SG.hu

Angela Merkel aggódik Elon Musk Trumpra gyakorolt befolyása miatt

Angela Merkel volt német kancellár „óriási aggodalommal figyeli” az olyan technológiai milliárdosok, mint Elon Musk befolyását Donald Trump megválasztott amerikai elnökre.

A Der Spiegel című hírmagazinnak ma, emlékiratainak megjelenése előtt adott interjújában Merkel azt mondta, hogy a politika feladata végső soron az, hogy egyensúlyt teremtsen az egyszerű és a befolyásos polgárok érdekei között. "Ha ezt a döntéshozatalt túlságosan erősen befolyásolják akár a vállalatok, akár a tőke hatalma, akár technológiai képességek révén, akkor ez mindannyiunk számára példátlan kihívás” - mondta. Példaként említette Muskot, a Tesla és a SpaceX vezérigazgatóját, akit Trump felkért, hogy legyen az új kormányzati hatékonysági minisztérium társvezetője, amely a leendő elnök jelzése szerint a kormányzat keretein kívül fog működni.

"Egy olyan személy, mint Musk az űrben keringő műholdak 60%-át birtokolja, és ez a politikai kérdéseken túlmenően hatalmas aggodalomra ad okot számunkra” - mondta Merkel. A SpaceX üzemelteti a Starlink műholdas internetszolgáltatót, amelynek több mint 6000 műholdja van az űrben, és amelyet átlagemberek, vállalatok és kormányzati szervek egyaránt használnak. Merkel a Spiegelnek elmondta, hogy Trump újbóli győzelme szomorúsággal töltötte el. "Ha valaki a politikában nem engedi meg a win-win helyzeteket, hanem mindig csak győzteseket és veszteseket ismer el, akkor az nagyon nehéz feladat a multilateralizmus számára” - mondta.

Merkel több, mint 700 oldalas memoárja - amelynek címe: Szabadság: Emlékek 1954-2021 - Trump újraválasztása előtt írt könyve november 26-án jelenik meg több mint 30 országban. Könyvében - amelyet decemberben mutat be az Egyesült Államokban egy Barack Obama volt amerikai elnökkel közös rendezvényen - Merkel leírja a Trumppal, valamint a világ más vezetőivel, köztük Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott kapcsolatait. A könyv megjelenésére akkor kerül sor, amikor Németország jelenlegi gazdasági és politikai nehézségei, valamint a növekvő nemzetközi válságok fényében nyomás nehezedik rá, hogy megvédje örökségét.

Angela Merkel első hibája Donald Trumppal kapcsolatban az volt - írja várva várt emlékirataiban -, hogy úgy kezelte, mintha „teljesen normális” lenne, de hamar megismerte emocionális természetét és a tekintélyelvűek és zsarnokok iránti gyengeségét. Kezdetben félreértette Trumpot 2017-es első találkozásukkor az Ovális Irodában, ahol a férfi megpróbálta megalázni őt azzal, hogy nem volt hajlandó kezet fogni vele a kamerák előtt. "Ahelyett, hogy sztoikusan tűrtem volna, odasúgtam neki, hogy kezet kellene fognunk” - írja. "Amint a szavak elhagyták a számat, megráztam a fejemet magamban. Hogyan is felejthettem el, hogy Trump pontosan tudta, mit csinál. A viselkedésével beszédtémát akart adni az embereknek, én pedig úgy viselkedtem, mintha egy teljesen normális emberrel beszélgetnék”.

A könyvön Merkel 2021-es távozása óta dolgozik. Szó esik benne a kommunista Kelet-Németországban való neveltetéséről, a jobbközép Kereszténydemokrata Unión belüli valószínűtlen felemelkedéséről és 16 évnyi hatalomban töltött időszakáról, amelynek során Európa királynőjeként és „a szabad világ vezetőjeként” vált ismertté - ez a címke egykor kizárólag az amerikai elnököket illette. Most, hogy nem kötik a diplomáciai finomságok, Merkel Trumpot sérelmektől és szükségletektől vezéreltnek írja le, szemben az ő „tényszerű” megközelítésével. "Úgy tűnt, hogy a fő célja az volt, hogy a beszélgetőpartnere bűntudatot érezzen. Ugyanakkor az volt a benyomásom, hogy azt is akarta, hogy a beszélgetőpartnere kedvelje őt”. Ahelyett, hogy megpróbált volna hidakat építeni a hagyományos szövetségesekkel, „Trumpot láthatóan lenyűgözte az orosz elnök” - írja Merkel, és megjegyzi, hogy „autokratikus és diktatórikus vonásokkal rendelkező politikusok a markukban tartották őt”.

Az első megbeszéléseik utáni hazafelé tartó repülőúton Merkel arra a következtetésre jutott, hogy Trump "úgy tekintett mindenre, mint az ingatlanfejlesztő, aki volt, mielőtt belépett a politikába. Számára minden ország rivális volt, amelyben az egyik sikere a másik kudarcát jelentette. Nem gondolta, hogy együttműködéssel mindenki számára növelhető a jólét”. A Merkellel való vitatott viszony Trumpot is kisérti, aki még egy idei kampánykörútján is beszélt róla. "A németek nem szerettek engem, mert azt mondtam, hogy fizetni kell” - mondta egy pennsylvaniai gyűlésen, nyilvánvalóan a NATO-n belüli védelmi kiadásokra utalva. "Azt mondtam Angelának: Angela, te nem fizettél”.

Az e havi amerikai választások előtt írt, saját bevallása szerint megkésett támogatásában Merkel kijelenti: „Teljes szívemből kívánom, hogy Kamala Harris legyőzze vetélytársát és elnök legyen”. De a történelemnek más tervei voltak Vlagyimir Putyinnal is, egy másik alakkal, aki még mindig az ő távollétében alakítja a világot. Bár Merkel - aki folyékonyan beszél oroszul - manipulatívnak és bosszúállónak találta őt, elismeri, hogy az orosz elnöknek volt néhány érvényes érve a 2007-es müncheni biztonsági konferencián elhangzott hírhedt nyugatellenes szónoklatában. "Voltak olyan pontok, amelyeket nem tartottam teljesen abszurdnak. Mint tudjuk, soha nem volt bizonyíték arra, hogy Irakban vegyi fegyverek voltak” - írja, utalva az ottani rendszer megdöntésének amerikai indoklására.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • reptile1313 #10
    Szuper kommentet irtal. Bar en kifejezetten szimpatizalok Elon Musk-kal. Inkabb o mint Ursula, Putyin, vagy Biden. Trump is jo(bb) arc,ezekhez kepest.

    "Masreszt moge alltak azok az amerikai milliardosok, akik egy globalis atomhaboruval tobbet veszithetnek mint nyerhetnek"

    Ha atomhaboru lenne az minden embernek rossz lenne, meg a fegyvergyartoknak is. Nekik is mergezett vizet kene inniuk, vagy elhetnenek egesz eletukben barlangban. Szerintem minden milliardos, aki ezt atlatja moge allt.
  • bdzsana #9
    Musk nem lenne képes magát fenntartani a Teslával, a többi autógyártó beellőzi, főleg a kínaiak, az akkumlátortechnológiája elavult nem tud újat felmutatni.
    A SpaceX-ben ér el sikereket, de az nem működik a szabad piacon, ahhoz állami megrendelés kell. Nem véletlenül akar kormányzati befolyást.

    Lehet szidni Merkelt, de hiába vagy jobb oldali vagy baloldali vagy helikopter, azt látni kell, hogy ha a világ leggazdagabb emberének ekkora befolyása lesz a világ legnagyobb gazdasági hatalmában az komoly kockázat. Ráadásul ez a Musk nem egy visszafogott csávó, ez mindent is tud és sokkal jobban mint bárki más. Gondolja ő.
    Persze lehet ebből még jó dolog fog kisülni, de semmiképpen sem a mérsékeltséget fogja képviselni ez a két ember, kicsit olyan mintha az emberek minden pénzüket felrakták volna a rouletteben a pirosra. Vagy nagyot nyernek (vele együtt ta világ) vagy itt a vége.
  • mukkelek #8
    Legalább annyi esze volna a sok áljobbos hibbantnak, hogy a progeresszív szó alpjában véve pozitív jelentésű, előremutaót jelent. Ezekszerint a másik oldal meg reakciós, betokosodott. Általában akkor veszik elő a mainstream, meg ilyen fasz kifejezéseket, mikor már nem tudnak mit böfögni. Musk egy fasz. Saját bevallása szerint is gondja van. Musk az a spacex-nél is meg a teslánál is veri a tamtamot, hogy ekkorra meg ekkora akarja. Amit ennél a két cégnél elértek, ahhoz neki annyi köze van, hogy asztalcsapkodás meg "most akarom". A többit, amitől működnek, a mérnökei lapátolták össze. De azért trumphoz képest összehozott valamit. A nyomorék trump mindennek a legalja. Szerencsére nyert, most olvasom, hogy a felcsúti idióta mumusának, a soros gyurinak egyik volt embere lesz a pénzügyminiszter. Gondolom ilyenekről majd hallgatás lesz a szokásos kossuth rádiós böfögésében. Szóval hála isten nyert a trump, aztán megkezdődik orbán szopatása. Meglátjuk, hogy mire fogja rá majd az egy százalék, vagy azt se elérő gazdasági növekedést. Az USA-ra nem tudja már. Kilövünk, meg olyan csodálatos dolgokat látunk majd 2025-ben, amiket még soha.
  • kvp #7
    "Vajon milyen sötét titka lehet a nyomorultnak??"

    Nagyjabol semmi ami akkora titok lenne. Anno a keletnemet idoszakban meg egyetemistakent a stasinak dolgozott. Mellekesen meg akkoribol ismerte Putyint is, aki akkor meg eleg alacsony beosztasban volt. A fal ledonteserol pedig gyakorlatilag lemaradt, mert az akkori baratnojevel "szaunazott". Utanna pedig bulizott egyet nyugat berlinben a keletnemet allam altal fizetett nyugatberlini kommunista erzelmu csoporttal. Ebben szerintem semmi titkolni valo nincs...

    Muskrol pedig azt lehet elmondani, hogy a legnagyobb veszelyt az jelenti, hogy neki fontosabb cel az emberiseg megmaradasa es fejlodese mint az a gazdasagi haszon amit az ukran helyreallitassal es egy vesztes Oroszorszag kifosztasaval lehet nyerni. De ugyebar ismert rola, hogy o egy kifejeztten nem neurotipikus milliardos.

    Trump gyozelmenek egyebkent a fo oka nem az volt, hogy az amerikai lakossag moge allt, hanem az, hogy szepen csendben az amerikai nagytokesek tobbsege is moge allt. Egyreszt moge allt a legtobb (de nem mindegyik!) zsido milliardos, mivel a Biden kormanyzat belecsuszott (kis kinai segitseggel) a progressziv ertelmiseg uj balos antiszemitizmusanak tamogatasaba. Masreszt moge alltak azok az amerikai milliardosok, akik egy globalis atomhaboruval tobbet veszithetnek mint nyerhetnek. Ez mint kiderult az globalista nagytokesek tobbsege es ezzel el is dolt a valasztas, Trump lett a jobb uzlet. Mondjuk egy atomhaborunal szinte barmi jobb uzlet, szoval ez egy eleg alacsony szint volt amit megugrott. Plusz a Trump altal kitalt, majd Bidenek altal vegrehajtott amerikai reindusztrializacio (egyelore csak Europa karara) igazabol jo uzlet, tehat Trump csak az Obama alatti (bar a hata mogott az alelnoke altal megszervezett) ukran euromajdan forradalmat es a jelenlegi haborut szponzoralo viszonylag szuk nagytokes reteg szamara nem jo uzet. Ezzel pedig el is dolt, hogy ki nyert.
  • Frekvency #6
    a vén ribanc aggódik a szabadság miatt, miközben a CIA-s lehallgatása óta azt tette/teszi amit Amerikából parancsolnak neki. Vajon milyen sötét titka lehet a nyomorultnak??
  • Borg18754 #4
    Börtönbe kellene zárni hazaárulásért. Meg a többi hasonszőrűt is az EP-ben.
  • quatlander #4
    Aggódik egy - átvitt értelemben véve - tömeggyilkos?

    Ez nekem új. Ja nem.
  • Frekvency #3
    rohadt vénkurva, nem uszhatja meg amit Európával tett. Nem gondoltam, hogy még elő mer mászni és pofázni de ezeknek a pofáján vastag bőr van.
  • Kotomicuki #2
    Európa sírásói...
  • wkm #1
    „Teljes szívemből kívánom, hogy Kamala Harris legyőzze vetélytársát és elnök legyen”
    A willkommenskultur után nem is lehetett másra számítani a CDU-CSU-s álkonzervatív progresszívektől.