10049
Europa Universalis IV
  • Party Hard
    #109
    Igen átlehet de akkor nekem itáliai egységeket dobál be ????
  • Hegi90
    #108
    AI el tud adni másik AI-nak tartományokat
  • Hegi90
    #107
    tagek, hátha később visszakeresné valaki:
    kereskedés, kereskedelem, trade, route, trade route, merchant, kereskedő
  • Hegi90
    #106
    srácok. ez egy játék.

    +
    ez egy olyan játék, ahol minden txt-ben van eltárolva. Ha 1 perc átírni Mo-t western technology groupba.
  • Hegi90
    #105
    ez elég jól elmagyarázza
  • medve54
    #104
    Itt nézted?
    Dokumentumok\Paradox Interactive\Europa Universalis IV\save games
  • medve54
    #103
    Valaki érti a kereskedelmet?
    Valahol azt olvastam, hogy collect-elni a kereskedőt a fővárosi csomópontba küldjük. Hát ilyen a Magyar Királyságnál pont nincs, így gondolom Krakkóba kell küldeni, mert a főváros oda tartozik. A másik kereskedőt pedig el kell küldeni hogy az egyik csomópontból a másikba "áramoltassson", így növelve a második központ értékét, és az ott tevékenykedő kereskedők bevételét. Ezért egy olyan csomópontba kell küldeni a második kereskedőt, amelyik összeköttetésben áll a krakkóival. Megnézve az útvonalakat, Krakkóból kettő megy ki, és egy (a kijevi) pedig be. Szóval mehet Kijevbe.
    Ennyi? Semmi más lehetőség? Esetleg valamit rosszul tudok?
  • Fasiszta
    #102
    Engem egy kissé idegesít, hogy későbbi időszakokban országunk minden tartománya protestáns, hollott az ellen reformácio ide sok helyen visszatérítették katolikusra.
  • DasIsFuck
    #101
    legújabb tudomásom szerint az a nemzeti felfogás ami a 18-19. századba bejött az országba homlokegyenest más volt mint ami a történelmi magyarországon korábban kialakult, hisz itt eleve több nemzetség élt évszázadokig, még a magyar királyságon belül is.

    különben külön vicces és szánalmas mikor ck2-be ilyen duke of slovakia meg vicky 2-be szlovák tartomány-nak nevezett dolgok vannak, hisz maga a szó nem is létezett még akkor.
    nem hogy a szlovák nemzetség...

    ami a magyarokra nézve felháborító még h érdekes miért nem vagyunk kemelve olyan nemzetként ami érdekes az adott periódusba(1444), mert nehogy már ekkortájt ne lett volna egy fontos ország Magyarország, főleg h a török ellen főleg mi küzdöttünk ez időbe már jó ideje.

    Meg az is érdekes h ilyenkor mi a faszért nem ugyan abba a tech groupba tartozunk amibe mondjuk osztrákia?
    Külön vicc h ilyen idő kezdetbe westernizálni kell Magyarországgal.
    Akkor nem értem szolid 30-40 évvel később h a fenébe szakítottunk ki ausztriából is területeket, ha olyan elmaradott volt már ekkor az ország?
  • phylemon
    #100
    A kereskedők kétféle megbízása mit takar pontosan? Az egyik ugyebár a collecting trade, a másik pedig a transferring trade power. a III-ban könnyű volt a kereskedelmi hegemóniát létrehozni és abból jó sokat lehetett szakítani. Kíváncsi vagyok itt hogy lehet/meg lehet e egyáltalán ezt oldani..
  • a.carkey
    #99
    Mindhárom játék Paradox, ráadásul kettőt még a saját stúdiójuk is készített. :D Az Imperialism az tényleg SSI volt, ami most azt hiszem UBI.
  • a.carkey
    #98
    Kolozsváron János és Pista kocsmázni mennek. Futva közeleg feléjük egy úr:
    - Legyenek szívesek, mondják meg, hol van az állomás. - kérdi románul. Mire János:
    - Mi nem tudjuk.
    Az úr továbbszalad, Pista pedig megkérdi:
    - Te János, miért nem mondtad meg, hogy hol van az állomás? Lekési ez az ember a vonatot.
    - Hagyd csak! Azt mondják, hogy már kétezer éve itt vannak, tudhatnák, hogy hol van az állomás.
  • Party Hard
    #97
    A save- fájlokat merre találom?
  • kissssss
    #96
    ehh azért ennyire nem vagyok elmerülve a régebbi ország menedzselős játékokban(direkt nem rts írtam) pl: Knights of Honor-ról még nem is hallottam(le ne fejezzetek :-D) és a Victoriát is csak terveztem hogy kipróbálom, de azt szerintem mindenki tisztán láthatja hogy a paradoxos játékok köszönik szépen nincsenek rászorulva arra hogy más fejlesztők által gyártott játékokból keljen nyúlniuk ötleteket, csak hát paradoxék igen csak szigorúan előre beosztott menyiségben csöpögtetik az újításokat.

    CK EU VIKI összeolvasztása tényleg nem lenne rossz ötlet csak igen valószínűtlen hogy ilyen lépésre rá szánnák magukat a fejlesztők.
  • Pluskast
    #95
    Bocsánat! 13. századot akartam leírni, természetesen a tatárjárásra gondoltam csak az évszám volt a fejemben. Bocsi!
  • Pluskast
    #94
    Jaj :) Azt írtam, hogy a 12. század közepe. Tessék rendesen elolvasni amit leírtam na! :) Olyat írtál le amit én is csak én egy évszámmal, és nyilván azért mert 1242 a tatárjárás ideje volt. Innentől kezdve szűnt meg a magyar lakta területek homogenitása. Szóval egyről beszeltünk.
  • pecaboy
    #93
    Az EU4 egyébként nagyon tetszik! Normálon kezdtem Magyarországgal. Mit ne mondjak, sokkal nehezebb, mint az EU3.
  • pecaboy
    #92
    A nemzettudatot tekintve részben szerintem igazad van, a nemzetállamok és a nacionalizmus a 18-19. században kezdett komoly szerepet kapni.

    Azonban:

    - A 12. században még sehol nem voltak románok Erdélyben se, nemhogy a Tiszántúlon. Az 1200-as évek közepén jelentek meg először, onnantól kezdve szállingóztak be Havasalföldről és Moldvából.
    - A szlovák mint nép csak a nacionalizmus megerősödésekor, a 18-19. század folyamán jött létre az ottani német és szláv népek keveredéséből.

    A 12. században a Kárpát-medence nagy részében magyarok éltek, kisebb részében senki (pl. a Kárpátok, hegyes vagy mocsaras vidékek stb.), és még kisebb részében lakták nem-magyarok. Ez a Horvátországon kívüli területre igaz, mert a horvát részen, a Szávától nyugatra-délnyugatra természetesen már ekkor is többségben voltak a horvátok (a Száva-Dráva közén nem!). Ezt leszámítva még az északi, ritkábban lakott peremterületen éltek nagyobb számban szlávok. Az ország lakossága 80%-ban magyar volt.
  • Pluskast
    #91
    "ez a játék "játszódik" még nem létezett a mai fogalmak szerinti nemzetiség."

    Olvasd el még egyszer. A középkori és újkori Magyarországban (kb úgy a 12. század közepétől egészen a Rákóczi szabadságharcig) sok fajta nemzetiség élt. Románok, szerbek, szlovákok, németek, horvátok, ruténok. Ebben az időszakban nem azt nézték, hogy te szlovák vagy vagy magyar vagy román stb, hanem, hogy mely korona alattvalója vagy. A nemzet tudat az valahol ezután kezdett felébredni (meg az is, hogy szakadjunk el a történelmi Magyarországtól).
    UI: Ez nem szabadkőműves maszlag, hanem történelmi tény. Kérdezd meg bármelyik történészt vagy olvass el bármely ezzel kapcsolatos történelem könyvet.
  • Party Hard
    #90
    Amióta az emberek más nyelveken beszélnek létezik a nemzet fogalma. Ez amit mondasz kedves barátom egy szabadkőműves maszlag. De erről nem szállok vitába egy fórumon... max egy sör mellett.
  • a.carkey
    #89
    Örülök, hogy örülsz. :)
  • Pluskast
    #88
    Imperialism ááá de egy nagy játék volt! A második része sem volt rossz de az első! Szerintem a paradoxos srácok onnan vették az ötletet erre a franchise-ra :)
  • a.carkey
    #87
    No igen. Az első EU még csak csak, a második is. Utána jött azonban a Victoria és a CK. Már ezután egybe kellett volna gyúrni a két játékot, és csinálni egy-egy évente-kétévente megjelenő nagy valamit, amihez szabadidőben kiadhatják az HoI-féle vonalat is, még grandiózusabb stratégiák szintjén. De az EU léte a CK óta, különösen a Victoria óta számomra egy talány. A második résszel le kellett volna zárni a szériát. Sőt, talán a legcoolabb a CK-Victoria vonal ötvözése a Knights of Honor-féle vonallal lenne. Úgyis egy kiadó, talán a KoH az egyik legjobb kk-i stratégia, amiből simán lehetne egy Imperialismhoz hasonló verziót is készíteni.
  • WolfKrieger
    #86
    Először is nagyon tetszik a játék. Pont azt kaptam amit vártam, az apró pontatlanságokon nem szoktam kiakadni.

    Aztán, hogy valami hasznosat is írjak: A kereskedelem régiókra van osztva. Minden régiónak van egy csomópontja (trade node) ami kapcsolódik sok másik csomóponthoz. Minden pontnak van egy összértéke ami szétoszlik azon nemzetek között akik érdekeltek benne. Minél nagyobb az érdekeltséged ( amúgy "trade power" de valamiért ez a szó jutott eszembe) annál nagyobb szeletet szakítasz a tortából. Az érdekeltséget növeli pl az útvonalak védelmezésére kirendelt light shipek száma, a régióhoz tartozó provinciákon épített ilyen jellegű épületek (pl marketplace), valamint az eszmékből és eseményekből származó bónuszok. Ez utóbbiak negatívak is lehetnek ám úgyhogy érdemes odafigyelni.
  • Pluskast
    #85
    A vallásról. Egyrészt elég komoly vallásháborúk vannak miután a reformáció beindul. Nálam eventként jött fel, hogy kirobbant a vallásháború és hogyan akarom kezelni. Van lehetőséged kiválasztani egy vallás egységesítési opciót a national decision résznél. Itt rá tudod kényszeríteni más országokat arra, hogy a te vallásodat fogadják el (pl: megnyert háború vagy vazallus állam esetében). Aztán lehetsz akár a vallás védelmezője, ebben az esetben ha egy olyan állam ellen indítanak háborút akinek azonos a hite a tiéddel és a harc azért tört ki, hogy a régi (vagy az új) vallást elfogadják az adott országban akkor beléphetsz az azonos vallású ország mellett a harcba. Ezen kívül minden vallás ad valami plusz bónuszt. Nagyobb termelékenység, jobb katonai morál stb. Szóval a vallásnak elég komoly befolyásoló tényezője van a játékban.
  • Pluskast
    #84
    Mert a victoria 2 pont a nemzetállamok koráról szól. Abban az időszakban amikor ez a játék "játszódik" még nem létezett a mai fogalmak szerinti nemzetiség. Pláne nem a középkorban. Az volt a lényeg, hogy milyen valláshoz és melyik királyhoz tartozol. Egyébként meg egyrészt van a játékban nemzetiségi térkép, másrészt ha egy terület a core provinciád át tudod alakítani a saját nemzetiségedre, harmadrészt ha megfigyeled az elfoglalt területeknél elég komoly lázadás tör ki csak azért mert a hódító ország népe nem azonos, negyedrészt annektálás esetében (ami most már nem egyből történik meg hanem 5 év alatt) az ország elfogadott nemzetisége és kultúrája is bővül. Példa: Magyarországgal annektáltam a cseheket. Miután megtörtént kaptam egy üzenetet (és a diplomácia menüben is ott van), hogy az elfogadott nemzetiség az országon belül a magyar és a cseh.
  • Party Hard
    #83
    hol van a save???
    Ideje üríteni
  • kissssss
    #82
    akkor már jobban járnának ha egybegyúrnák a Crusader Kings és EU szériát.
  • Party Hard
    #81
    Nemtudom hogy vagytok vele de én hiányolom azt, hogy befolyásoló tényező ként jelen legyen a vallás és a nemzetiség is. Mondjuk a victoria 2 ben jól meg volt csinálva. Miért nem lehetett ezt folytatni.
  • MightyKopiati
    #80
    Misszionárius? :)

    Diplomácia, lehet claimet fabrikálni szomszédos területre, de minél nagyobb a közös határod, annál valószínűbb, (és rival a szomszéd) hogy kapsz random.
  • Party Hard
    #79
    háborús indokot holl is lehet szerezni?
  • MT16
    #78
    hogyan lehet felgyorsítani egy térség áttérítését az én hitemre?
  • massFx
    #77
    kereskedést ért vki?:)

  • Paladin
    #76
    Így elsőre nem érzem azt az izgalmat, amit az eu3 vagy a hoi3 kapcsán, hogy itt van egyik kedvencemnek a mégszebb, mégjobb változata. Kicsit olyan - még egy EU... na és.
    De aztán lehet hogy kicsit beleásva változik a véleményem. Ez a fejlesztés/power vagy mianeve gyűjtés érdekes, trade-ben is voltak változások... meglássuk.

  • Party Hard
    #75
    Hát a családfa rendszert.
    Valakinek megy már a fejlesztés?
  • kissssss
    #74
    mit is kellet volna koppintani a tw-böl?
  • Pluskast
    #73
    SHIFT plusz 0 vagy 2
  • Party Hard
    #72
    Tudom, hogy nagy istenkáromlás de hogy is lehet előhozni a consolt?
  • a.carkey
    #71
    Már lehet kapni. 8990 HUF dobozosan.
  • massFx
    #70
    sziasztok, kinek van már meg a játék? én tegnap szedtem le steamről, mivel idehaza csak jövő héten lesz kapható..:( pedig 13-t ígérték...

    ...és igen, kurva jó a game, nagyon tetszik,sztem a eu3-tól sokkal jobb, kicsit összetettebb, nehezebb DE átláthatóbb, kezelhetőbb