Hunter

Az édes élet keserűségei

Cukor, szacharin, aszpartám, szukralóz. Annak kiválasztása, hogy éppen melyiket szórjuk a teánkba vagy kávénkba egyfajta orosz rulett, különösen a körülöttük kavargó ellentmondások miatt.

A szacharint sokan a rák szinonimájaként értékelik, az Egyesült Államokban az 1970-es években be is akarták tiltani, mivel a szintetikus édesítőszeren tartott patkányoknál hólyagrák alakult ki. A Kongresszus azonban moratóriumot hirdetett a tilalommal szemben, így maradhatott a szacharin az éttermi asztalokon és a boltok polcain, 1991-ben vissza is vonták a tiltási indítványt. 2000-től, amikor kísérletekkel bizonyították, hogy a mesterséges édesítő másként viselkedik az embereknél, mint a patkányok esetében, a figyelmeztetések is eltűntek a csomagolásokról.

Mindezek ellenére, vagy éppen ezért sokakban merülnek fel kétségek az egyre szaporodó mesterséges édesítőszerekkel kapcsolatban, mégis rengeteget használunk belőlük. Globálisan ezek a szintetikus anyagok 1,5 milliárdos piacot jelentenek éves szinten, a fogyni vágyók és a cukor problémákkal küzdők többsége kizárólagos megoldásként tekint ezekre a kemikáliákra.

A tudományos társadalomban sincs egyetértés. Bármelyik édesítőszer esetében ugyanannyi megnyugtató elemzést találunk némi keresgélés árán, mint amennyi elrémítő tanulmányt, és sajnos egyáltalán nem zárható ki, hogy az édesítőszerek olyan hosszútávú hatásokat hordoznak az emberekre nézve, amik csak akkor válnak egyértelművé, ha valaki évtizedeken át fogyasztja ezeket a szereket, éppen ezért az emberek döntéseit leginkább a szóbeszéd és a különböző szeszélyek alakítják.

Több százmillióan fogyasztanak mesterséges édesítőszerrel készült ételeket és italokat, melyek száma meredeken nő, eddig azonban nem hallhattunk semmilyen világméretű egészségügyi hatásról, ami ehhez lenne köthető.

Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerbiztonsági Hatósága (FDA) a három, jelenleg legszélesebb körben alkalmazott édesítőszert ugyanabba az "általánosan biztonságosnak tartott" csoportba sorolja. A gyártók tanulmányok hadaival igyekeznek alátámasztani ezt. "A hagyományos értelembe vett élelmiszer biztonsági szempontok alapján a tudományos társadalom úgy véli, ezeket rendkívül alaposan leteszteltük minden lehetséges toxicitással szemben" - mondta Dr. Gary M. Williams, a New York-i Orvosi Egyetem patológus professzora, aki nem vett részt a mesterséges édesítőszerek biztonsági felülvizsgálataiban, melyek közül többet is a gyártók finanszíroztak.

Williams professzor biztonsággal kapcsolatos nézeteit részben arra is alapozza, hogy az édesítőszerek sokkal intenzívebbek a cukornál, ezért az emberek jóval kevesebbet fogyasztanak belőlük. A kis tasakokban található, vagy apró tablettákba formált fehér "izé" nagy része csupán töltőanyag, nem tisztán édesítő, az állatokon végzett biztonsági tesztek olyan dózisokat vizsgáltak, amik a fogyasztásra ajánlott több száz, vagy ezerszerese. A kritikusok azonban, főként a hazánkban is legelterjedtebb aszpartám esetében azzal érvelnek, hogy az egészségügyi panaszok, mint fejfájás, neurológiai rendellenességek és a rák kialakulása igenis figyelmeztető jel, a hatóságok azonban szemet hunynak ezek felett.

Egy fogyasztóvédő csoport, a Center for Science in the Public Interest (CSPI) "kerülendő" felirattal látja el a szacharin és aszpartám tartalmú fogyasztási cikkeket, ugyanakkor a szukralózt és egy újabb, intenzívebb, kémiai összetételét tekintve az aszpartámhoz nagyon hasonló édesítőt, a neotámot biztonságosnak ítél. A CSPI ugyancsak óv az aceszulfám-káliumtól, egy kevésbé elterjedt szertől, amit inkább a sütött árukban alkalmaznak más édesítőkkel kombinálva, de üdítőitalokban, sőt a Halls cukormentes cukorkákban is megtalálható az aszpartám társaságában.

A CSPI-nek azokhoz is van pár szava, akik a sztíviához, a jázminpakóca növényből kinyert édesítőhöz folyamodnak, mivel mindössze egyetlen laboratóriumi állatfajjal folytattak le ráktanulmányokat az édesítőszert illetően. "Csak azért mert az anyag természetes, nem jelenti azt, hogy biztonságos is" - figyelmeztet a CSPI weboldala.

Egy édesítőszerekre irányuló Google keresés ezernyi rémtörténetet tár elénk, az agydaganat kialakulásától a súlygyarapodásig szinte bármit olvashatunk. Dr. Walter Willett, a Harvard élelmezési tanszékének vezetője szerint az emberek képesek a racionális döntésekre a kockázatok és bizonytalanságok figyelembevételével. "A világ soha nem pusztán fekete és fehér, és szinte soha nem közelíthetünk teljes bizonyossággal semmi felé" - mondta. "A legfontosabb azon kockázatok elkerülése, amik jelentősek és egyértelműek, mint a dohányzás, túlsúly és a cukrozott üdítők rendszeres fogyasztása"

A szacharin, aszpartám, szukralóz és aceszulfám-kálium mind olyan molekulák, amik a nyelv felszínének bizonyos proteinjeihez kapcsolódva megbizsergetik a neuronokat, melyek az "édes" jelzést küldik tovább az agyba. A legnagyobb kérdés, hogy mi történik a mesterséges édesítőkkel miután elfogyasztottuk azokat.

Nézzük az aszpartámot. Ez gyakorlatilag két aminosav és egy molekuláris töredék elegye, utóbbit metil-észternek neveznek. Az emberek egy része - körülbelül egy a huszonötezerből - nem képes feldolgozni az egyik aminosavat, a fenilalanint, nekik nem tanácsos aszpartámot fogyasztani. Mindemellett sok étel tartalmazza a szóban forgó két aminosavat, jóval magasabb mennyiségben. "Nem teljesen idegen, egyedi anyagokról beszélünk" - mondta dr. Willett. "Ez nem bizonyítja ugyan, hogy teljesen ártalmatlanok, de kicsi a valószínűsége, hogy valami hatalmas meglepetés várna ránk"

A két aminosav bár része az emberi étrendnek, gondokat okoz ha felborul az egyensúlyuk, ugyanakkor érdemes egy pillantást vetni a harmadik összetevőre. A metil-észter metanollá, egyfajta méreggé alakul, bár a gyümölcslevekben is megtalálható a metanol, ami különböző rendellenességeket okozhat, mint sclerosis multiplex vagy enyhe metilalkohol mérgezés. A tudományos irodalomban is több figyelmeztető felfedezés található. Egy olasz rákkutatási tanulmány szerint az aszpartámot fogyasztó patkányoknál magasabb volt a leukémia és a limfóma megjelenésének aránya. Természetesen van ellentételezésünk is, a marylandi Nemzeti Rákkutató Intézet átfogó vizsgálata például nem talált összefüggést az aszpartámmal készült italok és a rák kialakulása között.

Eközben a szukralóz, ahogy azt az előállítók is hangoztatják, cukorként kezdi pályafutását. A cukor molekulákból azonban kémiai reakciókkal darabokat emelnek ki, három hidroxil csoportot klóratomokra cserélve. A klór hatékonyan álcázza a molekulákat, melyek többsége feldolgozatlanul áthalad a szervezeten, ezáltal elmondható, hogy nulla kalóriás termék. Többen természetesen aggódnak a klór miatt, az állatokon elvégzett tesztek szerint azonban a szukralóz belefér az amerikai "biztonságos" kategóriába. A szukralóz molekulák tartóssága azonban egy másik aggályt is felvet, mivel alig metabolizálódik, a környezetbe kerül. Az Egyesült Államokban mérhető szukralóz szinteket találtak a vízellátásban, a kikerült mesterséges anyagok hatása az élőlényekre nem ismert.

Ha már ennyi negatívum hangzott el az édesítőkkel kapcsolatban, bizonyára sokakban felmerül, vajon a cukor mennyire káros valójában? A fehér cukor bár természetes, egyértelműen hizlal, ami számos egészségi problémát eredményez, a diabétesztől, a szívbetegségeken át egészen a rák kialakulásáig. A cukros üdítők, és ide érthetők a gyümölcslevek is, különösen nagy mértékben hozzájárulnak az elhízáshoz. Elvileg az étrend megváltoztatásával az éhségérzet is megváltozik, biztosítva a megfelelő táplálkozást. Emésztőrendszerünk azonban mintha nem venné észre a folyadékkal bevitt kalóriákat. "A folyékony kalóriák másnak tűnnek, ezért is különösen problémásak" - mondta dr. Willett. "Sok étel hozzájárul a súlygyarapodáshoz, azonban úgy tűnik, hogy a cukrozott italok jelentik a legfontosabb problémát"

A mesterséges édesítőszerek nem hizlalnak, azonban rengeteg körülöttük a kérdőjel. "Érdemes figyelembe venni, hogy a cigarettázás 30 évig nem emeli a tüdőrák kialakulásának a kockázatát, pedig ez egy rendkívül erős karcinogén. Sok összetevő évtizedeken át képes lappangani" - mondta Willett, aki a transzzsírokat hozza fel példaként, amit az 1900-as évektől használunk, azonban csak az 1990-es években bukkant fel problémaként a gyógyászatban. "90 évbe telt, hogy rájöjjünk mekkora problémát is okoz. Kissé mellbevágó milyen hosszú időre volt szükség" - tette hozzá.

Willett mindezek ellenére úgy véli, hogy a mesterséges édesítésű üdítők még mindig jobbak a cukorral készült változatoknál, bár a diétás italokat sem tartja optimálisnak, a nikotin tapaszra emlékezteti, és inkább a kevesebb édes étel és ital fogyasztására buzdít.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • pifoeko #51
    De az a sora a cikknek amit idéztem enyhén szólva is szánalmas. Szerintem azok akik saját testük, életük, egézségük változását, javulását pirulák, szerek kiegészítőktől vagyis másoktól várják nem felelnek meg a társadalmi elvárásoknak. Főleg ma ás főleg a jövőben. Amikor az ember már manapság is puszta számokkal jellemezhető később mit várnak ezek az emberek. Hányszor hallottuk mindannyian "hogy ez senkit nem érdekel" kifejezést (például rosz lett a vizsgád, mert meghalt az anyukád... De számtalan példát lehetne mondani még)
  • pifoeko #50
    Valóban igazad van nem lenne így kivitelezhető.
    Amit leírtál egyetértek vele.
  • wraithLord #49
    Ez igaz, és általában működik is.
    Viszont a drasztikus testzsír-százalékát csökkentés (és annak az állapotnak a megtartása) drasztikus módszereket kíván. :D És nálam most az is szempont.
  • Melan #48
    pifoeko: Valóban? Már elnézést, de, ha ezt is az iskolában kellene megtanulni, akkor minden hasonlósan fontos dolgot is ott kellene. És akkor mita tanít a szülő? A társadalom, a közvetlen környezet, a TV? Ha egy picit is gondolkodom (más hozzászólókkal ellentétben) nem az iskolába vinném ezt be, ahová idő is kell(ene) erre no meg képzett tanár, valamint BEFOGADÓKÖZÖNSÉG. Ugyanis képzeljük el, hogy a mai fiataljaink, aki között vannak olyanok, akik napi 3-4 energiaitalt isznak meg (félreértés ne essék, nincs bajom vele) és főleg gyors- és/vagy műkajákat esznek, szóval ők nemigen fognak tátott szájjal figyelni ezekre az itelmekre. Ne akarjunk már mindent megtanítani a gyerekeknek, hanem egyszerűen hagyni kellene neki megtanulni ezeket. Hogy honnan? Például a szülő példamutatásával, a társadalommal, ami nem a pénz felé, hanem az őt alkotó emberekkel foglalkozna, hogy minél tovább éljenek egészségesen, és dolgozhasanak,építve ezzel a társadalmunkat (ezt most osszuk el kettővel, elég fennkölt és idealista lett, de a lényeget érthetitek). Hidd el nekem, 1-2 TV műsor és reklém, ami jól célozza meg a megfelelő tartalommal a közönséget többet hat a gyereknél, mint a tanóra.
    Szóval ne akarjunk minden benyomni az iskolába már... főleg nem ész nélkül.
  • Bannedusermail #47
    Okés, akkor voltál dokinál...
    Lehet, hogy csak alergiás vagy rá genetikailag.
  • pifoeko #46
    'a fogyni vágyók és a cukor problémákkal küzdők többsége kizárólagos megoldásként tekint ezekre a kemikáliákra.'
    Tényleg????
    Nem is kellene semmitsem megoldani ha nem lennék ennyire rabjai érzelmeiknek/érzéseiknek. Az iskolában nem csak azt kellene megtanítani, hogy mi az a logaritmus meg derékszögűháromszög, hanem azt is, hogy képesek legyünk irányítani vágyainkat és ne azok irányítsanak minket! Illetve, hogy ne higgyjünk olyan vizsgálatoknak amiket azok finanszíroznak akiknek kárára válhat.
  • chuthulu #45
    mondjuk ha biológus vagy akkor még érthetö is, de éna zért enynire komolyan sose tudnám venni ezt a dolgot, egyszerü a képlet, enni kell rendesen, mozogni rendszeresen, és nemlesz elhizás:D


    TrSzGabesz-nek pedig, az orvosokrol anynit hogy keresztanyám a növért fizette le hogy hozza már a gyógyszerét mer párórával elvoltak maradva (természetesen kávéautomatánál találta meg) rá 1 hétre meghalt.(persze nem az elsö és utolsó alkalommal keresgélte a növért)
  • TrSzGabesz #44
    "Szóval, ha aszpartam fogyasztása után mindig rösszul leszel, akkor emeld fel a segged, és húzz el az orvoshoz! Én nem vagyok orvos, de mi van akkor, ha a szervezeted cukornak érzékeli, és inzuéinnal leszabályozza a vércukorszinted és azért vagy rosszul? Lehet ez egyfajta cukorbetegség, vahy akárminek a tünete is. Talán csak egy alergia, de lehet komoly is. Mondom, egy mentősnél gyakori letakarni valók az olyan emberek, akik ezzel meg azzal a kis tünettel minek is fordulnának orvoshoz..."

    Kösz a tippet! Ugyan nem az írásod nyomán, de korábban voltam vérvételen, többféle vizsgálatot kértem. Minden rendben volt. Sajnos az orvosokat érintő tapasztalataim nem éppen rózsásak. Sokszor rángatják az embert hónapokig tartó kivizsgálásokra, hogy megállapítsák, nem találják a baj forrását. Azért az ember feleslegsen nem szereti magát stresszelni, ugráltatni hónapokig, hogy utána ilyet mondjanak neki. Nem mondom, hogy minden esetben, de a mentős ilyenkor jön takargatni, utána meg lehet, hogy az áldozatot hibáztatja. Persze most ezt nem vitának szántam. Csak jeleztem, hogy igen is, az orvosokon is sokszor múlik sok minden. De ez már eléggé offtopic :)
  • wraithLord #43
    Nem mérem, csak tudom, hogy miben mennyi energia van (valamire pontosan rá is van írva, van amit saccolok), és hogy milyen időközönként, mit és mennyit érdemes enni... Illetve azt is, hogy kb. mennyi az aznapi energiaszükségletem. Ezt persze hozzáigazítom ahhoz is, hogy mit csinálok az adott napon.
    Azt is tudom, hogy X perc X km/h-s futással kb. mennyi kalóriát használok el.
    Mindent csak "érzéssel" csinálok, semmit nem állok neki számológéppel számolgatni. Persze ehhez nem árt egy kis tapasztalat (és persze az sem rossz dolog, ha biológus az ember... :D). Csak akkor futok pluszban valamilyen kaja/cukros pia matt, ha nagyon kilóg az aznapra betervezett energiabevitelből. (betervezetten az értem, hogy már reggel tudom kb., mit fogok aznap csinálni, és hogy ehhez saccolva mennyi energia kell...)

    Durván és bonyolultan hangozhat, de nem nagy dolog, és nagyon hasznos tud lenni a mai világban, amikor tulajdonképpen meg sem kellene az embernek mozdulnia, viszont az élelmiszerek, kaják a fejlett civilizációnak köszönhetően dugig vannak energiával...
    Érted a problémát... Az ősember egész életében majdnem az egész napját kajaszerzéssel töltötte, és energiatartalom szempontjából mégis relatíve elég szar minőségű kajával kellett beérnie... Ma viszont gyakorlatilag nem kell csinálnunk semmit, de a mezőgazdaságnak, élelmiszeriparnak köszönhetően soha nem voltak ennyire tápanyagdúsak az ételek.
    A mai kajákkal egyáltalán nem nehéz túllépni az egy napra szükséges energiamennyiséget (ha az ember nem csinál semmit, akkor pedig pláne). Ez pedig hosszabb-rövidebb idő alatt (embertípustól és kortól függ) meg is látszik az emberen sajnos. Ezt akarom én elkerülni. Nem kell ide norbiápdét meg anyámkínnya, egyszerűen csak oda kell figyelni az ilyen "apróságokra".
  • chuthulu #42
    kajak méred hogy mennyi energiát viszelbe egy nap?:D nem trollkodni akarok de nekem ez fura, hogy egy pohár kóla miatt 182,093 métert futsz még pluszba például. azért ez egy kicsit tulzás énszerintem [énis tuloztam ezzel tudom, és nem trollkodni akarok csak nemértem hogy néhány embernek hogyvan enyni ideje meg energiája(nem, nem a sport ra gondolok)]