15042
Minden amit a II. világháborúról és a Harmadik Birodalomról tudni lehet
  • robgros
    #12984
    Mekkora haderőt érintett ez a gyors visszavonulás?
  • fonak
    #12983
    Fontos ipari központ volt, azonkívül a volgai hajóforgalmat is el lehetett volna zárni, ha elfoglalják (a Lend-Lease szállítmányoknak volt egy déli útvonala is, Iránon keresztül teherautókonvojok, utána hajón a Kaszpi-tengeren és a Volgán). Azonkívül a kaukázusi front balszárnyát is védte, hogy ott lekötötték a ruszkikat. Kevésbé ismert, hogy Sztálingrád eleste után volt egy kurvagyors visszavonulás a Kaukázusból, ami a háború egyik sikeres "rugalmas elszakadása" :) volt. Ha azokat is csapdába ejtik, akkor még nagyobb vereség lett volna, mint Sztálingrádnál.
    Persze ez még nem magyarázat arra, hogy miért mentek bele egy felőrlő városi csatába, ahelyett, hogy kint maradnak a sztyeppén és onnan lövik szét tovább.
    Utoljára szerkesztette: fonak, 2017.08.08. 16:13:21
  • molnibalage83
    #12982
    Mármint valóssal a nevén felül? Valamennyire igen amennyire tudom. A térség központja volt, közlekedési csomópont meg amit akarsz.
  • robgros
    #12981
    Sztálingrád bírt valamilyen jelentőséggel?
  • molnibalage83
    #12980
    A technika válik üzemképtelenné 4-5 hét folyamatos használat után. A német páncéloserők több, mint 50% nem volt üzemképes.
  • fonak
    #12979
    16 ezer főt vesztett a Wehrmacht másfél millióból (halottat, sebesültet dupla ennyit), az nem számított túl nagy "amortizációnak" akkoriban (egyébként a franciaországi hadjárat német veszteségei is hasonló arányúak voltak).
    A francia Saar-offenzíva csak egy "teszt" volt, de a kétszeres létszámfölényben támadó franciák kétezer főt vesztettek, a német védők tizedennyit.
  • molnibalage83
    #12978
    Ha a lengyel támadás 3. hetében a fr+ang. támadott volna, akkor nem tudták volna megállítani őket. A lengyel hadjárat végére is elég szépen leamortizálódott a Wermacht. Az ang+fr az első vh bénító veszteségeinek hatása alatt voltak, vezetőik meg puha pöcsök voltak. A cseh bevonuláskor is le lehetett volna zúzni őket, de a fenti tapasztalat miatt egyszerűen nem akarták a háborút, hitler azt az egyet jól (?) érezte, hogy ilyen téren meddig feszítheti a húrt vagy csak folyamatosan szerencséje volt.. Más téren viszont végtelenül ostoba volt.
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2017.08.08. 13:05:57
  • fonak
    #12977
    Úgy tudom voltak ellenzők már a csehszlovákiai bevonulás előtt is, akik szerint a Wehrmacht a csehekkel sem bírna (ha ellenállást tanúsítanak, lehet nem is bírtak volna velük könnyen). A franciaországi hadjárat előtt is voltak, akik őrülten kockázatosnak tartották a dolgot, persze lehet politikai okokból is (sejtették, hogy a vége vereség lesz, Hitler megbuktatásában bíztak). Igazából Hitlernek 41 végéig szinte minden hazardírozása bejött, el is hitte magáról addigra, hogy katonai zseni.
  • robgros
    #12976
    Mennyire tartották felkészületlennek a Wehrmacht-ot Hitler tábornokai a háború kitörése előtt?
  • Lacusch69
    #12975
    Én is csodálkoztam rajta, bár eredetileg egy másik, nemszabadlinkelnimertnácivagy oldalon találtam, a 168órát jelölve meg forrásként.
    De a "Múlt-kor"-on is találtam erről az esetről cikket.
  • fonak
    #12974
    Érdekes, hogy a 168 óra ír erről, irányváltás?
  • Lacusch69
    #12973
    [URL=http://168ora.hu/magyar-csecsemoket-feldobtak-levegobe-ugy-lottek-agyon-oket-interju-grendel-lajossal/]Ligetfalusi mészárlás. A "győztesnek" mindent szabad?[/URL]
  • Tetsuo
    #12972
    Vannak tévedések, de több igazságot tartalmaz, mint a milliószor nagyobb Wikipédia. ;-)
  • szebag79
    #12971
    Ennyi? Tudsz te ennél többet is
  • Kissssss0 #12970
    rightpedia...
  • szebag79
    #12969
    A WaffenSS-ről meg pár, szerintem sokaknak új infó elsőkézből Léon Degrelle, a világháború utolsó krónikása
  • szebag79
    #12968
    Hogy is kezdődött a 2.vh a tankönyvek és a győztesek szerint? Adolf lefeküdt este, reggel kissé morcosan ébredt, biztos a tegnapi vacsora megülte a gyomrát...na mindegy, gondolta feszültséglevezetés és reggeli torna gyanánt megtámadja a lengyeleket, mert ott vannak:) Valami ilyesmi a jelenlegi propaganda, de nézzük az ellenpropagandát is a vesztesek részéről, mert ugye így fair. Ja és nem vagyok náci, csak érdekel a történelem abból is a valósághoz közelebbi. Az érem másik oldala link Gyengébb idegzetűek kedvéért szólok, hogy vannak durvább képek is. Aki még kisiskolás tehet fel bátran kérdéseket a tanárnéni/bácsinak az órán...
  • robgros
    #12967
    Ha már Dunkerque megy egy ideje a mozikban, ez aktuális:
    https://www.gyakorikerdesek.hu/politika__hadsereg-hadvezetes__8775736-egy-maig-megvalaszolatlan-kerdes-miert-tettek-lehetove-a-nemetek-dunkerque-nel-
  • SZUsszan
    #12966
    Az egyik szereplő a végén Waffen SS álcában nyomja és abban és végzi be.
  • robgros
    #12965
    'Szerintem örvendetes támogatni a XX. századi háborúkat illetően mai kifordult és egyoldalúan uralkodó nézettel szembemenő enyhe áramlatokat, ha azok közelebb állnak az igazsághoz, mint a fősodor.'

    Kissé konkrétabban?
  • Tetsuo
    #12964
    Az igaz, hogy vannak tévedések a videóban, de a lényegét, miszerint sok más nép is - bizonyos szintig - magáénak vagy a társadalmi rendszerével kooperatívnak tekintette a nemzeti szocializmust, bemutatja az egyszerű embereknek.
    Lehetne jobb és tényszerűbb is a videó, egyetértek. Talán legközelebb valaki megcsinálja. Magyar részről például Szolnok95 Youtube-feltöltő jeleskedik hasonló témákban.
    Szerintem örvendetes támogatni a XX. századi háborúkat illetően mai kifordult és egyoldalúan uralkodó nézettel szembemenő enyhe áramlatokat, ha azok közelebb állnak az igazsághoz, mint a fősodor.
  • millerius
    #12963
    Hát ebben van egy kis kavarodás, mindjárt a címben is. A német birodalmi törvények szerint a Wehrmacht-nak csak birodalmi német állampolgár lehetett tagja. Tehát külföldiek lehettek kisegítő, támogató csapatok, viselhettek német egyenruhát mert esetleg más nem volt kéznél, de az "echte" német W.-csapatoktól az alakulat nevével és valamilyen jelvénnyel mindig megkülönböztették őket. Ezért is volt, hogy mikor külföldieket toboroztak a kommunizmus elleni harcra, azokat valamilyen Waffen-SS alakulatként állították fel, ott nem volt ilyen korlátozás. Az összeállítás egyébként annyira lett zavaros, hogy 2.20-nál Hanna Reitsch mellett még belekerült Lilja Litvjak szovjet női vadászpilóta-ász is, aki elég nehezen sorolható akár a Luftwaffe-ba is. Szóval "kissé" felületes volt a készítő....
  • Tetsuo
    #12962

    Érdekesség: Multicultural Wehrmacht & Waffen SS


    Utoljára szerkesztette: Tetsuo, 2017.08.02. 01:22:31
  • fonak
    #12961
    Ott szerintem a KZ felszabadításos résszel letudták a nácik gonoszsága témát, cserébe nem kellett nagyon erőltetni az egészben. :)
  • molnibalage83
    #12960
    Jah, akkor a Band of Brothers mosdató...?
  • Tetsuo
    #12959
    https://www.youtube.com/watch?v=Q1hB4ku_FSw
    Érdekes élettörténet, részben a 2. vh idejéből.
  • robgros
    #12958
    Fura. Az Unsere Mütter unsere Vater/Generation war tv-sorozatot még nem hallottam náci mosdatónak nevezni, habár az abban szereplő katonák a Wehrmachtba tartoznak, nem a Waffen-SS-be,
  • fonak
    #12957
    Hát gondolom ha egy filmben a Waffen-SS tagjait nem velejéig gonosz szadistáknak vagy levágott fejű csirkeként a hősök tüzébe rohanó, egy rosszabb videojáték AI-hoz hasonló módon harcoló idiótáknak ábrázolják az egyeseknek "nácimosdatás" lehet.
  • Tetsuo
    #12956
    Na ne viccelj! Milyen filmben van "nácimosdatás"? :-O
  • Renegade
    #12955
    hááát, nem hozta meg a kedvemet :)

  • Oddball29
    #12954
    Ez egy elég korrekt összefoglaló az AxisHistoryról.
  • Renegade
    #12953
    ezt látta valaki?

    érdekelne, hogy azért kapott ilyen kevés és rossz pontszámot mert rossz, vagy azért, mert jajajaj biztosan náci mosdatás, vagy valami

  • Freeda Krueger
    #12952
    T-34
  • robgros
    #12951
    Német oldalról Sherman-ből vagy T-34-ből lőttek ki többet?
  • molnibalage83
    #12950
    Ráadásul az "amerikai filmben" az összes listázott színész mind angol, ír vagy wales-i, a rendező is angol... A stúdió az, ami jenki földön alapított. Tetsuoról túl sokszor érzem azt, hogy elmeorvosi eset...
  • robgros
    #12949
    Ugyan, hagyjad...
    Ennél komolyabb szintet képeznek azok, akik minden politikai bizbaszba, válsághelyzetbe a zsidók keze munkáját látják :)
  • robgros
    #12948
    Itt viszont adódik a kérdés: ha ezt a haderőt a Wehrmacht megtizedeli -mert nem Göring légierejére bízzák-, az milyen körülményeket teremthet Angliának?
  • molnibalage83
    #12947
    Már megint a "pina" vicces szindróma...
  • molnibalage83
    #12946
    Nekem a The Prestige tetszett. A Memento jó ötlet, csak maga az ötlet és a forgatás tette szinte nézhetetlenné.
  • Tetsuo
    #12945
    Egyetértek abban, hogy Christopher Nolannak egy filmje jó, az a fekete-fehér. ;-) Ott még nem kurvult el talán.