15042
Minden amit a II. világháborúról és a Harmadik Birodalomról tudni lehet
  • Tetsuo
    #13185
    A szovjetek veszteségét megírják a nyugati ponyvaregények is, de a németek veszteségeit nem "reklámozzák" még a szakmai irományok sem. Több, mint valószínű, hogy a "német" hullott, mint a pelyva. Sorban halálraerőszakolták a nőket és gyerekeket nem csak a szovjetek. Iszonyú volt a pusztítás a civilek körében is, a katonák haláltáborokban való lassú kivégzése mellett. Ez valahogy kimarad a média és a szórakoztatóipar (ma: tömegkultúra) témáiból, a másik oldali veszteség túlhangsúlyozása mellett.
    Utoljára szerkesztette: Tetsuo, 2017.09.12. 16:11:19
  • robgros
    #13184
    Csak érdekelne, mi van akkor, ha az MG részét képező Arnhem-i hidat be tudják venni?
  • molnibalage83
    #13183
    A MG bukása után odáig is elmentek pesszimizusban, hogy a német vereséget csak követkző év őszére várták, az áprilisi összeomlásra nem számítottak. 1944 végén még felmerült Berlinre is az atombomba várható nyár közepi bevetése. Aztán az események felülírták az egészet. Berlin amúgy is romokban volt és május elején vége lett Európában az őrületnek.
  • SZUsszan
    #13182
    LacAI vetette fel, hogy korábban eldöntötték, hogy nem erőltetik Berlin bevételét. Ezért kérdeztem rá, hogy akkor szerintetek miért kezdtek bele a Market Gardenbe, ha azzal nem éppen a háborút akarták lerövidíteni Berlin gyorsabb bevételével.

    Molni magyarázata után felfogtam, hogy Berlin megtámadása a Market Gardenből csak Monty agyréme volt, a céljuk igazából más volt.
  • Kurfürst
    #13181
    Az azért túlzás hogy nem siettek, csak ugye a seggfej Montyt leállították, a terep is egyre szarabb lett és az amik is belekezdtek egy rakás értelmetlen hadműveletbe (Hürtgen...), amivel nem boldogultak, a britek pedig mindig teknősbéka stílusban csináltak mindent.

    Ehhez jött, hogy a németek is gyorsan újraszervezték/felszerelték magukat Normandia után. Ennek speciel mesterei voltak, végeredményben az MG is azon bukott el hogy a német törzsek iszonyat jók voltak, kb. a nagy semmivel meg ad hoc formációkkal állították meg a szöviket, akiket egyre inkább visszahúzott az utánpótlásuk is, hiába volt elvileg rengeteg, azt el is kellett juttatni a frontra amin nem segített hogy fél évvel ezelőtt ők maguk bombázták szarrá bombázták ami vasút meg híd nyugaton volt.
  • SZUsszan
    #13180
    Köszi, így már világos.
  • Prof William
    #13179
    Ahogy Szolzsenyicin is írta ez volt "Szátlin Elvtárs PARANCSA" és "aki pedig akkoriban élt az aztán tudta, hogy mit jelent ez a mondat." azt hogy ha törik ha szakad de végre kell hajtani. Ha meg még időintervallum is meg van nevezve -mint pl 23 hónap a nagy fehér tengeri csatona építésnél- akkor mindent meg kell tenni ,hogy addigra azt teljesítsék.

    Vagyis haljon meg 50-100 ezer emberrel több de kért időpontra Szovjet zászlónak lengedeznie a Reichstagon.
  • molnibalage83
    #13178
    A Market Garden célja nem Berlin elfoglalása volt, hanem a Rurhr-vidék kiütése, mert ha az elvész, akkor végre a dalnak, és karácsony előtt legyen vége az egésznek.

    A Cobra hadművelet utáni váratlan siker és a összemoló utánpótlási helyzet következménye volt a MG. A szélesforonton támadás elutasítása volt - holott a többség azt preferálta Eisenhower is, csak Monty a primadonna addig pattogott, hogy megkapta az esélyt, csak kb. mindenkivel összerúgta a port és a végén még másra is kente a kudarcot... (Harcászati képtelenségek és előzetes felderítés és n+1 giszker miatt lett közepes kudarc helyett orbitális bukta a MG.)

    Montynak volt olyan "fantasztikus" ötlete is, hogy Berlinig törjön előre 4-5 hadosztáy úgy, hogy 50-60 ho-ból leválnak védeni folyosót. Nyilvánvaló ökörség volt mégis, es ezt az embert tekintik sokan zseniek...

    A MG lényege az volt, hogy a téli rossz idő és a németek újraszerveződése előtt talán sikerül egy utolsó nagyot lépni előre. Nem sikerült. A MG bukása után márciusig nem terveztek semmit a szövik nyugaton, csak a németek máshogy gondolták...
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2017.09.12. 15:18:10
  • SZUsszan
    #13177
    Csak úgy felmerült bennem, hogy mi volt az értelme az egész Market Gardennek, ha utána már nem siettek?
  • LacAI
    #13176
    Nyilvánvaló volt ,hogy nem lesz egy sétagalopp .Gyanítom Sztálin meghúzott valami határidőt,nem engedte a parancsnokait szöszmötölni,és ismerve az Orosz mentalítást azok nem voltak restek a "darálóba "küldeni az embereket.Német részről meg megint csak egyértelmű volt a dolog,ha már Adolfot nem is vesszük számításba,akkor is védték a családjukat a katonák. Persze ,hogy beleadott apait anyait mindkét fél.
    Szét is baxták a várost derekasan . Talán Budapest ostrománál volt még ekkora vesztesége az oroszoknak ,de az sokkal tovább tartott.
  • Kurfürst
    #13175
    Berlin azért nagyon durva daráló volt. Maga a hadművelet nem tartott valami sokáig, de az átlag napi veszteség a Szovjeteknél (és gondolom a németeknél is, max. az abszolút számok voltak alacsonyabbak) iszonyat magas volt. Valami 100 harkocsi/nap volt a veszteség ha jól emlékszem. Per nap..

    A levegőben sem volt nagyon más a helyzet, 1945 január közepétől kezdve márciusban-áprilisban a németek gyakorlatilag az egész légierőt átdobták Berlinhez, és amíg tartott a repbenzin (április közepe-vége táján kb. elfogyott az uccsó stratégiai tartalék is, onnantól kezdve már csak a sugarasok repkedhettek) valami iszonyat pusztítást végeztek a Vörös Légierőben egy utolsó nagy hajrában.
  • LacAI
    #13174
    Van egy könyv .Szigorúan Bizalmas a címe. Nagyon régen olvastam,az írója nem jut eszembe.Olyan visszaemlékezés féle .Eisenhower egyik szárnysegédje írta,az Overlord tervezésétől egészen a háború befejezéséig felöleli a dolgot. Ott olvastam,hogy már nagyon korán eldöntötték,hogy nem erőltetik a dolgot. Érdekes olvasmány ,egy hadsereg parancsnok szemszögéből látni azaz láttatni a dolgokat. Nem lehettek szentimentálisok az ilyen emberek.
  • molnibalage83
    #13173
    Egy francia dokufilmben a '70-es években is volt egy visszaemlékezés ami Simpson tábornok és még valaki között volt és a megbeszélés lényege az volt, hogy Berlin nem fontos. A háború utáni állapotoknál nem számít, hogy ki és mit ver le, a több százezres veszteség "dicsőségét" meghajták a Vörös Hadseregnek...
  • Renegade
    #13172
    van róla wiki
  • LacAI
    #13171
    Nagy volt mindkét oldalon a veszteség,asszem a németek oldalán még magasabb számok is vannak,plusz a civilek akikről nem is tudják mennyien vesztek oda. Fanatikus volt a harc mindkét oldalon,nem véletlen,hogy az amik nem is akarták erőltetni pedig állítólag hamarabb odaértek volna.
  • LacAI
    #13170
    A közel 100 ezer halott meg a kétszer annyi sebesült+ a technika? Szerintem semennyire nem hatotta meg őket. Ha 2-3 szoros lett volna a veszteségük akkor is bevállalják . Azaz pontosítva .Ha a pipás bajszos aszonta ,hogy Berlint el kell foglalni akkor ott mindegy volt mennyien hullanak el.A parancsnokokat szerintem pont nem zavarták a számok. Volt még ott ahonnan jöttek dögivel. Ha jól rémlik kb 1 milla volt a haderő az oroszok részéről ott.
  • molnibalage83
    #13169
    300k halott tája volt asszem. Vagy 300k halott és sebesült.

    Mondjuk volt erről korabeli vicc, csak éppen máshogy, amikor már mindeki számára nyilvánvaló volt, hogy itt a vég:

    Mennyi ideig tart a szovjeteknek Berlin elfoglalása?
    2 óra 15 percig. 2 órát röhögnek, aztán negyedóra alatt felszámolnak minden ellenállást.

    Nos, nem negyedóra volt és nem röhögtek, de Sztálingráddal vagy Bp. ostromához képest Berlin ostroma tényleg pikk-pakk lezajlott.
  • robgros
    #13168
    Mennyire volt drága győzelem a Vörös Hadseregnek Berlin bevétele élőerőt és harceszközöket tekintve?
  • Renegade
    #13167
    hehe, amikor elmegy mellette a motoros, vicces a különbség :)
  • RatBaG #13166
  • Kurfürst
    #13165
    A Do 335 valszeg egy nagyon jó romboló gép lett volna, de alapvetően a Me 410-höz hasonló romboló/gyorsbombázó és nem klasszikus vadász feladatokra. Fordulni nem igazán tudott, de eszeveszett gyors volt erős fegyverzettel, lett volna esélye gyors támadások végrehajtására akár bombázok akár földi célok ellen.

    A Ta 152H szerintem más tészta, szerintem azok közé a típusok közé tartozik, ami alapvetően jó gép volt csak iszonyat túl van hypolva. Alapvetően extrém magassági vadásznak tervezték a B-29 teljesítményéről szóló (egyébként alaptalan) japán eredetű pletykák alapján, erre volt a nagy fesztáv és a magassági motor. A normál tényleges harci magasságokon viszont legfeljebb a meglévő kései magassági 109-esek/Dórák szintje körül mozgott.

    Mindkét típus az új Jumo 213 / DB 603 motoroktól függőtt, azokat pedig 1944-re sikerült hadrafoghatóvá fejleszteni és a tömeggyártást érdemben megkezdeni, úgyhogy szerintem sem korábban nem jöhettek volna és olyan nagy változást nem hoztak volna. A Do 335 szerintem egyébként még talán inkább, mint a Ta 152, de az ipari termelési viszonyok miatt aligha változott volna bármi is, max. kicsit súlyosabbak lettek volna a szövi veszteségek. A Reichstagra zászlóval felmászó szovjet katonák ellen meg még annyit sem számított volna.
  • molnibalage83
    #13164
    Nem kerülhettek ki volna elég mennyiségben, ez 1941 vége után nem volt opció. Az USA egymaga nagyobb ipari termeléssel bírt, mint a háború összes többi szereplője együtt... Pilóta sem lett vonla hozzá, ahogy benzin sem...
  • robgros
    #13163
    Másik what if jellegű kérdés: mennyire lehetett volna komoly ellenfél a Dornier 335 és a Ta-152, ha mindkettő idejében, kellő mennyiségben kerül ki a csapatokhoz?
  • molnibalage83
    #13162
    A másik topikban válaszolok.
  • Prof William
    #13161
    Hopp igen kissé félrement de azért érdekességképpen jó ide is.

    Ha minden országban kb annyi célpontot lebombáztak volna, mint ahogy mondtad akkor tényleg radioaktív pusztaság lett volna a világ nagy része.
    Utoljára szerkesztette: Prof William, 2017.09.08. 15:54:47
  • molnibalage83
    #13160
    Hóóóóóóóóóó, ez igen elavult. 1956-ben. Látnád a '80-as éveket. 100%, hogy a következő helyek kaptak volna...

    Minden katonai reptér...
    Szarvaspusztán az AVR
    Érden az AVR
    A "Szikla" a rávezetési központ...
    Az összes szovjet nukleáris fegyver tároló...
    Sanszosan a hadsereg és front szintű vezetési pontok is..
    Talán még minden hadosztály laktanyája is...

    Ezek csak a katonai célok, ebben nincsenek benne a városok...


    De ezt nem a HT topikba akartad? :)
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2017.09.08. 15:41:12
  • Prof William
    #13159
    Amerikai atombomba célpontok

    Még mi is kaptunk volna 15 darabot. Azt hittem ide 1 max 2 -t dobtak volna.

    Ennek nincs meg valahol az Orosz megfelelője?
  • Kissssss0 #13158
  • RatBaG #13157
  • molnibalage83
    #13156
    Napestig lehete sorolni, de a lényeg ugyanaz marad. A németek hibái súlyosabbak voltak illetve az erőviszonyok miatt eleve kevesebbet engedhettek meg maguknak. Az egész D nap egyetlen kapitális hibát hozott szerintem. Caen-t első nap nem tudták elfoglalni, ami tervekben volt. 6+ hétig tartották még a németek és végül nagy arcvesztés és porig rombolás árán sikerütl csak elfoglalni.

    A Pluto vezeték lehetőségeit túlbecsülték és végül alig 10% érkezett azon, a többit tankerek hozták.

    A sztahanovista jenkik a Mulberry kikötők láncainak csak felét kötözték össza, hogy hamar megnyíljon a kikötő, cserébe az első nagy vihar teljesen tönkretete az egészet, csak a brit vészelte át a vihart, de az is sérülten.

    Ezek sokkal fontosabbak, mint azok az UL-ek és csipcsup hülyeségek / szerintem tévedések, amik a listában vannak.
  • robgros
    #13155
    Akkor miket tudnál 'felróni' a harcoló feleknek hibák gyanánt?
  • molnibalage83
    #13154
    - Az amerikaiak ejtőernyőit nagyon körülményesen lehetett levenni az angolokéhoz képest, így a túlélési esélyeik csökkentek
    Nem volt faktor. Emiatt nem volt kimutathatóan eltérő a veszteség.

    - A dagály idejét rosszul mérték fel, nem vették figyelembe, hogy a szél miatt korábban lesz.
    A dagálynak semmi köze nincs a szélhez, legfeljebb folyótorkolatban, ahol a nagyon erős szél visszaduzzaszthat, ahogy a Balatont kifújja a szél néha a medréből. Apró hiba, hogy ezt sem tudom, honnan szedte. Pontosan az volt, amit vártak. Az aknákkal és vízalatti akadályokkal nem kellett szórakozni, csak cserébe messzebb volt a part. A SvPR filmen is a dagály idején levő hullámoknál kialakukó homokfalig futottak ki, az volt az első természetes fedezék. Pontosan tudták, hogy ez lesz, de mérlegelték, és az aknák helyett eztválasztották. Az úszó harckocsik számára ez volt a kedvezőb. Apró hiba, hogy a hullámzás miatt 28-ból 24 elsüllyedt...

    - A partraszállás előtt nagyon sok és nehéz kaját kaptak, ami miatt tengeribetegek lettek, és harcképességük nagy mértékben csökkent.
    Igen, a hajókon sok finomat szolgáltak fel, de a visszaemlékezések szerint sokaknak nem volt étvágya a stressz miatt, sokan már a nagy hajókon is tengeribetegek voltak. Ez a része inkább UL a kérdéseknek...
  • robgros
    #13153
    Gyakorin találtam, szerintem érdemes átgondolni:

    https://www.gyakorikerdesek.hu/politika__hadsereg-hadvezetes__8848104-a-d-nappal-kapcsolatosan-milyen-hibakat-vetettek-a-szovetsegesek-es-milyet-a-ne
  • SZUsszan
    #13152
    Ja, azt néztem én is, hogy az AP az BFG volt a filmben...
  • Renegade
    #13151
    belenéztem a tankos lövöldözős jelenetbe, 2 percig bírtam, összevissza kacsázó Pz-k, lövészárkokat vidámon rohamozó német zombik, tücsökpöcs tankelhárítólőszer hóba csapódása után, 4-5 német holtan terül el egy 4m sugarú körben, hááát, majd végignézem a harci jelenetek nélkül.

    A tüzérség irányítása menő volt, a teleportáló stukák már nem annyira
  • SZUsszan
    #13150
    Nekem is tetszett, hogy teljesen közelről megnézhettem a pzIII-asokat akcióban.

    Az már nem annyira tetszet, hogy igazából tök hülyék voltak a németek, nem meglepő módon, hisz oroszok voltak a főszereplők.
    A tüzérségi támogatás közben is elindulhattak volna a támadó csapatok. És nem világos miért kellene teljesen kipurcannia egy pzIII-asnak, mert rádobnak egy kötegelt kézigránátot. Még a lánctalp talán szétesne, de ennyi. A molotov koktél sem lehetett ennyire hatékony, pláne nem szemből a toronyra dobva, különben a mai napig ilyeneket hajigálnának első sorban.
  • _rudi
    #13149
    Szerintem van olyan jó mint a Ryan közlegény vagy a Band of Brothers.
    Nekem tetszett...
  • SZUsszan
    #13148
    Egy kis propaganda film, de azért nézhető:

    Panfilov 28 gárdistája
  • Oddball29
    #13147
    Igen, másolat, persze az adott löveghez kalibrálva. IS-2-nél ugyanez, csak 4x nagyítással 2.5 helyett. "Observation devices: the refractive telescopic sight is greatly superior to the sight of the model 1942-1943 T-34 tank. The clarity of the sight is on the level of the German 75 mm model 1940 gun. The field of view was increased by 15%. The markings are more convenient when firing on tanks up to 1000 meters. Injury during motion is nearly impossible due to comfortable pads. The periscopic observation device is simple, has a clear glass block, and is convenient to use. The commander's cupola allows the commander to observe the battlefield, and the turret traverse mechanism is a positive influence on the gunner's target acquisition. "

    Itt a többi.
  • Kurfürst
    #13146
    Ez érdekes, másolat lett volna?

    Tudtommal a német opikáknak a legnagyobb előnye az volt hogy először alkalmaztat a lencséken különböző bevonatokat, ezáltal lényegesen jobb lett a fényerejük, használhatók maradtak gyenge látási viszonyok között is.