94974
10725198101090741028.jpg

-Nem alkalmazunk jelzős szerkezetet. Még arra se, akivel nagyon nem értesz egyet.
-Nem gyűlölködünk!
-HADITECHNIKAI TOPIC, aki nem tudja értelmezni, az megy máshova!


[Légi Harcászati / Légvédelmi FAQ]
  • millerius
    #90272
    Valamennyire igaza van, mert mikor katona voltam az első éleslövészetünk előtt a tiszti állomány is lőtt különféle célokra pisztollyal (kb. 10-15m-re), AMD-vel és AKM-el (50 és 100m), és nekünk meg kellett nézni az eredményt az áthatolás szempontjából. Lőttek többek között disznó-sonkára, marhacsontokra, oldalasra, földbe ásott élőfa-szálakra, vaslemezre, acéllemezre, vasúti sínre, vasbeton elemekre és különféle vastagságú téglafalakra is. A kb. 35-40cm-es élőfa azt mutatta - mondták is! - hogy csak bujkálni jó mögötte, de ha észrevesznek és ránklőnek, a skuló elöl be hátul ki, aztán át azon aki mögötte áll, tehát nem fedezéknek jó csak max elbújni mögötte. A centis vaslemezen (kazánlemeznek mondták) 50m-ről simán átment minden lövés, az edzett acéllemezen és a sín-gerincen nem mindegyik, kb. a fele acélmag csak beleállt a felületbe, körülötte meg ott volt a megfolyt ólom. Kérdeztük is hogy miért van különbség, és azt mondták hogy az acélt és a sínt főleg AKM-63 lőtte át a kisebb távolságról, mert annak a hosszabb cső miatt nagyobb a skuló sebessége és becsapódási energiája. Az AMD a rövidebb cső miatt gyengébb, annál az acél átlövéséhez szerintük páncéltörő lőszer vagy szerencse - főleg tökéletesen merőleges becsapódás - kellett. Ez a merőleges becsapódás tényleg számított, mert a legtöbb áthatoló lövésnyom olyan 30 cm magasság körül volt az acélon és a sínen (ugye fekvő testhelyzetben kb. ez a cső magassága), a "belefagyott" skulók meg néhány alacsonyabban, de a többsége jóval magasabban. Ja, és a sínt csak a talp és a gerinc közti vékonyabb részen tudták átlőni, a fejnél csak beleállt a lövedék. Utánuk meg lőttek a golyószórósok, és mindent ronggyá lőttek, kb. a fele sínszálat el addig lőtték míg eltörtek, és lebontották még a 40cm-es téglafalat is. Mondjuk lőszerük volt bőven, mi viszont csak hármat kaptunk fejenként egyeslövésre, hatot meg sorozatra.
  • molnibalage83
    #90271
    Nem azon a képen "lovagolok". Csak ismerem, aki ott volt és látta, hogy az AK-val közelről többnyire átlőtték a sínszálat. Sőt, még a rövidcsövű (ha jól emlékszem) AMD-vel is sikerült, de azzal ritkán és csak nagyon szerencsével.

    Azt nem értem, hogy milyen alapon veszik a bátorságot hogy kioktassák azt arról, amik a kérdéses személy a SAJÁT KÉT SZÉP SZEMÉVEL LÁTTA azt, amiről beszélek és el is magyarázták nekik a tisztek, hogy miért látják azt, amit.

    Azért valahol elképedek...
  • SZUsszan
    #90270


    Az acélköpenyes csak a 1/4" acéllemezt ütötte át, a feleset már nem. Az API lőszer meg átütötte a feleset, de az incheset már nem.

    Sín méretek

    A síngerinc méretek 11 mm - 16.5 mm-ig terjednek. Szóval Az acélköpenyes át tud ütni ~6mm és ~12 mm között plafonon a teszt szerint. Legyünk jóindulatúak és feltételezzük hogy a honvédeknek a legvékonyabb sínen demonstráltak és a legvékonyabb részén és akkor normál acél köpenyes lőszerrel is át tudták lőni. Vagy feltételezzük, hogy AP lőszerrel mutatták be.

    Ekkor 12 mm-nél nagyobb az átütés de kevesebb mint 25,4 mm. Ha a vastagabb sínvas méretét nézzük azért még az is átlőhető az AP-vel ezek fényében. Viszont azt senki se higgye már el, hogy a vastagabb részét át lehet lőni a sineknek, illetve Molni, amit Hsap linkelt az a sín vastagabb talpán és a még vastagabb fején is átment úgy, hogy mögötte még volt egy 12 cm vastag vaslemez is, amin szintén átment.

    Erre te írod hogy ki megy át fullba, miközben azon a képen lovagolsz mint a te sztorid alátámasztása?

    Millereius meg szimplán nem tud szöveget értelmezni, ha már 3 kommenten túl is kell olvasni.
  • molnibalage83
    #90269
    1. A baj az, hogy te most úgy szólsz bele, hogy nem voltál ott.

    2. #90261

    3. (Újabban átmész fullba? HTKA-n is egyre inkább...)
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2019.03.14. 11:48:50
  • fade2black
    #90268
    "Álljon már meg a rohanás, kumulatív sugara nem az AKM/AMD-nak van, hanem a jelzett AMP-ről kilőhető puskagránátnak!"

    Mi tudjuk. molni erősködik, hogy márpedig az AK átviszi a sint. Szokásos.
  • Hpasp #90267
    Persze hogy az AMP-69 PKG gránátja vitte át a 120mm-es vasat, meg a sínt mögötte.
    A páncéltörő-gyújtó lőszere...
  • savaz
    #90266
    Zichermann Istvan valahol kiprobalta a dolgot es meg is irta valahol (index forum v. kalasnyikov.hu).
    Valami olyan jott ki a vegen, hogy lozvetlen kozelrol nemelyik loves atvitte. De komolyan vedeniuk kellett magukat a lepattanoktol es a szilankoktol, szoval csak ugy senki ne probalja ki. Mondjuk azt hiszem orosz sinre lottek, ami egy kicsit vastagabb.
  • millerius
    #90265
    Álljon már meg a rohanás, kumulatív sugara nem az AKM/AMD-nak van, hanem a jelzett AMP-ről kilőhető puskagránátnak!! Vagyis a 12cm-es vaslemezt nem a Kala csövéből kilőtt 7,62-es skuló lőtte át, hanem a csővégről lőhető puskagránát!! A 90253-ban alul ott van hogy AMP-69, a 90263-ban meg szerepel hogy AMP kumulatív sugara lyukasztotta ki a vastag lemezt.
  • ToxiMaxi
    #90264
    Mire gondolsz? Ez egy rajz.
  • SZUsszan
    #90263
    Nem elírás, az a nagy vaslemez van minimum 12 cm vastag.

    De ha nem hiszed, kérdezd meg a fotóstól:
  • molnibalage83
    #90262
    A 120 mm biztosan elírás az 12 mm akar lenni. Az átlövés meg nem legenda. Csak közelről, nem mind (merőleges becsapódás kellett).
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2019.03.14. 07:34:18
  • fonak
    #90261
  • SZUsszan
    #90260
    Ne idegesíts fel, Hpasp arról tett fel képet, hogy kumulatív fejes gránáttal ellátott AMP-69-el lőtték meg.

    Tudom, hogy a reptechnikában eléggé otthon vagy, de azért na. Nem képesek átlőni egy bukó célt a 7.62x39-essel, akkor hogy gondolod, hogy átlő 120mm vaslemezt, meg mögötte a sín vastag fejét?

    Aztán magam linkeltem, hogy megfogja a 3. serpenyő is az AK-t és nemhiszem, hogy a teflon ennyivel keményebb, mint na sínacél.
    Utoljára szerkesztette: SZUsszan, 2019.03.14. 00:40:21
  • molnibalage83
    #90259
    Apró hiba, hogy apám soha nem volt közönséges Honvéd. Nyílt napon látta asszem. Hpasp tett be képet.
  • ximix #90258
    Ó ez tényleg érdekes, lehetne vele trollkodni az orosz fórumokon :)

    HTKAlink
  • SZUsszan
    #90257
    Ezt valahogy kétlem.

    Jahogyja, kumulatív gránátfejjel? =D
    Utoljára szerkesztette: SZUsszan, 2019.03.13. 20:33:54
  • repvez
    #90256
    Lehet, de akkor elég jó munkát végzett a VFX-es team
  • fade2black
    #90255
    fikció?
  • repvez
    #90254
    erről mit lehet tudnii? ritka az olyan gép amit nem ismerek, de ez az
  • Hpasp #90253
    120mm-es öntöttvas lemezt, majd mögötte az azt tartó sínt is lazán átvitte az egykori magyar kalasnyikov.






    AMP-69
    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2019.03.13. 19:06:53
  • Gunslinger
    #90252
    Úgy tudom, hogy a legenda eredetileg onnan ered, hogy vasúti talpfát lőttek át vele, innen már csak egy lépés volt a vasúti sín legendája.
  • ximix #90251
    Nekünk is elmondták a lőgyakorlaton, ahol egy kb 15 cm átmérőjű vascsövet lőttek át a lőtéren
    utána nézve kb 4mm falvastagsága van egy ilyen csőnek, anyaga az sima vas, gondolom páncéltörő lőszerrel csinálták.

    Amúgy itt az autentikus orosz válasz, mielőtt ezt megtaláltam én annyit fűztem volna hozzá, hogy nem tartom lehetetlen dolognak, alap a páncéltörő lőszer, de vasúti sínből is rengeteg fajta van így ki tudja.
    link

    Utoljára szerkesztette: ximix, 2019.03.13. 18:29:15
  • SZUsszan
    #90250
    Ezek a videók már jópár évesek:



  • fade2black
    #90249
    Nem az a durva, hogy a 7.62t megfogják platek. Hanem, hogy újak még a 7.62x51et is.
  • SZUsszan
    #90248
    Nem tökéletes a teszt, de azért meglepő:



    TLDW:

    Tegyél magadra 4 serpenyőt mindenhova és kb. .50-es alattig mindentől védve vagy.
    Utoljára szerkesztette: SZUsszan, 2019.03.13. 18:10:14
  • ximix #90247
    Barett XM109 Objective Sniper Weapon (OSW) is érdekes, a .50 cal-t átlehet szerelni rá és vissza.



    link (a bemutató bal felső sarka "slideshow" ha nem kell a kommentár)
  • SZUsszan
    #90246
    Az a sínvas átlövése egy közismert városi legenda minden honvéd életében. Én már csakazért is rávágtam amikor hallottam, hogy, de hosszában, nem keresztben.

    Csak abba gondolj bele Molni, hogy a sima fém bukócélokat sem üti át, pedig azok kb. 1 cm vastag acél lemezek.
  • molnibalage83
    #90245
    Ez 5.56 mm, ha jól értem.
  • Hpasp #90244
    Pár méterről ez például megfog 4db 223-ast a videóban.


    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2019.03.13. 14:56:00
  • Hpasp #90243
    HESH shotgun lőszer.


  • molnibalage83
    #90242
    Nem egészen értem. Az acélmagvas 7.62-es lőszert mi fogja meg stabilan közelről...? Fater látta ahol vasúti sínt lőttek át vele oldalról... Az hány mm acél is?
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2019.03.13. 13:17:13
  • Hpasp #90241
    Hát akkor már csak a máshol bevált megoldások maradnak, űrméret alatti nyíllövedék, esetleg lekicsinyített kumulatív lőszer.
  • JanáJ
    #90240
    Mondjuk ami ennyire csúnya az nem is lehet jó. :-) Pont ezt az ipari hulladékot kerestem én is, de megelőztél.
    Ettől függetlenül valamit majd villantani kell, mert lassan már mindenki plateben rohangál.
  • Hpasp #90239
    Igen, szerintem is csak dupla csővel lehetne ténylegesen közeli dupla találatot elérni. (egyszerre történő elsütéssel)





    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2019.03.13. 12:34:56
  • ximix #90238
    Gondolom tetszett nekik a H&K G11, de akkora változást nem akartak csinálni és maradtak a hagyományos lőszernél.

    Csábító volt a gondolat, hogy egy nagyon gyors rövid sorozat lövedékei, akár mind a célpontba csapódhatnak.
    Lehet a dupla csövűvel jobban jártak volna
  • Hpasp #90237
    Fúúú, megnéztem a videót, és javaslom mindenkinek.

    Szerintem ami ennyire el van bonyolítva (külön-külön mozog hátra a cső, a zár, meg a kakas), azt nem lehet megbízhatóra készíteni.
    A három rugónak a súrlódásnak, és a lőszernek is azonosnak kell lennie ahhoz hogy az időzítés tökéletesen működjön.

    Ami még eszembe jutott, az hogy érdekes lehet a fegyvert üríteni...
    ... itt a tár kivétele után, nem csak a csőben lehet lőszer, hanem a liftben is. (extra baleset veszély)
    Utoljára szerkesztette: Hpasp, 2019.03.13. 12:01:09
  • JanáJ
    #90236
    Szerintem hibás elképzelés a hardveres duplázás, de szépen beleillik az oroszos papírtigrisek közé. A szuper geardo orosz SF meg még mindig 74-essel tolja. Szerintem túlbecsülik a puska jelentőségét egy katona életében. Mondjuk a megbízhatóság alapvető kell hogy legyen.
    Kb bármiről lehet találni videót, hogy rossz. De az AN-94 tényleg túlbonyolított. De lehet még rossz a tár, a lőszer, meg az idő is. Szerencsére a katonák nem egyedül császkálnak.
    Amúgy a koncepció nem zsákutca? Tudtommal a plate-ek már megfogják a többszörös találatokat.
  • SZUsszan
    #90235
    Oké, de ez kb. bármelyik szuperképzett elit katona életébe kerülhetne a harctéren:



    Avagy hány ember kell a doublefeed egység elakadásának elhárításához...
  • JanáJ
    #90234
    Mondjuk a Kalas teszteli a saját fegyvere konkurenciáját. Kb mintha a BMW véleményezné az új Mercit.
  • SZUsszan
    #90233
    Oké, értem, de a koncepció az volt, hogy a dupla az nagyon közel legyen. Amit látok, azt kb. egy átlagos lövész elérné abból a távolságból sima ráduplázással is.

    Cserébe ez egy rohadt drága és műszakilag túlbonyolított fegyver lett.