94975
10725198101090741028.jpg

-Nem alkalmazunk jelzős szerkezetet. Még arra se, akivel nagyon nem értesz egyet.
-Nem gyűlölködünk!
-HADITECHNIKAI TOPIC, aki nem tudja értelmezni, az megy máshova!


[Légi Harcászati / Légvédelmi FAQ]
  • qtab986
    #90353
  • ToxiMaxi
    #90352
    "Nem néztem meg, de újabban nagyon megy a magyar-orosz szélsőjobbon a folglalkuk vissza kárpátalját."
    Tényleg nem nézted meg. Ezt a kijelentést egy ukrán parlamenti képviselő tette, mármint, hogy a Balatonnál lennének 2 óra alatt. Persze ő is egy alternatív univerzumban él, csak kíváncsi voltam, hogy a fórumozóknak mi a véleménye erről a gondolatkísérletről.

    Utoljára szerkesztette: ToxiMaxi, 2019.03.21. 13:43:05
  • ToxiMaxi
    #90351
    Kis iróniát érzek a hangodban :) . Konkrét hadgyakorlatokra, kijelölt (gyors reagálású) egységekre gondolok, akik be tudnának avatkozni szükség esetén. Mert az, hogy van egy terv papíron az szép és jó de a NATO nem egy reguláris hadsereg.
  • JanáJ
    #90350
    Azért ha összeáll a nehéz dandárunk, lesz új légvédelem és a Griffek és a helik rendes A2G képességet kapnak, akkor azért nem leszünk olyan könnyű kaland.
  • Oddball29
    #90349
    Igazából már azzal beljebb lennénk, ha MT-LBu alvázon minden század gépesített lövész kapna egy szakasz automata aknavetőt. HT intézet csinált ilyet.
  • JanáJ
    #90348
    A direkt tűz jogos, így akár egyedül is ellehetnek, nem kell annyira óvni őket. A zárt küzdő tér sem hülyeség északon. :-)
    A Mjönir ha jól értem egy olcsósított AMOS, jó eséllyel tud az is direkt tűzet.
  • fade2black
    #90347
    "Amellett, hogy bulvár, meg eleve baromság az egész, mert ekkora távolságot ennyi idő alatt nem lehetne megtenni, de haditechnikai szempontból meg tudnánk-e önállóan állítani őket?"

    Keress rá, hogy mit hoztak harcképes állapotba az elmúlt 2évben. Az a sokszorosa annak amivel mi rendelkezünk.

    Nézz rá pl a tüzérségükre. pl rakétás: Tochka, BM-21, BM-27, BM-30... tudod mennyi, milyen rakétás tüzérsége van MOnak? Semmi.
    vagy ott a légvédelem. Pár hónapja volt hír, hogy újabb! S-300, S-300V, Buk-M1 batteryt újítottak fel, állítottak hadrendbe. Tudod mi van nekünk? 1 osztály kub. (Nem Buk)
    ....

    De hülyeség az egész. Nem néztem meg, de újabban nagyon megy a magyar-orosz szélsőjobbon a folglalkuk vissza kárpátalját.
  • [NST]Cifu
    #90346
    Csak túl vastagbőrűnek és túlautomatizáltnak látom.


    Vastagbőr: a 6-10 km-es lőtáv alapján a frontvonal környékén kavirnyálnak, tehát nem baj, ha nem kell összecsinálniuk magukat, amint meglátnak egy rajnyi gyalogot párszáz méterre (az AMOS tud direkt tüzet is leadni, azt nem tudom, hogy a Mjölnir tud-e). Érdemes megfigyelni, hogy a norvégok is CV90-re helyezték a VigPos MS-t, pedig az olyan könnyű, hogy 4x4-es terepjárókra is rakják amúgy...

    Szerintem erre untig elég egy hátul lévő kézzel töltött aknavető.


    +Zárt felépítmény, így nem kell az időjárásnak kitenni a személyzetet és a belső eszközöket.
    +Zárt felépítmény, így jobban védett a fentről érkező áldásnak.
    +Külső elhelyezésű aknavető, így az égéstermékek nem jutnak be a személyzethez.
    +Mivel előrefele néz az aknavető, így a jármű a vastagabb páncélt mutatja a várható veszélyforrások irányába.
    -Jóval nagyob külméret, így feltűnőbb és jobb célpont.
    -Nehezebb a jármű.
  • JanáJ
    #90345
    A teknőt dolgot értem. Tiszta sor, hogy mindent egy teknőbe/re akarnak rakni. Csak túl vastagbőrűnek és túlautomatizáltnak látom. Olyan amerikaian túlbonyolítottnak. Ezek szerint a célközönség is. Szerintem erre untig elég egy hátul lévő kézzel töltött aknavető.
  • JanáJ
    #90344
    Ha csak egy az egyben nézzük, akkor persze hogy lenyomnának. De ha csak Orosz o.-t beleveszem a képletbe, akkor már komoly erőket kellene keleten hagyniuk. Eleve keleten lehetnek a legjobban felszerelt és kiképzett egységeik. Az ukrán/magyar határt senki sem védi. Az orosz beavatkozás miatt elkezdtek foglalkozni a sereggel, de szerintem még nálunk is mélyebbről jönnek, csóróbbak és még motiválatlanok is. Bármilyen csapat mozgásra jó eséllyel mi is reagálnánk. És ez még csak egy gondolatkísérlet, sehol sincs Eu/NATO/többi ország.
    Eleve ha minden hazai felbujtás nélkül ők jól megszavazzák, hogy hozzánk csatlakoznak, akkor simán megszállják a területet. Ha mi bevonulnánk az elcsatolt részre, akkor meg feltételezem már nem jár a NATO védelem.

    @Molni: Nehéz fegyverzetünk nem nagyon van, kezelő meg még kevesebb. De szerintem az ukránok most akkor sem tudnának megszállni minket, ha partnerek lennénk benne.
  • JanáJ
    #90343
    Nincs, a hadműveleti tervezők 70 éve passziánszoznak a NATOban és még nem gondoltak bele egy keletről induló támadásba.
  • [NST]Cifu
    #90342
    A "teknő" lényege, hogy azonos alvázon van a lövészpáncélosokkal, így a nehéz dandár önjáró rövid lőtávú tűztámogatása logisztikailag egyszerűbb, mintha mondjuk M113 alvázon gördülő önjáró aknavető lenne, és ugyanakkor jobban védett, mint a páncélozattlan terepjárókon elhelyezett aknavetők esete. Nyilván csak annak éri meg, aki amúgy is CV90 alapú nehéz gépesített lövész egységekkel bír, a BAe is eredendően a svédeknek, norvégoknak, finneknek, dánoknak és észteknek ajánlották fel.

    A finnek köszönték szépen, és inkább a Patria alvázú AMOS-t rendszeresítették (az AMOS egyébként hasonló, mint a Mjölnir, utóbbi valójában egy egyszerűsített, olcsóbb változata a AMOS-nak). A Dánok a Piranha V. alvázon lévő Cardom 10 aknavetőt, míg Norvégia a CV90-en alapuló, de olcsóbb és egyszerűbb, plusz csak 81mm-es VigPos Mortar System-el felszerelt CV90RWS Multi BK-t vásárolták meg.

    CV90RWS Multi BK:



    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2019.03.21. 11:01:00
  • ToxiMaxi
    #90341
    Van-e egyáltalán a NATO-nak akcióterve ilyen esetre, amit ténylegesen végre is tudj hajtani (nem csak "papíron" létezik) a lehető legrövidebb idő alatt?
  • molnibalage83
    #90340
    A francia gépek a döntéstől számolva 8-12 órán belül indultak Líbia fölé. Szóval, akik komolyan veszik magukat és minimálisan figyelik az eseményeket, akkor 12-24 órát lehetne mondani. De ez mondjuk úgy igen kevés bemenő inputon alapul. Mondjuk a jenkik 1990-ben 3-4 nap után már telepítették át USA-ból a világ másik felére az első TFW-t.
  • F1End
    #90339
    Olasz/Német/Lengyelországból felszálló NATO gépek vajon mennyi idő után tudnának CAS -t adni?
  • molnibalage83
    #90338
    Néhány óra alatt nem, de még a Gripenek pct. képességével sem tudnánk megállítani őket szerintem az ilyen-olyan fegyverzet ellenére, mert magyar nehézfegyverzet szinte nem létezik...
  • F1End
    #90337
    1. Az igaz, hogy az ukrán haderő sokkal jobban felszerelt, nagyobb méretű és harcra készebb, mint a jelenlegi magyar. Az oroszok-ukrán háború miatt prioritás lett a hadsereg ott is, s nem csak papiron vannak működőképes hadosztályaik, hanem gyakorlatban is. Ergó, technikailag ha akarnánk képtelenek lennénk megállitani őket, pár nap alatt meg tudnák szállni magyarországot, ha hirtelen nem sietnek a NATO tag szomszédaink a segitségünkre, de az ország nagy részét talán még akkor is el tudnák foglalni.

    2. Ehhez viszont vaósznűleg a 128. dandár önmagában kevés lenne, mert nem hiszem, hogy pont ők lennének a legjobban felszerelve-feltöltve a jelenlegi helyzetben. Hogy pontosan mivel vannak jelenleg felszerelve jó kérdés, de a wiki szerint a hozzá csatolt páncéltörő zászlóalj 100 mm -es pct ágyukkal van felszerelve, ami nem éppen a technológia csúcsa.
    A wiki szerint a következő alegységekből áll össze:
    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    128th Mountain Brigade, Mukacheve
    Headquarters & Headquarters Company, Mukacheve
    15th Mountain Infantry Battalion, Uzhhorod
    21st Mechanized Battalion, Mukacheve
    36th Mechanized Battalion, Mukacheve
    16th Tank Battalion, Uzhhorod
    4th Motorized Infantry Battalion "Zakarpattia", Uzhhorod
    17th Brigade Artillery Group
    Headquarters & Target Acquisition Battery
    Self-propelled Artillery Battalion (2S3 Akatsiya)
    Self-propelled Artillery Battalion (2S1 Gvozdika)
    Rocket Artillery Battalion (BM-21 Grad)
    Anti-tank Artillery Battalion (MT-12 Rapira)
    10th Anti-Aircraft Missile Artillery Battalion, Mukacheve
    534th Engineer Battalion
    Maintenance Battalion
    Logistic Battalion
    Reconnaissance Company
    Sniper Company
    Electronic Warfare Company
    Signal Company
    Radar Company
    CBRN-defense Company
    Medical Company


    3. Ezzel valójában saját magukat rúgnák tökön, elég masszivan, szóval esélyetelen, hogy valami ilyesmit bepróbáljanak. Oroszország és a donbaszi erők Damoklész kardjaként lebeg a fejük fölött, már csak ezért is őrültség lenne megnyitni még egy frontot az ország túlsó felén. Ráadásul ezzel az egyetlen olyan katonai szövetségbe kötnének bele, amely támogatást jelenthet oroszországgal szemben.

    4. Záhonytól nem csak a Balatonig, de még Budapestig sem jutsz el két óra alatt, még személyautóval sem, nemhogy harckocsival.
  • JanáJ
    #90336
    Az alapfelvetés nem nagyobb baromság, mint a Krím elcsatolása. Ennek ellenére vicc az egész. Le van gatyásodva mind a két fél. Nyilván az ukránok neki mennének a NATO tag Mo.-nak mikor az orosz ellen is csak panaszkodnak. Nyilván a NATO/Eu mosolyogna ha területet akarnánk elcsatolni. Meg persze egy esetleges népszavazásnál mi tátott szájjal várnánk hogy meglepetésszerűen megtámadjanak. Szerintem még akkor sem tudnák a logisztikát a Balatonig megoldani, ha megadnánk magunkat. :-)
  • ToxiMaxi
    #90335
    FB-on futottam bele ebbe:
    Link

    Amellett, hogy bulvár, meg eleve baromság az egész, mert ekkora távolságot ennyi idő alatt nem lehetne megtenni, de haditechnikai szempontból meg tudnánk-e önállóan állítani őket?
  • JanáJ
    #90334
    Nem tudom elhelyezni a vasat. Azt értem, hogy ha adott a teknő, akkor erre rakják, meg az északiaknál megértem a lánc imádatát. Milyen messze lőhet el? 6-10 km? Mert túl nehéznek és vastagbőrűnek tűnik egy sima aknavetőnek. Tudom a szíved csücske a család, de nekem nagyon egyedinek tűnik.
  • [NST]Cifu
    #90333
    A svéd Granatkastarpansarbandvagn 90, amit korábban a BAe Mjölner néven promotált.

  • molnibalage83
    #90332
  • ximix #90331
    Elvileg van automatatöltője, kb 1,75sec alatt újratölti, a tároló nem tudom mekkora, lehet e bővíteni itt azt írják összesen 3-szor véd így a tárolóban 2db lehet.
    Itt van egy időzített videó, ahol látni a töltést.

    Utoljára szerkesztette: ximix, 2019.03.19. 21:39:24
  • F1End
    #90330
    Inkább arról van szó, hogy nem sok olyan jelölt van, aki képes és hajlandó is lenne elvégezni az ilyen típusú (gondolkodást igénylő, veszélyes, fizikailag megterhelő) melókat.

    Murphy's Law: Why Arabs Need Their Foreign Mercenaries

    Can Saudi Arabia Fight its Own Fight? History Shows Heavy Reliance on Mercenaries, Militias and the US

    + a klasszikus Why Arabs Lose Wars
  • Hpasp #90329
    Érdemes a 688 és a 688i zajszintjét is megkülönböztetni.

  • [NST]Cifu
    #90328
    Hány "lövetű" akkor a Trophy egy irányban?


    1-1 a két irányba...

    Mennyi a safe distance a puhatestűek számára?


    Meg van adva egy érték (talán 15 méter?), de ha jól tudom az IDF is úgy döntött, hogy a harckocsik mellett nem megy senki, szigorúan csak mögötte lehetnek a gyalogosok.

    Zajosabb volt? Rosszabb szonárja volt? Hpasp evolúciós kommentjei alapján ezt a részt végképp nem értem.


    Manőverezőképesség terén állítólag a Sturgeon sokkal jobb volt, mint az LA. A vontatott szonárt és a BQQ-5-öt később a Sturgeon is megkapta a MLU alatt.
  • molnibalage83
    #90327
    Hány "lövetű" akkor a Trophy egy irányban? Mennyi a safe distance a puhatestűek számára?

    A "Los Angeles osztály a sebességet leszámítva mindenben elmaradt a Sturgeon-osztálytól" részt nem tudom értelmezni? Zajosabb volt? Rosszabb szonárja volt? Hpasp evolúciós kommentjei alapján ezt a részt végképp nem értem.
  • [NST]Cifu
    #90326
    Miért van kis robbanás a védendő járművön?


    Akkor lép működésbe a védőtöltet, elindítva a repeszfelhőt a közeledő rakéta felé.

    Itt látható a képen a védőtöltet (Countermeasure):



    A lenti képes a piros területen akkor milyen berendezés van...?


    Egy kiegészítő páncélzat, feltehetően egy NERA elemeket tartalmazó páncélmodul.

    A nagyobb átmérőjű torpedó a nagyobb harci rész, nagyobb sebesség, vagy nagyobb hatótáv miatt kellett?


    Ez úgy együtt. Meg leginkább azért, mert a szovjeteknek volt 650mm-es vetőcsövük, tehát nehogy már az US NAVY leragadjon az 533mm-esnél.

    Utólagosan kb. egy értelme lenne, hogy az Mk.48 elvben képes "kiúszni" (swim-out) a vetőcsőből, mindenféle vetési mechanizmust (ami zajos) mellőzve. Persze önmagában az Mk.48 elég hangos, de mégis ez egy lehetőség a zajcsökkentésre. Mivel az Mk.48 belső égésű dugattyús motort használ, ezért az 533mm-es vetőcsőből nem lehet swim-out módra indítani az égéstermékek miatt (az elektromos torpikat lehet).

    Egyébként tudomásom szerint távtartókat (liner) használnak.

    Az egész Seawolf (és előélete) amúgy megérne egy misét. A Los Angeles osztály a sebességet leszámítva mindenben elmaradt a Sturgeon-osztálytól, ezért a tervezőmérnökök "visszatértek" a Sturgeon-osztály féle elgondoláshoz, hogy az LA osztály után egy gyors, kisebb méretű (cirka 5000 tonnás, vagyis a Sturgeonnál azárt nehezebb) tengeralattjárót terveztek, amely nagyon jó manőverezőképességgel bírt volna. A hajóosztály F/A (Fast/Attack) jelöléssel indult neki a projektnek, de Rickover admirális rövid úton eltaposta. Talán nem meglepő, hogy ezt a programot is Zumwalt admirális indította, hogy olcsóbb de több egységből álló megoldást tegyen le az asztalra. Így még kevésbé meglepő, hogy Rickover keresztbe tett neki. Ő nagyobb méretű, erősebb fegyverzetű hajóosztályt akart.

    Rickover álma az Advanced High-Performance Nuclear Attack Submarine (AHPNAS) volt, egy gigászi, kb. 12-14 ezer tonnás monstrum, amelynél a torony mögött egy rakás VLS indító lett volna Tomahawk robotrepülőgépek számára - vagyis egyfajta SSGN osztályt akart. Szó szót követett, a tengeralattjárósok közül többen felemelték a szavukat a terv ellen, mondván, hogy első sorban az ellenséges tengók elleni harcra kéne koncentrálni, ami az új Typhoon-osztályú SSBN, illetve a Sierra és Akula osztályú SSN-ek képében a korábbiaknál nagyobb kihívást jelentettek.

    Ez vezetett a későbbi Seawolf koncepcióhoz, az LA-nél nagyobb, de csendesebb tengó jött a képbe, 8db nagy űrméretű torpedóvetőcsővel, melyekhez 50 fegyvert vihetett magával a tengó. A nagyobb vetőcső nagyobb robotrepülőgépeket és torpedókat is jelenthetett a jövőre vonatkozólag. A koncepció szerint 30 ilyen egységet építenének első körben, kiváltva a korábbi Sturgeon-osztályt (abból 37(+2 kísérleti) egység volt amúgy), majd a tapasztalatok alapján egy fejlesztett változat, egy "21i" (a'la 688i) lenne a folytatás, újabb 30 egységgel. Ez már a korai időszakban megkérdőjeleződött, a mivel a Seawolf a vártnál is drágább lett. Sokkal. Így a 30 egységet először 12-re vágták vissza....
  • ximix #90325
    Itt írnak valamit a 2A82-ről
    link

  • molnibalage83
    #90324
    A nagyobb átmérőjű torpedó a nagyobb harci rész, nagyobb sebesség, vagy nagyobb hatótáv miatt kellett?
    Akkor azok csöveiben "béléscső" van? Vagy "lötyög" benne az 533-as torp?
  • molnibalage83
    #90323


    Nem értem, hogy mit látok a videón. Miért van kis robbanás a védendő járművön? A lenti képes a piros területen akkor milyen berendezés van...?
  • [NST]Cifu
    #90322
    Pro és kontra lehet vitatkozni ezen, de attól az még tény, hogy ha nincs is a T-14-hez kész a Grifel / Vacuum, attól még így is egy generációs ugrás a jelenlegi nyugati harckocsikhoz képest. Hogy kis méretben? Hát igen...

    De most nyugaton is láttunk ilyesmiket. Ott volt a Seawolf tengó és a 8x 660mm-es vetőcső, amihez nem készült nagyobb torpedó, tehát a szabvány 533mm-es torpikat használja tovább, és a későbbi Virginia osztály is maradt az 533mm-es űrméretnél.

    A Zumwalt-osztállyal már elő sem jövök... :)
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2019.03.19. 13:44:37
  • [NST]Cifu
    #90321
    A hangsúlyos ettől még a Trophy integráció.

    De csak hogy egyértelmű legyen, a pirossal jelölt részről beszélünk:



    Ez aligha ERA, azokat kisebb téglaként szokták rögzíteni (mint a Blazer vagy a Kontakt ill. Kaktus ERA esetében), ez inkább egy kiegészítő NERA páncélzat, vagy esetleg egy teljesen passzív kiegészítő páncélzatmodul (az M1 torony kialakítása eleve NERA alapú).

    Hogy ez mennyire a T-14 2A82 lövegére adott válasz, azon lehet vitatkozni, de igen, így is lehet értelmezni. Szvsz inkább a Szvinyec-1/-2 illetve a kínai APFSDS fejlesztésekre lehet reakció.
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2019.03.19. 13:46:34
  • molnibalage83
    #90320
    Kicsit fals hasonlat, de ez kicsit olyan, mintha jenki megtervezné az F-22A-t, legyárt belőle 12 db-ot és aztán a fő légiharc-fegyverzete az AIM-7M.

    Ennek így értelme eléggé korlátos.
  • fade2black
    #90319
    M1re APFSDS ellen felpakolták az ERAt. Képen is látszik. https://ic.pics.livejournal.com/andrei_bt/18425682/1835553/1835553_800.jpg

  • [NST]Cifu
    #90318
    Igazából csak találgatunk, de sehol sem mutogatják a Grifel / Vacuum lőszert, a Szvinyec-1 / -2-őt meg mindenhol. Még az elnevezés terén is van kavarc, mert a Grifel eredetileg 152mm-es APFSDS lőszer lett volt, de később (feltehetően mikor jött a döntés, hogy a T-14 nem 2A83-at, hanem 2A82-őt kap) nekiálltak a Grifelnél használt megoldásokat egy 125mm-es lőszerbe átültetni. Ezt hol Vacuum-nak, hol Grifel-nek nevezik.

    Néhány fórumon említették, hogy a tesztlövészeteken a Szvinyec-1/-2 lőszert tüzelték a T-14-esek, mivel a 125mm-es Grifel / Vacuum még nincs készen.

    Szóval ha ez igaz, akkor a T-14 ugyanazt a lőszert tüzeli jelenleg, mint a T-90M. Viszont a Szvinyec-1/-2 tudomásom szerint nem alkalmas a "sima" T-72B / T-80B lövegéhez, a 2A46-M5-hez tervezték, azt csak a T-72B3M és a T-90M kapta meg.
    Utoljára szerkesztette: [NST]Cifu, 2019.03.19. 13:24:01
  • molnibalage83
    #90317
    Tehát az T-14 jelenlegi formájában semmivel sem ad nagyobb tűzerőt, mint a T-72B1/2/3 vagy a T-80U család?
  • [NST]Cifu
    #90316
    Próbálták az Armata jelenlegi ágyújából kihozni a maxot meg új lőszer, de nem lehetett valami rózsás az eredmény, mert GurKhan ezt is felhozta hibáknál.


    Gurkhan azt hozta fel hibaként, hogy maradtak a 125mm-es lövegűrméretnél, miközben ott volt a lehetőség, hogy feljebb lépjenek 152mm-esre. Ez szép és jó, csak éppen a hosszabb 125mm-es APFSDS lőszer nélkül nem ér semmit az új 125mm-es löveg. Viszont ahhoz, hogy azzal legyen értelme foglalkozni, nagy számban kellene gyártani. Mivel viszont a hadseregben továbbra is a 2A46 lövegek maradnak hadrendben a T-72B3 és T-80B harckocsikon, így nincs miről beszélni, mert a Szvinyec-1/-2 lőszer marad a "csúcs". A T-14-hez szánt speciális lőszer (Grifel) továbbra is hiányzik a képletből.

    Az egész Armata projekt elkapkodott szerinte, mivel valós ellenfelet nem tudtak állítani a "nyugat" ellen, viszont a nyugat meg tudott lépni, az Abrams még jobb védelmet kapott, a Nexter meg 140mm-el durrogtat és az angolok is felfújták a Challenger-t.


    Őőőő...
    Az Abrams jobb védelem első sorban a Trophy APS megjelenése jelenti, ami APFSDS, de még HEAT ágyúlőszerek ellen sem ér semmit. Pct. rakéták ellen inkább, de az meg nem a T-14 miatt jelent előnyt.
    A Nexter 140mm-es lövege egy kísérleti löveg. Anno a szovjeteknek és az oroszoknak is volt ilyen, sőt, 152mm-es, azzal épült meg az Objekt 195 proto is. Élek a gyanúval, hogy a Nexter féle löveghez is új torony fog kelleni...
    Végül a Chally2 upgrade... Abból is jó 3-5 év múlva lehet valami, és a 120mm L55A1-et kapja meg, elvben. Ez kb. olyan, mintha az oroszok fognák a T-14-et és a 125mm-es 2A82-őt végre gatyába ráznák, lőszerestől.

    Szóval hogy a nyugat reagált rá? Igen reagált. Hogy ez valóban jelentős változást hoz? Nem, nem fog változást hozni, a nyugat azokat a fejlesztéseket pótolja be, amik az elmúlt bő 15-20 évben elmaradtak...
  • JanáJ
    #90315
    Most látom, hogy szülinapom alkalmából végre itthon is dobtak bombát a Griffek. :-) Jó munkához idő kell.
  • JanáJ
    #90314
    Miből gondolod hogy az Armata sorozatgyártásra kész? Mert azt mondták? Új generációs vas lehet belőle, de én a jelenlegi csővel nem látom a világmegváltást. Pláne nem a jelenlegi mennyiség mellett. Az utolsó infóm, hogy nem gyártják mert túl drága. A nyugati cégek meg persze hogy felülnek a dologra. Kicsit Tigris érzésem van. Voltak kiváló tulajdonságai, de sokat nem számított a háború egészét tekintve.