5627
10804749371368208052.jpg
  • Nos
    #2775
    Tény, hogy a topba tartoztak, de azért a hellenisztikus államok között volt még jópár, akinek hasonlóan jól felszerelt, és képzett seregei voltak. Igazából amiben hozzájuk képest róma kiemelkedett, az az, hogy egységes volt, és a nagy népességből ki tudta állítani a méretes légiókat. Emiatt folyamatos nyomást tudott gyakorolni. Ezzel nem tudták felvenni a görögök a harcot, soha nem voltak egységesek, és nem tudták olyan gyorsan pótolni a veszteséget. Pedig egy-az-egy csatákban még nyertek is a rómaiak ellen párszor, de nem volt akkora egységes tömeg mögöttük. Egy részük városállamokra tagozódott, más részük pedig idegen volt azon a földön, ahol uralkodó elitnek számított.

    A játékban persze egyértelműen a legerősebbek, nem is nagyon lehet velük játszani. Ha very hardon csukott szemmel kattingatsz egy jól felszerelt légióval, majdnem akkor is nyered a csatákat. Abba is hagytam a rome kampányt.

    Pedig például Carrhaeban a Köztársaság csúcsán a 44000 emberből álló római légiót 1000 katafrakt és 10000 lovasíjász szinte megsemmisítette. 35000 légiós maradt ott. Ráadásul létszámban négyszere túlerőben voltak a rómaiak, csak nem volt lovasságuk. Ehhez képest most szinte utólérik a lovakat a játékban :)
  • Kurfürst
    #2774
    Én ezért nem kezdtem velük... az első részből rémlett hogy viszonylag hamar unalmas lett - némi tessék-lássék előkészítés után - hogy a legionáriusokat előreküldöd akik aztán szépen bedarálnak mindenkit. Gyakorlatilag olyanok mint ha a Shogunban csak Katana Samuraial nyomulnál. :)
  • Paladin
    #2773
    Igen, ez már valóban a "bugos" szint, de a sima csatáknál is hülye. Mindig az volt, sose javult. Olykor kétlem, hogy egyáltalán hozzányúltak, vagy csak megígérték.
  • a.carkey
    #2772
    Egyébként Róma, mint nép, iszonyatosan erős. Amint egyre több civilizációval háborúzom ez nagyon előjön. De mondjuk nem véletlenül uralták az akkori világ jó részét ...
  • a.carkey
    #2771
    True.
  • Drapedro
    #2770
    A tengerről induló város fal elleni ostromokat valóban nem tudja a gép kezelni, de ez szerintem kifejezett bug. Ugyanilyet tapasztaltam, mint te. A belső kikötőt elálltam a saját két parti cirkálómmal (partra tettem a két egységet), így oda már csak egy egységet tudott kitenni. A maradék 19-et meg falon kívül tette partra. Ezek közül a skirmisherek felvonultak a kapuhoz, de eszükbe nem jutott felgyújtani azt, és közben szép lassan elpatkoltak/elfutottak. A gyalogos had meg állt és nézett, amíg le nem telt az idő. Olyan volt, mintha a gép victoryként kezelte volna a sikeres partra szállást. Eközben az én skirmishereim is időnként fel alá rihangáltak a falon, néha alig tudtam őket megállítani tüzelni.
  • PrasCo
    #2769
    Zárójelesen: Ahogy "ígértem", megvásároltam az első adandó alkalommal legálisan. Kevés ekkora kupac szar kiadást láttam! :\ Borzasztóan kiábrándító. A "kézikönyv" 25 oldalas, b*ssza meg, amikor az Anthology-hez kaptam valami százoldalast!
    Ám semmi baj, mert van egy S-es "izompólóm", cserébe nincs DLC-m... :D Fákin' é.
  • Prof William
    #2768
    A városlakók nem semmi élelmet halmoztak fel. Ez is a 1 év/ kör dolog gyengéje.

    Meddig is tart a játék?
  • Prince23
    #2767
    Azt valaki esetleg memondaná, hogy ostromkor nagyobb egységek esetében miért laggol a játék? a gameplay ingame alatt nincs semmi akadás, csak az egységek laggolnak PERCEKIG és az időmérő és késik. Ez miért van?
  • MarkBlade
    #2766
    Nem voltam szövetségben senkivel. Betámadtam a várost hajókkal. Beraktam őket blokádba. A köv körben betámadta a várost egy másik nép pár egységgel és berántott egy vesztes csatába. Amit bezzeg ő blokádol nem tudom betámadni és közben meg csinálja az agenteket a blokádolt város és engem szivatnak. Úgyhogy kicsit szivatós...
  • Terawatt
    #2765
    30 évre elegendő élelmük van a városban? Mit támadtak ezek meg? Általában 5-6 év alatt elfogy nekik ha jól emlékszem. Fordítva nem azért tudta megtenni, mert szövetségesek voltak?
  • Paladin
    #2764
    Az ostrom AI bizony hülyébb mint valaha. (Hiába jön minden kiadás előtt a szöveg, hogy hú, ez most már nagyon jó lesz) Példák:
    1. Athént támadja a gép, 6 hajóval. Kezdéskor keleti oldalra teszi őket, távol a kikötőtől, a keleti kapu elé. Innen rögtön elindul a kikötő felé, majd 2 hajóval kiköt (kiszállnak, és leülnek uzsonnázni, vagy nemtom, mert nem mozdultak), a többiek továbbmentek, és a nyugati városfalon kívül szálltak ki. Ott is van egy kapu a parthoz közel. Rá se bagóztak, elindultak a fel mentén északra, aztán félúton megtorpantak (lehet h akkor vertem szét a kikötőben partra szállt két egységét), és ott álldogáltak a csata végéig... (egy gyenge mentsége van, ez az idióta partraszálló modell, ahol meglehetősen szellősen, fix helyekre lehet csak kitenni a hajókat).
    2. Jókora sereg támadja a fallal körülvett várost. Ballisztáit valahol olyan messze tette le, hogy nem érik el a falat. Hármasával küldi az egységeit a kaput felgyújtani. Pár dárdás egységem a falakról lövi őket, amikor véletlenül az egyik legócskább kimegy a kapun (a rapid shot vagymi aktiválása vette rá őket erre, nem értem miért). A támadók rá se bagóznak. A dárdásokkal megállok a kaput döngetők mellett, szépen felsorakozva, és elkezdem szórni őket - nulla reakció. A három egység megfut. A gép küldi a következő hármat, a kapura. Se őket, se a jókora sereg pár méterre levő többi részét nem érdekli a várfal előtt, a kapu mellett sorakozó sündisznógyáros alakulat.
    Kb. négyszer játszottuk ezt el, amíg elfogytak a dárdák,és végre áttörték a kaput.
  • MarkBlade
    #2763
    Ha egy várost hajóval blokád alatt tartanak én nem tudom megtámadni a várost? Mert fordítva a gép megcsinálta. Viszont már 30körön át tart egy város ostroma én már befoglalnám de nem akarom megtámadni a másik blokádoló országot.
  • GaBika6
    #2762
    Miért van olyan érzésem, hogy aki később a külön játszható (még be nem harangozott) kiegészítőt veszi meg az jár jobban? Addigra tuti jól fog működni minden és élvezhetőbb a játék...
    Mindig a fanatikusokon csattan...
  • hapi
    #2761
    Most akkor mi van? CAI korrekt de nem csinál semmit és azt is kis seregekkel?
  • Szpecnyaz
    #2760
    Én a Medieval 1 óta minden TW játékba beleöltem egy pár száz órát, de egyikben se játszottam le az ostromokat ha nem volt muszáj, mert a BAI egyszerűen túl hülye hozzá. Így meg nem túl élvezetesek. Meg a gép általában elég kis veszteségekkel ki szokta hozni őket.
  • Prince23
    #2759
    De csak annyit kéne beprogramozniuk nekik, hogy csata közben legalább mozduljanak meg... vagy meg lehet hogy a fejlesztők erről a hibáról nem is tudnak? Mert ezen nem léptek túl még, és emlékeim szerint nem csak a Shogun 2-ben volt ilyen az ostrom AI, amikor védekezünk.
  • Szpecnyaz
    #2758
    A csata AI szerintem sose lesz normális. A CAI viszont egész korrekt, csak ne lenne annyira passzív, meg ne ragaszkodna annyira a kis létszámú seregeihez.
  • Prince23
    #2757
    A spártai birodalom kezd kialakulni, ám a punok most betámadtak Ariminumnál (a rómaiak régesrég elbuktak) éppen védenem a várfal nélküli városomat (!!!) erre a mocsok piszkosul passzív enemy AI csak bevonult a városba, és meg állt és bámult mint tehén az új kapura. Ráadásul helyőrséggel védtem a várost, neki meg elefántjai is voltak, meg pár hoplita egységük is. Természetesen a győzelem nekik kedvezett volna, de az AI rest volt kihasználni. Ó miket beszélek én itt... restségről? Még csak meg sem mozdult vagy valamit. Szóval ilyen őrjítően nagy hiba a Shogun 2-nél is volt ostromnál. Nem igaz, hogy a CA-sok még ezen nem léptek túl. Természetesen Hardon tolom a kampányt. Szerencsére 40 percre állítottam a csataidőt az eddigi total war tapasztalaim miatt, de úgy tűnik ezt le kell tovább vinni, még hozzá 20 percre. Eddig nálam egy csata sem tartott 15 percnél tovább. Ostrom 10-12 perc, sima csta 4-6 perc között mozog.
    Egyébként a térképen jól mozog az AI, tehát csatában valami borzalom, és idegesítő a viselkedése.ű
    Ez erősen béta még, de élvezhető a játék ennek ellenére is. Reménykedem hogy decemberre meg kapjuk a teljes játékot, patchek révén, mert amit művel a gép csata közben az teljesen katasztrófális. És ez bizony TÉNY!
  • Szpecnyaz
    #2756
    Eleve kár hogy nem a 4 évszakos megoldás van. Nekem nagyon tetszett ahogy a Napoleonban és a Shogunban kihatott a hadviselésre a tél.
  • KingPunisher
    #2755
    Kíváncsi leszek mit fognak tudni a fejlettebb államok, mert északról hamarosan beköszönt az Iceni horda..
    Ez az 1év/kör kicsit zavar mert szeretett ügynökeim meg hadvezéreim igen hamar meghalnak természetes halállal..
    Shogunba végighúzták a kampányt kis szerencsével, moddolni meg nem akarok mert ugye az ugy már nem ugyan az..
    Kár, hogy az unitokat nem lehet átnevezni, könnyebb lenne azonosítani őket, talán lesz erre vmi mod.
  • Szpecnyaz
    #2754
    Nekem a párthusok jó counternek tűnnek. Először a lovasíjászok gyengítenék őket, aztán mehet rájuk a páncélos lovasság, esetleg némi elit gyalogság.
  • Drapedro
    #2753
    A saját korában lényegében az volt - kivéve egy-két nevezetes esetet, pl. Cannea-t. A zárt, fegyelmezett alakzat, valamint a nagy pajzs és a testpáncél révén falként nyomuló alakzat feltartóztatta a rohamot, majd a közelharcban jól forgatható rövid kard révén minden két ellenséges katonára három római jutott, amikor egymásnak feszültek a sorok, így felállt hadrendben mindig helyi fölényben voltak a római egységek, a többi "csak" állóképesség és morál kérdése volt. A játékban mindezen előnyök nem érvényesülnek annyira. Ha nem tudod semlegesíteni a távolsági egységeket az alatt a pár kör alatt, amíg el nem fogy a páncélozottság, ami akár testudo-ban is megtörténik, pár veszteség nélküli sorozat után hullanak, mint a legyek. Akik próbálták, azt írták, hogy az alap slinger egység felszámol egy triarii-t, mire odaér a slinger közelébe.
    Ugyanakkor az igaz, hogy a legerősebb egységek úgy tűnik a Rome-ban azok, amelyek nagy életerő és páncélozottság, valamint legalább tűrhető melee és sebzés mellett dárdát is hajítanak támadáskor. A morál is fontos, mert a minőségi egységek még megcsappant létszámban is halálosak alacsonyabb tierbe tartozó ellenséggel szemben. De ez csak pár csatás tapasztalat, és persze humán játékos ellen mindig más, másrészt még sok tanulni való van a játékkal kapcsolatban.
  • Kalinka
    #2752
    lovasság, lovasíjász és elefántok :) ) bár pont rómával, róma ellen mégl nem harcoltam, kíváncsian várom)

    Spártával eddig könnyen ment (80 kör), de a keleti törzsekkel én is bajban leszek, sok pénz az átépítés és elég lassú a falanx is. Ha meg nem abban vannak elég hamar elhullanak/futnak.
  • Kurfürst
    #2751
    Amúgy nem tudom kinek tűnt fel, de a Rome 2 gyakorlatilag a korábbi Europa Barbarorum mod az új enginere átültetve. Mondjuk speciel nekem tetszenek az új egységek, sok félék és változatosak. Egyelőre csak az enciklopédiát néztem de ott úgy tűnik hogy a római gyalogság egy az egyben kb. verhetetlen. Kíváncsi vagyok multiban mi lesz rájuk a taktika..
  • Drapedro
    #2750
    Érdekes, hogy többen keveslik a gép katonai potenciálját, és ez a mod is ezen tervez változtatni. Nekem egyenlőre hard-on is elég a jelenlegi agresszivitás. Carthago-s játékom elején a nyugat afrikai minor faction olyan lazán odaküldött a 7. körben egy fullos sereget a kelet-hispániai kikötővárosom ostromára, hogy csak pislogtam.
    Én is azt tapasztalom, hogy a korábbi TW-k - egyébként eléggé egyhangú - terjeszkedési stratégiája a múlté. Stabil gazdasági ÉS kulturális háttér nélkül tuti az összeomlás. Idegen kultúrák területén terjeszkedni is igen nehéz, rá kell készülni pénzmaggal. Az eltérő kultúrájú népek városaiban lévő épületek igen komoly negatív hangulatot eredményeznek, csak úgy lebontani nem érdemes, mert az üres építmény szlot 1 körön belül szlömösödést eredményez, megint csak hangulatromlást okozva, és 500 arany a felszámolása. Carthago négy területtel indul, de akár Hispániában, akár Itáliában kezd el terjeszkedni az ember, csak idegen kultúrájú tartomány van (Észak -Afrika érdemi része szövetséges). És ott bizony bontani és építeni kell.
    Van egy másik akadály is. Spártával "könnyű" volt a félszigeten nyomulni a hellenisztikus kultúrkörben, falanxra épülő seregekkel szemben, ahol már két-három lovas egység esetén az embernél volt a mobilitás előnye. A "meglepetés" akkor ért - persze így volt ez már korábban a Rome1-ben is - amikor sztyeppei skirmisherekeből, illetve azt hiszem, dárdavető trák harcosokból álló seregekkel kerültem szembe, akik lazán nyomták le Macedóniát). Egyből lomha lett a seregem. Pellánál meg is áll a terjeszkedés a következő hadsereg reformig.
  • Bandras DaSilva #2749
    Ja, hamar belassul:(..nekem tegnap lement vagy 120-130 kör mire teljesen bedőlt az előző játék. Akkor volt ilyen 2-3 perc egy kör. Ment mellette az amerikai foci, szal nem volt túl uncsi:)
  • Vorrhess
    #2748
    Nekem Spártával már 60 kör után ilyen 3 perc várakozás körönként. Ki-be lépés sem oldja meg. Minden várakozás közben lenyomok vagy 30 fekvőt. Mire végigérek a kampánnyal lesz 50es karom :D :D De akkor sem bántam meg ,hogy megvettem mert nekem fun ezek ellenére is. Ha jól olvastam tegnap este, akkor elvileg ma már lesz újabb beta patch. Talán az megint javít ezeken valamennyit.
  • Bandras DaSilva #2747
    Viszont a körváltás egyre hosszabb lesz ahogy halad az ember előre. Azt hittem, hogy később majd kevesebb frakció lesz, de nem, egyre újabbak és újabbak születnek.

    Valszeg van memory leak is mert több óra játék után iszonyúan belassul, de egy restart megoldja.
  • Bandras DaSilva #2746
    Nekem továbbra is tetszik

    Hétvégén sikerült elég sokat nyüstölnöm. Jó volt. A végére már sikerült iszonyú nagy csatákat összehozni (sajnos).

    Az AI kicsit tényleg passzív, de ha már háborúban álltok érdekeseket lép. Nekem okozott gondot párszor. Érdekes, hogy általában a barbár törzsek, területeket volt nehezebb elfoglalni. Nagy tömegek, de sok egységük hamar megtörik, ezzel együtt viszont a sok lúd disznót győz elv érvényesül. Oda kellett figyelnem.

    Érdemes a rabszolgák számára meg úgy általában az elégedettségre odafigyelni, plusz a családon, dinasztián belüli embereket tolni ahogy lehet.

    Én erre kevésbé figyeltem, és amikor már meghódítottam Itáliát, a Balkánt meg Kisázsia egy részét, bele is futottam egy jó kis polgárháborúba.

    Durva volt. lett rögtön egy olyan 6-7 12-15 egységből álló lázadó sereg, ami szépen elkezdte támadni a területeimet. Ami jó az az, hogy 2-3 sereget a gép együtt mozgatott, ami azt eredményezte, hogy 3 körön belül 3 sereget buktam, de teljesen.

    Egy kicsit később rabszolgalázadások kora is beköszöntött, azok is lenyomtak pár területet, de a végén az tett be, hogy az összes kajatermelő területemet elfoglalta, a seregeimet ezzel a sok csapatával szépen felmorzsolta, és hát elfogyott a pénz is meg a kaja is, ráadásul pont azok a területeim maradtak még meg, ahol kb semmi katonai épület nem volt, szal teljes csőd lett a vége:)

    Nekem tetszett ez az összeomlás része is. Izgi volt. Ráadásul küldi az ügynököket ezerrel és elég jól végzik a dolgukat.

    Tegnap aztán új játékot kezdtem legendaryn, és okulva az előző játék tapasztalataiból kicsit okosabban tervezem. Eddig jól megy, de csak 30 kör ment le az újból.
  • gallardo
    #2745
    Nem sok játékkal szoktam játszani, még kevesebbet veszek meg, de ha már 0 forintért letöltök egy játékot akkor nem sírok patchért mert nekem a játék nem került semmibe azaz nem károsítottak meg semmivel.
  • KingPunisher
    #2744
    Mod készül ami elvileg javítja az AI viselkedését is.
    Bár kampány térképen működik egyelőre, de talán hamarosan a csata közben is megpiszkálják.
    Én még maradok az eredetinél, de bíztató, hogy már most készülnek Modok..
    Remélem azért a készítők is megoldják, hogy jó kihívásokkal teli játék legyen, de ha nem akkor sem veszett el minden.
  • Terawatt
    #2743
    Sírok. Ezekkel milyen hormontermelő növényeket etettek?
  • Armisael
    #2742
    Sziasztok!

    Minden provincia fővárosánál 6 building slot van? Csak mert Románál nekem 5 után nem akarja felkínálni, hogy ha elérek egy bizonyos growth szintet tovább növelhetem a várost de Brundisiumnál és Karthágonál meg engedi a 6-t
  • EM64T
    #2741
    Egy nagy lehetőség, amit -- szvsz -- ki kellett volna használni megint, úgy ahogy a Rome 1-ben sem használták ki: ahogy a történelemben i.e. 168-ban a római polgárok mentesültek az adózástól, annyi jövedelem érkezett a provinciákból, itt is meg lehetett volna adni egyfajta célként, hogy Róma városát és polgárait egyre gazdagabbá tegyük, egyre felfejlesszük CSAK a Várost spéci épületekkel. Jobban ki kellett volna emelni Rómát a többi város közül.
  • Szpecnyaz
    #2740
    Nekem is volt egy ilyen. Felajánlotta hogy a csicskám lesz, aztán pár körönként nyüszített hogy menjek neki segíteni valami másik törzs ellen, ami jó távol volt az érdekszférámtól.
  • EM64T
    #2739
    Ez akár ügyes taktikának is tűnhet: megnyerni a nagy erős szövetséges, hogy aztán az segítsen a helyi háborúimban. Persze ők még nem tudják, hogy Rómának az egész világ kell >:D
  • PrasCo
    #2738
    Nálam konkrétan úgy rémlik, két eset is volt most, amikor - Rómával játszva - konkrétan engem kerestek fel, hogy szeretnének a védőszárnyaim alá kerülni. :) Ebből az egyikük utána szépen nyugodtan meg is ült a seggén, a másikuk (a ptolemaida Egyiptom) pedig folyamatosan kavarta a szart a zónájában, ezért - valahol jogosan - minden szir-szar háborújába próbált belerángatni.
  • Terawatt
    #2737
    Bátrak a japók.
  • TomDantes
    #2736
    Biznyos idő után mi? Volt valami egy városos kis nyominger, hadat üzen, miközben már fél japán az enyém. Jó, oda megyek egy sereggel, leverem, de nem akartam feleslegesen elfoglalni, na akkor vazallus...és következő körben megint hadat üzent.

    Ezek miatt utáltam meg a Shogun-t. Nem volt kihívás legyőzni, de ez már fájdalmas hülyeség volt.