729
Elméleti fizika - Elektrodinamika, Elméleti mechanika, Kvantumfizika
  • quantumfeather
    #649
    Nincs kiterjedt 4. térdimenzió, mert akkor a gravítációs erőket köbös egyenlettel kéne leírni a négyzetes helyett. De ezt te is tudod. Szubatomi méretekben viszont van, és nem csak 4, hanem 10. is. Ezt meg a húrelmélet alapozta meg. De ezt is tudod. Akkor mire az öröm?
  • hiper fizikus
    #648
    + Az univerzum rejtélyeit oldhatja meg a gigatávcső
    Ez igazán nagy lesz .
  • hiper fizikus
    #647
    sziasztok
    Alakul az LHC hatalmas utóda
    "Az egyik probléma jelenleg éppen ez, vagyis a további kozmikus rejtélyek hiánya, ... , szerintük ugyanis a méret módosítása önmagában nem fog megoldani semmit."
    Szerintetek is "rejtélyek hiánya" van az "LHC hatalmas utódával" kapcsolatban ?
  • hiper fizikus
    #646
    Szia
    Én úgy vettem ki, hogy két dimenzióban hideg ion-elektron felhőt létesítenek, majd erre merőlegesen mágneses teret adnak, ami miat a 3. dimenzió irányában kvantált lesz a két dimenziós hideg ion-elektron felhő . Majd ezt a rendszert átvitták 3D-re ahol a 4. dimenzió irányában lett kvantáltság . Ez érdekes, izgalmas hipotézis .

    Nem tudom, hogy mi lehet a másik forrásod, kérlek segíts benne .
  • Steel
    #645
    Én biztos nem fogom helyetted kiásni.
    Elsőre kellett volna annak következnie, hogy megfelelő szintű forrást hozol, ha értekezni akarsz. Amit ténylegesen hoztál, az egy vicc.

    Ez az egyik (amit kellett volna hozni):
    Photonic topological boundary pumping as a probe of 4D quantum Hall physics

    másikat keresd csak meg te
  • hiper fizikus
    #644
    szeretlekmagyarorszag.hu cikke: felfedezés: megvan a negyedik dimenzió, és nem az idő az

    még egyet léptem előre, mi következik ezekután ?
  • hiper fizikus
    #643
    (Forrás: szeretlekmagyarorszag.hu)

    Megnéztem mégegyszer, kisbetűkkel ez a forrás jelölés volt .
  • hiper fizikus
    #642
    Szia
    Hát épen ez a problémám vele nekem is, hogy egy szenzációs tudományos áttörés lehetne, de nincsen kellően megalapozve . Azt írtam róla, hogy "pongyolának" tűnik . Reméltem, hogy ti majd előrébb viszitek ezt a hírt, leszidni könnyű .
  • Steel
    #641
    Komolyan erre a szintre süllyedtél? (ahhoz képest, hogy te magad elméleti fizikusnak hívod...)
    Csütörtökön hajnali kettőkor idehozol egy tudományos fórumra, egy szinte napra pontosan egy éves bulvárszintű cikket???
    Mindenféle forrás, link és nevek nélkül... Kizárólag ennyi szerepel az oldal alján: "(Forrás: szeretlekmagyarorszag.hu).

    Azért írsz ide, hogy csak legyen valami új hsz, vagy azért, mert csütörtökön hajnali kettőkor nincs jobb dolog?
    Utoljára szerkesztette: Steel, 2019.01.17. 06:58:59
  • hiper fizikus
    #640
    Sziasztok
    Szenzációs felfedezés: megvan a negyedik térbeli dimenzió!
    Mint tudjátok, én a 4. dimenzió "híve" vagyok, de ez a bejelentés a linkben nekem "pongyolának" tűnik .
  • hiper fizikus
    #639
    Szia !
    "3. a gravitációs erő miért kell egyenlő legyen a Coulomb erővel?"
    Ebben az esetben nem arról van szó, hogy a gravitációs erőt és a Coulomb erőt egyenlőnek vettük, hanem arról van szó, hogy megkérdeztük, hogy a gravitáció általában és a Coulombság általában mikor egyenlőek egymással ?
    A válasz az, hogy akkor egyenlőek, ha baloldalról ez a két erőfajta egyenlő, és egyúttal, ha joboldalról a két kifejezés is egyenlő . Ez a válasz más egyenlet esetében más lenne, de a mező egyenletek esetében éppen az előzőkben elmondotak lesznek .
    ? (F.m = k.N *m*m/r^2) == (F.C = k.C* Q*Q/r^2)
    ! (F.m = F.C) & (k.N *m*m/r^2 = k.C* Q*Q/r^2)
    Amit aztán felhasználtam a további levezetésekben, ami aztán elvezetett a töltés tömegegyenértékéhez .

    Utoljára szerkesztette: hiper fizikus, 2018.12.19. 21:05:47
  • kl24h
    #638
    Semmi újat nem mondtál, ezeket a levezetéseket már láttam a "tanulmányodban".
    Egy pár kérdésem lenne, hogy minek alapján írod fel ezeket az összefüggéseket:
    1. F.m = k.N *m*m/r^2 ?????
    2. F.C = k.C* Q*Q/r^2 ?????
    3. k.N *m*m/r^2 = k.C *Q*Q/r^2 miért teszed egyenlővé a két erőt F.m = F.C?

    Az 1. arra vonatkozik, amikor egy adott r távolságra van egymástól két egyforma m tömegű test.
    2. hasonlóan mint az 1.-nél csak itt két egyforma Q töltés van
    3. a gravitációs erő miért kell egyenlő legyen a Coulomb erővel?
  • hiper fizikus
    #637
    Szia !

    1. Az elektromos töltés a elektromostér gerjesztése, a tömeg a gravitáciástér gerjesztése, a köráram a mágnesestér gerjesztése és a körárámlás a gravitoMégnesesség gerjesztése . Itt a hangsúly az erőtér "gerjesztésén" van . A mágnesestér a 3D:belsői köráramos elektomstér indukciója, mérőszáma a mágneses indukció; a gravitoMégnesesség a 3D:belsői köráramlásos gravitáciástér indukciója, mérőszáma a gravitoMágneses indukció; és az elektromotér 4D:külsői imbolygásos tömegPont gerjesztésnek az indukciója, mérőszáma az elektromos térerőség . Itt a hangsúly az erőtér 3D:belsői ésa 4D:külsői "indukcióján" van . Tahát a 3D:b gravitomágneses és a 4D:k elektromos indukció csak egy-egy további új indukció, amik közvetlen rokanai a mágneses indukciónak; a 3D:b gravitomágneses és a 4D:k elektromos ugyanúgy indukció, mint a mágneses indukció . Vagyis ez a erőtér modell éppen jól megfelel a "gerjesztés" és az "indukció" kiterjesztett szakszerű szójátékának .

    2. a töltés tömegegyenértéke egyenlő "..." lásd levelfizika05_2.doc, 6 oldal <- levelfizika05_2.zip/html
    ( F.m = k.N *m*m/r^2 és F.C = k.C* Q*Q/r^2 ) => ( k.N *m*m/r^2 = k.C *Q*Q/r^2 ) => ( k.N* m*m = k.C *Q*Q )

    => m^2/Q^2 = k.C/k.N => m/Q = (k.C/k.N)^0.5 => m = Q *(k.C/k.N)^0.5 =>

    m = Q *[ (-1)^0.5 *1.160428198934289 *10^10 kg C^-1 ] = Q *[ i * 1.1604... ] (:f15)

    3. Az elektromos térerő a gravitációs állandóból számítható: lásd a bátor táblázatot a 7. oldalon pl. proton & elektron esetében
    F.m = k.N * m.1*m.2 /r^2 (:f19)

    F.o = k.C * Q.1*Q.2 /r^2 = k.N *Q.1*(k.C/k.N)^0.5 * Q.2*(k.C/k.N)^0.5 /r^2 = k.N*(k.C/k.N) * Q.1*Q.2/r^2 (:f20)

    4. Az elektromos tér és a tömeg komplex ereje lásd a vakmerő táblázatot a 7. oldalon pl. a neutron & proton esetében
    F.o = k.N *m.1 *Q.2 (k.C/k.N)^0.5/r^2 (:f23)*
    Tehát ennek az erőnek komlex iránya van, ami jól egyezik a tapasztalatta abból a szempontból, hogy nincs valós erő köztük . .

    5. a komlex irányú vektor adaptálása, ill. értelmezése :
    Még nem lezárt probéma . Lehet hogy 3D:b forgatónyomatékot jelent, de lehet hogy a 4D:k felé irányul, még nem tudom, de egészen biztosan valamit eredményez a hiperteres fizikalizmusomban, csak nem a valós erőt .

    Utoljára szerkesztette: hiper fizikus, 2018.12.18. 20:58:28
  • kl24h
    #636
    "A modellem megfogalmazása akkor úgy módosul, hogy az elektromos töltés a gravitáló tömegPontnak a k tengely szerint kóválygásából ered, ennek a mérőszáma adja a töltés nagyságát, amit egy komlex tömeg fejez ki "
    Ebből hogy fog kijönni hogy a két töltés közötti kölcsonhatási erő nagysága F = k*Q1*Q2/(r^2) és mi lesz pl. a neutron esetében (mivel az nem lép kölcsönhatásba a töltésekkel, de tömege van)?
    Utoljára szerkesztette: kl24h, 2018.12.18. 17:57:31
  • hiper fizikus
    #635
    Szia !
    "Tehát úgy is lehetne elképzelni, mintha a kezedbe vennéd azt a 4D merev testetnek adott k pontban levő altérbeli alakját és ezt a kezedbe forhatod össze vissza. Tehát itt már nem lehet konkrét forgatásról beszélni."
    Akkor ha nem lehet forgásról beszélni, akkor nevezzük k tengely szerinti "kóválygásnak" a 4D-ben.

    A modellem megfogalmazása akkor úgy módosul, hogy az elektromos töltés a gravitáló tömegPontnak a k tengely szerint kóválygásából ered, ennek a mérőszáma adja a töltés nagyságát, amit egy komlex tömeg fejez ki .

    Utoljára szerkesztette: hiper fizikus, 2018.12.18. 10:10:53
  • kl24h
    #634
    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    A másik dolog, a 4-ik irány körüli forgatás. Azért írom le, hogy legyen világosabb.
    Vegyük egyszerübben és nézzük meg 3D-ben. A z tengelyre merőlegesen ha veszünk egy vektort, ami jelentene a 3D merev test egyik pontját, akkor az a pont forgatáskor egy körmozgást fog végezni az adott síkban. Itt az altér egy síkban levő terület lenne, adott z pontban.
    4D-ben (x,y,z,t koordináta rendszert választva) is hasonló a helyzet, de ott az a merőleges vektor már nem körzmozgást végezhet, hanem egy gömb felületén járhat (mintha utazgatni akarnál a Földön különböző országokban), tehát úgy is lehetne elképzelni, mintha a kezedbe vennéd azt a 4D merev testetnek adott t pontban levő altérbeli alakját (itt egykonkrét 4-ik irányban, t-ben felvett ponban levő 3D altérről lenne szó) és ezt a kezedbe forhatod össze vissza (amint még írtam itt két forgatási irány lesz). Tehát itt már nem lehet konkrét forgatásról beszélni (csak akkor lehet, ha a két forgatási írányból az egyiket lerögzited és akkor már körmozgást kapsz). (szabiku #627 már utalt erre)
    Pl. egy 4D gömb esetében, aminek az egyenlete x^2 + y^2 + z^2 + t^2 = R^2, innen az x^2 + y^2 + z^2 = R^2 - t^2, az x^2 + y^2 + z^2 egy 3D-s gömb lenne, aminek a súgara váltózik R^2 - t^2 szerint. Ha t = -R, akkor egy pont lesz, ha t = 0, akkor pont egy R sugarú gömb és ha t = +r < R, akkor x^2 + y^2 + z^2 = R^2 - r^2 sugarú gömb és ha t = R, akkor megint egy pont lesz x^2 + y^2 + z^2= 0
    3D-ben hasonlóképpen mint a fent leírtakban, csak ott x^2 + y^2 = R^2 - z^2 sugarú kör lenne.

    Utoljára szerkesztette: kl24h, 2018.12.17. 19:59:11
  • hiper fizikus
    #633
    Szia !
    Ahogy kiveszem a hsz.-odból Te objektíve ismered a számításaimat . Akkor arra kérlek, hogy a valós számokon keresztül vezesd csak le nekem azt, amit ahogyan Én a töltést komplex tömegként határoztam meg, vagyis hogy a töltés egy komplex tömeg . Mert ha sikerül ezt valósan levezetned meghajlok előted, de a dicsőségból Én is részesedni akarok .

    Utoljára szerkesztette: hiper fizikus, 2018.12.17. 19:27:26
  • kl24h
    #632
    Én csak a valós levezetést adtam meg, mert arról volt szó. A komplex számokkal való bevezetést ez a valós részletes megoldás adta (nem részletezem) és a számítás is úgy volt formálva hogy jöjjön ki az eredmény, de az igazi levezetés a valós számítás.
    A fizikai számításokban a valós számítás adja az eredmény, aztán hogy lehet modelezni komplex számokkal vagy hogy könnyebb velük dolgozni, az más dolog, de általában nem mindig lehet a fizikai számításokat komplex számokkal modelezni.
    A maxwell egyenletek is valós számítások (deriválások, integrálások) és az eredmény is valós számítások és minden eredmény 3D-ben van. Te megpróbáltad általánosítani a dolgot, de ahhoz minden irányban meg kell feleltetni egy komplex számot és hogy 4D-ben dolgozzál, akkor mind a 4 irányban az értékek komplex számok lkell legyenek. Az hogy a számításokat úgy "cselezed" ki, hogy csak a 4-ik iránybna legyen komplex értéke, az is megteheted, de a 3D altér komplex 3D altér kell legyen (mint matematikai helyesség). Fizikailag viszont nincs értelme.
    A "tanulmányaidban" sokmindenre akarsz választ adni, de ez nem olyan egyszerű.
  • hiper fizikus
    #631
    Szia !
    Nagyon szép és nagyszerű ez a levezetésed ! De ez a levezetésed nem bizonyítja azt, hogy koplexekkel nem lehet ugyanolyan jól levezetni ugyan ezt . Itt az van, hogy a komplexek is és a szögfüggvények is kiesnek a kiindulási egyenlet modellből, miközben ugyanazt a cél egyenletett elérik . Ha ezt általánosítjuk, akkor a komplexek ugyanolyan jól használhatók mint a valósak; van értelmük a komplexeknek is .

    Utoljára szerkesztette: hiper fizikus, 2018.12.17. 11:31:42
  • kl24h
    #630
    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    I*(R*sinωt + (ω*L - 1/(ω*C))*cosωt) = I*Z*(sinωt*cosφ + cosωt*sinφ), I-vel egyszerűsítve kapjuk hogy
    R*sinωt + (ω*L - 1/(ω*C))*cosωt = Z*(sinωt*cosφ + cosωt*sinφ) ez az egyenlőség csak akkor lehet igaz minden t időre, ha mindkét oldalon a sinωt tag szorzói egyenlőek R = Z*cosφ, hasonlóan mindkét oldalon a cosωt tag szorzói is egyenlőek ω*L - 1/(ω*C) = Z*sinφ, tehát
    Z*cosφ = R
    Z*sinφ = ω*L - 1/(ω*C) egyenletrendszert kapjuk.

    Ha mindkét egyenletet négyzetre emeljük, akkor kapjuk

    Z^2*(cosφ)^2 = R^2
    Z^2*(sinφ)^2 = (ω*L - 1/(ω*C))^2, ha ezt a két egyenletet összeadjuk. akkor kapjuk

    Z^2*((cosφ)^2 + (sinφ)^2) = R^2 + (ω*L - 1/(ω*C))^2, tudjuk matematikából, hogy minden φ-re a (cosφ)^2 + (sinφ)^2 = 1, ekkor a

    Z^2 = R^2 + (ω*L - 1/(ω*C))^2

    Hogy a φ megkapjuk, akkor csakis ebből az egyenletrendszerből indulunk ki:

    Z*cosφ = R
    Z*sinφ = ω*L - 1/(ω*C), tehát egyszerűen elosztjuk a kettőt egymással így:
    Z*cosφ/Z*sinφ = R/(ω*L - 1/(ω*C)), látható, hogy a Z egyszerűsödik és kapjuk, hogy

    ctgφ = R/(ω*L - 1/(ω*C)), innen a tgφ = (ω*L - 1/(ω*C))/R (matematikából ismerjük, hogy ctgφ = 1/tgφ)
  • hiper fizikus
    #629
    Szia(sztok) !
    Az Én töltésmodellem a következő, ami a régi fizika írásomban lett megalapozva :

    ¬ A mi 3D terünkben adva van egy közelítőleg, nem pontosan pontszerű graviációs mezővel rendelkező tömegPont .
    ¬ Adva van a negyedik dimenzió úgy, ahogyan a geometria plusz derékszögként megkívánja .
    ¬ Ez a tömegPont "forog" a negyedik dimenzió irányában úgy ahogyan azt előbb Szabikuval megbeszéltük: a forgás alatt a tömegPont koordinátaRendszerének az állandó jellegű elfordulását értjük .
    Ennek a forgásnak a bal és a jobb forgása a pozitív és a negatív töltés különbözőségét eredményezi .
    Ennek a fogásnak a frekvenciája, szögsebessége, elfordulása exponenciálsan igen nagy, ¬ és ez a frekvencia nagyság az oka az elektromos töltés töltés jellegének, és nem a nyugalmi tömege .
    ¬ Adva van a "kétoldali gyorsulás", ami kétoldali erőként emlegettünk . Ez exponenciálsan igen nagy, de a csillapodásának a kiterjedése még kérdéses .
    ¬ A tömegPontunk ennek a "kétoldali gyorsulás" hatásának van kitév, ami miat és csakis emiat komplex matematikát lehet rá használni .

    Utoljára szerkesztette: hiper fizikus, 2018.12.14. 04:13:00
  • hiper fizikus
    #628
    Szia !
    Két ugrást csináltál a levezetésben, ami alatt nem azt értem, hogy rosszak, hanem azt, hogy még jobban részletezned kell:
    1.// I*Z*(sinωt*cosφ + cosωt*sinφ), innen Z*cosφ = R és Z*sinφ = ω*L - 1/(ω*C) : Az "innen" hogyan lett ?
    2.// Z*cosφ = R és Z*sinφ = ω*L - 1/(ω*C). Az egyenletet megoldva kapjuk hogy Z^2 = R^2 + (ω*L - 1/(ω*C))^2 :
    Az "egyenletet megoldva kapjuk" hogyan lett ?

    Utoljára szerkesztette: hiper fizikus, 2018.12.14. 03:44:10
  • szabiku
    #627
    Szia Hiper fizikus!

    >ez nekem tulajdonképen már jó is lenne ?

    # 3D-ben közel jó, de még csökkenteni kell a forgás lehetőségeire vonatkozó szabadsági fokok számát. Nem derült ki a forgási irány (jobbra vagy balra) és a szögsebesség vagy elfordítási szög. Az invariancia meghatározásod kimerítő, nem azzal kell tovább csökkenteni az előbbi szabadsági fokokat, hanem az előbbi adatok megadásával.
  • kl24h
    #626
    Te "Ezt nagyon elkapkodtad, sajnálom !"
    Nagyon meg vagyok lepődve, hogyan lehet ilyen tévesen értelmezni, pedig eléggé konkrétan leírtam. Mivel van időm, leírom mint egy középiskolás diáknak.
    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    Az uR az nem u*R, hanem a feszültség az ellenálláson, uL, az nem u*L, hanem a feszültség a tekercsen és az uC nem u*C, hanem a feszültség a kondenzátoron, ezeket így jelöltem hogy lehessen megkülönböztetni.
    u = I*Z*sin(ωt +φ) mert valamilyen fázisba el lesz tolódva az áramhoz képest
    uR +uL +uC = I*R*sinωt + ω*L*I*cosωt - I*cosωt/ωC = I*(R*sinωt + (ω*L - 1/(ω*C))*cosωt) = u = I*Z*sin(ωt +φ) = I*Z*(sinωt*cosφ + cosωt*sinφ), innen Z*cosφ = R és Z*sinφ = ω*L - 1/(ω*C). Az egyenletet megoldva kapjuk hogy Z^2 = R^2 + (ω*L - 1/(ω*C))^2 és tgφ = (ω*L - 1/(ω*C))/R.
  • hiper fizikus
    #625
    Szia Szabiku !
    Enged meg, hogy egy kicsit ravaszkodjak veled !
    Legyen adva két koordinátaRendszer: kR1 = kR2 , amik egyenlőek egymással, de nem azonosak .
    Ezekben a koordinátaRendszerekben legyen adva egy-egy középPont: kP1 = kP2 , amik egyenlőek egymással, de nem azonosak .
    Ezekben a koordinátaRendszerekben legyen adva egy-egy központi egyenes: ke1 = ke2 , amik egyenlőek egymással, de nem azonosak .
    A középPont legyen a megfelelő központi egyenesén valahol, és a központi egyenes legyen a megfelelő koordinátaRendszerének egyik tengelye, ajánlott az x tengely úgy, hogy a középPont és az origó egybe essen . Ezáltal lesznek egyenlőek .
    Kérdés az, hogy hogyan kell definiálnia forgást, ami egyelőre még csak karakterlánc azonosító úgy, hogy a definíciót a fenti koordinátarendszerekkel és a fenti többi adottakkal végezük el úgy, hogy a középPont és a központi egyenes a forgásra nézve invariáns legyen ? Kell-e még valami invarianciát bevezetni ahhoz, hogy a szabadságfokok csökkenjenek, vagy sem, melyek azok? Vagy avval, hogy kimondtam a középPont és a központi egyenes invarianciáját avval már éppen definiáltam is a forgás fogalmát; ez nekem tulajdonképen már jó is lenne ?
  • hiper fizikus
    #624
    Szia !
    Szép-szép, amit elmondtál a töltésről és a mágnesességről, de elfelejtettél kérdést csatolni hozzá .
    "nincs pozitív és negatív gravitációs vonzás"
    A negatív gravitáció csak a negatív tömegnél jelentkezik, a pozitív tömegtől nem várható negatív gravitáció .
    A hipotetikus sötét energiának negatív gravitációt tulajdonítanak Einstein követői, és antigravitációnak nevezik .

    Utoljára szerkesztette: hiper fizikus, 2018.12.13. 03:03:08
  • hiper fizikus
    #623
    Szia !
    Az u/R = i = I*sinωt és nem uR = Ri = I*R*sinωt , mert a uR = Ri = I*R*sinωt -ból az R-t kiegyszerűsítve u = i = I*sinωt ezt kapjuk, de az u = i nem egyenlő egymással . Ha az u/R = i = I*sinωt -et bővítjük az R szorzatávval, akkor u = iR = I*R*sinωt kapjuk .
    Továbbá, ha u = uR +uL+uC kiegyszerűsítjük u -val, akkor 1 = R +L+C , ami nem igaz minden esetben .
    Ezt nagyon elkapkodtad, sajnálom !

    Utoljára szerkesztette: hiper fizikus, 2018.12.13. 02:22:39
  • kl24h
    #622
    "'gravitációs Maxwell-egyenletek" ez szép és jó lenne, ha a gravitáció is úgy viselkedne, mint a töltések (taszító gravitáció és vonzó gravitáció).
    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    Kicsit tisztázzuk az elektromosságot. A B mágneses indukció vektornak van egy feltétele: kell egy zárt áramjárta vezető és a B-t a Biot-Savart képlettel számolunk ki. Egy áramjárta vezetőben a pozitív töltések állnak és a negatív töltések mozognak, de úgy, hogy az áramjárta vezető töltésileg semleges. Mikor egy külső töltés egy adott sebességgel mozog ehhez az áramjárta vezetőhöz képest, akkor egy erő jelenik meg F = vxB vektori szorzat alapján, ezt az F erőt relativitás elmélettel is ki lehet számolni. Ha nem áramjárta vezetőről van szó, akkor teljesen másképpen alakul a képlet, mert akkor csak Coulomb erő jelenik meg, persze relativisztikus számítással.

    Tehát a "gravitációs Maxwell-egyenletekben" nem lesz gravimágnesesség, mivel nincs pozitív és negatív gravitációs vonzás.
  • kl24h
    #621
    "1"
    Azért is tettem fel a kérdést, lássam milyen választ adsz. Amit leírtál ez csak egyfajta modellezése ennek a problémának és hogy "praktikusabb" legyen könnyebb számolni komplex számsíkban. Ezt az impedanciát ki lehet számolni másképpen is, aminek semmi köze nincs a komplex számoknak.
    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    RLC soros áramkörben (ω szögsebességű váltóáram esetében): i = I*sinωt, ekkor a feszültség az R-en uR = I*R*sinωt, a tekercsen uL = ω*L*cosωt és a kondenzátoron uC = -(I*cosωt)/ωC. u = uR +uL+uC = I*Z*sin(ωt + φ), ahol tgφ = (ω*L - 1/ω*C)/R. Most nem részletezem a számolást de a végén a Z = sqrt(R^2 + ...) jól ismer képlet.

    Ahogy időm van átnézem a többi részét is tanulmányaidnak, a fizika területén én azt mondom, hogy szabad a gondolkodás, de vannak olyan dolgok, amit nem lehet átlépni (kutya + macska példa). Láttad, ahogy írtam egy régebbi hozzászólásaimban is, hogy nekem pl. a relativitás elmélet, maga az elgondolás túl egyszerűnek tűnik még akkor is hogy az eredmények/következmények egyelőre tükrözik a valóságot. A matematikai levezetés tökéletes, én is levezettem még általánosabban és konkrétan c-re kijönnek a képletek.
  • szabiku
    #620
    Szia Hiper fizikus!

    Örülök, hogy segíthettem. Az jó, ha vitatkozol, mert az motivál a dolgok utánanézésére, konkrét megoldandó problémát (tárgyat) vet fel, és így sokat lehet okulni. Engem is egyrészt ez okosított ki. Hajrá!

    Először is azt még látni kell, hogy a forgás / forgatás az egy merev mozgás / mozgatás. Ezt úgy lehet a legkönnyebben látni, hogy, ahogy előbb mondtam, ez csupán a test és a koordinátarendszer viszonylagos helyzetét változtatja. (Vigyázat! Nem ekvivalens, hogy melyikét.)

    Kérdésedre a válasz az, hogy a test valamilyen középpontjának (geometriai vagy súlyozott) koordinátája nem változik. A mozgás mindig maga után von egy újabb dimenziót, az időt. A kérdésedben a mozgás alakváltozás lesz, vagy forgás. Az alakváltozás viszont ellentétben van a merevséggel, így merev testnek saját mozgása legfeljebb csak forgás lehet. 2-től N dimenzióig minden esetben. És +1 dimenzióként fogható fel a mozgás miatt az idő. Ha a hatásterjedés sebességének van felső korlátja, akkor máris problémás a merev test forgása...
  • hiper fizikus
    #619
    Szia Szabiku !
    Így már sokkal jobban értem, "képben" vagyok, de nem vagyok boldogabb . Kérlek mond csak meg nek(em)(ünk), hogy egy 4D merevtest saját nem haladó mozgását, hogyan kell meghatározni úgy, hogy a meghatározást fel lehesen használni vitatkozásokban ?

    Utoljára szerkesztette: hiper fizikus, 2018.12.12. 07:24:38
  • szabiku
    #618
    Sziasztok!

    Csak egy-két apróság a teljesség igénye nélkül (mert mostanában nincs sok szabadidőm..):

    A forgásnál / forgatásnál ne a tengelyre koncentráljatok, mert az általánosságban egyáltalán nem lényeges, sőt nincsen is, csak speciálisan 3D esetén. A (valós szögparaméterű) forgatás lényegében egy kétdimenziós dolog (egy kétdimenziós sík két báziskomponensének egymásba transzformálása), ami magasabb dimenziójú terekben beágyazottá válik, és így lesz a forgatásnak vektor jellegű (tengely)irányultsága 3D-ben. Magasabb dimenziókban pedig ez az "irányultság" már tenzor jellegű lenne...
  • hiper fizikus
    #617
    Szia!

    1.
    ¬ Az elektromos ellenállás ellenállása +R valós értékű; a tekercs ellenállása +i.ωL komplex értékű; a kondenzátor ellenállása -i.1/ωC komplex értékű .
    {; vannak különleges ellenállások, amiknek ugyan a változó ellenállásuk mindenütt pozitív, de a változás függvényének egy rész intervallumában a változás fordított irányú; ezt a spéci ellenállást -R negatív ellenállásnak nevezzük. Az ultraövidhullámú technikában használják, a frekvencia generátor egyik kulcsfontosságú alkatrésze .}
    ¬ Ezeket az ellenállásokat egy kétdimenziós koordinátarendszerben ábrázoljuk, ahol a vízszintes tengely a valós és a függőleges tengely a komplex .
    ¬ A +R valós értékű ellenállás számát a valós tengelyre visszük fel, a ( ωL – 1/ωC ) komplex értékű értékű ellenállás számát a valós tengelyre visszük fel. Ekkor még vektormenyiségek a valós és a komplex irányban .
    ¬ Az impedancia nem más, mint a valós és a komplex ellenállás összege . Mivel ezek vektormenyiségek, ezért az összegüket vektorösszegként kell kiszámolni. Mivel ez a vektorösszeg pedig megfelel egy derékszögű háromszögnek, ezért az összeg a háromszög átfogója .
    ¬ Mivel a vektorok irányára nincs szükségünk, ezért a vektormenyiséget |<*| abszolútértékbe kell tenni a képletekben .
    ¬ Mivel a derékszögű háromszögre érvényes a Püthagorasz-tétel, ezért az impedancia kiszámolható vele, csak a vektorok abszolút értékeit el négyzetre emelni .
    ¬ Ez a válasz a "Miért van ez így?" kérdésedre .

    2.
    "Nem lehetne akkor direkt valós függvényekkel dolgozni eleitől fogva?"
    Az, hogy lehet vagy sem az attól függ, hogy a használt elméletnek milyen a természete: ha egyszerű, akkor lehet, ellenben, ha bonyolult, ill. különleges, akkor nem lehet . Egy elméleti fizikusnak nem ezen kell hezitálnia, hanem meg kell tanulnia az absztrakt gondolkodást igénylő komplex matematikát és a fizikai interpretációit, és kész ; mert, ha nem, akkor nem vagy csúcs elméleti fizikus .

    4.
    "Hogy megforgasd a merev testet a 4-ik irány"tengelye" körül, több lehetőséged van."
    Több lehetőség van, több lehetőség van ... No de amikor épen forog, akkor a merev test a több lehetőség közül éppen csak az egyik valamelyik lehetőséget választja . Csak addig van több lehetőség, amíg nem választott; kiválasztani csak egyet lehet, mert egyszerre nem lehet két helyen az egyvalami .

    7.
    "sok mindennel nem vagy tisztájában"
    Én is csak ember vagyok, és a jóhiszeműség dolgozik bennem . Ha valami csoda folytán valaki jobban ellátna engem, akkor többet tudnák produkálni, de egyelőre nem tudok felülemelkedni a korlátaimon .

    "A tanulmányaidban azt ajánlom, hogy részletesen vezesd le az elképzeléseidet, mert még nem láttam egy konkrét levezetést."
    Ez a levezetésrendszer meglehetősen terjedelmes, a belinkelt tanulmányom tartalmazza, ezért kérdez rá a konkrét részleteire, és Én a levezetés részletekre vonatkozólag kimerítő magyarázatot adok neked, csak kérdez rá .
  • kl24h
    #616
    "1."
    Miért van ez így?
    "2."
    Nem lehetne akkor direkt valós függvényekkel dolgozni eleitől fogva?
    "4"
    Téves. Hogy megforgasd a merev testet a 4-ik irány"tengelye" körül, több lehetőséged van. Legyen xyz és a 4-ik irány t (nem idő!). A t körül akarunk forgatást végezni a merev testtel. Ebben az esetben is még lehet az x vagy az y vagy a z tengely körüli forgatás is vagy egy általános irány az xyz térben ami körül van a forgatás. Ezért mondtam hogy 4D be lehet két fix irány körüli forgatásod, 5D-ben viszont 3 és így tovább. A leírásod alapján úgy képzeled el a 4D teret, mind 3D teret, azt ajánlom, ha tudsz számolni magasabb dimenziókban, akkor számold ki és meglátod milyen különlegességek jönnek ki és a merev test akkor is merev fog maradni.
    "7"
    Nem kell utánaolvasnom, mert én ezeket tudom, ahogyan válaszoltál az előbbi hozzászólásaidban is, nagyon látszik, hogy sokmindennel nem vagy tisztájában, sajnos elkaptalak.
    A tanulmányaidban azt ajánlom, hogy részletesen vezesd le az elképzeléseidet, mert még nem láttam egy konkrét levezetést.

    Részletesebb magyarázatot nem adhatok, mert kell külön matematika órákra járni.
  • hiper fizikus
    #615
    1.
    <Z = <R + <i.( ωL – 1/ωC )
    |Z|^2 = |R|^2 +|( ωL – 1/ωC )|^2
    Ez azért van mert itt az impadenciákat komplex kapcsolatát háromszöggel modellezük, amire a Pitagorasz-tétel vonatkozik. Tehát nem lesz semmis a komplexség, hanem a valós összesítést a komplex modellel összhangban végezzük el.
    2.
    Tudjuk, hogy mit akarunk kiszámolni, ami a valós rész, és ehhez olyan számítást használunk, amit a matematikája megkövetel. A dogmatikus véleményedet nem fogja figyelembe venni a matematika, csak azért, mert Te mindig ugyanazt hajtogatod.
    3.
    „Matematikailag lehet, de fizikailag nem! “
    Ezt magyarázom neked, hogy matematikailag lehet, de a fizika nyelve a matematika, és ha a „kétoldalierőt“ komplexként kell modellezni, akkor azt megtehetem.
    4.
    „Amint még mondtam 3D esetében csak egy lehetséges irány van, de 4D esetében már kettő, 5D-ben viszont “
    De egy 4D-és merev test csak egy irányba mozoghat a kettő közül, mert akkor nem lenne merev test.
    5.
    „Ennek a vetület gömbnek a sugara úgy változik, amilyen távolságra helyezkedik el a 3D tér.“
    Amiről te beszélsz az a 4D gömb metszete, de ha 4D határát megjelöljük pl. hiperkockásra, akkor ennek a vetülete és nem a metszete más rajzolatú lesz.

    6.
    „A leírásod alapján még kell olvasgatni a magasabb“
    Egy dolog, hogy utána olvasgatol, de utána számolnod is kell, és a magasabb dimenziók analíziséhez jó használni számítógépet is.

    7.
    „nem lehet hozzárendelni egy képzetes irányt egy valós irányhoz. “
    Pedig a komplex számok Descartes-i koordináta-rendszerében éppen ezt tesszük: a valós tengelyhez hozzárendeljük a komplex tengelyt, ahol a tengelyek az irányt jelölik. Ebben a koordinátarendszerben megrajzolhatunk egy tetszőlegesen elhelyezkedő háromszöget és az oldalakkal úgy számolhatunk, mint valós-komplex irányokkal; de ehhez el kell olvasnod: Geometriai feladatok megoldása a komplex számsíkon -- Reiman István és vidéki Gusztáv könyvét. Csak akkor világosodol meg komplex ügyben, ha ezt elolvastad, mert, ha nem, akkor az egy lyukat hagy a fejedben.

    Utoljára szerkesztette: hiper fizikus, 2018.12.10. 23:15:19
  • kl24h
    #614
    SPOILER! Kattints ide a szöveg elolvasásához!
    "1. Ellentmondásban vagy, mert egyrészt azt állítod, hogy "komplex függvény mert könnyebb számolni vele", másrészt azt állítod, hogy "csak valós függvénnyel számolunk “; tehát azt állítod, hogy számolunk is vele meg nem is, ez ellentmondás. Én tudom, hogy Te ezt nem így gondolod, de ezt mondtad, és ne lovagoljunk a szövegkörnyezeten. "
    Nem érted.
    Tehát arról van szó, hogy sok esetben a komplex függvénnyel praktikusabb számolni, de miko egy végeredmény kell kiszámolni, akkor az adott komplex függvénnt meg kell szorozni a komplex konjugáltjával, ha kell utána négyzetgyököt is vonunk belőle.
    Adok egy konkrét példát, hogy legyen világos.
    Az elektromosságban az ilyen RLC vátóáramú áramkörökben az R vesszük a függvény valós részének, és a tekercs meg a kondenzátor ellenállásait (omega*L, vagy 1/(omega*C)) a függvény képzetes részének. Ha több ilyen alkatrészünk van, akkor a valós részeket külön adjuk össze és a komplex részeket külön, de a legvégén mikor ki kell számolni az impedanciát, akkor a végső komplex függvényt meg kell szorozni a komplex konjugáltjával és még gyököt is kell vonni belőle.
    Konkrét példa: RLC soros váltóáramú (omega szögsebességű) áramkör. A függvény ekkor ez lenne f(R,L,C) = R + (omega*L - 1/(omega*c))*i. A Z = sqrt (f*f'), ahol f` = f komplex konjugáltja. Ekkor Z = sqrt(R^2 + (omega*L - 1/(omega*C))^2) egyik jól ismert képlet.

    "2. Én jóhiszeműen feltételezem, hogy azt akartad mondani, hogy komplex függvényeket használunk, de csak a valós eredményeket vesszük figyelembe. No most ez azért van, mert a világot valósnak feltételezzük; pontosabban mindaddig, amíg valósnak feltételezzük. "
    A fenti példa mutatja, hogy nem jól értetted, amit mondtam. Tehát a fizikában csak valós függvényekkel számolunk ki valamit a végén, aztán hogy felhasználunk komplex függvényeket, az más dolog, de a végeredmény kiszámításában csak valós függvénnyel dolgozunk. Másik példa lenne a kvantummechanikában a hullámfüggvényekkel való számolások. A végén az integrál csak valós függvénnyel történik.
    Én nem mondtam semmi ellentmondást magammal.
    "Te úgy gondolod, hogy a fizika térhez nem lehet komplex irányt csatolni, mert te a fentiek szerint gondolkodol.
    De a matematikai 3D térhez igenis lehet még 1 db komplex számegyenest csatolni: egyszerűen húzok még egy egyenest hozzá és felvonultatom rajta a komplex számokat. "
    Matematikailag lehet, de fizikailag nem!
    "A 4D golyónak a 3D terünkkel alkotott metszete egy 3D részgolyó, ennek a külsején felveszünk színes pontokat. És immár ezt a 4D/3D pöttyös részgolyót úgy forgatjuk, hogy a mi 3D terünkben állni látszik a pontja, miközben a 4D irányából nézve a 4D golyó forog. Ekkor ez a forgástengely éppen merőleges a mi 3D terünkre. Tehát a forgásom egy 4D merev testet axiomatizál, ami egyszerre csak egy féle képen mozoghat, mert merev test; nem cselezheti ki önmagát."
    4D nem így van ahogy írtad, nem lehet hasonlítani a helyzetet a 3D esetre. Amint még mondtam 3D esetében csak egy lehetséges irány van, de 4D esetében már kettő, 5D-ben viszont 3.

    "A 4D golyót úgy képzelheted el a legkönnyebben, hogy egy 4D hiperkocka köré rajzolod a 4D golyót. Itt van egy ilyen hiperkocka, e köré képzeld a 4D golyót. Ezt a hiperkockát meg lehet úgy forgatni, hogy a 3D-ből állni látszik, miközben a 4D-ből forogni látszik, amikor is éppen egy irányt vesz fel, ami merőleges a 3D-re."
    Egy 4D golyó vagy inkább írjuk hogy gömb, 3D vetülete egy 3D gömb vagy egy pont is lehet, attól függ, hogy melyik 3D térre vetítjük le. Ennek a vetület gömbnek a sugara úgy váltózik, amilyen távolságra helyezkedik el a 3D tér. Ha nem gömbről van szó, akkor a vetületek alakja, nagysága sokmindentől függ.

    A leírásod alapján még kell olvasgatni a magasabb dimenziókról és a fizika területen azt szeretném kiemelni, hogy nem lehet "összeadni egy kutyát egy macskával", tehát nem lehet hozzárendelni egy képzetes irányt egy valós irányhoz.

    Utoljára szerkesztette: kl24h, 2018.12.10. 18:38:42
  • hiper fizikus
    #613
    +
    " hogy a mi 3D terünkben állni látszik "
    Pontosítok: mozoghatnak, de nem léphetnek ki a 3D terünkből .
  • hiper fizikus
    #612
    +
    Egy test akkor merev a definíció szerint, ha bármely pontjára érvényes az, hogy a pont mozgása egyszerre csak egy irány felé mozoghat, miközben megőrzi a környezete pontjaival a szomszédságot. Ez nem csak a 3D merev testre, hanem a 4D merev testre is vonatkozik. Ha nem tudod fizikailag elképzelni, akkor képzeld el matematikailag, bár úgy sem könnyű, de mi elméleti fizikusok szeretjük a nem könnyű problémákat.
  • hiper fizikus
    #611
    Szia!

    " Az optikában is szerepel komplex függvény mert könnyebb számolni vele, de a végén csak valós függvénnyel számolunk ki valamit."
    1. Ellentmondásban vagy, mert egyrészt azt állítod, hogy "komplex függvény mert könnyebb számolni vele", másrészt azt állítod, hogy "csak valós függvénnyel számolunk “; tehát azt állítod, hogy számolunk is vele meg nem is, ez ellentmondás. Én tudom, hogy Te ezt nem így gondolod, de ezt mondtad, és ne lovagoljunk a szövegkörnyezeten.

    2. Én jóhiszeműen feltételezem, hogy azt akartad mondani, hogy komplex függvényeket használunk, de csak a valós eredményeket vesszük figyelembe. No most ez azért van, mert a világot valósnak feltételezzük; pontosabban mindaddig, amíg valósnak feltételezzük.

    3. Tulajdonképen Én is ezt teszem, amikor a komplex tömegegyenértéket úgy használom, hogy csak a negatív és a pozitív irányú erőt tételezem fel valósnak. De ehhez az kell, hogy átmenetileg a töltéssel, mint komplex tömeggel számoljak, és ahogy mondtam a végén csak a valós negatív és pozitív erőket vegyem figyelembe.

    4. Az egyenletrendszeremen egy párhuzam mutatkozik:
    A mágnes egyenlő egy a mágnesből és a töltésből számolt komplex töltéssel, evvel párhuzamosan a mágnes egyenlő egy belsőleg forgó töltéssel.
    A gravitoMágnes egyenlő egy a gravitoMágnesből és a tömegből számolt komplex tömeggel, evvel párhuzamosan a gravitoMágnes egyenlő egy belsőleg forgó tömeggel.
    A töltés egyenlő egy a töltésből és a tömegből számolt komplex tömeggel, tehát evvel párhuzamosan a töltés egyenlő egy külsőleg forgó tömeggel.
    A mágnes egyenlő egy kétszeresen komplex töltéssel, tehát evvel párhuzamosan a mágnes egyenlő egy külsőleg és egy belsőleg forgó tömeggel.

    A párhuzam a komplexség és a keltésses forgás közt mutatkozik, vagyis nem elég a forgás, kell mellé még a keltés is. Én csak ezt a párhuzamot kiterjesztettem a töltésre is, mert az így logikus.

    "Végeredményben egy 3D térhez nem lehet csatolni képzetes irányt vagy teret, csak valósat."
    Te úgy gondolod, hogy a fizika térhez nem lehet komplex irányt csatolni, mert te a fentiek szerint gondolkodol.
    De a matematikai 3D térhez igenis lehet még 1 db komplex számegyenest csatolni: egyszerűen húzok még egy egyenest hozzá és felvonultatom rajta a komplex számokat.

    "Amint még említettem a ..."
    Ezt magyaráztam Én is az előző hsz.-omban.

    "Egy másik megjegyzés: "A szögsebesség vektor ..."
    A negyedik dimenzió irányába való forgás úgy van értelmezve, hogy veszünk egy 4D merev testes golyót és ezt a golyót úgy forgatjuk, hogy a középpontja a mi 3D terünk egyik pontja. A 4D golyónak a 3D terünkkel alkotott metszete egy 3D részgolyó, ennek a külsején felveszünk színes pontokat. És immár ezt a 4D/3D pöttyös részgolyót úgy forgatjuk, hogy a mi 3D terünkben állni látszik a pontja, miközben a 4D irányából nézve a 4D golyó forog. Ekkor ez a forgástengely éppen merőleges a mi 3D terünkre. Tehát a forgásom egy 4D merev testet axiomatizál, ami egyszerre csak egy féle képen mozoghat, mert merev test; nem cselezheti ki önmagát.

    A 4D golyót úgy képzelheted el a legkönnyebben, hogy egy 4D hiperkocka köré rajzolod a 4D golyót. Itt van egy ilyen hiperkocka, e köré képzeld a 4D golyót. Ezt a hiperkockát meg lehet úgy forgatni, hogy a 3D-ből állni látszik, miközben a 4D-ből forogni látszik, amikor is éppen egy irányt vesz fel, ami merőleges a 3D-re.
    hiperkocka


    Utoljára szerkesztette: hiper fizikus, 2018.12.09. 23:56:31
  • kl24h
    #610
    A matematika vezette be a komplex számokat, majd később egyes differenciál egyenletek megoldásában is szerepelnek.
    A fizikában a számításokban csak valós függvényekkel dolgozunk. A kvantummechanikában a hullámfüggvények komplexek, de amikor ki kell számítani valami energiát vagy más dolgot, akkor valós függvénnyel dolgozunk. Az optikában is szerepel komplex függvény mert könnyebb számolni vele, de a végén csak valós függvénnyel számolunk ki valamit.
    Tehát végeredményben azt akarom mondani, hogy a fizikában minden valós, nincs komplex (képzetes) rész. Hozzá lehet adni minden irányhoz egy merőleges komplex irányt és akkor a 3D térből 6D lenne, de nincs értelme, nem helyes. Végeredményben egy 3D térhez nem lehet csatolni képzetes irányt vagy teret, csak valósat.
    Amint még említettem a relativitáselméletben az idő (c*t) sem nem Euklidészi 4D teret alkot, hanem egy szabály szerint van hozzácsatolva a 3D térhez, de ez nem azt jelenti hogy a világ 4D-s.
    Egy másik megjegyzés: "A szögsebesség vektor csak 3D térre van definiálva". 4D nem lehet, mert már két lehetséges irány lehet (nem egy mint 3D-ben) vagy ezek az irányok eredője. Amit a tanulmányodban írtál ("...a töltés egy mechanikus forgás a negyedik dimenzióban...") nem tartom helyesnek. 5D esetében már 3 lehetséges irány lenne.