Berta Sándor

Telefonálás jelbeszéddel

A Washingtoni Egyetem tudósai olyan szoftvert fejlesztenek, amely a hallássérültek számára megkönnyítheti a mobil hálózatokban való kommunikációt.

Svédországban és Japánban már voltak eredményes kísérletek és ott a hallássérülteknek akár már videotelefon-beszélgetések lefolytatására is lehetőségük van. A rosszul vagy gyengén halló embereknek nagy segítséget jelentenek az elmúlt hónapokban a piacon megjelent nagy képernyővel és videotelefon-funkcióval rendelkező mobiltelefonok, amelyek így alkalmasak a jelbeszéd és ezen belül az amerikai jelbeszéd (ASL) továbbítására. A legnagyobb problémát azonban az jelenti, hogy a meglévő mobil hálózatok sávszélessége még kicsi, gyakran vannak fennakadások, a jelek továbbítása sokszor akadozik.

Szintén gondot okoz, hogy 3G-s hálózatok szinte csak a nagyvárosokban találhatók. Ezért döntöttek úgy a Washingtoni Egyetem kutatói, hogy kidolgozzák a Mobile ASL-t. Az Eve Riskin, Richard Ladner és Sheila Hemami professzorokból, Jacob Wobbrock docensből, valamint Neva Cherniavsky, Jaehong Chon és Rahul Vanam egyetemi hallgatókból álló csoport célja a videók olyan mértékű tömörítése, hogy azok a hagyományos GSM-hálózatokban is könnyen átjátszhatók legyenek és hogy így a beszélgetőpartnerek valós időben beszélgethessenek egymással.


A szakemberek abból indultak ki, hogy a legfontosabb felület az arc, a legtöbben a videotelefon-beszélgetésekkor a másik arcát nézik. Ezért egy olyan kódolót fejlesztettek ki, amely a személyek arcát és kezeit a beszélgetések ideje alatt nagy, míg a hátteret kisebb felbontásban mutatja meg. A tömörítésekhez a H.264/AVC eljárást és az x264 kódolórendszert használták. A kiegészítő szoftvert olyan funkcióval akarják ellátni, amely felismeri, hogy ha a másik fél mozgatja például a kezeit. A jelbeszédes mobil kommunikációhoz olyan mobiltelefonokra van szükség, amelyekben a kamerát a kijelzővel egy oldalon helyezték el. Hiszen csak így vehető fel beszélgetés közben a beszélgetőpartner arca.

Ez elsősorban az UMTS-készülékekre igaz, azok azonban nem igazán elterjedtek az USA-ban. Ezért a tudósok Európából importált okostelefonokat használnak. A hallássérültek két megoldás közül választhatnak. Vagy leteszik egy asztalra a készüléket és mindkét kezüket a jelbeszédhez használják, vagy az egyik kezükben fogják a telefont, így azonban csak egy kezük marad szabadon. "Érthető, hogy sokan érdeklődnek a fejlesztéseink iránt" - nyilatkozta Eve Riskin professzor.

A csoport már egyeztetett egy nagy mobil szolgáltatóval, amely élénken érdeklődött a program iránt és elhelyeztek egy videót is a YouTube-on, így mindenki megnézheti az első kísérletekről készült felvételeket. A Nemzeti Tudományos Alap (NSF) támogatásának köszönhetően a tervek szerint jövőre Seattleben 20 hallássérült bevonásával tesztelik majd éles körülmények között a szoftvert.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • droidka #3
    Pontosan.

    Ez az, hogy egy hallássérült a jelbeszéddel nem fog tudni kommunikálni a halló emberekkel, mert a többség azt nem fogja megtanulni… Pl: a boltban az eladónak nem fogja tudni elmagyarázni az illető, hogy mi a gondja… De az írással ezt a korlátot el lehet tüntetni. A mobiltelefonhoz is ugye lehet kapni nagyobb, sokgombos billenytűzetet.
  • Xmas76 #2
    Ha az ember egy kicsit még jobban belegondol: SMS.
  • smv #1
    Így belegondolva lehet, hogy mégis van értelme a videotelefonálásnak.