10049
Europa Universalis IV
  • Party Hard
    #269
    Az egyetlen kiadó ami jó stratégiákat gyárt.

    Na jó ott van még a sega. De neki is csak 1 sorozata van
  • pocoksari
    #268
    vagy beleszeretsz vagy letorlod...en csak paradox jatekkal jatszom mar
  • Mozes
    #267
    Nagyon szépen köszi, szerintem kipróbálom :)
  • pocoksari
    #266
    mondjak ha a random tenyleg random akkor elvileg egal a vege hosszutavon csak egy pechszeria kozepen anyaz az ember
  • pocoksari
    #265
    a fejlodest tehat jatek lenyeget randomizaltak...ami eleg durva
  • McCartman
    #264
    Az előző részekben is számított, befolyásolta a kül. értékeket ezáltal a játékmenetet az uralkodó személye és nem is volt ezzel baj de itt ugye minden ezekre épül.
    Lehetne ezen finomítani, ha lenne bármi beleszólása a játékosnak a rendszer ezen részébe de ennek híján nekem ez túl nagy random faktor.
  • pocoksari
    #263
    gyakorlat teszi a mestert...gondolj bele 1het jatek utan feltehetoen paradox elokepzettseggel mondod azt hogy egyszeru...aki nullarol indul az igy is sziv...szwrintem a paradox szeretne hogy orszagobkent 3-5 elvetemultnel tobben jatszanak a jatekkal, tehat nem lesz atomfizika :-)
  • pocoksari
    #262
    ez igy van...
  • pocoksari
    #261
    elkezdtem litvanokkal...baromi jo sztem
    lengyelekkl szoviben neki a livon rendnek, bohemiaval szoviben a lengyel koronaert majd lengyel, bohem szovivel a teutonoknak, majd lengyel szovivel a bohem koronaert...igy bohemian es a lengyelek + vazallusaik kotelezoen segitenek, szoval nagyon jo most a helyzetem...ezzel a komboval a torokok, ruszkik vagy a csaszar sem ellenfel...amit szeretnek behuzni az a magyar es orosz tron...
  • SuperGalaxy
    #260
    Amúgy a játékban van szökőév? :D
    (Ez nem t'om hogy jutott eszembe xd)
  • SuperGalaxy
    #259
    Nekem épp ez tetszik benne, hogy az országod vezetőjétől függ rengeteg dolog. Ha rossz a vezető, hanyatlik az ország, ha jó, akkor virágzik, épp, mint a valóságba. Sokkal bizonytalanabb lett a jövője minden nagyhatalomnak, mert lehet, hogy jön egy rossz uralkodó, és bukik az egész. Teljesen megértem, hogy ez sokaknak miért nem tetszik, de szerintem realisztikusabbá, fordulatosabbá teszi a játékot, ezért nekem bejön.
  • Pluskast
    #258
    Nagyon röviden és felületesen. 1444-1820-ig megy a játék. Ezen időszak bármelyik évében elkezdhetsz az akkori világ bármely országával egy játékot. Háborúzhatsz, gyarmatosíthatsz, szárazföldi és tengeri haderőt építhetsz különböző diplomáciai (béke, háború, szövetség, királyi házasság stb) műveleteket indíthatsz. Eközben technológiát kell kifejlesztened figyelned a vallásodra, az utódlásra. Egyszóval kicsit olyasmi mint a civ+total war. Persze telis - tele van még plusz dolgokkal és apró részletekkel amit csak akkor fogsz megtudni ha kipróbálod.
  • McCartman
    #257
    Túl nagy szerep hárul az uralkodó képesség pontjaira, tulajdonképpen azok és az utánuk kapott pontok befolyásolják az egész játékmechanikát. És mivel nincs rájuk közvetlen befolyása a játékosnak ezáltal sajnos a szerencsének is hatalmas szerepe van. Egy rossz sorozat 1/1/1 közeli vagy egy jó sorozat 6/6/6 közeli uralkodók birodalmak felemelkedéséről vagy évszázados vegetálásáról döntenek, attól függ mit dob a gép.
    Nem jó ez a rendszer így.
  • Party Hard
    #256
    Azért ha valaki érti pontosan, hogy a kereskedők két képessége pontosan mire is való az leírhatná nekem légyszives
  • Mozes
    #255
    Köszönöm szépen a választ! Most látom van demó hozzá, gyorsan letöltöm és megnézem :)
  • Hegi90
    #254
    Nem annyira "tarsasjatek tabla" szeru, valos tartomanyokra van beosztva a vilag, mint pl Zemplen, Tirol, stb. Sok tenyezot kell figyelemmel tartani a jatek soran pl kereskedelem, melyik arucikkre van kereset, ki kinek a haverja, fegyverszunet, HRE es papai befolyas, kolonizalas, revolt risk, penzugyi merleged milyen, sereg moral, technologiara mennyit koltesz, vannak sok eventek stb

    A csatak nem jatszhatoak le ugy, mint a total warokban.
  • Hegi90
    #253
    Olyan mint a Civ, csak sokkal kozelebb all a valosaghoz, komplexebb.
  • Party Hard
    #252
    Hát nem tudom...
    Most így 1 hét játék után véleményem szerint túl egyszerű lett.
  • Mozes
    #251
    Köszi, nem tölteném le a warezt ezért gondoltam inkább körbejárom a dolgot. Néhány szóba leírnád mi a játék menete?! :)

    Köszi
  • Pluskast
    #250
    Egyikhez sem. Ez paradox játék az pedig egy külön "műfaj" a stratégiai játékok körében. Próbáld ki a virágbolti verziót és megtudod milyen.
  • Mozes
    #249
    Sziasztok!

    Segítsetek légy szíves. Nem ismerem a játékot, de nagyon jókat olvasok róla viszont nem állt össze, hogy pontosan milyen is a játék. Melyik játékhoz hasonlítanátok leginkább "műfajilag" Total War? Civilization? stb...

    Maguk a csaták játszhatóak?

    Köszi a segítséget!
  • MightyKopiati
    #248
    Azt a fantasztikus aranykészletet épp ekkoriban sikkasztják szét hasonló gondolkodású ősien a fuggerek asszisztálásával :D Meg épp a korszakban van egy kis súlypont eltolódás az újvilági nemesfémek irányába. - "XV. század végére a talajvízszint feletti, könnyen kiaknázható rétegeket kitermelték a magyarországi és csehországi nemesfémbányákban, s szivattyúk híján nem tudtak mélyebbre hatolni, ezért a termelés jelentősen visszaesett."

    Persze azért jó lenne egy kis arany Magyarországon, de nincs probléma a kihívásokkal
  • Hegi90
    #247
    ezt is megéltük :D
  • Muki100
    #246
    Csak a demoba néztem bele, de általánosan K-Európában olyan alacsony base tax értékeket raktak már megint, hogy noha a tech group 10% lemaradást vetít előre valójában sokkal nagyobb hátrányból indulnak az adott országok (így a magyarok is). És természetesen a magyaroknak, cseheknek nincs arany vagy ezüst, holott Európa nemesfémének nagy részét ők adták össze, de ha jól rémlik tán sót is csak 1 provincia termelt. Ha jól láttam a grúzoknak volt arany, de amilyen beteg logikával összerakták a mapot azt valószínűleg a gyenge török AI megsegítésére rakták csak bele...

    A többi kelet-európai provincia amint még a demó napján írtam, a Shetland szigetekkel, vagy Grönlanddal egyenlő. EU3-ban modokkal jobban meg volt ez oldva, normálisabb base tax de sliderekkel és egyéb modifierekkel le voltak húzva azok az országok amelyeknek a bevétele elmaradt a méretétől - viszont ha ezeken túl léptek képesek voltak jó egyensúlyt elérni. Az EU4 mapot elnézve a magyarok vagy litvánok jó ha tizedannyi goldhoz jutnak mint a jelentéktelen és feleakkora Anglia akkoriban, mindegy mit csinálnak.
  • Hegi90
    #245
    nálam az alap, hogy lucky nations - none, különben franciák 50 év alatt elfoglalnak mindent
  • Mikeeboy
    #244
    Az elmúlt napokban 2 játékot is indítottam a magyarokkal, de mindkettőben csúfos véget értek birodalomépítő álmaim.

    Az elsőt "gyári" normál fokozaton kezdtem (no bonus, normal AI difficulty, lucky nations - historical) és a stratégia az volt, hogy minden szomszéddal jó viszonyban legyek (improve relations), csak Dalmáciát és később Raguzát akartam elvenni Velencétől. Csináltam Dalmáciára claim-et, szépen felfejlesztettem a hadsereg (18ezresre) és hadat üzentem majd lerohantam Dalmáciát. Még javában tartott az ostrom, amikor partra szállt Velence egy 26ezres sereggel, ezt még Hunyadi segítségével sikerült levernem. Ismét ostrom, majd jöttek Velence szövetségesei is. Megint győzelem, de lassan elfogyott a manpower, közben - jó magyar szokás szerint - eladósítottam az országot: 7szer vettem fel (na jó, a gép autómatikusan igényelte a korabeli IMF-től :-)) a kölcsönöket, plusz ahogy csúsztam lefelé, jöttek a tartományi lázadások. Végre sikerült békét kötni, leverni a lázadókat és elkezdtem visszafizetni az adósságot (már a 4. részletnél jártam), amikor a legyengült országot váratlanul és aljas módon megtámadták a lengyel "barátaink". Ez már sok volt, ekkor kikapcsoltam a gépet.

    Második nekibuzdulásra egy kis segítséget vettem igénybe (player bonus, easy AI, nincs lucky nations). Induláskor csak annyit vettem észre, hogy rögtön vagy 18ezres sereggel kezdek (nem nekem kell felépíteni), viszont ezáltal rögtön az államkassza épp hogy pozitív szaldós (sokat nem lehetett felhalmozni:-( ). Más lett a stratégia: békén hagyom Velencét, Törökökre indítok egy koalíciót (bízva a keresztény szellemiségben) és építkezek, fejlődök és várom, hogy átrágják magukat a Balkánon. Sajnos bedőltem egy hirtelen jött lehetőségnek, mert a mission-ök között feljött Szilézia elfoglalása, és miután pici és gyenge volt, fabrikáltam rá egy claim-et és hadüzenettel lerohantam. Itt ugyanaz történt mint korábban, a kiürült országra rávetette magát a "sógor" (volt claim-je az egyik területemre) és hatalmas pusztítás kezdődött: oda vissza nyomtuk egymást (az elején még bírtam a rohamot, több seregét lenulláztam, de szövetségesei: saxony, mainz, trier egységeivel már túlerőben voltak). Hiába foglaltam el Bécset, ezalatt ők Sopront, Pozsonyt, Varasdot vették el tőlem. Manpower elment 0-ra, ismét vereség és kikapcsolás lett belőle.

    Lehet, hogy csak én érzem gyengének a magyarokat? Az eventek 2/3-a negatív event (rossz és rosszabból lehet csak választani), a gazdaság gyenge és nem látom, hogyan lehetne fejleszteni (az ideák-ból egyből az Economic-ot választottam, de az sem segít sokat).

    Tud valaki egy értelmes stratégiát ajánlani (vagy pl. az alábbi "felfejlesztett" save-game-et megosztani :-) )?
  • Hegi90
    #243
    légyszi az ilyen nagy képeket linkben vagy spoiler tagek közé tegyük már, mobilról kurvára idegesítő (és adatforgalom pocsékló) így olvasni a topikot

    ezt akár a bannerba is kiírhatnánk
  • MightyKopiati
    #242
    A Trade-et valahogy így kéne intézni, Kijevből küldeni Krakkóba és ott begyűjteni, mert a főváros oda tartozik. (több kereskedővel, meg több a variáció is)




    Kishazánk, nagyon kemény még mindig, a francia szövi egy isteni ajándék, csak miattuk nem harapdálják a torkom. (voltak, hibáim, szóval új játékban már ügyesebb lennék.)



  • pocoksari
    #241
    külöben sokat javított a helyzetemen, hogy a pontokat kénytelen voltam ideákra elnyomni, így rengeteg bónuszt kaptam belőlük, ráadásul a nemzeti bónuszokat is megkaptam így, amikor meg a pénz nem számított már rengeteget építkeztem...manufaktúrából ha 40 nem volt akkor 1 sem, mondjuk a bevétel levett zsold mellett majdnem 200 volt, onnantól pedig semmi sem drága...
  • pocoksari
    #240
    no, a próbajátékom véget ért...törökökkel kezdtem ugye, a környező kis claimes államokat levertem, neki egyiptomnak, ugye közben timuridákat házasság alá kényszerítettem, amikor egyiptom végleg elesett marokkót is beraktam PU alá, elkezdődött a gyarmatosítás, én afrikában álltam neki, timuridák beolvasztva, kicsit pofozkodtam még és rányomtam a westernise gombra, ez volt 150 évem
    amit megállapítottam:
    - területszerzéshez kell a házasság,mert admin pont nincs elég
    - a törökök piszok erősek és techben is csak azért maradtam le,mert vért izzadtam,hogy összejöjjön
    - pénzt baromi egyszerű szerezni a kicsi aranybányásoktól, tehát hosszútávon már biztosan nem lesz szűk keresztmetszet
    - a hajódrop sajna nem működik, túl lassú
    - meteorzápor volt a középkorban végig
    - a franciák nagyon erősek, a ruszki területen pedig nagy a force limit
    - kevés nagy hajója van a gépnek, így a flottáik könnyedén szétszedhetőek
    Azt viszont nem értem, hogy mitől függ a core provinciává tétel ideje...talán távolság, benyomott 20 évet az egyik sorozatomra, azt hittem uninstall lesz a vége
    Sztem játszom most valamelyik nagy nyugatival aztán nekiállok a magyaroknak én is...bár pl. nekem a lengyel vagy moszkovita rész jobban tetszik
  • LSSAHPAUL
    #239
    nekem végig a pápai állam és a cseheknél vannak, improve relation miatt, de megnézem ezt a 'követelést'. Thx!
  • pecaboy
    #238
    És persze eventek is adhatnak-vehetnek pontokat.
  • pecaboy
    #237
    Alapból mindegyik +3, aztán hozzáadódik még az uralkodó releváns képessége, illetve a tanácsadók adhatnak még +1, +2 vagy +3 pontot (utóbbi olyan drága, hogy csak a leggazdagabb birodalmak engedhetik meg meguknak).
  • MightyKopiati
    #236
    Diplomatát kiküldöd, hogy állítson követelést, csak azért hívom gyártásnak mert eltart egy darabig.
  • #235
    A fejlődési rendszer, most hogy működik, hogyan lehet ilyen powereket szereni?
  • LSSAHPAUL
    #234
    Mit értesz azon hogy Claim gyártás?
    Én is úgy játszok hogy az elején a cseh barátságra alapozok, ergo nézem kivel van jóban és azokkal én is fejlesztem a viszonyt és szövetségre lépek. Tényleg jók mert a lengyelek és az osztrákok ellen is komoly segítségek.
  • kissssss
    #233
  • MightyKopiati
    #232
    Fórum logónak megfelelne?

  • xemperor
    #231
    kijött az új patch:)
    https://www.facebook.com/EuIVHungary
  • pecaboy
    #230
    Nagyon jó!
    Indulhat a revízió