133
  • Irasidus
    Csak annyit amit írtam is, hogy belőled és hithű elvtársaidból az erkölcs, és az empátia hiányzik, és egy aberrált állat vagy ha egyetértesz népírásokkal, és tömeges gyerekgyilkosságokkal, megy úgy az emberöléssel.
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2020.08.04. 19:49:50
  • Irasidus
    Olyan állítás, amit "se bizonyítani, se cáfolni nem lehet", és szerinted is "bármit bele lehet magyarázni", az nem definíció, ellenben ha van rá falszifikálható állítás, akkor az bizony cáfolható. Most akkor el kellene dönteni, mert ez két homlokegyenest ellentétes vélemény, a definíció, és bármit bele lehet magyarázni, és se bizonyítani se cáfolni nem lehet.
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2020.08.04. 19:53:20
  • Tetsuo
    Azzal (majdnem) minden keresztény egyet kell, hogy értsen sőt, minden zsidó és muszlim ember. Végül is mit akarsz mondani? :-)
  • TokraFan
    Nincs definíció! Amikor megkérdezel egy hívőt, ki/mi isten, mindegyik valami mást fog mondani, azon belül sem konkrét definíciót, csak mindenféle ködölést arról, hogy ő személy szerint hogyan _képzeli_ el!

De nyitott vagyok, mutass kérlek egy hiteles forrást isten konszenzuson alapuló, hivatalos definíciójára!
  • dyra
    De van definíció csak te nem fogadod el. Tőlem ne várd, hogy felmondom a vallásokat. Arra itt nincs se idő se tér.
  • TokraFan
    Talán hallottál az Özönvízről, amikor a Föld majdnem teljes élővilágát kiirtotta Isten, mert tobzódtak a bűnben.

Olvasni sem tudsz? Most írtam erről a hülyeségről...
    Az a teljes kiirtástól olyan messze lett volna (ha igaz lett volna), mint Földtől az Ultima Thule. Látod, még ezt sem sikerült felismerned, pedig ordít az egész történetből a marhaság!
  • Irasidus
    Pont erről beszéltem, nincs definíció sem, "bármit bele lehet" magyarázni, magyarán azt sem tudod/tudják megmondani mit kellene bizonyítani, vagy cáfolni. Ennyi. Szerintem érthető voltam, hogy nincs semmilyen okom ilyen állításokat megfogalmazni.
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2020.08.04. 19:29:36
  • TokraFan
    Eleve hibás hasonlat, mert a pszichiáter egy létező ember, rengeteg tudományos kutatási adattal a háta mögött (mégha ezek nem is tekinthetők az egzakt tudományokkal egyenértékű adatoknak), ezzel szemben isten egy még definíció szintjén sem létező nulla, amiről csak az emberek képzelnek ezt+azt, jellemzően saját szubjektív kényük, kedvük szerint...
    Utoljára szerkesztette: TokraFan, 2020.08.04. 19:36:11
  • dyra
    "Rengeteg vallás megtette. Rajtuk kívül sok filozófus és tudós is nekifutott. Sokféle értelmezése leírása van."

Egyik sem tett olyan kijelentést, amit ne lehetne cáfolni. A sok leírás meg csak azt bizonyítja, hogy bármit bele lehet magyarázni.

Igen bármit bele lehet.

"Ez van megfoghatatlan."

Most akkor megtették, vagy megfoghatatlan? Döntsd már el.

Ez egy gondolatmenet lett volna, hogy sokan megpróbálták volt aki úgy gondolta sikerrel, de az még több kérdést vetett fel. Sajnálom, hogy nem értetted.

"Te hogyan tennéd fel bizonyíthatóan és cáfolhatóan?"

Sehogy. Milyen okból kifolyólag kellene állítást megfogalmaznom?

Egy mintát kértem, hogy jobban értselek. De akkor nem. Nekem mind1.
  • Irasidus
    Csak éppen a bibliában több népirtás van, amivel te, mint hívő egyetértesz,
  • Irasidus
    "Rengeteg vallás megtette. Rajtuk kívül sok filozófus és tudós is nekifutott. Sokféle értelmezése leírása van."
    Egyik sem tett olyan kijelentést, amit ne lehetne cáfolni. A sok leírás meg csak azt bizonyítja, hogy bármit bele lehet magyarázni.
    "Ez van megfoghatatlan."
    Most akkor megtették, vagy megfoghatatlan? Döntsd már el.
    "Te hogyan tennéd fel bizonyíthatóan és cáfolhatóan?"
    Sehogy. Milyen okból kifolyólag kellene állítást megfogalmaznom?
  • dyra
    ""Nem tudom mivel magyarázni. Isten egy lehetséges válasz rá. Nem vetem el a létezését."
    Occam borotvája elv: ha van egy egyszerű magyarázat miszerint ilyen az emberi psziché működése, akkor az a helyes magyarázat nem pedig az ami természetfeletti erőkkel rendelkező szuperlényt felételez megoldásként."

Ha ezt az elvet alkalmazták volna mindig akkor Einstein nem csinálja meg a relativitás és a speciális relativitás elméletét. A kvantumfizikát meg max kapisgálnánk. Az egyszerű magyarázat nem mindig a jó magyarázat.

""Ez azért van mert az emberi nyelv alkalmatlan komplexebb gondolatok átadására."
    Nem gondolom hogy így lenne. Elmész egy jó pszichiáterhez aki sok-sok óra beszélgetés/analízis után érteni fogja a belső lelkivilágod, olyannyira hogy azon részed is meg tudja mutatni amire te nem jöttél rá. Akár tetszik akár nem, biorobotok vagyunk. Nagyon komplex fogalmakat is tudunk kommunikálni, kitaláltunk rá a kollektív szókincsünket."

Popper Péter megannyi előadását megnéztem a Youtubon. Elismert szakember volt a területen. Nem tudják mi van benned, bizonyos folyamatokat sok sok év pszichoanalízis után lehet feltárnak de csak a felszínt kapisgálják. Nem gondolom, hogy az állításod igaz lenne.
    Utoljára szerkesztette: dyra, 2020.08.04. 19:08:04
  • Irasidus
    De komolyan mondom, hogy a beteges gyanakvás (értsd: kételkedés) az paranoia; amiben hasonlít a hitre, hogy valamilyen meggyőződésen alapul, a hit egy szubjektív meggyőződésen, a paranoia meg téveszmés meggyőződésen. Viszont a különbség, hogy a hit nem gyanakvásra, azaz kétségekre épül, míg a paranoiás téveszmék igen. Másrészt, ha végigolvastad volna a házipatika.com-ot, akkor ezt találtad volna: "paranoid reakciót, vagyis indokolatlanul gyanakvóak, bizalmatlanok lehetnek környezetükkel szemben."
    Utoljára szerkesztette: Irasidus, 2020.08.04. 19:04:43
  • Tetsuo
    Ilyet már nem kér Isten (a Biblia szerint), a zsidó néppel kapcsolatos(ak) volt(ak) ez(ek) a kérés(ek)/parancs(ok), amíg kiválasztottak voltak, népi istenük volt a Teremtő. Személyeket is megszólított, például Ábrahámtól kérte JHVH, hogy áldozza fel fiát, aki ezt meg is tette volna...
    A vallások szerint a halál büntetés, de megváltás is lehet; Isten útjai pedig kifürkészhetetlenek, egy halandó nem értheti meg.
    Talán hallottál az Özönvízről, amikor a Föld majdnem teljes élővilágát kiirtotta Isten, mert tobzódtak a bűnben. Szodoma és Gomora sem járt különben, illetve a korszak végén tűzözönben (és armageddoni ütközetben) pusztítja el Isten a Föld lakosságának nagyrészét.
    A gonosz lelkek pedig tisztítótűzbe vagy Pokolra kerülnek Jézus Krisztus ítélete alapján.
    Más aspektusból ezek nem "isteni harag" megnyilvánulásai, hanem az örök törvények következményei.

Ha az ember nem hajlott volna a bűnre szabad akaratából, még mindig a Paradicsomban lehetne, mindenféle szenvedés nélkül.

Utoljára szerkesztette: Tetsuo, 2020.08.04. 18:47:44
  • Oliwaw
    A jó pszichiáter olyan mint Isten, csak hiszed hogy ér is valamit (és ha nem ?)
  • cateran
    "A kételkedés túlzott formája a paranoia"

Ezt nem mondod komolyan....Lightosan osszemostal 2 teljesen kulonbozo dolgot, sot valojaban ellentetest..A paranoia kozelebb all a vakhithez, mint a ketelekedeshez, mivel sajat belso logikaval rendelkezik, aminek az igazsagaban az adott illeto megingathatatlanul hisz
    "A paranoid zavar vezető tünete a jól rendszerezett, sokszor gondosan kidolgozott téveszmék ill. téveszmerendszerek fennállása, melyek között belső logika érvényesül, és amelyek igazság tartalmában, valóságosságában a személy megingathatatlanul hisz. Ezek a téveszmék sohasem bizarrak, emiatt gyakran hihetőnek tűnnek, annál is inkább, mert a betegek sokszor magas érzelmi hőfokon, nagy meggyőző erővel hangoztatják kóros gondolataikat. A nyílt ellentmondás, a "leleplezés" néha heves indulatot, dühreakciót válthat ki. A betegek hangulata egyébként szinkronban van a téveszmék tartalmával: szerelmi tébolyban, nagyzásos téveszmék hatására akár eufórikus, míg pl. "üldözési mániában" szorongó, feszült, sokszor depresszív. A paranoiában szenvedő beteg személyisége többnyire alapvetően rendezett, szociális szerepeit jól ellátja, intellektuális és szakmai teljesítőképessége általában egyáltalán nem, vagy csak kevéssé érintett."
  • Oliwaw
    Occam borotvája olyan mint Isten, csak hiszel benne , hogy létezik (mert a 14. században élt angol filozófus, ferences rendi szerzetes. megmondta a tutit évszázadokra előremenően).
  • Tetsuo
    Semmilyen népet nem akarok kiirtani, éppen a zsidók által kiirtott kánaánitákról volt szó, te agytröszt.
  • defiant9
    "Nem tudom mivel magyarázni. Isten egy lehetséges válasz rá. Nem vetem el a létezését."
    Occam borotvája elv: ha van egy egyszerű magyarázat miszerint ilyen az emberi psziché működése, akkor az a helyes magyarázat nem pedig az ami természetfeletti erőkkel rendelkező szuperlényt felételez megoldásként.

"Ez azért van mert az emberi nyelv alkalmatlan komplexebb gondolatok átadására."
    Nem gondolom hogy így lenne. Elmész egy jó pszichiáterhez aki sok-sok óra beszélgetés/analízis után érteni fogja a belső lelkivilágod, olyannyira hogy azon részed is meg tudja mutatni amire te nem jöttél rá. Akár tetszik akár nem, biorobotok vagyunk. Nagyon komplex fogalmakat is tudunk kommunikálni, kitaláltunk rá a kollektív szókincsünket.
  • TokraFan
    "vagy egyszerűen pusztít el városokat, (az egész bolygót ugye elárasztja)"

Igen, ez a kedvenc marhaságom...Elárasztja, végítélet címszóval...Az meg nem zavar senkit (főleg a szövegértelmezésre képtelen hívőket), hogy a Földi élővilág min. 70%-ka vizi létforma, akik köszönik szépen, csodásan elvannak egy özönvízben is. Ebből is egyértelmű, hogy az egész mesekönyvet egy bronzkori ember teljes sötétségével és tudatlanságával írták.
  • dyra
    Látok. Leülök emberekkel beszélgetni. Egyszerű kérdés ki is vagy te?

Aztán elkezdi mondani mikor született, milyen iskolát végzett, miket csinál a szabadidejében stb..

Jó de nem válaszoltál a kérdésre! Megtudtam mikor születtél meg mit szoktál csinálni de magadat már nem tudod meghatározni.

Ez azért van mert az emberi nyelv alkalmatlan komplexebb gondolatok átadására. A belső világod szervesen elkülönül a világtól.

Folyamatosan érzek egyfajta jelenlétet. Nem tudom mivel magyarázni. Isten egy lehetséges válasz rá. Nem vetem el a létezését.
    Utoljára szerkesztette: dyra, 2020.08.04. 17:38:28
  • dyra
    Rengeteg vallás megtette. Rajtuk kívül sok filozófus és tudós is nekifutott. Sokféle értelmezése leírása van. Ez van megfoghatatlan. Te hogyan tennéd fel bizonyíthatóan és cáfolhatóan?
  • defiant9
    Én nem látom ezt a dilemmát, vagy paradoxont. Azzal a verzióval nincs gondom hogy ember találta ki(=teremtette) isten(eke)t.
    A gond akkor van ha ennek fordítottját tartod igaznak, miszerint isten érdemi akár tevőleges hatalommal bír.
    Amennyiben az istenek képzetét csak a homo sapiens tudatának létrejötte utánra datáljuk, azt teljesen koherens a világ megfigyelt működésével. Azonban ez utóbbiba nem szívesen mennek bele a hívők, mert egyben el kellene ismerniük hogy csak kitaláció az egész, ragaszkodnak az emberfeletti hatalommal bíró lény képéhez.

"De Istennel kapcsolatban az az egyik legérdekesebb dolog, hogy cáfolni se bizonyítani nem lehet"
    Amit logikai úton lehet az hogy amennyiben A vallás istene létezik akkor nem létezhet B,C,stb. vallásé és vice versa. Ezért is menekül el ezen kérdés elől mindenki akinek felteszem.
  • Kelta
    https://www.rieth.hu/Vilagom/13a_Fotongaz.htm
  • Kelta
    Tyúk tojás kérdés rég megoldódott.. :)
  • Irasidus
    Ha úgy fogalmazol meg egy állítást, hogy falszifikálhatatlan, akkor valóban nem lehet, ellenben ha bizonyítható-cáfolható állítást teszel, akkor cáfolható. Mellesleg előbb definiálni kellene istent, de ez sem megy, innentől kezdve a nagy semmiről beszélgetünk...
  • dyra
    Beleállsz ebbe az ok - okozati meg tyúk - tojás dologba. Amit mondasz, hogy az ember teremtette az Istent vagy az Isten az embert pont egy ilyen.

Nem kell meggyőzzelek. Ha nem hiszel nem hiszel. De Istennel kapcsolatban az az egyik legérdekesebb dolog, hogy cáfolni se bizonyítani nem lehet.
    Utoljára szerkesztette: dyra, 2020.08.04. 15:50:53
  • Taclaw83
    Ha isten valóban VAN.... és elhisszük a biblia minden történetét, akkor kérdem én, most merre van? A könyvben elég sokszor lép kapcsolatba, avatkozik bele a dolgok folyásába, vagy egyszerűen pusztít el városokat, (az egész bolygót ugye elárasztja) manapság meg semmit nem tesz? Szabin van? vagy a Covid miatt ő is karanténban van? esetleg nem kapni akkora maszkot amekkora arca van?
  • Irasidus
    Nem kötözködésből... de a korai univerzumot fotongáz töltötte ki, vagyis fény elöbb volt mint világító testek. :) A probléma inkább az élőlények teremtésével van, halakat késöbb teremtett mint szárazföldi állatokat...
  • defiant9
    "Gondolod már végig az összes több is a fejedben van. Nem csak Isten. A gyűlölet se létezik. Az agyad kreálja."
    A gyűlölet egy érzelem, elfogadom a létezését. Ha azt mondod hogy isten sem más mint egy az emberi fejekben lévő érzés akkor OK. Ez esetben viszont nincs semmiféle hatalma azon túl mint amit az ember emiatt cselekszik, nem tudott megtermeteni semmit, addig nem is létezett ameddig az ember nem jött létre az evolúciós során. Ha ez így neked OK, akkor nekem is.
  • Irasidus
    A szeretet, gyúlölet érzelemek, ami egy hormonális válaszreakció egy külső, vagy belső ingerre. Nagyon jól leirható a kémiaja. Ezt pont nem az agyad kreálja, de nem is az a probléma valakivel, hogy van belső szubjektuma, hanem azt hiszi az a objektív valóság. Tehát itt sem az a probléma, hogy az agy kreálja, hanem, hogy egy érzékcsalódast objektív valóságnak hisz valaki, és még meg is akar győzni róla.
  • Kelta
    teremtés:
    1 nap. legyen világosság
    4 nap. legyenek világító égitestek az égen (csillagok stb)

kérdés 1 nap akkor mitől volt világosság ?:))
  • Kelta
    pedig az..kitalált alakja a vallási mitosznak
  • Kelta
    mennyi bolygót ismersz? 10? 20, 100? 1000?

kb ötezer milliárd létezhet..biztos neked van igazad :)))
  • Taclaw83
    1 Móz. 1,27 "Teremté tehát az Isten az embert az ő képére, Isten képére teremté őt: férfiúvá és asszonynyá teremté őket."
    ezzel szemben

1 Móz. 2,18.23 "És monda az Úr Isten: Nem jó az embernek egyedül lenni; szerzek néki segítő társat, hozzá illőt ... És monda az ember: Ez már csontomból való csont, és testemből való test: ez asszonyembernek neveztessék, mert emberből vétetett."

Ez az egyik kedvencem az ellentmondások közül.... Ugye nem az ószövetséget állítja szembe az újjal, hanem ószövetség-ószövetség... Mi is történhetett: az első részt berakták... majd jött a megvilágosodás... "basszus így majd a nők azt fogják hinni hogy egyenlőek... nem lesz suna csak ha ők is akarják... - nem gond Béla majd később leírjuk, hogy egyébként a férfi a teremtés koronája és a nő az csak alárendelt..."
  • TokraFan
    Ezekre a kérdésekre konkrét választ az életben nem fogsz kapni egy hívőtől, azon egyszerű oknál fogva, hogy nem tud rá bizonyítható módon válaszolni! Maszatolni tudnak, esetleg le leszel hülyézve, mert "Te még nem vagy azon a szinten" (értsd: neked még nincs teljesen kimosva az agyad a sok kőkori marhasággal, és még képes vagy a logikus gondolkodásra).

Persze, hogy nincs bizonyíték a feltámadásra! Nulla, semmi! Az önhipnózison kívül semmi másuk nincs. Az önhipnózis pedig furcsa dolgokra képes, csak nézd meg mi megy ma a jellemzően konzikból álló konteo hívők és ezoterikusok között. POnt úgy elhisznek minden marhaságot, mint a vallásos hívő, még olyan állításokat is, melyek kikezdhetetlen cáfolatát a saját szemével is láthatja! Ez a jelenség pedig ismét bizonyítása annak, hogy az agy nagyon hatékonyan képes önmagát becsapni akár vallási mesékkel, akár konteós, ezoterikus mesékkel, főleg, ha gyermekkorban butaságokkal tömték...Így könnyű megérteni, miért képzel valaki istent oda ahol nincs, lapos Földet oda, ahol nincs, vagy éppen 5G toronyból aktiválható koronavírust oda, ahol nincs. A hülyeség-lista sajnos végtelen hosszú lehetne...
    Utoljára szerkesztette: TokraFan, 2020.08.04. 12:08:19
  • Taclaw83
    A Bibliára egyébként milyen alapon hivatkoznak? Ki/kik írták, rendszerezték, gyűjtötték össze a könyv tartalmát? Van egy első kiadás amit megtaláltak és alá volt írva: írta Isten....????

Milyen bizonyíték van Jézus létére? Arra hogy nem egy kitalált személy vagy egy sima előadó, egy retró standupos aki azért gyűjtötte maga köré a könnyen befolyásolható embereket, mert pl. jutott neki egy kis Mária Magdolna.....
  • dyra
    "Isten sehol máshol nem létezik csak a sok idióta fejében. Épp ti mondjátok hogy bennetek van. És ez kivételesen igaz is, a fejetekben van sehol máshol, elhittétek a meséjét, valóságosnak képzelitek. A gond nem is a relatíve ártalmatlan személyeskedés, inkább a gyűlölködés és az intolarencia más vallás irányába amit produkáltok, illetve az alatvalói szolgalelkűség ami beleivódik a gondolkodásotokba. A saját hiteteket a többieké fölé emelitek, ezt olvassátok ki a tanításból, ezt sulykolták belétek a szónokaitok, akik hatalmuk forrásaként tekintenek a buta tömegek vallás általi kontrollálására. A birkák pedig nagykanállal eszik a vallásos maszlagot amit eléjük tesznek. "

Bedobtad a tutit. Mindegy csak materiális. Amit látsz az van.

Gondolod már végig az összes több is a fejedben van. Nem csak Isten. A gyűlölet se létezik. Az agyad kreálja. A szeretet se. Azt is az agyad kreálja.

Plusz engem ne sorolj a hívők közé. Magam se tudom létezik-e Isten. Arra hajlok igen. De ne moss össze senkivel. Az tévedés.
    Utoljára szerkesztette: dyra, 2020.08.04. 11:43:46
  • Fefy
    Na várj egy kicsit Tetsuo #60-as hozzászólását olvasd már el. Ő írta le, hogy Isteni felkérésre a népirtás, gyilkolás, stb nem bűn. Én erre kérdeztem azt, amit és nem lovagoltam a dolgon, csak szeretném tisztázni, hogy hogyan is gondolta ezt pár ártatlan példán keresztül.

A másik: "Egy olyan emberek által közösen átélt élményről van szó, ami létezik és érdemes a vizsgálódásra." Ha érdemes vizsgálni, akkor miért nem érdemes bizonyítani is? Csak? Ha pedig tényleg nem lehet bizonyítani, akkor azért vizsgáljuk, hogy csak az időt és energiát beöljük abba, amivel kapcsolatban amúgy sem találunk semmit?

Nem érzed úgy, hogy ezek ellentmondásos dolgok?

De ha már itt tartunk, összegezzük a száraz tényeket:
    Adott x vallás jelenleg. Ezek nagy része (y) megegyezik abban, hogy egy Isten van, mindegy, hogy milyen mesevilág van körülötte és hogyan hívják. Adott x-y=z vallás, melyek több Istenről szólnak. Na és most jön a csavar: A két csoport közül melyik írja le a valóságot? y, vagy a z csapat? Az y tagjai azt mondják, hogy nincs több Isten, a z csapat tagjai meg azt, hogy 1+ Istenről van szó. A magadfajták azt mondják z-ről, hogy ők eltévedtek, mert nem az egy igaz Istenben hisznek, akinek a létét idézem: "nem lehet bizonyítani és nem is kell". Ha nem lehet bizonyítani, akkor a "csak"-on kívül miért lenne ez igaz? Természetesen ettől még miért ne létezhetne, de az a nép, amelyik utoljára mindent elhitt a csak jellegű próféciából, annak 5-6 évnyi lövöldözősdi után kettécsapták az országát majdnem 50 évre (igen, Hitlerről beszélek, aki meggyőzte a németek nagy részét, hogy ők felsőbbrendűek és ezért joguk van egész Európát az uralmuk alá hajtani, sokan pedig ezt el is hitték, mert csak).

• Fefy
    Nagyon is tisztában vagyok az érvelés kiindulásával és nem is ezzel vitatkoztam (lehetne, de nem tettem), hanem azzal, amit a #60-as hozzászólásban leírtál.

Isteni felkérésre népirtásról írtál. Nem idézném be ismét a második pontot, amit írtál, de ezzel kapcsolatban ejtettem el azt az aprócska kérdést, hogy akkor rendben van-e a családod legyilkolása Isteni kérésre? Illetve a másik kérdésem az volt, hogy Isten az ilyen kéréseket hogyan juttatja el az illetőhöz?

Ezekre válaszolj, ha már azt a második pontot leírtad úgy, ahogyan leírtad.