10049
Europa Universalis IV
  • MightyKopiati
    #229
    Magyarokkal egy járható út az, ha
    - bajor és cseh esetleg extra német lovagrend szövi (utóbbi hamar visszaüt)
    - osztrákokkal béke esélytelen
    - claim gyártás krain, stb jó goldos területeken és ha háborúba sodródsz vele akkor csehek-bajorok jönnek ám:) (de kegyeteln manpower veszteség lehet/lesz az első pár háború) koalíciót még érdemes lehet osztákokra tolni.
    -Később szövi franciákkal és senki sem fog cseszegetni (eddig ez az én tapasztalatom)
  • fofoe
    #228
    A tüzérség plusz pontokat ad ostromkor, de nem egységenként és talán változó is. Most úgy rémlik 3 ezrenként +1 pont, de ez talán függ az ágyúk típusától is, ostromkor az agyú ikonnál meg lehet nézni mennyi kell 1 ponthoz.
  • fofoe
    #227
    Sziasztok!

    Nekem nagyon bejött a játék, tegnap reggel 6-kor néztem fel az órára h lehet késő van már egy picit :D

    Brandenburgot kezdtem el (a magyarok mellett persze, de a mogyorókkal még küzdök). Kicsit lassan lendültem bele. Polák és szász szövetséget kötöttem. A cél Germany létrehozása lett, amihez egy halom területet core-ra kell tenni. Egy hibát rögtön elkövettem: Meckleburgot nem annektáltam, hanem vassalizáltam. A foglalások meglehetősen jól mentek, megúsztam minden nagyobb háborút, és egy dánok elleni győzelemmel Lübeck is hozzám került. Itt kaptam egy parasztháborút, ami alatt, ha megtámadnak elég csúnyán végeztem volna de hálistennek csak a parasztokat kellett üssem bár elég sokba került pénzben és fejlődés lassulásban is. Már csak Nünberg hiányzott, illetve a szászok békés annektálása + Meckleburg, és itt kihaltak a Hohenzollerok. Bumm kaptam egy Jagello királyt iszonyat statokkal egy mégiszonyatosabb örökössel és 0 legacyval + terjedő reformációval és protestánsokkal. A szász annekció könnyen ment mert velük +200 lehet az improved relations, de Mackleburgnál ez max 100 lehetett és volt elég minuszom aggreszióért meg unlawfull területek miatt, így sok évbe telett míg meglett a békés annexióhoz szükséges +190 pont velük. Betámadni nem mertem őket, mert a vassalizálás megszüntetése azonnali -100 prestigezsel járt volna többek közt. A lényeg, hogy meglett a német birodalom, mondjuk erősen katolizálva, ami annyira nem történelemhű, de kezelnem kellett a lázadásokat. Közben a magyarok és a svédek kikönyörögtek egy egy szövetségi szerződést. Jelenleg Ausztria felszámolása folyik és a francia határ felé való terjeszkedés. Kiváncsi leszek mint bírnak a franciák mert jelenleg 3x erősebbek nálam hadügyileg, a másik ilyen erős nép meg az orosz:)

    A magyaroknál meg Hunyadi János iszonyat jó hadvezér :) Kicsit elrontottam a diplomáciát és a nyakamba kaptam az osztrákokat a lengyelekkel, litvániával és még 4 kisebb állammal együtt. Mintegy 90 ezer katonát a 17 ezres seregem ellen. Hunyadi megállt a Máramarosban és a nekieső 37 ezres vegyes sereget szó szerint kiírtotta. Ezer embere maradt a 37 ezerből a támadónak, míg nekem 10 ezer, furcsamód mégis engem hozott ki vesztesnek, de így bármikor szívesen veszítek :D Végül azért győzött a túlerő (elfogyott a manpower), de a kezdeti igényeik miszerint Sopron és Pozsony az osztrákoké, Máramaros pedig a lengyeleké lement annyira, hogy csak Sopront vitték az osztrákok. Szóval egy remek hadvezért kapunk az elején csak a régenség miatt nem indíthatunk háborút. Bocs h ilyen hosszú lett, de remélem meghozza pár ember kedvét a játékhoz.
  • SuperGalaxy
    #226
    (Belarusz és Macedónia hiányzik, meg pár helyen elég hülyén néznek ki a határok, de csak poénból csináltam.)
  • SuperGalaxy
    #225
    Unatkoztam délután, úgyhogy összedobtam egy modern Európát.

    Hogy tetszik? :D
  • xemperor
    #224
    köszi
  • Hegi90
    #223
    max 1-2 elég szokott lenni egy egységnél, de a lényeg hogy sose legyen több mint a gyalogság és lovasság együtt. másrészt területtől is függ asszem a tüzérség hatékonysága.
  • xemperor
    #222
    és a nehéz tüzérség?
  • Hegi90
    #221
    ha elolvastad volna, akkor nem tenném fel ilyen kérdést

    de lásd milyen vagyok, segítek: 80-20 arányban gyalog lovas hogy ne legyenek túl drágák, rájuk az ingyenes leader és ennyi. a többit úgyse befolyásolhatod.
  • xemperor
    #220
    nagyon kedves .. elolvastam korábban..

    szóval a kérdésem a következő: kinek,milyen stratégia jött be a seregek összeállításával kapcsolatban?
  • Hegi90
    #219
    lásd a linket az előző hsz-ben...
  • xemperor
    #218
    Ti milyen arányban állítotok össze egy csapatot? x%gyalogos y%lovas z%nehéztüzérség
    mi a bevállt stragégia
    1.) offenzívára
    2.) védekezésre
  • Hegi90
    #217
    szórsz
  • Hegi90
    #216
    TIL Eastern Tech groupban a max. lovas arány 60%, míg western tech groupban csak 50%
  • Hegi90
    #215
    megveszed a játékot és letölti magának.
  • Hegi90
    #214
    nem szoktam, max az ilyen nagyon durva sorozatoknál, mint pl: fos király 50 éve + -1 stability + -90 ducat + -1 stability + egyéb debuff
  • Party Hard
    #213
    Honnan lehet letölteni?
  • Party Hard
    #212
    Biztos többet cheatelsz mint én
  • Hegi90
    #211
    hotfix - 1.1.1
  • Hegi90
    #210
    AI miért nem gyűjti az ideákat?

    Saved gamesnél nézem a térképet hogy állok a többiekhez képest, és nekem van 9 ideám, az összes többi országnak 1, franciáknak 2.
  • pecaboy
    #209
    Arról meg nem is beszélve, hogy az EU3 egyik legnagyobb hátránya volt, hogy minél nagyobb a területed (azon belül főleg az értéktelen provinciák), annál lassabb a tech fejlődés. Ez egy méretes baromság volt. Az EU4-ben ezt egy huszárvágással megoldották: a tech fejlődés független a területedtől (is). Csak az uralkodó, a tanácsadók (=rendelkezésre álló havi jövedelem) és az eventek számítanak. De a sokprovinciás birodalmak úgyis sokat költenek építésre és hasonlókra, szóval lehet velük rövid és hosszú távon is gondolkodni. Rövid: fejleszted a techet. Hosszú: építesz.
  • pecaboy
    #208
    Egyáltalán nem hülyeség, csak sokkal nehezebb lett vele az agresszorkodás :) Így is hódítgathatsz, csak lassabb tempóban. Nekem jobban tetszik az EU4 szisztémája, mint az EU3-é - nem lesznek idióta módon terjeszkedő ideiglenes szuperállamok, mint az EU3-ban. És a játékos sem teheti meg, hogy nyomul oszt' kész.
  • LSSAHPAUL
    #207
    Bakker rám támadt Lengyelország, már épp untam magam, volt 2 háborúm de csak segítettem, nem kaptam semmit(még mindig regenci van). De most hogy a szövijeim (bohémia,svájc,milánó) is jönnek segíteni úgy érzem addig húzom a háborút mig nem lesz királyom..
  • pocoksari
    #206
    khmm...a perszonál unió hogyan működik? most lenne lehetőségem a timuridákat bekényszeríteni egy PU alá, csak nem tudom érdemes-e...katonailag nem tényezők a tech miatt, de ha meg tudnám "örökölni" a területeiket belátható időn belül, COREKÉNT, akkor ok, leverem és bekényszerítem őket az uralmam alá
  • xemperor
    #205
    ezért most Lengyelországot... s megszerzem Krakkót :D
  • SuperGalaxy
    #204
    Áhá, máris több értelme van, köszi szépen :D
    (Közben háborúztam egyet nem war leaderként Ausztriával, és az aktuális war leader adott nekem egy területet az általa kötött békében! Na ilyet se láttam az EU3-ban! :D)
  • MightyKopiati
    #203
    Kereskedelemből eddig ami nekem átjött.
    -A területeid egy trade központhoz tartoznak, és ott keletkezik bevétel.
    -a trade központok között áramlás zajlik egy adott irányba, ami bizonyos trade node-ok esetében maximalizálja a bevételt (Velence)
    -A kereskedőd bevételt csak abból a tradeből tud elhozni, ahová a fővárosod is tartozik - de elterelni bárhonnan lehet (áramlási irányt kell a te javadra fordítani, (arra menjen az áramlat, ahol te kereskedsz) lehetőleg egy nagy értékű áramlatot kell kialakítani.
    -A trade powert növeli (mennyire tudod irányítani, maximalizálni a részesedésed egy terület bevételéből) a tradehez tartozó területeid száma, kereskedő hajóid száma (építhető-küldhető), a kereskedő figurád által küldött trade power, meg a területeidre építhető fejlesztések is adnak trade powert.
    -Vannak az áramlási nyilak két node között, ha ezek teljesen a te területeden haladnak, és van kereskedőd a kiindulási helyükön, akkor a nyilon lévő "gombot" használva lehet terelni a trade-et a kívánt irányba.

    Eddig ennyi jött át nekem. Magyarországgal szopás, mert, nincs saját trade node, 3 tradezone van... így sok dolgot még nem tapasztaltam meg. Mert terelni sem lehet érdemben a kereskedelmet, mert alig érinti az országot.
  • Hegi90
    #202
    én viszonylag értem, csak nem nagyon látom, hogy eventeken kívül hogyan lehetne növelni.
  • SuperGalaxy
    #201
    Igen, azt én is megköszönném, ha valaki kifejtené az új kereskedelmi rendszert, mert én már a régit sem értettem xD
  • Hegi90
    #200
    Felvettem egy olyan missiont, hogy Trade income-ot növeljem. Na már most ezt hogyan is lehet?
  • SuperGalaxy
    #199
    Na, virtuális kezembe vettem az új játékot :D
    Nagy rajongója voltam az előző résznek, úgyhogy már mikor az első hírek kiszivárogtak a játék fejlesztéséről, majd kiugrottam a bőrömből. És mit ne mondjak, nem kellett csalódnom! Fantasztikus lett a játék; szerintem nehezebb, mint az előző volt, de nem is baj, remek érzés megélni, ahogy az egyes hullámvölgyekből kivezetheted az országodat :D
    Kezdésként valami könnyűt akartam kipróbálni, így a franciákra esett a választásom, mert ott sokat lehet tengeren/földön háborúzni, meg gyarmatosítani is. Az első háborúban befoglaltam az angoloktól a kontinentális területeiket (kivéve Calaist-mert attól elválasztottak a burgundiak). Aztán elkezdtem a vazallusaimat beannexelni. Alig jutottam el az elsőig, az angolok egy nagy koalíciót vezetve minden oldalról rám rontottak, és kénytelen voltam egy Trianon-szintű békét elfogadni; vissza kellett adnom minden területemet, amit az imént elfoglaltam, és a vazallusaimról is lemondattak. Gondoltam, nem töltöm vissza, inkább kikászálódok a gödörből. Alapos hadsereg-, és gazdaság-újjászervezés után nekirontottam korábbi vazallusaimnak, akiknek a területeire volt core-om, és így büntetlenül leigázhattam őket. Kaptam egy eventet 1470 körül, ami felosztotta Burgundiát köztem és az osztrákok között, így negyedével megnőtt a területem. Ez jól is jött, mert új háborúk következtek, és egy nagy koalíció, ezúttal az osztrákokkal az élen, megint meghátrálásra kényszerített, teljes területemet megszállták, de végül sikerült egy kis... khm... ügyeskedéssel békét kötnöm, úgy, hogy csak egy-két területem lett oda. Az országom azonban instabil volt, körülöttem zajlottak a háborúk, nem egybe én is belekavarodtam. Jöttek az '500-as évek, a reformáció, de a francia föld még mindig nem volt egységes, és egy ex-vazallusom még mindig életben volt, ráadásul az egyik ellenem szerveződött koalícióban. Aztán a szövetség szétesett, angolok hadba keveredtek az Ibérián domináló aragónokkal, úgyhogy én szépen elfoglaltam Burbonnaist. Már csak a kezdeti angol terkák maradtak, amik ugye két darabban vannak szétszórva. A déli csomót (Gascogne, meg még valami) elfoglalták az aragónok, az északi provinciák fele pedig egy patrióta-lázadás következtében visszakerült hozzám, a másik része azonban töretlenül angol maradt. Újjászerveztem a seregeimet, és elég erősnek éreztem magam, hogy megtámadjam Aragóniát, és azt a két déli cuccot is visszacsatoljam. Sajnos azonban hívták Kasztíliát és Portugáliát, és totális vereséget mértek rám, majd sarcként elvették a teljes kincstárat. Aztán bekaptam egy parasztháborút, aminek köszönhetően egy évtizedig küzdhettem a lázadók ellen a túlélésért, és sajnos sokuknak el is kellett, hogy fogadjam a követelését, de területet nem vesztettem, és a zűrzavar közepette (igaz nagy adósságok árán), de sikerült fenntartanom a gazdasági növekedést is, és felállítanom egy szedett-vedett hadsereget, amivel kordában tudtam tartani az eseményeket. A hülye angolok azonban ismét betámadtak. Ez vicces volt, mert egy sereget tettek partra, de mikor 30k-val ellene meneteltem, visszamenekült a hajóra. Többé nyomát se láttam xD.
    Ennek a kalandnak az lett az eredménye, hogy vígan visszafoglaltam a megmaradt angol területeket. Aztán tizenhárom évnyi csatározás után vége lett a parasztháborúnak, visszaállítottam hármasra a stabilitást, és eltüntettem az utolsó fekete foltokat is a francia térképről. Még néhány év, és a seregem ismét a legnagyobb volt a világon (na jó, talán az oszmánok megelőztek, de az most mindegy). Nagy örömömre Aragónia és szövetségesei megint valahol messze háborúztak, így egy villámgyors háborúval visszaszereztem a jogos földjeimet.
    Többször megfordult a fejemben a játék során, hogy visszatöltök, mert egy-egy hatalmas vereséget szenvedtem, de rájöttem, hogy sokkal izgalmasabb az egész, ha hagyom, hogy a történelem kivezessen a mélypontokról. Imádom az EU4-et, alig várom, hogy menjek vissza játszani :D
  • xemperor
    #198
    a játék manuáljába magyar idézetet olvasni..öröm:)
    "“The Hungarian People shall never rest, never! Until the Ottoman Turks have been driven from Europe for all time or until 31 December 1820. Whichever comes first.” Janos Hunyadi, 11 November 1441
    "
  • Nozz
    #197
    Nekem tetszik az uj jatek, a meglevo hibakat biztos javitani fogjak egy kesobbi DLC-ben, abbol is legyen penz... az EU3-nal is tetszett am az alap verzio de megis csak a Complete editiontol lett az igazi. Azt rengeteget jatszottam, most megprobalkoztam mindenfele tutorial nelkul rogton Magyarorszaggal. Zemplen tersege ruten? Hat kicsit fura...Minden esetre kozelebb all a valosaghoz a kezdo allas mint az EU3-ban. Kezdtem egy jatekot, ahol maximalisan az Ausztria/Lengyelorszag parossal probaltam baratsagot/szovetseget kotni, de sehogyan sem akartak szovetsegesek lenni. A hosszu regency utan megtamadtam es bekebeleztem Albaniat, az overextension nem is lett, csak 60% koruli, de csinaltak ellenem egy koaliciot persze Ausztria/Lengyelorszag/Velence azonnal megtamadott. Na mondom rossz volt az alap koncepcio, aki negativan all hozzam eleve miert akarjam megvaltoztatni? Kezdtem egy ujat, Csehorszaggal es Bajorokkal kotottem szovetseget, senki massal, veluk viszont sokkal konnyebben lett +200 as kapcsolat. Kozbe volt benne nemi politikai munka hogy ne legyek betamadva amig gyenge vagyok. Itt is legyalultam Albaniat, megint lett ellenem koalicio, meg is tamadtak viszont visszatoltes utan a tamadas elmaradt. Ez utan eleg sokaig bekebe fejlesztgettem, es tamogattam a szovetsegeseket. Ladislaut 1/2/1 eltettem lab alol, egy masik gyenge uralkodo kovette Lajos 2, am utana ismet egy Lajos jon, aki viszont mar eleg izmos 5/5/4. Kozbe Szerbiat es Romaniat megnyirbaltak a tobbiek, a maradekot konnyeden bekebeleztem beloluk. Ausztria meg Lengyelorszag egymasnak mentek, ekkor szovetseget kotottem meg Franciaorszaggal is aki sokat fejlodott, es mikor a legjobban ki volt merulve Ausztria, megtamadtam, Csak Becs maradt meg belole, viszont az agressziom meglehetosen legyengitette a diplomaciat. Egyenlore ez egy jarhato utnak latszik hiszen nem sok ido telt el viszont jelentosen megnoveltem a teruletet. A kereskedelmet viszont nem nagyon ertem, illetve hulyesegnek talalom azt hogy a sajat szovegsegeseimmel romlik a kapcsolatom egy kozos es sikeres haboru utan. A masik, hogy a teljesen legyozott Ausztriat nem lehetett "leosztani" magunk kozott, muszaj volt elengedni egy provinciat, mert felvallalhatatlan overexp. jart volna nekem es az AI-nak is kulon-kulon.
  • Torisaru
    #196
    Igen lefejezték, bár csak másodjára sikerült, mert rockerarc volt és a hajába gabalyodott a fejezőbárd:D
    Tervezem hogy ezeket a büdös osztrákokat letolom a térképről, úgy hogy még a kultúrájukat is kiirtom, szépen betelepítek mindenhova Magyarokat a területeikre!
  • pocoksari
    #195
    tiszta hülyeség ez a core nem core felállás...ha érdemben baszogatod a környéket, akkor nem marad pontod a tech fejlesztésre, ha meg nem baszogatod őket, akkor kb. megmarad a térkép eredeti felállásban és az változik, hogy ki hol gyarmatosít...de annak meg mi a franc értelme van? tiszta hülyeség...oké, ne foglaljam a térképet, de ennyire lekorlátozni azért mégsen kellene...

    volt egy próbajátékom timuridákkal...megpróbáltam figyelmen kívül hagyni az overex.-t...nem lehet :)
  • xemperor
    #194
    presztizs, mennyire vagy agresszor, diplomáciai pontodtól..
  • phylemon
    #193
    A saját és más ország viszonyánál hogyan lehet javítani a +/- 200 között mozgó értéken? azt értem hogy improve relations és akkor az ő megítélésük részemről növekszik. Viszont az én megítélésem az ő részükről hogyan változtatható?
  • xemperor
    #192
    https://www.facebook.com/EuIVHungary?ref=hl
  • xemperor
    #191
    gyertek játszani.. csináltam magyar host-ot :D
  • Party Hard
    #190
    Van egy csomó csak be kell írni a dzsútoob ba

    Modolás topikot nem akar valaki nyitni aki tudja hogyan kell?