srác, hogy a régi orosz sín 12mm volt az új 18mm, amit már nem visz át ezért a sok fail.

    Érdekesség képen ahogy a (Russia) épp hegeszt :))) + benne van, hogy egy sín nem sima fém hanem acél.
    link


    A lőszerek
    --------------
    Kívülről szemre szinte tök egyformák max a színjelölesekben különböznek.
    A 7,62 mindegyik fémköpenyes, ami a lényeg a belseje

    a fémköpeny alatt lehet
    - csak ólom
    - tompa végű acélmagvas ólomburokban
    - hegyes végű acélmagvas ólomburokban
    - acélmagvas
    -...ect

    Nem mindegy mivel durrogtatják azt a sínt.

    Egy kicsit ilyen székely góbés a történet, mert az "AK átlövi a sínt". (pont)
    Milyen AK, milyen sínt, hol és mivel ... erről már nem szól a történet,
    de az eddigi ismeretek alapján 100% átlövi, csak összekel válogatnia megfelelő összetevőket hozzá



    Utoljára szerkesztette: ximix, 2019.03.14. 15:18:17