15042
Minden amit a II. világháborúról és a Harmadik Birodalomról tudni lehet
  • ManoNegra
    #11182
    Magyar megszállók: itt az év történész-párviadala
  • SZUsszan
    #11181
    Erre gondoltam én is. Egy dolog, hogy a több frontos háborúban több száz km-el arrébb egy full szovjet "lakta" területen mi történik és mi szivárog ki, meg más az, amikor multinacionális hadseregek egymás mellett mennek harcolni egymástól pár km-re, sőt az utánpótlás valószínűleg mindegyiknek áthaladhat a seregtestein.
  • Prof William
    #11180
    A szovjetunióban csoki helyett népbíróság és Gulag volt. :)

    Sztálinék amúgy tényleg nem nagyon zavartatták magukat. A szövetség ellenére is ugyanúgy ment a deportálás és népirtás. Bár a sok segítség ellenére ők magukban voltak... Ha esetleg Németországban felállt volna egy koalíciós hadsereg akkor az idegen katonákra való tekintettel Hitlerék valószínűleg visszafogták volna magukat. De ha ők is csak technikát + egyéb segélyt kaptak volna, akkor szerintem lazán csinálták volna a deportálásokat tovább...
  • wednes
    #11179
    Szovjetek sem voltak erős kontroll alatt. Azt deportáltak, akit akartak.
  • Palinko
    #11178
    mostanában keresgettem, hogy milyen csokit kaptak a katonák. amerikai filmekben szokott szerepelni, hogy lenyújtja a csokit a tankról a gyereknek, meg a többiek is majszolják bent a tankban stb. szóval utánanéztem, amerikaiaknál több márka is volt, a németeknél ugye a Scho-ka-kola :D viszont az szovjeteknél volt valami? mert nem találtam, vagy tényleg beigazolódnak az elvárások és elég vadul tartották a katonáikat? :D
    Utoljára szerkesztette: Palinko, 2016.02.18. 11:42:08
  • SZUsszan
    #11177
    Viszont a háború alatt biztos nem lett volna ennyire durva népírtás a német részről, mert a szövetségesekkel együtt harcolt volna az Európai kontinens visszaszerzéséért és nem tudták volna véghezvinni a tömeges vagonírozást meg halálgyárak telepítését erős kontroll mellett.
  • robgros
    #11176
    A franciákat azért sikerült porig aláznia, mivel azok fejben leragadtak az 1. világháborús tapasztalatoknál. Ha 1940-ben az ellenfelek is a mozgékony hadviselést alkalmazzák, kötve hiszem, a németek simán végiggaloppoznának a francia terepen.
  • Prof William
    #11175
    Ez már sosem derül ki.

    Azt viszont ne feledjük hogy Hitler még 1939-ben is teljesen vállalható arcnak tűnt, míg Sztálinról már bőven tudtak érdekes dolgokat.. Sőt még 1940-ben is "csak" egy remek hadvezetési képességű ember volt aki röhögve alázta porig a háborúra 20 éve készülő franciákat.
    Ezek alapján bőven lehetett volna SZU-val egyenértékű szövetséges.
    Utoljára szerkesztette: Prof William, 2016.02.18. 10:02:46
  • wednes
    #11174
    Ment volna a land lease a németeknek. XD Akkor szét is téptek volna bárkit.

    Komolyra fordítva a szót, szerintem nem akkor kaptak volna akkora USA támogatást, mint a SZU.
    Utoljára szerkesztette: wednes, 2016.02.18. 09:00:16
  • robgros
    #11173
    Tulajdonképp fordított lenne a barát-ellenség felállás. Míg a saját realitásunkban a szovjetek voltak a kisebbik rossz, addig itt a nácik vennék át a helyük.
    Ja és had ne mondjam, ez mekkora haszon lenne Hitler és a náci propaganda gépezet számára, ami telikürtölhetné a világot azzal, lám mi megmondtuk, a kommunistákkal nem szabad egyezkedni, mert hátba támadnak!
  • Prof William
    #11172
    Ráadásul ebben az esetben az oroszok értelemszerűen nem részesedtek volna a segélyszállítmányokban.
  • robgros
    #11171
    Ha egyetlen ország ellen áll fel egy koalíció -még ha a hatalmas területtel rendelkező szovjet államról van is szó-, annak előbb-utóbb tuti vereség a vége. Hogy a háború után miképp alakulhat a helyzet, az már más témakör, de abban az esetben angolszász-német vetélkedés lehetséges. + ott a kérdés, mi lesz a fegyverek fejlesztése terén. Megépülnek-e a nagymacskák, fordítanak-e pénzt atomkutatásra, ballisztikus rakétafegyverekre, sugárhajtású gépekre, stb....
  • Prof William
    #11170
    Szerintem ebben az esetben komcsik lettek volna az új nácik és őket kalapálja el egy koalíció, amibe akár Németország is belekerülhetett volna.
  • wednes
    #11169
    Lehetséges. Bár a szovjetek abban bíztak, hogy jobban kivéreznek a felek. Elhúzódó háború a franciákkal. Ismét bekövetkezik az I. VH-s kétségbeesés. Franciaországban mér készültek az ottani kommunista agitátorok a romboló tevékenységre, demoralizálás, bomlasztás stb.

    Vannak olyan felvetések is, hogy a németek kb hetekkel előzték csak be a szovjet invázió megindítását. A végén egyfajta versenyfutás volt, hogy ki támad előbb. Ez is megmagyarázza, hogy már az első napokban is hatalmas veszteséget okoztak a szovjet felvonult hadseregeknek, akik nem védelemben voltak.

    Szerk: A felvetésre is. A britekkel szerintem nem első körben akartak elbánni Sztálinék. Ők is kontinens felett uralom kellett első lépcsőben. Aztán persze teret nyer magának a világforradalom.


    Utoljára szerkesztette: wednes, 2016.02.17. 18:50:27
  • robgros
    #11168
    Ha akkor támadja a németeket, mikor azok javában Angliával küszködnek, sanszos, hogy Európa kommunista kézre kerül. Az már más kérdés, Sztálin megkockáztatja-e azt, amit előtte Hitler, vagy alkut ajánl a britonoknak, ill. mit szólna ehhez -ti. a kontinens náci helyett kommunista uralmat kap- az USA.
  • wednes
    #11167
    Szerintem meg pont, hogy támadott volna, felbátorodva azon, hogy a németek az invázióval vannak elfoglalva.

    Sztálin nem védelemből akart nyerni. Nekik a világforradalom volt a céljuk. Azért egyztek meg az elején Hitlerrel nehogy a nyugat túl hamar padlóra küldje Németországot. I. világháborús elhúzódó kiverzett feleket akartak, akiket aztán egy lendülettel bedarálnak nevető harmadikként.
  • robgros
    #11166
    Ezért van ott a talán szó. Dönthet úgy, nem kockáztat, inkább erős védelemmel látja el a Németországgal közös határt. De habitusa alapján gondolhatja, a német fél nem rendelkezik akkora erővel, hogy elhárítson egy támadást, ha azt a csapást a Vörös Hadsereg méri. Így viszonylag könnyen leszámolhat egy ideológiai ellenféllel.
  • [NST]Cifu
    #11165
    Sztálin nem védekező, hanem támadó háborúra készült...
  • robgros
    #11164
    Kiegészítésként még annyit a UK német inváziós kísérletéhez: ha kudarcot vall a támadás, az fellendítheti a brit morált, de fennállhat a túlzásba vitt önbizalom veszélye.
    A másik tényező Sztálin: ha szemtanúja a német invázió visszaverésének, talán rájön, a Szovjetunió a következő célpont, így hamarabb kezdhet védelmi felkészülésbe, illetve jobb védelmet építhet ki. Továbbá hiheti azt, ha a britek sokkal kisebb lakossággal képesek voltak hárítani a német támadást, ugyanez a Vörös Hadseregnek sem jelenthet problémát.
  • molnibalage83
    #11163
    Epic.
  • SZUsszan
    #11162
  • molnibalage83
    #11161
    Ez.
  • Prof William
    #11160
    Szerintem Kurksznál Sztálinnak már eszébe sem jutott tárgyalni Hitlerrel.

    Szerintem erre max a német támadás utáni első hónapokban volt lehetőség, amikor tényleg megállíthatatlannak tűnt a német hadsereg.

    Sztálingrád után + az USA-val a háta mögött már már más volt a helyzet.
    Utoljára szerkesztette: Prof William, 2016.02.16. 10:56:57
  • [NST]Cifu
    #11159
    Itt van a témában egy kis beszélgetés.

    A lényeg, hogy egyes források a hírek szerint hamisak voltak az 1941 és 43 közötti béketárgyalásokról szóló feljegyzések.
  • fonak
    #11158
    Sztálin is közel állt állítólag ahhoz később, hogy belemenjen egy békekötésbe, lemondva Ukrajnáról stb. Talán tapogatózások is voltak ezügyben, de Kurszk kimenetele után (stratégiai szempontból német vereség, hiába voltak a szovjeteknek összehasonlíthatatlanul nagyobb veszteségeik még úgy is, hogy előre ismerték a német terveket, és kezdetben védekeztek csak) már nem volt aktuális. Ha ott végül kicsikarják a németek a győzelmet, nem csak megsemmisítik a VH akkori teljes harckocsiállományának több mint a felét (ahogy meg is történt), akkor ki tudja mi lett volna... Bár az USA-val a háta mögött lehet akkor is kitartott volna a SZU.

    u.i. jobban belegondolva asszem annál korábban volt, hogy majdnem békét kért Sztálin, 43-ban már aligha.
    Utoljára szerkesztette: fonak, 2016.02.16. 00:40:16
  • wednes
    #11157
    Én egy Rubiconba olvastam, de nyilván vették valahonnan. Talán John Keegan II. VH-s könyvébe is benne volt, nem emlékszem.

    Kénytelen volt nélküle összeülni a politikai bizottság, hiszen Sztálin kivonta magát minden alól és elbújt. Aztán ülés után meglátogatta Molotov, Berija, (meg még valaki) Sztálint. Na ekkor fagyhatott meg a vezérbe az ütő egy pillanatra. De ők azonnal hűségükről biztosították őt és így "újult" erővel látott neki a feladatoknak.
    Utoljára szerkesztette: wednes, 2016.02.15. 17:05:41
  • robgros
    #11156
    Csak nehogy visszanyaljon a fagyi

    Egyébként mi a könyv címe?
    Utoljára szerkesztette: robgros, 2016.02.15. 16:51:29
  • molnibalage83
    #11155
    A békeajnálat csak megerősítette volna abban, hogy jó úton jár és sanszosan visszautasítja. A vicc az, hogy abban a könyvben, ahol a lenti sztori volt még olyan gonoldatokat is leírtak, hogy Sztálint talán helyben hagyta volna bábként, mert úgy könnyebb lett volna ellenőrizni a szlávokat. A nácik rettegésben tartják a náci rezsiemet kiszolgálókat, azok meg saját (?) népüket nyomták volna el. Ahogy eddig is, legfeljebb a személyzet változott volna. Vagy még az sem...
  • robgros
    #11154
    Akkor legalább egy ellenfelet kihúzhat a listáról. Utána szépen nyugton marad és nem birizgálja Uncle Sam bajuszát.
  • robgros
    #11153
    Szerintem hajlandóak lettek volna békét kötni a németekkel, hogy mentsék a menthetőt. Hitlernek pedig ha van még esze, akkor elfogadja a békeajánlatot.
  • Prof William
    #11152
    Ezt én is olvastam. Kíváncsi lettem volna, hogy hogyan alakulnak a dolgok ha nagy zűrzavarban megpuccsolják.
    Utoljára szerkesztette: Prof William, 2016.02.15. 16:25:37
  • molnibalage83
    #11151
    Én épp most olvasok egy könyvet. Mikor a dácsájában volt és jöttek hozzá a "hű társai", akkor először azt hitte, hogy azért jönnek, hogy letartóztassák. Ennyire elhagyta magát sztálin. A nagy szerencséje az volt, hogy olyan emberek vették körbe, akit. Így megúszta amit, sőt, még jól is jött ki belőle.
  • Prof William
    #11150
    De. Sőt ha minden igaz volt egy kis megzuhanása is amikor napokon keresztül ki sem mozdult az irodájából.

    De később sokkal jobban támaszkodott a tábornokaira mint Hitler aki meg volt győződve róla, hogy csakis ő a stratégiai zseni és tábornokai nagy része pedig dilettáns hülye.
  • molnibalage83
    #11149
    Tehát miért ellenezte? Mert érdekében állt ellenezni. Ennyi...
  • robgros
    #11148
    Pedig Sztálin nem volt vajszívű egyén.
  • fonak
    #11147
    Horthyt Nürnbergbe csak tanúként idézték meg, Sztálin is ellenezte a bíróság elé állítását, erről ennyit.
  • robgros
    #11146
    Sztalin nem ugyanígy viselkedett a NHH elején és csak később adott egyre nagyobb teret a tábornoki 'szakértelemnek'?
  • robgros
    #11145
    Jah, kb. a körülöttem mindenki idióta, csak én vagyok a világ esze stílus
  • Prof William
    #11144
    Majd pont Hitler hallgat mások (ráadásul alsóbbrendű sárgák) javaslatára. Még fénykorában is csak azt hallotta meg, amit ami őt igazolta. amikor meg gáz volt akkor meg főleg.
  • Tono34
    #11143
    Még várni kell, szerintem sokat amíg elfogulatlanul meg lehet majd ítélni mind a két oldalt és nem csak a mi győztünk nekünk mindent szabadott elv működik.