10049
Europa Universalis IV
  • MightyKopiati
    #389
    enforce peace
  • McCartman
    #388
    Olvastam, hogy más is találkozott már ezzel a problémával és nincs rá megoldás. link link
    Az volt a gond, hogy hadat üzentem A országnak, vazallussá tételének céljából viszont utolsó tartományainak elfoglalása közben hadat üzent ugyanennek B ország is.
    Békekötés után immár a vazallusomként is érvényben maradt A és B háborúja és végig kellett volna néznem ahogy B tönkreveri és beolvasztja frissen szerzett érdekeltségemet.
    Hiába üzentem közben én is hadat Bnek és vertem ronggyá, kettejük harcába nem lehet belefolyni és békekötés után ugyanúgy üti tovább a vazallusomat.
    Elég bosszantó és teljesen irreális a helyzet automatikusan résztvevővé kellene válni ilyen esetben a vazallus vagy a perszonálunióban lévő fél oldalán vagy legalább lehetőséget adni erre.
    Így kis utánaolvasás után megoldottam magam házilag, konzol lenyit, A országgal békeajánlat küldése, B országgal elfogadás, konzol bezár, természetesen mindezt pause módban.
  • McCartman
    #387
    Trade value mapmode, kék színnel jelölt provinciák tartalmaznak aranyat.
  • Cnut
    #386
    ráklikkelsz és a province view jobb alós sarkában mutatja, én legalábbis ezt találtam eddig.
  • Láma!
    #385
    lehet azt valahonnan tudni a játékban, hogy milyen terület mit termel? Nem találtam ilyen nézetet, arra lennék kiváncsi hogy hol van arany... :)
  • Láma!
    #384
    jaja :)
    nem szoktam visszatöltögetni, egyszer volt csődöm, amikor 45 kölcsönt törlesztgettem és +3-ról -3-ra ugrott a stabilitás háború közepén.
    ott voltak izzasztó hónapok, de pár év alatt kilábaltam abból is, eszembe sem jutott hogy ezt el is tudnám kerülni akár :D
  • Hegi90
    #383
    egy save file-t használtál végig? az derék :D
  • SuperGalaxy
    #382
    Bocs, elrontottam a spoiler taget...
  • SuperGalaxy
    #381
    Igen, a gyarmatosítás az nekem is kicsit lassúnak tűnik :/
    Amúgy itt egy hasznos kis videó az eventek működéséről (mondjuk angolul):
    [SPOILER
    [spoiler]
  • McCartman
    #380
    Mintha ezt olvastam volna, de le tudod ellenőrizni a játékban mit ír a tooltip.
  • farferi
    #379
    Köszi, de a kanári szigetektől nyugatra már nincs semmi szerintem, onnan indultam.Amúgy ezt is jól megvariálták, legalábbis nekem új, egyenlőre marha kicsi az esély és lassú is a kolonizálás.Marokkótol délre az első szabad terülaten kiírtottam a benszülöttöket, gondolván hogy könnyebb lesz.Hát nem, hiába 0 a lakosság, az agressziószint miatt(pedig már nincs egy szál se), meg egyéb okok miatt kemény 2 százalékot adott a sikerre!A röhej, hogy mérgemben rákattintottam és sikerült kolonizálni.Az már más kérdés, hogy ennyi volt, ha kiveszem a kolonistát lassabb a fejlődés, plussz a benszülöttek is támadhatnak, de nem is tudok máshova menni mert nincs elérhető távolságban terület.Szóval ezen a téren se lesz nagy rohanás azt hiszem.
  • SuperGalaxy
    #378
    @farferi: Ha rámész a katonai kezelőfelületen a hajóid nevére, akkor ott fel lesz sorolva, hogy melyik (diplomáciai) technológiai szinten jönnek újabb modellek. De amúgy jó taktika lehet, hogy kérsz "Fleet basing right"-ot egy országtól, akinek van út közben valami szigete (nyugat felé portugáloktól, északra a norvégoktól, vagy akié épp Izland, délre a spanyoloktól). Ott megállhatsz, és feljavíthatod a hajóidat.
    @GOAAL: A modern Európára érted? :D Azt csak sima modolással. A Clausewitz Scenario Editort használtam, és hozzáadtam pár országot, pl. Szlovákiát, Szlovéniát. Szeretnék belőle egy nagyobb modot kerekíteni, csak most küzdök az eventekkel, mert soha nem találják meg a rájuk vonatkozó hivatkozást a localisation-fájlok között.
  • farferi
    #377
    Köszi, így már értem.Még egy kérdés sürgősen, mert nem tudom erőlködjek -e vele már.Indulnék amerikába , de még csak early carrackom van és a próbautak mindegyikén elpusztultak a hajóim útközben vagy a felfedezés után rögtön.Várni kell gyorsabb hajóra(ha igen melyik katonai szinten jön) vagy be kell vállalni a hajók meg a felfedező elvesztését?
  • GOAAL
    #376
    Wow, ezt hogy csináltad?
  • SuperGalaxy
    #375
    Ha egy országban bizonytalan az örökösödés (az ilyen államok listáját mindig láthatod a "Disputed Succession" zászlócskára mozgatva az egeret), és házasságod van vele, akkor "claimelheted" a trónját. Ebben az esetben az ottani uralkodó halála után perszonálunióba kerül alád. Ha több állam is követelte a trónt, akkor örökösödési háború tör ki közöttük, és a nyertes lesz az unió vezetője.
    Ha egy ország perszonálunióban van alattad, akkor úgy viselkedik, mint egy sima vazallus, viszont ötven év után az uralkodód halálakor van egy kis esély rá, hogy megöröklöd az országot. Ez azt jelenti, hogy megkapod az összes területét, és ha jól tudom, core-t is kapsz mindegyikre.
  • Láma!
    #374
    No, ma befejeződött az első játékom ezzel a game-el.
    Timurids népet választottam, bonust playerre mert mégiscsak kezdő vagyok, lucky nations ki.
    Delhit elfoglalva Mughals névre átkeresztelve kezdődött az igazi hódítás.
    1820-as befejezéskor, a legnagyobb bevétellel, 2. legnagyobb sereggel (hajóm egy sem volt a játék során), 2. legnagyobb országgal, és összességében a 3. helyen végeztem.
    Jó ez a játék:))

    Egy helyzetjelentés 1737-es mentés szerinti állapot:


    Melyik nemzetet ajánlanátok a következőnek? Melyik az amelyik abszolút élvezhető, de még nem vért izzadó?:)
  • farferi
    #373
    Valaki elmagyarázná esetleg, hogy ezzel a claim the throne-nal miként lehet hódítani.
  • pocoksari
    #372
    remelem tevedsz mert behalok akkor...claimem a castiliai tronra volt, azzal indult a haboru, jottek a portugalok akik a haboru kozben megszereztek a ckasztipiai tront is, szoval a vegen veluk bekeztem es ok is beosztottak lettek...pontosabban ok lettek beosztottak es cast. meg az o beosztottuk lett...
  • pocoksari
    #371
    kaptam jogot a sved tronra is...van hazassagom a magyarokkal is...sajna a ruszkikhoz meg nem tudtamvkozel ferkozni...mar 70 ev elment de igazabol az elso 20 evben haladtam, most csak alldogalok...
  • Norbi930523
    #370
    Bal felső sarokban kattints a zászlódra, aztán Diplomacy fül, és ott van a jobb alsó sarokban. (Ha esetleg egy másik ország van megnyitva, akkor ugyanitt view your country).

    Egyébként a tartományokat tényleg nem lehet kivenni a HRE-ből, vagy csak én nem találom?
  • GOAAL
    #369
    Sziasztok!
    Én több helyen azt olvastam hogy kedvedre állítgathatod a térképet, meg egy csomó mindent átállíthatsz ha úgy van kedved. Ezt hol tudom megtenni? ( Vagy csak félreértettem valamit? )
    Egyébként szerintem klassz játék, csak síkhülyének érzem magam, pedig hatalmas spíler voltam az előzőben.
    Előre is köszi a segítséget!
  • #368
    merre felé van ez a create vasall gomb?
  • McCartman
    #367
    Najó, bugos a játék úgyhogy hagyom. Paradoxéknál mondjuk mindig ez a helyzet az elején legalábbis.
    Nem tudom megvédeni a vazallusomat a saját háborújában. It makes no sense, ahogy a művelt francia mondaná.
  • McCartman
    #366
    Szerintem az megszűnik.
  • pocoksari
    #365
    ha a PU alatt állót beolvasztom, akkor az ő és 2. fél PU-jével mi lesz? átkerül hozzám a PU vagy a 3. megszökik...elvileg át kellene kerülnie, de nem vagyok biztos benne :(
  • Renegade
    #364
    gondoltam én is megnézem milyen lett az új, 5 percig csak pislogtam az új UI láttán, rutin ide vagy oda, ebből tutorial lesz :)
  • LeWyTy
    #363
    6x10^23 huráá!!
  • Hegi90
    #362
    Csak egy szam, ami az ido mulasat szimulalja. Folyamatosan a 0 fele huzza a presztizsed. Ha negativban vagy, akkor pozitiv a decay.
  • phylemon
    #361
    Köszönöm az angol leckét. Ezt eddig is tudtam. Csupán azért írtam hogy hátha tudja valaki a mibenlétét, mitől függ az értéke, mert változik hol több hol kevesebb. Bocsmá hogy ezen a fórumon kérdeztem, de majd teszek egy próbát a FIFA2013 fórumban is hátha tudja ott valaki...........
  • Hegi90
    #360
    A decay elmulast jelent magyarul, mit magyarazkodtok rajta ennyit.
  • Cnut
    #359
    Már megvan, üzenet is jön róla...
  • Cnut
    #358
    A már meglévő egységeket lehet valahogy upgrade-elni a már kifejlesztett fejlettebbre?
  • pocoksari
    #357
    van egy create vasall gomb...de óvatosan, mert diplomáciai kapcsolatnak számít...
  • pocoksari
    #356
    hagytam a litvánokat, elkezdtem az angolokkal..ehhh, most fejeződött be a franciákkal a háború, amikor felmértem a helyzetet gondoltam hagyom a francba az egészet, többen is vannak, pénzem sincs...aztán megláttam mi a háború célja...szóval beszálltam, most lett vége, így enyém a francia trón is :) előre a világuralomért :)
    a portugálokat csak akkor hívtam be mikor már több katonám volt, mint a franciknak...jöhet a többi...burgundi már koaliciót alapított ellenem, de őket hagyom, mert úgyis megkapom a felét
  • #355
    Hogy lehet nemzetet szabadon engedni?

    A 3-ban ha bekebeleztél egy nemzetet, akkor szabadon tudtad engedni, mint vazallust.
    A 4-ben hogy lehet?
  • McCartman
    #354
    Nyilván rögtön core tartományokká válnak az integrálás után akárcsak a vazallusok beolvasztásánál. Ha nem így lenne rögtön meg is bénulna az egész ország az overextension miatt. Így ha szerencséd van és jól jönnek ki a dolgok egész birodalmakat olvaszthatsz be gond nélkül. :D
  • farferi
    #353
    Overextansion 140 százalék miután a portugáloktól 3, aragontól 2 tartományt elcsakliztam.Azt hiszem minimum öt évig csücsölök a hátsómon.
  • phylemon
    #352
    A presztizsnél a decay szerintem olyasmit jelent hogy ezzel ösztönzik a playert arra hogy fejlesszen olyan dolgokat csináljon amiért prestige jár. Az idő előrehaladtával nekem egyre nagyobb. Most már ott tartok hogy évente 4.7-tel csökken a presztizsem, amiből 3.8 a decay... Ezen sem ártana finomítani némelyest...
  • phylemon
    #351
    Én sem értem hogyan lehet gyorsan foglalni. Behúztam az irokézeket észak-amerikában a franciákkal, és lett olyan overextensionom, hogy szétlázadt az egész ország. Az előző játékban mikor még csak próbálgattam a dolgokat, Burgundia széthullott és tudtam kicsit terjeszkedni. Most viszont mielőtt széthullott volna, perszonálunióban van a spanyolokkal. Esélytelen lenyomni őket. Ennek már majdnem 100 éve.
    Ja és egy kis 'apró' hiba: a Nagy-Tavak vidékén az egyik kolonizálás alatt lévő tartományomban gyapot lett a termelni való cucc... :D
  • Cnut
    #350
    (royal marrige volt Burgundy-val)