485
Banished - városépítő stratégiai játék
  • Zero 7th
    #285
    Az restart lesz... :P
    Kerültem már ilyen spirálba én is, pont ennyi lakosnál. Ha a bányászaidnak és a kovácsodnak is eltörtek a szerszámai, akkor azt már szerintem nem hozod vissza.

    De ha sikerült, számolj be róla mindenképp! :)
  • MaRee
    #284
    A bánya hogyan működik, hova kell rakni, hogy normálisan termeljen? Folyamatosan tool hiányban szenvedek, a környéken már nincs egy fia vasérc sem, egy bányám van 12 munkással és évi 30at termel. És 50 lakosból jelenleg 36nak nincs szerszáma.
  • kemszi2
    #283
    nekem most 21 kőházam van az egészség maxon,a vidámság 4 csillag,így 40-48 felnőtt és 15-25 gyerek, 22 év telt el,és az elmúlt 8 évben szinte stabilan 70 fő körül mozgott a lélekszám. Mindig tartok 5-10 lebzselőt :D így nem kell állandóan osztogatni az embereket.
    Van 3 gyűjtögető 9 fővel,két erdészet 6 fővel,egy gyógyfüves 2 fővel,2 birka farm 4 fővel,2 halászat 4 fővel váltogatva.Gyümölcsös kert,farm nincs. Tehenészetet szeretnék de nem hoztak még tehenet hozzá :D
    Egy hajléktalanszállót kellene még valahova berakni. Azután lehet megpróbálok egy másik közösséget elindítani.
  • VJP
    #282
    Mindenkinél előfordul az, hogy mikor egy gyümölcsöst felszámol, hogy szántóföldet tegyen a helyére (vagy bármi mást) néhány mező piros lesz, főleg az utak mentén? Ez valami bug lehet?
    Az a tippem, hogy az út miatt a föld megsüllyed, és ezért lesz alkalmatlan építkezésre a mellette lévő mező, viszont ha utakkal kiegyenesítem a földet ugyanúgy piros marad, pedig már sík az egész! Elég idegesítő!

    Más: hány ház és ember tudja magát eltartani népesség terén? Tehát, hogy ne legyen 30-40 évente hullámzás a népességben, hanem viszonylag stabil legyen.
  • Tuvok #281
    Igen.
  • Hunor1
    #280
    ja és "harsh" pályán játszom, az ugye zordabb időjárást jelent?
  • Hunor1
    #279
    nem tudom, volt sok ház de ugye az kell a népesedéshez. talán az lehetett a hiba hogy éppen kereskedővel üzleteltem és hogy összehordjam a deed-re a cuccokoat odaszállítottam minden "tools"-t. valszeg a szerszám hiány miatt borulhatott meg az egyensúly. és gondolom a laborereknek is messzire kellett már menniük a külszíni vasért . volt/van bányám is de még csak éppen elkezdtek termelni, nem volt elég vas a szerszámokhoz.
  • pocoksari
    #278
    nekem spec. az nem teljesen világos, hogy miért kezdett el csökkenni a népesség, kaja, stb. minden volt...talán túl sok ház volt és elszeparáltan éltek a parasztok?
  • Zero 7th
    #277
    Építsetek városházát, az számszerűen írja, hogy mennyi a termelés és a fogyasztás minden egyes cuccból.
  • Hunor1
    #276
    no ez furcsa, majdnem kihalt a falum az éhezés miatt. voltunk már több mint 60-an. minden működött szépen erre elkezd veszettül fogyni a kaja, hullanak az emberek és persze alig maradt ember az élelmiszer termelésre...15 embernél állt meg a dolog és csak lassan tudtam visszatornázni a létszámot. fogalmam sincs hogy miért lett hirtelen kevés a kaja ami tavaly még bőven elég volt?
  • Tuvok #275
    Nálam a Herbalist és a Forester jól el van egymás mellett, de hozzátartozik, hogy van limit a Herbalist-nél és csak a fogyást pótolgatja, ami alig 20-30/év. Ha folyamatosan gyűjtögetne, nyilván hamar kimerítené az erdőt, de az meg független a Forester-től.
  • fecska
    #274
    hhiába küldök árut a kikötőbe sose jön hajó :(
    ja és tudtok valami tippet afni, hogy hogyan dugjanak többet a lakóim? mert egy csomó 60+ ember van a faluba van vagy 5 ki nem csinál semmit vannak házak is üresek ,mégse jön a gyerek :(
  • kemszi2
    #273
    venni kell,ill jobban mondva cserélni kell az árut a kikötőben új magvakért,új állatokért
  • fecska
    #272
    Miért van az, hogy nem tudok a karámba pl csak birkát tartani, vagy csak kukoricát tudok termeszteni a földeken?
  • BEAST #271
    Inkább bekapcsolva hagyom, izgalmasabb. A betegségeket, járványokat lehet kezelni, ahogy a tűzre is fel lehet készülni. Egyedül a tornádó az, ami megállíthatatlan és képes teljesen eltörölni a térképről. :/
  • Szabolcs92
    #270
    Nekem évtizedekig meg szokott lenni a városom herbalist nélkül, a gyógynövény pedig szépen lassan fogy.

    Kicsit vissza a herbalist-forester témához: részben tényleg jól tudtam, a készítőtől is elhangzott hogy lesz ilyen, de végül nem rakta bele - csak erről senkinek nem szólt :D. Szóval valóban működik a forester-herbalist kombó.
  • QuippeR
    #269
    a hétvégén pont néztem egy streamet, ahol a srácnak eléggé halálspirálba került a városa a túlöregedés miatt. kivette a herbalistát és meghagyta a doktort, mondván hogy van elég gyógyfüve, nem kell többet szedni, majd a doki kiosztja. a gyógyfüvek száma konstans maradt, órák múlva vette észre, hogy a herbalista hiánya miatt ment le a lakók egészsége. szóval nem, a hospital nem tesz semmi mást, csak a járványokat gyógyítja. az egészségszintet a herbalista és a változatos étrend tartja magasan.

    a forester's lodge mellett nyugodtan lehet a herbalista, nekem 70 éve így van, és mindig maximumon vagyok füvekből.
  • Szabolcs92
    #268
    Úgy mi az izgalmas benne? :D 100 fő fölött nagyon unalmassá tud már válni stabil gazdaság esetén, ezen azért segítenek a katasztrófák.
  • Szabolcs92
    #267
    Segít, de egy large térképen egyszerűen lehetetlen, hogy a térkép közepéről eljussanak a térkép egyik végére anélkül, hogy visszafelé éhenhalnának. A távolságot nézd meg te, az út valamennyit segít, nálam 1 "képernőnyi" még nem szokott gond lenni, sőt, még kicsit nagyobb is szokott lenni a távolság. Ha azt látod, hogy a termény fele ott marad a földeken télre és elpusztul, azt jelenti azt, hogy gond van. Valamennyit segíthet, ha korábban kezdesz el szüretelni, már nyár végén, de azért macerés 10+ földre így odafigyelni.
  • Szabolcs92
    #266
    Ezt a shiftes dolgot nem tudtam, kössz :)
    A hospital gyógyít, ehhez gyógyfüveket használ. Illetve ha működik, talán az egészséget is magasabban tartja. Gyógyfüveket egyébként a herbalist sem "oszt", az emberek elviszik maguknak a raktárból.

    Herbalist-forester:
    fórum
    "4-don't build a herbalist next to a forester as I said earlier unless you disable cutting the trees"

    wiki
    "Therefore you may, as of now, place a Herbalist next to a Forester's Lodge without the risk of running out of herbs, as long as you have set the Forester's Lodge to plant or plant and cut."

    Megint máshol azt olvastam, hogy ez fake, mehet a 2 nyugodtan együtt. Próbálkozni lehet, de ha a 2-t együtt rakod, akkor hosszabb ideig nem üzemeltetném a forestert max személyzettel, logikusan nem jó. 1-2 fős foresterrel viszont tényleg el tudom képzelni, hogy működhet a dolog.
  • Árnyvadász
    #265
    Szerintem kapcsold ki a beállításoknál a katasztrófákat. Akkor nincs se tűzvész, se tornádó. Járvány mondjuk lehet, de az kórházzal könnyen orvosolható.
  • BEAST #264
    Ezt én is észrevettem. Ki is próbáltam, hogy közvetlenül a munkahelyeik mellett lakhassanak, de sajnos néha a játék nem tudja eldönteni, hogy a munkahelyéhez közel lakjon az illető, vagy összepárosítsa valakivel családalapítás céljából.

    Tegnap például volt egy olyan játékom, ahol szépen lassan kiöregedett a nép, mert inkább a munkahelyükhöz közel laktak, így családok nem igazán maradtak egy idő után. :/

    Más...
    Ezzel a random katasztrófával valamit kezdhetnének, mert tegnap 10 kezdésből pár éven belül jött tűzvésztől kezdve tornádóig minden. Úgy néz ki első játékra nagy szerencsém volt a ~40 éves csend és nyugalom.
  • Zero 7th
    #263
    "Több ember egy helyen azért nem jó, mert túl sokáig tart míg eljutnak a lakóhelyükről"

    Mekkora távolságokról beszélsz? Több, mint egy képernyő?
    Plusz azt vettem észre, hogy a lakók rendeződnek időnként, próbálnak a munkahelyükhöz közel költözni. Ez nem segít?
    Nagyon nincs kedvem foltokban lakni be a mapot...
  • QuippeR
    #262
    átlós út építéséhez tartsd nyomva a shiftet.

    a hospital nem osztja ki a gyógyfüveket, ebben nincs igazad. és a herbalist meg a forester nem üti egymást. a többiben viszont egyetértek.
  • SANTANTICA #261
    szuper, köszi, sok újat is tanultam belőle, már nálam sem gond a 100+ lakos stabilan :)
  • Szabolcs92
    #260
    Pár gondolatot leírok itt egyben, mert lusta vagyok egyesével válaszolni :) Vagy 600 fős faluig eljutottam hard kezdéssel többször is 100 éven belül, szóval szerintem eléggé kitapasztaltam, ne vegyétek készpénznek amit írok, de valószínűleg nem tévedek sokat. Bocs hogy időnként keverem az angol és magyar szavakat, késő van már, nem javítom, talán így is érthető

    - gatherer, forester és hunter nem ütik egymást, én ezt a 3-at szoktam egy csoportba rakni, tökéletesen működnek. Tanult emberekkel gatherer hozott nekem 2000 kaját ha tele van, forester olyan 160-200 fa körül, hunter kb 1200-1500. Viszont nem éri meg ezeket max emberekkel üzemeltetni, én félig szoktam megtölteni, így ha gáz van, mindig van bőven tartalékom élelem- és fatermelésre. Fisher ha jó helyen van hozhat 1000-1200 hal körül, de gatherer és hunter szinte mindig jobb. Ettől függetlenül én szoktam tartani néhány halászkunyhót a kis helyigény miatt, valamint jól jön, ha 100 nomád kér egyszerre letelepedést :) Sok vadászt és halászt állítólag nem érdemes sokáig egyszerre üzemeltetni, mert kihalhat a vad- és halállomány.

    - Forester és herbalistról több helyen olvastam hogy ütik egymást (pl a játék angol wikijében is, de talán Karl szájából is elhangzott), én nem próbáltam ki, de hiszek nekik. Hunter biztos hogy megy együtt herbalisttal (miért is ne menne), de herbalistot és gatherert nem próbáltam együtt, 2 herbalist ház 1-1 emberrel 600 főt is ellát gyógynövényekkel. Akármelyiket rakod le, mindenképpen érdemes még a felépülés előtt vagy közvetlenül utána a vonzáskörzetében levő összes vasat és követ összeszedni.

    Iskola nagyon jó, legkésőbb 50 főnél, ha nem fenyeget a közvetlen éh/fagyhalál, érdemes lerakni az elsőt. Rengeteget számít, a tanult emberek sokkal jobban teljesítenek a tanulatlanoknál.

    - Én maximum 150 fős falukat szoktam létrehozni egy piaccal a közepökön. A "főváros" lehet kicsit nagyobb, max 200 fő, a többi 100-120 fős szokott lenni. Több ember egy helyen azért nem jó, mert túl sokáig tart míg eljutnak a lakóhelyükről a szántóföldekre, így könnyen előfordul, hogy a termés fele kerül csak betakarításra, mert a többi lefagy. Majdnem minden épületből érdemes minden faluban tartani egyet (még ha nem is működik), ha egy helyen van az egész és jön egy komoly tűzvész vagy tornádó, csúnya dolgok tudnak történni.

    - Kő házakra át lehet váltani már 10-15 ház körül (ha sok köved van akár korábban is), jóval drágábbak, de kevesebb tüzifa kell nekik. Én 100 lakos/1 favágóval szoktam számolni kő házaknál, így mindig van némi túltermelésem.

    - Hospitalt én falunként 1-et szoktam (iskolával együtt), valaki írta hogy herbalistot rak a városba, az fölösleges, a hospital erre van :) Ha városon kívül van a herbalist akkor is magasan tudja tartani az egészséget, én úgy vettem észre, hogy csak betegség vagy egysíkú étkezés esetén fogy a gyógyfű. Ha viszonylag az elején betárazol 100-200-at belőle, jó darabig üresen hagyhatod a kunyhót.

    - Állatok közül egyértelműeb a birka a legjobb (csak ez ad gyapjút, ami kell a warm coat-hoz, a marha által termelt bőr kiváltható vadászattal). Tyúk gyorsabban szaporodik, ráadásul már a szaporodás közben is ad kaját, de ha elérte a maximális számot, nálam a birka volt a nyerő.

    - Utakat gyakran kellene átlósan húzni, amit a rendszer nem enged. Körbe vinni jellemzően igen komoly kerülő, de ahogy megfigyeltem, ha szépen átlósan rakod le egyesével a kockákat, az teljesen máködőképes. Ronda és macerés, da hat :) Másik megoldás ha "lépcsősen" csinálod, az szebb, csak 2-szer annyi nyersanyagba kerül.

    Ha nagyon építesz a földművelésre, nem kell sok laborer, mert a farmerek télen laborerként működnek. Ezért aztán érdemes télen építkezni, sokkal gyorsabb, mintha nyáron csinálnád.

    - Boarding House-t érdemes falunként legalább 1-et tartani, a befogadott nomádok és házukat elvesztett polgárok ebben tudnak élni az új házak elkészültéig (katasztrófa idején nagyon jól jön, épp ezért nem érdemes közvetlenül a városba, hanem valamivel messzebb építeni tőle).

    - Bánya és kőfejtő nagyon sokáig fölösleges, sokkal gyorsabb a földről összeszedni ezeket. Ha már elérhető távolságon belül nincs sok vas és kő, akkor érdemes lerakni az elsőket. Farm és gyümölcsfák sokáig szintén fölöslegesek (farm 4 emberrel hoz 1500 körül maximum, fa 2-vel maximum 1000 körül, de sok idő kell míg felnőnek, 1 fertőzés miatt meg írthatod ki mindet). Ha már nincs hely gatherernek és hunternek, inkább csinálj pár állatkarámot, azok sokkal jobbak.

    - Temető és templom egyértelműen jó, alkoholnak sok haszna nincs: kajából vesz el, és nélküle is könnyen elérhető a maximális boldogság, achievment-ekért lehet érdemes tartani, több is van, amihez kell.

    - Trade postok tökéletesek áru félrerakására: én általában tartok ott pár 100 firewoodot, szerszámot és ruhát is, a csere mellett katasztrófa idején jól jönnek. Több trade post esetén több kereskedő is jár, általában egyszerre jönnek mindkettőbe. Sok értelme egyébként nincs 1-nél többet tartani, mire megengedheted magadnak, teljesen önellátó leszel.

    - Kutat tartsatok sokat! Első nagyobb városomnál 150 főre jutott 3 kút (jól elosztva), simán porig égett az első tűzben a város háromnegyede. Azóta én az új falukban első házak felépítése után piacok 4 sarkán rögtön lerakok 1-1-et, később meg amerre terjeszkedik a város, arra rakok még többet.

    Röviden ennyi, holnap (ma) este felnézek mindenképpen, ha valami még eszembejut, az is jön ide.
  • Tuvok #259
    A Google az új falumban járt és csinált pár fotót :D

    Klik
  • Caliph
    #258
    kevesebb tüzifát igényel télen
  • Hunor1
    #257
    hali. érdemes kőházra fejleszteni? mi az előnye? kevésbé szenved kárt tűzben vagy tornádónál? vagy esetleg boldogabbak tőle a falusiak?
  • tibike92
    #256
    Najo ugydöntöttem ujratelepites lesz mert kezdet megomlani a gép es hátha igy ez a probléma is megoldodik azért köszi a segitséget :) majd megirom mire jutottam
  • Zero 7th
    #255
    Eheh, igen, van ilyen. Én egyszer azért döglöttem éhen, mert a legelső gatherer kunyhót egy nagy adag kő kijelölése után raktam le. Mire eljutottak volna odáig, hogy kivágják ott az útban lévő fákat, éhen haltak a kövek cipelése közben. Még csak messze sem volt, csak nagyon soknak bizonyult a kezdő 8 embernek...
  • kemszi2
    #254
    meg is van miért történt...az egyik kijelölésnél egy pár kő a folyó túlpartjára esett...oda siettek a szerencsétlenek
  • kemszi2
    #253
    ez de jó...beköszöntött a tél, és megpusztult 10-15 emberem ,mert valamiért a térkép sarkáig elkószáltak ,és mire hazaértek volna végük lett :D(gyerekek,felnőttek vegyesen)
  • Tuvok #252
    /Dokumentumok/Banished/Save/menu.msc fájlt helyezd át valahová a mappából és úgy indítsd a játékot ! (ki is törölheted, de nem javaslom, nehogy a hiánya okozzon gondot)
  • tibike92
    #251
    Rendben köszi megprobálom
  • Tuvok #250
    *** WARNING: Unable to verify timestamp for Application-x64.exe
    *** ERROR: Module load completed but symbols could not be loaded for Application-x64.exe
    *** WARNING: Unable to verify timestamp for atiumd64.dll
    *** ERROR: Module load completed but symbols could not be loaded for atiumd64.dll
    *** WARNING: Unable to verify timestamp for XAudio2_7.dll

    Fenti dll-ekkel van baja, valamint rengeteg memóriacím hiba. Az atiumd64.dll Ati driver fájl, az XAudio2_7.dll ha minden igaz DirectX. Kezdeném azzal, hogy videókártya driver frissítés.
    A játékban kapcsold ki (vagy épp be) a V-sync-et, Renderert kapcsolgasd DirectX 9 és 11 között és próbálgasd. Antialias-t és Texture filtert kapcsold ki teljesen, lehet összeakad a drivereddel.
  • tibike92
    #249
    Én megnéztem de nem lettem okosabb :(
  • tibike92
    #248
    http://speedy.sh/XUydT/Crash.dmp itt van :)
  • Tuvok #247
    Töltsd fel valahova a crash.dmp-t és linkeld be, belenéznék ha nem gond.
  • tibike92
    #246
    Anyira nem kell hogy megvegyem...