725
Csillagászat
  • Draco
    #1
    Tegnap egy kis vitaba keveredtem egyik ismerosommel az univerzum tagulasaval es a sotet anyag elmelettel kapcsoltaban. Ezert arra kernem az SG ilyen temaban jaratos forumozoit hogy irjanak nekem ide egy kimeritobb ertekezest folos idejukben a sotet anyag elmeletrol es arrol a mostanaban sok helyrol halhato tezisrol hogy az univerzum tagulasa gyorsul. Elore is koszi
  • 2XP
    #2
    A sötét anyag elméletéről nem tudok túl sokat, de az univerzum tágulásával kapcsolatban itt 1-2 dolog: szóval kezdem az elején. A kutatók-e feltevést arra a vizsgálatokra alapozzák, melyekben szupernovákat figyeltek meg. A különböző sperktrumelemzésekből kiderül, hogy szín-eltolódás figyelhető meg, melyből arra következtettek, hogy a szupernovák távolodnak tőlünk, ennek pedig csak egy oka lehet: az univerzum tágul. Azonban nemrég olvastam egy érdekes cikket a korridoron, melyben dr. Paul Davies a Macquarie University elméleti fizikusa azt állítja, hogy a sziklaszilárdnak hitt elmélet a fény sebességének állandóságával kapcsolatban helytelen, ugyanis John Webb honfitársuk rejtélyes jelenséget tapasztalt, amikor egy távoli (12 milliárd fényévnyire lévő) kvazárt vizsgálva észrevette, hogy annak fénye nem megfelelő fotonokat nyelt el a csillagközi felhőkből. Ha a feltevés beigazolódik, sok megdönthetetlennek hitt elmélet válik helytelenné, köztök Einstein relativitáselmélete is és szerintem ide tartozhat a tágulás elmélet is, mivel ha a fény lassul, hosszabb idő alatt teszi meg ugyan azt az utat, mint normál sebességgel, így a spektrumelemzés eredményei is helytelenné válhatnak. Bár ezek még korai eredmények és még sok kutatás kell a bizonyításukhoz.

    Ha ezek a témák érdekelnek, a korridor.hu-n sok érdekes cikket olvashatsz a tudomány > űrkutatás rovatban (Itt! ).
  • rolika
    #3
    komolyan mondom, nem hiszem el:
    az előbb közölték a magellánban (tv2 -ál-tudományos -bulvár-műsora, ha valaki nem tudná :), hogy ma este a mars akkorának fog látszódni, mint a hold.
    ezt az emailt én is megkaptam, már akkor is badarságnak tartottam: már hogy a fenébe látszódhatna akkorának??!! ennyire közel nem kerül a keringési pályáján. olyan árapályokat okozna, hogy arról koldulnánk.
    nb: a national geographic online is írta, hogy ez baromság
  • rolika
    #4
    na itt van :)
  • Gabesz amd64
    #5
    tavaly is nagyon közel volt! de akkor nem volt mint a hold!
  • Dzsini
    #6
    akkora lesz, mint a Hold - csak megfelelő helyről kell nézni :) (vagy a Holdat, vagy a Marsot ;) )

    nem baj, legalább éccaka csomóan kimennek keresgélni a nagy piros pacát az égen :))))
  • Gabesz amd64
    #7
    Én majd egy sört mellett fogom ezt tenni
  • Dzsini
    #8
    nem mintha máskor nem lehetne teljesen nyugisan szemlélgetni a Marsot szabad szemmel, és sokkal nagyobb most sem lesz...
  • jointeer
    #9
    ez fasság! ez egy amcsi email amit rosszul fordítottak le.
    1. a nagy marsközelség 2003-ban volt
    2. a Mars csak negyvenszeres nagyításban lehet akkora mint a Hold
  • Gabesz amd64
    #10
    tavaly volt az tééé!
  • jointeer
    #11
    2003 augusztus 27-én volt ne okoskodj, rendben?-.-
  • Gabesz amd64
    #12
    már olyan régn volt? hmmm hogy repül az idő
  • jointeer
    #13
    Nincs augusztusban földközelben a Mars!





    Elektronikus levelekben a szinte "vírusként" terjedő téves információ szerint a Mars augusztus 27-én éri el egyik legnagyobb földközelségét. Gyanítjuk, a levél elindítója tévedésből a 2003-as földközelség adatait kezdte el terjeszteni - akkor ugyanis tényleg augusztus végén következett be a Mars-oppozíció!


    Az elmúlt napokban-hetekben számos érdeklődő levél érkezett egyesületünkhöz a Mars "közelgő" nagy földközelségével kapcsolatban. Az e-mailek útján terjedő hír azonban eléggé elkésett, a nagy marsközelségre ugyanis 2003. augusztus 27-én, azaz 2 évvel ezelőtt került sor. Ekkor hazánk több pontján tartottunk távcsöves bemutatást, amelyek keretében sok ezren figyelték meg a vörös bolygót.
    Ha viszont valaki a közeljövőben "élőben" szeretné látni a Marsot, nem kell sokat várnia. Idén, azaz 2005 októberében és novemberében ismét viszonylag közel lesz bolygónkhoz. Bár kicsit messzebb jár majd, mint 2 esztendeje, ismét szép látvánnyal szolgálhat. A bolygó látszó maximális látszó átmérője ugyan valamivel kisebb lesz, de kedvezőbb helyzetben láthatjuk: valamivel magasabban jár majd az égen, mint az utolsó közelség idején - így reményeink szerint elméletileg több részletet figyelhetünk meg rajta.


    A Mars felszínének látványát azonban döntően légkörének aktuális tisztasága befolyásolja. Ha nem következik be a bolygón globális porvihar, sok részletet mutat majd a földi távcsövekkel is. (Az ilyen porviharok napközelben - így például idén ősszel - gyakoriak.) A Mars idén (azaz 2005-ben) október 30-án lesz legközelebb a Földhöz, ekkor mintegy 70 millió km választja majd el tőlünk.


    Forrás
  • motorolanokia
    #14
    "mintegy 70 millió km választja majd el tőlünk."

    Azért ez sem kevés!

  • jointeer
    #15
    NEM földi léptékkel mérve bizony kevés
  • laca103
    #16
    Olvasta vki az idő rövid történetét Stephen Hawkingtól?
  • palack
    #17
    Az a pali nem semmi a beszédszintetizátorával :-)
  • Tiberius B
    #18
    Még sajna nem, de már ott van a polcon és az olvasási ütemtervemben.
  • Tiberius B
    #19
    Ez fura, meg akartam nézni a hátulját, erre azt vettem észre mintha kevesebb könyvem lenne.
  • Tiberius B
    #20
    Egyszerűen nem találom, a franc!
  • Vlala #21
    Bocs, hogy upolok. Hallottátok, hogy a Plútó nem is bolygó?
  • laca103
    #22
    ja genya...de miért is?
  • Vlala #23
    Méreten aluli...
  • Ron Ragm
    #24
    Ha jól tudom nem a nagyságával volt a gond, hanem hogy érintette a Neptunusz pályáját.
  • Vlala #25
    ?
    Ismét tanulok valami újat...
  • Ron Ragm
    #26
    Pedig nem kell messzire menni a cikkért
  • Vlala #27
    Igen, "ez utóbbiban rostálódott el", úgy tűnik, felületesen olvasok.
  • RTW
    #28
    Szerintem az sem igaz, hogy 2003. 08. 27-én 40X-es nagyítással nézve a Marsot telehold átmérőjével (szabadszemmel) megegyező nagyságúnak lehetett látni.
  • ZilogR
    #29
    hali, mostanság meg a Hold fedegeti a Fiastyúk csillagait! Érdemes egy kis kukkerrel kinézegetni erre az eseményre, ez is ritkaság (persze nem annyira)! Mondjuk a Google vagy a Magyar Csillagászati Egyesület honlapjáról lehet mazsolázni.


    -=ZR=-
  • blackgamer
    #30
    Stellarium Free v0.82 (magyar), Csillagok mozgása háromdimenzióban.
    nagyon igényes program, próbáljátok ki, csak nem találtam hol lehet Budapestet beállítani megfigyelés helyének
  • laca103
    #31
    te vaze ez kurvajó vagy 4 éve keresek egy ehhez hasonló progit...eddig is a régi sky globe-on éltem...

    sikerült nekem beállítanom BP-t
  • N1ggA
    #32
    http://www.geographic.hu/index.php?act=napi&id=9237
  • Dj Faustus #33
    Az Index hozta megint a szokásos formáját:
    Amit már kiszedtek:
    ""míg Napunknak nagyjából 10 millió, addig a Gliese 581-nek még 130 millió éve van hátra, mielőtt szupernóvává válna."
    1. A Napunknak nem 10 millió éve van hátra hanem 5 milliárd
    2. A Napunkból nem lesz szupernóva. Felfújódik vörös óriássá, majd összemegy (planetáris köd ledobása mellett) fehér törpévé.

    És amit még nem:
    "A bolygó a Gliese 581 "vörös törpe" típusú csillag (a mi Napunk is ilyen besorolású)"
    Szegény G2V Napocskánkat lealacsonyították M2,5/M3 "vörös törpévé".
  • n3whous3
    #34
    Aki nagggyyon király csillagászati programot akar, az keressen rá a Celestiára. A környező kb. 10000 fényévre levő összes csillag benne van, adatokkal és azok, amelyeknél felfedeztek bolygótársat, ugyancsak megnézhetők. És természetesen a saját naprendszerünk is nagyon részletesen (sok kisbolygó, hold, stb...)
  • laca103
    #35
    hasonlóan nagyon jó magyarnyelvű cucc szerintem a Stellarium
  • n3whous3
    #36
    Az is meg van. Az is jó. De sztem a Celestia "érdekesebb". Ugyanazt tudja igazából, mint a Stellarium, csak szabadabb (na jó, még annál többet is tud :) )
  • ZilogR
    #37
    és ha mindezt zsebben ki akarja vinni az égbolt alá, akkor töltse le a Planetarium-ot PalmOS alá. Igazán hasznos kis program és lehet sokminden másra is használni.
  • laca103
    #38
    érdekesebb de nekem még nem nagyon sikerült kihasználnom a lehetőségeit mert korántsem olyan a kezelése mint mondjuk egy SkyGlobe-nak...
  • Desiderata #39
    szerencsésen lemaradtam a tegnapi Szaturnusz-fogyatkozásról
  • janez132
    #40
    "Szerencsënkre" felhos ido volt,igy a latvanyt legkozelebb ëlvezhetjuk.

    Addig it egy Mars.megfigyelës,amely szerint a Mars polusait a Foldëhez hasonloan kb. 3 km vastag jëgpancël boritja.

    http://mars.jpl.nasa.gov/express/gallery/martianterrain/MARSIS_release_1.html
    .