SG.hu

Majdnem kétszer annyit töltünk le, mint négy évvel ezelőtt

A médiahatóság legutóbb kiadott piaci jelentése a 2019. III. negyedév és 2023. II. negyedév közötti időszakban vizsgálta a tévé-, a vezetékes internet- és a vezetékes telefon-előfizetések piacát a szolgáltatóktól kapott adatok alapján. Az elemzésből többek között kiderül: a vezetékes internet piacán amíg 2019 közepén egy lakossági előfizetőre átlagosan mintegy 90 GB havi letöltési forgalom jutott, addig 2023 közepén ez a szám már meghaladta a 160 GB-ot - közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Kommunikációs Igazgatósága.

A kizárólag egyetlen szolgáltatást igénybe vevő ügyfelek aránya erőteljesen csökkent az elmúlt négy évben. A csak vezetékes telefonszolgáltatást rendelők száma az első időszakban mért 311 ezerről 178 ezerre, a "szólóban" tévészolgáltatást rendelőké 244 ezerrel csökkent a kezdeti közel egymilliós számról. 2019 közepén még az összes ügyfél 36 százaléka fizetett elő egy szolgáltatónál egyetlen helyhez kötött szolgáltatásra, arányuk 2023 közepére 28 százalékra csökkent. Ennek egyik fő oka lehet az a szolgáltatói törekvés, hogy valamilyen csomagajánlattal erősebben magukhoz kössék az ügyfeleket.

Ugyanakkor nem minden kombinált csomag népszerű. Igazi előretörést ezen a téren a mobilszolgáltatást is tartalmazó csomagok, továbbá az internet+tévé-kombináció ért el. A mobilszolgáltatással együtt valamilyen helyhez kötött szolgáltatást is megrendelők száma a vizsgált időszakban mintegy harmadával, 588 ezerről 945 ezerre nőtt. Az internet+tévé-csomagra pedig több mint kétszázezerrel többen fizettek elő, mint korábban: 312 ezer helyett jelenleg már 513 ezer háztartás használja ezt a párosítást. Bár még mindig emelkedik a helyhez kötött internet-előfizetések száma, a növekedési ütem messze elmaradt a korábbi években tapasztaltaktól: míg a 2010-es évek elején éves szinten 10 százalékos volt a növekedés, addig az utóbbi években legfeljebb évi 1-2 százalékos.


Más a helyzet az intenzitást jelző mutatóknál: 2019 közepén egy lakossági előfizetőre átlagosan mintegy 90 GB havi letöltési forgalom jutott, 2023 közepén ez az adat már meghaladja a 160 GB-ot, tehát közel 90 százalékkal nőtt a fajlagos, egy lakossági előfizetőre jutó letöltés. A jelenség hátterében az olyan nagy adatforgalommal járó szórakozási lehetőségek terjedése állhat, mint például a streamingszolgáltatások használata. Ezek minősége - és adattartalma - is folyamatosan fejlődik: míg néhány éve a videómegosztókon elérhető tartalmak döntő többsége 360p vagy 480p minőségben volt feltöltve, manapság általános a 720p, de akár az 1080p (full HD) felbontás is, márpedig utóbbi adattartalma közel tízszerese a 480p minőségének. Érdekes módon a feltöltésben alig van növekedés, négy éve lényegében változatlanul 30 GB/hó érték körül mozog.

A piaci jelentések összehasonítása szerint négy-öt évvel ezelőtt a 30 Mbps (másodpercenként 30 megabit) névleges letöltési sebesség megfelelt a lakossági igényeknek, manapság egy háztartás több tagja nehezen tud nagyobb sávszélességet igénylő tevékenységet egyszerre végezni vele. 2023-ra a 100 Mbps lett az a sebesség, amely fölött az átlagfogyasztó ritkán szembesül sebességkorláttal. A lakossági piacon négy év alatt 35 százalékról 15 százalékra csökkent a 100 Mbps-nál lassabb kapcsolatok aránya. Még a 100 és 500 Mbps közötti sebességű hozzáférések is visszaszorulóban voltak az 500 Mbps-nál gyorsabb internet javára, amelynek részesedése 2023 II. negyedévére már 57 százalékot ért el.

Hozzászólások

A témához csak regisztrált és bejelentkezett látogatók szólhatnak hozzá!
Bejelentkezéshez klikk ide
(Regisztráció a fórum nyitóoldalán)
  • Macropus Rufus #10
    "És mi van a külföldön vett adathordozókkal?
    Vagy, ha épp Magyarországon veszem és elviszem külföldre, pl. Németországba?"

    a külföldi cuccra a magyar törvény nem érvényes. De sztem ez teljesen érthető és ez miatt akkor sem jó a dolog, ha külföldre viszed és ott írsz rá jogdíjas dolgot. Mert ez a magyar szerzői jog és nem a német.
  • Ellaberin #9
    Na meg mondjuk jön egy kívánt tartalom mellé - legyen akár az egy html oldal - 10-szer annyi f o s, ami nélkül pont ellennél, de letöltődik ha akarod, ha nem. Uh. ezt is nyugodtan bele lehet számolni.
  • wraithLord #8
    Nem tudom, mit értenek letöltésen, de mivel egy csomó streaming szolgáltatás van, és minden cég erőlteti a cloudot meg az állandó online jelenlétet, és az ember mindent a netről tölt le kb. amit a saját gépén használ (játék, program, streamingből offline zene, film, sorozat), persze, hogy sokkal több a letöltés... :D

    Ha peer-to-peer letöltésről van szó, kb. évente 3x töltök le valamit, és az is bolhaszar méretű a tényleges forgalomhoz képest. Mondjuk 4(-10) éve is kb. ennyi mindent töltöttem le...
  • RJoco #7
    És mi van a külföldön vett adathordozókkal?
    Vagy, ha épp Magyarországon veszem és elviszem külföldre, pl. Németországba?
    Letöltök a thepiratebay-ről (a letöltést is büntetik, nem kell feltölteni) és máris kapom az 500€-os büntit, hiába a hologramos matrica az adathordozón. Persze elmehetek ügyvédhez, aki talán így el tudja intézni 200€-ért, hisz ott a hologram. Vagy nem és, akkor már 700-at fizethetek.
    Mondjuk értelmes ember először informálódik és nem nyitott torrent oldalról tölt el.

    Elvileg a számlálóm azóta fut, hogy üzembe helyeztem a gépet úgy 5 éve.
    Most 17 TB le és 1,2 TB feltöltést mutat. És a nagy része nem a filmletöltésből van, mert ritkán és keveset szedek le. Felfele meg általában szinte semmi nem megy. Játék meg egyáltalán nincs benne, mert ez a gép nem arra van. Szóval az még egy extra szám a másik gépen, meg a PS-en. Ennek a nagy része yt videó nézése, meg zene hallgatása. Meg a különböző oldalak használata.
  • Macropus Rufus #6
    sztem ezért a díjért cserébe nem b@szogatnak senkit a letöltés miatt. Megosztani ugyan nem lehet, jogilag. De letölteni lehet. És erre van törvény is ami engedi. Szóval ez amolyan win-win helyzet sztem.
  • t_robert #5
    Hát ma is lehúzzák a sápot az adathordozóknál. Ha veszel egy pendrive-ot vagy optikai lemezt simán ott van rajta az hologramos címke, hogy kifizeted a jogdíjat akkor is ha egy bit illegális tartalmat nem töltesz le. Nyilván ez megdrágítja az adathordozó árát és simán sértő, hogy alapból feltételezik, hogy lopni fogom a jogdíjas dolgokat. Persze nyilván, hogy ha beszedik tőlem alapból a sápot a jogdíjas dolgokra akkor én meg magasról lexarom, hogy mit nézek vagy töltök... :)
  • t_robert #3
    Hát ahhoz képest, hogy régebben pár évig egy havi 10 GB-os adatcsomagom volt otthon.... Ma van, hogy egy játékhoz csak frissítésben le kell tölteni 20-30 GB-ot. De vannak 100-150 GB-os játékok is. Simán elhasználok havi szinten pár száz GB-ot. És több tucat Gb elmegy netes rádió és film csatornára is. Na meg a mobil telefonok is az otthoni WIFI-n keresztül működnek a neten. Havi 10 GB-os adatcsomaggal simán behalnék egy nap alatt.... :)
  • gosub #3
    A hír felidézte bennem, hogy régen az artisjust azt sulykolta tv-ben, moziban, hogy a letöltés bűncselekmény. "Letöltés olyan mint a lopás" szólt a szlogen és tartotta a markát. De talált könnyebben fejhető pénzcsapot.
    Mából visszatekintve mekkora nagy zsiványbanda volt, de még most is lehúzzák a sápjukat csak nem olyan hangosak és keresztbe tesznek pl a zeneiskoláknak.
  • DeviloftheHell #2
    sántit az egész, felse fogják hogy a streaminges szarok mennyi plusz forgalmat generálnak, elötte levolt töltve és nemkellett mégegyszer hogy ujranézd vagy ujrahalgasd. most hacsak megállitod már ujra tölti a puffert
  • RJoco #1
    Ez a feltöltési szám erőteljesen sántít.
    Vagy a szolgáltatók nem jegyzik az ellenőrző adatokat?
    Márpedig nem mindegy.
    Az 1000-es nethez az 50-es feltöltés pont annyira elég, hogy jöjjön lefele 1000-rel a cucc. Már, ha a szerverek, eszközök bírják.
    Tartalom megosztásánál viszont az 50 édes kevés, bár mindenképp jobb, mint a 10.
    Viszont, ha feltöltés közben még yt-t is néznél jó minőségben, vagy más a családban, akkor...