15042
Minden amit a II. világháborúról és a Harmadik Birodalomról tudni lehet
  • Kurfürst
    #14478
    Az olaszok csak kolonc voltak a németek nyakán. Nemcsak katonailag, de gazdaságilag is. Kőolajtermelésük zéró volt, ezért a németek szállítottak nekik, és nekik is eleve kevés volt, erre osztozhattak rajta az olaszokkal. Ezért volt hiába relativ fejlett és erős az olasz flotta, kőolaj híján majdnem az egész háborút kb. a kikötőben töltötte, Rommel hadtáp konvojait se nagyon tudták védeni, pedig lett volna hozzá hajó.

    Sokkal, sokkal jobb lett volna Németországnak egy baráti semleges Olaszország, amin keresztül nem jöhetnek szövik. Mint strómanon sutyiba lehetett volna bizonyos mértékben importálni ritka ásványokat, kőolajat stb., ahogy Spanyolországgal, Törökországgal is tették egy darabig.
  • ximix #14477
  • SZUsszan
    #14476
    Talán még jobban is jönnek ki a németek, nem kell Afrikában harcolni, meg a balkánon a Barbarossa előtt. Értékes hetek mentek el vele, ami pont elegendő lett volna, hogy a telet ne Moszkva előterében kezdjék, hanem azt már elfoglalva.
  • robgros
    #14475
    Ha már what if: mi van akkor, ha az olaszok nem társulnak a németekkel, vagy ha mégis, nem folynak bele a háborúba?
  • fonak
    #14474
    Az USA az embargó feladásáért azt várta Japántól, hogy gyakorlatilag minden kínai hódítást adjon fel, ami kb. annyira volt akkor reális, mint most az, hogy az oroszok visszaadják a Krímet, vagy még annyira sem. A japán vezetés tárgyalt volna, ha az USA egy kicsit kevésbé arrogánsan viselkedik, de így a háborúpárt kerekedett felül, a miniszterelnököt, aki tárgyalni akart, menesztették. Az USA számára nem volt opció, hogy Japánt hagyják elfoglalni Kínát, vagy más ázsiai területeket. Az amcsik a régi brit külpolitikát folytatták a brit birodalom tulajdonképpeni örököseként, ahogy azóta is. Tengeri fölény megőrzése, megakadályozni, hogy egy kontinentális hatalom kiemelkedjen.
    Roosevelt a németek ellen akart ugyan elsősorban hadba lépni, de a japán támadás is jó ürügy volt végül, Pearl Harbor hiányában nehezebb lett volna a közvéleményt megdolgozni, bár bizonyára sikerült volna valami Maine- vagy Lusitania-szerűséget produkálni akkor is.
  • molnibalage83
    #14473
  • molnibalage83
    #14472
    Egyes források pont arról polemizálnak, hogy hatalmas terület feladással és pusztán döntetlenre hajtással lehetett volna olyan terepviszonyokat találni, ahol a megőrzött német erők meg tudták volna állítani az 1943-as vagy 44-es nagy offenzívát. Ez Kurszk után esélytelen volt.
  • SZUsszan
    #14471
    Kurszkot otthagyni csata nélkül és visszalépni pár kilométert hogy a saját védelmüket felhúzzák sem segített volna ezen gondolom.
  • Prof William
    #14470
    Szeirnem ha nyernek az is max pár hónapnyi haladékot nyertek volna, míg az Oroszok újratermelik/kapják a szükséges fegyvereket.

    A németek pedig sokkal nehezebben tudták pótolni a kilőtt tankjaikat.

    Ha Hitlernek ott lett volna egyszeri használatra az Infinity Gauntlet és egy csetintéssel minden oroszt + felszerelésüket hamuvá változtatja akkor is max fél éven belül minden ugyanúgy lenne mint előtte.

    Valamint valószínűleg a németek nem tudták volna kihasználni a győzelmüket, hiszen ők is kivéreztek közben rendesen.
  • molnibalage83
    #14469
    Nem tudom, majd nézd meg otthon és kiderül.
  • Oddball29
    #14468
    Most nem tudom megnézni. Ez a kiszögellés déli sarkára vonatkozik?
  • molnibalage83
    #14467
    Egy videó alapján én sem mernék messzemenő következtetést levonni, csak gondoltam beteszem, hogy hoppá. Izé. Ez nekem úgy és bizony mítoszromboló.
  • Renegade
    #14466
    hát ez nekem is új, úgy tudtam még mindig nincs egyezség a történészek között arról, hogy mekkora hiba volt Hitler részéről leállítani a hadmozdulatokat, ez itt az alternatív töri vonalon annyiban érdekes, hogy a leállítás egybe esett Szicíliával.

    A Wiki szerint a leghátsó védvonalnak (Voronyezsi front) már nem volt tartaléka, az összeomlás szélén volt, szóval lehet, hogy szemből csak kettőt törtek át, de ha elfoglalják az utolsót, akkor fene tudja mi lett volna. Szóval nekem úgy rémlik, hogy ez az utolsó lett majdnem meg.
  • molnibalage83
    #14465
    Nemrég láttam egy videót Kurszkról és kiderült, hogy ez csak legenda, ami nekem is új volt. A 2. védelmi vonalat kb. áttörték az 5-ből...

    Ez volt. 10:50-től.
  • Renegade
    #14464
    szerintem is inkább kikapnak, mondjuk Hitler akár túl is élhette volna (muszáj lett volna egy idő után leváltani az elmebaja és a drogproblémái miatt), nélküle gondolom tovább húzták volna a visszavonuló tengely csapatok.

    viszont:

    Leningrád: később foglalják vissza, még több civil halott
    Sztálingrádi csata: hát sajnos itt maradt volna a töri, ha más nem a tél miatt, max többen tudnak visszavonulni illetve a szovjetek nem "csak" 1.1 millió embert veszítenek.
    Kursk: na ez érdekes, Sztálin továbbra is csapdával várta volna a németeket, viszont, ha jól tudom nem sokon múlott is sem a katlan, szóval lehet, hogy tudtak volna nyerni a németek (persze a veszteségeik így is hatalmasak lettek volna, viszont a szovjetek még ha ki is törnek a katlanból, még több járművet veszítettek volna)
    nincs Varsói lázadás

    HA esetleg gyökeresen megváltoztatták volna a végjátékban a gondolkodásmódjukat a szláv népekről (bábállam: Ukrajna, Baltikum), akkor talán valahol Kijev-Minszk-Baltikum környékén megáll a front és tűzszünet.
  • molnibalage83
    #14463
    Az a szolgálat annyira profi volt, hogy a német támadás után, amikor sztálin alárendeltjei megtalálták a maga alatt levő generalisszimuszt, akkor ő kérdezte, hogy most letartóztatni jönnek? Kb. senki nem állította meg őket. Csak a talpnyalók a vezérnél is tanácstalanabbak voltak... Akkor ott, ha valaki agyonlövi, az lett volna érdekes menete a történelemnek...
    Utoljára szerkesztette: molnibalage83, 2019.04.09. 14:50:22
  • molnibalage83
    #14462
    Miért üzenne hadat az USA Japánnak? Ha a gazdasági hadviselés (embargo) miatt Japán leáll a területi terjeszkedéssel, akkor az USA-nak semmi oka nem lett volna a háborúra Japánnal...
  • SZUsszan
    #14461
    Köszi, meglesem!
  • Prof William
    #14460
    A Germánia c. "mi lett volna ha" könyvben az oroszokat nagyjából 43 közepére elpicsázzák. Sztálint megpuccsolják és némi marakodás után -ami szintén a németek malmára hajtja a vizet- fegyverszünetet kötnek. Az új határ a Urálnál húzódik.

    Az USA nem akar az EU-val komolyabban foglalkozni pont elég nekik a japánok is -azért is jön a puccs a SZU-ban - de azért az angoloknak besegít.
    De mivel már nincs Orosz front ezért Európa védelme sokkal hatékonyabbá válik + most már a Kaukázus olaja is bejátszik. (Az Olajmezőket Német ejtőernyősök foglalták el, hogy megakadályozzák a gépek tönkretételét) + ja és Speer már 42-től kezdve nyeregben van.
    Ettől kezdve szűk két évig csak kölcsönös bombázás megy miközben a németek egyre nagyobb veszteségeket okoznak az amcsi+ angol bombázóflottáknak, de persze ők is megszenvedik a dolgot.

    1945 elején az USA már háta közepére kívánja az egész háborút -itt távolról sincs akkora támogatosságuk mint a valóságban + a japók is kivárták míg az USA üzen hadat szóval ők az agresszor- de még egy Angol-USA partraszállásra kapható. Rosewell meghal és az utódjától mindenki a háború befejezését várja.
    A partraszállás mindkét oldalon nagy áldozatokat követel de végül nem sikerül.
    Az USA ekkor kiszáll a háborúból. A Németek és az Angolok még pár hónapig kölcsönösen bombázgatják egymást de aztán -mivel Hitler ajánlata még mindig nagyjából ugyanaz- 46 közepén békét kötnek.

    Érdekes könyv volt. Ajánlom azoknak, akiket érdekel egy kis "Mi lett volna ha?" Szituáció. Maga könyv kb 20 évvel játszódik a győzelem napja után.
  • robgros
    #14459
    A grúz diktátorról nem tudnám elképzelni, a 40-es évek vége felé beadja a kulcsot, hacsak a német titkosszolgálatnak nem sikerül valahogy megmerényelni (vagy színre lép egy magányos hős, akinek töke tele van a sztálinizmussal). Viszont ennek is kétesélyes a sikere, tekintve Sztálin mennyire törekedett a profi biztonsági szolgálatra.
  • SZUsszan
    #14458
    Az tuti, hogy nem german win. Hajlok a russian winre, illetve ha Sztálin meghal közben a döntetlenre is.
  • robgros
    #14457
    Na most akkor russian win vagy döntetlen? Döntsük el..
  • SZUsszan
    #14456
    Szerintem akkor is legyűrik a németeket a vörösök, csak 1-2 évvel és +5-8 millió halottal később.
  • robgros
    #14455
    Okés, egyezzünk ki egy fegyverszünetes döntetlenben.
  • robgros
    #14454
    Másik kérdéses pont az új fegyverek (sugárhajtás, rakéta technológia) bevetése. Amerikai részvétel nélkül is sor kerülne ezekre?
  • molnibalage83
    #14453
    Hóóóóóóóóóóóóóóó...
    Azért ez így nagyon leegyszerűsítése a dolgoknak. Ha nincs az USA, akkor a németeknek jóval több erőforrása jut keletre is...
  • robgros
    #14452
    Így viszont a Vörös Hadsereg eljuthat egész a Csatornáig. A csapatok mozgatásánál sokat köszönhettek a Studebaker teherautóknak.
  • molnibalage83
    #14451
    Egy ponton túl eljön az, hogy eszköz van, de ember aki használni tudná az nincs...
  • SZUsszan
    #14450
    Na igen és a tömérdek USA hadihajó nélkül a tengeralattjárók több Brit célpontot támadhattak volna meg.

    Az még egy extra felmerülő kérdés, hogy ha az USA nem száll be, de a LL-t tovább folytatja, akkor szerintem simán megtriplázza az LL mértékét, mert a saját csapatoknak lényegében nem kell adni belőle a veszteségek pótlására.
  • molnibalage83
    #14449
    Khöm...

    A stratégiai bombázás kezdte ledarálni a Luftwaffe-t, amit a fronton is megéreztek és a haditermelés egy része is ment át a honi légvédelembe. Az USAAF nélkül ez a része teljesen kiesik a háborúnak.
  • SZUsszan
    #14448
    A legfantáziadúsabb agymenésem:

    A full zöld USA is ott van a védvonal mögött, akiket a németek még szinte lekezelően elkergettek Afrikában az első pár kontaktnál.
    Jön a német átkarolás az Ardenneken, körbezárják a teljes szövetséges hadsereget és a fejveszett káoszt felszámolják. Dunkirknél kétszerannyi katona van a tengerparton, nem tudják őket összeszedni. Az USA kap egy hirtelen nagy pofont és a nép nem akarja a háborút, hiszen nem volt még japán agresszió sem, de már hullanak a fiaik.

    Az USA kilép a nyomás miatt még talán a LL sem történik meg.
  • SZUsszan
    #14447
    Define "elején"?

    39, szept. 1 átlépik a Lengyel határt és már gyúlnak is a tüzek Mória bányájában és megszólalnak a dobok?

    Amint átérnek Franciaországba és kiheverik a tengeri utat, miközben zötykölődnek a német határ felé már el is dőlt a háború. Lengyelországnak vége, még fel sem sorakoznak a németek a Francia határhoz, már ott figyel a Maginot vonal mögött az USA is?
  • robgros
    #14446
    Mondok egy jobbat: mi van, ha az Államok már az elején bekapcsolódik a háborúba?
  • SZUsszan
    #14445
    Ha nincs közeledő déli front, gondolom az olaszok sem akarják kilőni a dúcsét.

    A fáklyában elvileg 50% USA, a többi főleg Brit némi francia csapattal szerepeltek. És a kiesés nem csak szárazföldön, hanem vízen és levegőben is érezhető lett volna.

    Nomeg egy agresszív Patton is kellett a kiszámító és lassú Monty mellé, hogy aktívan visszaszorítsák a németeket.
  • robgros
    #14444
    Amiben biztos vagyok: nincs 2. front Normandiában -a Fáklyában már nem vagyok 100%-ig az-, Keleten végsőkig kifáraszthatják egymást, megegyezhetnek egy fegyverszünetben, a többi passz. Az olasz csizmán sem tudom, hogy alakulhatnak a dolgok.
  • SZUsszan
    #14443
    Feltételezem az Angliai légicsata ugyanúgy ér véget, a partraszállás tervét ugyanúgy elvetik a németek.

    Afrikában az USA csapatok nélkül Monty sokkal jobban megizzad. A fáklya hadművelet az amerikaiak nélkül feleannyira sem lett volna hatékony. Szerintem legalább egy évvel később történik meg a front összeomlása és esetlegesen Szicíliába átmozgása. Persze, ha Rommel több utánpótlást kap, a brittek meg csak az anyagi támogatást az USA-tól még az is felmerülhet, hogy megfordul az ütközet megint és esetleg tanulva az előző hibából másként alakul a csata Al Alameinnél.
    Az persze irreális, hogy onnan tudjon bármit is az Africa corps segíteni a keleti front oldalbakarolásával. Max. tehermentesítik még jóideig a tengelyhatalmak déli részeit a bombázásoktól és talán némi hadizsákmányt meg pár olajkutat megkaparintanak.

    A Keleti front semmiben nem tért volna el a valós eseményektől addig a pontig, amíg a szövetségesek nem nyitották meg a nyugati frontot. Ami az usa segítség nélkül tuti nem történt volna meg, illetve el lehet képzelni, mennyivel több brit veszteség történik az USA nélkül, ha sikerül-is egyáltalán lábat vetni Normandiában.

    A kérdés az, hogy a komplett Nyugati és Déli front kiesésével és lényegesen kevesebb stratégiai bombázás miatt mi történik a Keleti fronton.
  • SZUsszan
    #14442
    Volt szó az iszonyatos mértékű lend leaseről.

    A kérdés felmerült bennem. Mi lett volna a háború végkimenetele, ha Japán és senki más sem támadja meg az USA-t és a feltevés kedvéért az USA ezért nem lép be hivatalosan a háborúba. A Lend Lease 41 márciusában kezdődött, a Pearl Harbour-i támadás előtt bő fél évvel.

    Szóval USA csapatai nélkül, de a Lend Lease mellett mi történt volna másként?
  • Kurfürst
    #14441
    Nem volt nagy, Mustang, Hurricane pl. jól láthatóan nagyobb, de pl. a Spit vagy a 190 kb. ugyanakkora.

    Annó csináltam pár overlayt méretarányos műszaki rajzokkal, a kabin pl. majdnem centire ugyanakkora, itt a rajzon meg kb. 2/3-ának tűnik.
    Eleve ha megnézed a motor méretét a Merlin meg a DB motor kábé ugyanakkora volt, itt meg úgy néz ki mintha a messzerben valami movi motor lenne. :)
  • millerius
    #14440
    A Me-109 tényleg annyira kicsi de főleg karcsú volt, hogy anno Tobak "Cica" bácsi mesélte (180-valahány centi magas szép szál legény volt), hogy néhányan mikor bevonult a Puma-ezredhez előre vigyorogtak és ugratták: "Azt nézzétek meg hogy lesz az majd mikor a Cica "magára ölti" a Messzert!!"
  • fonak
    #14439
    Nekem jónak tűnnek az arányok (meg lehet nézni a méretadatokat a wikin mondjuk), a 109-es valóban egy apró gép volt.