Hunter

Szex, drog vagy rock'n roll?

Egy új kutatás szerint az emberek nagyjából ugyanazért szeretik a zenét, amiért a szexet, a drogokat, a szerencsejátékot és az ízletes ételeket. Ha olyan zenét hallgatunk, ami megmozgat, sőt még bele is borzongunk az élvezetébe, az agy dopamint szabadít fel.

Mint kiderült már az is megindítja a motivációban és függőségben is szerepet játszó szórakoztató vegyület áramlását, ha pusztán a számunkra oly kedves zenei élményre várakozunk. A tanulmány elsőként von szilárd párhuzamot a dopamin kibocsátás és a zene élvezete között, biológiai magyarázatot adva arra, hogy a különböző kultúrákban miért játszik az emberi történelem kezdetétől fogva olyan nagy szerepet a zene. A zenén keresztül a tanulmány új betekintést nyújt az emberi élvezetrendszer működésébe.

"Ahogy hallgatjuk ezeket a dallamokat már előre tudjuk, várjuk, mi következik, és ezek az apró kognitív nüanszok adják ezt az elképesztő élvezetet” - magyarázta a kutatás vezetője, Valorie Sakimpoor, a kanadai McGill Egyetem idegtudósa, "A megerősítés vagy a jutalom szinte teljes egészében a dopamin miatt következik be. Ez alapvetően megmagyarázza, miért van velünk ilyen régóta a zene. A belőle nyert intenzív élvezet valójában egy biológiai megerősítés, és most már bizonyítottuk is"

A zene által keltett élvezetet intenzív érzelmi hullámzáshoz vezet, ami többek közt magába foglalja a szívverés felgyorsulását és a légzés mélységének fokozódását. A fizikai változások mellett az emberek gyakorta éreznek borzongást, vagy a hideg végig futását a testükön, Salimpoor csoportja és más kutatók is bizonyítékokat találtak, hogy amikor ez végbemegy, a vér az agy olyan területeire áramlik, ami dopamin kibocsátást eredményez.

A dopamin kapcsolat megerősítésére a kutatók nyolc zenerajongót kértek fel egy kísérletre, akik magukkal hozták a laboratóriumba kedvenc instrumentális zeneszámaikat is, elsősorban klasszikusokat, de akadt jazz, rock és popzene is. 15 percnyi zenehallgatás után a kutatók egy, a dopamin-receptorokhoz kötődő radioaktív anyagot fecskendeztek az alanyokba. Egy PET letapogatóval a kutatók nyomon követték az anyagot, aminek a vérben való körforgása azt jelezte, hogy az agy rengeteg dopamint szabadított fel, megkötve minden rendelkezésre álló receptort. Másnap már nem a kedvenceket hallgatták, ekkor a dopamin-receptorok teljesen nyitva maradtak.

A kísérletek második szakaszában az alanyokat egy fMRI gépbe fektették és újra elkezdték játszani az őket megindító zenéket. A vizsgálatok kimutatták, hogy az agy a zenére való várakozás és a borzongás időtartama alatt egyaránt dopamint pumpál. A két dopamin termelő hullám az agy különböző területein ment végbe. "Elképesztő, hogy képesek vagyunk dopamint kibocsátani valami absztrakt, összetett és nem anyagi dologra való várakozás közben" - mondta Salimpoor. "Ez az első tanulmány, ami bebizonyítja, hogy egy művészi stimulus hatására dopamint tudunk kibocsátani"

A felfedezés arra utal, hogy akárcsak a szex és a drogok, a zene is lehet enyhén addiktív, mondta David Huron, az Ohio Állami Egyetem zeneészlelés kutatója. A dopamin egy olyan adaptív jutalom indukáló molekula, ami az állatokat már az éhségérzet kialakulása előtt élelem keresésére ösztönözni. Ugyanez okoz mámort pusztán a tűbe beáramló vér látványától, még mielőtt a kábítószer bejutna az erekbe a heroinfüggőknél.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • djhambi #60
    A szintetizátorok közül. Van egy szinuszos jellegű basszus, ami talán a NeXus hangkészletből való. (Talán a Bass/Trancebass 3 hangszer.) Van egy ritmikus tizenhatodokat nyomó, mely talán egy sima háromszögjelből lett keverve, megemelt tranzienssel, van néhány leamortizált lead mellé.

    Effektekből pedig van "kapuzó", lásd: Grossbeat VST plugin.

    Cselló, mű vonósok, talán ismét NeXus. A panorámázott, visszaforgatott cintányér megvan. Phaser illetve flanger effektek. (Sajnos nem tudom a magyar nevét.)

    Nem rossz trance, de nem is kiemelkedő, ellenben a hangzása kicsit elavult. :)

    Ajánlom magamat: http://www.4shared.com/file/_ys8nOw8/Thomas_Bauer_-_Trance_Time_3.htm
  • johnsmitheger #59
    Hol lehet ezt a dopamin izét kapni? Van gallonos kiszerelés? Pontosan hova bökjem?
  • uwu hun #58
    Hát ez?
  • Julius Caesar #57
    Miért tudtam már a cím olvasásakor, hogy techno vs. akusztikus flém lesz?
  • sanyicks #56
    Amúgy feltűnt-e hogy az akusztikus hangszerek zajt csinálnak? :D
    Igen sajnos minden hangszer és szintetizátorban ez a közös. Valahogy úgy alakultak ki a hangszerek hogy ütögettek megpengettek különböző dolgokat, és "hmm ennek jó a hangja" :D
  • who am I 7 #55
    Úgy látom, páran itt elég komoly fogalomzavarban vannak, és most másztak ki a mocsárból, vagy le a fáról.

    Először is mi a zene?és mit hallasz a belinkelt videón keresztűl?Elmesélem, mert a tuc-tuc-ból és az akusztikus szó sűrű emlegetésén kívűl, olyan bot füled van, hogy csak úgy zúg.Szóval van dob,cin,csörgő,shaker (hogy csak leggyakoribbakat említsem),és különböző szintetizátorok (vasak!) ebben a zenében, egy jó kis 4/4es ütemre operálva jó ritmikával és egy acapella.Ezenkívűl rengeteg effekt és a szintetizátorok is kitekerve effektezve.Ez az amit, ha te 1000x reinkarnálódnál sem tudnád megcsinálni (mivel, egy hangszert se ismertél fel) , de azért beböfögsz hülyeségeket.Teljes botfülűséget és trendi fikázást (csak az akusztikus a zene) bizonyítva.De ez csak egy dolog, a másik dolog, hogy a zenén vitatkozni teljesen felesleges, de ha már oda jutunk és fikkantjuk a másikat, jó lenne megalapozottan és szépen elmagyarázni, hogy mi miért..nem pedig lejáratni magunkat.Szóval, fölös vitatkozni mert minden ember más, és minden zenének megvan a maga helye és minden zenei stílusból megvan a 90% mainstreames xar.
    Ettől függetlenül van amit nem tudok elviselni olyan zene, meg aminek nem látom értlmét, de vannak akik azt is szeretik...el kell fogadni, ennyi.Máskérdés, h én objektíven megtudom magyarázni (saját produceri tapasztalatomból kifolyolag), hogy mivel pontosan mennyi munka is van és melyik hang mennyi kreativitást igényel.
  • adamq01 #54
    A zene elméletileg összefüggő rendezett hangokból áll.
    A zaj az összefüggéstelen rendszertelen "zaj" :)
    De ki mondja meg, h mi az összefüggéstelen. Elméletileg mindenben van rendszer. Az relatív, hogy neked össze függő-e vagy sem. Zaj, avagy zene.
    Mit élvezünk a zenében? Érzelmeket szabadít fel, hatással van a gondolatainkra stb... végtelen oka lehet. Ha valakinek az a zene tetszik, ami egyenlő egy építkezési zajjal, az ugyan úgy zene.
    Ki állsz az építkezésre, kalapálnak, fúrnak, ordibálnak. Ne lehetne lekottázni? :) Akármit le lehet írni ritmusokkal és hangokkal.
  • adamq01 #53
    Nem akartam skatulyázni, de, ha egy idősebb ember írja ezeket a baromságokat akkor az még kevésbé gáz. :)
  • Tetsuo #52
    Ezert irtam hogy -effekt. Mert amire kitalatak arra hasznos, de effektkent a 800 ezredik ugyanolyan hatborzongato felhasznalas.. :S :)
  • Tetsuo #51
    Sokminden tud butitani, nem kell hogy "zene" legyen. Pl. a fosodru mediumok tobbnyire olyan programot sugaroznak, legyen az zene, show, film, hirado...

    Mellesleg boven van objektiv merce zenek megiteleseben. Erre epul a zeneesztetika tudomanya.
    Az okos zenet ugy ertettem, hogy komolyzene. A tagabb ertelemben vett fogalom, amibe beletartozik pl. a jazz es a modern avantgarde.

    Aki egy kicsit foglalkozik zenevel rajon, hogy olyan kulonbsegek vannak zenek es zenek kozt, mint epuletek eseten a Sagrada Familia es egy koszos putri kozt.
    Ami nem baj, a baj az, hogy millio helyrol a koszos putrit hirdetik, a Sagrada Familiarol kussolnak es a koszos putri tervezojet kb istenkent tisztelik, aranybol van meg a jakuzzija is, a barcelonai epitmeny tervezojet (metaforakent persze) meg kutyaba sem veszik.
    Aki egy picit tajekozottabb a mult es mas kulturak teren az rajon, hogy ez nem egy allando dolog, hanem ez egy folyamat, ami folyamatosan rosszabb lett es valoszinuleg megrosszabb lesz, raadasul globalis, vagyis altalanossagban mindenhol ez van kis Foldunkon.