5627
10804749371368208052.jpg
  • sakkay
    #655
    Pajzs és pajzs között nagy különbség van. Az ókori történet írók'-nak tudod sok minden evidens lehet, azért nem írták le a részleteket bizonyos dolgokról. Pl. ha most a rádióban foci közvetítést kapsz, tökéletesen visszakapod a játékmenet történéseit...ha viszont nem tudod mi a foci , halvány lila fingod nem lesz mi történik. Na ennyit erről. Amúgy nagyon komolyan mondom, ha ennyire komolyan érdekel a téma, csináld(tasd) meg és próbáld ki. Amúgy engem is sok ilyen dolog foglalkoztat, csak sajna nincsen rá időm, meg főleg a tömeg..de mindegy is.
  • PrasCo
    #654
    Savaria, Savaria... ja igen, láttam a "ballistájukat" működés közben. Vagy azt, hogyan rúgatják kis híján le magukat egy lóval a bemutató kedvéért. Négy év alatt azonban nem láttam törő pilumot, a magyarázatokból meg kezd kicsit sok lenni. Már azt is magyarázták meg nekem, hogy rossz kézzel fogom azt a kardtípust, amit én kutatok. :) Ez azonban ad hominem érvelés, ilyen módon ennek helye itt nincs - gondolom, érthető az irónia...
    Valamint "ókori történetírókat" mondasz - ők is használták a "valószínűleg" szót? "Valószínűleg" lereszelték, tehát, ha gyalogság támadott, de lovasságot vártak, elkezdtek reszelni. Értem, életszerű. A videót megnéztem, de nem történik semmi, azon kívül, hogy pusztán vasánál fogva is tartják a csapok a nyelet. Valamint levágni?! Nem fémet, de háromcentis fa nyelet? Például egykezes karddal? Há' mégis hogy? Nem meggyőző az a videó, amit mutattam, aminek az az elég kézzelfogható tanulsága, hogy ha a pilum átüti a pajzsot, az már nem áll meg az emberig, nem pedig vagdosás ellen öltek bele egy rakás plusz fémet?
  • Scottt
    #653
    Csináltak,tuti, hogy ismered az Arma szériát, és rengetegen játszanak vele,természetesen készült hozzá még hardcore-abb mod,és nem adoptálta mindenki,de szerintem a játékosok legalább 60% felrakta azt is hozzá.
  • sakkay
    #652
    Egyetértek.
  • Nos
    #651
    épp a CK2 topikban jártam, mostanában azzal szórakozok

    tudjátok, ha egyszer egy Crusader Kings X keveredne a Medieval TW Y-al, vagy a Europe Universalis Z az Empire TW S-el, vagy még inkább valami hasonló ókorban . . . megvalósúlna a számomra tökéletes stratégiai játék
  • sakkay
    #650
    Öregnek szólj, majd ő eltör' neked egyet.
  • sakkay
    #649
    De az még egyszerűbb ha egyel kijjebb rakod, két furat marad így, a többi meg ugyanaz..és reszelni sem kell+sokkal érzékenyebb', és tuti törik.
  • sakkay
    #648
    Tényleg nem értem mi a gond. Itt egy pilum. Láthatóan stabil. Ha azt akarták , hogy törjön, hajoljon, kettő csapot raktak bele, az egyik fa, és valószínűleg lereszelték a fémsarkot , hogy kibólintson a fémrész. A hosszú fémrész azért volt , hogy ne lehessen könnyen levágni, és a súlypont sem mindegy.
    Az infó meg nem linkelés kérdése, hanem ókori történetírók kérdése. Ha ez sem elég megcsinálod. Működni fog, javaslom a Savariás fiúkat.
  • PrasCo
    #647
    Gyakorlatilag semmi pluszinformációt nem kaptam, csak azt, hogy "így van, mert le van írva". :D A probléma nem az, hogy nem értem, hogyan működne, hanem az, hogy nem látom, hogy tényleg úgy is működik. A képen látok a három szegecs mellett köpűt, ami nem segíti elő az elforgást, látok szilárd illesztést, ami nem segíti elő az elforgást és látok egy bazi nagy bunkót, ami feltehetően a puszta súly révén az átütőerőt növeli.

    @wednes: "Figy legyártunk 10 Pilumot és kipróbáljuk, jobbat nem tudok."
    Én benne lennék, noha nem lenne egyszerű a jól dokumentált, hiteles kísérlet. :D Ismerek egy srácot, csak a TDK-ját a steppei bucavas kohászatáról írta. Magyarul ott kezdődne minden, hogy korhű alapanyag, korhű előkészítés, korhű hőkezelés és gyártás, megfelelő faanyag, megfelelő körülmények (távolság, pajzs stb.), statisztikailag értékelhető darabszámok... Viszont már egy darab széthegesztett betonvas dobálgatása is közelebbvihetne a dologhoz. Ki tudja, talán meg is csinálom. Pilumom még úgysincs... :D
    Egyébként igazad van, az igazság valószínűleg a kettő között van (mint általában). Félreértés ne essék - mea culpa, ha az előzőekből ez jött le - dehogy vetem én el az okos gerely ötletét, csak nem szeretem, amikor körbehivatkozásokkal lebökik, hogy "má'pedig ez így van", pilum dob, törik, kész, így működik. Helyette kérdéseket teszek fel. Állítom, hogy komoly előrelépést jelentene a hagyományos értelemben vett-, és a kísérleti régészet normális szintézise, mivel tapasztalatom szerint mindkét ágazat nagyon jól elvan magával, egyik a fotelében, másik a fürdőköpenyében, bár ez eléggé sarkító fogalmazás.
  • sakkay
    #646
    Hm.Hát én vagyok az utolsó az univerzumban aki a realitást csökkenteni akarja,csak azért mondtam mert tényleg van sok dolog, ami ennél fontosabb. Meg ráadásul a kutatók sem egyeztek még meg a pontos végrehajtásban. Viszont a pihi nagyon számít, teszteld le talán megint. Lehet valami régi patchel oldották meg, de most számít.
  • wednes
    #645
    Pedig nem lenne nehéz megoldani, egyszerűen a második sor mögé hátrál az első, utána megint szorosra zár a 2. sor. Abban igazad lehet, hogy magát a játékélményt és balance-ot bizony sokszor rombolj a realitás. Lehet túlzás lenne. Egyrészt vagy mindenki alkalmazhatná vagy csak a rómaiak.

    De most is meg lehet végül is sok stoppal és egér kattintásokkal csinálni. Egyébként azt vettem észre a fáradság annyira nem számottevő a játékban. Még Shogun 2-vel kísérleteztem ahol egy halálra fáradt ashigaru egység összecsapott egy kipihenttel (mind2 ugyan olyan harci értékkel, mind2 rohamozott hogy minden egyenlő legyen, kivéve a fáradság szint). Ennek ellenére, hajszál egyformán fogytak az egységek és esett a moráljuk, aztán a pihent egység futamodott meg.
  • sakkay
    #644
    A videón amikor legurítják a tűz galacsinokat' látszik a négyszög felállás.
    Legalább az reális ,hogy volt olyan. Szerintem több is lesz.
  • sakkay
    #643
    Van.
  • Molnibalage
    #642
    Annak azért eljöhetne az ideje, hogy egyetlen slotban levő egységnek is adjál meg formációt, mert sokszor olyan balfasz módon mozogtak és masíroznak a halálba a katonák, hogy ihaj.

    Más. A TW szériában van már hadjárat multira lehetőség? Vagy még mindig csak csata...?
  • sakkay
    #641
    Igen a móderek minden tw játékhoz megcsinálták a nagy egység létszámot, de most azért ők is megtehetnék. Pont ezért. Ami a t. parancsokat illeti, valószínűleg sokkal több lesz mint eddig.
    A csatasor váltást már én is túlzásnak tartom, de sok teória létezik.
  • wednes
    #640
    Ezt végül is most is megcsinálhatod...belegondoltam, mégsem... :)
    Ugye a Rome-ba is volt a medium csapatlészámnál egy 80-as lehetőség. Aztán végül is group létrehozásánál már összetehetnél 2 centuriat. És csak arra lenne szükség, hogy újabb group létrehozással egybeillesz 3 manipulust. Ezt akár még egy egyszerű moddal is meg lehetne oldani. Arra van szükség, hogy a csoport létrehozást halmozni lehessen.

    Ennek igazából akkor lenne értelme, ha sokkal több taktikai parancsot lehetne kiadni a játékban. Bekerítések, csatározva hátrálás, terület támadás. Vagyis amit már lejjebb írt valaki, nem az ellenség egységgel való harc a fontos, hanem egy domb elfoglalása és aki ezt akadályozza azzal harcol az egység.

    Vagy például a csatározó sorok váltása. Ezt is olvastam valahol (ne kérdezzétek hol. :) ). hogy a rómaiak azt tartották egy katona max 10-15 percig tud harcolni teljes erőbedobással, aztán már fárad. Ezért a maximális hatékonyság érdekében váltották az elől lévőket a csata közben mindig.
  • sakkay
    #639
    Ez amit mondasz megint csak probléma keresés,(csak így kapásból mondanék ötleteket) de a második igencsak jó ötlet, abban reménykedtem , hogy a Shogunba is berakják amikor láttam a kék karikát a képeken.
  • Molnibalage
    #638
    Lehetetlen, mert akkor a többi népek is ehhez kellene igazodni, vagy akkor minden népnek elétrő tagozódás kellene. Akkor mennyi slot is legyen? Ez limitálná a sereg méretét? Stb. ---> Probléma elszáll a végtelenbe.

    Inkább azt modellezzék, hogy a parancsnok cask adott távolságig kontrollálja az egységeket, lásd ala 1991-es Centruion játékban volt. Ezen felül talán valami késleltetés sem ártana, mert akkor rádió nem létezett, a lobogót és a parancsokat vagy látták/hallották vagy nem...
  • sakkay
    #637
    Ja és még egy nagy vágyamgondoltam még idegesítelek titeket egy kicsit. A légió korszakonkénti pontos (csak felépítés tekintetében nem kell az összes altisztig) Tehát.(a számok csak a harcoló katonákat mutatják)
    1. centuria(80 fő)
    2. manipulus 160 fő(2 centuria) az alap taktikai egység(általában) Mariusig.
    3. Cohors 480 fő(3 manipulus) Az alap taktikai egység Mariustól
    10 cohors 1 légió 4800 ember.Megint csak Mariustól.
    Ha ezt megcsinálják az egy nagy piros pont.
    Ja és semmibe nem kerülne, mert ha valakinek nem bírja a gépe, leveszi a létszámot.
  • sakkay
    #636
    Ez azért van, mert tényleg így van.
    1.A római tört iszonyat hosszú
    2.Mindig van fősodor, de sok apró eltérés is lehet. Pl ha olyan helyen szolgált egy légió ahol mitomén' az ellen nem használt pajzsot, értelem szerűen már nincs is annyira értelme faszegeccsel szarozni.
  • Molnibalage
    #635
    A hagyományőrzés jó buli, csak sajnos drága. Ha milliomos lennék, akkor ez lenne az egyik hobbim.
  • sakkay
    #634
    Adott esetben persze három van mielőtt valaki mondaná, de gondolom látható a képen az elv.
  • sakkay
    #633
    És ezen a képen jól látszik az elv , hogy mit hogyan rakhattak, hogy elhajoljon erős becsapódáskor.(ha kell) Az egyik csapot, fára cserélték.
  • sakkay
    #632
    Nagyjából minden kérdésre a rövid de velős válasz!
  • sakkay
    #631
    Talán találok neked képet. De addig is, jól írta a kolléga bár ez változott néhány apróság tekintetében a pilum egy fém és egy fa rögzítéssel rendelkezett,
    1. ne tudja a csatába az ellen használni
    2.ha pajzsot ért meg kelljen állni kihúzni,mert leleffent a földig'(persze nem lehet megállni)
    3. csata után könnyű volt használatra kész állapotba hozni.
    Marius nevéhez kötik az ötletet amúgy
  • wednes
    #630
    "Egyetlen ilyen esetről kérek videót, amint lenyaklik a nyél és esküszöm, rajzolok nektek lézervágó alá egy gladius pengét ingyen és bérmentve. :D"

    :D
    Figy legyártunk 10 Pilumot és kipróbáljuk, jobbat nem tudok.

    Egyébként azért lehetnek ezek az ellentmondások, mert tényleg elképzelhető, hogy több fajta Pilum létezett adott korban. Igen volt olyan is, ami teljesen vasszegecses volt. Nem tudom mi az igazság, de már nem egy helyen (hanem inkább tucaton) olvastam, hallottam az egyszer használatos, "megsemmisülő" Pilumokról.
  • PrasCo
    #629
    Ez abban az esetben helytálló, ha a csapo(ko)n kívül semmilyen más alátámasztása nincs a fémrésznek, én azonban nem így látom. Mondom, én még ott tartok, hogy egy kézben tartott (tehát nem is szilárdan letámasztott) pajzs ütése ténylegesen eltöri-e azt a nyamvadt szegecset, amihez - ha jól érzem - célszerű, hogy a fémszegecs laza legyen, hogy a becsapódáskor a faszegecs kapja az arcába a teljes kakaót.
    Egyetlen ilyen esetről kérek videót, amint lenyaklik a nyél és esküszöm, rajzolok nektek lézervágó alá egy gladius pengét ingyen és bérmentve. :D

    (Sőt, feldobok más megközelítést is: A nyílhegyek zöme azért tüskés és nem köpűs, mert tömeggyártásban a köpű kikovácsolása számottevően több munkát igényel. Kizárt, hogy a vashegy azért lapított, mert így egyszerűbb gyártani?)

    Hovatovább a lenti kép Wikipedia-oldalán szerepel, hogy kvázi-lándzsaként is használták. Ez azért három szúrást követően lafogó heggyel problémás móka lehetett.
  • uwu420
    #628
    Azért mert a nyíróerőt valaminek át kell adnia, különben a fa rész nem tudná átadni a lendületét.
    Viszont ha az egyik csap eltörik, törés után nem lesz stabil stabil a hegy, és nem lehet visszadobni.
    Tehát az pont jó ha csak az egyik kötés adja meg magát.
  • PrasCo
    #627
    Sőt, elnézést a dupláért, de miért nem mindjárt mindkettő szegecs fa? :)
  • PrasCo
    #626
    Igen, ez egy valóban görbe lelet, ezt el kell ismernem. Ez azonban nem támasztja azt alá eddig, hogy direkt erre játszottak volna - görbe kardok is kerültek elő... Mégegyszer, engem valami ilyesmi érdekelne:



    Ebből, és egy másik videóból nekem inkább lejött az, hogy a fémhegy nem változó, szűk keresztmetszete folytán a penetrációt követően jobb eséllyel ér testet a hegy. Hogy akadályozta a pajzsot, azt elhiszem, de egy leveles hegyű dárda is akadályozza, sőt, a plumbatát is nehéz kihúzni: eleve szakállas a hegye.
    A faszegecset pedig a következő miatt vizsgálnám: A szegecsek elhelyezkedése tengelyirányú. Ha az illesztés pontos, akkor a szintén tengelyirányú erőhatást a fémszegecs felfoghatja. Persze, nyilván nincs tökéletes erőhatás, tehát a szegecs eltörhet, arra volnék kíváncsi, ez milyen arányban történik meg.
    Eddig amúgy én nem találtam olyan képet, ahol a kúp alakú, a nyél elfordulását némileg akadályozó gyűrű ne lett volna a fegyveren, ez persze, önmagában még nem jelent semmit.

    @Balage: A Combat Mission: Barbarossa to Berlin, '41-'45-ös időszakot dolgoz fel, azon belül is a keleti frontot, magyar részvétellel.
  • Andriska86
    #625
    Meggörbült.
  • wednes
    #624
    Nem maga a Pilum vas hegye és nyele törik el, hanem letörik a fa nyélről, illetve a tartó csap törik direkt le.

    "Caius Marius hadseregreformja során a fegyverzet is átalakításra került, ekkori újítás volt, hogy míg korábban a vashegyet két vasszög fogta a nyélhez, ő az egyiket faszöggel helyettesítette. Amikor a pilum beleállt az ellenség pajzsába, a faszög eltört, így nehezebben lehetett a dárdát kihúzni, illetve nem lehetett visszadobni."

    Azt meg már nem tom melyik TV műsorban láttam, hogy a funkciója, direkt a pajzsok tönkre tétele volt. Kihúzni nem lehetett (itt mondták, hogy akár meggörbülhetett is), lehúzta a pajzsot -> használhatatlan el kell doni. így már könnyebben apríthattak a légiósok az ellenség soraiban.
  • Molnibalage
    #623
    Mi az a CMBB?

    A pilum görbülése engem is érdekelne...

    OFF

    A moddolással kapcsolatban dettó ugyanez van nálam is. A FreeFalcon 5-höz csináltam egy ultrabrutál és pontos modot a kiadott változathoz képest. Az FF-fel több ezer ember játszott, a modomat meg 350-en töltötték le... A BMS4-hez is csináltam / csinálok egyet, is is kb. ez a követők aránya, bár más mások is adaptálták módosításaim egy részét.

    ON
  • PrasCo
    #622
    Jajj, ugyan már! Ha meg még az is le lenne modellezve, hogy vízbe áztatott szivacsba törlik a feneküket a bakák, akkor is lenne valaki, aki pörgetné, hogy Flavius Iosephus a 37. oldal II. bekezdésében más szövésű szövetanyagot ír az alsóruházatra. Tudom, mert eljátszottam ezt én is anno a CMBB kapcsán. A kor legjobb szimulációja lett? Igen. Ki játszotta? A nagyban piachoz viszonyítva gyakorlatilag a kutya se... sőt, végül az elkészült csaták többségének köze nem volt a történelmi seregösszeállításokhoz, különben - értelemszerűen - nem volt balance; egy-két kivételtől eltekintve. Elkészült pl. a magyar küldetéscsomag, ami kis túlzással arról szólt, hogy a korotojaki hidfőtől az osztrák határig hátrál a játékos meg üti a ruszki, mint a répát. Hát, kíváncsi lennék rá, hogy a casual játékosok hány százaléka élvezte volna a helyzetet. Persze, az RTW esetén a helyzet gyökeresen más lenne, tudom, mindezt csak a példa kedvéért dobtam fel; de akkor sem vagyok biztos abban, hogy ha végre leülök a gép elé egy szombat este két órára, akkor boldog lennék attól, hogy azalatt a fonal felvétele, a gazdasági mutatók áttekintése, a számolgatás és a mikromenedzsment miatt három kört bírok lepörgetni.
    Egyébként még így, helyesebben ennek ellenére is megérteném a lentieket akkor, ha a Total War szériát már nem ismernénk több, mint egy évtizede, hanem független új játékról beszélnénk. De nem így van!

    Szerencsére mindez csak a szélbe kiáltott szó, az RTW meg az lesz, aminek lennie kell: egy jó játék.



    Teljesen más:
    Valahol lent láttam, hogy írták az emberek, hogy a pilum meggörbült/stift eltört stb. becsapódáskor. Meggörbüüült? Hogyan, hol? Nem támadásként, tényleg érdekel. Én egyetlen értelmes kísérleti régészeti rekonstrukciót nem láttam még ebben a témában; a magyar őstörténet illetve a középkor fegyverzeti kérdéseiben meg olvastam már meghivatkozott szerzőket egetverő marhaságokat írni - és persze, miért ne írnák le? Ki ellenőrzi le?
  • MaRee
    #621
    Na, 50 új hsz., azt hittem már valami új videó jött ki vagy hasonló
  • uwu420
    #620
    Ez azért van, mert jelenleg nem lehet igazi AI-t írni.
    Iszonyat mennyiségű munka kell egy igazi AI fejlesztéshez, egy szaros játékra meg nem fognak ráállítani egy tudóshadsereget. Aki erre vár az csalódni fog.
    Minden játékban az ilyesmit random generátorral oldják meg. Te csak növelheted vagy csökkentheted bizonyos események bekövetkezését, de nem szólhatsz bele ténylegesen a folyamatba mint a valóságban, és emiatt a gépi játékosokban úgy tűnik semmiféle életösztönt nem lehet felfedezni, ha aa véletlenszám-generátor azt mondja neki, akkor hadat üzen, akkor is ha beledöglik.
  • sakkay
    #619
    Ja a tapasztalatom csak very hard fokozaton érvényes, másról nem nyilatkozom. Lehet alacsonyabb fokozaton nem így van. Azért nem játszottam legendaryn, mert azt olvastam még kijövetelkor very hardon a legnehezebb ott kap legtöbb bónuszt a gép, és ott a legagresszívebb,(ez lehet nem igaz)legendaryn az a nehézség , hogy nincs "p"+ túl gyors a csapatmozgás(nevetségesen az), én meg utálom a klikkelő bajnokságokat.
  • sakkay
    #618
    Ott lógott ki a a Shógunnál a lóláb, ,hogy az alant leírtakon kívül, még behozzák azt, hogy minden körbe esik (csak irányodban) a megítélés, és ha elfoglalsz 15-20 tartományt, még a vazallusaid 8s ellened fordulnak, ja kérem így lehet nehezíteni csak igazán egy közepes ai-vel megáldott játékot.
    Hogy ettől irreális, idegesítő, és unalmas(gyakorlatilag a játék közepétől nincsen diplomácia szó szerint) az tény. Na ezért kell normálisan megcsinálni, és akkor nem kell ilyen csalásokhoz folyamodni. Nehéz a játék: nehéz. Valójában az:nem. Na ezért nem csinálta végig az átlag játékos, és nem azért mert bonyolult, vagy mert túl sok agyat kívánna.
  • sakkay
    #617
    Tudod ez azért van, mert nem az ai lett sokkal okosabb, hanem kemény előnyt kap a gép. (halkan jegyzem meg mindezek ellenére mindig csak vh játszom.) Pl. egyszer néztem , hogy kb 5* annyi bevétele lehet ugyanazon területe(vagy 5* kevesebb a fenntarási költsége) az egység számok folyamatos fenttartása miatt, és még random sereget is kap néha, habár ezt én nem tudtam bebizonyítani, ergo lehet nem igaz. Viszont az , hogy a gép vh. iszonyat gazdasági bónuszt kap igaz. Ja, és nincsen pénzügyi mínusza...ja? Így persze nehéz, akkor is ha hülye az ai.
  • wednes
    #616
    Az a baj, hogy az eladott példányszám a legfontosabb, nem maga a játékélmény, vagy a mélyebb tartalom. Igazából az nem számít, hogy ha valaki már megvette a játékot 2-3 hetet játszik vele vagy fél évet. A változatosság és a komplexitás nem okozna sokkal nagyobb bevéltet (csak a játékosok egy részénél nagyobb elégedettséget, örömet okozna), ellenben a költségeket és a fejlesztési időt aránytalanul megdobná.

    Egyébként meg lehet nézni a Steam acsikat a Total War játékokhoz. Az is sok mindent elárul. Milyen arányokban fejeztek be egyáltalán egy normál kapmányt, milyen arányban használtak egyáltalán ügynököket, foglalnak el 25 területnél többet stb. Az acsik azt sugallják, hogy még amire mi panaszkodunk, azokból a lehetőségekből se használják ki a játékot megvásárlók nagy része.
    Köss (hasra ütés példa, nem konkrét) pl 25 kereskedelmi megállapodást, vagy 25 orvgyilkosság, foglalj el 10 tartományt. Ilyen 30-40-50%-os teljesítések vannak globálisan. Kampány győzelem meg 20%, Hard, már alig mérhető stb.