725
Csillagászat
  • nyaSGem
    #45
    Nekem pont van egy eladó Optusom, az kezdőknek tökéletes.

    Optus 76/700 -as tükrös Newton távcső, 3 lábú stabil kihúzható állványal, jó tállapotú tubussal, kereső távcsővel, K20-as,H4-es okulárral és 1,5- fordító okulárral eladó, nagyításokkal.
    Írj privátot ha érdekel. 12000 Ft-ért odaadom.
  • blackgamer
    #44
    szeretnék egy távcsövet, elég kezdő vagyok, de valami olcsóbb komolyabb cuccra gondolok
    régebben egy csillagász egyesület egyik távcsövébe belenéztem de valahogy alig nagyított
    megfizethető távcsövekkel lehet látványos dolgokat látni?
    érdemes belevágni?
    esetleg távcső építésről mit gondoltok?
  • Esrohnoil
    #43
    Ezt már terjesztették párszor idióták. Még a sajtóban is írtak róla h. mekkora okosság terjeng a neten, miszerint akkorának látszódik majd a Mars, mint a Hold. :D
    Hát persze h. most sem igaz.
  • n3whous3
    #42
    Valami hülye azt híreszteli a neten, hogy aug. 27-én akkorában látszódik a Mars, mint még soha (és jó pár ezer évig nem is fog).

    Gondoltam utána nézek ennek. Leültem pár szimulációs program elé és azt látom, hogy a táv akkor kb 1,1cse (ez a Nap-Föld táv, igaz?). Decemberben pedig 0,56cse lesz. Most akkor én vagyok a hülye, vagy valaki hoaxol?
  • Bokafix2
    #41
    Akkor utazz el a Holdra, mert nemsoká láthatsz onnan egy szép földfogyatkozást.
  • janez132
    #40
    "Szerencsënkre" felhos ido volt,igy a latvanyt legkozelebb ëlvezhetjuk.

    Addig it egy Mars.megfigyelës,amely szerint a Mars polusait a Foldëhez hasonloan kb. 3 km vastag jëgpancël boritja.

    http://mars.jpl.nasa.gov/express/gallery/martianterrain/MARSIS_release_1.html
    .
  • Desiderata #39
    szerencsésen lemaradtam a tegnapi Szaturnusz-fogyatkozásról
  • laca103
    #38
    érdekesebb de nekem még nem nagyon sikerült kihasználnom a lehetőségeit mert korántsem olyan a kezelése mint mondjuk egy SkyGlobe-nak...
  • ZilogR
    #37
    és ha mindezt zsebben ki akarja vinni az égbolt alá, akkor töltse le a Planetarium-ot PalmOS alá. Igazán hasznos kis program és lehet sokminden másra is használni.
  • n3whous3
    #36
    Az is meg van. Az is jó. De sztem a Celestia "érdekesebb". Ugyanazt tudja igazából, mint a Stellarium, csak szabadabb (na jó, még annál többet is tud :) )
  • laca103
    #35
    hasonlóan nagyon jó magyarnyelvű cucc szerintem a Stellarium
  • n3whous3
    #34
    Aki nagggyyon király csillagászati programot akar, az keressen rá a Celestiára. A környező kb. 10000 fényévre levő összes csillag benne van, adatokkal és azok, amelyeknél felfedeztek bolygótársat, ugyancsak megnézhetők. És természetesen a saját naprendszerünk is nagyon részletesen (sok kisbolygó, hold, stb...)
  • Dj Faustus #33
    Az Index hozta megint a szokásos formáját:
    Amit már kiszedtek:
    ""míg Napunknak nagyjából 10 millió, addig a Gliese 581-nek még 130 millió éve van hátra, mielőtt szupernóvává válna."
    1. A Napunknak nem 10 millió éve van hátra hanem 5 milliárd
    2. A Napunkból nem lesz szupernóva. Felfújódik vörös óriássá, majd összemegy (planetáris köd ledobása mellett) fehér törpévé.

    És amit még nem:
    "A bolygó a Gliese 581 "vörös törpe" típusú csillag (a mi Napunk is ilyen besorolású)"
    Szegény G2V Napocskánkat lealacsonyították M2,5/M3 "vörös törpévé".
  • N1ggA
    #32
    http://www.geographic.hu/index.php?act=napi&id=9237
  • laca103
    #31
    te vaze ez kurvajó vagy 4 éve keresek egy ehhez hasonló progit...eddig is a régi sky globe-on éltem...

    sikerült nekem beállítanom BP-t
  • blackgamer
    #30
    Stellarium Free v0.82 (magyar), Csillagok mozgása háromdimenzióban.
    nagyon igényes program, próbáljátok ki, csak nem találtam hol lehet Budapestet beállítani megfigyelés helyének
  • ZilogR
    #29
    hali, mostanság meg a Hold fedegeti a Fiastyúk csillagait! Érdemes egy kis kukkerrel kinézegetni erre az eseményre, ez is ritkaság (persze nem annyira)! Mondjuk a Google vagy a Magyar Csillagászati Egyesület honlapjáról lehet mazsolázni.


    -=ZR=-
  • RTW
    #28
    Szerintem az sem igaz, hogy 2003. 08. 27-én 40X-es nagyítással nézve a Marsot telehold átmérőjével (szabadszemmel) megegyező nagyságúnak lehetett látni.
  • Vlala #27
    Igen, "ez utóbbiban rostálódott el", úgy tűnik, felületesen olvasok.
  • Ron Ragm
    #26
    Pedig nem kell messzire menni a cikkért
  • Vlala #25
    ?
    Ismét tanulok valami újat...
  • Ron Ragm
    #24
    Ha jól tudom nem a nagyságával volt a gond, hanem hogy érintette a Neptunusz pályáját.
  • Vlala #23
    Méreten aluli...
  • laca103
    #22
    ja genya...de miért is?
  • Vlala #21
    Bocs, hogy upolok. Hallottátok, hogy a Plútó nem is bolygó?
  • Tiberius B
    #20
    Egyszerűen nem találom, a franc!
  • Tiberius B
    #19
    Ez fura, meg akartam nézni a hátulját, erre azt vettem észre mintha kevesebb könyvem lenne.
  • Tiberius B
    #18
    Még sajna nem, de már ott van a polcon és az olvasási ütemtervemben.
  • palack
    #17
    Az a pali nem semmi a beszédszintetizátorával :-)
  • laca103
    #16
    Olvasta vki az idő rövid történetét Stephen Hawkingtól?
  • jointeer
    #15
    NEM földi léptékkel mérve bizony kevés
  • motorolanokia
    #14
    "mintegy 70 millió km választja majd el tőlünk."

    Azért ez sem kevés!

  • jointeer
    #13
    Nincs augusztusban földközelben a Mars!





    Elektronikus levelekben a szinte "vírusként" terjedő téves információ szerint a Mars augusztus 27-én éri el egyik legnagyobb földközelségét. Gyanítjuk, a levél elindítója tévedésből a 2003-as földközelség adatait kezdte el terjeszteni - akkor ugyanis tényleg augusztus végén következett be a Mars-oppozíció!


    Az elmúlt napokban-hetekben számos érdeklődő levél érkezett egyesületünkhöz a Mars "közelgő" nagy földközelségével kapcsolatban. Az e-mailek útján terjedő hír azonban eléggé elkésett, a nagy marsközelségre ugyanis 2003. augusztus 27-én, azaz 2 évvel ezelőtt került sor. Ekkor hazánk több pontján tartottunk távcsöves bemutatást, amelyek keretében sok ezren figyelték meg a vörös bolygót.
    Ha viszont valaki a közeljövőben "élőben" szeretné látni a Marsot, nem kell sokat várnia. Idén, azaz 2005 októberében és novemberében ismét viszonylag közel lesz bolygónkhoz. Bár kicsit messzebb jár majd, mint 2 esztendeje, ismét szép látvánnyal szolgálhat. A bolygó látszó maximális látszó átmérője ugyan valamivel kisebb lesz, de kedvezőbb helyzetben láthatjuk: valamivel magasabban jár majd az égen, mint az utolsó közelség idején - így reményeink szerint elméletileg több részletet figyelhetünk meg rajta.


    A Mars felszínének látványát azonban döntően légkörének aktuális tisztasága befolyásolja. Ha nem következik be a bolygón globális porvihar, sok részletet mutat majd a földi távcsövekkel is. (Az ilyen porviharok napközelben - így például idén ősszel - gyakoriak.) A Mars idén (azaz 2005-ben) október 30-án lesz legközelebb a Földhöz, ekkor mintegy 70 millió km választja majd el tőlünk.


    Forrás
  • Gabesz amd64
    #12
    már olyan régn volt? hmmm hogy repül az idő
  • jointeer
    #11
    2003 augusztus 27-én volt ne okoskodj, rendben?-.-
  • Gabesz amd64
    #10
    tavaly volt az tééé!
  • jointeer
    #9
    ez fasság! ez egy amcsi email amit rosszul fordítottak le.
    1. a nagy marsközelség 2003-ban volt
    2. a Mars csak negyvenszeres nagyításban lehet akkora mint a Hold
  • Dzsini
    #8
    nem mintha máskor nem lehetne teljesen nyugisan szemlélgetni a Marsot szabad szemmel, és sokkal nagyobb most sem lesz...
  • Gabesz amd64
    #7
    Én majd egy sört mellett fogom ezt tenni
  • Dzsini
    #6
    akkora lesz, mint a Hold - csak megfelelő helyről kell nézni :) (vagy a Holdat, vagy a Marsot ;) )

    nem baj, legalább éccaka csomóan kimennek keresgélni a nagy piros pacát az égen :))))