Berta Sándor

Intuitív billentyűzet mobiltelefonokhoz

Gyakran vannak olyan rendszerek és technológiák, amelyek régiek vagy nehezen kezelhetők, azonban ennek ellenére a mai napig használjuk őket. Jó példa erre a mobiltelefonok billentyűin alkalmazott megoldás.

Egy átlagos mobil készüléken tizenkét gomb van, melyeken általában egyenként egy szám és három betű, illetve más jel található. Ez az ötlet - ki hitte volna - az 1920-as évekből (!) és az Egyesült Államokból származik. Ott ugyanis mindig a helyiségek hálózati csomópontjának első két betűjével jelölték a telefonszámokat (például MUrray Hill 5-9975). A metódust az AT&T az 1950-es években is megtartotta, majd ezt követte az 1980-as években elterjedt megoldás, amikor a telefonszámokat betűkkel helyettesítették be (például 1-800-GET-RICH), mondván az emberek így könnyebben megjegyezhetik őket. Ez a virágnyelv az 1990-es évektől, az SMS elterjedésétől éli a fénykorát.

"Ugyan a tinédzserek ma már kiváló sebességgel írják be az üzeneteiket, azonban szerintem ha ma találná ki ezt valakit, senki sem tartaná jó ötletnek" - mondta David Levy, az Apple egykori ergonómiai dizájnere, aki ma feltalálóként saját Digit Wireless nevű cégét vezeti. Levy egy olyan új billentyűzetet talált fel, amelynél a betűk ABC sorrendben, a számok közötti részeken helyezkednek el. A szakember által már 1993-ban szabadalmaztatott megoldás neve Fastap lett.


Egy átlagos telefonon összesen 28 hely található, ebből 18-at a számok és betűk foglalnak el, a többin a navigációs és irányítási gombok vannak. A Fastap viszont minden helyet kihasznál és az első igazi újítás az 1920-as évek óta. A Digit Wirelesst Levy kifejezetten a licencek értékesítésére hozta létre még 2005-ben, eddig azonban csupán két szolgáltató, az amerikai Alltel és a kanadai Telus érdeklődött komolyan az ötlet iránt. Az LG CX6190 típusú készüléke a világ első Fastap adatbeviteli technológiával ellátott mobiltelefonjaként 2005 szeptemberében elnyerte a CDMA Technológiai Innovációs Díjat, de azóta újabb tipusok is megjelentek.

Levy szerint a Fastapot használó mobiltelefonokon kétszer gyorsabb az SMS-ek írása, ráadásul a billentyűzet jóval felhasználóbarátabb az eddigi megoldásnál és a használata is kényelmesebb. A cég helyzetét nehezíti, hogy a mobilipar ragaszkodik a régi, kényelmetlen, ám széles körben elterjedt technológiához, pedig egy Fastap készülék gyártása alig kerül valamivel többe, mint egy átlagos mobiltelefoné. A technológia ráadásul kizárja a félreütés lehetőségét, erről egy külön algoritmus gondoskodik, ami érzékeli, hogy ha valaki telefonszámot vagy szöveget üt be.

A Digit Wireless vezetője ennek ellenére nem adja fel és folyamatosan számos európai, ázsiai és észak-amerikai mobil szolgáltatóval, illetve mobiltelefon-gyártóval tárgyal. A cégnél tervezik új nyelvi változatú (többek között cirill, hindu stb.) billentyűzetek kifejlesztését is.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Tetsuo #27
    ezt már legalább 40éve kitalálták, csak akkor még nem volt megvalósítható..
  • huuu #26
    op rendszer és érintőképernyő.
    meg van oldva a kérdés.
  • huuu #25
    Chunky123 Tök egyetértek.
    + itt a jövő telója!
  • chuky123 #24
    szerintem az emberek 90-95% föleg telefonálásra használja a mobilt.
    Az "smsbajnokok" meg qwerty-is telefont vesznek.
  • GABOR16 #23
    Egyik ötlet sem olyan amire én gondoltam... ez egy rendes egykezes telefon lenne (nem pda méretű.. olyan átlagos mobilméret..), amire egy OLED! (nem lcd) képernyőre egy nyomásérzékeny fóliát raknak (bár talán inkább egy 1-1,5 mm es átlátszó párnabevonat jobb lenne.. hogy érezd is a gombnyomást..)..
    Az oled kijelző meg energiatakarékosan világít a sötétben is.. A billentyűnek nem kell sok szín.. így az oled tökéletes lenne rá..
  • sysqo #22
    T9 szótár és kész... :P ennyi elég :)
  • Griphons #21
    én spec elég ritkán írok sms-t, de ha mégis, akkor nagyon utálok a mobilon nyomkodni, inkább csatlakoztatom pchez, és elküldöm progiból :P
    viszont én sem csak sms-re használom a szövegbeviteli funkciókat, mert sok feljegyzést, és miegymást is tárolók a telómon, ezért örömmel üdvözölnék valami életrevaló megoldást, ami nem növeli meg a telefon méretét, mégis egyszerűsítené és gyorsítaná a szövegbevitelt. a jelenlegi qwerty-s billentyűzetű mobilok viszont elég nagyok
  • djw #20
    miért csak SMS-ben gondolkodtok? én pl a naptárat is használom igen gyakran és a legidegesítőbb, hogy lassan lehet csak a mobilbillentyűn írni... (mert nem irok többszáz oldalt naponta ;) jól jönne egy normális billentyűzet hozzá
  • ssdb #19
    nekem ez a kiosztás tökéletesn megfelel... a qwerty-t is már soknak tartom zsebbe. Szerintem aki napi 10 sms-t ir annak már édes mind1, me igy is ugyi gyorsan ír :)
  • Su0my #18
    iphone?