1412
sw7_640x282.jpg
  • Rita79
    #1012
    Nem azt akartam kijelenteni, hogy nem hű, de folytatásnak mindenesetre nagyon gagyi és leegyszerűsített. Arra akartam utalni, hogy ha már kritikát fogalmaz meg, akkor abban rávilágíthatott volna ezekre a szempontokra, létező SW hű-ségre. És ezzel próbált volna cáfolni, illetve a sztoriban rejlő erősségek kiemelésével.
  • Pares
    #1011
    Ja, hát hogy ha a szerint állítod be a filtert, hogy először a negatív véleményeket mutassa, akkor perszehogy :D
  • MrAndree
    #1010
    Közben mégis 8 pont felett van. Azok se trollabbak. Szerintem ha valaki igazolást keres a véleménye alátámasztásra az két perc alatt fog találni. Bármelyik oldalon.
  • Pares
    #1009
    És mi van akkor? Miért ne lehetne elméleteket gyártani?
  • AlucardHuN
    #1008
    Az biztos, még erősen a mocsárban vagyunk.

    Anyway, az csak szerintem kemény hogy az IMDB-n már a 6. oldalon járok a review-ok közt és kb egy kezemen (talán az is sok) meg tudom számolni hogy hány pozitív értékelés volt? És még mielőtt valaki jönni hogy mind trollreg, a felindultságából pár hete regisztráltak mellet írtó sok több éves tag van.
  • UUUU
    #1007
    Az hogy jelenleg még Kylo nem Sith nem jelent semmit. Ettől késöbb még lehet. Snoke-ról meg nem tudunk semmit, az hogy valaki gyárt egy teóriát, az sem jelent semmit.
    Ezekre csak ugyis késöbb fog fény derülni, addig csak fantazmagória szintjén lehet eldönteni, hogy az e vagy sem.
    Nincs semmi ami tényként alátámasztaná, vagy egyértelműen ellentmondana neki.
  • AlucardHuN
    #1006
    Még egyébként az jutott eszembe Snoke kapcsán (lehetséges jelöltek hogy ki ő) hogy tudtommal volt az Eu-ban egy dark side kultusz a Dromund Kaas-on (Az egykori Sith Empire fővárosa, annak bukása után feledésbe merült de ezek megtelepedtek rajta később). Ez is ott van a peremterületeken, elfeledve amire senki se figyel de ő halhatott róla hogy mi folyik a galaxisban. Plusz ott van egy köpésnyire a Korriban (nem nem Moraband, az egy kretén név:D).
  • MrAndree
    #1005
    Én elfogadom hogy neked nem tetszik, és trollnak se tartalak de akkor cserébe te is elfogadhatnád hogy én meg magamtól el tudom dönteni mi tetszik és mi nem. Mint mindenki.
  • Pares
    #1004
    Mert felvilágosult őfelséged mit csinál egyfolytában? Megállás nélkül szapulod azokat, akiknek tetszett a film. Nézz tükörbe!
  • Pares
    #1003
    A Sith rend, ha figyelembe vesszük az EU-t, akkor már számtalanszor átalakult az elmúlt x ezer év során... Én mondjuk nem bánnám, ha újfajta filozófiájú sötét oldalt hoznának létre, mondjuk pont egy kiábrándult Sith segítségével...
  • Bandicoot
    #1002
    Már ott tartunk hogy a pozitív kritikák elfogultak, meg csordaszellem, a negatív copypaste kritikák a 0-day regektől meg olyan emberektől akik egy battle los angeles-t 10 pontra értékeltek, na az meg a realitás!...
    Asszem egy ideig hanyagolom a topikot amíg a trollsereg meg nem unja, főleg az olyanok mint Mr Naprendszer...
  • AlucardHuN
    #1001
    Hozzátéve az előzőhöz:

    Egyébként nekem tetszene ha Plagueis is visszatérne (nagy ívben tojok hogy mit mond egy butus prófécia, amit tulajdonképp be is teljesítettek részben), de azért nem kell eldobni a sith nevet mert Rule of Two. Egyszerűen kiszedi és kész. Ezek a ren lovagok meg elsőre olyanok kb mint az OT világában az inkvizítorok (csak azoknál is gyengébbek), majd az érdemesebbeket kiválogatja.
  • Pares
    #1000
    Azt csinálod, hogy ha neked tetszett, akkor azt, akinek nem tetszett, lebirkázod. És fordítva, ha neked nem tetszett, akkor azt, akinek tetszett, lebirkázod.
  • UUUU
    #999
    Igy van. Ez a hozzászólás viszont nem rajongó tollából ered, tehát nem az elfogultság görbe tükrén nézi.

    "Örülök az írásnak itt logouton,látom sok ember látta már és sok itt a fan is.

    Én 20x néztem már meg a filmet mindenféle verzióban,és abszolút nem vagyok rajongó,sőt az előzményfilmekből is csak 1-2 részt láttam,arra sem emlékszem igazán.
    Szóval én,mint hozzá nem értő laikus úgy láttam,hogy ez a film egy mai modern,viccelődős akciófilm,mint mondjuk a halálos iramban részek,csak erre a kocsik helyett a star wars köntöst erőszkolták rá.

    Az eddig hallott visszajelzéseim alapján aki amúgy is rajongó,annak nagyon tetszett a film,aki viszont abszolút nem is ismeri az univerzumát a filsorozatnak, az még középszerűnek se mondaná.

    Viszont itt meglepődve látom,hogy még a rajongók is komolyan kritizálják a filmet.Nem semmi.És egyett kell értenem,tényleg semmi új,vagy kiemelkedő nem volt ebben a filmben. Számomra nagy csalódás."

  • lac coo
    #998
  • AlucardHuN
    #997
    Ettől még szerintem azzá válhatnak... a sithek az SW részei, elég nagy balgaság lenne ha most a rend megszűnik, helyette pedig lesz egy új dark side szekta ami csak olcsó másolata. (ha mégis kipusztulnak akkor megintcsak gratulálni tudok Darth Bane-nek hogy kipusztította a többit:D worst idea ever.)
  • lac coo
    #996
    :D
    De most megint ott tartunk, hogy eldöntöd helyettem miért is tetszik nekem....

  • Pares
    #995
  • gombabácsi
    #994
    hát alapvetően én értem miért tetszik nekik az sw7 :) mert a disney ipari termékgyár a tipikus ipari alapokra építette. a sivár unalmas hatásvadász sablonokra. :)
    szóval én értem, csak szomorúnak tartom...
  • lac coo
    #993
    Az a baj, hogy egyoldaluan nezed ...
    Sokaknak tetszik a 7 ertetlenkedsz miert, neked bejon az 123, ott meg azert ertetlenkedsz, higy sokaknak miert nem ! :))))

    Amugy en pont forditva latom, az elegedetlenkedok a hangosabbak, bar igazabol egyik csoportot sem ertem....
    A fizikus esztetak meg kb bekaphatjak, az mar tenyleg a trollkodas kategoria egy ilyen filmnel ! :))
  • gombabácsi
    #992
    na persze ugyanezt el lehet mondani az ep1-2-3 fikázásról. mivel a csordaszellem úgy döntött hogy azok szarok, ezért akinek az tetszik az hülye :)
  • gombabácsi
    #991
    amúgy más fórumokon is van pár ilyen elvakult sw7 fan, aki totálnulla fos embernek tart mindenkit akinek nem tetszett a film. a másik oldalon azért ilyet még nem láttam. jóval visszafogottabbak akiknek nem tetszett.
    ez is azt bizonyítja számomra, hogy vannak emberek akik brutálisan a csordaszellem függőségében élnek. ha a tömegeknek tetszik egy film (vagy akármi) akkor ők is odacsapódnak, hogy nagy biztonságban érezhessék magukat ("hú de sokan egyetértenek velem, mennyi barátom van, mindenki más hülye!"), és ez olyan szinten fontos nekik hogy egy film miatt bemocskolják, lefikázzák a saját embertársukat
  • [NST]Cifu
    #990
    Ez miből is jött le? Nekem valami "történelem-hajcihő szakos"-nak rémlik, nem komoly katonának. ;)


    El tudja találni azt, akire ráfogja a fegyvert. Ez a rohamosztagosoknak általában nem így szokott működni. Komplett Meme épül erre... :)

  • [NST]Cifu
    #989
    Gyakorlatilag semmi, de semmi érvet nem hoz fel a film erősségeiről, belemenve a részletekbe, hogy mikor, hol, mi volt nagyon SW hű az alkotásban.


    Azért kíváncsi lennék arra, hogy mégis mi az az "SW hű" dolog?
    Az Ep.1-ben behozták a Midichloriánokat, amikről sem a későbbi prequellekben, sem a klasszikus epizódokben nem esett szó, ahogy az Ep.7-ben sem.
    Az előzmény triológiában az két hajótípus, ami összeköthető a klasszikus triológiával a CR90 korvettek (Bail Oranaga hajója) és a Slave 1 (Boba Fett hajója). Ezeken kívül egyetlen egy sem. Ehhez képest a Millenium Falcon, az X-Wingek, Tie Fighterek (bocsánat Tie/FO) és a kétszintes Csillagromboló már inkább kapocs az Ep.7 esetén, mint a prequell esetén.

    Szóval especiel azt kell mondjam, hogy az Ep.7 inkább "SW hű", mint a prequell. Ráadásul ugyebár az sem elhanyagolható, hogy mind a hét epizód képviseli a hivatalos Star Wars kánont... Szóval ha valaminek a része, akkor hogy lehetne "nem-hű"? :)
  • Pares
    #988
  • lac coo
    #987
    Valaki bizonyitsa mar be nekem, hogy marpedig en nem szeretem a marhalabszar porkoltet ....
  • SzinesGeza
    #986
    " komolyan trenírozott rohamosztagosként kezdi a filmet"

    Ez miből is jött le? Nekem valami "történelem-hajcihő szakos"-nak rémlik, nem komoly katonának. ;)
  • AlucardHuN
    #985
    Egyébként meg Jar Jar Abrams a Starkiller base-el már kiakasztotta nálam az anomália fogalmát:D
  • no_way
    #984
    Nem emlékszem pontosan, ezért kérdezem :)
  • AlucardHuN
    #983
    Ennyire ne túlozzuk el. Snoke sebei teljesen mások, a fejsérülése pl olyan mély hogy Kylo sérülése ahhoz képest csak karcolás.
  • no_way
    #982
    J.J. Abrams szeret az idővel, időutazással és egyéb idő anomáliákkal játszani. Már nem emlékszem pontosan, de mintha Snoke homlokán és jobb arcán lenne valamiféle heg. Kylo Ren arca mely részén is sérült meg a film végén?
  • Pares
    #981
    Elég lett volna annyit írnod, hogy szerinted akinek nem tetszett a film, annak igaza van, akinek tetszett a film, annak meg nincs igaza.
  • barcalaci84
    #980
    nyilván tisztában vagy azzal h mi az hogy spoilermentes kritika...
    én i csatlakozok ahhoz h a negatív kritikák eddig inkább kötekedő fikázó írásoknak tűnnek :)
    valahogy nekem már fura ha akritika olyanokra fókuszál h azt bizonygatja h a starkiller bázist már nem hiszem el, de a halálcsillag az még pont hihető a fizika szerint:)
    meg a másik sarkalatos pont amikor az a hiba h egy új karakter nem úgy viselkedik ahogy egy másik régi korábban...:)

    akinek bejött ez a nosztalgiás hangulat annak nagyon tetszik a film, mert ízig vérig hozta számára a régi hangulatot...új nézők kb ugyanazt a hangulatot kaphatták mint mi annak idején mi....(ők legalább nem is tudnak hülyeségeken kötekedni)
    talán az az oka ennek h én ugyan felnőttem , de nem megöregedtem :)
  • Pares
    #979
    "Honnan a fenéből tudnánk az előző hat részből,hogy ki az a Snoke (igen, ismerem az ELMÉLETET Palpatine mesteréről, de ez még ELMÉLET) és kik azok a Ren Lovagjai? Idézd már be a részt, ahol ez az előző hat részben tisztázásra került."

    Szövegértelmezéssel bajok vannak... Nem azt tudjuk, az előző hat részből, hogy kicsoda Snoke meg a Ren Lovagjai, hanem hogy Sithből mindig kettő van, és az utolsó kettő meghalt az előző epizód végén. Plusz a filmben egyszer sem említik meg a Sitheket. Ebből kifolyólag nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy Sithekről van szó. De ez nem jelenti azt, hogy nincs közük a Sithekhez.
    Az elmélet meg arra alapoz, hogy Snoke öreg, és súlyos sebesülésekre utaló nyomok láthatók a fején (a film regény változatában még arról is beszél, hogy jelen volt a Birodalom felemelkedésénél és bukásánál is). Ren azt mondja róla az apjának, hogy Snoke "bölcs" (Palpatine is úgy nevezi Plagueis-t, mint "Darth Plagueis a Bölcs"), és ugye Plagueisnek Palpatine szerint akkora volt a tudása, hogy képes volt megakadályozni a halált... Arra, hogy Snoke Sith, a Darth Plagueis magyarázat a legkézenfekvőbb.
    Nem értem, hogy miért zavar, hogy nem magyarázták el rögtön a trilógia első részében egyértelműen, hogy kik azok a Ren Lovagjai és ki Snoke? Mondom, semmi se jó, ha mindent szájbarágtak volna, akkor meg azért menne a sírás.
  • MrAndree
    #978
    Mivel neked nem tetszett így nyilván a negatív kritikát érzed erősebbnek. Szerintem az év legjobb filmje így én meg a pozitív kritikákkal értek egyet. Szerintem a negatív meg csak értelmetlen kötözködés, ahelyett, hogy a hangulatra figyelt volna az aki írta. De az enyém ugyanúgy egy vélemény mint a többi. Én nem gondolom, hogy amit én mondok az igaz és mindenki más téved. Ja, és engem igenis érdekel az ST. :D
  • Rita79
    #977
    Háát, én ezt kritikának csak nagyon-nagyon jó indulattal nevezném. Gyakorlatilag semmi, de semmi érvet nem hoz fel a film erősségeiről, belemenve a részletekbe, hogy mikor, hol, mi volt nagyon SW hű az alkotásban. Ellenben az ellen-kritikus rajongókat érezhetően kritizálja, hogy miért fanyalognak (gondolom azért mert van okuk).
    Kitér emellett gazdagon J.J Abrams munkásságára, köztük a Star Trek erényeire (kit érdekel a ST???)
    A színészi teljesítményekre, meg a színészek közti kémia (mondjuk ez hol mutatkozott meg, nem tudom) pozitív lecsapódásaira.
    Azon kívül, hogy megjegyzi, hogy a történetvezetés nagyon rendben van, nem derül ki hogy MIÉRT is?
    Úgy gondolom, hogy akik rajongó létükre "kritikába" öntötték csalódottságukat, azért ennél jóval bőségesebben kitérnek a részletekre, ellentmondásokra, összefüggéstelenségekre, hova-tovább az SW világára is.
    A minap 2 (ellen)kritikát linkeltek be ide (vagy másoltak be), megmondom őszintén azokban azért tisztességesen ki van fejtve a csalódásokat okozó mivoltja a filmnek. ÉS nem csak amiatt mert összebeszélés nélkül egyezik a véleményem azokéval, sőt le is írtam ugyanazokból jó párat én is korábban már.
    Tényleg nem a pozitív kritikát akarom kritizálni, de gyakorlatilag ő is ezt tette a leírásában (java részt).
    Utoljára szerkesztette: Rita79, 2016.01.03. 11:03:28
  • MrAndree
    #976
    Akkor most már kritikákat linkelünk a véleményünk alátámasztására? Oké. :D

    Star Wars: Az ébredő Erő
    Richter Géza írása

    Réges régen, egészen pontosan harminc év elteltével a Birodalom bukása után az annak romjain szerveződő Első Rend, míg a Lázadók örököseként az Ellenállás feszül egymásnak a hatalom megszerzéséért. Végre megint úgy tűnik, mintha a távoli galaxisban az elmúlt évtizedekben semmi nem változott volna (pedig!), és ez végtelenül megnyugtató Erővel hathat a rajongókra. Ugyanakkor szinte biztosan ugyanezt fogják az elégedetlenség legfőbb okaként is megfogalmazni Az ébredő Erő kritizálói.
    sw_vii_01_b.jpg
    *FONTOS: A spoilermentesség a kritika szövegére igaz. A kommentszekciót mindenki a saját felelősségére olvassa! A bevett szokás és külön kérés ellenére nem minden hozzászólás elején jelzi az írója, hogy az (egyes esetekben igen durva) SPOILEREKET tartalmaz.
    J. J. Abrams legújabb alkotásának eljövetelét az író-rendező keményvonalas rajongói úgy várták, mint egy kisebbfajta messiásét, egy másik sci-fi franchise hívei közül nem kevesen viszont minimum cöcögve ingatták a fejüket már a hír hallatán, amikor végül mégis beadta a derekát, és elvállalta, hogy új életet lehel a Star Wars-univerzumba. Jómagam azok véleményét osztom, akik szerint morogjanak akár habzó szájjal trekkie- avagy trekkertársaim egész bolygószövetségnyi létszámban, minden hibája ellenére a két legutóbbi Star Trek-kaland hiányában nagyjából temethető lett volna az egész sorozat abban a végtelenül unalmas, egyúttal túlburjánzó állapotában, ahogy azokat megelőzően vegetált. Egész egyszerűen túlhaladta magát, átlépett felette a kora, és pont ilyesfajta vérfrissítésre volt szüksége, ami úgy gondolom, egyáltalán nem egyenlő az eredeti Roddenberry-szellemiség szembeköpésével. Az igazsághoz azért hozzátartozik, hogy jóval kevesebb lencsevillantással kibírtam volna főleg a másodikat, de legyen ez a legnagyobb bajom.
    Ezúttal azonban ismert volt a klasszikus trilógián felnőtt generációk ellenérzése a szülőatya által az előzményekhez kiötlött és forradalminak szánt újításokkal szemben mind a háttérvilág, mind a megjelenés tekintetében. Az minimum sejthető volt, hogy utóbbi kapcsán a "rajzfilmes" stúdió pont az animációból fog visszavenni a régisulis technikák javára, csakhogy a bevezetőben említett folytonosság érzete, illetve ennek az oka egészen megdöbbentő. A narratíva ugyanis nemhogy az ősforrásból merít, ámde konkrétan ismétel nem egy helyen (sőt), s bár szerintem ez ismét Abrams zseniális stílusérzékét bizonyítja, ahogyan sokadjára beletrafál, mihez, hová mi és hogyan passzol a legtökéletesebben, ide a rozsdás fénybökőt, hogy az örök hőbörgők emiatt fognak a leghangosabban, nos, hőbörögni, önplágiumot emlegetve. Valószínűleg az I-III. epizód idején árulást mantrázva ugyanők rázták az öklüket a legvérmesebben, míg a Disney-üzlet megkötése után a széria kiherélését vizionálva jajongták tele az összes létező fórumot.
    sw_vii_02_b.jpg
    Már amiatt megérte leforgatni az aktuális darabot, hogy fentiek egyikében se legyen igazuk – soha rosszabb ne történjen a Star Warsszal, minthogy az egeres céghez került, és hogy annak égisze alatt J. J. Abrams Kathleen Kennedy-vel és Lawrence Kasdannel karöltve elkészíthette azt a mozgóképet, amivel a Lucasfilm és jelenleg óriásbébiként duzzogó névadója tartozott nekünk, az őt elévülhetetlen érdemei elismeréseként naggyá és gazdaggá tevő nézőknek. A sztori – ami ha úgy vesszük, ekképpen folytatás, reboot és remake egyben, idén nem az első és még csak nem is a második ebből a fajtából – üresjárat nélkül pörög, mint az a bizonyos stanicli, a történetvezetés hibátlan, a dramaturgia éppen annyi szálat hagy elvarratlanul, hogy ne csikargassuk véresre magunkat a feszültségtől a következő részig; és még a direktor mániájaként, másként szerzői kézjegyeként visszaköszönő rejtélyesség is működik. A figurák motivációi hihetőek, a fordulatok életszerűek, a humor egyszerre tökös és bájos. A látvány és a hangzás egyszerűen pazar, megéri 3D-ben vagy IMAX-ben elmerülni a gyönyörben, amit együtt okoznak. A CGI és a mo-cap a lehető legtutibb mértékben ötvöződik a hagyományos trükkök, jelmezek, díszletek és bábok használatával. A feliratok mellett szoktam letenni a voksot, ennek ellenére tény, hogy a magyar fordítás és szinkron kiváló. A legnagyobb ováció mindezek mellett a színészválasztást illeti, hiszen nyilván örömteli a régi arcok viszontlátása, nem hallgathatjuk el, hogy az ifjoncok fényévekkel tehetségesebbek annál, amilyenek ők valaha voltak, hangozzék ez akármekkora blaszfémiának. A ifjabb szereplők közötti kémia valami egészen félelmetes, legyen szó Domhnall Gleeson, Adam Driver vagy Oscar Isaac alakításáról, ám őket már jó néhányszor dicsérhettük. Daisy Ridley és John Boyega ellenben relatíve újonc nemcsak a franchise, hanem kettejük pályája szempontjából egyaránt, így karaktereik visszafogott és természetes, ezáltal brutálisan meggyőző megformálása egyszerűen lenyűgöző, különösen pedig a fiatalember bőrszínéről, izzadtságáról, stb. szóló, folyamatos és ostoba picsogás fényében számít elégtételnek.
    Nem kellett még a védjegynek számító in medias res kezdés sem hozzá, és az első képkocka feltűnésétől kezdve szép csendesen végigbőgtem a filmet. Persze nálam nem meglepő, ha meghatódom, nem szégyellem bevallani, hogy erős érzelmi töltettel képes rám hatni éppen egy félperces tévéreklám is, de ezzel azért megleptem magamat. Menjetek, tegyetek így ti is! Úgyis nyakunkon az ünnepek, ilyenkor mindnyájan megérdemlünk egy kis szipogást büntetlenül.
  • lwb
    #975
    Ha lenne házigazda, te repülnél elsőnek. Az sg összes szabályát megszeged, ahogy itt anyázol, képtelen vagy személyeskedés nélkül véleményt leírni, az ellenkező véleményt személyes sértésnek veszed. Egy rendes fórumon már bant kaptál volna.

    Komplett hülyét pedig csak te csinálsz magadból, ahogy felöltöd a hófehér vértedet és véded a billió dolláros franchise-t, mintha a kritika ártana vagy ártott volna valaha bárminek is. Tetszett a TFA? OK, hurrá. More power to you. Vagyunk páran akiknek eléggé meh volt a film, de popcorn mellé elment. És vannak sokan, akik szerint a legrosszabb dolog a világon. Ezt hívják különböző véleményeknek.

    És - csodák csodája - nem dőlt még mindig össze a világ.
  • lwb
    #974
    Honnan a fenéből tudnánk az előző hat részből,hogy ki az a Snoke (igen, ismerem az ELMÉLETET Palpatine mesteréről, de ez még ELMÉLET) és kik azok a Ren Lovagjai? Idézd már be a részt, ahol ez az előző hat részben tisztázásra került.

    " Eléggé kilógott volna az események közül, ha hirtelen megállnak és elkezdenek az elmúlt három évtized történéseiről mesélni. "

    Van az elején egy ún. title crawl, ami minden SW film elején van. Itt is volt. Egy sor lett volna, ahogy volt egy sor az ANH elején is: gonosz Birodalom, bátor Felkelők, lopott hadititok. Ugyanez: FO, Resistance, Köztársaság, béke stb. Egy sor. Tudod, miért nem tették bele? Hogy az alapfilmeket meg se néző mai gyerekeket ne riasszák el valami komplex izével. Ez nem hiba vagy véletlen volt, hanem szándékos döntés.

    " Egyáltalán ki vagy te, hogy megmondod, hogy egy "jó" mesének milyennek kell lennie?"

    Valaki, akinek van véleménye? Nagyon nem tetszik neked, de az élet már csak ilyen. Az embereknek van véleményük. Hú, kemény mi?
    Utoljára szerkesztette: lwb, 2016.01.03. 08:47:12
  • morzsi555
    #973
    Star Wars: Az ébredő Erő
    Barta Zoltán írása

    A premier napján abban a szerencsében részesültem, hogy 12 óra leforgása alatt háromszor tudtam megnézni a filmet, így tehát a mostani kritikámat olvasva talán senki sem vetheti a szememre, hogy nem "éltem át" alaposan a messzi-messzi galaxis legújabb csodáit. Be kell vallanom, eleve arra számítottam, hogy a film nem üti meg azt a színvonalat, amit elvárok tőle, de arra azért nem számítottam, hogy J.J. (Jar Jar) Abrams vezetésével pusztító csapást mérnek a Star Wars-galaxisra.

    Nem teszek úgy, mintha a klub vezetőjeként kötelezően meg kellene védenem a hetedik részt. J.J. Abrams - és a Disney - a történelmi pillanatban elszalasztotta a történelmi lehetőséget: nem volt képes olyan filmet letenni az asztalra, ami egyszerre eleget tesz a rajongói igényeknek, és felmutat valamiféle színvonalat a filmkészítés terén. Mert lássuk be, ez nem színvonal. Főleg ha figyelembe vesszük azt a maximálisra tekert hazugságkampányt, amit a film forgatása előtt ránk toltak: itt nem lesz green-box, nem lesznek CGI-karakterek, sőt, még Jar Jar-szerű ostobácska főszereplő sem kerül a vászonra, stb., stb. Aki elhitte mindezt, vessen magára.

    Mi a baj ezzel a filmmel? Azon túl, hogy a IV. rész hű mása? Mert szívesen látok maximum egy-két utalást az előző részekre, de amikor kötelezően, már-már futószalagon jön a droidba rejtett titkos adatok, Halálcsillag, sivatagos-havas-erdős helyszínek egymás után, akkor szívesen elbeszélgetnék az írókkal arról, hogy kivel szórakozzanak. Ébresztő fiúk, ez a Star Wars-galaxis, nem a Bill Murray-féle Idétlen időkig! (A Ralph McQuarrie-s concept art-ok utóhasznosításáról is sokat beszélhetnénk, mert azért jó lenne, ha lenne saját ötlete is a készítőknek.)

    Az alapvető baj nemcsak az, hogy képtelenek az újításra, mert az újdonságok siralmasak. A First Order (Első Rend) tisztjei egy olyan a bohócligát képviselnek, aminek senki sem szeretne a tagjai sorába lépni. Esetlen marionett-figurák, akik semmilyen nyomot nem hagynak az emberben, és ennyi év után sem lesznek képesek felvenni a versenyt Tarkinnal, Ozzellel, Piettel. Hux tábornok, ez a nevetséges mitugrász messziről kerüli a látszatát is annak, hogy igazi katonai vezetőnek tűnjön. Ugyanez érvényes a másik oldalra is, hiszen a Starkiller bázis elleni támadás előtti eligazítás inkább tűnik házibuli-szintű összejövetelnek, mint komoly megbeszélésnek.
    A hiányosságok, amik a leginkább szemet szúrnak, sokkal jobban fájnak, mint a meglévő hibák. Úgy vannak új bolygók, hogy közben nincsenek. Mindegyik egy élettelen planéta, mintha egy-egy színpadnyi történésen kívül nem lenne rajtuk élet. Bármennyire is szidják George Lucast, ő legalább meg tudta tölteni élettel a legócskább bolygót is, volt háttér, ahol hellyel-közzel profin mozgatták a statisztériát, és nem éreztem azt, hogy csak a díszletben tébláboló amatőrökkel vannak kitöltve az üres helyek. Mert most ezt érzem, sőt, látom, ahogy a nagy igyekezetben minden félrecsúszik.

    Félrecsúsznak az új szereplők, főleg Finn, aki ahhoz képest, hogy komolyan trenírozott rohamosztagosként kezdi a filmet, a dezertálása pillanatában félreteszi a kötelességtudatot, és máris átmegy stand up comedy-be. (A filmet a Han Solo-Chewbacca kettős viszi a hátán, de összességében ez is kevés az üdvösséghez.) Félrecsúsznak a túlzásba vitt utalások a korábbi részekre, és a kötelező kocsmajelenetben a jamaikai reggae-zenekar annyira ócska, hogy az ember nem talál rá szavakat. Ennyire nincs képzelőerőnk?

    Ami mindezek mellett még jobban fáj, az a semmilyen történet, a hihetetlenül alacsony színvonalú cselekményvezetés. Most tényleg, előre le kell lőni a legnagyobb poént, és nem hagyják, hogy a néző saját maga döbbenjen rá a Solo-család szörnyű titkára? Ezzel viszont bizonyossá válik, hogy a film eredetileg tervezetthez képest más irányt vett, és bizony átesett néhány vágási fázison, amitől kissé eltértek az eredeti iránytól. Az első két teaserben voltak olyan villanások, amik nem úgy történnek a filmben. És az, hogy Luke Skywalker abszolút a kispadra került, tovább rontotta számomra az összképet. Akinek nem volna elég Skywalker hiánya, nézze meg Phasma teljesítményét, és kérdezze meg, mitől olyan fontos ez a karakter a film számára. Erre a szerepre Gwendoline Christie teljesen felesleges volt, és ugyan így értelmetlen volt Max von Sydow-t felkérni arra, hogy haljon meg a negyedik percben. (Persze, ha kivágták a jeleneteik nagy részét, akkor más a helyzet, de ezt egyelőre nem tudjuk.)

    És adódik még a film egyik nagy hiányossága: nem üt át rajta az a nagyformátum, ami mindig is lenyűgözött, a galaxis mindent átölelő hatalmassága, ami már az első filmben is remekül funkcionált. Az ébredő Erőben nem érzem ezt a hatalmas galaxist, csak egy kis pajtaszínház ingatag deszkáit, ahová nem szívesen lépnék. Mindenhol döcög, mindenhol magyarázkodni kell, és közben meg egymás után bukkan fel a rengeteg következetlenség. Pl. vegyünk egy rohamosztagost, aki kisgyerek kora óta a legdurvább agymosáson megy át, gyakorlatilag az Első Rend ölelő karjai között nő fel, éppen ezért nem sokat tudhat határon túli világról. Luke Skywalkerről persze csak blöfföl, hogy tagja maradhasson a csapatnak, de azért kapásból vágja ki az a Han Solo, meg hogy ki volt ő a pár évtizeddel korábban. Ez komoly? Lawrence Kasdan nem olvassa el a szöveget, amit ír? Most már értem, hogy Michael Arndt miért menekült el ebből a produkcióból.

    A film legellentmondásosabb karaktere Kylo Ren, ’haragban-a-világgal’ figura, aki már az új generáció hőse. Meglepő volt számomra, mennyire odavannak érte. Most ő a ’menő’, ahogy a fiók mélyéről előkotort szóhasználattal illetik nap, mint nap. Ez a karakter rengeteg hibájával, a rendkívül ingatag viselkedésével nem tükrözi a korábbi filmek határozott, erős és vasbeton keménységű gonoszait. Inkább arra enged következtetni, hogy a nyolcadik részben fogják - vagy legalábbis megpróbálják - visszatéríteni az ellenállás oldalára, és az ő segítségével győzik le Snoke-ot, ezt a röhejes törpét, aki nemcsak főgonosznak, de általában beszélő karakternek is roppant kevés.

    És sajnos roppant kevés a filmek eddigi legerősebb bástyájának számító zene is. Nincsenek olyan átütő erejű témák, mint a Duel of the Fates vagy a Battle of the Heroes, hogy csak a sokat szidott előzmény-trilógiából merítsek. Lehet szidni az Episode I-II-III-at, a zene legalább hozzá tudott tenni. Itt most ez sem érvényesül, inkább a Harry Potter és az Indiana Jones-filmek témái kandikálnak ki itt-ott a könnyen felejthető melódiák közül. (A The Force Awakens soundtrack albumot hamarosan önállóan is elemezzük.)

    Összegezve a Star Wars: Az ébredő Erő tehát számomra keserű csalódás volt. Gyakran gondoltam azt, hogy ezért kár volt a régi Expanded Universe-t lesöpörni az asztalról, ugyanis sokszor bukkannak fel a régi regényekből ismert motívumok, mintha valaki kitépkedte volna a könyvek lapjait, hogy forgatókönyvet eszkábáljon belőlük. Most már világossá vált a szeptember 4-i Force Friday is, miért kellett erőltetni a licenszdíjas termékek dömpingjét, miért kellett két hónappal korábban elkezdeni árusítani a jegyeket. Meg volt a veszélye annak, hogy premier után drasztikusan visszaesik háttéripar nyeresége. (Erről persze szó sem lehet, de azért fő az óvatosság.) A film végleges változata egyszerűen érthetetlen. Abrams annyiszor rúg bele, hogy össze se lehet számlálni. A rendező nálam akkor vált igazán kegyvesztetté, amikor előbb Finn kezelte egy perc után egész jól a fénykardot, úgy, hogy először vette a kezébe, aztán Rey erre még rá is tromfolt azzal, hogy szépen leverte a sebesült, de azért évtizedes tapasztalattal rendelkező Kylo Rent. (A szituáció nem kicsit hasonlított az Erőpróba c. könyv végkifejletére, amikor is Luke és Leia szállt szembe Darth Vaderrel, és a végén a sötét nagyúr húzta a rövidebbet.)

    Az egészben az a legrosszabb, hogy két-három évente odatolnak J.J. Abramsnak egy 200 millió dollár körüli összeget, hogy szabadon felhasználva gyártsa a moslékot. És ő ezt a legnagyobb örömmel meg is teszi. És ami ennél is rosszabb, hogy a Star Wars: Az ébredő Erő anyagi sikere miatt Abrams felértékelődik, mint rendező, és ezek után még több pénzt pumpálnak majd a következő ámokfutásához. Csak remélni tudom, hogy soha többé nem megy a Star Wars közelébe, és nagyon kíváncsian várom a Rogue One-t.

    www.starwarsklub.hu