Berta Sándor

100 méteres pontossággal megjósolható a havazás

A Bécsi Meteorológiai és Geofizikai Intézet kutatói olyan információs rendszert fejlesztettek ki, amely képes pontosan megmondani, hol várható hóesés.

A MetGIS nevű meteorológiai hálózat elsősorban a havazással és a hegyvidéki időjárással kapcsolatos előrejelzésekre használható. A program igazi különlegessége, hogy az adott terület felnagyítható és 100 méteres pontossággal előrejelezhető a hóesés. A hegyvidékeken gyakran teljesen eltérő időjárás fogadja a turistákat a völgyekben, mint a hegyek ösvényein. A MetGIS azonban nem csak emiatt lehet hasznos, hanem megkönnyítheti például az útkarbantartó szolgálatok munkáját. Az útszóró gépkocsiknak csak akkor kell kivonulniuk, ha egy régióban valóban várható havazás, ezáltal jobban megszervezhető a járművek bevetése, amivel időt és pénzt lehet megtakarítani.

A MetGIS az Egyesült Államokban megalkotott WELS-Systemre épül, amely egyike volt a világ első meteorológiai és földrajzi adatait ötvöző rendszerének. Az USA-ban 1991 és 2000, Európában pedig 1997 és 2000 között használták. Mivel gyorsan elavult, kénytelenek voltak kivonni a forgalomból. Dr. Reinhold Steinacker professzor és kollégája, dr. Gerald Spreitzhofer fejében ekkor született meg az ötlet, hogy megalkossák a MetGIS-t. A programot támogatta az osztrák közlekedési minisztérium és az ASFINAG cég is.



"Elsősorban az ASFINAG érdeklődött a kutatásunk iránt, hiszen a vállalat szeretné tudni, hogy adhatók-e pontos előrejelzések az autópályákon közlekedő vezetőknek. Emiatt a rendszer erőssége a havazás-előrejelzés. Azonban elvileg bármely földrajzi területen bármilyen időjárási jelenséget tud jelezni" - nyilatkozta dr. Reinhold Steinacker, a projekt vezetője. A MetGIS program egyik fő célkitűzése az volt, hogy a rendszer grafikákkal dolgozzon, hogy az eredmények akár a laikusok számára is könnyen értelmezhetőek legyenek. A MetGIS minden értéket, legyen szó hőmérsékleti, csapadékkal és kapcsolatos, vagy szélerősség-adatokról két grafikus módon, térképeken színekkel és számokkal tud megjeleníteni. De kimutatja azt is, hogy hol van a hóhatár és hogy a várható csapadék eső lesz, havas eső vagy hó. Az előrejelzés a következő 36 órára vonatkozik, az adatokat 6 óránként automatikusan frissítik.

"Ezenkívül szintén fontos volt, hogy az emberek könnyen kezelhessék a programot és mivel az adatokra gyakran nagyon gyorsan van szükség, ezért a kezelőfelületnek jól áttekinthetőnek kellett lennie" - tette hozzá dr. Gerald Spreitzhofer. Az új hálózatot jelenleg osztrák lavinafigyelmeztető szolgálatok, közlekedési irányítóközpontok, dél-amerikai síterületek és egy dél-amerikai rézbánya üzemeltetői használják. Utóbbi helyen a váratlan erős havazásra figyelmeztetik vele időben a munkásokat. A programban osztrák, amerikai, svájci, japán, perui, chilei és argentin szakemberek vettek részt.

A meteorológus-csoportoknak csupán 1-2 hétre van szükségük a MetGIS új területen való konfigurálásához. A beállítások során felhasználják a földrajzi adatokat, így nem csak az mondható meg, hogy Tirolban esni fog a hó, hanem az is, hogy pontosan melyik részén és hogy csak szállingózni fog a hó vagy hóvihar várható. A MetGIS jelenlegi rendszerében Ausztria, hét dél-amerikai terület és a Pireneusok egyes részei található meg.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Molnibalage #14
    Mert az más modellezési szemléletet és gigantikus erőforrást igényelne. Valami nagyobb dolog modellezése nem egyenlő azzal, hogy minden erőforrást megszorzok az jóccaka..
  • Sanyix #13
    essemmá a hóak, és maradjon meg jól
  • Csirke4 #12
    100 méteres hóat akarok! :D
  • who am I 7 #11
    www.idokep.hu
  • endale #10
    Én 50 méteres pontossággal tudom megjósolni a hóesést.
    Csak én a vastagságra tippelek.
  • npityusk #9
    bocs itt van linkelve
  • npityusk #8
    http://www.accuweather.com/ és ennyi
  • eax #7
    Mert Mari neninek meg ez is bonyolult. :)
    Csinalnak egyebkent ennel sokkal komolyabbakat is, csak azok jellemzoen fizetosek.
  • Nos #6
    5 felhőhöz, meg 5 számhoz semmi nem kell, csak valami grafika. Ez nekik a legkönnyebb.
  • ziipp #5
    Egyébként azt sosem értettem, hogy időjárás jelentésben miért csak 5 felhő van Magyarország felett? Mellettük meg számok. Ez így nem valami részletes. Sokkal jobb lenne, ha a fenti képhez hasonlóan adnák meg a hőmérsékleteket.