Hunter

Fokozódhat az ISS űrszemét-fenyegetettsége

Március 12-én egy roncsdarab miatt rövid időre ki kellett üríteni a Nemzetközi Űrállomást (ISS), a háromfős legénység az állomás mentőhajójaként szolgáló orosz Szojuz kapszulában keresett menedéket. Az űrszemét végül elkerülte az állomást, a szakértők szerint azonban ez az eset csak a vészharangok megkongatása volt, több hasonló riasztásra is fel kell készülni a jövőben.

A földi irányítás jelentése szerint amennyiben az űrszemét eltalálta volna az állomást, a fedélzeten tartózkodó űrhajósok mindössze 10 percig lettek volna biztonságban. A roncsdarab által ütött lyuk levegő- és nyomásvesztést idézett volna elő az űrállomáson, ami könnyen a legénység életébe kerülhetett volna. A 18. expedíció, Mike Fincke parancsnok, valamint Jurij Loncsakov és Sandy Magnus repülőmérnökök 10 percet töltöttek a mentőhajóban, felkészülve arra az eshetőségre is, hogy azonnal vissza kell térniük a Földre.

"Visszafojtott lélegzettel figyeltük" - mondta Mark Matney, a NASA űrszemétre specializálódott tudósa. "Nem tudtuk mi fog történni". A törmelék elkerülte az ISS-t, a mérnökök azonban még most sem tudják mennyivel. Talán soha nem is fogják megtudni, hogy csak néhány száz méter, vagy több kilométer volt a távolság a két objektum között. Az űrben Fincke parancsnok társaival a Szojuz ablakán át kibámulva próbálta nyomon követni az eseményt. "Természetesen semmit sem láttunk. Kíváncsiak voltunk milyen közel lehetett" - rádiózott Houstonnak. Matney, aki 1992-től áll a NASA alkalmazásában, az eddigi legveszélyesebb helyzetként értékelte a múlt heti evakuálást.

Mindez egy hónappal azután történt, hogy két műhold összeütközött Föld körüli pályán, több száz darabbal növelve a bolygónkat körülvevő törmelék-övet. "Újabb figyelmeztetést kaptunk, hogy valamit kezdenünk kell az űrszeméttel, méghozzá nemzetközi szinten" - mondta Jonathan McDowell, a Harvard asztrofizikusa, utalva a szándékos műhold megsemmisítési kísérletek kimeneteleire is.

Az Egyesült Államok Űrparancsnoksága 13 943 keringő objektumot követ nyomon, melyek legkisebbike 10 centiméter. Ezek közül csak 900 a működő műholdak száma, az összes többi szemét, hangsúlyozta McDowell. Ezeken felül több ezer 10 centi alatti törmelék keringhet a bolygó körül, melyeket sokkal nehezebb bemérni. Ugyanakkor az űrben a méret nem igazán számít, sokkal inkább a sebesség a mérvadó. Az űrállomást veszélyeztető darab is csupán 12-15 centiméter lehetett, tájékoztatott Matney, míg McDowell, aki a Harvardon maga is nyomon követi a törmelékeket, 30 centiméter körüli "hosszú, vékony dologként" értékelte a veszélyforrást. Ami biztos, az objektum másodpercenként közel 9 kilométeres sebességgel haladt, ami 32 000 km/h sebességet jelent. Ennél a sebességnél egy 10 centis tárgy is komoly sérüléseket tud okozni akár egy ISS nagyságú létesítményen is.

Nem egyedi esetről van szó, a NASA megfelelő figyelmeztetés birtokában általában elmanőverezi az állomást a veszély útjából, a csütörtöki objektumról azonban csak szerda este szereztek tudomást. A rendhagyó pályán keringő roncsdarab a Föld légköre felé tart, ezért nehéz a nyomon követése, tette hozzá Matney. Az űrügynökség csak a csütörtöki ébresztőkor tájékoztatta az ISS asztronautáit a helyzetről, mivel az utolsó pillanatokig próbáltak minél több információt összeszedni az űrszemétről, ami nagy valószínűséggel egy stabilizáló súly volt, amit a globális helymeghatározó műholdak pályára állításakor használnak. Ezt a súlyt a műhold miután elérte a megfelelő pozícióját, egyszerűen leoldja magáról. McDowell szerint a súly 1993 óta kering a Föld körül.

Az állomást és az űrsiklót is találták már el ilyen törmelékdarabok, eddig azonban az ISS esetében csak a nappanelek szenvedtek sérülést, ami nem veszélyezteti az űrkomplexum működését, a megfelelő előrejelzések hiányában azonban egy-egy ilyen találat súlyossága csak a szerencsén múlik. Az utóbbi években az államok és a cégek már úgy tervezik meg műholdjaikat és rakétáikat, hogy a lehető legminimálisabbra csökkentsék a keletkező űrszemét mennyiségét. McDowell szerint ezt minden gyártó számára kötelezővé kellene tenni.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Kornan #47
    Sokféle anyagból tevődik össze:víz,CO2,fémek,kő szerű anyagok... Nem vagyok szakértő de szerintem a külső rétegen lehetnek főként olyan anyagok amik elpárologtathatóak,pl jég.

    Amúgy nemcsak az elpárologtatás miatt térülne el: Yarkovsky_effect
  • B0nFire #46
    "A lényege ,hogy a nap sugarát fókuszálva az aszteroidára, egy rakéta szerű hajtóművet hoznának létre, ahol az aszteroida "elpárolgó" anyaga lenne a meghajtóerő." - Szerintem az üstökösre gondoltál. Abban van elég jég, meg fagyott gáz, amit elég csak melegíteni; kilövell és a kilövelléssel ellentétes irányú hajtóerőt hoz létre. A nap is melegíti; a napot megközelítve ebből lesz az üstökös csóvája.

    Az aszteroida általában egy szikla. Nem nagyon van rajta minek párologni, még akkor sem, ha a követ olvadáspontra hevítik. Max folyékony lesz, mint a láva.
  • Molnibalage #45
    Nem. Katonai célokra teljességgel alkalmatlan a dolog.
  • L3zl13 #44
    Szerintem az se mellékes, hogy egy űrbe telepített lézerágyú miatt elég nagy lett volna a nemzetközi ellenállás. Akár indokoltan akár nem.
  • Molnibalage #43
    Anno kihozták, hogy ez kb. 200 millió és 2 milliárd dollár közötti összegből kipróbálható vagy akár végrehajtahtó lenne.
  • Kornan #42
    Az ördög mindig a részletekben van elásva...

    Így elvben nagyon szépen hangzik, de aztán a számítások után kiderülne lehet ,hogy olyan minimális lenne az a tolóerő, hogy nem sokat érnénk be. Fém tárgyak esetén nem sok párolog el pl. Lehet némelyik darab vissza is veri a lézer nagy részét. A több 100 kg-s cuccokról nem is beszélve.

    Amúgy hasonló elven működik az egyik aszteroida eltérítési koncepció, amely a földet fenyegető nagy tömegű aszteroidák ellen védene. A lényege ,hogy a nap sugarát fókuszálva az aszteroidára, egy rakéta szerű hajtóművet hoznának létre, ahol az aszteroida "elpárolgó" anyaga lenne a meghajtóerő. Talán itt is működhetne a megoldás.

    De sajna az űrkutatásban ma már minden egyes centért meg kell küzdeni, egy ilyen viszonylag jelenleg még nem túl nagy problémára aligha fognak pénzt áldozni. Ahhoz előbb meg kell ölnie valakit az űrszemétnek, hogy komolyan vegyék és ellenintézkedéseket tegyen a meglévő darabok ellen.
  • Molnibalage #41
    1. Abban az esetben lenne igazad, amennyiben a lézerágyú szintén az űrben helyezkedik el. Ha a földön van, a sugárnak mindenképpen át kell haladnia a légkörön.

    Szó nincs arról, hogy a Földön helyeznék el. További előnye, ha az űrben van párszáz km magasan akkor elég nagy területen képes dolgozni.

    2. Ha pici lyukakat égetnek 10-12 cm átmérőjű szemétdarabokba, mi változik? Ettől még nem biztos, hogy lezuhan.

    Leírtam már mi történik. Ez egy nagyon picit lökést ad a tárgynak. 1-2 év alatt visszaér. Jobb, mint a 2000.

    Azt a lézersugarat nemcsak hogy rá kell fókuszálni a célpontra, de rajta is kell ám tartani, hogy tényleg lyukat égessen. Egyelőre még kaszálni nem lehet vele.

    Már az SDI ötlet idején sem a célzás volt az igazi gond.
  • B0nFire #40
    1. Abban az esetben lenne igazad, amennyiben a lézerágyú szintén az űrben helyezkedik el. Ha a földön van, a sugárnak mindenképpen át kell haladnia a légkörön.

    2. Ha pici lyukakat égetnek 10-12 cm átmérőjű szemétdarabokba, mi változik? Ettől még nem biztos, hogy lezuhan.

    3. Azt a lézersugarat nemcsak hogy rá kell fókuszálni a célpontra, de rajta is kell ám tartani, hogy tényleg lyukat égessen. Egyelőre még kaszálni nem lehet vele. Nem tartom megvalósítható ötletnek, no de hát nem vagyok mérnök.
  • pezo77 #39
    "300 Kelvin fokon "
    "30 ezer Kelvin foknak "
    "120 ezer Kfok."

    Khhhm. Valamibol kimaradtam? Nekem meg azt tanitottak, hogy Kelvin bacsi nem szereti ha lefokozzak...
  • norbi4567 #38
    Ez asszem úgy működik hogy a gránátba lévő robbanóanyagot addig hevíti amíg fel nem robban. Tehát űrszemét esetén elég lassan működne.