15042
Minden amit a II. világháborúról és a Harmadik Birodalomról tudni lehet
  • forteg
    #11942
    Az éhség nagyúr. A gépesített egységek katonái rosszabbul jártak, nekik nem volt mit megenni... :(
  • AnuluWork #11941

    "1943. A német 6. hadsereg által megölt és megevett lovak patái Sztálingrádnál"
  • Prof William
    #11940
    Furcsa érzés lehetett annyi év után újból egy Messerschmitt pilótafülkéjébe ülni.
  • forteg
    #11939
    Veterán magyar pilóták Ingolstadt-Manching légibázison lévő Messerschmitt-múzeumba látogattak.
  • molnibalage83
    #11938
    Ott színvonal nincs...
  • kissssss
    #11937
    jó lenne ha ez a topik nem süllyedne le a közel kelet meg a biztpol topik szintjére...
    Utoljára szerkesztette: kissssss, 2016.09.19. 12:33:56
  • Prof William
    #11936
    Nem mert ők az IGAZSÁG bajnokai és mi csak gonosz nácikok vagyunk, ha fel merjük emelni a hangunkat. :)

    És persze az nem is rombolás volt, hanem fiatalos és "jópofa" "Kreatív installáció"
  • fonak
    #11935
    Nem látom, hogy megrongálták volna, más kérdés, hogy a rendőrségnek, közterület-felügyeletnek stb. el kellene takarítani az ott összehordott "installációt", ha kell folytatólagosan. Kíváncsi vagyok, ha a szovjet emlékmű előtt rendeznének valakik ilyet, akkor mi lenne a reakció.
  • Tetsuo
    #11934
    A csőcselék megint rombol. Rájuk vajon miért nem vonatkozik a szemetelésért és szoborgyalázásért járó büntetés?
  • AnuluWork #11933
    A belgák tiltakoztak miatta, azért. :)

    Megj. a francia-brit terv pont az volt, hogy ők vonulnak be Belgiumba először és ott veszik fel a harcot a németekkel, és így is történt, csak közben a németek meg átjöttek az Ardenneken és hát bukott a haditerv. Vagy valami hasonló.
  • wednes
    #11932
    Na azt olvastam, hogy a francia-belga határt nem tartották alkalmasnak az alacsony fekvése miatt. Ezt a részt jobbnak tartották már Belgiumban megvédeni, a belga erődrendszer segítségével.
  • robgros
    #11931
    Ezzel kapcsolatban annyit tudok, a belgák kényelmetlenül érezhették magukat emiatt, de túl sokat nem tehettek ellene. Továbbá a Maginot-vonal nem a berlini falhoz és a Vasfüggöny határaihoz hasonlított, ami évtizedekig szétválasztotta a keleti blokk államait a Nyugat-német államtól és Ausztriától, mivel a francia-német határon ugyanúgy működött a közlekedés a háború előtt. Bár a francia kormányzati kiadásra komoly terhet róhatott.
  • wednes
    #11930
    Egy újabb kérdés, hogy ez a belgák semlegességét és a velük való (francia-belga) viszonyt mennyire sértette volna. Meg volt annak az oka, hogy oda nem építettek ilyen típusú védelmet.
  • Pluskast
    #11929
    Jó kérdés. Nyilván teljesen más hadműveleti terv kellett volna, de pl a német ejtőernyősök a belga Eben-Emael erődrendszert elég sikeresen és elég könnyedén felszámolták. Szóval valami hasonló akcióval meg lehetett volna nyitni az erődrendszer egy vagy több pontját onnan pedig már mehetett volna a Blitzkrieg. Bár persze ezt csak a gyakorlat tudta volna kideríteni.
  • robgros
    #11928
    Mekkora szívás lett volna a Wehrmacht-nak, ha a Maginot-vonalból a belga határra -konkrétan az Ardennekbe- is jut?
  • Prof William
    #11927
    Ha jól emlékszem a lengyelek olyan szinten túlértékelték saját seregüket hogy egy esetleges német támadás esetére már megvoltatok a haditervek, hogy a támadás szétzúzása után majd hogyan törnek előre egészen Berlinig...
  • Kurfürst
    #11926
    Annyi igazság van benne, hogy a Lengyelek (na és persze az országot Pilsudski után vezető katonai diktatúra) messze, messze túlértékelték saját szerepüket és katonai képességeiket, az első világháború után pedig - Németország és Oroszország átmeneti visszaszorulásával - egyfajta közép európai középhatalomként szerettek volna tetszelegni.

    A két háború között Lengyelország egyébként többször is próbált valamiféle koalíciót összetrombitálni Németország ellen és támadólag fellépni, egyedül nem merték azonban meglépni. 1939-ben is alapvetően (és mindenféle realitásérzék nélkül) valamiféle támadóháború lehetőségében reménykedtek. És egyátalán nem abban, hogy esetleg megúszhatják a háborút.

    Az idézet egyébként könnyen lehet, hogy koholmány, de Beck és Rydz-Smigly ténykedését és szemléletét kicsit is ismerve nem is életszerűtlen.
  • Lacusch69
    #11925

    Utoljára szerkesztette: Lacusch69, 2016.09.12. 07:45:18
  • AnuluWork #11924
    Budapest 1945
  • fonak
    #11923
    Aha, hát utánanézve ez mindenképp vastag túlzás valóban. Persze nem az egyetlen abban a szövegben, ahonnan másoltam. :D
  • molnibalage83
    #11922
    A lengyelek nagyon örültek volna, ha van 1500 gépük és hozzá pilóta...
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2016.09.11. 12:45:37
  • fonak
    #11921
    Erről mi a vélemény?

    " 1939 augusztus 6.-án Rydz-Smigly a lengyel vezérkar főnöke a brit Daily Mail-nek nyilatkozik: “Lengyelország háborút akar Németországgal, és Németország akkor sem tudja azt elkerülni, ha akarja”. Hasonló nyilatkozatokat tett más brit lapoknak a külügyminiszter Josef Beck is. Hogyan lehetséges ez? Elment ezeknek minden józan eszük? Nem, csak nekünk kell a mostani ismereteinket egy kicsit elfelejteni és visszaidézni azokat az időket. A lengyel hadsereg korántsem volt olyan gyenge. Másfél milliós létszám, 1200 harckocsi, 1500 repülőgép. De az önbizalom nagy részét nem ez adta. Hanem Anglia és Franciaország korlátlan ígérvénye, amely ezen országok azonnali hadba-lépését ígérte bármilyen Lengyelországot érintő konfliktus esetén. Függetlenül attól, hogy a lengyelek agresszorok, vagy védekeznek, hogy igazságos, vagy igazságtalan konfliktusba keverednek. Nagyon ritka az ilyen széles spektrumú katonai szerződés, és a lengyelek korlátlanul megbíztak benne. És valószínűleg be lettek ígérve a lengyeleknek újabb német területek is. Más nemigen magyarázhatja ezt a harciasságot. Ezt az egyetlen ígéretet be is tartották a háború után.

    Biztos vagyok benne, hogy az angol-francia közbelépés elmaradása olyan pszichikai sokkot okozott Lengyelországban, ami jelentősen rontotta a lengyel ellenállás hatékonyságát."
  • SZUsszan
    #11920
    Néztem pár önéletrajzi filmet róla, meg könyveket is olvastam.

    Azt mondták az iskolába azért nem vették fel, mert bár elég jó képeket festett épületekről, de szinte teljes egészében élettelen képeket festett. Ember alakokat elnagyolva, szinte csak árnyékokként ábrázolt. Az arcképei is gyengék voltak.

    Úgy emlékszem úgy jellemezték, hogy egy mérnöki látványterv festőnek lenne csak jó, de a képzőművészetire ez kevés.
  • robgros
    #11919
    Jelentheti azt, a Wehrmacht összes hadi vállalkozása egy bazi nagy szerencsejáték lesz?
    Igaz attól is függ, Röhm van-e olyan harcias és kockáztató alkat, mint Hitler.
  • fonak
    #11918
    Röhmnek azért kellett meghalnia, mert a hadsereget bele akarta olvasztani az SA-ba, megnézném mire lett volna képes egy német hadsereg, amiből kirúgták/kiirtották a képzett tiszteket és helyettük ideológiailag megbízható figurákat tettek volna oda. Példák vannak: a szovjet vörös hadsereg 1939-41-ben, az iráni hadsereg az iszlám forradalom után...
  • wednes
    #11917
    Riválosok mindig vannak. Nem vételtenül volt a "hosszú kések éjszakája". Hitler a riválisait eltűntette, járhatott volna úgy, hogy a másik oldal tüteti el őt. No meg Hitler is táplálkozott ideológiákból, ez nem mind az ő szüleménye. Hasonló gondolatok sok embert foglalkoztattak, a revízióét elég sokan.

    Hogy milyen irányban alakul a háború az érdekes érdés. Például a "keleti élettér" szükségessége mennyire kötődik Hitlerhez. De nem tudjuk milyen típusú karakter lett volna a másik vezető. Mennyire hagyja a vezérkart dolgozni, mennyire avatkozik be a dolgokba stb.
  • robgros
    #11916
    Megnéztem volna, egy Ernst Röhm vezette Németország hogy lavíroz...
  • Prof William
    #11915
    A Náci párt győzelmében viszont később Hitler már nagyon komoly szerepet játszott. De nem kizárt hogy nácik nélkül is kitört volna egy "Visszaszerző" "Igazságos" háború a revízióért. Bár valószínűleg az nem fajult volna el annyira mint a II.Vh..

    Valamint ha németek vesztésre álltak volna akkor valószínűleg úgy lett volna mint a I. VH-ban hogy megkötik békét és nem csinálnak csatateret az országból.
  • wednes
    #11914
    Szerintem világháború akkor is van. Az elején Hitler is csak egy beszervezet "gyalog" volt a náci pártba. Volt ott bőven más karakter, lehet a legyílkolt SA-sok közül került volna ki az alternatív Führer. A II. VH nem személyfől függött, hanem ok- okozati következmény.
    Utoljára szerkesztette: wednes, 2016.09.07. 15:30:06
  • Prof William
    #11913
    Már régebben is láttam képeit, és egész jók. Ahogy írtad nem kiemelkedők, de jó képek. Ha ezzel nem vették fel a művészeti iskolába, akkor nem tudom, hogy mi volt ott a "megfelelt" szint.

    Ha felvették volna akkor lehet hogy világháború és népirtás helyett most lenne egy Hitler nevű középszerű festőnk. :)
  • Gundark 1 1
    #11912
    Van a másik vicc is, hogy Churchillt megkérdezik hogy Hitlert hol tartsák majd amíg a tárgyalására kerül a sor, mire ő szent Ilonát javasolta (Napcsi) Mire mondták hogy de az leromlott állapotban van, mire ő azt válaszolta, nem baj majd ő kifesti.

    Adolf művészlélek volt, de nem vették fel kétszer sem a képzőművészetire.

    Adolf festményei
  • Kurfürst
    #11911
    Erősen. Bécsben vágáns életet élt, alkalmi munkákból tartotta fenn magát, kábé mint egy átlagos fiatal egyetemista. Egyébként festett, nem túl kiemelkedően de nem is rosszul, leginkább az ilyen plázákban látható giccsképeket, tájképeket.

    Hitler néhány festménye
  • wednes
    #11910
    Szeirntem is vicc, vagy max szándékos gúny a szovjetek részéről. A vicc szerint leesett festés közben az álványről, eltörre a karját, amit csak felemelt kéz rögízésével tudtak begipszelni. Aztán mikor meglátták a párttásrai így köszöntek Hitlernek.
  • robgros
    #11909
    Pedig történelmi tévhitekhez tartozik: Hahner Péter, a pécsi egyetem docense által összeállított 100 történelmi tévhit c. könyvben találod
  • Prof William
    #11908
    Erről max csak viccekben olvastam. Arról még nem halottam volna hogy komolyan is vennék. Ezek szerint van ilyen?
  • robgros
    #11907
    Mennyire erős még az a tévhit, ami szerint Hitler szobafestő volt?
  • ambasa
    #11906
    Kicsit félreolvastam, oldalpáncélra gondoltam, de ez nem nagyon változtat a dolgokon, illetve annyiban, hogy a gránát közvetlenül csapódott, a küzdőtérbe, és az okozta a lőszer berobbanását és a torony lerepülését. Nem kizárt a rakétatalálat a motortér felső páncélján, mivel a területe akkor német kézben maradt. viszont másnap valóban érte légicsapás a környéket, és azt tudni kell, hogy a szövetséges gépek támadtak harcképtelen páncélosokat is. Koránt sem zárnám ki, hogy a pilóta a támadás megkezdése előtt felfedezte, hogy a célnak hiányzik a tornya. Minden esetre, akkor és ott nem volt nem volt szövetséges repülőgép, vagyis nem okozhatta a végzetes találatot. Igen, ahogy lentebb Gundark is írta, egyszerűbb volt feltételezni, hogy nem másik harckocsi pusztította el, de lássuk be, a Tiger nem volt sebezhetetlen, szemből csaknem igen, de más szögekből nem. Mellesleg a brit Firefly is kedvező pozícióban volt a sikeres átütéshez, de ellene szól, hogy onnan nem a 007-es volt a legközelebbi cél, ellentétben a kanadaiakkal.

    TG
  • ambasa
    #11905
    A Tiger test oldalpáncélja egyes források szerint 70 mm, más források szerint 80 mm Ha a leggyengébb M2 L/31 löveget veszem alapul, annak is a páncélátütő képessége 500 méteren 81-84 mm. Nem nagyon foglalkoztam az esettel, csak meghallgattam az előadást. Emlékeim szerint a kanadaiak pár száz méterről adták le a végzetes lövést. Ez esetben a gránátjuk simán átüthette a Tiger E oldalpáncélját a motortérnél, ami azután a tüzelőanyag felrobbanásához, majd a küzdőtérben lévő lőszer berobbanáshoz vezethetett. Igen nagy szerencse kellett hozzá, de megtörténhetett az eset tanulsága szerint.

    Elméletileg itt meg kellene jelenni egy képnek, amelyen látszik, hogy a kanadaiak lesállása, milyen közel is volt:
    kép

    TG
  • Lacusch69
    #11904
    Valaki bejelölné egy képen, hogy pontosan hol érte Wittmann Tigerét a találat?
    ITT a vízszintes motorborítást írják, amit még mindig nem értem, hogyan lőhetett át egy másik hk.
  • ambasa
    #11903
    A legelfogadottabb változat, tudommal a Firefly, verzió, de...
    A hadtörténelmi Délutánok keretében Számvéber Norbert tartott erről előadást, és az adatok összevetése után, ő a kanadai verziót tartotta a legvalószínűbbnek. Az ő sima 75mm-es Shermannjaik egy kőfal mögött voltak, és viszonylag közelről, bal oldalról lőtték a magányosan, a parancs ellenére a szembe lévő Firefly-ok felé törő Withmann-t. A repülős támadást cáfolta, hogy aznap, abban a térségben - ahogy lentebb már más is írta - nem jelentettek kilőtt harckocsit a csatarepülők.

    TG
    Utoljára szerkesztette: ambasa, 2016.09.06. 17:41:49