10049
Europa Universalis IV
  • Cnut
    #349
    Tegnap nagy szerencsém volt, legközelebb valahogy megpróbálom direkt előidézni, bár nem lesz könnyű. Ausztriával toltam, a lengyelekkel szövetségben háborúztunk a magyaar-burgundy szövetség ellen, amikor egy csatában sikerült megölni a burgundy királyt, amitől megörököltem core-ként a HRE területeit!
    Így most a Franciák jelentik a nagy gondot, de mivel már korában rival-ok voltunk, sikerült kasztíliai-angol szövetségbe lépnem.
  • farferi
    #348
    No akkor adj tanácsokat légyszi.Ha ennyit olvasztasz be, hogyan fejlődik a technológiád?Mert az elfoglalt területekből corét kell csinálni, ha jót akarsz magadnak, az meg eszi az admin pontokat.A behúztam házasság alá akciót kifejtenéd részletesebben?Hogy függ ez össze a kolonizálással?Köszi előre is a felvilágosítást.
  • DasIsFuck
    #347
    A játékkal az a legnagyobb baj, hogy ez lényegébe egy az egyben az eu 3, minimális ráncfelvarrásokkal.
    Ezt így ennyiért kiadni, elég nagy pofátlanság.
    Ráadásul pont hogy még komplexebbé kelett volna fejleszteni nem egyszerübbé.

    Amit a ck2-nél művel a kiadó az szerintem egy fokkal nem jobb mint a agyon szidott acti,ea páros dolgai.
    de már a victoria 2-nél is a dlc-k egy mezei updateknek felenek meg és nem olyan plussz tartalomnak amit 20 euróókért kéne árulni.

    Lehet nem ártana már nekik egy konkurens, hogy picit összekapják magukat és ne ugyan azt adják ki új számozással.
    (+ kezdjük ott, hogy a korábban tárgyalt dologról, miszerint már rég össze kelett volna már vonni a sorozatok és nem külön folytatgatni őket)
  • pocoksari
    #346
    én meg litvánokkal beolvasztottam a lengyeleket, cseheket, magyarokat és svédeket...a ruszkikat hagytam, hogy benépesítsék szibériát meg kell a segédhaderő ázsiába...behúztam házasság alá a franciákat (ez brutál volt, mert nem voltam közvetlen kapcsolatban velük így a vazallok nem jöhettek) és a spanyolokat (francia háttérrel nem volt nagy dolog, bár a portugálok és a britek kicsit zavaróak voltak)...közben western is lettem, szóval most minden hepi...ráadásul van házasságom a britekkel, szóval ha egy kis mázlim lesz (főleg ha a portugálokat is be tudom húzni házasság alá), akkor a gép kolónizálgat majd nekem/helyettem...a mamelukok mondjuk nem rosszak, megették a törököket, de a techgroup miatt elég balfék egységeik vannak
  • Hegi90
    #345
    én is úgy veszem észre, hogy ha nem kolonizálsz, vagy valamilyen egzotikusabb országgal játszol, akkor sok az üresjárat. Főleg hogy már két tartomány után is olyan overextensionöd lehet hogy jön egy pechsorozat és beáll a csőd.
  • farferi
    #344
    Lenyomtam 5 évet háború nélkül de naon unalmas volt.Minden évben felhúzok egy épületet,nézegetem a 2 szomszédom, hátha adódik lehetőség, várom hogy a corecsinálás, térítés befejeződjön, mást nemigen lehet csinálni.Háború nélkül nem az igazi, de az meg nem túl gazdaságos ebben a rendszerben.
  • farferi
    #343
    A papacyval én nem nagyon foglalkoztam eddig, ma meg csodálkozva láttam milyen pluszt ad ha szerencséd van.A felső ablakban vannak az öreg főpapok, mindegyik mellett hogy melyik ország a pártfogoltjuk.Lent azok vannak akik bekerülhetnek ha egy öreg meghal.Na azok közül kiválasztasz egyet és a folyamatosan gyűlő pontjaidat(az is fenn van valahol) ráköltöd , akkor a te haverod lesz...és ha bekerül az öregek közé, máris van a pápa tanácstermében egy embered.Na, nekem kettő is volt, így jött el a kánaán. Pluszokat nem tudom, nekem is új a dolog de minimális erőfeszítésbe kerül.Majd kiigazít aki jobban ismeri ezt a témát.
  • Nozz
    #342
    Sziasztok Latom mindenki elarasztotta a kerdeseivel a forumot, nekem is lenne ketto, de ezek legalabb eddig nem lettek kitargyalva :) Az egyik a papacy. hogy lehet bekuldeni oda az En egyhazi vezetoimet, es min mulik, hogy kit tamogatnak a bent levo egyhazfok? a masik kerdesem lenne, hogy hogyan lehet megorokolni egy masik orszag tronjat? annyit ertek hogy nagyobb az eselyem erre ha magas a prestige. koszi ha valaki eligazit :) egyebkent eddig nekem nagyon tetszik a jatek, Magyarorszaggal jatszok, szerintem Csehorszaggal Bavariaval es Franciaorszaggal erdemes baratkozni, a tobbiekkel pedig lavirozni az erzekeny egyensulyon hogy eltoljuk a haborut, es legyen idonk felfejlodni. nekem ez a taktikam (tobbszori ujrakezdes utan) es egyenlore mukodik :)
  • Cnut
    #341
    Húha, köszi! Akkor újrakezdem :)
  • McCartman
    #340
    A kapcsolatba lépett országokat listázza nem magukat a szerződéseket, tehát 1 országgal lehet akárhány az ugyanúgy egynek számít.
  • fityusz
    #339
    Ezer köszönet!
  • fityusz
    #338
    Erre én is kíváncsi lennék, mert a forradalmi franciákkal kezdtem egy játékot és mióta megy a játék nálam is folyton -100-on áll. Kezdetben azt hittem, hogy javítani kell a környező országokkal a diplomáciai relációmat, küldtem is a diplomatákat, javult is a kapcsolat, mégsem akar nőni a diplomatic power nálam sem.
  • phylemon
    #337
    Túl sok diplomáciai kapcsolatod van. 7 a te maximumod ami után még nincs csökkenés, de 19 a jelenlegi kapcsolatod. Értem ezalatt hogy szövetséget kezdeményeztél, házasságot, stb. Ha téged környékeznek meg az ebbe nem számít bele, csak az amit te kezdeményezel.
  • Cnut
    #336
    Diplomaic powernél a diplomatic relations (19/7 vagy ilyesmi) mit jelent? Emiatt kezdett el csökkenni és már jó ideje -100-on áll :(
  • Party Hard
    #335
    Ok majd mellőzöm

    Amúgy kezdek ráérezni hogy akármi nehézség van a játékban az elhalványul az első 100 év után. Tehát akármivel vagy ne számíts maradandó világmegváltásra 100 éven belül.

    Próbálta valaki az 1700 as években kezdeni? Nagyon más.

    Ajánlom egy mod topik létrehozását. Ugyanis nem találtam még magyar nyelvűt.
  • farferi
    #334
    Ha lesz időm lefordítom magamnak a lényegét.Vagy ráérne valaki?
  • McCartman
    #333
    Rögtön a legelső az egyik leghasznosabb, a Holy War CB attól függ kivel játszik a játékos.
  • MightyKopiati
    #332
    Tádáááám
  • farferi
    #331
    Ez a national idea nekem még ismeretlen, mivel mindig visz valami admin pontot.Lassan összegyülne a 4. szint az adminban, de két portugáloktól elcsaklizott tartományt corévé kéne tenni.Na azt szeretném megkérdezni, hogy ha elérem a negyedik szintet akkor választhatok ideákat x pontért vagy választok egyet és várni kell a következő admin szintre ahol megint lehet választani egyet?Visszaolvasva kicsit zavaros, bocsi de gőzöm sincs ez hogy működne a későbbiekben és jó lenne tudni, hogy tervezzek.
  • Hegi90
    #330
    ez edekelne
    Hivatalos fórumon van egy topik a kereskedelem "broken"-"exploit" dolgaira, páran 6000körüli bevételt hoztak össze tradeből (havonta) :D
  • MightyKopiati
    #329
    Értem, csak lehet túl sok SG WoT fórumot olvastam, az oylan 1 mondatos "témafelvetésekből kerekednek a legnagyobb flame áradatok, szóval csak ezért "aggódtam".

    A dipló a CK2-ben sem volt bonyolultabb ennél a megjelenéskor (több opciód volt a karakter-karakter interakció miatt)

    Azért ha megnézed direkt háborús indok akkoriban is csak területre lehetett, minden más diplo, koalíciós, trón stb háborúknál a béka a lényeg.

    Szóval ne azt nézd milyen kevés az okod harcolni, hanem milyen sok és változatos béke opciók vannak.


    Sztem ami nagy hiba, hogy ha felszabadítok egy országot, akkor nem az én vallásommal szabadul fel, hanem az origi vallással.
  • MightyKopiati
    #328
    Mondjuk 2 kereskedő akkor sem világmegváltás. :D
  • Hegi90
    #327
    "Collect from trade: Bevételt generál a tradenodeból, csak ott lehet ahová a fővárosod tartozik."

    máshol is lehet, csak büntit kapsz érte trade powerben. hajókkal ezt lehet javítani.
  • fofoe
    #326
    Multival próbálkozott vki? Nekem nagyon tetszik, de sokszor crashel a játék (nem csak nálam) és akkor várni kell. Annyit észrevettem, ha frissen indított gépen kezdek játszani akkor nincs crash és egyébként is akkor van a legtöbb, ha fut pár böngészőablak. Flashre gyanakszom mert egy másik bug miatt csak menüből tudok betölteni játékot mert, ha menet közben próbálok visszatölteni akkor szintén fagyi van + ha futott böngésző, akkor onnan jön egy flash összeomlás üzenet.
  • fofoe
    #325
    izé jobb oldalon nem bal oldalon :)
  • fofoe
    #324
    @pocoksari: A coreá változtatás ideje növelhető a provinciáknak. A provincia adatlapján középtájon van egy kis ikon a bal oldalon, ott lehet X valamiért Y idővel növelni annak az idejét, amíg egy másik hatalom core -t tud rakni a provinciára. Még sose használtam, de gondolom-e miatt változó az idő, amíg core lesz egy provincia. És persze van core időt csökkentő event meg miegymás is.
  • Nerokak
    #323
    Jah és decisionokkel is lehet 1-1%-ot emelni rajta, viszont teljesíteni kell az előfeltételeket.
  • Nerokak
    #322
    Kasztíliával én is szívtam (Granada) mivel a pre-release videókban simán konvertálták a népet már az elején. Azóta, hogy a térítés ne legyen olyan könnyű módosítottak a rendszeren...
    Nézzük:
    A misszionárius térítési alap érték: +2%
    A szunniták esetében van egy -2%, ami egyből üti is egymást...
    Ezen kívül negatív módosító még a terület tax.incomja, mivel nem tudsz mit kezdeni, minél fejlettebb az adott terület annál nagyobb.. Granada esetében emlékeim szerint -2,5% (Ez úgy jön ki, hogy a provincia minden egész base tax-a után 0,5% missionary resistance-t ad.)
    Tehát máris van -2,5%... Kéne valahogy csiholni legalább 3% conversion ratinget, hogy elkezdődjön a térítés.
    A stability növelésével +3 esetén el lehet érni +1,5%-ot, ami azt jelenti, hogy pontonként 0,5%-ot ad, még mindig kell legalább 1,5% valahonnan.
    Kasztíliával ez nem olyan bonyolult, csak kicsit időigényes...
    Kasztília national ideái között található a spanish inquisition nevű, ami a 2. national idea. Ez +2% missionary strenghtet ad. Ezt úgy tudod elérni, hogy a sima ideákból unlockolsz 6 db-ot, és már elérhetővé is válik.
    Minden másra ott a mastercard..., meg az administrative branchbe tartozó religious idea, aminek a 4. lépése a Divine Supremacy, ami +3% Missionary Strength-et ad, viszont ez macerás, mert 1600 admin pont kell hozzá és az előtte lévő 3 nem valami hasznos...
    Köztünk szólva az admin branchból hasznosabb az economic, mivel ott az első három ad +10 national tax income-t, -20% building cost-ot, és -0,1 yearly inflation-t.
    Szóval summa summárum nem lehet a játék elején szunnitákból jó munkás ember faragni..
  • Scharnhorst
    #321
    Én törökökkel kezdtem és vagy 3 területemen csodásan behozta az event, hogy szunnitáról átálltak siítára és a boga istennek sem tudom visszacsinálni.
    Felmerült közben egy másik kérdésem is, hogy két helyen is láttam (berber, magyar), hogy 200%-os coreköltség módosító van a területükre. Ez nemzetenként változó, hogy kire kap ilyen mínuszt vagy fixek?
  • McCartman
    #320
    Ami külön vicces, hogy az eltérő kultúra is csökkenti a térítés esélyét, kultúrát viszont csak államvalláshoz tartozó területen tudsz kezdeményezni. 22-es csapdája. :D
    Mindezek miatt is sokkal kevésbé hatékony kelet felé terjeszkedni mint az előző részben, ami mondjuk a Bizánci Birodalom szempontjából nem túl szerencsés körülmény.
  • McCartman
    #319
    Épp ellenkezőleg, megkapták a gyaur kutyák amit érdemeltek. :D
  • McCartman
    #318
    Ez ilyen, nagyon nehéz téríteni. Rengeteg a negatív mdosító, köztük pl. a provincial taxra vonatkozó ami az adott provincia taxe base szintjétől függően +0,5%kal növeli azt.
    Decision, event, idea, tanacsadó, ezekkel lehet csak segíteni a helyzeten, ha lehet.
  • farferi
    #317
    Ez engem is érdekelne mert a rekonkviszta után a 3 területből csak egynél menne a térítés, az is kb 15 év alatt.Illetve az építményekről akinek van tapasztalata, mit lehet érdemes felhúzni és hova?Mehetne már az armory de nem tudom költsek e rá egyenlőre.1455-ben járok.
  • Scharnhorst
    #316
    Üdv!

    Olyan kérdésem lenne, hogy bizonyos tartományok esetén nem tudom módosítani a vallást. Hiába van misszionáriusom az időhöz "--" ezt írja magyarán sosem fejezi be. Mit lehet tenni ilyen esetben?
  • kissssss
    #315
    hogy állsz? törökök megettek e már? :-D
  • phylemon
    #314
    Az uncontested core-ra rájöttem közben, pont a fordítottja: amikor core van olyan tartományra ami nem az enyém. Szóval el kéne foglalni. Ugyanis akkor is hatott az uncontested core amikor minden saját tartomány core volt.
  • dave42
    #313
    A decayt én sem vágom, de az uncontested cores azt jelenti, hogy az elfoglalt tartományok nem tartoznak hozzád, csak megszállod őket. Itt nem a prestige veszteség a legnagyobb baj, hanem az állandó lázadások, amelyek elég hamar megeszik a manpoweredet.
    Kiküszöbölésének a módja: kattints az uncontested tartományra és ott kattints a make core gombra. X mennyiségű adminisztratív pontba és évekbe fog kerülni mire a tiéd lesz, de határozottan megéri.
  • SuPeRHeRoo
    #312
    Készül a magyarítás
    http://magyaritasok.hu/search/?thelist_search=1&downloads_search=1&what=europa+universalis+iv
  • phylemon
    #311
    A prestige vészesen csökken. Azt írja ki hogy uncontested cores, illetve a a fő baj a decay. Ez miért van? Hogy kellene kiküszöbölni ezeket?
  • McCartman
    #310
    Bizánccal senki sem vitézkedik rajtam kívül? :D