Hunter

Meteoritokkal érkezhetett az arany

Négymilliárd évvel ezelőtt a fiatal Földet egy meteoritzápor terítette be számos új fémet, köztük az aranyat hozva el bolygónkra, állapította meg egy új kutatás.

A Föld kérge és köpenye nem tartalmazhat eredendően olyan fémeket, mint az arany, mivel amikor a bolygófelszín még olvadt állapotban volt, ezek a nehéz elemek lesüllyedtek a magba, ahol elméletileg most annyi nemesfém található, hogy a Föld teljes felszínét négy méter vastag réteggel fedhetnénk be velük, ha sikerülne kinyerni.

Mindezek ellenére több ezerszer nagyobb készletekkel rendelkezünk ezekből a nemesfémekből, mint amit a korai földtani folyamatok lehetővé tennének, éppen ezért sok geológus meggyőződése, hogy ezek a fémek a bolygó megszilárdulása után egy utolsó nagy meteorbombázás következtében kerültek ide. "Most végre lehetőségünk nyílt bebizonyítani, hogy ez a végső bombázás végbe ment" - mondta Matthias Willbold, a brit Bristol Egyetem kutatója, aki munkatársaival egy grönlandi képződmény, az Isua kőzetmintáit vették szemügyre.

Bár ezek a kőzetek körülbelül 3,8 milliárd évvel ezelőtt törtek a felszínre, vagyis a feltételezett meteorzápor után, a köpeny, amiből származnak 4,3 milliárd évvel ezelőtt alakult ki, jóval a bombázás előtt. A kutatók a kőzetek wolfram izotóp összetételét vizsgálták, minden eddiginél pontosabb és aprólékosabb méréseket végezve.

A wolfram, akárcsak az arany és más értékes elemek, igen ritka, egy gramm kőzet mindössze egy tízmilliomod gramm wolframot tartalmaz. A legtöbb elemhez hasonlóan a wolfram is több izotópból, azonos kémiai jegyekkel, ugyanakkor némileg eltérő tömeggel rendelkező atomokból tevődik össze, amik sok mindent elárulhatnak az anyag eredetéről.

Willboldék mérései szerint az Isua kőzetek eltérő, 15 ppm-mel nagyobb wolfram-182 izotóp aránnyal rendelkeznek a modern földi kőzetekhez és meteoritokhoz képest. Véleménye szerint valaminek meg kellett változtatnia ezt az arányt, az egyetlen magyarázat pedig egy meteoritbombázás, ami hatalmas konvekciós folyamatokkal új fémeket kevert a földi elegybe. A kutatók következő lépésként azt szeretnék kideríteni, meddig tartott ez a hőáramlás. Ezt követően a kontinenseket létrehozó földtani folyamatok koncentrálták a nemesfémeket a ma bányászott érclelőhelyekre. "Munkánk azt bizonyítja, hogy azok a nemesfémek, amin a gazdaságok és számos kulcsfontosságú ipari folyamat alapul, egy szerencsés véletlennek köszönhetően kerültek a bolygónkra, amikor körülbelül 20 trillió tonna aszteroida anyag csapódott a Földbe" - mondta Willbold.

A felfedezésnek van egy gyenge pontja, ha ugyanis egy meteorzápor adta a Földnek a nemesfémeket, akkor az akkori időkből származó üledékes kőzetekben igen magas arányban jelen kellene lenni ezeknek a fémeknek, viszont ennek nincsenek jelei, mondta Balz Kamber, a dublini Trinity Főiskola geológusa. A bombázás szinte kétséget kizáróan bekövetkezett, tette hozzá Kamber, szerinte azonban a nemesfémek helyett egyéb anyagokat, például vizet hozhatott bolygónkra.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Aradebil2 #26
    és mégis az arany amit bányászunk mint vulkáni máküdés során került a (egykori) felszínre
  • Aradebil2 #25
    azért ez a Nature-ben jelent meg,szóval nem kéne elbagatellizálni a dolgot,btw ez csak egy elmélet,és valószínűleg nem álja meg a helyét
  • szabod #24
    Én inkább úgy mondanám, hogy akkor is.

    wraithLord: "A bolygókat alkotó anyagok egy része megsemmisült csillagokból származik. Akkor valszeg a meteoritok anyaga is..."

    Ez így van. A Naprendszerben minden a napköd anyagából keletkezett, így a meteoritok is. Annyi különbség van, hogy a primitív meteoritok (CAl, AOA, CI kondritok stb) egyidősek a Naprendszerrel, míg a differenciált meteoritok fejlődésük során olvadáson is átmentek, így szétkülönültek különféle csoportokra (fémes, szilikátos) különültek el. Ezek a meteoritok származhatnak akár a Marsról és a Holdról is. Mondjuk azon a tényen nem változtat, hogy miből is alakultak ki.
  • wraithLord #23
    *...mert a galaxis kicsit idősebb, mint a Föld... :)
  • wraithLord #22
    És ezzel mit akarsz mondani? Minden (ismert) elem a csillagokból származik így vagy úgy. Vagy még a csillag "életében", vagy a nagyobb rendszámúak a csillag "halálakor". A bolygókat alkotó anyagok egy része megsemmisült csillagokból származik. Akkor valszeg a meteoritok anyaga is...
    (Röviden: itt nem oszt, nem szoroz, hogy milyen kozmikus folyamat során jön létre arany.)
  • tmk #21
    Persze hogy kerülhetett, hisz supernova robbanások során jön létre az arany
  • szabod #20
    Az elméletnek van valóságalapja, hiszen sok ritka fém, pl irídium is főleg meteoritok útján kerül a Földre, tehát arany is kerülhetett ilyen módon. De azt kizártnak tartom, hogy az összes arany így került volna a bolygóra, nagy része továbbra is magmás ércképződéssel keletkezhetett. Azaz magmahasadékokba bejutó víz felforrósodik és az éppen lehűlő magmából fémeket old ki. Így válnak ki a nemes és színesfémek ércei, azaz az aranyé is.
  • mad mind #19
    De mivel az arany nehézfém, nem nagyon tudja a vulkán kiköpni.
  • philcsy #18
    Már meghódítottuk. Nem láttad a mag című dokumentumfilmet?
  • Lowosan #17
    eh, szóismétlés... javítanám: "és voilá: frissebb kőzetben van az arany ami még az óceáni kéreggel (pontosabban benne) bukott le."