Balázs Richárd

Saját időjárása van egy óriásbarlangnak

Megdöbbentő tulajdonságokkal rendelkezik egy barlang Kínában. Az Er Wang Dong barlangrendszerbe alig jut be a napfény, hatalmas méretei és elszigeteltsége miatt saját időjárással rendelkezik, még felhői is vannak.

"Az időjárás bejut, ki azonban már nem" - magyarázta Robbie Shone brit fényképész és barlangász, aki az alábbi fényképet készítette a barlangrendszer Felhőlétra Termének nevezett gigantikus képződményben. "Egyszerűen megreked." Míg a barlang padlószintjének közelében számos nyíláson át lehet ki- és bejutni, a mennyezeti szintnél az egész rendszer mindössze egy nyílással rendelkezik. Ez az aszimmetria elegendő nedves levegőt ejt csapdába, hogy az év túlnyomó részében felhőkkel töltse meg a 6 millió köbméteres termet. A Felhőlétra Terem a világ második legnagyobb barlangterme, csupán a malajziai Sarawak előzi meg méretben. "A barlang mennyezete jóval 250 méterrel felettünk helyezkedik el, teljes egészében a felhőkbe burkolózva, és bár a vastag felhők miatt nem látszik, a hangom több másodperccel későbbi visszaverődése emlékeztet az üres tér méretére és arra, hogy egy barlangban vagyok" - mondta Shone.

Klikk ide!

A sötétség birodalmában Shone-nak három emberre volt szüksége a felvétel elkészítéséhez: egy a képmező előtt állt egy fényforrással, egy másik társa a bal oldali sziklán állt, egy fejlámpával bevilágítva a falat, míg a harmadik egy kötélen lógott, több száz méterre a felvétel helyszínétől. Bár a fényképezőgép zárszerkezete mindössze 30 másodpercig volt nyitva, a teljes művelet több órát vett igénybe, a csapat kézi adó-vevőn kommunikált egymással, mivel a barlang akusztikájából eredő, Shone által is említett visszhangok ellehetetlenítették a kiabálást.

"Még mielőtt rádöbbennél, már egy hangorkán vesz körül" - mondta Shone, aki a Föld utolsó rejtélyes helyeinek egyikeként tekint a barlangokra. "Több ember járt a Holdon, mint némelyik barlangban. Mindig, amikor belépünk ezekbe a képződményekbe és fényképeket vagy videofelvételeket hozunk vissza a felszínre, olyan újdonságokkal térünk vissza, amit soha nem láttak addig"

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Zoltan777 #18
    "mondta Shone, aki a Föld utolsó rejtélyes helyeinek egyikeként tekint a barlangokra." Ez az egyik ok amiért barlangászom.
  • Vol Jin #17
    Pedig nem az. Ha felhők keletkeznek benne, és abból esni kezd, akkor az vehető saját időjárásnak. A Burj Dubaj-t is módosítani kellett, mert az épületben felhők keletkeztek. A homlokzat burkolatát kellett megváltoztatni.
  • god25 #16
    Köszi a linket!
  • Alexease #15
    A barlang brutalis, de a "Sajat idojarasa..." cim cseppet bulvaros;D
  • mikike #14
    :x
    méghogy nem tervezett...
  • Darth Sith #13
    Batman: "Thats my cave!"
  • Yodafon #12
    Nemtom nekem a "köd és pára" még kicsit sem közelíti meg a saját időjárás fogalmát...
  • Willenbrock #11
    Ahhoz képest mekkora termei vannak,nem tűnik valami hosszúnak a 3000 méter.
  • Tetsuo #10
    "A hangom több másodperccel későbbi visszaverődése emlékeztet az üres tér méretére és arra, hogy egy barlangban vagyok."
    Azt én is kipróbálnám! A Yardstick zengeto sem tudna ilyet szimulálni.
  • NEXUS6 #9
    Húvazze!