10049
Europa Universalis IV
  • Kikinator30
    #309
    huuu tegnap westernizáltam a magyarokkal egy jó 40 évig tartott... kikészültem! Játszik itt valaki Magyarországgal? Mik a tapasztalatok? Én nagyjából egy helyben állok!
  • WolfKrieger
    #308
    Lehet másik node-ból is gyűjteni csak hatalmas mínuszt kapsz.
  • kissssss
    #307
    már az eu3 topik is ilyen volt, először mindenki csak az élményeit írja le később már a tapasztalatait aztán jön a dumcsi arról hogy mi a játék gyengéje mi vált előnyére, lehet furán fog hangzani de remélem ez is hasonló karriert fog befutni, már csak azért is mert az eu3 topikba mindig normális hangnemben írtak az emberek reméljük itt is így lesz.

    "Hanem hogy egyszerű"

    ohh e miatt ne aggódjál garantálom hogy 3 év múlva már rá se fogsz ismerni az eu4-re :-DDDD
  • pocoksari
    #306
    végülis megoldottam a core problémámat...házasság, harc a trónért majd beolvasztás...szépen betettem a lengyel és cseh apródók mellé a magyarokat, a svédeket és a ruszkikat...most ugrott be, hogy eu3ban is ezzel ökörködtem a végén...bár így sem lesz világhódítás
  • Party Hard
    #305
    Ja és nem azt mondtam a játékra hogy könnyű. Hanem hogy egyszerű. A kategóriájához képest nagyon kevés lehetőséged van.

    De engem a változó évszakokkal meggyőzött.
  • Party Hard
    #304
    Csak témákat dobok fel hátha kitárgyaljuk de itt az sg fórumon általában mindig csak az első pár élményüét írja le. Plussz vannak a fanok akik visszajárnak.
    Gondoltam valaki esetleg beleköt és kitárgyalhatjuk a témát. De mindenki csak a saját témáját löki és az egész hasonlit egy vásári kofa hangversenyre.
    Vicet félretéve tényleg nagyon egyszerűre sikerült.
    Pl vegyük a diplomáciát.
    Háborús indokom csak területre lehet? Csak mert én nem találkoztam mással.
    Leszámítva vallási illetve öröklődési háborút.
    Nem értem miért nem tettek bele olyan diplomáciát ami az eddigi paradoxon játékokban alapvető volt.
    Vagy ott van az agent rendszer. Papokkal csak téríteni lehet. ( én legalább is nem találkoztam még égethető heretikkel vagy hasonló.
    Vagy a külpolitikádra csak a diplomatád tud hatni.
    Vagy valamire nagyon nem jöttem rá és ezért kimaradt a játékból vagy csak lehet a paradoxon engette lejjebb a megcélzott korcsoportot.
    Igazából reggelig tudnám sorolni. de inkább csak maradjunk anyiban, hogy trolkodom.
    Csak látom a sok sztárkráft on meg élydzs of empályörszön nevelkedett arcot, hogy csak sír hogy"akkor én most hülye vagyok?"

    Ja és köszi a választ.
    Az angolom nem az igazi
  • MightyKopiati
    #303
    Collect from trade: Bevételt generál a tradenodeból, csak ott lehet ahová a fővárosod tartozik.

    transfer power: ezzel a saját kereskedelmi befolyásod növeled a területen, ha a node a "saját" node ott előtt van az áramlatban, akkor a kereskedelmet arra tereli.
    Magyar példa: Kievből tudsz trade-et küldeni Krakkóba, ahol be tudod gyűjteni. DE Ragusában csak befolyást tudsz növelni, mert nem a "fő" node felé megy az áramlat onnan.

    A trade power elméletileg a haszon megosztására is kihat, de látszatból gyanakszom erre.

    Gyakorlati megvalósításhoz ajánlott (magyar példa) esetleg fővárost pozsonyba tenni, egy másikkal krakkóból irányítás Bécs felé, és egy 3. kereskedő (beszerzése után) pedig ragusából is küldeni Bécs felé, és a 2. kereskedő pedig Bécsben begyűjti a hasznot.

    Hivatalos fórumon van egy topik a kereskedelem "broken"-"exploit" dolgaira, páran 6000körüli bevételt hoztak össze tradeből (havonta) :D
  • MightyKopiati
    #302
    Még mindig nem bírom eldönteni, hogy trollkodsz (ezek az egymondatos megmondások szócunamik alapjai (elég erre a kommentemre nézni....), vagy kevered az egyszerűséget a "hozzáférhetőséggel". Eléggé letisztult lett sok minden, végre a UI designerek is dolgoznak a Paradoxnál. Ez az egyszerű nem egyszerű téma meg bahhh... az idetévedő kósza fórumosok 99%-a kb 1 óra után haját tépve fog sipítozni, hogy most miért ilyen nehéz/bonyolult/átláthatatlan a játék.

    lábjegyzetben. A Vic 2 nekem nagy csalódás volt, túlságosan sok dolgot csinál helyetted a gép, pl demokráciával kb. hátradölsz, aztán vakargatod a halántékod.... stb... ami meg bonyolúlt volt, az a Paradox hibás elképzelése a "gazdaságról" meg a POP-okról.

    CK2 meg háááát (nagyon szeretem) de minél magasabb rangod van annál könnyebb, és kb. pikk-pakk eljuthat az ember a kívánt pozícióba (induljon akármilyen alacsonyról), túl könnyű exploitolni a gépet. (pocoksari és a hódításai ;) stb))

    EU4 még eddig tetszik, már többet játszottam vele, mint az EU3-al, az valahogy nem fogott meg, túl személytelen volt, meg eléggé toldozgatva-foltozgatva lett az elmúlt x-év alatt. A masszív admin-diplo-kat pontok beosztása elég jól szimulál nagyon sok jelenséget a korból, és sok kiforratlanságra bőven rá fog még fejlődni a játék. (a jelenlegi CK2 is kb. köszönő viszonyban sincs azzal ami anno megjelent)
  • Party Hard
    #301
    A kereskedők 2 képességét leírná nekm valaki pontossan ?
    Szerintem sokaknak mondana újat az info
  • phylemon
    #300
    Hát valahogy nagyon kevés az administrative power pointok gyarapodása. Akármilyen jó uralkodó van. Eleve lehúzzák a hülye eventek. Ha valamit el akarunk érni akkor minimum hogy pozitiv legyen a stability, ezt fenntartani már így elég sokba kerül. Az economic tech-re megint borzalmas sok kell hogy szintet lépjünk. Ráadásul ha az ideákra is akar költeni az ember akkor mégtöbb kellene. Néztem az államformákat. Abszolut monarchiához 20. szinten kellene lenni az admin technek. XIV. Lajos idejére elérni ezt? Hááát nem is tudom. Szóval tényleg rendesen visszafogták a gyeplőt, terjeszkedni is meg fejlődni is együtt, úgy ahogy az kb. a valóságban is volt, nem biztos hogy megoldható szerintem. Ettől mondjuk még mindig egy krvajó játék.
  • Yagami913
    #299
    Ha helyesen következtettem akkor trade value az ott levők trade powerének arányában oszlik szét, szóval igen ha egyre több hajót küldesz az ottani össz trade power is nőni fog ezért egyre kevesebb a hasznod. Viszont hogy hova érdemes küldeni hajót könnyű kiszámolni trade value/összes trade power ez megmutatja hogy 1 trade poweren mennyi a hasznom ahol ez a szám a legmagasabb oda kell hajót küldeni. A konkrét hasznot is ki lehet számolni és összevetni a hajó zsoldjával, de ez már túl sok számolgatás sztem egy halandónak :D

    Hozzáteszem lehet hülyeség ez csak az én következtetésem.
  • Hegi90
    #298
    ideális létszám nincs, illetve mindig változik. Másrészt bele van véve az ún. "diminishing returns" (majd valaki penge matekos megmondja mi a neve magyarul), ami annyit jelent, hogy nagyobb és nagyobb értékekre egyre kissebb a változás.
    egy sarkalatos példa: 10 hajóra 10% trade power, aztán rájuk küldesz még 5-öt (így 15 összesen) de már csak 13% a trade powered. küldesz még 5-öt, és csak 14% tp., stb.
  • Hegi90
    #297
    azok a hajók amik trade protectionre vannak állítva és megsérülnek, a gép magától beküldi őket egy közeli kikötőbe. ha pl nincs elég pénzed vagy a maintenance nagyon le van véve, akkor a javítás sokáig is eltart
  • Party Hard
    #296
    Hát nem is tudom Ezelőtt Crusader Kings II-ztem. Azelőtt Victoria 2.
    Folytassam?
  • farferi
    #295
    Mi a véleményetek a hajók küldéséről a kereskedelmi bevétel növeléséhez?Mert ugye meg kell venni őket meg egy fenntartási költség is, viszont tényleg erősödik a kereskedelmi pozíciónk.Van valamilyen ideális létszám egy adott kereskedelmi ponthoz?Vagy játékidőhöz érdemes kötni, az elején nem szükséges később viszont ha van pénz érdemes befektetni?
  • MightyKopiati
    #294
    Ezt fejtsd ki, mert túl egyszerűen fogalmaztál.
  • MightyKopiati
    #293
    Az eventnek van egy száma, erre hivatkozva kell a localisation mappa megfelelő fájljában létrehozni a kívánt szöveget. (nem vagyok modos, de ez paradox, mindig minden hivatkozik mindenre)
  • SuperGalaxy
    #292
    Nem tudom ki mennyire ásta bele magát a modolásba, de a saját eventek szövegét melyik fájlba kell beírni? Csak mert eddig bármelyikbe próbáltam, a következő történt: játékban rendesen bejött az event, szóval a mechanika jó, a képe is megjelenik a doboza tetején, de nem hozza be az opciókat, és csak annyit ír, hogy "No localisation". Ha valaki tudja, akkor megköszönném a segítségét :D
  • Party Hard
    #291
    A legjobb dolog az évszakok változása
  • Party Hard
    #290
    Hawer próbáld ki akkor a crusader kings 2 őt
  • Party Hard
    #289
    van egy olyan gyanúm, hogy a játék azért nehéz mert nem kapunk benne semmit. És az a kevés lehetőség is ami van kemény korlátokhoz van kötve...
    Na sebaj várjuk a dlc-ket
  • farferi
    #288
    Akkor azért, a morál nálam mindig 0 békében.A hajót meg ezek szerint nem volt türelmem kivárni.Kösz.
  • Yagami913
    #287
    Ha jól tudom a hajók csak kikötőben javulnak a szintjétől függ hogy milyen gyorsan (am nagyon lassan szvsz), tengeren csak ha van ideád hozzá. Ha kereskedelmi őrjáraton van a banda és van 1 sérült bemennek a kikötőbe amíg meg nem gyógyul aztán folytatják. Sereged akkor nem gyógyul, ha nincs manpowered vagy olyan mezőn állsz ahol nincs elég ellátmány és ezért még fogynak is. Illetve ha tökre 0-ra vetted a morált, én békében 0.5-n szoktam hagyni lázadások leverésére elég de még töltődnek is elég gyorsan.
  • farferi
    #286
  • LeWyTy
    #285
    Én pár nap szerencsétlenkedés után naggyából erre jutottam: "most akkor mi? ki? miért? hogyan? de!?!! de!??... mivan?"
  • farferi
    #284
    Ez az utánpótlás hogyan történik?Mert észrevettem ,hogy a hajóim nem segítik a kereskedelmet, mert volt köztük 2 sérült.Beküldtem őket egy kikötőbe de az istennek nem javultak.Seregnél is figyeltem, béke volt és nem töltődtek.Össze is vontam őket inkább.
  • Yagami913
    #283
    Sziasztok!

    1-2 tapasztalat hátha segít vkinek.
    Aki világhódítást próbálgat és nem tetszik neki az új core-creation system ajánlom az ottománokat és elsőnek a diplo ideát. +1 diplomatával rengeteg claimet tudsz gyártani és ami igazán ütős az a ottomán core-creation -33% cost ami claimel meg ideával (4. diplo) -83%!!! szinte ingyen tudsz coret kreálni. Egyik gamemben 1600-ra megvan 130 provincia és kezd uncsi lenni mert nincs már elég erős ellenfél a pályán :S (EU3 szindróma)

    Ha nagyon rossz uralkodó jön érdemes a fiúból hadvezért csinálni és kinyiratni (ha már király és van utódja akkor is kilehet persze) még mindig jobb várni a kövire 10 évet mint 50 évig szívni miatta.

    Kezdetben nehezebbnek tűnt az EU4 de csak bele kell rázódni franciákkal ha van egy kis szerencséd és megkapod burgundya felét kb 1500-ra értelmét veszti a játék miután france vs európa koalíció felállásban is te nyersz :D

    +2 +3 advisorokat csak nagyon erős gazdasággal lehet megengedni, mindig kell egy kis +pénzt felhalmozni nem szabad egál környékén tartani a mérleget. Mindig jöhet váratlan kiadás, ha van monarh pont 1-2 épület. Ha háborúzol és felhúzod morált és nagyok a veszteségek utánpótlásnak óriási költségei lehetnek és nagyon hamar kiürül a kassza. Hitelbe menni pedig öngól.

    Techeléssel ha teheted érdemes kivárni, hogy 1. ne legyél történelmileg korán 2. legyen neighbore bonus 3. tudj advisort venni hozzá, sztem érdemes csak emiatt advisort cserélgetni aztán vissza.

    Most hirtelen ennyi :D Jó játékot mindenkinek!
  • farferi
    #282
    Rájöttem már.Indítottam 8 évvel a kezdés után egy háborút Castillával Aragon ellen.A seregei még nem is jelentettek gondot, de a várostromok iszonyat lassan mennek, a pénz meg fogy, az assaultoknál az embereim hullottak mint a legyek, az országban meg nőt az elégedetlenség.Mondjuk az kicsit fura, hogy egy nyavajás várat 1 év alatt se vesznek be csak ha folyamatosan rohamozok, dehát ez van.Békeszerető leszek én azt hiszem, nagyon nem éri meg...legalábbis egyenlőre.
  • MightyKopiati
    #281
    Ha anyagilag bírod:D
  • farferi
    #280
    Még a második részével játszottam anno, szóval lehet, hogy igazad van, csak úgy gondoltam, hogy arra a 3 helyre csak a lehető legjobbakat veszem fel.
  • Hegi90
    #279
    (szerintem)
  • farferi
    #278
    a 2-es nem éri meg? az jó, én pont ilyeneket választottam eddig.
  • Hegi90
    #277
    Nem is nagyon eri meg a +2es advisor vagy 100 evig legalabb (jobb esetben)
  • MightyKopiati
    #276
    Nálam 2teches hadi lemaradásom behoztam 20 év alatt 1 teches előnyre (ahol már negatív bünti van további fejelsztésre. (más kérdés, hogy a többi képessége 1-2-es így azok kb stagnálnak, mert nincs pénzem 3-as emberekre.
  • Hegi90
    #275
    Ha meg konzisztensebb dologra vagytok, valtsatok koztarsasagra.
  • MightyKopiati
    #274
    Azért a CK2 a sok dlc mellett bővült nem fizetős tartalommal is. Gondolom itt is lesz normális "családfa", meg amit hiányolok, hogy a nyersanyagok "ikonját" nem tudom térképre kitenni, mint a victoriában.
  • Hegi90
    #273
    De a kov kiralynal meg par ev alatt be tudod hozni, ha van olyan szomszedod aki elotted jar a 3 kozul vmelyik technologiaban. Ha meg te jarsz nagyon elorebb, akkor meg dragabb is.

    Pl en most vmi 10%kal dragabban felesztek adminisztraciot, de a diplomaca 5%kal a hadsereg meg 15%kal olcsobb
  • pocoksari
    #272
    kivancsi vagyok a kezdodatumot mennyire huzzak vissza a kesobbiekben
  • pocoksari
    #271
    a tw romeban szerettem meg a terkepes jatekokat...en igazabol a csatakat mindig a gepre biztam igy nekem a paradox jatekok testhezallobbak voltak...mondjuk az uj tw resz grafikaja magaval ragadja a szemet...


    a paradox meg kapja be a nagylabujjam az akadozo jatekaval...mazlijuk van hogy nincs konkurencia :-)
  • pocoksari
    #270
    kulonben gyakorlatilag ugyanaz minden...ami pofatlansag hogy kivettek (gondolom dlcvel jon) a teruletbonuszokat, tehat pl a boszporuszert stb, csak roma es jeruzsalemert jar extra ha jol emlekszem...mivel kitalani mar nem kellett berakni 3 sec, ezert irgalmatlan pogatlansagnak tartom ezt...foleg ha majd penzert kezdik el arulni..ma ck2ben kicsit atestek a lo tuloldalara a dlc gyartassal, remelem itt visszafigottabbak lesznek...